Met 't Oudeland naar een nieuwe toekomst voor J.W. van Popering mm w^m 'De Polen willen democratie' SGP keurt actie boeren sterk af Burgemeester opent Avia-tankstation in St. Annaland Bedrijvig Bestuurders in spé bij raadsverkiezingen op Tholen: Klok vooruit Donderdag 22 maart 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Op het moment dat hij eigenlijk al aan de VUT begon te denken, is autorijschool-taxibedrijf J.W. van Pope- ring aan de Veilingweg te St. Annaland aan een nieuwe uitdaging begonnen. Met het Avia-servicestation 't Oudeland is hij klaar voor de toekomst, zei burge meester H.A. van der Munnik vrijdagmiddag tijdens de zonovergoten officiële opening. Plan Kom VVN-voorzitter Terughoudend Modern Nieuw kantoor Rabobank Tholen Atelier Priegelmee verhuisd Sint-Philipsland met woningbedrijf naar Beter Wonen Vandaag worden ze ontvangen door minister I. Dales van binnenlandse zaken en op de Poolse ambassade in Den Haag. Gisteren waren ze getuige van de democra tische gemeenteraadsverkiezingen in Tholen: J. Wasi- lewski, T. Gurzinski en de heer Dolata uit Polen. Landbouwers Droom Boerenpartij Goede hoop Problemen toerisme onder de loep op symposium Vlissingen Tsjechoslowaakse president krijgt Roosevelt 'award' PvdA: gemeente doorgeefluik Den Haag De SGP-fractie heeft maandagmiddag tijdens de raadsvergadering - als enige partij - afstand genomen van de acties van de akkerbouwers zoals die op Tholen zijn gevoerd. Politie Ruim 2 ton voor bochtafsnijding bij Scherpenisse Het echtpaar Van der Munnik was in Tholen opgehaald door een old timer uit Bergen op Zoom die een collega van autorijschool Van Po pering voor deze speciale gelegen heid beschikbaar had gesteld. Voorzien van een pasje en een pin code kon de burgemeester gebruik maken van het automatische credit-card tankstation, waar men dag en nacht kan tanken. Het be drijf beschikt verder over een overdekte autowasplaats, een werkplaats met brug, een auto shop en een theorielokaal voor de cursisten van de rij-opleiding. Bestemmingsplan Kom was in fei te de oorzaak van de opening, zo vertelde dhr. Van Popering. "Plan Kom bracht verandering in ons le ven, want de werkplaats in de Bie- rensstraat moest wijken voor woningbouw. We hebben gepro beerd dat een jaar of zeven tegen te houden en wethouder Koop man steeds, na een kopje koffie aangeboden te hebben, terug gestuurd naar St. Maartensdijk. De wethouder was echter zo slim, dat hij zelf met een plan kwam voor nieuwbouw, maar dat vergde nogal wat kosten. Tenslotte bracht Koopman de tweede generatie in stelling: mijn zoon zou mijn huis aan de Kloosterstraat kopen, waardoor het nieuwbouwplan meer haalbaar werd. Het ging draaien, Avia kreeg er lucht van en men zag het zitten. Op het moment dat je eigenlijk in de VUT moet, ga je dan om ad vies bij de bank. Dan volgen er slapeloze nachten, want we kwa men tekort, maar we gingen door en bouwden met medewerking van 25 vrijwilligers. Zonder ene cent hebben die ons geholpen. To taal gingen er 1750 uren vrijwilli gerswerk in dit project zitten en als dat kan in 1990, word je even stil", aldus Van Popering. "Waar vind je dat nog elders dan in St. Annaland!", zo benadrukte de burgemeester in zijn felicitatie. De burgemeester bracht naar vo ren, dat Van Popering in de 31 jaar dat hij rijschoolhouder is, een begrip is geworden. "Een in structeur moet een gedegen man zijn met een groot verantwoorde lijkheidsgevoel en wat dat betreft, bent u geslaagd. Gefeliciteerd, want met 50 cursisten per jaar mochten velen een diploma bij u halen. U verdiende niet alleen uw brood met de rij-opleidingen, maar u - Burgemeester Van der Munnik voorziet een old timer van benzine bij het geautomatiseerde Avia-tankstation 't Oudeland. Rechts dhr. Van Popering, links de dames Van der Munnik en Van Popering. was als voorzitter van Veilig Ver- de verkeersveiligheid. Daar stak Het deed de burgemeester goed, keer