3*26^ Landelijk FN V-voorzitter eert Kloet en De Witte met een speld Meer recreatie bij Oesterdam Vracht aan prijzen in 15 seconden Beroep op predikanten AL 45 JAAR DÉ TH00LSE COURANT *-iZosr^A Leo Overbeeke uit St. Maartensdijk wint 34.750 gulden Veertig jaar lid van zeventigjarige voedingsbond St. Maartensdijk E.B. komt later Donderdag 15 maart 1990 46e Jaargang no. 18 500 Gulden voor anti-discriminatie C. de Witte(58) en L. Kloet(73) uit St. Maartensdijk hebben dinsdagavond in Haestinge een speldje gekre gen van landelijk voorzitter Greetje Lubbi van de Voe dingsbond FNV. Ze waren veertig jaar lid van de vakbond die zeventig jaar geleden als de Algemene Nederlandse Landarbeidersbond afdeling Sint- Maartensdijk werd opgericht. Stempelen Nog 7 nachten slapen, dan is het zover. Dan leest u alles over het nieuwe hoofdkantoor van de Rabobank Tholen Vakantiegeld Lage lonen Erkenning door burge meester Politie en koffie Vasthoudend Aanleg 200 parkeerplaatsen bij sluis Het dagelijks bestuur van Zeeland heeft advies ge vraagd over mogelijke maatregelen op de Oesterdam aan de stuurgroep Oosterschelde en de gemeentebestu ren van Tholen en Reimerswaal. Een ambtelijke werk groep heeft op verzoek van gedeputeerde staten onderzocht welke regels kunnen worden gesteld om onder meer natuur en milieu, verkeersveiligheid en re creatie naast elkaar te laten bestaan. Ook de financiële aspecten zijn in beschouwing genomen. Afsluiting surfers DEZE WEEK 'De klokkeluider van de Notre Dame.' Deze filmtitel bracht Leo Overbeeke(26) uit Sint-Maartensdijk een vracht aan prijzen op tijdens het televisiespel 'Rad van Fortuin' van RTL Veronique dat op vrijdag 30 maart wordt uitgezonden. Hans van der Togt Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 21,50 per halfjaar. Per jaar f 39,50, per post f 49,75 per jaar. Losse nummers f 1,30 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,39 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De Hervormde Deelgemeenten Rehoboth uit St. Maartensdijk en Immanuël uit Tholen hebben een beroep uitgebracht op ds. E. van der Sluis uit Maasdam/Cillaars- hoek. Sinds januari 1989 is er een vaca ture na het vertrek van dr. W.M. Rikin. Rehoboth en Immanuël raken zondag ook hun consulent kwijt, want dan neemt ds. A.J. de Kie viet uit Oud-Vossemeer afscheid. Hij vertrekt naar Numansdorp. De afscheidsdienst in de Vosse- meerse Hervormde Kerk begint om half drie. De Oud Gereformeerde Gemeente van Stavenisse heeft een beroep uitgebracht op ds. A.D. Muilwijk uit Dordrecht. In Zeeland wordt een Anti Discri minatie Bureau opgericht, be doeld om rassendiscriminatie tegen te gaan. Omdat nog niet ze ker is dat het ADB in Zeeland een bestaansrecht heeft, wordt gestart met een experiment van drie jaar. Mensen kunnen er hun klachten melden. Er is afgesproken dat ie dere gemeente 500 gulden bij draagt in de kosten, die zijn begroot op f. 16.500,- exclusief de salariskosten. Een meerderheid van b. en w. van Tholen wil hier aan de komende drie jaar de ge vraagde bijdrage verlenen. Wethouder Koopman is tegen subsidiëring. Hij vindt een derge lijk meldpunt overbodig. De multi-culturele stichting Insa (Indonesië, Nederland, Suriname, Antillen/Aruba) krijgt van b. en w. niet de gevraagde duizend gul den subsidie. Insa wil oude fietsen gaan werven voor de schoolgaan de jeugd in Suriname, omdat die door een tekort aan openbaar ver voer in de regel niet op tijd op school kunnen zijn. B. en w. besloten eerder de ontwikkelings hulp door de gemeente niet verder uit te breiden. De welzijnscommissie behandelt deze zaken dinsdagmiddag om kwart voor vier in een openbare vergadering in het gemeentehuis. Een belangrijk punt van bespre king is dan ook de subsidie aan de lokale omroep Sloth. B. en w. (uit gezonderd wethouder Koopman) willen die voor 1990 verhogen naar 15.000 gulden. Derde Wereld. Voor wie interesse heeft in ontwikkelingssamenwer king in de Derde Wereld, of zich daarvoor in Nederland wil inzet ten, worden op 24 maart en 7 april in Goes oriëntatiedagen georgani seerd. Voor informatie N. Breker, tel. 01660-4367. C. de Witte (links) en L. Kloet, in de Oudelandpolder te St.