Meestoof koopt werk van St.-Annalandse M. Slager Alles weg uit Tholen, 'k vind er niks aan Onverwachte hulde bestuurslid CW. Goedegebuure Philadelphia Zekatel zit al op 76% EHBO Sint Annaland naar provinciaal kampioenschap Stemmen staken over bijdrage ™TfLdïenUlk aan voorlichter Oosterschelde Tijdens jaarvergadering in Holland Huis Scherpenisse Stavenisse tweede bij kringwedstrijd Tholen BELASTING AANGIFTE Diploma's voor 34 boerinnen Donderdag 22 maart 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Museum open in museumweekend en tot half oktober Schoonhoudster mevrouw E. Deurloo na 29 jaar PZEM met pensioen: Verzekering Museumweekend Wij verzorgen uw w.a. donken Zoals al eerder gemeld, nemen de aandeelhouders van PZEM en WMZ in april grote beslissingen. Maar het lot van mevrouw E. Deurloo, medewerkster huishou delijke dienst in Tholen, valt daarbuiten. Zij stopt er eerder mee: vrijdag neemt ze afscheid van de PZEM en vier dagen later bereikt ze de pensioengerechtigde leeftijd. Mevrouw Deurloo was ruim 29 jaar bij het nutsbedrijf werkzaam. Glad Snoepjes C.W. Goedegebuure uit Sint-Annaland is dinsdag avond onderscheiden met een speldje van de ouderver eniging Philadelphia. Vice-voorzitter Goedegebuure, die als bestuurslid aftrad, was verrast door de hulde die hem werd toegekend door tweede voorzitter W. Wijnia van het landelijk hoofdbestuur uit Utrecht. Die was hiervoor speciaal met zijn echtgenote van Rotterdam naar de jaarvergadering in het Holland Huis te Scherpenisse gekomen. J. Snoep opvolger Uitbreiding Ons Huis Copieerapparaat Steviger vuist De EHBO-vereniging Sint-Annaland is donderdagavond in Sint-Philipsland eerste geworden bij de wedstrijden van de kring Tholen. Het winnende team dat bestond uit Sylvia Menheere- Heijboer, Sandra van Poortvliet- v.d. Repe en Dirk Wessels behaalde 175 punten. Door dit resultaat mogen de Sint-Annalanders de kring Tho len vertegenwoordigen bij het Zeeuws kampioenschap. Melding Thoolse gemeenteraad sterk verdeeld: al dan niet een rijkstaak? Minima maken Stuurgroep Streekmuseum De Meestoof heeft werk aangekocht van de kunstenares Marie Slager, geboortig van Sint- Annaland. Voorzitter ir. M.A. Geuze deelde donderdag tijdens de jaarvergadering mee, dat door bemidde ling de hand was gelegd op een portefeuille met ongeveer 200 bladen. Hij zou graag in 1992 een tentoonstel ling wijden aan deze Sint-Annalandse, die zich vooral bezighield met leerbewerking. Marie Slager (haar vader was schoolmeester in Sint-Annaland) ging aanvankelijk in de leer bij Willem Bruijnzeel (familie van moeders kant) en bezocht tussen 1895 en 1899 de kunstacademie. Daarna werkte ze bij een litho drukkerij in Rotterdam en begon vervolgens een eigen atelier. Ze blonk uit in het maken van fami liewapens op leer. In 1905 kreeg Marie Slager voor haar werk een zilveren medaille van de acade mie. Geuze was erg blij met de aan winst. "Er zijn toch al zo weinig Thoolse kunstenaars," zei hij. In de collectie zitten drie ontwerpen voor de burgemeesterskamer in het Rotterdamse stadhuis. Geuze toonde de leden onder andere het fraaie ontwerp voor een waaier. De Meestoof bezit al acht leerstukken van Marie Slager, af komstig uit een legaat. In het af gelopen jaar verwierf het museum onder andere een vogelfluitje voor de Reimerswaalcollectie, een scheepsmodel gemaakt door de kleinzoon van de Smurdiekse beurtschipper Van Akkeren, een pentekening van het Huis Ver- muyden en een zeefdruk van de laatste vaart van het veer Anna Jacobapolder-Zijpe. Geuze deelde de vergadering mee, dat het bestuur zich heeft bezigge houden met de vraag of de collec