Bijna 200 m2 van glooiing is weg Watersportverenigingen inschakelen bij beheer containers klein chemisch afval FAX Zwaardere milieu-eisen zorgen voor hogere lasten waterschap HOORTOESTELLEN Terugdringen fosfaat en stikstof bij zuivering afvalwater M0E ONRUST ZET DE TELEVISIE AF. ZLM benoemt voorlichters Donderdag 15 maart 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 PLAATSELIJK NIEUWS PLAATSELIJK NIÉUWS v.:rE Stormschade waterschap Tholen Tijdens de stormen in januari, februari en maart is er totaal maar 198 m2 glooiing in zee verdwenen. "Dat is heel weinig met zulke stormen", zei J.A. Dees, hoofd technische dienst van het waterschap Tholen, dinsdagavond tijdens de districtsvergadering in de Wellevaete te St. Annaland. Thoolse milieu-ambtenaar P. van Zijst op voorlichtingsavond havens: Rust terug Wisselend peil Gorishoek De gemeente Tholen overweegt om in haar drie havens containers te plaatsen voor klein che misch afval. Met de wa tersportverenigingen wordt op korte termijn overlegd over het beheer daarvan. Technisch mi lieu-ambtenaar ing. P. van Zijst zei dat maandag tijdens een voorlichtings bijeenkomst over het voorkomen van chemi sche verontreiniging in havens. Onderhoud vanaf 39.-p.mnd. KOPPEJAN telekommunikatie Oliebol Stavenisse Afgiftepunten SINT- PHILIPSLAND Burgerlijke stand Boer rijdt in op agent PENSTRAAT 37, BERGEN OP ZOOM, TELEFOON 01640-45264 Vlakbij Grote Markt en Parkeergarage. 'Het terugdringen van de fosfaat- en stikstofgehaltes in het oppervlaktewater en verbetering van de kwaliteit van het slib leidt tot nieuwe investeringen in de zuive ringsinstallaties. Daardoor zullen de heffingen voor de inwoners van Tholen en St. Philipsland stijgen. Proef Zuiveringsslib Droogteschade Zoet water Polderhuis Zeggenschap PLAATSELIJK NIEUWS De haven in St. Annaland met links het gedeelte voor de jachten en rechts de handelshaven met op de voorgrond een deel van de jachtwerf van J.M.B. De stormen op 25/26 januari, 7/8 februari en 11/12 februari deden 91 m2 verloren gaan, op 27/28 fe bruari en 1 maart 107 m2. "Daar mee zijn we er bijzonder goed van afgekomen", constateerde Dees. Dijkgraaf I.C. Hage sprak over 'ouderwetse stormen'. "We prij zen ons enorm gelukkig, dat de kering in de Oosterschelde er is. Het deed bij de stormen nu een beetje vreemd aan, dat we alleen de waterstanden bij Stavenisse moesten opnemen en konden vol staan met die gegevens telefonisch door te geven. Het gebeurde in al le rust, maar je voelde je ook weer die ouderwetse waterschapper, dichtbij de elementen. De water- kerende functie is immers primair en de oergedachte is veiligheid: lijfsbehoud en bescherming van have en goed", vertelde de Thool se dijkgraaf. Dees merkte op, dat de psycholo gische druk stijgt met de hoogte van de waterstanden. Hij bekriti seerde in dit verband nog de be richtgeving over de stormen via de televisie. Volgens het hoofd van de techni sche dienst zitten Tholen en St. Philipsland vlak voor de sluiting van de kering eigenlijk het moei lijkst. "Daarna keert de rust te rug." De Oosterscheldekering wordt bij een waterstand van 3.00 m NAP. gesloten. Dat was eerst 2.75 m en er zijn nu zelfs plannen om naar 3.25 m te gaan, maar Dees wees dat af. "Wanneer het water bij de kering nu op 2.90 m staat, hebben wij 3 m, maar wanneer de kering dicht is, blijft de wa terstand hier beperkt tot 1 a 2 me ter NAP." J.C. Kooijman wilde de kering lie- "Uitgekeken?" vraagt F. haar nicht, die bij haar op visite is. "Nee, maar dat licht doet mij zeer aan de ogen". De