THOLENDERWIJS eiland- bewoners informatierubriek van de gemeente tholen Bedrijvig Uien 42 cent VERGADERING COMMISSIE OPENBARE WERKEN Donderdag 5 april: VERGADERING COMMISSIE SPORT UITSLAG VAN DE VERKIEZING HOT NIËON circus-theater VOORVERKOOP ZWEMABONNEMENTEN EN ZWEMLESKAARTEN LEO'S KINDERSJOO WAT LIGT TER INZAGE? THOLEN HELPT AFGHAANSE VLUCHTELINGEN GEMEENTEHUIS GESLOTEN Donderdag 29 maart 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 medewerk(st)er medewerker (m/v) buitendienst SPREEKUUR B EN W. Modeflitsen Oerlemans door j. van der slikke Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel. 01666-8200 Telefax: 01666-3553 Op dinsdag 3 april a.s., om 19.30 uur, komt de commissie openbare werken voor een vergadering bijeen in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk. Deze vergadering is openbaar. Elke belangstellende is van harte welkom en kan vooraf gebruikmaken van het spreekrecht. Op de agenda staan onder meer de navolgende onderwerpen: - Aankoop tractor met kipkar; In de lijst van kapitaalwerken behorende bij de gemeentebegro ting 1990 is opgenomen de aanschaf van een tractor met kipkar. Momenteel is bij de plantsoenendienst in gebruik een Renault ty pe 551 S uit 1983. Deze tractor is aan het eind van zijn techni sche levensduur, waardoor vervanging noodzakelijk is. In verband met de aanschaf van een nieuwe tractor hebben bur gemeester en wethouders bij 'enkele landbouwmechanisatiebe- drijven inlichtingen ingewonnen. Met inachtneming van een aan tal vereisten welke van belang zijn bij de aanschaf van een trac tor (gewicht, hefvermogen en draaicirkel) is de Renault 70-36 PX als de meest geschikte naar voren gekomen. De huidige tractor is eveneens van dit merk en hiermee zijn goede ervaringen op gedaan. Indien de commissie adviseert tot aankoop van genoemde trac tor over te gaan, zal het college enkele mechanisatiebedrijven verzoeken een prijsopgave te verstrekken voor een Renault 70-36 PX met inruil van de huidige tractor. Intussen zal de gemeenteraad gevraagd worden het benodigde krediet beschikbaar te stellen. Op donderdag 5 april a.s., aanvang 19.30 uur, komt de commissie sport voor een vergadering bijeen in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk. Deze vergadering is openbaar. Elke belangstellende is van harte welkom en kan vooraf gebruikmaken van het spreekrecht. Op de agenda staat onder meer: Renovatie trainingsvelden te Tholen en Poortvliet; Op de lijst van in uitvoering te nemen kapitaalwerken 1990 is de re novatie van het trainingsveld te Poortvliet opgenomen. Hoewel aan vankelijk in de meerjarenplanning de renovatie van het trainingsveld te Tholen voor het jaar 1990 genoteerd stond, werd vanwege de zeer slechte gesteldheid van het trainingsveld te Poortvliet besloten om aan de renovatie van dit veld een hogere prioriteit toe te kennen. Om evenwel de eerstgemaakte planning geen geweld aan te doen is de toezegging gedaan dat, mochten de in 1989 gerenoveerdee trainingsvelden te Stavenisse en Oud Vossemeer aan de verwach tingen voldoen, in 1990 zowel het trainingsveld te Poortvliet als in Tholen in uitvoering genomen zullen worden. Inmiddels heeft een gesprek plaatsgevonden met vertegenwoordi gers van de voetbalverenigingen "S.P.S.", "Tholense Boys", "Vosmeer", "Stavenisse", alsmede het bestuur van de voetbalfe deratie, waarbij centraal stonden de voor dit jaar op het programma staande renovaties van genoemde trainingsvelden. Daarbij werden tevens betrokken de tot op heden opgedane ervaringen met de vorig