HSC moet afkoelen bij Vosmeer Rooks en Theunisse korte tijd op Tholen Met Moe naar eerste klas Code: de windmolens komen Zondagsluiting mogelijk om economische redenen Reële kans op tunnel Oostdijk Veilige oversteek padden Geen hoofdprijs voor schakers Donderdag 15 maart 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 23 Vosmeer 5 haalt uit Vosmeer 2 herstelt zich Vosmeer bedwingt topploeg Vosmeer kansloos tegen BSC John v.d. Wiel Bij Zeeuws schoolschaakkampioenschap: De Thoolse basisscholen hebben niet echt kunnen im poneren op het Zeeuws schaakkampioenschap, dat za terdag werd gehouden. De Casembrootschool uit Sint-Annaland eindigde als dertiende en de chr. Jena planschool uit Poortvliet als zeventiende. De bergkoningen Gert-Jan Theunisse en Steven Rooks en vele andere internationale wielertoppers zullen woensdag 21 maart korte tijd op Tholen zijn. Leo Polderman: bij Moe geen Halsterse praktijken Vorig jaar werd hij telefonisch benaderd door Moe '17 uit Bergen op Zoom. Hij ging in eerste instantie niet op het aanbod in. Moe bleek echter veel interesse te hebben in de talentvolle voetballer uit Oud-Vossemeer en deed opnieuw een poging, dit keer met succes. Aan de vooravond van het belangrijk duel Moc-Dosko spraken wij met Leo Polderman, die nu één seizoen de kleuren van Moe heeft verdedigd. Geen Halsterse praktijken Tweede zege dames Winst Vosmeer 4 Tholenaren met bijbels en goederen naar Roemenië J de Rooij bij kiesvereniging SGP Sint-Philipsland: Alleen op economische gronden is het mogelijk om een voorziening op zondag gesloten te krijgen. Dat stelden wethouder L. Walpot en J. de Rooij uit Krabbendij- ke vrijdag tijdens een verkiezingsbijeenkomst van de SGP in Sint-Philipsland. Uit de zaal was gevragd of er gemeentelijk niet kan worden opgetreden tegen openstel ling van café's, zwembaden e.d. op zondag. Teruggestuurd Vriendelijk Bij verhuizing Wandel- en fietspad Betrekkelijk Foto's bestellen De wedstrijd tussen Vosmeer 5 en HSC 4 is tien minuten stilgelegd voor een afkoelingsperiode. Vijf minuten voor de rust wond een HSC-er zich dermate op over een doelpunt van Vosmeer (omdat het buitenspel zou zijn geweest), dat hij de arbiter te lijf wilde gaan. Uiteindelijk werd de wedstrijd uitgespeeld en Vosmeer won met 8-1. Vosmeer 2 behaalde tegen FC Bergen 2 een belangrijke overwinning, Vosmeer 4 handhaafde zich op de derde plaats en Vosmeer 3 deelde de punten met de nummer twee. Tegen hekkesluiter HSC 4 keek Vosmeer 5 na tien minuten tegen een achterstand aan. Maar vijf minuten later trok Richard Koo ien de stand alweer gelijk en daar na passeerde Ad Havermans de doelman met een prima schot. Vijf minuten voor de rust trof Kooien opnieuw doel (3-1). HSC protesteerde wegens vermeend buitenspel, maar de arbiter ging daar niet op in. Toen de man in het zwart te lijf werd gegaan door een Brabander legde hij onmid dellijk de wedstrijd stil voor een afkoelingsperiode. In de resteren de vijf minuten scoorde Vosmeer opnieuw via Ad Havermans. Na de rust kon Vosmeer de voor sprong op het gemak uitbreiden via Richard Kooien, een eigen doelpunt, Hans van Daalen en opnieuw Kooien (zijn dertigste seizoentreffer): 8-1. In de laatste minuut verprutste Ad Havermans een uitgelezen kans, door van minder dan een meter afstand op de paal te schieten. Vosmeer 2 heeft de draad weer op gepakt, door mede-titelkandidaat FC Bergen met 1-2 te verslaan. Bovendien verloor naaste concur rent Cluzona, zodat er uitzicht op de titel blijft. Het begin was niet best, want al na tien minuten ke ken de oranje-zwarten tegen een achterstand aan. Daarna trok Vosmeer het initiatief naar zich toe. Vijf