nicht uit Best is best bij de tijd. "Ik las laatst", zegt zij, "dat OPTICIEN VAN MIL moderne filter glazen heeft om tevéél of te on aangenaam licht te temperen". "Wil ik eens naar informeren", besluit moe onrust. "Ik zou best een rustiger, aangenamer beeld hebben. Zullen wij morgen sé- men gaan?" "Best", zei de nicht uit Best. ARN. van MIL Bergen op Zoom WOUWSESTRAAT 8 Advertentie I.M. ver vroeger dicht hebben dan bij 3.00 m, maar de dijkgraaf hield hem voor, dat men ook zo lang mogelijk de getijdebewegingen op de schorren wil handhaven. Hij erkende echter, dat de hoge wa terstand problemen kan opleve ren. Dat was al het geval met bootjes in de jachthaven van St. Annaland. Volgens Arne Geluk had het water op maandag 26 februari op de on derberm van de dijk bij Moggers- hil gestaan. De kering was toen niet dicht en bij Stavenisse was 3.13 m NAP gemeten en bij de Philipsdam 3.30 tot 3.40 m. De dijkgraaf schreef dat toe aan de opstuwing van het water in de Oosterschelde. Mevr. Dijkslag meende, dat het stagnante peil na sluiting van de kering ook schade kan opleveren omdat het water dan langdurig steeds op hetzelfde punt tegen de dijk komt. De dijkgraaf gaf aan, dat het systeem zo goed gepland is, dat schade van een stagnant peil zoveel mogelijk beperkt wordt. Bij de eerste sluiting van de kering kwam het water op 0.90 m NAP, bij de tweede op 1.87, de derde op 0.93 en de vierde sluiting van de kering op 1.07 m NAP. Zo laat men het water steeds op een ander punt tegen de dijken komen. De Oosterscheldekering alsmede de Philips- en Oesterdam hebben in de wateren rond Tholen en St. Philipsland weinig invloed gehad, zo is uit peilingen gebleken. "On ze eerste indruk is, dat het gedrag van de stroomgeulen niet veran derd is", liet Dees weten. "Er zijn nog steeds aanzienlijke aanzan- dingen en verdiepingen en dat ver eist aandacht, zorg en controle." Peilingen voor de Scherpenisse- polder hebben een minder gunstig resultaat opgeleverd. Er zijn ge ringe en belangrijke verdiepingen en aanzandingen geconstateerd. Het benedenbeloop van de geul van het onverdedigde oevervak te Gorishoek vertoont een nog niet verontrustende achteruitgang. De laagwaterlijn veranderde enigs zins. Tussen de nol en het strandje bij Gorishoek begeeft de stroom- geul zich in westelijke richting, vertelde het hoofd van de techni sche dienst van het waterschap. Oorlogsmonument. Omroep Zee land schenkt op 17 mei aandacht aan de onthulling van oorlogsmo numenten op Walcheren en aan de herdenkingsplechtigheid in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Via de regionale omroep geeft prinses Juliana het signaal voor de ont hulling in Veere, Westkapelle, Vlissingen en Ritthem. De vervuiling van havens is actu eel geworden, nadat onderzoek van rijkswaterstaat uitwees dat het slib in de haven van Sint- Annaland flink was verontrei nigd. (Inmiddels is uit metingen gebleken dat deze haven niet is aangeslibd, maar dat de bodem juist dertig centimeter is uitge- schuurd. Daardoor komen nu de damwand en de havenglooiingen in gevaar). De vertegenwoordigers van de watersport-, schippers- en visserijverenigingen en de aanwe zige havenmeesters in Meulvliet kregen te horen dat in en om de havens heel wat verboden wordt (of al is). Ing. J. Speksnijder van rijkswaterstaat directie Zeeland besprak de aanpak van vervui lingsbronnen, ing. J.A.M. Koe horst van de regionale milieu-inspectie Zeeland vertelde over chemisch afval in de scheep vaart en Van Zijst gaf zijn visie op de afvoer van chemisch afval van gemeentelijke