jaar grenoveerde trainingsvelden te Stavenisse en Oud-Vossemeer. Van de zijde van deze verenigingen kreeg men onomwonden te ho ren dat men zeer wel te spreken was over het bij hen aangelegde zandtrainingsveld van Oranjewoud. De gebruiksmogelijkheden van Pe voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de raad van de gemeente Tholen heeft vanaf heden ter secretarie van de ge meente voor een ieder ter inza ge gelegd een afschrift van het proces-verbaal, waarbij de uit slag van de op 21 maart 1990 gehouden verkiezing is vast gesteld. datum 29 maart 1990. De burgemeester van de ge meente Tholen, H.A. van der Munnik. Bij het bureau Burgerzaken van de Afdeling Algemeen Bestuur en Welzijn kan geplaatst worden een voor 32 uur per week. Aanstelling vindt voorlopig plaats in tijdelijke dienst. De werkzaamheden omvatten onder meer die van: receptionist(e) - lokettist(e) beheer(d)(st)er van de legeskas behandeling aanvraag van reispapieren diverse andere op het bureau voorkomende werk zaamheden. Functie-eisen: Het bezit van het diploma Mavo dan wel het bezit van diplo ma Havo. Bereidheid de cursus Administratief Ambtenaar Burgerzaken te volgen. Rang en salaris: De functierang is bepaald op die van hoofdschrijver. Salaris aanlooprang min. f 1776,— max. f 2236,63 brute per maand. Salaris functierang min. f 1813,89 max. f 2379,79 brute per maand. Bij aanstelling beneden de leeftijd van 22 jaar vindt jeugdaf- trek plaats. Inlichtingen worden desgewenst verstrekt door de chef van het Bureau Burgerzaken, de heer L. den Braber, tel. 01666-8216. Sollicitaties te richten aan het college van burgemeester en wethouders van Tholen, Markt 1-5, 4695 CE Sint- Maartensdijk vóór 10 april 1990. deze velden bij minder gunstige weersomstandigheden zijn zeer goed te noemen en ook over het speeloppervlak zijn de gebruikers meer dan tevreden. Uit deze positieve reacties kan geconcludeerd worden dat deze velden aan de verwachtingen voldoen. In feite ge ven deze reacties het antwoord op de vraag of deze zandtrainings- velden een vervolg moeten krijgen. De verenigingen "Tholense Boys" en "S.P.S."' hebben op genoeimde vergadering op deze vraag in ieder geval positief gereageerd Met de renovatie van het trainingsveld tie Tholen zal tevens een wij ziging van de ligging van dit veld doorgevoerd worden, waardoor ruimte ontstaat aan de zijde van de aangrenzende tennisbanen voor eventuele toekomstige uitbreiding. Afgezien van het feit of op korte termijn uitbreiding noodzakelijk is, is hot een goede zaak om deze uitbreidingsmogelijkheid te creëren nu dat de mogelijkheid daartoe aanwezig is. De commissie wordt om advies gevraagd. Vrijdag 6 april Gemeenschapscentrum Aanvang 20.15 uur 'Meulvliet' te Tholen De werkgroep 'Uit op Tholen' sluit het Thoolse theatersei zoen af met een wereld-attractie: Van San Francisco tot London, van Barcelona tot Tokyo, overal waar Hot Neon optreden betoveren zij hun publiek. Door een schitte rende mengeling van muziek, akrob.atiek, dans en bovenal humor geven zij de 'eenvoudige' jongleerkumst een extra dimensie. Zij kun nen met recht de meesters van de teigendraadse humor genoemd worden. Of ze nu met messen of met brandende fakkels gooien, een symphonie op 6 vliegende banjo's spelen of hun eigen in terpretatie geven aan de Japanse theeiceremonie: Hot Neon door breken iedere taal- en cultuurgrens. De sketch waarin Hot Neon terwijl zij met 6 banjo's jongleren de muziek van Beethoven ten ge hore brengen is zonder meer spektakulair te noemen. Een unicum in de