tie wel of niet verzekerd moet blijven. Aan premie werd vorig jaar f. 1.960,- betaald, maar de waarde van de collectie blijft toe nemen. Uiteindelijk is besloten de verzekering tegen brand en in braak te handhaven, omdat het anders niet verantwoord zou zijn tegenover de mensen die iets bij dragen of schenken aan het museum. H. Boer informeerde naar de mo gelijkheid om voor de vrijwilligers een collectieve ongevallenverzeke ring af te sluiten. Hiernaar zou het bestuur informeren. Financieel had De Meestoof geen slecht jaar, met een batig saldo van f. 2.913,76. In de voorlopige begroting voor 1990 wordt 6.300 gulden voor aankopen uitgetrok ken. De aftredende bestuursleden mevr. Van Gorsel, mevr. Joosse, dhr. Van Gils en dhr. Dekker wer den bij acclamatie herkozen. Het ledental van het museum is licht gestegen en schommelt rond de 350. Als er voldoende vrijwilligers be schikbaar zijn, werkt De Meestoof mee aan het museum weekend. Op zaterdag 28 april kan het publiek voor half geld te recht. De wisseltentoonstelling 'Messen en flessen' is vanaf zater dag voor pinksteren te zien. Om meer armslag te krijgen wordt - als proef - de openstelling ver lengd tot half oktober. Daarnaast zijn er plannen om in provinciaal verband bij een aantal objecten in elk van de Zeeuwse musea een passende spreuk aan te brengen. Medewerkers van De Meestoof houden zich op dit moment bezig met het registreren van de binnen de vereniging aanwezige kennis, die tot nu toe niet is vastgelegd. Uit de vergadering werd een oproep gedaan voor geschikte vrijwilligers, die kunnen helpen bij rondleidingen in het museum. Aan het begin van de vergadering werd het overleden oud bestuurslid mevrouw M. Mol- Geluk herdacht. Na de pauze ver zorgden J.F. Kousemaker en M. v.d. Dorpel een interessante voor dracht met dia's over 'Het foto portret van 1860 tot 1915'. Bel ons voor een afspraak en wij komen desgewenst bij u thuis. Kerkstraat 14 4694 BX Scherpenisse Telefoon 01666 - 2979 Advertentie I.M. In december 1985 werd ze uitge breid in het zonnetje gezet door het PZEM-personeel van Tholen, bij de viering van haar zilveren ju bileum. "Ik heb hen gezegd, dat ze zich nu maar een beetje rustig moeten houden," zegt mevrouw Deurloo zelf. "Ik heb altijd ge woon m'n werk gedaan. In het be gin, toen de familie Leenhouts nog hier woonde, was ik er maar twee uur per dag. Nu is dat 20 uur per week. In het begin kwam ik al leen voor het schoonhouden, later kwam daar het zorgen voor de koffie bij. Dat is gemiddeld voor zo'n twintig mensen. Meestal begon ik 's ochtends al om half zeven, maar nadat ik in augustus met de fiets ben gevallen en vijf maanden niet kon werken, ben ik maar wat later begonnen. Maar rond acht uur hebben ze al lemaal hun beker koffie te pakken en vlak daarop krijgen ze nog een keer. Daarna ga ik aan de slag, want als je komt om te werken moet je dat ook doen. Als je bij voorbeeld de ramen moet zemen ben je een groot uur kwijt. Wat denk je van de buitenboel? Tegen woordig doet een glazenwasser de bovenste ramen aan de voorkant. Daarvóór ben ik weieens met de PZEM-bak naar boven gehesen om die te zemen, maar dat was toch te zot. Maar ze moesten schoon!" aldus mevrouw Deurloo. "Ik kwam altijd trouw, maar toen het in de winter zo glad was, ben ik thuisgebleven. Ze konden me ook niet komen halen, dus toen had ik vrij. Maar dat gebeurde ei genlijk nooit. Het kantoor draait altijd door, dus er moet steeds worden gewerkt. Ziek was ik ge lukkig zelden. In zo'n geval moest er iemand uit Zierikzee komen, of een uitzendkracht. De laatste keer is er een andere mevrouw bijgeko men en die