Zaterdag is er geen braderie Ten Anker krijgt deel computer van vernieuwde Rabobank Tholen SGP wil weer volop meedoen Eerste wethoudersoverleg nieuwe Thoolse raad AL 45»JAAR DÈ THOOLSE COURANT 35 6y A'3. Geluk nieuw bestuurslid Beter Wonen Uytdewilligen in de wolken Burgemeester overhandigt 4000 gulden via geldautomaat Clubgebouwen doelwit van inbrekersgilde Donderdag 5 april 1990 46e JaarganeLjuju»21 Kort geding tegen gemeente verloren Wanneer de president van de Middelburgse rechtbank in kort geding niet anders had beslist, zou er zaterdag a.s. in St. Maartensdijk al een verrassend vroege bra derie zijn gehouden. Dat gaat nu niet door, evenmin als de plannen op 18 augustus in Stavenisse en 15 sep tember in St. Annaland, telkens van tien tot vijf uur. DEZE WEEK Overlast Geen reclame Bejaardencentrum Ten Anker heeft ter gelegenheid van de opening van het nieuwe hoofdkantoor van de Rabobank Tholen 4000 gulden gekregen voor een computer die nodig is voor de registratie van het zuste- roproepsysteem. Burgemeester H.A. van der Munnik overhandigde directeur A.H.A. van Loon een cheque van 3000 gulden en 1000 gulden contant. Die bankbil jetten kwamen uit de geldautomaat, die daarmee vrij dagmiddag officieel in gebruik genomen werd. Ruimte voor groei 't Gaat goed Voor de mooiste keuze in dames en meisjes hoeden De Thoolse SGP wil voor haar nieuwe wethouder J. van der Jagt meer taken dan alleen maar openbare werken en de aan- en verkoop van gebouwen en grond. De PvdA heeft de portefeuille volkshuisvesting op het verlanglijstje gezet en wil volksgezondheid inleveren. Burgemeester Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 21,50 per halfjaar. Per jaar f 39,50, per post f 49,75 per jaar. Losse nummers f 1,30 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,39 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Proef Thoolse akkerbouwers met broccoli M. Geluk uit Oud-Vossemeer nieuw bestuurslid Beter Wonen RIAGG krijgt eigen onderdak in Tholen Nieuw kantoor Rabobank Tholen staat op historische plaats A. Jasperse veertig jaar bestuurslid van SGP- kiesvereniging in Scherpenisse Sint-Philipsland praat met Beter Wonen over woning bedrijf Voetballer Jan Hage: SPS blijft m'n enige echte club Eerste AVC jeugdkampioen maakt kans op plaats in lan delijke B-finale volleybal DE MASSA BEOORDEELT HOOGGEPLAATSTEN AL TIJD VERKEERD: OF MET JALOEZIE OF MET DWEPERIJ. Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Organisatiebureau J. de Vlieger uit Oosterland wilde buiten de middenstandsverenigingen en an dere bekende braderie organisatoren op Tholen en St. Philipsland om, aparte braderies of markten in het leven roepen. B en W van Tholen wezen dat vorig jaar ingediende verzoek in januari af. Op 15 februari ging De Vlieger tegen die beslissing in beroep bij de gemeenteraad. Hij was voor 23 april uitgenodigd om gehoord te worden door de vijf fractievoor zitters, maar gezien de 7 april al geplande braderie in St. Maar tensdijk besloot De Vlieger een kort geding aan te spannen. Hij vroeg de president van de recht bank dinsdagmorgen om de ge meente Tholen wegens onzorgvuldig handelen en onbe hoorlijk bestuur alsnog tot toe stemming te dwingen of anders een schadevergoeding van 3250 gulden te betalen. De rechter wees die vordering af en veroordeelde De Vlieger tot be taling van 1150 gulden proces kosten. Advocaten van beide partijen bestreden dinsdagmorgen eikaars argumenten, maar de rechtbank president vond, dat de gemeente 't bij het rechte eind had. Er zijn al voldoende braderies. Inwoners moeten overlast gedogen van wie lerrondes, kermissen, braderies, markten, e.d. De bereikbaarheid is dan minder groot en mede ge zien die aspecten van openbare or de en veiligheid had het college van b en w een grens getrokken: geen nieuwe braderies meer. De Vlieger vocht