Zilveren Goedhart begint met vrouwen en denkt aan robots Bouwplannen? O» 'a> A Damwand duurder 'Het gaat goed en we investeren veel' Onduidelijkheid over keren op Oesterdam Energie-adviseurs geven de Schutse besparing van 3000,- per jaar aan Koeltechnisch bedrijf 25 jaar in St. Maartensdijk Novem/Sven licht eerste gebouw in Zeeland grondig door Donderdag 22 maart 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Tijd om te jubileren heeft Goedhart in St. Maartens dijk niet, ook al is men deze maand 25 jaar geleden met 35 personeelsleden in een fabriekshal van 2100 m2 begonnen. Het zilveren bestaan wordt gevierd met om zetrecords die de 130 medewerkers alleen met overwerk waar kunnen maken. Het springlevende koeltechni- sche bedrijf legt in de negentiger jaren nieuwe ijzers in het vuur: vrouwen opleiden tot lasser, de installatie van robots, overname van een bedrijf in Spanje en de bouw van een nieuwe montage-/expeditiehal in St. Maartensdijk. Pendelaars Stampmachines Russisch China Ui Engel Scherpenisse 25 jaar in dienst Drie medewerkers van Goedhart hebben alle 25 jaren in St. Maartensdijk meegemaakt: technisch adviseur P.J. Moormans kwam mee uit Rotterdam, groepsleider E. Scherpenisse en koelerbouwer C. van IJsseldijk werken er al 25 jaar, vlakbij huis in hun eigen woon plaats. Thoolse kantonrechter houdt drie zaken aan voor nader getuigenverhoor "Ik ben helemaal niet gekeerd op de Oesterdam. Ik reed in mijn auto richting de Speelmansplaten, sor teerde daar links voor en reed het pad op naar het re creatieterrein. Ik kon niet meer verder omdat het pad was geblokkeerd, maar de auto was van de weg af," vertelde A.C.S. uit Bergen op Zoom vrijdagmiddag aan kantonrechter Bruin. Specialisatie Verbeterd Motivatie Niet correct Liever zitten Spitten mosselpercelen Compliment Als eerste in Zeeland is bejaardencentrum de Schutse te St. Annaland vrijdag grondig doorgelicht ten aan zien van het energieverbruik. Martin Kloet en Rob Kool van de Stichting Voorlichting Energiebesparing Nederland(Sven) en de Nederlandse maatschappij voor energie en milieu(Novem) ramen de jaarlijkse besparing op 3000 gulden wanneer een aantal techni sche en organisatorische maatregelen worden genomen. De toenmalige burgemeester D.C. Bouwense opende 19 maart 1965 het koeltechnisch bedrijf aan de Nijverheidsweg. Deze eerste me taalindustrie werd met open ar men ontvangen omdat zowel leerlingen van de l.t.s. als pende laars dichtbij huis aan de slag zouden kunnen gaan. Goedhart is de laatste jaren dank zij de export enorm gegroeid, waardoor er nu 115 personeelsle den zijn, van wie 11 vrouwen(4 in deeltijd). Daarnaast zijn er nog 11 inleenkrachten en 3 stagiaires. Directeur J. Matthijssen streeft naar een onderneming met 150 ar beidskrachten, waarvoor de stij gende omzet een goed uitgangspunt is. Dit eerste kwar taal van 1990 komt Goedhart in de buurt van de 10 miljoen gulden aan verkopen. "Als deze trend zich voortzet, komen we dit jaar boven de 30 miljoen gulden uit en dat is een record", zegt Matthijs sen. "Ter vergelijking: in 1981/82 haalden we 9 miljoen met 82 per soneelsleden en nu 30 miljoen met 130 mensen." Goedhart zit in feite met één groot probleem: het aantrekken van vakmensen. "Vooral hoger technisch personeel, hts'ers, kun je heel moeilijk te pakken krij gen", zegt chef personeelszaken M. Smits. De trek van Thoolse pendelaars naar metaalbedrijven in de Drechtsteden geeft het koeltech nisch bedrijf de nodige zorgen. "Dat geeft ons veel problemen", zegt directeur Matthijssen. "De reisuren naar Dordrecht e.d. wor den betaald. Daarom zijn we erop gebrand om onze mensen behoor