havens. In de discussie (een forum be staande uit de drie sprekers en met burgemeester Van der Munnik als voorzitter) opperde de heer Moer land (voorzitter van de sportvisse- rijvereniging) het idee om voor schepen gratis nieuwe olie be schikbaar te stellen bij inlevering van de oude. "Op die manier maak je het weggooien van olie onaantrekkelijk," vond hij. De fo rumleden voorzagen echter pro blemen op economisch terrein. Ing. Speksnijder wees er in zijn betoog op, dat verontreiniging van de waterbodem vooral is aan getroffen op plaatsen waar onder houd gepleegd werd aan schepen, steigers, meerpalen, remmingwer- ken, damwerken en oeverbescher ming. Daarom mogen schepen voor onderhoud al sinds 1987 niet meer op zandplaten worden gezet. Verfresten, teer en grit zijn name lijk de boosdoeners en die moeten dan ook zo min mogelijk meer in het water terechtkomen. Onder houd zal daarom voortaan op de wal moeten plaatsvinden. "De watersportverenigingen wor den wel erg zwaar belast," vond de heer De Korte van wsv De Kogge. KOMMUNIKATIE BINNEN HANDBEREIK ANTWERPSESTRMT 22 BERGEN OP ZOOM 01640-59898 Hij doelde op de kosten van het op de kant zetten van schepen en haalde er ook de geruchten bij, dat er mogelijk een belasting komt op het in eigendom hebben van jachten. Zijn vraag of onder houd op een plaat mocht gebeu ren wanneer rondom het schip plastic de omgeving afschermt, werd door Speksnijder van de hand gewezen. "Het is onder zocht en in de praktijk onmoge lijk gebleken," zei hij. De bezwaren zouden een stuk minder zijn als er gewerkt wordt met verf op siliconenbasis, maar dat is nog toekomstmuziek. Met de oliebollen - die de gemeen te onlangs heeft geplaatst - was De Korte ingenomen. "Maar ik ben bang dat er van alles inge gooid zal worden." Van Zijst noemde het 'een kwestie van ge wenning en opvoeding'. "Het woord olie staat duidelijk op de bol," zei hij. Hij vulde aan dat de bollen niet voor de beroepsvaart zijn, die zijn wettelijk verplicht hun afgewerkte olie af te voeren naar een afvalverwerker. Voor Zeeland is de firma Martens als zodanig aangesteld. Deze gaat een schip stationeren in Wemeldinge en een tweede in de vluchthaven van Tholen. "Weet u wat het kost voor een binnenschipper?" reageerde M. Boomsluiter van Schuttevaer Sta venisse op de meermaals door Van Zijst gebezigde opmerking 'de vervuiler betaalt'. Boomsluiter re kende voor dat een binnenschip per wekelijks 300 gulden kwijt is. "Vroeger kwam de olieboer langs en die nam je bilgewater mee, dan was je 't ineens kwijt." Deze ma nier van afvoeren is door VROM inmiddels verboden. Boomsluiter wees erop, dat firma Martens 250 gulden in rekening brengt. "En 't is al geen vetpot in de binnen vaart." Koehorst zei dat het mini sterie op dit moment de tarieven, die landelijk kennelijk nogal ver schillen, onder de loep neemt. "In de meer dan honderd jaar oude haven van Stavenisse zijn al duizenden schepen behandeld en die hebben al die tijd niets ver vuild," beweerde Boomsluiter, maar daarmee was de burgemees ter het niet eens. "We worden juist nu geconfronteerd met de ge volgen van wat daar tientallen ja ren lang gebeurd is." Speksnijder vulde aan dat bepaalde stoffen er wel degelijk al honderd jaar lig gen. "De vervuilingsgraad van de haven Stavenisse was destijds niet extreem, maar het is wel een teken aan de wand." De heer Hoek van de watersport vereniging Stavenisse informeerde of er in Stavenisse bij de haven fa ciliteiten komen voor het opknap pen van schepen, nu dat in het water niet meer mag. De