M. van Damme beduusd van hulde Boomfeestdag voor 9 scholen Bloembakken in Bloemenlaan en zebra's op Hogeweg voor veiligheid 32 /f-£ AL 45 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Uitbreiding Rehobothkerk Maartensdijk Verrassende serenade voor zilveren voorzitter Muziekbond Fabriek van rolluiken uit Maartensdijk 202 leerlingen in het groen Bewoners bieden burgemeester 235 handtekeningen aan Vaartocht en kerkdienst gehandicapten Gertrudisprijs van 1000 gulden Donderdag 29 maart 1990 46e Jaargang no. 20 Met een 'leugentje om bestwil' is M. van Damme dinsdagavond naar de Markt in Sint-Maartensdijk ge lokt om als voorzitter van de Bond van muziekgezel schappen eiland Tholen/Sint-Philipsland een vergadering bij te wonen met burgemeester H.A. van der Munnik. en meisjes hoeden DAMES EN HEREN CONFECTIE Voorvechter De negen basisscholen uit St. Annaland, Oud- Vossemeer, Poortvliet en Scherpenisse doen dinsdag en woensdag mee aan de 34ste nationale boomfeest dag. Alle activiteiten zijn geconcentreerd rond de ge meentewerkplaats te Scherpenisse. Diaserie 120 bomen weg Drempels of bloembakken voor de gehele Bloemen laan. Een woonerf met een snelheidsgrens van 30 kilo meter. Geen geparkeerde vrachtauto's in de wijk. Een geconcentreerde parkeergelegenheid voor personenau to's een zebra's en borden op de kruising Hogeweg- Bloemenlaan. DEZE WEEK Hard rijden Open (zater)dag Rabobank Tholen Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 21,50 per halfjaar. Per jaar f 39,50, per post f 49,75 per jaar. Losse nummers f 1,30 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,39 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,— Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De Rehobothkerk aan de Westvest in St. Maartensdijk wordt uitge breid met 75 zitplaatsen. De leden van de vereniging Schrift en Belij denis hebben donderdagavond in gestemd met de verdere uitwerking van het plan. Het re sultaat daarvan zal op een bijeen komst in het najaar weer met de leden worden besproken. "De uitbreiding is nog in een pril stadium, maar het aantal leden en de kerkgang nemen toe, zodat we toch voorlopige plannen hebben gemaakt", zegt voorzitter en president-kerkvoogd W. Antho- nisse. De uitbreiding zou aan de achter kant en aan de zijkant richting kleuterschool de Kubus moeten komen. Zonder stoelen te plaat sen, kunnen er bijna 200 mensen in de Rehobothkerk. Om de nieuwbouw financieel rond te krijgen, worden de mogelijkheden voor subsidie onderzocht. Tijdens de vergadering werd er nog een nieuw lid van de kascom- missie gekozen: mevr. Meloen nam de plaats in van dhr. De Ja ger. Ook instellingen en bedrijven op Tholen/St. Philipsland die con tacten onderhouden met de school voor middelbaar beroeps onderwijs St. Gertru- dis(MDGO/MHNO) in Bergen op Zoom komen in aanmerking voor de Gertrudisprijs. De schoolleiding heeft de prijs in gesteld ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan, wat tevens het laatste jaar van het zelfstandig bestaan zal zijn. Om de naam van de school in ere te houden, wordt elk jaar tijdens het Gertrudisfeest rond 14 maart de prijs van 1000 gulden uitgereikt. Dit jaar gebeurt dat bij uitzondering begin juli tij dens de diploma-uitreiking. Personen, instellingen of bedrij ven waarmee de school contact heeft of waar de leerlingen het be roep kunnen uitoefenen waarvoor ze zijn opgeleid, komen in aan merking voor de prijs. De onaf hankelijke jury bestaat uit vijf vertegenwoordigers van de regio nale pers. Bij de beoordeling wordt gekeken naar bijzondere verdiensten op maatschappelijk of cultureel gebied. Ook verzoe ken om hulp kunnen gehonoreerd worden. Voor 31 mei dienen personen, in stellingen of bedrijven die denken in aanmerking te komen voor de prijs, zich aan te melden bij St. Gertrudis in de Kloosterstraat 3 te Bergen op Zoom. Bondsvoorzitter M. van Damme in actie op de grote trom