Raad houdt vast aan bouw van 6 woningen Chr. mavo Tholen polst Krabbendijke Flupland praat met Beter Wonen Uitbreiding De Casembrootschool Nieuwe stichting verslavingszorg Milieuboxen kantoorafval Meer woningbouw zonder subsidie in het Zeeuwse Vloeistof uit koelkasten Voorjaarsbeurs is afgeblazen Allen SGP tegen afstoten van het woningbedrijf Donderdag 5 april 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Twee-onder-een-kap in Wilhelminastraat Aan de Wilhelminastraat in Sint-Philipsland worden zes woningen gebouwd (twee-onder-een-kap). "Ik vraag u daarmee accoord te gaan, zodat we verder kunnen," zei burgemeester T.A. Vogel in de gemeente raad. Het overblijvende stuk grond aan de Mossel- kreekstraat blijft voorlopig zo liggen.' Riskant Plattelandsvrouwen sturen motie naar Europese Commissie Doorstroming LBO-poot belangrijk voor samenwerking De chr. mavo in Tholen gaat bij de reformatische ma- vo/lts/lhno in Krabbendijke informeren naar de mo gelijkheden voor samenwerking. Dat heeft het bestuur dinsdagavond besloten. Identiteitsverschil Behoedzaam Meerderheid raad Sint-Philipsland voor uitbreiding van sportcomplex Grontmij neemt bodemmonsters Met de stemmen van de SGP tegen heeft de gemeenteraad van Sint-Philipsland besloten het gemeentelijk woningbedrijf (128 woningen en 18 garages) af te stoten. B. en w. gaan nu met de Thoolse woningstichting Beter Wonen onderhandelen over de overname. In die onderhandelingen zullen de door de raad vastgestelde criteria voor woningverhuur én de mogelijkheid tot verkoop van woningen aan huurders een rol spelen. Verkoop woningen Chr. school 32 behandelplaatsen De burgemeester was er allerminst gelukkig mee, maar de raad wilde niet afwijken van het standpunt dat een maand geleden was inge nomen (maximaal zes woningen bouwen op de plaats van de vroe gere kleuterschool). "Wat heb je nou aan een vierkant perceel dat braak blijft liggen," vond hij. In het voorstel aan de raad was voor gerekend dat het de gemeente ruim 93.000 gulden zou kosten, terwijl met de aanleg van open baar groen op die plaats nog eens 10.000 gulden gemoeid zou zijn. "Ik heb problemen met die wijze, van presenteren," zei A.P. Kor- naat. "Het geeft minder op brengst, maar dan moet u niet zeggen: 't kost zo veel." J. de Ja ger viel hem daarin bij. Vogel vond dat je het niet los kon zien van andere bestemmingsplannen. "Dit is 'n rendabel woonwijkje. 't Is gelukkig dat we hier een posi tief saldo hebben, zodat het buf ferfonds wordt aangevuld." Kornaat was ongerust dat door al le discussie de plannen te laat zou den worden ingediend, waardoor er niets gebouwd zou worden. Verder had hij zijn twijfels of er een aannemer te vinden zou zijn die voor de geplande prijs kon bouwen. "Ik vind dit een uiterst riskante zaak," zei hij. De burge meester gaf toe, zelf ook twijfels Tijdens een studiedag over de Eu ropese Gemeenschap en de open grenzen, in Kapelle georganiseerd door de agrarische commissie van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen, is door de aanwezigen een motie opgesteld bedoeld voor de Europese Commissie in Brus sel. De agrarische vrouwen zijn verontrust over de recente ontwik kelingen in de agrarische sector. In de motie wordt er op gewezen, dat de doelstelling 'een redelijk in komen voor de in de akkerbouw sector werkende beroepsbevolking' niet meer wordt gehaald, wat spanningen in de boerengezinnen tot gevolg heeft. "Wij verzoeken u daarom het beleid te wijzigen en te vol doen aan de eisen van COPA en de actievoerende boeren en boe rinnen," aldus de motie. Daarin wordt voorts gemeld dat uit de EG-publicaties over het boerenin- komen in 1989 niet de slechte po sitie van de akkerbouw blijkt. De boerinnen zijn van oordeel dat de landbouw