'Prettig weekend' of 'een goede zondag' Vloeken kwestie van smaak of kwetsend? Milieumaatregelen flexibel of hard Kiezen of kabelen op Tholen Nog zes nachten slapen, Minder voorkeurstemmen nodig om raadslid te kunnen worden KIES VO OR DE VMS SPAAR] BA]N IK Gemeentelijke forumavond in de Stove te Stavenisse GEMEENTE SINT-PHILIPSLAND GEMEENTE THOLEN dart weet u tenminste zeker dat u er op voorn it gaat Donderdag 15 maart 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Wereld van verschil bij discussie over strandje De SGP houdt principiële bezwaren tegen de aanleg van een strandje bij Stavenisse en technisch blijkt het bovendien onzeker te zijn dat het zand blijft liggen. Dichtplakken Winkels Verbod in APV, stickers in dorpshuizen Voor de P.v.d.A. was de sop de kool niet waard, maar voor de SGP was het ophangen van affiches tegen het vloeken in Thoolse openbare gebouwen een principe kwestie die voorrang moet krijgen. PvdA: bedrijven desnoods schadeloos stellen Het milieu kreeg tijdens de verkiezingsavond in de Stove donderdag volop aandacht. Wethouder Koop man had bij de VVD beluisterd, dat men teveel regels vreest, maar volgens de SGP-voorman zijn er te weinig verplichtingen opgelegd. "Daardoor zitten we nu met een milieu-verleden opgescheept." R.P. van der Wal(PvdA) pleitte voor concrete punten in plaats van vaagheden. De stickers, buttons, rolletjes snoep, ballonnen en bal pennen lagen niet voor niets in de hal van dorpshuis de Stove te Stavenisse. Ook al waren het veertig beken de gezichten in het Thoolse politiek wereldje, voor de kinderen thuis wilden ze nog wel wat attributen van de tegenpartijen meenemen om de verzameling uit te breiden. Niet schipperen Onafhankelijk Ontplooien Kloof neemt toe Storend Verandering in Kieswet geeft de kiezer meer macht Voorkeuren m 'mm f mmm uam mm Dat bleek donderdag tijdens de verkiezingsavond in de Stove, waar dhr. Geuze een pleidooi, hield voor de strandvoorziening in zijn woonplaats. "Het is een ge liefde plaats bij de bevolking en dan vind ik het een zeer krasse uitspraak, dat een SGP'er in de gemeenteraad zegt, dat er gezien de aard van de bevolking geen be hoefte is aan een strandje in Sta venisse. Dat gaat loodrecht in tegen het kleine kernenbeleid", zei Geuze. "Het is kras wanneer je alleen op het economisch voordeel let, want ik geef toe, dat dit aan de recreatie vast zit, maar niet elk economisch voordeel is naar onze visie voor deel. Wij zijn voor zondagheili ging en vrijwel alles wat met recreatie te maken heeft, gebeurt ook op zondag. Dat hangt bij ons zeer zwaar. Voorzieningen die op zondag misbruikt worden, moe ten we niet. Dat is onze norm", zei Van der Jagt. Geuze hield hem voor, dat je toch ook door de week bij het strandje kunt zwemmen. Hij vond dat de inwoners vorig jaar tijdens de mooie zomer al gedupeerd waren toen er asfalt gestort werd op een stuk dat voor de recreatie werd ge bruikt. De SGP-lijsttrekker merkte badi nerend op, dat als het zou kun nen, wat hem betreft het strandje op zaterdagavond dichtgeplakt zou moeten worden en maandag ochtend weer open zou kunnen gaan. "Als we de garantie zouden hebben, dat het strand op zondag leeg is, dan zouden we royaler met dit soort voorzieningen omgaan." Van der Jagt gaf het verschil in denkwijze van de massa met die van de SGP nog eens duidelijk aan: "Men pleegt vrijdag na het werk te zeggen 'prettig weekend' en dan denkt men aan varen, sur fen, enz. Ik zeg echter: goede zon dag!" PvdA-lijsttrekker P. van Schetsen vroeg zich af, waarom de SGP toch bij de recreatie zo stringent een afbakening