Bank op historische plaats in Tholen Fusie drie Rabobanken alleen op basis van gelijkwaardigheid Kantoor bij meeste inwoners en groei Lonen en rente in toom houden Kringvoorzitter L.A.M. Elenbaas neemt afscheid Al autobedrijf krebbekx Tuinbouwachtige akkerbouw nodig Ruim 1100 bezoekers Thoolse bankvoorzitter J.L. van Gorsel blikt vooruit: Donderdag 5 april 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Burgemeester duikt in geschiedenis Op de plaats van het nieuwe hoofdkantoor van de Ra bobank Tholen aan de Brugstraat/Eendrachtsweg heeft een man gewoond met bestuurlijke en financiële macht, in grote en in kleine zaken. "Wij zullen alleen gesprekken met banken aangaan die willen praten in een sfeer van vertrouwelijkheid en op voet van gelijkwaardigheid." Eerste plan hoofdkantoor Tholen al in 1974 Al in 1974 is over de bouw van een nieuw hoofdkan toor voor de Rabobank in Tholen gesproken, maar bijna 16 jaar later werd dat pas werkelijkheid. Lege zolder Moeilijke bouwplaats Hoofddirecteur Boons waarschuwt: "Wanneer we de economische groei op een hoog ni veau willen houden, is het van belang dat de loonont wikkeling beheerst plaatsvindt. Daarnaast dient de reële rente op een lager niveau te komen." Muziek Voor de wind Kleur belangrijk Verkeerde hoek Logische gedachte Kantoren aangepast 65 medewerkers Van 6 naar 9°7o Lastenverzwaring Uitstralingseffecten Ook afzet verwerkte en bewerkte produkten "De belangrijkste conclusies uit het rapport 'Land bouw Tholen 2000' sluiten aan bij de ideeën zoals die ook bij de Rabobank leven." Hoofdddirecteur EH.J. Boons van Rabobank Nederland zei dat vrijdagmid dag bij de opening van het nieuwe hoofdkantoor van de Rabobank in Tholen. Hoofddirecteur Boons van Rabobank Nederland slaat met een ferme slag het nog gesloten nieuwe hoofdkantoor van de Rabobank Tholen officieel open. Directeur Louwerse en relatiebeheerder Porrey kijken vol spanning of het goed afloopt. Voorzitter J.L. van Gorsel bracht vrijdagmiddag in herinnering, dat na de fusie van de Rabobanken Tholen en St. Philipsland in juni 1974 het toenmalige bestuur ver schillende plannen had, maar door allerlei oorzaken en het feit dat geen overeenstemming met de gemeente Tholen kon worden be reikt over de bouwplaats, werd er van afgezien. Dit werd mede in de hand gewerkt door het feit, dat het kantoor St. Philipsland dus danig ruim van opzet was, dat het personeel daar toen goed te plaat sen was. Door het voortschrijden van de tijd en de doorgaande ontwikke ling werden bestuur en directie voor een aantal problemen ge plaatst. Door de groei werd het kantoor St. Philipsland te klein en ook het kantoor Tholen groeide uit zijn jasje. Eveneens werd door bestuur, directie en staf regelmatig geconstateerd, dat het kantoor St. Philipsland geen goede basis was voor een goede begeleiding van de klanten. Dit gezien ook de con currentie in de stad Tholen, de plaats met het grootste aantal in woners in het werkgebied, waar zich tevens de grootste economi sche groei afspeelt." Voorzitter Van Gorsel noemde verder de minder goede bouwkun dige situatie als noodzaak tot ver betering. "Het kantoor Tholen was aan een grote opknapbeurt toe. Een deel van het dak was zeer slecht en de leegstaande, hokkeri- ge bovenverdieping ging sterk achteruit. Alles tegen elkaar afwe gend werd tot de bouw van een nieuw hoofdkantoor in Tholen besloten. In samenwerking met architect Boelhouwers zijn ver schillende alternatieven bekeken: nieuwbouw in Dalempolder, Bui tenzorg of op een andere plaats in de Eendrachtsweg. Die mogelijk heden waren of te veel