dat aan en stel de, dat de gemeente binnen 30 da gen op zijn bezwaarschrift zou moeten beslissen. De rechter zei geen bevoegdheden te hebben om het college te dwingen snel een raadsvergadering te laten houden. Hij erkende ook het standpunt van de gemeente, dat De Vlieger zelf ook geen haast had getoond. Pas op de laatste dag dat hij een AROB-procedure kon beginnen, 15 februari, diende hij het be zwaarschrift in. Bovendien had De Vlieger de Raad van State om een voorlopige beslissing - een soort kort geding - kunnen vra gen. De rechter hechtte evenmin geloof aan de stelling van De Vlieger, dat hij schade had geleden. De advo caat van het organisatiebureau zei dat er vele voorbereidende werk zaamheden waren getroffen voor de 50 standhouders die voor St. Maartensdijk op 7 april inge schreven zouden hebben. Er wa ren al voor 1100 gulden kramen gehuurd. Wanneer de braderie za terdag niet door zou gaan, werd de goede naam van De Vlieger ge schaad, zo bracht de raadsman naar voren. De rechter wees erop, dat het ver zoek om vergunning te krijgen, in januari al was afgewezen door b en w, zodat De Vlieger geen ver wachtingen kon hebben. Hij constateerde bovendien, dat het organisatiebureau voor 7 april nog geen enkele reclame had ge maakt en de zogenaamde ge maakte kosten konden niet aangetoond worden. Mocht De Vlieger na de afwijzing in januari toch kosten gemaakt hebben, dan vond de rechter dat een normaal bedrijfsrisico. VERVOLG PAG. 7 Dhr. M.J.C. Geluk uit Oud- Vossemeer is bestuurslid gewor den van de woningstichting Beter Wonen. De bedrijfsleider van het graszaadbedrijf Barenbrug is ook voorzitter van de stichting Pro motie Oud-Vossemeer. Hij volgt zijn dorpsgenoot J.L. van Gorsel op, die vanaf 1981 deel uitmaakte van het bestuur. In verband met zijn drukke bestuurlijk werk(raadslid, bestuurslid water schap, voorzitter ZLM-kring, voorzitter Rabobank) stelde Van Gorsel zich niet meer herkiesbaar bij Beter Wonen. De bestuursleden M.A.J. van der Linde uit Tholen, A. van den Hoek uit St. Maartensdijk, G.C. Quaak uit Scherpenisse en J. Leu- ne uit St. Annaland zijn voor een periode van vier jaar herbe noemd. VERVOLG PAG. 13 Nu in onze showroom: de Citroen XM. Startklaar voor een onvergelijkbare proefrit. AUTOMOBIELBEDRIJF Ravelstraat 10-12, Bergen op Zoom. B V. Tel. (01640) 4 20 50 De computer met programma, die 13.000 gulden kost, is in verband met bezuinigingen door het pro vinciaal bestuur van Zeeland ge schrapt bij het nieuwbouwplan. Ten Anker hoopt dit moderne hulpmiddel via giften uiteindelijk toch nog te kunnen installeren. "Deze 4000 gulden vormen in elk geval een hele goede aanzet", zei directeur Van Loon. "Wanneer we van de bouwers nog wat zouden krijgen, dan komt de computer er toch." Het programma is het duurste deel van de investering. Dit maakt het mogelijk om te registreren hoe laat bijvoorbeeld de bewoonster van kamer 6 gebeld heeft om hulp, wanneer er een zuster is ge komen en op welk tijdstip zij ver dere assistentie van bijvoorbeeld een arts heeft gevraagd. De com puter geeft allerlei gegevens van de bewoonster als huisarts, medi cijngebruik, familieleden die eventueel gewaarschuwd moeten worden, e.d. De kaartenbak hoeft dan niet meer geraadpleegd te worden. De computer zal voor 200 bejaar den dienst gaan doen, eerst voor het nieuwe verzorgingstehuis en later voor het verpleeghuis, de ser viceflat en de aanleunwoningen. De feest vierende Rabobank Tho len kon het royale gebaar doen dankzij een 'zeer gunstig jaar 1989', zoals voorzitter J.L. van Gorsel het uitdrukte. Het ba lanstotaal groeide met 26% tot 113 miljoen gulden. Hoofddirecteur F.H.J. Boons van Rabobank Nederland, die de hoofdtoegang van het nieuwe hoofdkantoor met enkele forse hamerslagen officieel opende, sprak over een 'voorzichtig opti misme' voor de verdere toekomst. "De