minuten voor de rust kwam de verdiende gelijkmaker op het scorebord. Een vrije trap vanaf twintig meter verdween rechtstreeks in het doel. Na de rust gaf Vosmeer - met de wind in de rug - de thuisclub geen schijn van kans meer. Toch duurde het tot zeven minuten voor het einde voor de winnende treffer tot stand kwam. Een aanvaller ontweek de buitenspelval en maakte alleen voor de keeper geen fout. In de laatste minuut verspeelde FC Ber gen de laatste kans op de gelijk maker, door hoog over te schieten. Dat Vosmeer 3 niet onder hoeft te doen voor de ploegen die boven aan de ranglijst staan, werd bewe zen in het duel tegen Dioz 2. De nummer twee werd op 2-2 gehou den. Door een misverstand in de verdediging keek Vosmeer - zoals dit seizoen al vaker gebeurde - binnen tien minuten tegen een achterstand aan. In de twintigste minuut kwam de gelijkmaker tot stand, via een 'ingestudeerde' vrije trap van Jos de Wit en aan voerder Frans Havermans. De Wit zorgde voor de afleiding en Ha vermans plaatste de bal knap in de verste hoek. Daarna kregen de oranje-zwarten het moeilijk door het beweeglijke middenveld van Dioz en door de stevige wind die schuin op het veld stond. Na een half uur werd Libaan Shiiq Doon Ahmed op links aangespeeld. Zijn voorzet werd in eerste instan tie door de doelman onderschept. Jos de Wit maakte het de keeper echter zo lastig, dat deze de bal maar half kon wegwerken. Frank v.d. Zande stond daarop gereed om zijn ploeg op voorsprong te brengen. Vlak voor de rust profi teerde de Dioz-spits van een te zachte terugspeelbal en scoorde uit een moeilijke hoek de gelijk maker. In de tweede helft vergat een hardwerkend Vosmeer te sco ren. De oranje-zwarten speelden vanuit een gesloten verdediging en hadden duidelijk last van de ster ke meewind. De voorhoedespelers werden nog nauwelijks in de voe ten aangespeeld en zo werden er ook minder kansen geschapen. De beste mogelijkheid was voor Frans Havermans, maar zijn kop bal werd van de lijn gewerkt. Dioz had soms gevaarlijk ogende coun ters, maar Vosmeer had van de eerste helft geleerd en maakte geen fouten meer. De schakers speelden zeven ron den volgens het Zwitserssysteem. Sjaak van Vossen, Jeroen Moer land, Arno Rijnberg en Anco den Engelsman van de Casembroot- school wonnen drie keer, eenmaal werd er remise gespeeld en in drie partijen moest men de eer aan de tegenstander laten. De beste spe ler was Arno Rijnberg. Hij won drie keer en speelde twee keer re mise. Een dertiende klassering was het resultaat. Het team van de chr. Jenaplan school uit Poortvliet, dat als ze ventiende eindigde, werd gevormd door Joost Krijger, Wilma Uyl, Hendrik Jansen en Rien Menheere. Uitslagen: Jenaplan - Reuzenhoek 0.0-4.0, Jenaplan - F. Hendrik 1.0-3.0, Je naplan - De Werf 2.0-2.0, Jena plan - v.d. Heyden 4.0-0.0, Jenaplan - De Moolhoek 1.0-3.0, Jenaplan - Ruyterhoek 1.0-3.0, Je naplan - Nobelhorst 2.0-2.0. Casembroot - v.d. Heyden 2.0-2.0, Koploper BSC was een maatje te groot voor Vosmeer. Door een ziekmelding een half uur voor de wedstrijd begonnen de oranje- zwarten met tien dames aan het karwei. Men beperkte zich dan ook hoofdzakelijk tot verdedigen en bijna de hele wedstrijd speelde zich op de Vosmeer-helft af. Slechts in de beginfase kreeg de thuisclub enkele kansjes, maar die bleven zonder resultaat. In de twintigste minuut opende de ploeg uit Roosendaal de score. Bij een aanval werd de uitlopende keeper Conny v.d. Laak gepas seerd. Ruim tien minuten later verdween de bal uit een directe vrije trap door de handen van de Vosmeer-keepster in het doel. Vlak voor de rust kon BSC op nieuw voor het doel verschijnen, maar het