wilde maken. "De wegen worden toch ook op zon dag voor de recreatie gebruikt." Hij onderstreepte de stelling van Geuze, dat de SGP door nee te zeggen tegen een strandje, ook de door-de-week-zwemmers uitsluit. Volgens VVD-raadlid J.L. van Gorsel doet de SGP de bevolking en de middenstand van Stavenisse tekort. "De winkels drijven op de recreatie. In het belang van de be volking zou de SGP daaraan eens moeten denken", zei Van Gorsel. Wethouder J. Versluijs ging nog in op de praktische mogelijkheden voor een strandje bij Stavenisse. Volgens hem ligt het na de proef bij St. Annaland niet zo duidelijk, dat bij Stavenisse het zand zal blijven liggen. Het asfalt is vorige zomer ook juist aangebracht om dat het een kwetsbare plaats, is. -v: - -»v - 'V,?:, V - 0 - mmm .fp SB mmm m 4 «wsw» I mm mwainKi m mmm mmm- awü «m* - mm* i* *mm SH® 5jgg| gSBjmr i ww «mwhp -4*»* mm mmm - pint wwwwpwpwiii mmm m m «NHMMMtl «N» v Burgemeester Van der Munnik verricht de loting om de volgorde van de sprekers te bepalen tijdens het verkiezingsforum in de Stove, v.l.n.r. Versluijs(CDA), Van Gorsel(VVD), de burgemeester, Van Schetsen(PvdA), Van der Jagt (SGP) en Van Bel zen R PF/GPV). tot het innemen van heldere poli tieke standpunten, gebaseerd op ons uitgangspunt: het onfeilbare Woord van God. De RPF/GPV vervalt overigens niet tot een ge tuigenispartij, zoals wel eens wordt beweerd, maar wil wel een getuigende partij zijn die op constructieve wijze haar bijdrage levert aan het besturen van de ge meente", aldus Van Belzen. Van Gorsel wilde niemand iets verwijten. "De laatste jaren is er gewoon veel meer oog voor mi lieuzaken, maar we moeten wel realistisch naar een schone toe komst streven. We moeten niet met oogkleppen op doorstormen en ons bij de buren uit de markt prijzen. Als gemeente dienen we ook op te passen voor een eigen beleidje. Het dient te sporen met rijksbeleid en de milieumaatrege len moeten haalbaar en betaal baar zijn. We moeten er flexibel mee omgaan, dus niet roomser zijn dan de paus." Van Belzen wilde 'voldoende re gels en die ook naleven'. Een mi lieubeleidsplan voorkomt volgens hem, dat er zomaar lukraak er gens op ingesprongen wordt. Scheiding van afval aan de bron stond bij het RPF/GPV-raadslid voorop. Hij verwees nog naar een recente discussie in de commissie openbare werken, waar hoofd ge meentelijke ontwikkeling ir. Van Veen bekend maakte, dat het over grote deel van het oud papier nog op de stortplaats Tuttelhoek te recht komt. Van Belzen karakteri seerde het milieu als 'het pijnpunt bij uitstek'. "Een mentaliteits verandering is broodnodig. We zullen het aan de portemonnee ondervinden, dat het niet meer kan zoals het gegaan is", zei de RPF/GPV-lijsttrekker. Volgens Van Schetsen kom je er bij het oplossen van het milieu probleem niet met zachte handen. "We zullen harde maatregelen moeten nemen, anders krijg je het gevaar dat het schipperen wordt. Met halve maatregelen kom je er namelijk niet, want wie laat de auto anders thuis staan? We moe ten zo snel mogelijk een milieube leidsplan maken, wat knelpunten kan opleveren, maar het duldt geen uitstel meer. Er moet een he leboel gebeuren en met de aanstel ling van een milieu-ambtenaar geven we aan, dat we al druk doende zijn op dit terrein. Het mi lieu moet het uitgangspunt zijn als er een afweging komt met met economisch belang. Als dat con sequenties heeft voor een bedrijf, moet dat schadeloos gesteld wor den", zei de PvdA-wethouder. Van der Jagt pleitte voor 'hele strenge normen'. "Er dient een betere bewustwording te komen, dat er een keerzijde is aan de