-Maartensdijk, beide 40 jaar lid van de Voedingsbond FNV enkeling die daar aan de haven was gaan werken, maar dat waren er voor de oorlog zo weinig". Kloet begon in 1962 voor zichzelf op een stukje land van zijn vader, in een periode dat (je uitstoot uit pij is de vakbond niet meer weg te denken. Meestal door overleg wordt er een accoord afgesloten, soms met druk door middel van acties waar niet iedereen het mee ?ns is. Zelf ben ik al 25 jaar lid In de Oudelandpoldèr halen de twee herinneringen op uit de pe riode dat ze zelf als landarbeiders bij de boer of voor een commis- ssionair werkten. Kijkend naar de wintertarwe op de door een lente zonnetje beschenen akker vertelt Kloet: "In het voorjaar als er geen ander werk was, ging je tar we wieden met de schrabber. Dan liep je met een baal rond je lijf te gen de kou en op veldschoenen, want rubberen laarzen had je toen niet. Daar is wat kou mee gele den." Naast tarwewieden, was er het uit- griepen van de kanten(langs de sloten en greppels van waaruit het kweekgras - 'strekgras' - oprukte) waar de landarbeiders het voor jaar mee begonnen. Ook kunst mest zaaien met de hand behoorde tot de werkzaamheden. Evenals aardappelen zetten met de hand. Kloet: "De lonen waren in de ja- .«ryriijUwirr proefrit AUTOMOBIELBEDRIJF B.V. Ravelstraat 10-12, Bergen op Zoom. Tel. (01640) 4 20 50 Advertentie I.M. Advertentie I.M. ren dertig bij ons de laagste van Nederland. Vooral in de winter, als er geen werk was, bleek het een moelijke tijd om rond te komen. Als je lid was van de bond, betaal de je 2 kwartjes per week contri butie. Wat je daar zomers aan kwijt was, kreeg je in de winter dubbel terug. Je moest dan wel el ke week gaan stempelen". De landarbeidersbond werd 'de moderne bond' genoemd, .deze was links georiënteerd en bestond naast de christelijke bond. Kloet: "Er waren maar weinig mensen in het dorp die geen lid van een bond waren. De moderne had al gauw tegen de 200 leden, de christelijke zo'n 130 en dat op zo'n durp." De Witte begon na zijn lagere school in Sint-Annaland als jonge arbeider bij boer Jo Brooymans en daarna bij C. Geluk aan de Weelweg. "Mijn vader was lid van de bond en mijn vier broers ook. Dat ging automatisch. Persoon lijk heb ik de bond nooit nodig gehad, maar zonder bond zou je voor kokienegeld gaan werken". De Witte is al 20 jaar uit de land bouw. Via de Bruijnzeel kastenfa- briek in Bergen op Zoom kwam hij bij Waco in de beton terecht, waar hij nu al 16 jaar werkt. Toch bleef hij lid van de Voedingsbond afdeling Sint-Maartensdijk. "Als je lid was, dan veranderde je in de regel niet. Er waren ook niet veel andere bonden". Kloet: "De mensen werden doel bewust lid. Er waren er ook die geen lid werden, maar wel hun rechten wilden. Als ze eens geen vakantiebonnen kregen, dan mop perden ze het hardst." De problemen waarmee de land arbeiders bij hun afdelingsbestuur aanklopten, betroffen vaak het uitkeren van onvoldoende vakan tiebonnen of vakantiegeld. Kloet was 27 jaar secretaris van de afde ling. In de zomer kon een landar beider met het snijden van tarwe met de 'zekel' aan een weekloon van 15 gulden komen: "Je kreeg 15 gulden per gemet. Normaal deed je 50 roe (3.60 m bij 3.60 m) op een dag. Dan moest je fluks werken, snijden, opbinden en op een hoop zetten", vertelt Kloet, die wijst op het verschil in binding tussen een boerenknecht en een landarbeider. "Een boerenknecht kreeg apart zijn werk opgedragen. Die was ook vast in dienst, 's winters paste die op de beesten en woonde ook vaak bij de boerderij". Dat de lonen op Tholen zo laag waren, beseften de landarbeiders niet of nauwelijks. Kloet:" Je hoorde wel eens dat er in Rotter dam meer werd verdiend, van een de landbouw op gang was geko- v^n een ambtenarenvakorganisa- men. De Rotterdamse havens met de hogere lonen lonkten de lan darbeiders naar de stad en de pen del was geboren. tie CFO (behorend tot het CNV- rea,). Dat wordt niet