schot ging naast. Overi gens imponeerde de gedoodverfde kampioen niet. Slecht uitverdedi gen van Vosmeer was na de rust oorzaak van nog twee tegentref fers. Na een kwartier spelen werd het 0-3 en tien minuten later was de 0-4 eindstand bereikt. Casembroot - P. Louwerse 1.0-3.0, Casembroot - Nobelhorst 2.5-1.5, Casembroot - Immanuel 0.0-4.0, Casembroot - Oude Vaart 1.0-3.0., Casembroot - Binnenhof 2.5-1.5, Casembroot - Het Honk 3.0-1.0. Op zaterdag 24 maart kan ieder een die nog op de basisschool zit en kan schaken deelnemen aan het VSB-schoolschaakevenement in het Zeldenrustcollege in Ter- neuzen. Vanaf 10.00 uur speelt men in groepjes van acht tegen el kaar. Tussendoor mag elke groep, om de beurt, gaan schaken tegen de computer. Er zijn maar liefst 10 computers en er is een groot scherm waarop de partijen te zien zijn. 's Middags mogen de sterksten tegen grootmeester John v.d. Wiel simultaan spelen. De an deren mogen het opnemen tegen een aantal Zeeuwse topschakers. Via de school zijn er deelname formulieren verkrijgbaar. Voor het eerst is het eiland Tholen opgenomen in het route-schema van de Benego koers. Het interna tionale deelnemersveld, bestaande uit circa 150 coureurs zal via de Thoolse brug het eiland binnen rijden, waarna men via de Grind weg, Ten Ankerweg, Postweg en de Oesterdam' de gemeente weer verlaat. Het peloton wordt 's mid dags rond drie uur verwacht. Naast Theunisse en Rooks prijken er nog vele andere bekende ren ners op de deelnemerslijst als: Lu- do Peeters, Maarten Ducrot, Etienne de Wilde, Sean Kelly, Ste ve Bauer en de winnaar van vorig jaar Jelle Nijdam. Verder bestaat er een kans dat tourwinnaar en wereldkampioen '89 Greg Le- mond aan de start verschijnt. De Benego-koers start in Tilburg en finisht in Turnhout. De ruim 200 kilometers die de coureurs moeten afleggen worden als goede voor bereiding gezien op de klassieker de ronde van Vlaanderen. een vereniging met hoge ambities. We maken nog steeds kans op pro motie naar de eerste klas, dus "Terugkijkend op het eerste sei zoen ben ik zeer tevreden," aldus de 24-jarige Vossemeerder. "In het begin waren er aanpas singsmoeilijkheden, maar de trai ner stelde vertrouwen in me. Nu gaat alles perfect, de ploeg draait goed mee in de tweede klas en over mijn eigen spel kan ik ook te vreden zijn."Dat Leo Polderman zijn mannetje bij Moe wel staat, is af te leiden uit de negen doelpun ten die hij al op zijn naam schreef."Zeker gezien mijn positie in de ploeg (linkshalf) mag ik trots zijn met mijn negen treffers. Het laatste seizoen bij Vosmeer scoorde ik slechts tweemaal. Het is een teken van mijn goede vorm dit seizoen. Ik behoor niet tot de categorie technische spelers. Door mijn werklust en mentaliteit kan ik op dit niveau meedraaien. Moe heeft een selectie met veel technische spelers, het ontbreekt echter wei eens aan werklust en mentaliteit. Ik geloof dat Moe mij daarom destijds graag bij de selectie wilde hebben." Leo Polderman Gezien de goede resultaten die Leo Polderman bij de tweedeklas ser uit Bergen op Zoom heeft be haald zullen er mogelijk meerdere kapers op de kust zijn. Leo Pol derman: "Ik wil natuurlijk hoge rop, maar echt interesse in een andere club heb ik niet. Moe is waarom zou ik vertrekken. Moe is een sportieve, sfeervolle ploeg waar zich geen Halsterse praktij ken voordoen. Bij Halsteren smijt men handen vol geld over de balk om een topspeler binnen de ploeg te krijgen. Wij zijn meer een ama teurclub en dat moet zo blijven ook. Het voetballen is tenslotte maar een hobby." Polderman's oude vereniging Vosmeer verkeert in de degrada tiezone. Het vertrek van Polder man lijkt een