showbiz. Hot Neon kwamen voor het eerst maar Europa in 1980, en werden vrijwel onmiddellijk ontdekt door de Engelse BBC op het festival van Edinburgh. Verschillende 'prime time' TV-optredens volgden en in 1981 werden zij uitgenodigd om een voorstelling te geven voor het Koninklijk Huis van Engeland en warein zij speciale gasten van Prins Rainier III op het Wereld Circus Festival in Monte Carlo. Tijdens een bezoek aan China in 1987 bestudee rden zij de techniek en training van de Chinese akrobaten in Shanghai en Canton. Hot Neon: graag geziene gasten op TV (een greep: Show Bühne en Mensch Meier met Alfred Biolek in Duitsland, TROS TV Show met Ivo Niehe, NOS Sesamstraat, Paul Daniel's Magic Show BBC Engeland, Galeria Uberta in Spanje, DOC RAI 2 in Italië). Origineel, afwisselend theater, daU met simpele middelen, groot vakmanschap en perfekte samenwerking wordt gebracht. Wat te denken van een Fred Astaire-dans die overgaat in een lijf-aan-lijf ge vecht met stokken en uitmondt in een ping-pong duel? Entreeprijzen: Leden f 9,—; niet-leden f 10,—; CJP en 65+ f 6,50. Reser- veringskosten f 0,50. Verkoop-/reserverings- adressen: V.V.V.-kantoor Sint-Maartensdijk, tel.: 3771. V.V.V.-folderpost Tholen, Kerkstraat 8. N. Nieuwenhuis te Tholen, tel. 2363 (uitsluitend tussen 9.00 en 12.00 uur). Voor wat betreft de aankoop van een kipkar wordt het type Mul- lie E-5 aan te kopen en de huidige kipkar in te ruilen. De commissie wordt om advies gevraagd. Aanbrengen geluidsscherm in 'Buitenzorg lil' te Tholen; Aan de westzijde van het bestemmingsplan 'Buitenzorg III' te Tholen bevindt zich een opslagbedrijf. Op- het terrein van dit be drijf is onder meer sprake van vrachtwairgenverkeer. Ter beper king van mogelijke overlast tussen het berdrijf en de woonbebou wing in dit nieuwe bestemmingsplan is het aanbrengen van een geluidsscherm gepland. Het raadgevend ingenieursbureau Teboclin heeft een akoestisch onderzoek naar de geluidsbelasting van het plan Buitenzorg III uitgevoerd. Indien het bedoelde bedrijf (M. Overbeeke aan de Postweg 1) conform de verleende vergunning ingevolge de Hin derwet in werking is, is een scherm nod.ig van 5.50 meter hoog over een lengte van 11 5 meter van de 1e fase Buitenzorg III. Het scherm wordt aangebracht op een fundering en uitgevoerd met stalen staanders. Afgaande op de huidige geluidsproduktie kan thans worden volstaan met een lager scherm van 2Vi a 3 meter. Ter camouflering van deze wand zal -een haag met coniferen worden geplant. In de grondexploitatie berekening van Buiten zorg III is voldoende financiële ruimte aanwezig om de kosten van een 115 meter lang scherm coniferen te bekostigen. De commissie wordt gevraagd advies uit te brengen. Vanaf 2 april start de verkoop van zwemabonnementen en zwem- leskaarten. Opnieuw is er sprake van een voorverkoop in alle woon kernen en wel aan de hand van het onderstaande schema: De voorverkoop voor het zwembad in Tholen vindt plaats in: - dorpshuis Oud-Vossemeer op maandag 2 april, 's middags van 2-5 uur. - dorpshuis Poortvliet op dinsdag 3 april, 's middags van 2-5 uur. - sport- en gemeenschapscentrum Meulvliet te Tholen op woensdag 4 april, 's morgens van 9-12 uur, 's middags van 2-5 uur. De voorverkoop voor het zwembad in Sint-Maartensdijk vindt plaats in: - dorpshuis Scherpenisse op maandag 2 april, 's middags van 2-5 uur. - sport- en gemeenschapscentrum de Wellevaete te Sint-Annaland op dinsdag 3 april, 's middags van 2-5 uur. - dorpshuis te Stavenisse op woensdag 4 april, 's middags van 2-5 