wel vaart, aan de wegwerpmaatschap pij en dat gaat geld kosten. Het beleid ten aanzien van het opha len van afvalstoffen moet bij gesteld worden. We moeten ons ook realiseren, dat het om een im mens probleem gaat, waaraan we ons niet moeten vertillen", aldus de SGP-lijsttrekker. "Het is 5 voor 12", zei Versluijs. "We kunnen niet snel genoeg af spraken maken, maar we hebben er wel recht op om te weten, waar regels naar toe leiden. De econo mische belangen kunnen niet weg gevaagd worden. We moeten een duidelijk evenwicht vinden", vond de CDA-wethouder. Het forum in Stavenisse werd door veertig mensen bijgewoond, voor 80% kandidaten op één van de vijf lijsten die 21 maart aan de Thoolse gemeenteraadsverkiezin gen meedoen. Dan kwamen de raadskandidaten die 21 maart gekozen hopen te worden, in elk geval nog met een verrassing thuis. Op politiek ge bied was er weinig nieuws. Burge meester H.A. van der Munnik leidde volgens een vrij strak sche ma het forum, waarin behalve hem, nog een nieuweling zat: SGP-lijsttrekker J. van der Jagt. Hij mocht zich als eerste van de vijf partijvoormannen in goed vijf minuten profileren. De tijdens de bijna afgelopen raadsperiode tussentijds tot frac tievoorzitter gepromoveerde ben jamin in de SGP-fractie verhaalde over een 'geweldige en verheven opdracht overeenkomstig Gods geboden' en sprak tenslotte de hoop uit, dat 'velen ons Deo Vo- lente het vertrouwen geven'. Van der Jagt hield een opvallend prin cipieel betoqg. Als toekomstig wethouder van openbare werken zal hij zich na 1 mei vast meer op de praktische toer begeven. Op zijn terrein voelt Van der Jagt zich dan als een vis in het water. Hij accentueerde donderdag avond de SGP-zienswijze ten aan zien van het milieu('terugkeer tot de Schepper, niet langer materiële welvaart nastreven'), de openbare ordeflaat zien dat de politie pa raat is') en het onderwijs.('een blijde boodschap in een sombere wereld'). Zijn RPF/GPV-collega P. van Bel zen had geen plankenkoorts meer en ging er wat speelser doorheen onder het motto 'kiezen of kabe len'. "Vrij vertaald betekent het, dat je op vele momenten moet kiezen of genoegen nemen met een compromis. Je moet er voor zichtig mee zijn. Soms kan het er toe leiden, dat goed en kwaad met elkaar worden vermengd. Hoe je het op 21 maart ook wendt of keert, de uitkomst van een keuze zal niet voor iedereen even gunstig zijn", aldus Van Belzen. Maar heeft het zin, zo'n kleine fractie in de Thoolse gemeente raad. De lijsttrekker stelde en beantwoordde die vraag zelf. "Wel klein, rpaar niet te klein om invloed uit te oefenen, niet te klein om mee te denken, om mee te beslissen. Soms worden er door de onafhankelijke positie dingen bereikt, die voor anderen onmo gelijk zijn. De RPF/GPV biedt een volwaardige keuzemogelijk heid, wat anderzijds ons verplicht De op één na kleinste Thoolse raadsfractie wil de inwoners meer verantwoordelijkheid geven om zich te kunnen ontplooien. Die li berale geluiden liet VVD- lijsttrekker J.L. van Gorsel als derde spreker horen. Als ZLM- kringvoorzitter had hij de laatste tijd wel voor hetere vuren gestaan dan donderdagavond in de Stove. "De overheid is er voor de bur gers", zo benadrukte Van Gorsel. "De gemeente moet geen onder nemertje gaan spelen." Hij pleitte voor een doorzichtige, eenvoudige regelgeving, ook wat het milieu betreft. De ongelijke premierege ling voor vestiging van bedrijven, waarbij ondernemers in Tholen- stad minder subsidie krijgen dan in de zes andere kernen, noemde de VVD-voorman 'jammer'. Waf hem betreft, dient het accent meer op de werving van