uit het cen trum of te duur. Uiteindelijk werd besloten om aan de Brugstraat te blijven, mede door het eigen par keerterrein. Gezien de staat van het gebouw is voor nieuwbouw gekozen, waarbij alleen de monu mentale voorgevel en de kluis zijn blijven staan!' Ondertussen was in goed overleg met architect Boelhouwers geko zen voor bureau Archikon in Goes met de hieraan verbonden archi tect Van der Stelt uit Amersfoort. Via onderhandse aanbesteding werd met bouwbedrijf Uytdewilli- gen uit Oud- en Nieuw-Vossemeer overeenstemming bereikt en het karwei is voortreffelijk uitge voerd, binnen het tijdsbestek en binnen onze begroting. Mijn com pliment aan architect, aannemer en onderaannemers, zeker gezien de moeilijke bouwplaats in de oude binnenstad", zei voorzitter Van Gorsel. Burgemeester H.A. van der Mun- nik bracht dat vrijdagmiddag naar voren bij de officiële ope ning van het bankkantoor. "Het perceel kent als oudst bekende ei genaar ene Johan Plevier, geboren in 1697. Hij was 42 jaarfvan 1729 tot 1771) schepen van Tholen en tevens zes jaar commissaris van kleine zaken. Twee keer een perio de van twee jaar was hij thesaurier van de stad, vijf jaar baljuw, rent meester der domeinen in het kwartier Tholen en ontvanger van de dubbele 100e penning. De naam van Johan Plevier staat ver meld op de stichtingssteen van walkorenmolen de Hoop. De volgende bewoners van het perceel waren allemaal mensen van stand en aanzien: een direc teur van een postkantoor, een arts, een schipper/koopman, een oesterhandelaar en daarna een bank van stand, de Rabobank, voorheen Boerenleenbank." Voor de Thoolse burgemeester was het al de negende keer dat hij bij een bijzondere gebeurtenis van een Rabobank in zijn gemeente aanwezig was. "Dat bewijst de goede verstandhouding tussen bank en gemeentebestuur." Van der Munnik zei erg ingeno men te zijn met de verschijnings vorm van de geheel nieuwe bank, waarbij de historische gevel aan de Brugstraat intact is gelaten. "Een 82-jarige bank, eerbied waardig, maar niettemin springle vend. Niet stoffig, maar goed gepoetst en met een frisse kleur, gevestigd op een eerbiedwaardige plek, die toch ook helemaal past in het beeld van vandaag. Een prachtig gebouw, dat goed past in de omgeving. Met het gereedkomen van dit ge bouw is een goede bijdrage gele verd aan de verbetering van de binnenstad van Tholen, zonder het specifieke karakter daarvan aan te tasten. Het gaat goed met de ontwikke ling van Tholen. De afgelopen ja ren is er gerestaureerd en gerenoveerd, nieuwbouw tot stand gebracht en verschillende uitbrei dingen van het winkelbestand ver wezenlijkt. Er zit muziek in Tholen", aldus de burgemeester. Hij constateerde dat het de bedrij vigheid in de gemeente Tholen in het algemeen gesproken voor de wind gaat. Ondanks de lage werk loosheid wil het gemeentebestuur de werving van Zo gevarieerd mo gelijke werkgelegenheid met kracht voortzetten, zo liet de bur gemeester weten. Hij noemde daarbij weer allerlei faciliteiten, Aan de hand van het Thoolse rap port concludeerde Boons, dat de werkgroep voor Tholen en St. Philipsland denkt aan bijvoor beeld meer nadruk op de glastuin- De opening van het nieuwe hoofd kantoor van de Rabobank Tholen heeft vrijdag en zaterdag enorm veel belangstelling getrokken. Na de officiële opening 's middags met 125 gasten, liep het vrijdag avond storm met 650 bezoekers. Zowel het bankgebouw als de tent die op het parkeerterrein aan de Eendrachtsweg stond, waren barstensvol mensen: onderne mers, bestuurders van verenigin gen, e.a. De open (zater)dag was minder druk, want