eiland Tholen ook actief met en steekt u veel vrije tijd in." dat het college van b en w in de persoon van wethouder Koopman een pluim op de hoed kreeg voor het beleid inzake bedrijfsverplaat- singen. "We laten de wethouder dan ook node gaan. Hij heeft zonder meer de loftrompet ver diend." Van der Munnik bracht naar vo ren, dat het gemeentebestuur blijft streven naar het verplaatsen van bedrijven uit de woonomge ving naar lokale terreinen - 'een industrieterrein mag het niet he ten' - zoals aan de Veilingweg. "Er is behoorlijk wat belangstel ling voor getoond, want dit be drijventerrein is vol gebouwd. Gezien de verheugende animo willen we verder uitbreiden aan de Ceciliaweg, want we verwachten nog meer belangstelling. Met de huizen en tuinen erbij heeft St. Annaland een schitterend be drijfsterrein. Aan de andere kant brengt de ge ringe woningtoewijzing ons echter tot terughoudendheid bij de aan koop van panden, want de gaten kunnen we niet zo snel vullen met huizen." ferug naar 't Oudeland consta teerde de burgemeester, dat het pand van Van Popering 'een sie raad' is voor het bedrijventerrein. "Hij heeft deze uitdaging aange durfd en de tekenen wijzen erop, dat Van Popering met 't Oude land naar een nieuwe toekomst gaat", zei Van der Munnik. Directeur W. v.d. Boom van Avia- leverancier Sakko Verkeer b.v. uit Bergen op Zoom zei het bijzonder plezierig te vinden, dat Van Pope ring de stap van de ene pomp in de Kloosterstraat naar het com plete benzinestation aan de Vei lingweg had gewaagd. "Dit is 1 van de 15 geautomatiseerde zelf bedieningsstations in Zeeland en West-Brabant. Ze zijn erg modern van opzet, want zonder contanten kunt u met plastic geld dag en nacht terecht, zowel in St. Anna land, als ook in Oud-Vossemeer en Tholen. Dit systeem komt steeds meer in zwang en wij willen naar 50 geautomatiseerde benzi nestations toe." Constaterend, dat de tweede gene ratie Van Popering al staat te trap pelen, wenste de Sakko-directeur de familie Van Popering veel suc ces toe en een goede gezondheid op 't Oudeland. Om bij te tijd te blijven, bood hij nog een klok aan. Zaterdag volgde er nog een open huis, waar iedere bezoeker een at tentie ontving en de kinderen hun geluk in de grabbelton konden be proeven. Advertentie l.M. De Rabobank Tholen opent vrij dag 30 maart het nieuwe hoofd kantoor aan de Eendrachtsweg. Dhr. F.H.J. Boons, lid van de hoofddirectie van Rabobank Ne derland, verricht de officiële ope ning. Ook voorzitter J.L. van Gorsel, burgemeester H.A. van der Munnik, architect F. Diele- man en directeur W.H. Louwerse komen aan het woord. Zaterdag is er een open dag voor elke be langstellende en maandag 2 april gaan de medewerkers in het nieu we kantoor aan de slag. Het hoofdkantoor van de Rabo bank Tholen is nu nog in St. Phi- lipsland gevestigd, maar na een totale verbouwing van het be staande pand aan de Brugstraat/Eendrachtsweg komt daar het zwaartepunt van de acti viteiten van de Rabobank Tholen te liggen. Vanochtend om 10 uur is door P. Heyndermans, geassisteerd door mevr. J. Boot-Ketelaars (juffrouw Jo) en 2 lammetjes de nieuwe win kel van atelier Priegelmee in de Kerkstraat 2 geopend. Riet van den Berge-Bijl, die 2 jaar geleden met het atelier is begonnen, koos o.a. voor de hulp van juffrouw Jo omdat ze daar haar eerste hand werkjes leerde. De winkel die eer der in de Bakstraat gevestigd was, heeft aan de Kerkstraat in het voormalige pand van Buijs, heel wat meer ruimte. Dat was ook de reden om te verhuizen omdat, als er nieuwe spulletjes kwamen, an dere zaken moesten worden opge ruimd. De winkel, die in oude stijl is gebleven met de ruim 150 jaar oude plavuizenvloer, is naar be hoefte aangepast door de echtge noot van Riet v.d. Berge en de familie Heyndermans met o.a. een ruime vitrine in de toonbank, schappen langs de wanden, e.d. Deze aanpassingen, zo vertelt de trotse eigenares, zijn tot stand ge komen door