bedrijven in de landbouwsector en de visserij te liggen. "Inspelen op particuliere initiatieven", aldus Van Gorsel, die de veiligheid en bestrijding van de criminaliteit nog aanstipte. PvdA-lijsttrekker P. van Schetsen voelt zich in verkiezingstijd weer als de fractievoorzitter, die volop een bijdrage kan leveren aan het politieke spel dat zijn mede wethouder Koopman tegenwoor dig zo mist. "We kijken vanavond wat er de afgelopen vier jaar van onze voornemens terecht geko men is en wat de visie is op de nieuwe raadsperiode", stelde Van Schetsen vast. In de ogen van de socialisten is de kloof tussen mensen die het goed hebben en burgers die in de knel zitten, gegroeid. "De maatschap pelijke ongelijkheid en materiële armoede neemt toe. Met bijzon der goede voorlichting naar de doelgroepen waarvoor het declaratie- en bufferfonds is bestemd en een infolijn sociale za ken willen we de drempels wegne men. Ouderen maken nu sporadisch gebruik van de regelin gen", zei Van Schetsen. De PvdA wil streven naar het voorkomen en wegnemen van achterstanden. Verder dienen de basisvoorzieningen verbeterd te 'worden en moet het economisch beleid met kracht worden voort gezet. "Het doet pijn als je geen werk hebt", verzekerde de socia listische lijsttrekker. Hij was het met Van Gorsel eens, dat de ge meente meer moet aansluiten bij Xvat het eiland Tholen van nature biedt: de land- en tuinbouw. Het milieu mag daarbij niet vergeten worden. Van Schetsen pleitte daarbij voor voorlichting en educatie. Als laatste mocht CDA- lijsttrekker J. Versluijs de veertig belangstellenden overtuigen van de christen-democratische idea len: 'ruimte voor verantwoorde lijkheid waarin de Bijbelse gerechtigheid meer gestalte krijgt'. Op de eigen CDA-bijeenkomst in de Wellevaete had hij een week eerder al vele onderwerpen aan gesneden, die in de Stove werden herhaald. Met name het (voortge zet) onderwijs, dat sterk in bewe ging is gezien de onzekerheid over de toekomst en de terugloop van het leerlingental. "Het vergt bijna onoverkomelijke inspanningen", zei Versluijs over de situatie bij de Thoolse scholengemeenschap, die drie vestigingen heeft. "Finan cieel is dat niet meer te behappen en dat geeft fricties." In het basisonderwijs maakte hij zich zorgen over het aanbod van leerkrachten. De CDA-wethouder roerde in de Stove voorts het dorpsplan Stave nisse aan en noemde in dat ver band ook de verbetering van het openbaar vervoer om de leefbaar heid van de kleine kernen op te vijzelen. Na de inleidingen volgde de dis cussie, die de burgemeester buiten zijn voornemen om zag uitlopen tot bijna half elf. Wethouder Versluijs - het CDA had dit keer het initiatief geno men voor de gemeentelijke forumavond - bood de voorzitter tenslotte een attentie aan, wat hem opnieuw stimuleerde tot een aansporing: "Ga toch alsjeblieft naar de stem bus en neem zo deel aan het ge meentebestuur", zei burgemeester Van der Munnik. De twee grootste politieke partij en die sinds de gemeentelijke her indeling in 1971 al samen in het college van b en w zitten, waren het op de Thoolse verkiezings avond in de Stove te Stavenisse donderdag herhaaldelijk oneens. Wethouder L.J. Koopman gaf de strijd die hij kennelijk binnen het college van b en w al had gevoerd bij de discussies over aanpassing van de Algemene Politie Verorde- ning(APV)niet op. Via schriftelij ke vragen lokte hij de vijf lijsttrekkers standpunten uit ten aanzien van stickers tegen het vloeken in openbare gebouwen, in navolging van zelfklevers tegen het roken. CDA'er J. de Laater dacht nog even gekscherend, dat wie