uur. - gemeenschapscentrum Haestinge te Sint-Maartensdijk op donder dag 5 april, 's morgens van 9-12 uur, 's middags van 2-5 uur. Overigens zijn de zwemabonnementen geldig voor zowel het zwem bad "de Spetter" in Tholen als het zwembad "Haestinge" in Sint- Maartensdijk. Tarieven in 1990. De zwemtarieven voor 1990 zijn dezelfde als in 1989: Toegangsbewijs (geldig voor één bad) voor personen van 16 tot 65 jaar f 3,— voor personen tot 16 jaar en 65 jaar en ouder f 2,— Seizoenabonnementen voor personen van 16 tot 65 jaar f 51,— voor personen tot 16 jaar en 65 jaar en ouder f 31,50 voor één gezin van 2 personen f 102,— personen f 108,— personen f 114, personen f 120,— personen f 126,— 3 4 5 6 voor één gezin van voor één gezin van voor één gezin van voor één gezin van Zwemleskaarten voor personen van 16 tot 65 jaar voor personen tot 16 jaar en 65 jaar en ouder 60,- 45,- Woensdag 4 april Holland Huis Aanvang 14.30 uur Scherpenisse De beheerscommissie van het Holland Huis te Scherpenisse presenteert: Een flitsende kindershow voor alle kinderen van 4 t/m 12 jaar, die eens lekker een middag willen lachen. Een geheel nieuw kinderprogramma, waarbij de kinderen zelf mee mogen spelen met Leo. Leo's kindershow heeft voor elke leeftijd een leuk programma: voor de allerkleinsten - poppenkast voor de middelkleinsten - kinderkeis voor de grootkleinsten - songfestival en voor iedereen clownerie en goochelen. Entree: f 2,50. S\ Burgemeester en wethouders van Tholen roepen sollicitanten op naar de functie van bij het onderdeel plantsoenen van de afdeling gemeentelijke ontwikkeling. De te benoemen functionaris moet daarnaast bereid zijn alle andere bij gemeentewerken voorkomende werkzaamheden te verrichten. Aanstelling vindt plaats in tijdelijke dienst. Bij gebleken ge: schiktheid volgt aanstelling in vaste dienst. Bezit van diploma Lagere Tuinbouwschool en kennis van en ervaring in mechanisatie in de tuinbouw strekken tot aanbe veling. Salaris (functierang) minimum f 2100,—, maximum f 2755,— bruto per maand. Salaris (aanlooprang) minimum f 2055,—, maximum f 2589,— bruto per maand. Inlichtingen worden desgewenst verstrekt door de chef van het bureau civieltechniek, de heer W.A. Blaas, tel. kantoor 01666-8258, privé 01660-2709. Sollicitaties te richten aan het college van burgemeester en wethouders van Tholen, Markt 1-5, 4695 CE Sint- Maartensdijk vóór 10 april 1990. Er is een aanvraag om vergunning ingediend door: 1. De heer K. Goedegebuure, Kreeftenstraat 17 te Tholen voor het vergroten van de woning op het perceel ka dastraal bekend Tholen, sektie N, nummer 242, plaatse lijk gemerkt Pr. Margrietstraat 1 2. Het Waterschap Tholen, Onder de Linden 7 te St. Maar tensdijk voor het uitbreiden van een kantoor op het per ceel kadastraal bekend St. Maartensdijk, sektie N, num mer 680, plaatselijk gemerkt Onder de Linden 7. 3. De heer F.J.M. v.d. Zande, Kalisbuurt 53 te Oud- Vossemeer voor het uitbreiden van een showroom op het perceel kadastraal bekend Oud-Vossemeer, sektie K, nummers 792, 793, 1140 en 1141, plaatselijk gemerkt Kalisbuurt 53 t/m 59. Deze plannen zijn niet in overeenstemming met de ter plaat se geldende bestemmingsplannen. Burgemeester en wet houders van Tholen zijn voornemens met toepassing van ar tikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van het kollege van gedeputeerde staten van Zeeland, vergunning te verlenen voor onderhavige bouw plannen. Alvorens hiertoe over te gaan wordt een ieder in de gelegen heid gesteld om van 30 maart 1990 tot en met 12 april 