flinke aderlating voor de zondagvierdeklasser te zijn. Leo Polderman: "Het ver trek van Ard Beurkens (Vlissin- gen) en mij zal zeker invloed hebben gehad op de resultaten van dit seizoen. Ik meen dat Vosmeer, ondanks dat ze laatste staan, nog kansen heeft om in de vierde klas te blijven. Trainer Ko Stoutjesdijk van Vosmeer zal vol gend seizoen Moe gaan trainen. Met hem zullen we knokken voor promotie naar de eerste klas. Ik heb ér het volste vertrouwen in." De tweede keus van Vosmeer da mes heeft in en tegen Oudemolen de tweede overwinning van dit sei zoen geboekt. Leidster Margo Hendrikse reisde met slechts tien speelsters naar het Brabantse, maar won desondanks met 0-3. De thuiswedstrijd werd eerder met dezelfde cijfers in winst omgezet. In Oqdemolen opende Maaike v.d. Laak al na drie minuten de score en ruim een kwartier later maakte Dian Ligtendag er 0-2 van. De thuisclub kreeg weliswaar een behoorlijk aantal kansen, maar het ontbreekt de ploeg aan een afmaker. De Vosmeer verdediging hield goed stand en vijf minuten voor het einde verzil verde Monique Kooien een voor zet van haar schoonzus Ella, 0-3. Internos 16-28 NSV 2 17-15 Vivoo 17-28 Steenberg. 17-11 OIDO 16-24 Vosmeer 2 16-10 Val Aan 16.-21 Rimboe 17-10 Moerstr. 2 15-19 Rimboe 2 16-7 FC Bergen 14-17 Oudemol. 17- 5 In januari, februari en begin maart is er nogal wat stormschade ontstaan aan gemeentelijke eigen dommen. Bomen, hekwerken en in beperkte mate gebouwen moesten het ontgelden. De ge meenteraad bespreekt maandag middag het herstel van drie sportaccommodaties, waarvoor b en w 12.232 gulden vragen. Repa ratie van het hekwerk bij het ten nispark het Spookhuisje te St. Annaland(zie foto) vergt het meest met 7149 gulden. Verbete ring van de ballenvanger op het sportveld te St. Maartensdijk gaat 3590 gulden kosten en herstel van de ballenvanger in Stavenisse 1493 gulden. Vosmeer 4 blijft punten pakken. Zondag werd Steenbergen 6 met 3-1 geklopt. Na goed doorgaan op rechts opende Johan Geuze de score. Daarna miste Toni Lind- hout tot twee keer toe voor open doel. Aan de andere kant voor kwam gelegenheidsdoelman Frans Steijns een tegentreffer. Nog voor de rust werd het 2-0, doordat de bal na een omhaal van Lindhout via onderkant lat en binnenkant paal in het doel ver dween. De tweede helft kende voor Vosmeer een sterk begin. Een mogelijkheid voor Dré Hom mel leverde niets op. Uit een voor zet van rechts scoorde Johan Geuze 3-0. Ook Kees Timmer mans kreeg een goede mogelijk heid, maar de doelman verwerkte zijn schot tot hoekschop. Vijf mi nuten voor het einde bracht Steen bergen nog een tegentreffer op het scorebord. In januari vertrokken enkele Tholenaren met een particulier transport met hulpgoederen naar Roemenië. "We wisten niet dat het er zo erg was," was - na de omwenteling in dat land - een veelgehoorde reactie. De mensen die dit transport verzorgden wisten dat al veel langer, maar spraken er niet over. Ze wilden zoveel mogelijk mensen in het zwaar onderdrukte Roemenië helpen. En dat moest in stilte gebeuren. Jos Contant uit Tholen vertelt. "Vooral Adri Uijl (directeur van de Rabobank Sint-Maartensdijk) en diens ouders, broers en zus, verdere familie en bekenden heb ben al heel lang contacten met de Oostbloklanden." Het begon alle maal met Hongarije: De hulp die men aan dit land schonk bestond, naast voedsel en kleding, ook uit bijbels. De bakens werden echter verzet, toen uit verhalen van de Hongaarse contacten bleek dat hun familieleden in Roemenië er nog veel slechter aan toe waren (Inmiddels is bekend geworden dat vooral de minderheden in Roemenië het zwaar te verduren hadden). Alle keren dat de