tijdens de smalstadsfeesten in St. Maartensdijk. Dinsdagavond werd hij tot zijn grote verrassing gehuldigd wegens zijn zilveren jubileum als voorzitter van de Bond van Muziekgezelschappen Tholen/St. Philipsland. gemaakt dat Van Damme's jubi leum in 1990 zou plaatsvinden. "Het idee om u deze serenade te brengen, was snel geboren omdat wij van mening waren dat dit uw mooiste cadeau zou zijn". Quist vertelde dat vanaf de Play-in in Oud-Vossemeer de zaak verder werd voorbereid. Hierbij was de inbreng van mevrouw Van Dam me onontbeerlijk. Een enkele keer VERVOLG PAG. 7 Toen de secretaris maar niet kwam opdagen, ging Van Damme buiten maar eens poolshoogte ne men. Hij hoorde in de verte mu ziek spelen, hij zag oude bekenden die zich voor het ge meentehuis verzamelden, een po dium dat er in snel tempo was neergezet, zijn echtgenote en kin deren in feestelijke stemming. "Wat is hier aan de hand. Ik be grijp er niets van", zei Van Dam me, die al 25 jaar als voorzitter de touwtjes van de Bond in handen houdt, maar dinsdagavond van toeten noch blazen wist. Wegens zijn jubileum - op 27 maart 1965 werd hij voorzitter van de Bond - brachten vijf korpsen de voorzit ter een serenade, een verrassing waar Van Damme 'perplex' van stond, op het podium, naast zijn Nu in onze showroom: de Citrofn XM. Startklaar vooreen onvergelijkbare proefrit. AUTOMOBIELBEDRIJF j. Ravelstraat 10-12, /XV Bergen op- Zoom. Tel. (01640) 4 20 50 Advertentie I.M. Tel. 01665-2490-3384 St. Annaland Wo.middag gesloten - Vrijdag koopavond Voorstr. 15 Advertentie I.M. vrouw, de burgemeester, dirigent B. van Os en vice-voorzitter A.C. Quist die hem toesprak: "Vijfentwintig jaar is een hele tijd. Wij zijn bijzonder dankbaar voor wat u in deze periode voor ons heeft gedaan. Niet alleen als voorzitter, maar ook als voor vechter, zeker ook tijdens uw poli tieke carrière (Van Damme was jarenlang raadslid voor de VVD- red.), hebt u uw beste beentje voorgezet voor onze Bond en daardoor ook voor alle aangeslo ten muziekverenigingen. Wij heb ben daar veel bewondering voor". De voorbereidingen voor dit hul debetoon aan de voorzitter wer den vorig jaar aangevangen tijdens een bondsvergadering waar Van Damme zelf niet op aanwezig kon zijn wegens een 'buitenlandse zakenreis'. Op die vergadering werd bekend- Delta rolluikenfabriek gaat per 1 september St. Maartensdijk verla ten. De produktie wordt overge nomen door aannemersbedrijf Heeren uit St. Willebrord. Alle drie personeelsleden gaan mee naar de nieuwe producent, die zich behalve met woningbouw ook bezighoudt met de montage van rolluiken en zonwering. Delta rolluiken verhuisde in no vember 1988 van Bergen op Zoom naar het bedrijfsverzamelgebouw in St. Maartensdijk. Er waren toen 7 personeelsleden en volgens een mededeling van b en w aan de gemeenteraad, verwachtte de di rectie in de toekomst verder te kunnen uitgroeien. Delta werkte voor de verkoop en montage met 15 dealers in Zuid- West Nederland, o.a. met woning inrichting Van Houte in St. Maar tensdijk. Volgens Delta-directeur P. van Zunderd lag het zwaarte punt van het werkgebied in Bra bant en dealers uit bijvoorbeeld Tilburg vonden St. Maartensdijk te ver. In St. Willebrord zit hij dichter bij de afnemers. Hij stoot de produktie af omdat hij zich volledig op de particuliere verkoop van rolluiken en zonwe ringen in Brabant wil concentre ren. Delta rolluiken is het tweede be drijf in deze branche die vanuit St. Maartensdijk vertrekt. In juni 1986 verliet Ster-rolluiken van dhr. A. van Gent, die in oktober 1985 uit Goes was gekomen, het be drijfsverzamelgebouw. Totaal 202 kinderen(groep 7 en groep 8 van elk van de negen scholenjkrijgen in het Holland Huis en bij de gemeentewerk plaats aan de Langeweg een afwis selend programma voorgeschoteld. Dinsdag komen er 43 leerlingen van De Casem- brootschool, 38 van de School met de Bijbel St. Annaland, 20 van Die Heenetrechtschool, 