positie van de Rabobank Tholen in de verschillende markt segmenten is goed, maar laat ook nog ruimte om verder te worden verbeterd. Een groei, die uiteinde lijk het gevolg moet zijn van een voorspoedige ontwikkeling bij de leden en klanten van de Thoolse bank", zei Boons. Van Gorsel noemde zich vrijdag middag in de feesttent die op de binnenplaats bij de nieuwe Rabo bank aan de Eendrachtsweg was neergezet 'een tevreden voorzit ter'. "Tevreden omdat we een splinternieuw hoofdkantoor mo gen openen, maar ook omdat het goed gaat met de Rabobank Tho len. Dat is een goed uitgangspunt om de kapitaalslasten van deze in vestering te dragen. Onze bank heeft goed ingespeeld op de ontwikkelingen, die zich met name in de stad Tholen wat betreft woningbouw en bedrijfs vestiging hebben voorgedaan. In dustrievestiging, die vooral te danken is aan een actief wervings beleid van de gemeente Tholen, daarmee goed inspelend op de economische ontwikkeling in West-Brabant. Dat is zeer gunstig voor de werkgelegenheid op Tho len." Toch maakte Van Gorsel zich ook zorgen. De situatie in de akker bouw - de belangrijkste agrarische tak in het werkgebied van de Ra bobank Tholen - kan invloed heb ben op de bankresultaten. Dat geldt ook voor de stijgende rente ten aanzien van leningen voor de woningbouw en vestiging van be drijven. De voorzitter noemde in dit rijtje ook 'veranderend beleid bij de gemeente' ten aanzien van het bevriezen van de premierege ling voor bedrijven in Tholen. Met twee vliegtuigen met de slag zin 'Bouwbedrijf Uytdewilligen bouwt aan de toekomst' in de lucht, is de Vossemeerse onderne ming vandaag zowel letterlijk als figuurlijk in de wolken. De bouw van twee kantoorgebouwen in Gouda voor een totaalbedrag van 23.4 miljoen gulden is de grootste opdracht die Uytdewilligen in het 165-jarig bestaan ooit ontving. Met het inmetselen van verschil lende dagbladen van 5 april 1990 wordt vanmiddag een officieel tintje aan het begin van dit pro ject gegeven. De twee kantoren worden 30 meter hoog en bestaan uit 7 bouwlagen. De bouwtijd be draagt anderhalf jaar en tijdens de pieken zullen er 60 tot 70 men sen werken. PAS uit Oud- Vossemeer verricht het metsel werk. Uytdewilligen, die door de terug val bij de sociale woningbouw in die sector minder werk heeft, is druk bezig met kantoren. In Ca- pelle a/d IJssel is een kantoor van 13 miljoen gulden opgeleverd en in Zoetermeer wordt binnenkort een nieuwe opdracht voor een kantoor verwacht. Opdrachtgever in Gouda is de projectontwikke laar Apron, die ook betrokken was bij plannen voor een vakan tiebungalowpark met elk-weer- voorzieningen bij Gorishoek. In de nacht van zaterdag op zon dag is op meerdere plaatsen in Tholen ingebroken. De politie heeft sporen gevonden en sluit niet uit, dat het om dezelfde da ders gaat. In het patronaatsgebouw van de r.k. kerk aan de Paulinastraat werd een deur geforceerd. De da ders kwamen niet verder dan de meterkast. De deur daarvan werd vernield en een bedrag van tachtig gulden meegenomen. Het gebouw Van scouting Heenetrecht op de voormalige oesterputten werd vol ledig doorzocht en er werd onge veer honderd gulden meegenomen. Om binnen te ko men was een raam uit de sponning gehaald. Het clubgebouw van de watersportvereniging, het Kogge- dek aan de Kaaij, kreeg eveneens ongewenst bezoek. Verschillende sloten werden geforceerd en het gebouw doorzocht. Er verdwenen etenswaren, drank en geld. Tussen vrijdag en maandag werd ook het schoolgebouw De Burcht in de Brugstraat van boven tot on der doorzocht. Via de achterdeur kwamen de daders binnen, maar er wordt niets vermist. De fiets van mevrouw L.T., die zondag werd weggenomen in de Eendrachtsweg (hij stond niet op slot), was maandag weer terecht. Het rijwiel werd aangetroffen in een sloot bij Oud-Vossemeer. Het slot was dicht en een jasbescher- mer vernield. DAMES EN HEREN CONFECTIE Tel. 01665-2490-3384 St. Annaland Wo.middag gesloten - Vrijdag koopavond Voorstr. 