lijk wat overuren te kunnen bie den, maar in verband met de arbeidsinspectie is dat soms wat moeilijk." Om vakmensen elders in het be drijf te kunnen inzetten, wil Goedhart vrouwen gaan opleiden tot autogeenlasser. "In het bui tenland zie je dat al veel", vertelt Matthijssen. Hij wil in de fabriek geen jonge schoolverlaters, maar volwassen vrouwen die met een betrekkelijk korte interne oplei ding of cursussen in Rotterdam specifiek laswerk kunnen verrich ten. In de lasafdeling werkt Goed hart al twee jaar met inleenkrachten en dat wil men met het 'strikken' van vrouwen gaan veranderen. Er staan ook heel wat investerin gen in gebouwen en machines op stapel. In 1991 wil Goedhart aan de derde rij gebouwen beginnen: een montage-/expeditieloods. Daarna staan een nieuwe kantine en ingang voor het fabrieksperso- neel op het verlanglijstje. Dan kunnen in 1992 de kantoren uitge breid worden. De gehele zijkant wordt opgeknapt in dezelfde stijl als de voorkant. Wat machines aangaat, is er on langs een nieuwe zaagstraat in ge bruik genomen. In Italië zijn twee stampmachines besteld om lamel len te maken. Daarmee is een be drag gemoeid van meer dan 1 miljoen gulden. Het computersysteem is bijna compleet, zowel in de tekenkamer als bij de administratie. Voor de technische calculaties is een p.c.- netwerk beschikbaar, wat de be drijfsleiding snel informatie geeft. De automatisering vergde meer dan 1 miljoen gulden. Goedhart wil verder veel investe ren in efficiencyverhogende pro- duktiemiddelen en denkt daarbij ook aan het inschakelen van ro bots. Een adviesbureau is ingeschakeld voor het scheppen van een ont wikkelingsafdeling. "Die moet ons huidige produktiepakket klaar maken voor de negentiger jaren", laat directeur Matthijssen weten. Goedhart drijft op de export.' "Van onze verre relaties moeten we 't hebben", zegt Matthijssen. "De binnenlandse markt valt wat tegen: het prijsniveau is te laag door de concurrentie. Onze op drachten komen bijna allemaal uit het buitenland. Oost-Europa is ook heel interessant geworden. In juni staat onze verkoopleider F. Roeterink op een beurs in Rus land. We hebben een secretaresse die de Russische taal beheerst en onze bedrijfsbrochure in het Rus sisch gaat vertalen. Via een relatie in Oostenrijk hebben we al koelers voor vijf slachthuizen in Rusland in produktie genomen. Eveneens via Oostenrijk maken we voor een kalkoekenslachterij in Hongarije voor een half miljoen gulden aan koelers. Die kalkoenen zijn trou wens weer voor export naar Israël bestemd. Het ritueel'slachten brengt ook veel orders mee. Zo moeten we koelers maken voor een ritueel slachthuis in het Belgische Gem- bloux en in Saoedi Arabië. In het laatste land worden in het desbe treffende slachthuis 1 miljoen schapen per week geslacht. De dieren worden per schip aange voerd uit Australië." Het Chinese bezoek vorig jaar aan Goedhart heeft gunstige ge volgen gehad. Een dezer dagen wordt de tweede opdracht ver wacht voor het leveren van koelers voor een kippenslachterij. Voor Koeweit worden deze week voor een half miljoen gulden koe lers verscheept voor de opslag van Whimpy hamburgers. Dichtbij huis levert Goedhart ver der koelers aan het slachthuis in Roosendaal. Export blijft echter duidelijk hoofdzaak, waarbij de uitrusting van drie Duitse koel containerschepen van dr. Oetker met elk 96 koelers niet tot de kleinste opdrachten behoort. Een order voor een vierde schip wordt verwacht. Binnenkort wordt ook op een or der van bijna 2 miljoen gulden uit Iran gerekend. Het gaat om 14.000 koelers voor de airconditi oning van nieuwe flats. Goedhart maakt de ontwerpen, maar de kleine