familie Uijl en andere betrokkenen een missie naar het land hadden, gebeurde er wel wat. In 1986 werden ze gear resteerd omdat ze 'zwarte handel' zouden drijven! Ook werden ze een keer het land uitgezet omdat ze bijbels bij zich hadden. De be richten over hun komst naar het land werden steeds verstuurd in code, en daarbij werd gebruik ge maakt van bijbelteksten. "Als we een tekst uit Genesis 5 namen, be tekende dat dat we de eerste maand op de vijfde zouden ko men," vertelt Contant. "De angst bij de mensen is nog zo groot, dat zelfs deze keer ons bezoek nog werd aangekondigd met: de wind molens komen. Een zo lange en zo hevige onderdrukking is zo maar niet uitgewist. We weten bijvoor beeld van één van onze vrienden, een predikant, dat zijn telefoon gesprekken allemaal zijn opgeno men. Hij heeft ze bij toeval zelf terug kunnen horen. Maar de Se- curitate heeft zelf veel bewijsma teriaal verbrand. Toch snapten we nooit zo goed waar men altijd naar zocht. Want zodra we aan de grens kwamen, werden onze voertuigen uitge kamd. Er werd op bekleding ge timmerd, de auto's werden van onderen bekeken. We zijn soms te ruggestuurd. Dan lieten we onze voorraad maar in Hongarije ach ter. Je kreeg van de ambassade wel een visum, maar eigenlijk had je daar niks aan." Op 7 januari arriveerde het tran sport met 3.200 kilo levensmidde len, 220 kilo medicamenten en kleding in Budapest. De goederen waren allemaal ingezameld bij de Gereformeerde Kerken van Tho len en Poortvliet en kerkelijke ge meenten in Kapelle en Krabbendijke. De medicijnen wer den tegen inkoopsprijs door een firma uit Dronten geleverd. Einddoel was Siculeni in de Kar paten. In het grensdorpje Bilhar- keresztes overnachtte het gezelschap (waaronder Jos Con tant en Adri Uijl) bij kennissen, een predikantsgezin. "Vóór de coup kon dat niet. Dan mocht men in Roemenië maar tot een be paalde tijd in de avond bezoek hebben, en iemand te logeren heb ben was een erg zware overtre ding. Zus Els maakte het ooit mee dat ze, toen ze iets te lang gebleven was, de andere dag op het politie bureau moest komen," vertelt Jos Contant. "Hoe wij voorheen overnachtten? In tenten! Soms hoorde je de wilde dieren rond je tent lopen en je had voor alle ze kerheid een pionierschop als wa pen bij je. Gelukkig dat we dit keer binnen sliepen, want ik kwam 's ochtends in de auto en toen stond de thermometer nog op min 26!" Sinds 1983 wordt jaarlijks gebruik gemaakt van de gastvrijheid van deze predikant. In de grensplaats Bors was de be handeling door de douane veel vriendelijker dan voorgaande ke ren. Overal trof het gezelschap la chende, enthousiaste mensen. In Siculeni werden de auto's gelost. Aan de hand van adreslijsten van ds. Sogor Csaba werden pakket ten samengesteld en bezorgd in vier dorpjes. De medicamenten worden afgeleverd bij het zieken huis in Odorheiul. In tegenstelling tot vorige bezoe ken mochten nu overal opnamen worden gemaakt. Een videoband is een tastbare herinnering aan de ze reis. Daarop zijn ook de blije gezichtjes te zien van kinderen die een tasje met spulletjes kregen. Mevrouw Contant, die zelf nooit is meegeweest en de eerdere Roe- meniëreizen als 'mannenreizen' bestempelt, vertelde dat op de band een meisje is te zien dat met overgave een stukje zeep betast, er aan ruikt en het dan aan andere kinderen doorgeeft om ook eens te ruiken. Zo'n geweldige luxe! Na de ommekeer in Roemenië zul len de Thoolse families nog ge makkelijker hun vrienden daar bezoeken. "Er ligt een uitnodi ging voor een bruiloft gereed. Want in de jaren dat we er geweest zijn, zagen we de kinderen op groeien en zij willen ons nu graag op hun feest