13 van de Sint Anthoniusschool en 14 van de School met de Bijbel Oud-Vossemeer. Woensdag a.s. is het de beurt aan 21 leerlingen van De Eevliet en 19 van de School met de Bijbel Poortvliet, alsmede 20 kinderen van de Oosterschelde- school en 14 van de Groen van Prinstererschool uit Scherpenisse. De kinderen uit St. Annaland en Oud-Vossemeer worden per bus opgehaald, de Poortvlietse leerlin gen fietsen een paar kilometer en de kinderen in Scherpenisse kun nen de groenfestiviteiten met de benenwagen bereiken. Na een welkomstwoord van de burgemeester of één van de drie wethouders wordt er in het Hol land Huis een diaserie vertoond over de plantsoenendienst. Ver volgens wordt de gemeentelijke plantentuin in de Laban Deur- loostraat bezichtigd, waar 120. soorten bomen, heesters en vaste planten staan. Daar krijgt men een opdracht over en voor elke school is er een prijs. Elke leerling mag na instructie door de dames Versluijs, Muller, Bijnagte en Ver maas van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen ook een bloemstukje maken. Medewerkers van de plantsoenendienst verzor gen daarna een rondleiding langs de machines en de gereedschap pen. Voordat de leerlingen tenslotte limonade krijgen, moe ten ze nog een vragenformulier over de plantentuin invullen. Daarmee kunnen nog prijzen ge wonnen worden, die in het Hol land Huis worden uitgereikt. Ieder kind krijgt echter een vaan tje mee naar huis als herinnering aan de 34ste nationale boom feestdag. Het programma duurt 's morgens van negen uur tot kwart over twaalf. Zeventien medewerkers van gemeentewerken verlenen me dewerking aan de boomfeestdag. Wegens gebrek aan voldoende plantobjecten is er weer voor deze formule gekozen. Dat gebeurt al een paar jaar. Voorheen bleven de kinderen in de eigen woonplaats voor het planten van bomen en struiken. Door het afgelopen zwa re stormseizoen zijn er gaten ge noeg gevallen, want van de gemeente Tholen sneuvelden er 120 bomen. In de meeste gevallen waren dat bomen die toch al op het programma stonden om ver vangen te worden, maar nu is dat versneld gebeurd. De kruising Bloemenlaan - Hogeweg Deze voorstellen en opmerkingen vergezeld van 235 handtekeningen zijn maandagmiddag overhan digd aan burgemeester H.A. van der Munnik van Tholen door me vrouw E. de Kaper-Melief samen met de voorzitter H. de Wit van Veilig Verkeer Nederland (VVN), afdeling Sint-Maartensdijk. Het 'verzoek tot verkeersbeschermen- de maatregelen' in de Bloemen laan en de kruising Hogeweg vloeit voort uit de bezorgdheid van vele ouders om de veiligheid van hun kinderen. Vooral de hoge snelheid waarmee sommige auto mobilisten door de Bloemenlaan rijden en de gevaarlijke kruising met de Hogeweg baart de bewo ners van de wijk zorgen. Om maatregelen te treffen de automo bilisten langzamer te laten rijden en de situatie op het kruispunt te verbeteren, is er eerst contact ge zocht met VVN. Deze afdeling stelde voor om het initiatief van de bewoners zelf te laten komen. Het echtpaar De Ka per besloot toen om handtekenin gen in te zamelen. Hierbij werden ze geholpen door buurtbewoner M. van Dorst. Samen haalden ze 235 handtekeningen op in de Bloemenlaan (tot aan de Gladio- lenstraat), de Hogeweg (tot aan de William Boothstraat), de Tulp-, Rozen- en Anjerstraat. In totaal werden 260 bewoners benaderd, 15 buurtbewoners waren niet thuis en 10 zetten hun handtekening niet. (Deze hadden zelf geen jon ge kinderen of voelden zich er niet bij betrokken). Mevrouw De Ka per: "We kregen verschillende reacties. Er waren mensen die zei den, laat ze maar drempels leggen van 1 meter hoog. Van een andere konden we wel honderd handteke ningen krijgen. Dat soort opmer kingen hebben we ook verwerkt in het verzoek aan de gemeente". Het hard rijden is de voornaamste reden om iets aan de verkeerssitu atie te willen veranderen. Volgens mevrouw De Kaper wordt er soms 60 tot 70 kilometer