koelers worden in Spanje vervaardigd. "Het is de eerste keer dat we op deze manier als handelsbedrijf optreden", vertelt directeur Matthijssen. De Spaan se producent heeft 30 perso neelsleden en op die onderneming heeft de 25-jarige Goedhart wel een oogje laten vallen. "We zijn van plan om in Spanje wat te doen", aldus Matthijssen. In St. Maartensdijk heeft het zil veren koeltechnische bedrijf in 25 jaar al heel wat tot stand ge bracht. De gezonde groei heeft voor een hechte basis gezorgd, waarop verder wordt geborduurd op weg naar de 150 perso neelsleden. (Ver)Bouwplannen krijgen al snel vaste vorm bij dp Schelde. U vindt er niet alleen bouwmate rialen; u wordt er ook nog'ns uiterst vakkundig geadviseerd en ze weten alles van de nieuwste systemen en produkten. Loop duseerst 'ns vrijblij vend de bouwinfo van de Schelde binnen. Dat kost niksen levert heel wat op. Engel Scherpenisse trad 19 okto ber 1964 in dienst bij het koeltech nisch bedrijf. Na het volgen van de lagere technische school in St. Maartensdijk bezocht hij de be- drijfsschool van Holland Stork in Bergen op Zoom. Na de militaire dienst keek Scherpenisse naar wat anders uit. "Ik wilde overal erva ring opdoen en werd modelmaker bij de kachelfabriek Asselbergs in Bergen op Zoom. Daarbij ging ik ook nog naar de avondschool. Na een jaar kon ik bij Goedhart in het eigen dorp aan de slag en daar ben ik nu het langst in dienst. Het is een hele prettige fabriek waar ik met de mensen goed overweg kan." Engel Scherpenisse promoveerde bij Goedhart na 1 jaar al tot groepsleider in de bankwerkerij en elektrische lasserij en die func tie bekleedt hij nog. "We hebben hier al heel wat lts'ers opgeleid via de Smecoma en de SOM, maar velen van hen zijn na enige tijd vertrokken naar bedrijven in Rot terdam en omgeving. Pendelen tot op latere leeftijd is echter ook niet alles. Wij zouden die mensen goed kunnen gebruiken, want er is een chronisch tekort aan vakmen sen. We zitten gewoon slecht in de opgeleide medewerkers." De 25 jaar overziende, constateert de groepsleider dat er in de loop der jaren een sterke specialisatie is ontstaan. "Vroeger maakten we wel 50 produkten en hele grote, complete koelinstallaties voor bij voorbeeld bierbrouwerijen in Ni geria. Nu zijn we sterk in lamellen-koelers en het gaat goed: we investeren veel in machines, ge bouwen en werkomstandigheden. Elke soldeerder en lasser heeft een afzuiger. De portaalkranen heb ben het werk ook gemakkelijker gemaakt. Er zijn minder wachttij den. Een groot pluspunt is verder de betere isolatie en de verwar ming van de bedrijfshallen. Echt zwaar werk is er niet meer, de werksituatie is er een stuk op vooruit gegaan: het is er gezonder op geworden. Zelf hoop ik dit jaar 48 jaar te worden en nog zo'n 12 jaar bij Goedhart te werken. Het is een bedrijf in ontwikkeling met altijd veel overwerk. Er zijn wel eens pe rioden van werktijdverkorting ge weest, maar de andere week moest je dan weer overwerken. Goedhart heeft altijd pieken gekend", aldus Engel Scherpenisse. Zijn dorpsgenoot Kees van IJssel dijk kwam op 8 februari 1965 bij Goedhart als corveeër. Daarna werd hij spuiter en vervolgens me dewerker in de afdeling koeler- bouw, waar Van IJsseldijk nog steeds werkt. "In 25 jaar is de fa briek veel groter geworden en het materiaal dunner", vertelt de zil veren jubilaris. Hij hoopt nog vijf jaar mee te gaan, tot zijn 60ste jaar, dan kan de Smurdiekenaar in de VUT. Eén van de weinigen die 25 jaar geleden met de van oorsprong Rotterdamse koeltechnische fa briek meekwam naar St. Maar tensdijk was dhr. P.J. Moormans. "Er was toen niet veel animo om van Rotterdam