rookt, dan wel mag vloeken, maar voor J. van der Jagt en P. van Belzen was het heel serieus en zij stonden vierkant achter het idee van Koopman. "In het Engels is er zelfs een uitdrukking: vloeken als een Hollander", merkte Van Bel zen op. Hij wilde het vloekverbod in de APV opnemen en de Bond tegen het vloeken behoorlijk sub sidiëren. J. Versluijs wilde het vloekverbod eveneens in de APV opnemen, maar als gemeente geen stickers tegen het vloeken in openbare ge bouwen ophangen "Dat moet de Bond tegen het vloeken doen, maar die willen we wel stimuleren met subsidie", aldus de CDA- lijsttrekker. PvdA en VVD zagen weinig heil in een vloekverbod in de APV. "Het heeft geen enkel effect, want er staan geen straffen op, dus is het van geen betekenis", zei wet houder P. van Schetsen. Hij meende dat net als tegen naaktre- creatie, weinig tegen vloeken te doen was. Evenals Van Gorsel noemde de PvdA-lijsttrekker vloe ken echter 'vervelend, storend, onnodig'. "Vloeken zegt iets van de opvoeding, van de manier van leven", aldus de VVD-voorman. Wethouder Koopman wees op de stickers van het rookverbod. Daar staat ook geen straf op, maar het is wel een signaal dat we in die ruimten niet mogen roken, zo be nadrukte Koopman. Dat schoot bij de PvdA'er R.P. van der Wal in het verkeerde keel gat. "Roken is een kwestie van ge zondheid, vloeken een kwestie van smaak en opvoeding." Van Belzen en Van der Jagt kwa men in het geweer. "Vloeken is kwetsend voor wie gelooft" in God", zei het RPF/GPV-raadslid. "We hebben allemaal de verplich ting om te leven naar Gods Woord", merkte de SGP- fractievoorzitter op. "Er is een stringente regel dat we Gods naam niet ijdel mogen gebruiken. Daarom willen we het vloekver bod heel graag in dé APV en stic kers als signaalfunctie in openbare gebouwen", zei Van der Jagt. "Als de lokale overheid op die toer gaat, dan zijn er tal van zaken die storend zijn", antwoordde Van Schetsen. "Straks is ook televisie storend." .M. Hebben de raadskandidaten at de bibbers over 21 maart, anderen krijgen door het mooie weer de kriebels om het huis eens flink schoon te maken. Drie CDA'ers zullen na een dagje beddegoed luchten 's avonds vast lekker geslapen hebben op een fris kussen. Nog zes nachten, dan weten de raadskandidaten en de kiezers waar ze aan toe ziin. Een kandidaat voor de gemeenteraad heeft de helft minder voorkeurstemmen nodig dan voorheen, om een raadszetel te bemachtigen. Dat is een van de belangrijkste veranderingen in de nieuwe Kieswet. Via voor keurstemmen kunnen de kiezers nu gemakkelijker een kandidaat, die op een onverkiesbare plaats staat, in de raad kiezen. Voorheen moest het aantal stemmen gelijk zijn aan de kiesdeler, maar nu is 50% van de kies deler voldoende. Vier jaar geleden betekende dat op Tholen 323 stemmen en op Sint-Philipslai d 114 stem men. De macht van de kiezer is dus toegenomen. GR=Gemeenteraad TK=Tweede Kamer 1. S.G.P. 2. P.V.A.B. 3. C.D.A. Gem. belang 4. Overigen GR 90 GR 86 TK 89 GR 90 GR 86 TK 89 GR 90 GR 86 TK 89 GR 90 GR 86 TK 89 Sint-Philipsland 661 568 349 376 119 255 177 43 Anna Jacobapolder 44 21 94 110 125 110 20 22 Gem. Sint-Philipsland 705 589 443 486 244 365 197 65 Bij TK '89 zijn voor de PVAB de stemmen van PvdA (304), WD (135) en D'66 (47) opgeteld. Tot nu toe was het zo dat de op een lijsttrekker uitgebrachte stem men - na aftrek van de kiesdeler - doorschoven naar de volgende kandidaat op de lijst en zo verder. Door de gewijzigde Kieswet ver krijgt elke kandidaat die 50% van de kiesdeler behaalt automatisch een zetel in de gemeenteraad. Pas daarna wordt