burge meester zegde toe dat in het geza menlijk overleg aan de orde te stellen. Boomsluiter maakte nog attent op de botenhelling, die vol gens hem niet op de goede plaats ligt. De heer Schot, visser op het Zoommeer en in de Noordzee, be weerde dat slib uit de Brabantse waterzuiveringsinstallaties wordt uitgereden over de dijken langs het Zoommeer. De burgemeester was daar niets van bekend, maar was blij met de tip. "Dan zal het in ieder geval aan de gestelde norm voldoen," meende Speksnij der. De burgemeester vatte samen dat hij bij de aanwezigen een afhou dende opstelling beluisterde: 't gaat meer kosten, 't water is zo groot en 't gebeurt maar in gerin ge mate. "Je zult er moeite voor moeten doen en meer geld voor moeten betalen. Op het land wor den de zaken ook steeds meer aangetrokken en zal meer schei ding van afvalstoffen komen." Hij voorzag een aanscherping van de maatregelen tegen vervuiling van het water en stelde preventieplan nen in het vooruitzicht. Tijdens het jaarcongres van de CBOB zei voorzitter drs. H. Eversdijk dat de schippers worden geconfronteerd met te weinig af giftepunten en er is ondeugdelijke berichtgeving over geweest. "Wij hebben er steeds op gewezen dat het opheffen van de oude inza- melstructuur, zonder dat daar eerst nieuwe afdoende regelgeving tegenover staat, grote problemen met zich mee zou gaan brengen," aldus Eversdijk. De gezamenlijke binnenvaartorganisaties hebben over deze problematiek een brief aan de minister van VROM ge schreven. Hetzelfde ministerie heeft een on derzoek ingesteld naar de kennis, houding en gedrag van de wa tersporter met betrekking tot mi lieuvervuiling. Tweederde deel van de watersporters bleek bereid ex tra geld te betalen voor milieu voorzieningen in jachthavens. Geboorten: 3-2 Anna Francyna dv A.L. van Herk en A.G. den Har- tog, 5-2 Jannetje Elizabeth Kunst dv C.J. Kunst en M.A. Kempe- neers, 16-2 Maria Catharina dv H.C. van Westen en A.C. de Bruijn. Huwelijk: 2-2 Josephus Adrianus Franciscus Johannes Verbraeken met Hendrika Maatje van Dijke. Overlijden: 5-2 Anna Pieternella Verwijs-Maan de Kok (59), 17-2 Willemina Lauwrina Lindhout- Quist (74). Akkerbouwer A.J.B. is donderda gavond bij het viaduct over de Mark bij Dinteloord ingereden op een politieagent van de Algemene Verkeersdienst. De agent bleef daarbij ongedeerd. B. maakte deel uit van een groep van ongeveer zestig tractoren, die terugkeerden van een actie bij Shell in Moer dijk. B. en nog twee actievoerende boeren zouden zich niet hebben gehouden aan de aanwijzingen van de politie, wat leidde tot irri tatie bij overige weggebruikers. B. wordt ondermeer een poging tot mishandeling ten laste gelegd. Tom van der Mijden volgt per 1 mei G. Stap op als sociaal- economisch voorlichter voor Noord-Zeeland bij de ZLM. Van der Mijden (33) is al acht jaar als SEV-er werkzaam. Hij zal niet meer vanuit het gebied werken, maar vanuit het kantoor in Goes. Hoofd van de SEV wordt de heer J. Withagen. Hij volgt per 1 juni als zodanig J. Markusse op. Wit hagen is sinds 1 maart in dienst bij de ZLM en is afkomstig van het Consulentschap voor de Volle- grondsgroenteteelt te Baren- drecht. Al jarenlang hel adres voor vakkundige en vertrouwde aanpassing van:. Gediplomeerd FIDA lid Lid Ned. Vereniging voor Audiologie Gediplomeerd electrotechnisch Ingenieur. Met de auto voor de deur bereikbaar Ingang ook voor rolstoelen geschikt Indien nodig ook bezoek aan huis. Alle merken en typen hoortoestellen Leverancier van ziekenfondsen Vervaardiging van oorstukjes en