neemt het nu ook van me over. Tot de boel gesloten wordt, dat vind ik wel erg. Alles halen ze weg uit Tholen, het ar beidsbureau en zo, 'k vind er niks Ik heb natuurlijk veel medewer kers meegemaakt, maar ik kan met allemaal goed opschieten. In de loop van de jaren maakte je leuke, maar ook trieste dingen mee. Maar dat was ook bij me zelf. Ik zit hier nu maar alleen en wat ik verder ga doen? Ik loop maar niet teveel vooruit, 'k Heb m'n leven lang gewerkt, voor ik bij de PZEM kwam had ik wel ze ven werkplekken. Vanaf m'n der tiende heb ik gesjouwd, dus nu wordt het wel anders. Maar ik heb Mevr. Deurloo werd bij de viering van haar zilveren jubileum door de Thoolse PZEM-medewerkers met bloemen en fruit ver eerd. Nu neemt ze afscheid. m'n eigen huisje aan Cromvliet, daar ben ik geboren en getogen. Ja, de mannep zeggen dat ze m'n snoepjes zullen missen, 'k Had voor allemaal iets verschillends om uit te delen, dat doe ik nu een maal graag." Mevrouw Deurloo zegt het eigenlijk wat bedroefd, maar 't is dan ook de moeite, af scheid nemen na ruim 29 jaar trouwe dienst. Haar cheffin, me vrouw C.A. Woets uit Zierikzee, kwam vorige week al op bezoek. Vrijdag wordt mevrouw Deurloo in Meulvliet een afscheidsreceptie aangeboden. De medewerkers van het Thoolse PZEM-kantoor zul len haar ongetwijfeld niet zomaar laten gaan. I "Met de spelden die Philadelphia uitdeelt, geven we blijk van waar dering voor die bestuursleden die zich op een bijzondere manier hebben ingezet voor onze vereni ging. In feite wordt hiermee het hele bestuur geëerd. Tot nu toe hebben we maar een paar honderd spelden uitgegeven." Goedegebuure is vanaf 1978 lid van het bestuur en vice-voorzitter. In die twaalf jaar zat hij vele bestuursvergaderingen voor, maar nooit een jaarvergadering. "Ik had dit echt niet verwacht", zei de scheidende vice-voorzitter, "maar het is het gehele bestuur dat op deze manier onderscheiden wordt." Goedegebuure bedankte het hoofdbestuur, alsmede de le den en donateurs in de volle zaal voor het in hem gestelde vertrou wen. Goedegebuure wordt opgevolgd door J. Snoep uit Sint- Maartensdijk. Deze was voorge dragen door het bestuur. Hoewel de kandidaat zelf niet aanwezig was, werd hij met applaus in het bestuur 'gekozen'. Snoep werkt als ambtenaar bij de technische dienst van het waterschap Tholen. Voorzitter J. Leune beargumen teerde de voordracht met te stel len, dat er geen vertegenwoordiger uit Sint-Maartensdijk in het bestuur zitting had. Mevrouw S. Polderman uit Sint- Annaland werd bij acclamatie herkozen in het bestuur. Zij ver zorgt aangepaste catechesatie. Voor de uitbreiding van het club huis Ons Huis in Scherpenisse- waar elke donderdag ontspanningsbijeenkomsten wor den gehouden, is aan de gemeente Tholen gevraagd welke mogelijk heden er aan de Langeweg zijn. De stichting ontspanning gehan dicapten van Philadelphia heeft voor deze uitbreiding van het on derkomen 25.000 gulden gekregen van de diaconie van de Hervorm de Gemeente in Stavenisse(uit de nalatenschap van mevrouw E. Hanssens). Een dezer dagen zal een ambtenaar van de afdeling ge meentelijke ontwikkeling de zaak komen bekijken, zo deelde Leune mee. Het gezinsvervangend tehuis An- newas in Sint-Annaland heeft van de oudervereniging onlangs een foto-copieerapparaat gekregen ter waarde van 2350 gulden. Volgens Leune is het personeel van de An- newas en het bestuur hiermee goed geholpen. In het financieel jaarverslag over 1989 is deze som niet opgenomen, zo liet Leune weten. Het voordelig saldo bedroeg 2597 gulden en 78 C.W. Goedegebuure (rechts) wordt na het in ontvangst nemen van het