toen kwamen er van tien tot vier uur 350 bezoe kers. De meesten in de middag uren, zodat die kijkers meer ruimte hadden dan vrijdagavond. Het drie verdiepingen tellende bankgebouw, met op de begane grond de balies, op de eerste ver dieping de administratie, afdeling beleggingen en directie en op de tweede verdieping de kantine, keu ken en het archief, heeft inclusief inrichting en automatisering 2 miljoen gulden gekost. De twee voorstellingen van Pekki en Kokki in Meulvliet trokken woensdagmiddag respectievelijk 460 en 340 kinderen uit Tholen, Oud-Vossemeer en St. Philips land. de noodzaak van aanleg van de Zoomweg en de problemen met de snelle treinverbinding TGV. "Het is onbegrijpelijk dat het rijk, de minister van verkeer en wa terstaat, gelet op het grote inter nationale, nationale en regionale belang van de Zoomweg, al zo'n 15 jaar ziende blind en horende doof is", zei de burgemeester. Alvast vooruitlopend naar het 90-jarig bestaan van de Rabobank Tholen merkte hij op, dat men over 8 jaar misschien opnieuw verbaasd staat over de snelle ont wikkelingen en mogelijkheden. "In het nieuwe pak, met jonge mensen en een moderne be drijfsleiding kan de Rabobank Tholen op naar de toekomst. Ik hoop dat de banken als zakelijke en dienstverlende instellingen bij alle technische ontwikkelingen de individuele klant goed in het oog zullen blijven houden. Met dit prachtige nieuwe kantoor is de hechte plaats binnen de Thoolse gemeenschap voor lange tijd op nieuw zwaar verankerd", aldus Van der Munnik. Architect F. Dieleman van Archi kon had vrijdag een Rabo-dag met 's morgens de opening van een bankgebouw in Zoutelande en 's middags in Tholen. Hij gaf een uitleg bij de moeilijke bouwsitua- tie, de plasticiteit van de achterge vel met de ronde, stalen constructie en de belangrijke rol van kleuren als vormgevend ele ment gezien het in de Brugstraat/Eendrachtstraat vaak ontbrekende zonlicht. Als dank van alle bouwers voor deze opdracht bood Dieleman de Thoolse Rabobank een olieverf schilderij van Gerard Menken aan over een dijkdoorbraak in de Oosterschelde. Directeur W.H. Louwerse sprak nog een dankwoord, waarbij hij de sprekers, bouwers en medewer kers noemde, alsmede de schen kers van cadeaus. Hij maakte daarbij een uitzondering voor oud-bankdirecteur J.C. Melse, die een ingelijste foto uit 1925 aan bood met daarop de oprichters van de Rabobank Tholen. "Na de oprichting in 1908 en de fusie in 1974 is de opening van ons nieuwe hoofdkantoor in 1990 de derde mijlpaal in de geschiede nis van onze bank", aldus Lou werse. "We hebben hier heel lang naar toegeleefd en naar uitgeke ken." Aan de hand van een anec dote illustreerde hij, dat de vernieuwde Rabobank Tholen de concurrentie voor wil blijven. Zowel voor de burgemeester als hoofddirecteur Boons had hij nog een boek over de Deltawerken. bouw. "Wij denken aan meer tuinbouwachtige akkerbouw, waarbij niet alleen moet worden gedacht aan de afzet van verse produkten, maar ook aan de afzet van verwerkte en bewerkte pro dukten", aldus Boons. Hij noemde ook nog de komst van zoet water en de mogelijkhe den voor de teelt van droogbloe men, bloemzaden, verse snijbloemen, bomen en fruitteelt. Boons zei verder, dat de Rabo bank de agrarische sector het af gelopen jaar heeft gefinancierd tegen een gemiddeld adviestarief van 7.4%: dat is 0.2% boven het tarief waartegen de Nederlandse staat zich financierde. Verder wordt deelgenomen in projecten als de bestrijding van aardappel- moeheid, het Dollar-tarweproject, geitehouderijen, alternatieve ver werkingsprocessen van mest en opiumvrije