bij iedereen met evenveel begrip ontvangen." Nu pendelen er nog 600 Tholena- ren naar elders, zo liet voorzitter D.C. Kaashoek van de afdeling Sint-Maartensdijk van de Voe dingsbond tijdens de viering van het zeventigjarig bestaan in café Smerdiek tijdens zijn openings woord weten. Hij zei verheugd te zijn met de aanwezigheid van bur gemeester H. A.van der Munnik en diens echtgenote. "Wanneer dat betekent dat we nu als maat schappelijke organisatie erkend zijn, dan ben ik des te blijer". Kaashoek stond stil bij de vele naamsveranderingen die de bond in haar bestaan heeft ondergaan. Op het hoogtepunt van haar bestaan telde de bond 196 leden. "Dat de bond de naam van rooie bond kreeg, is mogelijk door de bijdrage die de voorvechters aan de gemeentepolitiek leverden. Vele bestuursleden werden raadslid of wethouder", zo vertelde Kaashoek. "Als zeventigjarige kan de bond nog niet met pensioen gaan. Denk maar aan de bouw(waar onlangs werd gestaakt-red.). Als landar beiders in actie kwamen, werd hier wachtmeester Bijl opgeroe pen. De ouderen zullen hem ken nen. Als ik nu zie hoe de boeren met hun tractoren op de Markt stonden en door het college van b en w met koffie werden ontvangen en elders met een boterham met kaasVerder geen commen taar", aldus Kaashoek. Hij verontschuldigde zich voor het feit, dat hij vorige week in de ze krant had laten weten, dat de afdeling St. Maartensdijk de oudste van Zeeland was. "De af deling Botshoofd bij Oud- Vossemeer bestaat langer. Gefeli citeerd". (Op 21 maart 1914 richt te Loerakker daar een afdeling van de Nederlandse Rooms- Katholieke Landarbeidersbond St. Deusdedit op. Er werden 34 le den ingeschreven. Vermoedelijk is het misverstand ontstaan omdat St. Maartensdijk de oudste alge mene bond van Zeeland is, maar door fusie van NVV en NKV zit ten beide afdelingen nu onder de ene FNV-paraplu). Voor burgemeester H.A. van der Munnik was het de eerste keer dat hij een jubileumavond van een vakbond bijwoonde. Hij zei dat de kracht van de organisatie erin bestaat, dat ze vasthoudend is, hoewel de draad van de geschiede nis van de vakbeweging niet altijd dik is geweest. "In de maatschap- VERVOLG PAG. 13 Op het damvak Tholense Gat (vanaf Tholen met inbegrip van het sluiseiland) gaat de voorkeur van de werkgroep uit naar de aan leg van ongeveer 200 parkeer plaatsen larigs de parallelweg. Het parkeren tussen de hoofdrijbaan en de parallelweg wordt tegelijker tijd onmogelijk gemaakt door op de strook een vangrail te zetten. Aan de andere kant van de hoofd rijbaan moet een rij perkoen- paaltjes het parkeren voorkomen. De kosten van de maatregelen worden begroot op 275.000 gulden. Andere mogelijkheden variëren van de aanleg van minder par keerplaatsen (60 tegen twee ton) tot een algeheel parkeerverbod en het weghalen van het strand aan de Oosterscheldekant (kosten zes ton). De werkgroep vindt, dat met de voorgestelde maatregel de re creatieve ontwikkeling wordt gedoogd. Op het damvak Tholense Gat is de oeverrecreatie groot. Het aan tal surfers is doorgaans beperkt. In zonnige weekeinden werden bijna duizend recreanten geteld. Bij het parkeren ontstonden chao tische situaties. Voor het damvak Marollegat (evenwijdig aan de Markiezaats- kade) komt de werkgroep niet tot een eensluidend advies. Doordat de parallelweg (aan de Oosterscheldekant) op dit dam vak vrij toegankelijk is voor au to's zijn de parkeermogelijkheden er groot. Plankzeilers concentre ren zich op het middengedeelte van het damvak en pierenspitters en zeebanketzoekers op het begin- en eindpunt van de voor snelver keer toegankelijke parallelweg. De ingrijpendste maatregel is afslui ting van de parallelweg voor snel verkeer. De aansluiting tussen hoofdrijbaan en parallelweg moet dan komen te vervallen en tussen de twee wegen moet een vangrail worden gemaakt. Aan de Zoommeer-kant moet een rij per- koenpaaltjes het parkeren tegen gaan. De kosten worden geraamd op 750 duizend gulden. Ook kan worden besloten maatre gelen op het damvak Marollegat achterwege te laten. Het betreden