1990 schriftelijk bezwaar in te dienen bij burgemeester en wethou ders van Tholen. De bouwtekeningen liggen gedurende deze termijn ter ge- meentesekretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelij ke ontwikkeling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 20 maart 1990 De burgemeester voornoemd, H.A. van der Munnik. Voorbereiding bestemmingsplannen De burgemeester van de gemeente Tholen maakt ter voldoe ning aan het bepaalde in artikel 22, tweede lid, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 30 maart 1990 voor een ieder ter secretarie van de gemeente. Markt 1 -5 te Sint-Maartensdijk, ter inzage ligt het besluit van de raad van de gemeente Tholen van 19 maart 1990, waar bij wordt verklaard dat een bestemmingsplan wordt voorbe reid voor de volgende gebieden: a. een gebied aan de Kalisbuurt nr. 53 tot en met 57 te Oud- Vossemeer; b. een gebied aan de Prinses Margrietstraat 1 te Tholen; c. een gebied aan Onder de Linden 7 te Sint-Maartensdijk. De begrenzing van de genoemde gebieden staat aangegeven op de bij bovengenoemd besluit behorende en als zodanig gewaarmerkte tekeningen. Tegen dit besluit kan binnen 30 dagen na publikatie schrifte lijk bezwaar worden gemaakt bij de gemeenteraad. Sint-Maartensdijk, 29 maart 1990 De burgemeester voornoemd, H.A. van der Munnik. Onder leiding van pastoor A. van den Brüle is in onze gemeente in 1989 opnieuw een inzamelingsactie ten behoeve van Afghaanse vluchtelingen gehouden. Vele vrijwilligers werden daarbij ingescha keld, met als uiteindelijk resultaat een opbrengst van f 12.086,13. De Stichting Vluchteling te 's-Gravenhage vroeg ons onlangs alle gevers en vrijwilligers te danken. Aan de hand van dit artikel geven wij hieraan gevolg.-De Stichting Vluchteling tekent aan dat het nodig zal zijn ook in de komende jaren aan noden van vluchtelingen aandacht te schenken. Ook dan hoopt de Stichting niet tevergeefs op u een beroep te kunnen doen. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van bur gemeester en wethouders vinden plaats op maandag 2 april 1990 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester H.A. van der Munnik^en de wethouders P. van Schetsen, L.J. Koopman en J. Versluijs houden hun spreekuur van 11.00 uur-12.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis telefoon 01666-8200, toestel 330. In verband met de arbeidsduurverkorting voor het gemeenteperso- neel is het gemeentehuis vrijdagmiddag 30 maart 1990 gesloten en tevens telefonisch niet bereikbaar. Houdt u daar rekening mee! Modehuis Oerlemans in Steenber gen organiseerde in samenwerking met Zweerts mode, schoonheids salon Mariëlle en bloemsierkunst Bon Ton vier modeshows. Er was grote belangstelling voor de col lecties, die opgebouwd waren vol gens vier thema's. Ten eerste jazz met de kleuren zwart en marine in combinatie met wit. Vervolgens het thema vino, bestaande uit prachtige pakken in de kleuren aubergine, brique en wijnrood. Als derde tropic: fraaie, soepel vallende stoffen in bedrukte en geweven dessins in de kleuren geel, oranje en groen. Het vierde thema was ocean: kleding voor de warme maanden in felle, zomerse tinten. Oerlemans toonde ook een deel uit de merkcollecties Gerry Weber, Betty Barclay, ARA, Gilbret, Tai- fun voor de damesmode, Van Gils, Bergerie di Cania, Gross en Busch voor de herenmode alsme de Mexx, Love, Levi Strauss en Column voor de jonge mode. Veiling Sint-Annaland, dinsdag 27 maart. Uien maat 40 opwaarts klasse II f. 39.10 - f. 41.90. Aan voer 18 ton. Voorjaarsbeurs. In