Philadelphia-speldje toegesproken door hoofdbestuurder W. Wijnia. cent. Philadelphia heeft een ver mogen van 21.851 gulden en 71 cent. Leune kondigde voor 1990 voor de 114 leden een contributieverho ging aan van 5 gulden. In 1991 volgt eveneens een verhoging met 5 gulden zodat de contributie op 30 gulden komt. Deze zal in de toekomst worden geïnd via ac ceptgirokaarten. Philadelphia telt 455 donateurs. Leune noemde de verhoging van de contributie in twee jaar 'traps gewijs' "Bij de gemeente zouden ze spreken van schoksgewijs." Volgens hoofdbestuurder Wijnia is deze verhoging alleszins ge rechtvaardigd "We hebben het geld hard nodig om mensen zoals P. Jille te kunnen betalen. Laat het een troost zijn, leden van an dere verenigingen betalen evenveel of meer aan contributie." Wijnia schetste in vogelvlucht de activiteiten van Philadelphia, van de directe burenhulp tot de 'bre dere belangenbehartiging'. Vooral dit laatste neemt veel tijd in beslag. Voor het werk dat de ou dervereniging doet zijn vrijwilli gers en professionals nodig, aldus Wijnia. "Het hoofdbestuur is dankbaar voor het werk dat de besturen van de verenigingen ver richten.' Wijnia toonde zich verbaasd over de volle zaal van het Holland Huis. "In Rotterdam krijgen we dat niet meer voor elkaar. Het doet mijn Philadelphiahart goed zoveel mensen bij elkaar te zien." Voorzitter Leune riep deed aan het eind van het officiële gedeelte een oproep om lid of donateur van de vereniging te worden. De reden daarvoor is, dat volgens Leune de identiteit van de vereni ging bedreigd wordt door de over heid. Leune: "We zijn druk bezig om in federatieverband samen te werken om zodoende een steviger vuist te maken naar de overheid, die steeds meer moeite heeft om rekening te houden met verenigin gen van protestants-christelijke huize. Laat het Thoolse volk ach ter Philadelphia gaan staan. Het gaat ons om de binding met Gods Woord. Als alles verwatert, blijft er niets meer over van onze identi teit. Bid en steun ons." Het zangkoor VZOS uit Sint- Philipsland verzorgde voor en na de pauze een optreden onder lei ding van J. Wesdorp. In het eerste jaar van levering heeft Zekatel een winst behaald van 122.000,Deze bescheiden winst is in mindering gebracht op de aanloopverliezen van de voor gaande jaren. In het afgesloten boekjaar zijn de steden Goes, Middelburg en Vlissingen geheel aangesloten op de kabel. Hier door hebben de inwoners van deze gemeenten de beschikking over het storingsvrije geluid van 22 ra diozenders en over beeld en geluid van 15 televisiestations. Dat het gebrachte wordt gewaardeerd, blijkt uit de aansluitdichtheid van 76% per 31 december 1989. Dit is duidelijk hoger dan het verwachte percentage van 65 voor het eerste jaar. Van het aantal aangeslotenen heeft 74% gekozen voor het volle dig pakket en 26% voor basis- en grondpakket. Het laatste percen tage is nog aan de hoge kant. In middels is ook al begonnen met de aanleg van kabeltelevisie in Noord- en Midden-Zeeland. Vol gens de plannen zullen alle woon kernen in Noord- en Midden-Zeeland eind 1991 van kabel zijn voorzien. Zekatel heeft per 1 januari jl. de kabelnetten op Tholen en in Zeeuwsch- Vlaanderen overgenomen. Hier door telt Zekatel ruim 70.000 abonnees. Het is de bedoeling ook in Zeeuws-Vlaanderen alle woon kernen met 75 of meer woningen aan te sluiten op het kabelnet. Het is de verwachting dat dit aantal over enkele jaren 120.000 zal be dragen. Ook voor de recreatiege bieden biedt Zekatel kabeltelevisie aan. Recreatieparken met 75 of meer woningen zullen - net zoals gewone woningen - door Zekatel gratis worden aangesloten en krij