mini-in-oor toestellen in eigen bedrijf Moderne test- en meetinstrumenten voor controle en aanpassing van Uw toestel. Gewaarborgde Service door: Gratis halfjaarlijkse controle en service abonnement. Gratis Proefperiode. Advertentie I.M. Dat bleek dinsdagavond in de Wellevaete te St. Annaland tijdens de districtsvergadering van het waterschap Tholen uit de woor den van dijkgraaf I.C. Hage en het nieuwe hoofd van de techni sche dienst J.A. Dees. "De negentiger jaren staan in het teken van het milieu", zei de dijk graaf. "We moeten zeer goed let ten op de defosfatering bij het zuiveren van het afvalwater en op de kwaliteit van het zuiveringsslib. Ook moeten we onderzoek ver richten naar baggerspecie. Verder dienen we de waterhoeveelheden en de kwaliteit te bemonsteren en te registreren, dus kortom bij alles de vinger aan de pols te houden", aldus Hage. Dees wees erop, dat de derde nota waterhuishouding en het natio naal milieubeleidsplan ook het waterschap tot verdere actie no pen. "Het zal nog wel enige tijd duren voordat aan de nieuwe kwa liteitseisen is voldaan, maar op de zuiveringsinstallatie St. Philips- land zijn we al met een proef be gonnen voor biologische fosfaat- en stikstofverwijdering. Tot op heden zijn de resultaten goed. Naast een hoge fosfaat- en een vrij hoge stikstofverwijdering blijft het zuiveringsrendement op zuurstofbindende stoffen even eens goed." Volgens Dees leverde de zuive ringsinstallatie Tholen zeer goede rendementen nadat in het najaar van 1988 de beluchtingscapaciteit was uitgebreid. De door rijkswa terstaat opgelegde voorlopige hef fing van 800 vervuilingseenheden(v.e.) als rest- vervuiling kon daarmee worden teruggebracht tot 385.5 v.e. De installaties te Poortvliet en St. Maartensdijk werkten bevredi gend. Wel blijkt uit de analyses dat de eerste fase van de installatie St. Maartensdijk (te) zwaar belast is ten gevolge van lozingen van de industrie. Het slib dat vrijkomt bij de zuive ring van afvalwater gaat naar de landbouw. Uit een onderzoek naar bemestingswaarde en zware metalen is vorig jaar gebleken, dat de afzet in de landbouw nog steeds verantwoord is. Er is in 1989 ongeveer 8800 m3 nat slib met een gemiddeld droge stofge- halte van 3.2% en 46 m3 droog slib met een droge stofgehalte van ongeveer 13% naar de landbouw afgevoerd. Daarnaast is bij de in stallatie St. Maartensdijk een ge deelte opgeslagen in de slibdrooglagune. "We blijven nu onder de normen, maar de eisen ten aanzien van het zuiveringsslib worden aanzienlijk verscherpt en dat leidt tot nieuwe investeringen en hogere kosten", verklaarde Dees. Hij wil zijn licht opsteken bij andere waterschap pen waar de kwaliteit van het zui veringsslib al onder de norm zit. Binnen het waterschapsgebied is verder op 12 plaatsen de kwaliteit van de onderwaterbodem onder zocht. Enerzijds om in delfgebie- den de actuele situatie vast te stellen, anderzijds om mogelijke effecten van een zoet watervoor ziening te meten. Op één plaats bij Scherpenisse bleek het niet verantwoord om de delfspecie uit de sloot te depone De rioolwaterzuiveringsinstallatie te St. Maartensdijk is volgens het waterschap Tholen (te) zwaar belast als gevolg van lozingen van de industrie. ren op het aangrenzende bouw land. Die is daarom afgevoerd naar de stortplaats Tuttelhoek. Het delfwerk was overigens al voor de Kerst klaar door de droge zomer. "Dat was zeer aange naam", zei dijkgraaf Hage. "Be halve dat we vlot werkten, hadden we nog veel minder bemalings- kosten. Een minpunt van de droogte was wel de