veel denkwerk en zelfwerkzaamheid van de beide families. In de overzichtelijke win kel is er voor de creatieve klanten een keur aan knopen, stoffen, wol, katoen, garens, zijde, kraal tjes, beugels voor tassen e.d., stra- miens, al dan niet voorbedrukt. Tevens geeft Riet v.d. Berge advie zen en er zijn patronenboeken be schikbaar. Verder naait zij kleren. De minder creatieven kunnen er ook terecht voor kant en klare ge schenken. Om de moeders rustig te kunnen laten kiezen en zoeken heeft Priegelmee een hoekje met speelgoed voor de jeugd ingericht. De verhuizing betekent voor de klanten, die uit de hele regio ko men, 12 speciale actie aanbiedingen, waaronder gratis patronen, tractaties voor de kin deren, een wedstrijd. Sint-Philipsland gaat onderhan delen met de stichting Beter Wo nen tè Tholen over overname van het gemeentelijk woningbedrijf. Woensdag krijgt de gemeenteraad een voorstel daarover van b. en w. Het woningbedrijf is op 22 augus tus 1979 door de raad ingesteld en omvat inmiddels zo'n 125 wonin gen (twee keer zoveel éan elf jaar geleden). Wethouder L. Walpot is tegen afstoten van het gemeente lijk woningbedrijf. De drie Thoolse bestuurders in spé brachten een bezoek aan het stembureau 'De Wingerd' in Tholen. Gemeentevoorlichter P. Backx legt uit hoe de gang van zaken is. Achter de tafel zitten (vlnr). P.WM. Wester, raadslid J. van de Heuvel en J. Bijl. Maandagavond kwamen ze met zo'n 90 antiere landgenoten per bus uit hun geboorteland in Ne derland aan om getuige te zijn van vrije verkiezingen. Op 27 of 28 mei zullen soortgelijke verkiezin gen in Polen plaatsvinden na 50 jaar van onvrijheid, eerst door het nazisme en na de oorlog door het staatscommunisme. De Polen, niet gewend aan het organiseren van een democratisch bestel, zijn in Nederland te gast om de kunst daarvan af te kijken. Verspreid over heel Nederland zijn de Oost- Europeanen op sleeptouw geno men door burgemeesters en ge meentebestuurders van veertig gemeenten. Tholen had in Utrecht, waar bur gemeester Van der Munnik in het stadhuis werd ontvangen, op twee gasten gerekend, maar op het laatste moment kwam er een der de bij omdat de gemeente Uden- hout afzag van deelname. Wasilewski en Gurzinski logeren bij de burgemeester en Dolate is bij gemeentevoorlichter F.A.P.M. Bakx ondergebracht. Dinsdagochtend zijn de drie Po len ontvangen door het college van b en w in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Daarna ver zorgden J. de Kok van de afdeling welzijn en Bakx voor een rondlei ding in het gemeentehuis. Hierbij werd onder meer uitleg gegeven over hoe de organisatie van ge meenteraadsverkiezingen tecnisch gestalte wordt gegeven, 's Mid dags brachten de Polen samen met de burgemeester een bezoek aan het stadje Tholen en de Oesterdam. Wasilewski en Dolota zijn allebei landbouwer. Zij namen gisteren na het bezoeken van enkele stem bureaus een kijkje bij de land bouwcoöperatie Cebeco in Sint-Annaland en op het boeren bedrijf van wethouder J. Versluijs in Scherpenisse. Wasilewski(leraar technische school) bezocht de Thoolse scholengemeenschap. Het contact met de Polen is tot stand gekomen via een radiopro gramma waarin de stichting Ne derland helpt Polen een oproep deed aan gemeenten om Poolse bestuurders te ontvangen tijdens de gemeenteraadsverkiezingen. Dinsdagmiddag ontmoetten de drie Polen de fractievoorzitters van de SGP, RPF/GPV, CDA en PvdA en was er gelegenheid voor de pers om vragen te stellen. Hun eerste indrukken van Tholen zijn die als uit een droom. "Het is prachtig. Mooie tuinen met veel bloemen en alles is zo schoon", verwoordt Wasilewski zijn uitje in Tholen-stad. Hij en Gurzinski ko men uit het noordoosten van Po len, uit Olsztyn (Allenstein in het voormalige Duitse Oost-Pruisen). Dolota woont in Zielona Gora in het westen van het land(Grünberg in het voormalige Duitse Pomme- ren). Volgens de gasten maakt hun land momenteel moeilijke tijden door; de inflatie is hoog, de werk loosheid neemt toe, de prijzen stijgen met de dag en er is onvol doende geld om nieuwe machines en onderdelen te kopen. 