recht heeft op een even redig inkomen ten opzichte van andere sectoren en wijzen erop dat de slechte situatie de leefbaar heid van het platteland aantast. Dat zou in strijd zijn met artikel 39 lid 1 van het EEG-verdrag. De agrarische vrouwen constateren dat de sector in de afgelopen jaren voldoende voedsel heeft geprodu ceerd tegen voor de consument re delijke prijzen. Ze doen een dringend beroep op de Europese Commissie om hun motie in be handeling te nemen. ie hebben. "Ik was een erge pessi mist in het college," zei hij. Waar op wethouder Walpot reageerde dat dit buiten de orde was: "Het gaat hier om de indeling van het terrein." De naam van Aantjes werd ook nog door Kornaat genoemd, maar H. Geluk zei dat na gesprekken in de raad was besloten om hier geen projectontwikkelaar in te schake len, maar ruimte te laten voor particulier initiatief. Vogel wees er op, hoeveel moeite het enige tijd geleden al had gekost om Aantjes te interesseren voor een project van vijf woningen. Uiteindelijk waren de zes woningen accoord, maar in commissieverband wilde de burgemeester nog eens over het plan spreken. Het eerste kavel aan de Wilhelmi nastraat werd ook meteen ver kocht. De heer J. Doorn en mejuffrouw N. Kosten moeten daarvoor f. 94,25 per m2 (exclu sief btw) betalen. In de april-raadsvergadering komt er een voorstel om geld beschik baar te stellen voor het inzamelen van koelkasten en het aftappen van de koelvloeistof. Wethouder L.J. Koopman deelde dat dins dagavond mee in de commissie openbare werken. Raadslid W.C. van Kempen zei van zijn collega M.A. van Beek vernomen te hebben, dat er in Tholen een koeltechnisch bedrijf is, dat de vloeistof uit de koel kasten wil aftappen om zo het mi lieu te sparen. De wethouder liet weten, dat de gemeente al contac ten heeft gelegd met een bedrijf van buiten Tholen. De koelkasten worden momenteel opgeslagen bij de gemeentewerkplaats in Scher- penisse. In het provinciehuis te Middel burg wordt meer aandacht be steed aan het gescheiden inzamelen van 'klein chemisch kantoorafval'. Op diverse plaatsen staan milieuboxen waarin produk- ten kunnen worden gedeponeerd zoals gebruikte viltstiften, batte rijen, ballpoints, tekstmarkers, plakstiften, correctielak, carbon-, correctie- en printerlinten. Dege nen die fotocopieermachines ver zorgen, is gevraagd de zogenaamde toner apart te verza melen. Al enkele jaren was het gebruike lijk produkten als papier, fotogra fisch afval, chemicaliën en verfafval te scheiden van het over ige spul. Gebruikte tl-buizen, con densatoren en ander schadelijk 'technisch afval' zullen eveneens apart worden gehouden. Een spe ciaal bedrijf zorgt voor de afvoer van de milieu-onvriendelijke stof fen. De ongesubsidieerde woningbouw in Zeeland is sinds 1972 sterker gestegen dan landelijk het geval was. Het betekent voor de provincie dat er problemen ontstaan bij het voorgenomen spreidingsbeleid, dat ver sterking van de positie van de regionale kernen inhoudt. Dat is een van de conclusies uit een rapport van de provinciale planologische dienst, met als titel 'Onderzoek naar de woningbouw in de vrije sector en pre miekoop A-sector in Zeeland'. Het onderzoek beslaat de jaren 1987 en 1988. Het blijkt dat ge meenten als Westerschouwen, Ar- nemuiden, Domburg en Kapelle een sterke aantrekkingskracht hebben op mensen die in de onge subsidieerde sector woningen ko pen. Dat gaat ten koste van regionale kernen als Middelburg, Zierikzee en Vlissingen. De aan beveling aan de provincie is, die gemeenten te wijzen op de nood zaak kleine bouwplannen toe te staan. Een andere mogelijkheid om deze steden een redelijker aandeel in de ongesubsidieerde sector te laten krijgen, is het bouwen van onge subsidieerde, vrijstaande wonin gen