hennepproduktie in samenwerking met Cebeco en Sui kerunie. Ook op het terrein van de biotechnologie en het resistent maken van gewassen speelt de Ra bobank een financiële rol. Ook de Thoolse bankvoorzitter J.L. van Gorsel noemde de land bouw in zijn openingswoord. "Structureel zit de akkerbouw volledig in de verkeerde hoek, wat voor ons gehele platteland verve lende gevolgen kan hebben. Wij hebben begrepen, dat de commis sie van wijze mannen met goede voorstellen voor het behoud van deze bedrijfstak zijn gekomen. Wellicht kan ook Rabobank Ne derland een goede bijdrage in de overbruggingstijd leveren", aldus Van Gorsel. Voorzitter J.L. van Gorsel zei dat vrijdagmiddag bij de officiële opening van het nieuwe hoofd kantoor van de Rabobank Tho len. Verschillende sprekers gingen in op de al vaak aangekaarte mo gelijkheid van een fusie van de drie Rabobanken op Tholen. "Wij worden wel eens gevraagd of de Thoolse bank groot genoeg is om zelfstandig voort te kunnen blijven bestaan", bracht Van Gor sel naar voren. "Het antwoord hierop is volmondig ja. Wij func tioneren op een goede en finan cieel gezonde wijze. Wij weten echter niet wat de tijd ons zal brengen. Grote investerin gen in nog verdergaande automa tisering? We zijn ervan overtuigd, dat de ontwikkeling hard kan gaan. Toen wij ongeveer een half jaar geleden als eerste in ons ge bied aankondigden dat wij een geldautomaat in onze nieuwe bank in Tholen lieten bouwen, konden we niet vermoeden dat er nu al drie in ons gebied zouden zijn. Wanneer het in de toe komstig nodig mocht zijn, dan zijn onze besturen ten allen tijde bereid om gesprekken met derden aan te gaan", zei Van Gorsel. Dhr. L.A.M. Elenbaas uit Scher- penisse heeft donderdag afscheid genomen als voorzitter van de Deltakring van Rabobanken in Zeeland en Zuid-Holland. Tijdens de voorjaarsvergadering in het Thoolse Meulvliet moest hij, na veertien jaar de leiding te hebben gehad, afscheid nemen. In ver band met zijn leeftijd(67) was hij niet meer herkiesbaar. Elenbaas werd toegesproken door vice-voorzitter W. den Boer, bur gemeester van Middenschouwen, Ook burgemeester H.A. van der Munnik ging op een mogelijke fu sie van de Rabobanken Tholen, St. Maartensdijk en St. Annaland in. "Logisch voortdenkende kan een volgende Rabobank- gelegenheid slechts bestaan in de officiële viering van de fusie van de drie Rabobanken. Ik besef ech ter maar al te goed, dat dit buiten mijn beleidsterrein en bevoegdhe den ligt, ook al zou het misschien een logische gedachte zijn. En dan zou het jammer zijn die gedachte vóór je te houden, ook al heb je je er niet mee te bemoeien. Mogelijk bloeit er iets moois op vanmid dag", aldus de burgemeester. Dhr. F.H.J. Boons, lid van de hoofddirectie van Rabobank Ne derland, zei op zich voorstander te zijn van grotere banken, maar hij liet toch een waarschuwing ho ren in Tholen. "Denkt u goed na voor u verder gaat, want uw om vang is een heel aardige basis om het goed te doen", aldus Boons. De Rabobank Tholen heeft nu een nieuw hoofdkantoor, Oud- Vossemeer is eerder al gemoderni seerd en St. Philipsland komt dit jaar nog aan de beurt. Daar is met de verhuizing van het hoofdkan toor naar Tholen een overschot aan ruimte. Directeur W.H. Lou werse deelde mee, dat er onder handelingen gaande zijn over dat pand. "In de tweede helft \an 1990 zullen we de aanpassing van het kantoor St. Philipsland voort varend ter hand nemen, waarna we dan drie eigentijdse kantoren hebben.' De Rabobank St. Annaland heeft nog een uitbreiding op stapel staan: de bouw van een tweede verdieping op het bestaande