'We zijn hier gekomen om te leren hoe we onze verkiezingen moeten organiseren. Vanaf 1945 hebben we een slecht systeem gehad. Nu zijn we bezig partijen te vormen voor de verkiezingen. Dat is alle maal nieuw voor ons. De laatste weken wordt er veel over gediscus sieerd. Het is nog niet duidelijk of er voor steden en voor platte landsgemeenten aparte verkiezin gen zullen worden gehouden", aldus één van hen. Aan de verkie zingen zal naar verwachting door zo'n 20 partijen worden deelgeno men. "Eerst waren het er 100 zegt Gurzinski. De kandidaat-bestuurders zijn lid van de onafhankelijke boerenpar tij. Om het land bestuurlijk op weg te helpen, dient het bezoek aan Nederland zijn waarde nog te bewijzen. Wat de bezoekers vooral willen, is steun van het westen op economisch gebied. "We hebben kwaliteitsmensen nodig die kwali- teitsprodukten kunnen produce ren", zegt Wasilewski. "Veel Westerse landen bekijken welke mogelijkheden er zijn om Polen te helpen.". De overgang van een centrale planeconomie naar een markteconomie gaat niet over ro zen. Hoop dat het beter zal gaan, is er wel. "Elke dag gaat het een beetje beter, maar we hebben ma nagers nodig en investeerders die joint-ventures aan willen gaan. Het is goed om samen te werken met westerse landen". De drie Polen spreken de wens uit om contacten te onderhouden met Nederland, via uitwisselingen in gastgezinnen of het volgen van opleidingen. Burgemeester van der Munnik: "Binnen het lokale raam is erover na te denken. We hebben gisteren besloten om geen jumelage aan te gaan, maar er zijn wel andere mogelijkheden." Volgens de burgemeester heeft het bezoek de gemeente goed gedaan: "Je krijgt rechtstreeks inzicht in een stukje Polen. Ondanks de moeilijkheden blijven ze heel op gewekt. Er is een goede hoop op de toekomst." Over de opkomst bij de komende verkiezingen in mei zegt Wasilews ki: "Die zal groot zijn. De mensen willen democratie." In Vlissingen wordt woensdag het landelijk symposium 'Recreatie en toerisme' gehouden. Drs. P. Bukman, staatssecretaris van eco nomische zaken, opent de bijeen komst. Aan de orde komen de kansen, bedreigingen en effecten voor de jaren negentig. Verschil lende inleiders belichten recreatie en toerisme uit diverse invalshoe ken. Ze pleiten in elk geval voor een bestuurlijk preventief beleid, waarbij alle relevante sectoren op elkaar worden afgestemd. Proble men die spelen zijn: de bezettings graad van campings en de grens daarvan, illegale recreatie, files, beschadigingen van kwetsbare ge bieden, botsende belangen van de lokale bevolking en toeristen en tussen lokale groepen onderling, sterk verhoogde kans op slachtof ferschap en excessief gedrag van jongeren. Aanleiding voor het symposium is een in 1988 verschenen rapport, genaamd 'Preventie op delta hoogte'. Voor de organisatie teke nen de rijkspolitie district Zeeland, het Zeeuws Consultatie bureau voor Alcohol en Drugs, het regionaal bureau voorkoming misdrijven Zeeland, de onder zoeksgroep Beke te Arnhem en Vermande Studiedagen. Zondag 25 maart wordt de jaar lijkse zomertijd ingevoerd. In de nacht van zaterdag op zondag moet de klok om twee uur een uur vooruit worden gezet, zodat die nacht korter duurt. In de nacht van 29 op 30 september gaat de klok weer een uur terug. Van 16 tot 18 mei wordt in het Roosevelt Studiecentrum in Mid delburg een conferentie gehouden over het thema 'Franklin D. Roo sevelt gezien door zijn Europese, Aziatische en Latijnsamerikaanse tijdgenoten'. Historici uit twaalf landen présenteren daarover een voordracht. De conferentie is gekoppeld aan de uitreiking van de Four Free doms Awards, die op 19 mei in de Zeeuwse hoofdstad plaatsvindt. "De ceremonie van dit jaar eert het inzicht en de moed van al de genen, wier