naar Zeeland te gaan", herinnert de huidige tech nisch adviseur automatisering van Goedhart zich nog goed. Als hij een kwart eeuw in St. Maartens dijk overziet, constateert Moor mans nuchter: "Het produkt is hetzelfde gebleven, maar de pro- duktiemethoden zijn belangrijk verbeterd." Sinds december is er in Rotterdam een regionaal kantoor van No- vem/Sven, van waaruit de ener giebus op pad gaat om energiebesparing te bevorderen bij instellingen en bedrijven in Zee land en Zuid-Holland. "De Schutse reageerde alert op de nieuwe mogelijkheden", vertelt Martin Kloet, wiens opa van Tho- len afkomstig is. "Doorgaans le vert een bezoek een besparing van 10 tot 15 procent op, maar de Schutse bleek al heel bewust met gas en elektriciteit om te gaan. Landelijk slaat men een heel goed figuur. Voor ons was dit een dank baar object met een heel enthousi aste directeur en erg leergierige technische man." Na een inspectie van het tehuis 's morgens en het inventariseren van de energieverbruikers, werd de si tuatie 's middags in de energiebus besproken met directeur J. Wes- dorp, W. Beeke van de technische dienst, hoofd verzorging J. Heij- boer, bestuurslid Franke en dhr. Vermaas namens de bewoners commissie. In de bus werden met behulp van een overheadprojector en een computer de bevindingen in beeld gebracht en geanalyseerd. De consulenten van Novem/Sven S. was bekeurd omdat hij op 9 mei vorig jaar op de autoweg zou zijn gekeerd. "M'n auto was van de weg af, waarna ik de politie - die op de dijk stond - vroeg of ik daar mocht parkeren," aldus S. Tot zijn verbazing had hij een bekeuring van 155,- gekregen, die S. niet betaalde. De officier van justitie, mr. C. van Ginkel, vond het ver haal van S. zo verschillend van dat van de politie, dat hij vroeg de zaak aan te houden om eerst de politie te horen. De Thoolse kan tonrechter nam die eis over. Datzelfde gebeurde met nog twee zaken. M.J.V. uit Halsteren had een boete van 155,- gekregen, omdat zijn auto op 16 maart vorig jaar zonder geldige goedkeuring geparkeerd stond Onder de Molen in Oud-Vossemeer. "Onmogelijk, want mijn auto stond toen al drie maanden in een garage in Bergen op Zoom," aldus V. Hij voerde verder aan dat hij in een Ford Granada reed en hoewel het kente ken in het proces-verbaal klopte, was daar sprake van een Opel. kwamen tot de conclusie, dat er op het gasverbruik vermoedelijk nog wel 5 tot 1% te besparen valt, wat uitkomt op zo'n 2000 tot 2500 gulden per jaar. Dit kan bereikt worden door isolatie van de lei dingen en met name door isolatie van de afsluiters van de pompen, die voor de circulatie van het wa ter door de radiatoren zorgen. "Daarmee bereik je heel snel een interessante besparing die snel te rug te verdienen valt", zegt Mar tin Kloet. Rob Kool wees op de nieuwe sub sidies die de overheid ontwikkelt ten aanzien van bijvoorbeeld muurisolatie. Voor Zeeland wordt daarbij gedacht aan extra bij dragen. Met het anders afstellen van de verwarmingsinstallatie is ook nog een besparing mogelijk, want soms is het te warm, al ligt de ge middelde temperatuur in bejaar dentehuizen met 22 tot 23 graden altijd hoger dan in particuliere woningen. In het elektriciteitsverbruik zit minder muziek. "Toen we hier binnenkwamen, zagen we gelijk al energiezuinige lampen", vertelt t Daarop had V. de politie telefo nisch ook gewezen. Mr. Van Gin kel wil nu eerst de Bergse garagehouder horen. Ook mevrouw A.J.R. uit Poort vliet moet nog een keer terugko men bij de kantonrechter. Ze zou op 2 maart 1989 op de Molenvliet- sedijk in Tholen geen voorrang hebben verleend aan een uit de Hoogaarsstraat komende auto. "Ik heb die