uitnodigen. En ge loof maar gerust dat dat een echt feest is," besluit Jos Contant. a.u.h. tijdig een adreswijziging staren aan: F.endruchlhode, Postbus 5, 4697 ZCi SI. Annaland of aan uw bezorger. Sinds de ingebruikneming, afge lopen vrijdag, hebben 172 padden gebruik kunnen maken van een veilige padden-oversteek aan de Zuidbevelandse kant van de dam- aanzet Oesterdam. Provinciale waterstaat heeft over een lengte van een halve kilometer langs beide kanten van de weg op twintig tot dertig centimeter bo ven het maaiveld "dubbeltjes gaas" aangebracht. Om de vijftig meter is achter het gaas een em mer ingegraven, waarin de padden vallen als zij naar de zoete plasjes willen trekken aan weerszijden van de weg. In de bodem van de emmers zijn gaten gemaakt, op dat er geen water in blijft staan. Kantonniers van de dienstkring Het plan om een tunnel aan te leg gen onderdoor de Oostdijk in Sint-Philipsland wordt weer van stal gehaald. Enkele jaren geleden werd dat idee geboren en enkele studenten ontwierpen een plan. Dat was echter veel te duur. "De tunnel komt voor in het program ma dorpsvernieuwing voor de ko mende jaren, dat op 28 maart in de gemeenteraad aan de orde komt," vertelt burgemeester T.A. Vogel desgevraagd. De voorzie ning is opgevoerd voor 1992, maar nog zonder dat een bedrag daarvoor is vastgesteld. "Het be tekent niet dat de tunnel er ook werkelijk in 1992 komt, maar hij Noord-Zeeland van provinciale waterstaat legen de emmers dage lijks aan de overkanten. staat in ieder geval in het pro gramma. Ondertussen wordt gestudeerd op een goedkopere manier om de tunnel onder de Oostdijk te realiseren." De SGP in Sint-Philipsland heeft de tunnel afgebeeld voor op haar verkiezingsfolder en stelt in die folder, de aanleg van de voetgan gerstunnel te willen bevorderen. Tijdens de verkiezingsavond van de SGP werd er een vraag over gesteld. Wethouder L. Walpot antwoordde, er niets over te mo gen zeggen. "Maar ik hoop u in die tunnel nog eens ooit de hand te kunnen schudden," zei hij te gen de vragensteller. De paddentrek is dit jaar door het zachte weer eerder begonnen dan gebruikelijk. De trek duurt tot april. Zaterdag werden 18 padden over gezet, zondag 90, maandag 71 en dinsdag 3. De grote schommeling in de aantallen houdt verband met de temperatuur. Bij warm weer zijn de activiteiten groter. Provinciale waterstaat is bezig om de oversteek met nog een halve ki lometer te verlengen, waardoor de padden over een traject van één kilometer kunnen worden opge vangen. De milieuvriendelijke maatregel is genomen op verzoek van de her- petologische vereniging, afdeling Zeeland. De Rooij gaf als voorbeeld het zwembad in Rijssen. Door de week werd daarvan goed gebruik gemaakt, maar op zondag was er niemand. Het werd dan ook op die dag gesloten. Walpot verdui delijkte dat op grond van de Zon dagswet de gemeenteraad elke autonomie is ontnomen om op principiële gronden iets te sluiten. Op het terrein van de werkgele genheid spelen de principiële ka ders van de SGP eveneens een rol. "Wij willen alles doen aan werk gelegenheid, maar binnen die ka ders," liet H. Geluk weten. Een bedrijf dat volcontinu werkt (dus zeven dagen per week) krijgt niet de medewerking van de SGP. "We verkeren in een spanningsveld, want het kan een moeilijke beslis sing zijn als het gaat om het scheppen van werk," zei Geluk. Uit de zaal werd gevraagd naar de mogelijkheid van startsubsidies voor bedrijven. "Die kennen we hier nog niet. Het is een kwestie van financiën, maar als je eraan begint schep je een precedent. Het moet betaalbaar zijn," vond Ge luk. Hij deelde ook mee dat de ge meente momenteel bekijkt