kan toor aan de Raiffeisenstraat. Het kantoor Poortvliet werd al eerder aangepast. In St. Maartensdijk, Stavenisse en Scherpenisse zijn alle kantoren gemoderniseerd, maar aan de Markt in St. Maartensdijk is er nog een huis gekocht met het oog op een eventuele uitbreiding in de toekomst. Bij een fusie met centralisatie van administratie en dienstverlenende afdelingen zou er in twee van de drie kantoren weer een overschot aan ruimte ontstaan. Qua werkge legenheid zou dat met name in de staf ook arbeidsplaatsen gaan kosten. Op de plaatselijke kanto ren zal toch de minimale beman ning van twee mensen gehandhaafd blijven. Een eerder gesprek over fusie van de Rabobanken Tholen en St. Maartensdijk strandde op o.a. verschillende inzichten over de vestigingsplaats van het hoofd kantoor en het voorzitterschap van bestuur en Raad van Toezicht. Telkens opnieuw wordt een moge lijke fusie van de drie Thoolse Ra bobanken echter weer aan de orde gesteld. Ook het gemeentebestuur van Tholen heeft zich nu in de dis cussie gemengd en zich een voor-, stander van fusie getoond, hoewel het samengaan vrijwel zeker ver lies van arbeidsplaatsen zal be tekenen. Volgens de laatst bekende cijfers over 1988 had de Rabobank St. Maartensdijk 25 personeelsleden, 751 leden, 8104 spaarrekeningen en een balanstotaal van 119.8 mil joen gulden. De Rabobank Tholen had 21 per soneelsleden, 680 leden, 7915 spaarrekeningen en een balansto taal 89.8 miljoen gulden. De Rabobank St. Annaland had in 1988 totaal 19 medewerkers, 821 leden, 6744 spaarrekeningen en een balanstotaal van 105.2 mil joen gulden. Dhr. F.H.J. Boons,, lid van de hoofddirectie van Rabobank Ne derland, zei dat vrijdag bij de opening van het nieuwe hoofd kantoor van de Rabobank in Tho len. Hij maakte duidelijk, dat bij de presentatie van de cijfers over 1989 de tevredenheid bij veel be drijven overheerst. "Ook interna tionaal is er een goede conjuncturele ontwikkeling en een hoge groei. De Nederlandse eco nomie groeide vooral onder in vloed van een toenemende export en sterk stijgende binnenlandse bestedingen. Als gevolg hiervan nam ook de werkgelegenheid toe. Dat het goede nieuws van een op bloeiende economie zich snel heeft verspreid, blijkt wel uit de recente cao-onderhandelingen in verschillende sectoren. De loonei sen zijn deels gebaseerd op het ge geven, dat het ons allen zo goed gaat. Toch schuilt daarin ook een gevaar en eind vorig jaar trad een lichte omslag op in de conjunc tuur. Als we echter bij de les blij ven, kan het lopende jaar en kunnen de komende jaren een goed beeld vertonen." Boons schetste ook de ontwikke ling van de rente. "Twee jaar gele den bereikte de kapitaalmarktrente in ons land een laagterecord: sinds 20 jaar was de stand van 6% niet voorge komen. In de 24 maanden die volgden, liep de rente fors op tot circa 8% aan het begin van dit jaar. Eind maart was dat zo'n 9%. Hoewel er sprake is van een lichte daling, is de verwachting dat de lange rente voorlopig op een hoog niveau zal blijven." Het anti-inflatiebeleid noemde Boons als één van de oorzaken van de recente rentestijgingen. Ook de aangekondigde monetaire unie van West- en Oost-Duitsland heeft de rente doen oplopen. De consumptie van (luxe) goederen zal toenemen en de Bondsrepu bliek zal voor de monetaire een wording een beroep op de geldmarkt moeten doen. "In ons eigen land zijn er geen argumen ten te vinden die de fors opgelo pen rente kunnen rechtvaardigen", zei de hoofddi recteur van de Rabobank. "Het is weliswaar zo, dat de bezettings graad van de produktiecapaciteit vrij hoog is, maar