op grote kavels tegen concurrerende grondprijzen. Om te bevorderen dat mensen van goedkopere woningen naar duur dere verhuizen -*de zogenaamde doorstroming - is het noodzake lijk aandacht te besteden aan de kwaliteitsverbetering van de be staande woningvoorraad en woongebieden. De nieuwe koopwoningen spelen een onmiskenbare rol bij de doorstroming in het bestaande koop- en huurwoningenbestand. Slechts 12% van de bewoners van nieuwe koopwoningen is 'starter' op de koopmarkt. In de ongesub sidieerde sector is 40% afkomstig uit huurwoningen. In de premie A-sector komt 85% van de men sen uit huurwoningen en een der de van hen verlaat zelfs een huurwoning die minder dan 450 gulden per maand deed. De woningbouwverenigingen on dervinden duidelijk concurrentie van de premie A-woningen. In de steden is dat een probleem. Terug houdendheid bij de bouw van pre mie A-woningen is daar gewenst om maatregelen ter bestrijding van leegstand in huurwoningen te ondersteunen. In kleine kernen zijn nauwelijks mogelijkheden ivoor het bouwen van premie A- woningen, de goedkoopste gesub sidieerde woningen. Dit type wo ning kan vaak alleen in rijtjes worden gebouwd en de uitbrei ding van kleine kernen is door gaans meer een zaak van eenheden dan tientallen. De gerin ge kans voor de premie A-woning kan nadelig zijn voor het kleine kernenbeleid dat de provincie voert. De premie C-sector, wat duurder dan de A-woning en te plaatsen tussen deze categorie en de onge subsidieerde, blijkt bij het sprei dingsbeleid weer een gunstige rol te spelen voor de steden. Een serenade voor de jubilerende voorzitter van de Bond van muziekgezelschappen eiland Tholen/Sint-Philipsland (rechts op het po dium) voor het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Het eerbetoon aan M. van Damme, die 25 jaar voorzitter is, werd gebracht door vijf korpsen. Links van Van Damme zijn echtgenote, vice-voorzitter A.C Quist en burgemeester H.A. van der Munnik. De eerdere gesprekken met de Prins Maurits scholengemeen schap in Middelharnis en de Voe- tius scholengemeenschap in Goes leverden nog niet de juiste oplos sing op. Een derde oriëntatie werd noodzakelijk geacht. De gesprekken worden gevoerd gezien het dalende leerlingenaan tal en mogelijke strengere ophef fingsnormen van het rijk, waardoor het bestaansrecht van de chr. mavo in Tholen ter discus sie komt te staan. Ook nieuw on derwijsbeleid, zoals het opnemen van het vak techniek in de basis vorming, speelt een rol, al heerst daarover nog veel onduidelijk heid. De chr. mavo telt momenteel 190 leerlingen, maar wanneer in juni de grote vierde klas de school ver laat, zullen er in het nieuwe schooljaar maar 155 scholieren meer over zijn. Krabbendijke heeft totaal 750 leerlingen, onder wie 175 mavo-leerlingen. Daaron der zijn een klein aantal Thoolse mavo-scholieren. Adjunct-directeur J. de Jonge van de chr. mavo meent, dat er met Krabbendijke als eerste over het identieitsverschil gesproken moet worden. Tholen is evenals Middel harnis breder georiënteerd, Krab bendijke en Goes zitten in dezelfde reformatorische hoek. "Aangezien de lbo-poot(lager be roepsonderwijs) belangrijk is voor de samenwerking, zou je vanuit dat oogpunt bij Krabben dijke in de toekomst de beste aan sluiting hebben. Varen onder de paraplu van Krabbendijke bete kent voor ons echter het afstoten van een bepaalde leerlingengroep. Er gaat nu ook een klein aantal Thoolse mavo-leerlingen naar Krabbendijke die eigenlijk op on ze school thuishoren", aldus de adjunct-directeur. Het overleg zal op bestuurlijk ni veau plaatsvinden. "We moeten heel voorzichtig varen", zegt De Jonge. "Geen grote snelheid, want overhaaste stappen zijn uit den boze. Behoedzaamheid staat voorop. De landelijke besturen- raad