de Zeelandhal len te Goes wordt rond de Paasda gen de Voorjaarsbeurs Zuid-west gehouden. De beurs biedt huis houdelijke en tuinartikelen, com puters, complete keukens, auto's, zonnebanken, woninginrichting, renovatie, sportieve vrijetijds besteding, gezondheid en mode. De beurs is geopend van 12 t/m 14 april en op 16 april. HOOFDSTUK 12 Na de strenge winter van 1939-1940 volgde een mooi voorjaar. Daar de grond goed doorvroren was, was het niet moeilijk een prima zaaibed te maken. Kees van der Linde genoot elke dag van het mooie voorjaar. Hij kreeg de voorjaarswerkzaamheden vlot achter elkaar klaar en in prima grond, dat betekende het fundament voor een goede oogst. Er komt dan een periode dat er voor een boer elke dag wat nieuws waar te nemen valt. Dan komt dit uit de grond en dan dat, en natuurlijk niet alleen gewassen. Daarnaast ontkiemen er ook onkruidzaden, die zijn er zelfs soms nog eerder dan het gewas. Kees fietst van het ene perceel naar het andere, want uiteindelijk moet hij beslissen waar hij zijn mensen moet inzetten, wanneer hij met bieten op één zetten moet beginnen, dat is elk voorjaar opnieuw weer een pro bleem wat het juiste tijdstip is. Begin je te vroeg en zijn de plantjes nog erg klein, dan werkt het voor de arbeiders erg moeilijk en loop je boven dien het risico, als er naderhand nog eens planten wegvallen, dat je er te weinig overhoudt. Begin je wat later en het wordt heel groeizaam weer, dan worden de laatste bieten voordat ze op één staan veel te groot, dan worden het van die slappe planten die zo omvallen en bovendien vlot het werk dan niet meer. Er hangt veel van het goede inzicht van de boer in het voorjaar af. Raakt hij achter met zijn onkruidbestrijding dan wordt de achterstand steeds groter en het werkt ook door in een volgend jaar. Als er onkruid zo ver komt dat het zaad geeft, dan is de basis al gelegd voor onkruid in het volgende jaar. Goede boeren zeggen dan ook, je moet wieden als er nog geen vuil is. Kees kon dat meestal wel redden met zijn eigen men sen, maar hij nam nooit een risico. Als hij aan zag komen dat er een achterstand dreigde, dan deinsde hij er niet voor terug om tijdelijk een paar extra mensen in te zetten. Jan was dit voorjaar veel thuis geweest. Hij was met zijn studie in een stadium dat hij veel thuis kon doen. Ook Gilles was nog een paar dagen thuis geweest en had nog wat aan de voorjaarswerkzaamheden meege holpen. Maar daar was abrupt een einde aan gekomen, omdat de mili taire verloven weer eens ingetrokken werden. Zo naderden de Pinksterdagen van 1940. Ondanks het feit dat de militaire verloven ingetrokken waren, was men er toch over 't algemeen vrij gerust op dat we vredige Pinksterdagen zouden meemaken. Het weer werkte er ook aan mee. Het was elke dag kostelijk zonnig weer. De natuur stroomde als het ware over van leven en van groei en bloei. Maar te midden van dit alles waren er wel de waarschuwingen. Ook ditmaal had majoor Sas vanuit Berlijn gewaarschuwd dat een Duitse aanval elke dag verwacht kon worden. De opperbevelhebber ge neraal Winkelman - die generaal Reynders opgevolgd was - had geen en kel vertrouwen in de toezeggingen van Hitier dat hij de Nederlandse neutraliteit zou eerbiedigen. Hij waarschuwde persoonlijk de koningin en ook zij was er van overtuigd dat de Duitse aanval op komst was en bovendien hield zij er rekening mee, dat haar persoonlijke gevangenne ming en die van de Generale Staf inzet van de Duitse legerleiding was. En dan toch nog onverwacht, in de nacht van donderdag