auto wel degelijk zien aankomen, maar ik was al voorbij de kruising eer die blauwe Volvo daar was. Ik vind het niet correct dat ik bekeurd ben en heb daarom niet betaald,'zei R. Ze wist te ver tellen dat de auto werd bestuurd door politieagent v.d. W. Die zal nu eerst door de kantonrechter worden gehoord. Mevrouw M.C.M.H. uit Oud- Vossemeer werd veroordeeld tot een boete van 80 gulden, omdat ze haar televisietoestel niet had aan gemeld bij de dienst luister- en kijkgelden. "Ik wist echt niet dat dat moest, voorheen regelde mijn ex-man dit soort zaken," zei H. Inmiddels had ze 158 gulden be taald, waarvan ze de kantonrech ter het betalingsbewijs toonde. "De boete van 130 gulden die ik kreeg toegestuurd vond ik nogal drastisch, en ik kon 't bovendien niet betalen." Rekening houdend met haar financiële toestand ver laagde mr. Van Ginkel de eis met vijf tientjes. Voor hetzelfde ver grijp werden K.F.W.S., A.C.M. van S. en J.W.M.M. bij verstek ver oordeeld. Mevrouw D.L. uit Poortvliet ver leende op 1 juni vorig jaar op de kruising Weihoek weg/Bram Groenewegeweg geen voorrang aan een bromfietser. "Ik ben gestopt op de kruising, maar heb niets gezien. Ik kom daar vier keer per dag langs," zei L. Ze noemde de kruising onoverzichtelijk door een grote overhangende boom en een hekwerk. Mr. Van Ginkel, die de dagvaarding nog wijzigde om dat daarin sprake was van een au to in plaats van een bromfiets, achtte de overtreding wettig en overtuigend bewezen en eiste een boete van 200 gulden. Mr. Bruin deed er veertig gulden af. J.C. uit Krabbendijke was op 17 mei bekeurd, omdat hij zijn auto had stilgezet op de Krabbenkreek- weg, waar een stopverbod geldt. "Ik heb 't bord niet gezien," gaf hij toe. "Maar ik stond onder aan de glooiing en kwam juist aanlo pen toen de politie bij mijn auto stond. Ik riep nog, maar de politie zei later dat ze me niet hadden ge zien." Een boete had C. nog be taald, maar dat was te laat en daarom werd die teruggestort. Nu eiste de officier van justitie 50 gul den boete. "Dan ga ik liever een dag zitten," reageerde C., maar mr. Bruin maakte hem duidelijk dat hij niet kon kiezen. C. zei de 50 gulden eigenlijk niet te kunnen missen, maar dat hielp niet. M.L.F. uit Sint-Philipsland werd veroordeeld tot 185 gulden boete. Hij had in Tholen op een opge voerde brommer gereden en daar mee een aanrijding veroorzaakt. Hij had tegenover de politie ver klaard, dat een Oud-Vossemeerse bromfietshandelaar het vermogen van zijn brommer had opgevoerd. "Die man moest zich eigenlijk schamen," vond mr. Bruin. Drie minderjarigen uit Tholen kregen boetes van 50, 50 en 175 gulden voor het rijden op een ondeugde lijke bromfiets en voor het rijden op een bromfiets zonder al 16 jaar te zijn. C.G.L., F.J.M.K., J.H. en J.M. werden bij verstek veroordeeld tot 155 gulden boete voor het spitten van zagers op een niet toegestane plaats. Eveneens bij verstek kreeg J.A.H.H. f 185,- boete, J.B.B. uit Oud-Vossemeer/ 205,-, R.K. 185,- en A.A.A. 315,- boete. P.C.W.M. uit Nieuw-Vossemeer is door de Middelburgse politierech ter veroordeeld tot 150 gulden boete en verbeurdverklaring van een riek. Daarmee had hij in een mosselperceel in de Krabbenkreek naar zagers gespit. De officier van justitie had 300 gulden geëist, maar de rechter hield rekening met het feit dat M. een uitkering heeft en aan de eigenaar van het mosselperceel de schade had wil len vergoeden. Die kon echter geen bedrag noemen, verklaarde M., die regelmatig in de Krabben kreek zagers spit. C.G.L. uit Bergen op Zoom had in 't Keeten een mosselperceel omge woeld. Hij werd bij verstek ver oordeeld tot 500 gulden boete. Tevens