zal ons ook adviseren." De Jonge benadrukt, dat de chr. mavo nog steeds in de oriënteren de fase zit. Van definitieve besluit vorming is nog geen sprake, al hoopt het bestuur voor de zomer vakantie toch duidelijkheid te hebben. De bestaansrechtnormen wil men opschroeven van 120 naar 240 tot 360 leerlingen. Scholen die daar onder zitten, worden gedwongen plannen te maken voor schaalver groting. Als de nood aan de man komt, wil de Thoolse chr. mavo klaar zijn met een vorm van sa menwerking. De gèmeenteraad van Sint- Philipsland wil in meerderheid medewerking verlenen aan de uit breiding van het sportcomplex en daarvoor het bestemmingsplan wijzigen. De SGP stemde tegen. "De zeggenschap over het sluiten van het sportcomplex op zondag is ons ontnomen. Dat bepaalt ons gedrag, want we verwachten dat de tennisvereniging op termijn 's zondags gaat spelen. Ik kan daar niet aan meewerken, 's zondags moeten we ons onder Gods Woord begeven," zei wethouder L. Walpot, die het collegevoorstel niet steunde. Raadslid Kornaat had weinig be grip voor- het SGP-standpunt. "We praten over een unaniem raadsbesluit uit 1985. Ik erger me eraan dat de SGP zich niet houdt aan een democratisch genomen raadsbesluit." En hij voegde toe: "Als een wethouder dat niet kan, moet hij zijn consequenties trek ken." Walpot verwees het betoog van Kornaat naar de prullebak. "In 1985 was er geen unaniem besluit, de SGP was toen ook te gen. Krachtens mijn geweten breng ik deze stem uit, ik ben aan niemand verantwoording schul dig," zei hij. Volgens Walpot heeft de PVAB in het verleden meerdere malen tegengestemd bij democra tische besluiten. De aanleg van een ontsluitings- dam van het sportcomplex naar de Rijksweg - kosten 6.000 gulden exlusief btw - en de garantstelling voor een geldlening van 60.000 gulden en een krediet van 10.000 gulden voor tennisvereniging De Ruucstoppelen kregen eveneens niet de steun van de SGP-fractie. De Voorjaarsbeurs Zuid-west in Goes gaat niet door. De nieuwe manager van de Zeelandhallen, Evenementenhallenbeheer te Ber gen op Zoom, heeft dat besloten omdat de kwaliteit van de beurs onvoldoende was. De Voorjaars beurs zou worden gehouden van 12 t/m 16 april. Het nieuwe management wil, in samenwerking met het Neder lands Beursbureau/Organisatie- bureau Linssen, het aantal evenementen in de Zeelandhallen aanzienlijk uitbreiden. Binnen twee jaar moet er een gezond eco nomisch resultaat zijn. De bedoe ling is om jaarlijks vier vakbeurzen en twee consumenten beurzen te organiseren. Daarnaast wordt de accomodatie gebruikt voor markten en concerten. Op zeventig plaatsen in Zeeland laat provinciale waterstaat bin nenkort bodemmonsters nemen. De dienst wil zo inzicht krijgen in de bodemkwaliteit. Men is met name benieuwd naar het gehalte aan zware metalen. Dit zijn stof fen die niet of moeilijk in de na tuur afbreken. Bekend is dat het gehalte van zware metalen de laat ste decennia toeneemt door de in dustrie en auto's. Niet bekend is, in welke hoeveelheden het in de Zeeuwse bodem voorkomt. Ande re provincies beschikken veelal over meer gegevens. Op elke plaats worden 40 monsters genomen uit de bovenste 20 cm. Op enkele plaatsen wordt bovendien het verloop van het ge halte aan zware metalen in de bo dem bekeken tot 80 cm. diepte. Hiervoor worden per perceel 9 bo ringen verricht. Het onderzoek wordt uitgevoerd door de Gront mij. en de betrokken grondeigena ren/gebruikers worden in kennis gesteld. Het onderzoek moet on dermeer inzicht geven in de nood zaak maatregelen te treffen om de belasting van de bodem met zware metalen te verminderen. Ook moet het een basis leggen om wat te kunnen zeggen van de toename van het gehalte van zware metalen in de bodem in de komende jaren. "Wat we