of er iets kan worden gedaan aan de hoge grondprijs op het industrie terrein. Verder ging hij in op de verslaving van het gokken, naar aanleiding van een vraag over het speelautomaten exploitatiebedrijf van Sondermeijer. Eén van de 35 aanwezigen vond het opmerkelijk dat de SGP in Ede de aanleg van een wandelpad toejuichte, terwijl men er in Sint- Philipsland tegen was. Hij vroeg om een verklaring van die ver schillende standpunten. "Hier was 't pad voor een groot deel ver weven met de uitbreiding van het sportcomplex en daarom was de SGP tegen. Maar bij de aanleg destijds van het Berkepad hebben we zo voorgestemd," zei Walpot. "Natuurlijk zijn we niet tegen fietsen of wandelen," vulde Geluk aan, nadat was gevraagd de afwij zing van het toeristisch fietspad nader toe te lichten. "Dit pad zou een onderdeel vormen van de cultuuur-historische route. Als onderdeel van provinciale fiets routes zullen dergelijke voorzie ningen ongetwijfeld op zaterdag en zondag veel gebruikt worden. Het fietspad zou de ontheiliging van de zondag mede in de hand werken, ook al omdat toeristische routes meestal zo worden uitge dacht dat ze langs een horeca gelegenheid voeren." Een tweede reden om tegen het fietspad te stemmen waren de kosten (f. 32.500,- - red.). Het rentmeesterschap en de sa menwerking met het GPV waren andere zaken die aan de orde wer den gesteld, evenals de verwach ting van de komende verkiezingen. "Als we op onszelf zien, moeten we nergens op reke nen. 't Is alles betrekkelijk; ik heb er geen zicht op en hoop dat 't mee mag vallen. De Heere gaat boven alles en staat boven alles," zei Geluk. "Veel of weinig zetels, voor beide geldt: als de Heere niet met ons is, zal 't bij beide tegen vallen." Vóór de forumdiscussie sprak J. de Rooij (zesde op de SGP-lijst in Reimerswaal) over 'Waar het bij de komende verkiezingen om gaat'. Zijn betoog kwam er op neer, dat het in de allereerste plaats gaat om de normen. "Het gaat niet allemaal om belang en welvaart, 't Is beter om met de Heere te gaan, dan te kiezen voor de rijkdom zonder Hem," zei hij. "Het gaat in de allereerste plaats om een aan Gods Woord genor meerde politiek, Gods wil en wet uitgeroepen op alle terreinen van het leven." Ongehuwd samenwo nen, gokken, vloeken, bedreiging van de zondag, vandalisme, cre matie, emancipatie en de openba re zeden stelde De Rooij aan de kaak. "Heeft God niet het recht om Zijn veto uit te spreken wan neer de mens zijn zonde uitleeft," hield hij zijn gehoor voor. De Rooij wilde het beginsel van de SGP onderstrepen, 'omdat dat een opgave is'. "Op 21 maart gaat het om de norm, de rechte Gods," zei hij. De bijeenkomst werd ge leid door kandidaat-raadslid Chr. van 't Hof. Het scheidende raadslid L. den Engelsman, die deel van het forum zou uitmaken, was wegens familieomstandighe den verhinderd. Wilt u een in de K.B. gepubli ceerde foto graag zelf hebben? bal kan, als hel om foto's van onze eigen redactie gaat. Bel of schrijf naar Kendrachtbode, Postbus 5, 4697 Z(i Sint Anna land, tel. 01665-2752 en u krijgt u« foto-herinnering thuis. Electriciteitsverordening.Volgens de nieuwe Electriciteitswet, die binnenkort van kracht wordt, zijn provinciale staten en gemeentera den niet bevoegd om het opwek ken van electriciteit en het leveren daarvan - anders dan door een distributiebedrijf - aan regels te binden. In de uit 1914 daterende Electriciteitsverordening Zeeland wordt bepaald dat voor levering een vergunning van g.s. nodig is. Voor een niet-distributiebedrijf is dat in strijd met de wet, zodat g.s. de provinciale verordening willen intrekken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 23