15 Burgemeester Van der Munnik feliciteert directeur Van Loon van Ten Anker met de gift van 4000 gulden van de vernieuwde Rabobank Tholen. In het midden bankdirecteur Louwerse en links voorzitter Van Gorsel. Van Gorsel bracht naar voren, dat met het nieuwe hoofdkantoor in gespeeld kan worden op de wen sen van de klanten in het gehele werkgebied. "Enerzijds hebben we te maken met behoudende Zeeuwen, anderzijds met een groep inwoners die zich goed thuisvoelt in het Brabantse. Met het nieuwe hoofdkantoor kunnen we ze allebei optimaal bedienen en de concurrentie met de andere banken in ons gebied durven we goed aan. We hebben een bank met ruimte, met speciale balie- groepen voor onze particuliere en bedrijfsklanten, met gegarandeer de privacy, met een reizenhoek, onze nieuwe geldautomaat en te lebankieren. We hebben niet alleen een nieuwe bank, maar ook een enthousiast, goed gemotiveerd team van mede werkers onder goede leiding, des kundigheid en een goede presentatie. Ik ben er best een beetje trots op om voorzitter van zo'n bank te kunnen zijn. Een bank met mede werkers die klaar staan om de in woners en de bedrijven van Tholen, Oud-Vossemeer en St. Philipsland optimaal te bedie nen", aldus Van Gorsel. Pagina 11: Fusie alleen op basis van gelijkwaardigheid Onder voorzitterschap van PvdA-lijsttrekker P. van Schetsen begonnen maandagavond de beraadslagingen over de verdeling van de wethouder-portefeuilles voor de komende vier jaar. De gemeenteraadsverkiezingen op Tholen brachten geen veranderingen in de zetel verdeling, wel enkele nieuwe gezichten: derde van links staand A. den Haan (PvdA), tweede en rechts staand A. Kersbergen en vierde van rechts M.J. Klippel (beide SGP). J. de Bres (PvdA), T. Aarnoudse en L.J. Koopman (SGP) keerden niet terug in de raadszaal. Dat bleek maandagavond tijdens het eerste overleg van de nieuwe Thoolse raadsleden over het leve ren van wethouders en de taakver deling in het college van b en w. Burgemeester H.A. van der Mun nik was hierbij overigens niet aan wezig. De gekozen politici waren eerst aan het woord onder leiding van de lijsttrekker van de grootste partij, PvdA-voorman P. van Schetsen. "Het was een plezierige vergadering, waarin unaniem voor een afspiegelingscollege werd gekozen", zei de PvdA- lijsttrekker. Formeel moet de raad eerst beslis sen om weer drie in plaats van de gebruikelijke twee wethouders aan te stellen. Dan kunnen PvdA en SGP met elk 5 zetels en het CDA met 4 zetels in de persoon van P. van Schetsen, J. van der Jagt en J. Versluijs voor vier jaar het dage lijks bestuur van de gemeente Tholen gaan uitmaken, samen met de burgemeester. "Daar was weinig discussie over", aldus Van Schetsen. "Alle vijf fracties brachten ten aanzien van de portefeuilleverdeling wel wen sen naar voren en plaatsten ook een aantal opmerkingen, maar het ging heel vlot, we waren het zo eens. De vier leden van het college van b en w zullen de verdeling van de portefeuilles gaan bespreken en dan worden de vijf fracties weer ingelicht." In 1986 was er nog geen burge meester toen de portefeuilleverde ling aan de orde kwam. Na de komst van H.A. van der Munnik vond er een herverdeling plaats en later kreeg de burgemeester er nog ruimtelijke ordening en milieuza ken bij omdat wethouder L.J. Koopman in verband met zijn ge zondheid teveel taken had. De SGP wil voor de nieuwe bestuursperiode met de oorspron kelijke portefeuille van Koopman aan het werk gaan, dus ruimtelij ke ordening, milieuzaken, verkeer en vervoer, naast de huidige ta ken: openbare werken en grondzaken. De PvdA wil het loco burgemeesterschap, sociale zaken, sport en financiën handhaven, I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 1