van de vooroever \yordt verboden bij de aanwijzing van de Ooster schelde tot beschermd natuurge bied. Het pierenspitten en zeebanket zoeken, worden daar mee verboden activiteiten, waarte gen kan worden opgetreden, ook als verder geen maatregelen op het damvak worden getroffen. Het surfen zou zich dan op het Marol legat verder kunnen ontwikkelen. Het achterwege laten van maatre gelen brengt uiteraard geen kosten mee. Aanvullend zou kunnen worden besloten een korter stuk van de parallelweg toegankelijk te houden voor snelverkeer. De ver- VERVOLG PAG. 13 Reële kans op tunnel onder Oostdijk in Sint-Philipsland Directeur Stoutjesdijk neemt afscheid van Federatie Maat schappelijke Dienstverlening Bestuurders CBTB na 32 jaar gestopt Tholen wil watersportvereni gingen inschakelen bij beheer afvalcontainers op havens Commissie financiën verdeeld over garantiestelling lening voor nieuwbouw Ten Anker •k Politieke forumavond: kiezen of kabelen op Tholen CDA en PVAB willen niet één partij met vier zetels in Sint- Philipslandse gemeenteraad Minder voorkeurstemmen no dig om raadslid te kunnen worden Huizenbouw in Stavenisse voorzichtig subsidiëren Geen mobilofoons voor jach topzieners EREWOORDEN NIET VEEL KOSTEN Dit nummer bestaat uit 24 pagina's De Eendrachtbode brengt don derdag 22 maart zoals gebruike lijk de uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen op Tholen en St. Philipsland met de commentaren van de winnaars en de verliezers. In verband daarmee verschijnt de Eendrachtbode 22 maart na de middag in plaats van 's morgens. U krijgt dan ook een bijlage in full colour, zoals deze week ook al het geval is. Leo Overbeeeke is na zijn optreden in Rad van Fortuin ruim 37000 gulden rijker. In vijftien seconden slaagde Over beeke erin om ontbrekende letters in de woordpuzzel te vinden, waarmee de titel van de film voor een gelukkige afloop van de quiz zorgde. Maandag werden in Aalsmeer de opnamen voor het programma ge maakt in de studio van Joop van den Ende. Overbeeke won voor 34.750 gulden aan prijzen, inclu sief een auto ter waarde van 26.000 gulden. "In een klein half' uurtje verdiend. Daar moet je an derhalf jaar voor werken", zegt de prijswinnaar, die bij de sigaretten- fabriek Philip Morris in Bergen op Zoom werkt. Overbeeke moest het bij het oplossen van de woordpuzzels op nemen tegen twee kandidaten. Hij won de eerste twee rondes. Na ie dere ronde mag de kandidaat prij zen uitzoeken uit een etalage, gelijk aan de geldwaarde die in die ronde is opgebouwd. Overbeeke's lijst ziet er als volgt uit: een stof zuiger, een portable cd-speler, een magnetronoven, een fauteuil, een 4-delige pannenset, een auto-cd- speler, een bouwdoosset, een cir kelzaag, een werktafel, een gour met partyset, een soundmixmachine en de Ford Escort GT 1600. Het programma 'Rad van For tuin' gepresenteerd door Hans van der Togt, is al langer in België te ontvangen, waar Overbeeke het voor het eerst zag. Toen het ook in Nederland begon, werden er kan didaten gevraagd. "Ik heb toen een brief geschreven met een foto erbij. Je wordt wel vantevoren ge selecteerd." Die selectie vond vori ge week plaats, ook in Aalsmeer. "Je werd met 6 man apart geno men, je moest je voorstellen en testen doen. Het bericht dat ik mee mocht doen, kwam vrij on verwacht. Ze belden pas donder dag en zaterdag kreeg ik te horen, dat ik maandag voor de opnames moest komen." Omdat het zo kort dag was, kon den er niet veel supporters mee. Begeleid door 4 mensen, waaron der Leo's moeder en een paar zus sen, begon de kandidaat aan zijn optreden in de show. "Voor de opnames was ik wel even zenuw achtig, maar toen het eenmaal be gonnen was, niet meer." Hoewel Overbeeke regelmatig puzzelt, noemt hij zijn prijzenslag een kwestie van geluk. Met het 'Rad van Fortuin' kan de kandi daat 'bankroet' draaien. Dit bete kent dat hij het bij elkaar gespeelde geld kwijt is. "Een keer heb ik bankroet gedraaid, maar ik ben daarna toch weer aan bod ge komen. Je moet geluk hebben."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 1