gen signaalleveringn tegen het Ze- kateltarief van 19,76 per maand. Hierdoor worden de zorgen voor aanleg en onderhoud van deze voorzieningen op recreatieparken door Zekatel overgenomen. Na afboeking van de winst over 1989 bedraagt het aanloopverlies uit voorgaande jaren nog 1,2 miljoen. De raad van Commissarissen van Zekatel heeft maandag de jaarstukken goedgekeurd en zal deze aan de aandeelhoudersverga dering voorleggen. ZLM-kringvoorzitter J.L. van Gorsel heeft in restaurant de Sportvisser te Kapelle aan 34 boe rinnen van Tholen/St. Philips- land het diploma economische vorming agrarische vrou- wen(EVAV) uitgereikt. Hiervoor hadden de deelnemers gedurende twee winters dertien lessen ge volgd in Tolrust te Poortvliet. De opleiding omvatte o.a. de positie van de agrarische vrouw, admi nistratie thuis en de fiscale boek houding, belastingen, gezinseconomie, personen- en fa milierecht, verzekeringen, be drijfsovername, financiering en het Europees landbouwbeleid. Het was een pittige opleiding, waarbij de cursisten van docent Gerrit Stap(sociaal-economisch voorlichter bij de ZLM) steeds huiswerk kregen. Daarnaast was het echter ook gezellig. De EVAV-cursis is erkend door het ministerie van landbouw, natuur beheer en visserij. Meao Oude Tonge. Vanaf 1 au gustus kan aan de meao in Oude Tonge de kmbo-opleiding admi nistratie worden gevolgd. Zater dag houdt de school open huis. EHBO-helpers uit St. Philipsland behandelen een oefengewonde als onderdeel van de kring wedstrijd in de Wimpel. De vier ploegen (Sint-Philipsland, Sint-Annaland, Sint- Maartensdijk en Stavenisse) moesten eerste hulp verlenen bij een ongeval in dorpshuis De Wimpel. Een mevrouw kwam daar met haar invalide buurman naar een wedstrijd kijken. Toen ze de zaal binnen kwamen struikelde de mevrouw over een snoer, kwam ten val en nam in haar val de inva lidewagen mee. Hierdoor viel de invalide man uit z'n wagentje. De mevrouw kneusde bij haar val en kele ribben en brak een teennagel. Haar buurman verstuikte zijn voet en liep een scheurwond bo ven het rechter oog op. Volgens de jury verleenden de deelnemende ploegen over het al gemeen op goede wijze eerste hulp. Wel was de melding van het ongeval bij de dokter bij twee ploegen onvolledig. Ook schon ken enkele ploegen teveel aan dacht aan de hoofdwond van de invalide en ging men voorbij aan het feit om welke reden de invalide in een invalidewagentje zat. Het winnende team Sint- Annaland behaalde 175 punten en 41 voor de leidster. Tweede werd Stavenisse met 161 punten en 29 voor de leidster. 3. Sint- Maartensdijk 135 en 35. 4. Sint- Philipsland 130 en 33. De organisatie was in handen van de EHBO-vereniging Sint- Philipsland, die aan de winnaars, de jury en de lotusgroep bloemen overhandigde. 1 1 a a 111 Meer voorlichting en eenvoudige- gemeente Tholen neemt om het De Thoolse gemeenteraad moet zich een tweede keer uitspreken over het voorstel om jaarlijks acht en eender- gebruik van het declaratie- en de cent per inwoner bij te dragen in de kosten van een coördinator/voorlichter voor de Oosterschelde. De bufferfonds te stimuleren. Ook stemmen staakten maandagmiddag (8-8) door de afwezigheid van SGP-raadslid Th. Aarnoudse. PvdA, VVD wordt bekeken of het Welzijnsor- en RPF/GPV waren vóór, SGP en CDA (inclusief de wethouders) tegen de bijdrage. gaan kan worden ingeschakeld als informatie- en innamepunt voor aanvragen, wat mogelijk drempel verlagend werkt. Vorig jaar werd via het declaratiefonds slechts f. 2.600,- uitgekeerd en via het buf ferfonds f. 9.200,-. Er was echter 50.000 gulden voor uitgetrokken. Maandag tijdens de gemeenteraad