per uur gere den. "Het valt, nu het mooier weer wordt en de kinderen vaker buiten spelen, meer op dan voorheen". In het verzoek aan de gemeente wordt ook een opsomming gege ven van een aantal 'incidenten' die zich vanaf 1989 hebben voor gedaan in de Bloemenlaan en op de kruising met de Hogeweg. Bij deze ongevallen en bijna ongeval len waren meestal kinderen be trokken. Verder wordt er op gewezen dat het speelterrein aan de Hogeweg (toekomstig trapveld) en de Ro zenstraat 'in de buitenring' lig gen, zodat kinderen meermalen moeten oversteken om het speel terrein te bereiken. Mevrouw De Kaper heeft goede hoop dat er verbetering komt in de verkeerssi tuatie. "We worden gesteund door de VVN, bij de gemeente is er een verkeerscommissie die de zaak gaat bespreken en daarvan krijgen we bericht". PZEM Tholen werkster uit zwaait Open dag middel tot promo tie metaalnijverheid Nieuw bedrijf Aiopal in Sint- Maartensdijk kampt met per soneelsgebrek Woningtoewijzing in Sint- Philipsland blijft zaak ge meente Ruim achthonderd Thoolse tennissers staan klaar voor nieuw seizoen Industriebond buigt zich over uitzendkrachten Concordia Tholen huldigt Louis Vroegop Nieuw PvdA-raadslid A. den Haan: jeugd komt te weinig stemmen Zes raadskandidaten in Sint- Philipsland zonder stemmen Pupillenviertal damclub De Eendracht en D-pupillen No- ad '67 kampioen Ilja Graauwmans naar we reldkampioenschappen kust- hengelen voor junioren in Roscoff WIE NIET KOMT TOT DE WIJSHEID VAN DE REDE, MOET STERVEN IN DE DWAASHEID Dit nummer bestaat uit 16 pagina's In de week dat de veel opzien ba rende fusie van ABN en Amro Bank is aangekondigd, opent de Rabobank Tholen haar nieuwe hoofdkantoor aan de Eendrachts- weg/Brugstraat. Dat betekent dan tegelijk een verhuizing van de ad ministratie en andere dienstverle nende afdelingen van St. Philipsland naar Tholen. In een karakteristiek gebouw in de stadskern is een modern bankinte- rieur(inclusief geldautomaat) ver rezen, dat zaterdag van tien tot vier uur bekeken kan worden. Dan houdt de Rabobank Tholen open huis na de officiële opening vrijdagmiddag door dhr. F.H.J. Boons, lid van de hoofddirectie van Rabobank Nederland. Burge meester H.A. van der Munnik zal de geldautomaat in gebruik stel len. De jeugd kon gisterenmiddag al van het openingsfeest profiteren. In Meulvliet gaven Peppi en Kok- ki twee voorstellingen: eerst voor de kinderen van groep 1 t/m 4 en daarna voor de leerlingen van groep 5 t/m 8. Op de basisscholen in Tholen, Oud-Vossemeer en Phi lipsland waren hiervoor gratis toe gangskaarten verspreid. Zeventig gehandicapten en hun begeleiders van Tholen en St. Phi lipsland maakten zaterdag een ge zellige vaartocht over de Westerschelde mee. Met een grote bus van de oudervereniging Phila delphia, het busje van het gezins vervangend tehuis van Philadelphia en enkele personen auto's reed men naar Vlissingen, waar het gezelschap 's middags aan boord ging van de veerboot Prinses Margriet van de Provin ciale Stoombootdiensten Zeeland. In Breskens scheepten er nog mensen uit Zeeuws-Vlaanderen in, zodat er bijna 900 opvarenden waren. Gedurende vier uur voer men richting Terneuzen en Hans- weert en terug. Drie muziekgezelschappen zorg den op een groot podium voor een gezellige sfeer: Eendracht Maakt Macht uit Serooskerke, het gehandicapten-orkest van Vijver vreugd de Tamboerijnen en de New Orleans Red Beans jazz band. De deelnemers uit Tholen/St. Philipsland genoten van dit mooie uitstapje. Zondag organiseerde Philadel phia in samenwerking met de Hervormde Gemeente Poortvliet 's avonds om zes uur een kerk dienst voor de verstandelijk ge handicapten in de streek. In de volle, monumentale kerk sprak ds. Egas over het thema 'door het donker naar het licht'. Dit naar aanleiding van Lucas 22:53 b en Lucas 23:46. De orgelbegeleiding was in handen van Johan Geuze uit Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 1