de angst voor inflatie is niet reëel. Veel eerder is de kans op stijgende loonkosten een factor om rekening mee te houden. Loonmatiging is in dit verband het centrale be|rip. In de cao-onderhandelingen is tot nu toe de dreigende taal van de vak bonden nog niet omgezet in ex treem dure afspraken. Toch ziet het ernaar uit, dat de.loonstijgin- gen in de komende jaren die van de afgelopen jaren zullen overtref fen. Dat zal ongetwijfeld zijn ef fect hebben op onze economie, want in een dienstverlende econo mie als in Nederland komen loonstijgingen harder aan. Ook aan de uitgavendiscipline van de overheid valt nog het één en ander te vervolmaken. Daarbij is het van essentieel belang, dat én het financieringstekort wordt te ruggedrongen én de uitgavendisci pline wordt verbeterd, zonder dat naar het middel van de lastenver zwaring wordt gegrepen. Voor de overheid is dat niet gemakkelijk gezien de verwachte tegenvallers voor de rijksbegroting in de vorm van achterblijvende belastingont vangsten en een hoge rentestand." Die hoge rente betekent volgens Boons voor debiteuren een forse lastenverzwaring. "Bij (niet- financiële) bedrijven wordt zo'n 10% van de netto toegevoegde waarde opgeslokt door (netto) rentelasten. Een hoge geldmarkt rente kent natuurlijk ook voorde len, maar dan vooral voor bedrij ven met een hoge liquiditeit en dat zijn met name grote bedrijven." De hoge rentestand heeft tot op dit moment nog geen rem gezet op de bedrijfsinvesteringen, zo meldde Boons. Hij schreef dat toe aan de sterk verbeterde rendements- en solvabiliteitsposi ties van het bedrijfsleven en de gunstige afzetverwachtingen en conjunctuurvooruitzichten. "Dit leidt tot een zeer positieve investe ringsgeneigdheid. De openlegging van Oost Europa kan betekenen, dat de hoge groeicijfers voor de economie ook in de komende ja ren kunnen worden gerealiseerd. Of een aanhoudend hoge reële rente ook op termijn geen negatie ve effecten op de conjunctuur zal hebben, is maar zeer de vraag. Ik zie daar toch zwaarwegende nega tieve factoren, die vanuit de kostenkant bezien alleen kunnen worden gecompenseerd door een combinatie van lastenverlichting en loonmatiging." Boons constateerde, dat iedere ondernemer alert en actief op de nieuwe markten dient in te spelen. "Tholen profiteert van de gunsti ge ontwikkelingen in West- Brabant en nieuwe verbindingswe gen als de Zoomweg, aansluitend op de Oesterdam, zullen voor nieuwe uitstralingseffecten zor gen", aldus de hoofddirecteur van de Rabobank vrijdagmiddag in Tholen. die hem ook opvolgt. De Delta- krThg werd in 1973 opgericht. Van 1976 tot 1990 was Elenbaas voor zitter, na eerder van 1957 tot 1972 voorzitter van de Ring Tholen/St. Philipsland van de Rabobanken te zijn geweest. De bankbestuurder uit Scherpe nisse neemt dit jaar ook nog af scheid bij van twee andere functies bij de Rabobank: in mei als voorzitter van de Raad van Toezicht van de Rabobank Scher penisse, St. Maartensdijk, Stave nisse en in juni als lid van de Raad van Toezicht van Rabobank Ne derland. Als nieuw bestuurslid namens Tholen/St. Philipsland werd J.L. van Gorsel uit Oud-Vossemeer in de Deltakring gekozen. Hij is voorzitter van de Rabobank Tho len. Bestuursleden en leden van de Raad van Toezicht met de speciale gasten in de nieuwe Thoolse Rabobank, v.l.n.r. de heren Louwerse, Van den Brink, Van der Munnik, Elenbaas, Melse, mevr. Van Gorsel, Van den Berge, Moelker, Boonman, Van Strien, boons, Van Gorsel en Merk. PRINS REINIERSTRAAT 3 STEENBERGEN TELEFOON 01670-64561 TOYOTA Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 11