werk heeft bijgedra gen aan de vorming van een nieuw en verenigd Europa," aldus voor zitter William J. vanden Heuvel van het Roosevelt Institute. De speciale Four Freedoms Award is toegekend aan president Vaclav Havel van Tsjechoslowakije en president Jacques Delors van de Europese Commissie. De Roe meense predikant Laszlo Tökes uit Timisoara krijgt de onderschei ding voor vrijheid van godsdienst, Simon Wiesenthal (de bekende stichter en directeur van het Joods Documentatiecentrum te Wenen) die voor vrijwaring van vrees en de Nederlander Emile van Lennep (voormalig secretaris-generaal van de organisatie van economische samenwerking en ontwikkeling) die voor vrijwaring van gebrek. De onderscheiding voor vrijheid van meningsuiting is niet toege kend. De Four Freedoms Awards wor den jaarlijks uitgereikt, beurte lings in New York en in Middelburg. Dat laatste houdt verband met de herkomst van de familie Roosevelt, die - naar ver ondersteld - op Tholen gezocht moet worden. Enkele weken geleden parkeerden zo'n 30 Thoolse- en Fluplandse boeren hun tractoren voor het ge meentehuis in Sint-Maartensdijk om vervolgens het college van burgemeester en wethouders een petitie aan te bieden waarin aan dacht gevraagd wordt voor de problemen in deze sector als ge volg van de lage graanprijzen. Het college werd gevraagd om een brief aan minister-president Lub bers en landbouwminister Braks te sturen waarin deze problemen naar voren werden gebracht. Fractie-voorzitter J. van der Jagt betreurde deze gang van zaken: "Het college heeft de petitie in ontvangst genomen maar ook het verzoek deze bij de regering te brengen ingewilligd. Dit werd gaarne door u gedaan. De acties worden door ons ten stelligste van de hand gewezen. Wij dachten dat het college het standpunt huldig de, om geen stelling te nemen zo als ook geen stelling werd genomen tijdens de acties van de politie in 1988. Wij hadden liever gezien dat u nu ook zo'n stand punt in had genomen". Volgens burgemeester H.A. van der Mun nik was er niks aan de hand. De inhoud van de brief is besproken met de voormannen van de actie voerende boeren, zo liet hij weten: "Ik kan er geen enkele adhesiebe tuiging in zien. Wij zijn niet op de eisen van de akkerbouwers inge gaan. Het was bovendien geen ac tie die onaanvaardbaar was". Van der Jagt: "Ik heb niet gezegd dat u adhesie heeft betuigd, maar u hebt de petitie wel door gestuurd, met een begeleidend schrijven. Bij de politie is dat toen nagelaten". Volgens de burge meester is dit echter wel gebeurd. VVD-raadslid J.L. van Gorsel (die de petitie als ZLM- kringvoorzitter aan het college overhandigde) betreurde het standpunt van de SGP. "Het col lege heeft goed ingespeeld op de problemen van de akkerbouwers die gevolgen hebben voor de leef baarheid van het platteland. Onze eisen zijn niet door het college on dersteund. De VVD ondersteunt de brief van het college". Ook de fracties van de PvdA, CDA en RPF/GPV stemden in met de han delwijze van het college. J. de Bres (PvdA): "De gemeente fungeert als doorgeefluik ten op zichte van landelijke zaken die on ze aandacht moeten hebben". W.C. van Kempen (CDA): "Acties op Tholen waren alleszins aan vaardbaar, die zijn netjes geweest". De provincie trekt 240.000 gulden uit voor de voorbereiding van het plan tot verbetering van de pro vinciale weg bij Scherpenisse. G.s. leggen dit voorstel op 20 april aan provinciale staten voor. Het plan omvat de afsnijding van twee bochten en kruising van de Stoof- dijk op maaiveldhoogte. De kosten van het werk worden op twee miljoen gulden geraamd. De uitvoering is gepland voor 1994. Zowel de gemeente Tholen als de statencommissie voor waterstaat en verkeer dringen aan op een spoedige uitvoering van de weg- verbetering. Lage graanprijzen zijn er de oorzaak van dat akkerbouwers in actie komen tegen het Europese landbouwbeleid.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 13