hebben moeten we niet weggeven. Slechts bij uiterste noodzaak en daarvan ben ik niet overtuigd," zei wethouder L. Wal pot. Hij vond dat eerst met auto matisering en uitbreiding van het personeel moest worden gekeken of het woningbedrijf bij de ge meente kon blijven. "En als het toch afgestoten moet worden, dan ben ik er voor om het in de ge meente te houden. In Bruinisse kan dat ook" (de chr. woning- bouwver. daar heeft 137 woningen - ied.). SGP-fractievoorzitter H. Geluk onderschreef de woorden van Walpot volledig en verwees naar wat hij over deze zaak in de algemene beschouwingen op merkte. J. de Jager (CDA) en A.Ph. Kor naat (PVAB) waren verheugd over het voorstel tot privatisering van het woningbedrijf. "Het is onei genlijk, dat dit bij de eemeente zit," vond De Jager. Hij was blij met de verlichting van de werk druk voor het gemeentepersoneel en meende dat automatisering niets zou oplossen. Burgemeester T.A. Vogel zei dat verlichting van de werkdruk niet het voornaamste argument was geweest. "Dat was de privatisering, want het beheren van woningen is voor een gemeen te een oneigenlijke taak." Kornaat pleitte ervoor om de mo gelijkheid voor de verkoop van woningen aan de huurders open te houden. "De raad heeft dat altijd gestimuleerd en was er ook blij mee wanneer dat gebeurde. Da's een keihard gegeven dat wordt meegenomen in de onderhande lingen," aldus Vogel. Kornaat ging ook nog op de cijfers in, maar de burgemeester wilde daarover niet al te veel kwijt. "Straks weet Be ter Wonen nog meer,dan u," zei hij (directeur J. Kloet en hoofd bewonerszaken J. Droogendijk van de Thoolse woningstichting volgden de discussie vanaf de pu blieke tribune). Vogel on derstreepte dat het woningbouwbeleid bij de gemeen te blijft, de raad stelt de plan- ningslijsten vast. Alleen het beheer gaat naar de woningcorpo ratie. "We zitten aan de goede kant van de tafel, want Beter Wo nen wil ons graag hebben." H. Geluk wilde aanvankelijk via een amendement een uitspraak van de raad dat het vaststellen van de criteria een zaak van de ge meenteraad blijft en dat de wo ningtoewijzing door b. en w. gebeurt. Maar De Jager en Kor naat voelden daar niets voor. "Dan ben je verkeerd bezig. Toe wijzen is een uitvoeringstaak en moet je laten waar die thuishoort, namelijk bij de woningcorpora tie," zei De Jager. Kornaat wees op het feit, dat de raad de criteria al heeft vastgesteld. "Als Beter Wo nen met dat raadsbesluit accoord gaat, conformeren ze zich eraan." De burgemeester zei dat dit in de onderhandelingen wordt meege nomen. "De vraag is of Beter Wo nen die criteria - zoals het drie maanden niet verhuren van een leegstaande woning - kan accepte ren. Maar met het resultaat van de onderhandelingen komt het colle ge terug bij de gemeenteraad." De raad stemde graag in met de aankoop (voor renovatie) van de woning Oostdijk 36. Daarmee is f. 133.605,-gemoeid. De huurprijs zal niet hoger worden dan 460 gulden, verzekerde de burge meester. Het nieuwe lokaal voor De Casembrootschool in St. Annaland is bijna klaar. In 1988 werd er een noodlokaal gesloopt en nu is er weer een nieuw semi-permanent lokaal ver rezen bij de Casembrootschool in St. Annaland. Gezien de jaarlijk se prognoses van leerlingenaantal len komt dat wat vreemd over, maar ambtenaar onderwijszaken B. van Olffen van de gemeente Tholen verschaft duidelijkheid. "Het oude lokaal was al 15 jaar oud en het rijk gaf er sinds 1987 geen onderhoudsvergoeding meer voor. Opknappen zou 40.000 gul den kosten, maar voor de leerlin gen was die ruimte niet meer nodig, zodat het lokaal in 1988 af gebroken is. Sinds die tijd is het leerlingenaantal weer toegeno men. Je hebt wel prognoses en be langstellingspercentages voor het openbaar en bijzonder