moet L. een schadevergoe ding van 300 gulden betalen. CD schoolkoor. Het schoolkoor van de chr. scholengemeenschap Prins Maurits (havo/mavo) te Middelharnis neemt voor de eer ste keer een compact-disc op, die in mei wordt gepresenteerd. Het zestig leden tellende koor bestaat tien jaar, maakte lp's en een cas sette en trad op voor radio en t.v. Door strengere milieu-eisen wordt het schoonmaken en opnieuw coaten van de stalen damwand in de haven van Tholen veel duurder dan de gemeente oorspronkelijk had geraamd. Het college ver wacht de vereiste vergunning van rijkswaterstaat binnenkort, zodat met de werkzaamheden kan wor den begonnen. De damwand zal gestraald worden. Stof, straalmid- del en oude verf wordt daarbij in een soort stofzuiger gezogen zo dat deze stoffen niet in het water terecht kunnen komen. De dam wand wordt voorzien van een 'milieu-hygiënische coating'. Een en ander leidt ertoe dat de kosten van uitvoering hoger uitvallen. P. van Belzen (RPF/GPV) vroeg tij dens de raadsvergadering dat 'milieu-vriendelijke coating' nog niet is uitgevonden: "Het is maar afwachten wat er met deze zal ge beuren". M.A.J. van der Linde wilde weten, waarom het college niet op de hoogte was van de voorschriften die in acht moeten worden genomen. Wethouder L.J. Koopman ant woordde, dat de voorschriften wel bekend zijn. "In zoverre dan dat we vorig jaar vergeten zijn om een vergunning aan te vragen. In de tussentijd zijn de voorschriften verscherpt". Van der Linde vond het geen goe de gang van zaken. "Het werk wordt stilgezegd, het richt schade aan, aan het milieu. Zorg dat in tern de procedures beter lopen". tiveerd worden om in plaats van hun lamp van 3 x 100 Watt boven de eettafel een energiezuinige lamp aan te brengen. Verder zou men buiten de piekuren om kun nen gaan wassen, maar dat bete kent een verschuiving in het werkschema. Op zich gaat het om aardige bedragen, maar organisa torisch moet men zelf bekijken of het de moeite waard is om het wassen te veranderen." De consulenten van Novem/Sven vinden maandelijkse registratie van het energieverbruik een eerste vereiste om de kosten te kunnen beheersen. Kloet concludeerde, dat dit eerste bezoek van de energiebus aan Zeeland 'bijzonder geslaagd' was. "Alle inspanningen die men in de Schutse al heeft gedaan om ener gie te besparen, zijn niet voor niets geweest." Beeke was blij dat zijn inzet op dit terrein zo werd gewaardeerd. "Zulke complimenten zijn toch wel leuk", zei de technische man van de Schutse. De Novem/Sven heeft vorige maand in Goes al een Zeeuwse energiedag gehouden waarbij energiecoördinatoren van alle ge meenten in Zeeland werden inge licht over energiebesparing. Zij vormen een netwerk om energie beheer bij gemeenten en instellin gen in te voeren. Verder zijn alle bijzondere scholen aangeschre ven. Bedrijven, instellingen of particu lieren die aan energiebesparing willen doen, kunnen zich richten tot dhr. Kloet, tel. 010-4781088. De energiebus met v.l.n.r. W. Beeke van de technische dienst van de Schutse, bewoner Vermaas, de energieconsulenten Rob Kool en Martin Kloet en rechts directeur J. Wèsdorp van de Schutse. consulent Kloet. "Daar is men in weest en dan is er in principe niet Toch ziet hij nog wel mogelijkhe- aan elektriciteitskostert'te bespa- de Schutse erg goed mee bezig ge- veel te halen. den om 4 tot 500 gulden per jaar ren. "De bewoners kunnen gemo- De zilveren jubilarissen van Goedhart in St. Maartensdijk, v.l.n.r. de heren Van IJsseldijk, Scherpenisse en Moormans met achter hen chef personeelszaken Smits en directeur Matthijssen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 11