spraken alle fracties hun te leurstelling uit over het minimale gebruik van beide fondsen. Tege lijkertijd werd benadrukt dat de fondsen een gevolg zijn van een tekortkoming bij de rijksoverheid. Met de door b. en w. voorgestelde wijzigingen ging men in grote lij nen accoord. Op twee punten wil de de PvdA de tekst aanpassen, wat door het college bekeken wordt. Ze hadden betrekking op het toekomstperspectief bij ver slaafden en op de samenstelling van de huishoudens. De bijdrage uit het declaratie fonds is verhoogd van 75 naar 125 gulden. Een echtpaar mét kinde ren kan uit het bufferfonds voor taan 600 in plaats van 400 gulden per jaar ontvangen. Niet alleen mensen met een uitkering op bijstandsniveau, maar ook die met een inkomen dat daar iets bo ven ligt, kunnen voortaan voor een bijdrage uit één van beide fondsen in aanmerking komen. De bezwaren van de tegenstem mers kwamen er op neer, dat een dergelijke functionaris door het rijk moet worden betaald en het geen gemeentetaak is. Beide frac ties waren wél overtuigd van de waardevolle natuurfunctie van het gebied. P. van Belzen (RPF/GVP) vond het eveneens een zaak van rijk en provincie. "En die vatten ze ook goed op, want ze nemen 120.000 van de 130.000 gulden die dit jaarlijks kost voor hun reke ning," zei hij. "Ik wil beklemto nen dat wij niet vrijuit gaan. Mogen wij d'r dan niks voor over hebben en afdoen met: 't is een rijkstaak?" Van Belzen wees er op dat de algemene uitkering, die Tholen jaarlijks van het rijk ont vangt, mede is gebaseerd op het aanwezige oppervlaktewater in de gemeente. M.A.J. v.d. Linde (PvdA) vond niet dat van een rijkstaak sprake was. "De voorlichting en coördi natie is in handen van de Stuur groep Oosterschelde, waarin wij participeren. Daarom betreur ik wat CDA en SGP hiervan me nen." Vervolgens haalde hij naar beide partijen uit door te wijzen op wat ze in hun verkiezingspro gramma's over het milieu schrij ven. "Dat schept verwachtingen, maar bij de eerste de beste gele genheid houden SGP en CDA de hand op de knip. Ik ben teleur gesteld," aldus v.d. Linde. Hij vond dat Tholen niet onder het ei gen stuk verantwoordelijkheid uit kon. "Toen de aanwijzing van de Oosterschelde als natuurmonu ment aan de orde was, hebben wij gezegd dat we geen recreatie wil len. Dus dat is duidelijk vóór het milieu," pareerde K.A. Heijboer (SGP). Ook de wethouders Ver- sluijs en Koopman wezen de be schuldiging van PvdA-zijde van de hand. De VVD wilde bij monde van J.L. van Gorsel enige opheldering, al vorens een standpunt te bepalen. Men was bang dat er een extra in stantie zou worden gecreëerd. Burgemeester H.A. v.d. Munnik ontkende dat, want de functiona ris treedt in dienst bij het ministe rie van landbouw, natuurbeheer en visserij en is verantwoording schuldig aan de stuurgroep. "Tholen heeft er belang bij mee te kunnen spreken over alle zaken die de Oosterschelde aangaan. Wanneer dit voorstel wordt afge wezen, hoe moet onze vertegen woordiger in de stuurgroep zich dan gedragen," zei de burgemees ter. Hij vond de aanstelling van deze ambtenaar een gevolg van het beleidsplan Oosterschelde. "Van de gemeenten wordt slechts 7.69% gevraagd als medeverant woordelijkheidsheffing." Van der Munnik zei dat behalve het milieu ook de visserij, scheepvaart en re creatie er mee samenhangen. Wet houder Van Schetsen viel hem bij. "De discussie is voor mij onbe grijpelijk. We subsidiëren talrijke niet direct gemeentelijke zaken, 't Gaat om 1.530,-." De tegenstan ders gingen echter overstag, zodat er nog een keer over gesproken zal worden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 9