onderwijs, maar in een bepaald geboortejaar krijgt de ene school meer kinde ren dan het andere jaar. Door ver huizingen kan het leerlingenaantal ook schomme len. Het nieuwe lokaal, geplaatst door Verlaat Houtbouw, wordt volledig door het rijk betaald. Een voordeel ten opzichte van het vo rige lokaal is de betonnen vloer. Die is minder gehorig dan de hou ten vloer", aldus onderwijsambte- naar Van Olffen. Eenzelfde lokaal is er vorig jaar ook geplaatst bij de CNS de Re genboog in Tholen. De Casembrootschool heeft recht op zes formatieplaatsen/groepen, waardoor het extra lokaal nodig is. Volgens de gemeentebegroting 1990 waren er per 16 januari vorig jaar 145 leerlingen tegenover 136 op dezelfde datum in 1988. Het gemeentebestuur maakt ook plannen voor twee nieuwe lokalen bij de School met de Bijbel in St. Annaland. Daardoor kunnen de kleuters, die nu nog in een apart gebouw op de hoek School- /Kloosterstraat zitten, over een paar jaar in het hoofdgebouw, vlak naast De Casembrootschool. Dan heeft ook de bijzondere ba sisschool alle leerlingen onder één dak. De School met de Bijbel St. Annaland had 16 januari vorig jaar 181 leerlingen tegenover 200 op dezelfde datum in 1988. Vandaag is te Bergen op Zoom een nieuwe instelling ten behoeve van de verslavingszorg opgericht: de stichting Categoraal Psychia trisch Ziekenhuis voor Verslaaf den West-Brabant. De stichting heeft tot doel om in de regio West-Brabant (Bergen op Zoom, Roosendaal en Breda) met respect voor ieders levensovertui ging zorg te dragen voor de be handeling, begeleiding, verpleging, verzorging en bescher ming van mensen, die door het ge bruik van alcohol, drugs en andere psycho-actieve stoffen of door verslavingsgedrag in de pro blemen zijn geraakt. De stichting wil dit doel bereiken door: a. het in West-Brabant oprichten van een psychiatrisch ziekenhuis voor verslaafden; b. het scheppen van een gunstig behandelings- en verzorgingskli maat voor de verslaafden en een gunstig werkklimaat voor de me dewerkers. c. het ontwikkelen van preventie- en voorlichtingsprogramma's ter bestrijding van verslavings- ziekten. d. het stimuleren van onderzoek naar de achtergronden van versla vingsproblematiek. e. het aangaan van samenwer kingsrelaties met vergelijkbare in stellingen. De nieuwe stichting wordt samen gesteld uit de tot dusverre zelf standige verslavingsafdelingen van een drietal instellingen; de Sosjale Joenit te Bergen op Zoom, psychiatrisch ziekenhuis Vrederust te Halsteren en Het Hooghuys te Breda. Deze 3 afde lingen zullen fuseren tot een nieu we verslavingszorgkliniek, die los staat van de oude moederinstel lingen. De hulpverlening door de nieuwe stichting zal op de bestaande drie plaatsen worden voortgezet en omvat thans 32 bedden, 2 x 12 plaatsen voor alcoholverslaafden en 8 plaatsen voor drugsverslaaf den. In de toekomst streeft de stichting naar een uitbreiding tot 48 behandelplaatsen, waaronder een aantal plaatsen voor deeltijd behandeling. In dat geval zal nieuwbouw nodig zijn. De nieuwe stichting is voorstander van een nauwe samenwerking met de am bulante verslavingszorg, gebun deld in het Medisch Consultatie Bureau voor Alcohol en Drugs (MCAD) Midden en West- Brabant. Toekomstige fusie en vorming van één hulpverlenings circuit voor alle verslaafden wordt niet uitgesloten. Voorlopig zal er echter sprake zijn van 2 zelfstan dige instellingen, één voor de am bulante zorg "het MCAD" en één voor de patiënten die opgenomen moeten worden "het CPZ-V". Mogelijkerwijs kan er ook in de toekomst nadere samenwerking met de regio Midden-Brabant (Tilburg) ontstaan, waar een groot tekort aan eigen voorzienin gen voor de bewoners van deze re gio bestaat.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 17