op vrijdag de 10e mei, barst het oorlogsgeweld als een zwaar onweer over ons land los. Het onheilspellende geluid van drommen oorlogsvliegtuigen is het bewijs van hetgeen velen heimelijk gevreesd, maar weinigen verwacht hebben. Het is de aankondiging van wat, tot nu toe, regeringsleiders nog altijd beschouwd hadden als behorende tot een vorm van bescha ving, namelijk een oorlogsverklaring alvorens iemand aan te vallen, maar wat in het misdadig brein van Hitier overbodig bleek. Voor hem gold alleen de waarde van de eerste klap. En daarvoor waren de ogen van de West-Europese regeringsleiders gesloten gebleven. Zoals ons eiland eigenlijk altijd min of meer onafhankelijk van de grote wereld eromheen geleefd had, zo ging ook het oorlogsgeweld er aan voorbij. Er waren praktisch geen militairen gelegerd, zodat het voor de Duitsers geen zin had om er troepen heen te sturen. Er waren ook geen militaire doelen zodat er ook geen luchtaanvallen op uitgevoerd werden. Vlak voor de capitulatie op 10 mei werd de brug, die het eiland met het vasteland verbond, door het Nederlandse leger met springstof onklaar gemaakt. Dit veroorzaakte naderhand veel overlast en het had geen en kele militaire betekenis. Hoewel er geen oorlogshandelingen plaatsge vonden hadden, behoorde men natuurlijk wel tot het door Duitsland bezette gebied, en dat zou men gauw genoeg gaan merken. Tijdens de oorlogsdagen heerste er een angstige spanning. Niemand had eigenlijk ooit een oorlog meegemaakt. De ouderen hadden de eer ste wereldoorlog nog bewust beleefd, maar ook daar wist men niet veel anders van dan dat bepaalde artikelen, o.a. zeep, wel eens schaars ge weest waren. Velen wisten zich nog te herinneren dat er Belgische vluch telingen geweest waren. En daar had men soms wel gruwelijke verhalen van gehoord over Duitse soldaten die zo maar onschuldige burgers doodschoten, maar zelf had men nooit zoiets meegemaakt. Het waren allemaal 'maar verhalen en dikwijls van zeer geëmotioneerde mensen. Het was dus gewoon een beetje afhankelijk van iemands aard en instel ling hoe men over oorlog dacht. Er waren pessimisten die zeiden, ze zet ten maar zo een aantal mensen tegen de muur en ze schieten ze dood. De optimisten dachten zoals altijd dat het allemaal wel mee zou vallen en het merendeel had er geen idee van en dacht dus we zullen het wel zien. Gilles was, nadat de verloven ingetrokken waren, niet meer thuis ge weest. Het was in de week vóór Pinksteren wel duidelijk dat er wat op handen was. Er waren strenge orders gekomen dat men 's nachts met volledige bemanning gewapend op wacht moest zijn. Er moest uitgeke ken worden naar parachutisten, vooral tegen de morgen. De jongens vonden het allemaal maar onzin, maar sommigen dachten toch ook dat het nu wel eens ernst kon worden. En daarom begonnen ze nu ook op aandringen van een luitenant van de staf, die regelmatig 's nachts kwam controleren, de mitrailleurs in te graven. Want ze begrepen nu toch wel als er werkelijk schietende vliegtuigen in duikvlucht een aanval zouden doen, dat die boven op de grond staande nietige dingetjes niet veel be scherming boden. Wonderlijk dat men daar nooit eerder aan gedacht had. Er was een jaar tijd geweest om die dingen in te graven. Nu zou blijken dat men te laat begonnen was om ze allemaal nog ingegraven te krijgen voordat de oorlog begon, want de jongens begonnen nu wel ijverig, maar de meesten waren het gauw zat in die akelige taaie rivier- klei. WORDT VERVOLGD

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 5