gekeken naar de volgorde op de lijst. Om te bepalen wie er in de ge meenteraad komt, worden - na het tellen van de stemmen - door het stembureau twee getallen vast GR Gemeenteraad TK Tweede Kamer 1. P.v.d.A. 2. S.G.P. 3. C.DLA. 4. V.V.D. 5. R.PF./G.P.V. Overigen GR 90 GR 86 TK 89 GR 90 GR 86 TK 89 GR 90 GR 86 TK 89 GR 90 GR 86 TK 89 GR 90 GR 86 TK 89 TK 89 Tholen 871 772 752 762 806 1022 499 417 290 241 293 Oud-Vossemeer 512 440 156 136 458 528 266 164 27 41 79 Sint-Annaland 609 522 602 569 223 432 275 245 78 60 78 Stavenisse 193 171 382 371 120 175 113 74 52 34 31 Sint-Maartensdijk 892 837 456 356 255 378 274 209 64 55 131 Scherpenisse 262 234 335 333 173 206 102 86 17 17 53 Poortvliet 188 152 308 266 244 295 97 79 37 36 56 Gemeente Tholen 3527 3128 2991 2793 2279 3036 1626 1274 565 484 721 gesteld. In de eerste plaats voor el ke deelnemende partij het stemcijfer (dat is het totaal aantal op die partij uitgebrachte stem men). Vervolgens de kiesdeler, dat is het totaal aantal geldige stem men gedeeld door het aantal be schikbare zetels (Sint-Philipsland 7, Tholen 17). Daarna wordt het stemcijfer gedeeld door de kiesde ler. Het getal dat daar uitkomt, is het aantal zetels dat elke partij beeft behaald (naar beneden afge rond op hele cijfers). Meestal schieten er dan nog enke le zetels over, de zogenaamde rest zetels. De verdeling daarvan gebeurt aan de hand van het aan tal stemmen dat elke partij nog overheeft, nadat de voor de al toe gewezen zetels benodigde stem- *men van het totaal zijn afgetrokken (Bij voorbeeld: in 1986 kreeg de Thoolse PvdA 3527 stemmen, wat meteen 5 zetels opleverde. Per zetel waren 646.35 stemmen nodig, dus hield de par tij er nog 295.25 over voor een eventuele restzetel). Om voor een restzetel in aanmerking te komen, moet het aantal reststemmen mi nimaal 75% van de kiesdeler zijn. Op die manier kwam vier jaar ge leden in Tholen de RPF/GPV in de raad en in Sint-Philipsland Ge meentebelang. Nadat de eerste restzetel is toegekend, wordt geke ken wie dan nog het grootste aan tal stemmen overheeft. Die partij krijgt de volgende restzetel, en zo verder tot alle restzetels zijn ver deeld. Wat de voorkeuren van de kiezers betreft, vier jaar geleden waren die er - voor kandidaten op onver kiesbare plaatsen - nauwelijks. Op Tholen behaalden alleen A.W.A. de Looze uit Oud-Vossemeer (PvdA) en mevrouw H. Dingemans-van Vlaanderen uit Stavenisse (VVD) méér stemmen dan de kandidaten van hun partij die de laatste zetel (respectievelijk de vijfde en tweede) innamen. In Sint-Philipsland kreeg geen enkele kandidaat meer stemmen dan één van de uiteindelijk gekozen raadsleden. In 1986 was de kiesdeler voor de gemeenteraadsverkiezingen in Sint-Philipsland 227 stemmen. De SGP behaalde drie volle zetels met een marge van 24 stemmen, het CDA een volle zetel met een overschot van 17 stemmen. De PVAB sleepte een volle en de eer ste restzetel in de wacht. Gemeen tebelang behaalde de tweede restzetel met ruim driekwart van de kiesdeler. In Tholen was de kiesdeler 646.35. De SGP kreeg 4 volle ze tels, de PvdA 5, het CDA 3 en de VVD 2. Met driekwart van de kiesdeler kreeg de RPF/GPV de eerste restzetel, de SGP de tweede en het CDA de derde. De VVD kwam 7 stemmen tekort om een restzetel te pakken en de PvdA zat maar 45 stemmen van een zesde zetel af. Met deze cijfers en de wijzigingen in de Kieswet in het achterhoofd, kan het nog spannend worden op 21 maart. Vier jaar geleden bracht op Tholen 80.17% van de kiezers zijn stem uit en op Sint- Philipsland 94.65%. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 9