schade aan de wegen die op veengrond liggen. Ruim 1 miljoen gulden schade zullen we in enkele jaren moeten opknappen." Het komt goed uit, dat een deel van de desbetreffende wegen al in het wegenplan is, opgenomen, maar overigens vreest Dees toch, dat herstel een druk op de komen de begroting zal leggen. "We prijzen ons gelukkig dat dankzij het komende basisplan een beter peilbeheer mogelijk is, waardoor de droogteschade aan de wegen in de toekomst beperkt kan worden", zei het hoofd van de technische dienst. M.M. Punt informeerde nog naar de beplanting, waarbij Dees stel de, dat hoe groter de bomen wor den, hoe meer de onttrekking van vocht aan de ondergrond is. Dat kan ook schade aan wegen ver oorzaken. M. Suurland roerde het maaien van sloten en het delfwerk aan nu het waterschap van plan is, dit jaar niets meer dood te spuiten, maar alles via mechanische weg te schonen. De dijkgraaf antwoord de, dat drie keer met een maaikorf door een sloot gaan, een halve delfbeurt betekent. Dat houdt in, dat er dan in de toekomst minder delfwerk nodig is. De bijeenkomst werd dinsdaga vond matig bezocht, in tegenstel ling tot de vijf districtsvergaderingen vorig jaar, maar toen stond het zoet water centraal. "Kennelijk zijn we nu in rustig vaarwater terecht gekomen, maar het is toch jammer dat we op onze ene districtsvergadering dit jaar zo weinig belangstelling hebben.' Er waren 25 mensen, inclusief de medewerkers en dagelijkse bestuurders van het waterschap. Buiten de hoofdingelanden om waren er maar 6 'gewone burgers'. Ze luisterden naar de jaarversla gen van de administratieve dienst van griffier J.D. de Korte en naar het eerste optreden van J.A. Dees, die het verslag van de technische dienst toelichtte. Wat het zoet water betreft, noem de de dijkgraaf de resultaten van de proef bij Tholen tot zijn vreug de goed. Dit jaar wordt begonnen met aanleg van het basisplan op St. Philipsland. De goedkeuring van het provinciaal bestuur is bin nen, evenals de principiële toezeg ging voor 40% subsidie. De eerste gesprekken met grondgebruikers die stroken moeten afstaan voor aanleg van het basisplan, gaven de dijkgraaf een positieve indruk. De technische dienst is nu bezig met het besteksklaar maken van de plannen op St. Philipsland. Ook de uitbreiding van het Pol derhuis heeft men onder handen. De welstandscommissie maakte bezwaren tegen een plat dak dat eerst getekend was, maar sinds kort is er een definitief plan met een kap erop. Hoofdingelande H. van Westen hield de dijkgraaf voor, dat het al lemaal wel binnen de 350.000 gul den moest gebeuren die de algemene vergadering beschik baar heeft gesteld. "Dat bedrag is genoeg, verder gaan we niet. Daarom moet het bestuur later niet nog eens om 50 mille ko men", zo legde Van Westen de uit breiding van het Polderhuis aan financiële banden. Het water schap telt, inclusief de buiten dienst, 36 personeelsleden. Ook de automatisering van de technische dienst vereist geld en extra inspanning van het perso neel. Dees zei bezig te zijn met een automatiseringsplan gezien de steeds groeiende eisen die aan het waterschapswerk gesteld worden. Griffier De Korte was enthousiast over de automatisering bij de ad ministratieve dienst. "Ik werd bij na lyrisch toen ik grafieken met kostenverdelingen uit de compu ter zag komen", vertelde hij. Ter illustratie van de cijfers en de tekst had hij ze in zijn jaarverslag opgenomen. De dijkgraaf, die zelf over vijf jaar wegens de wettelijke leeftijds grens moet stoppen, noemde tij dens de districtsvergadering nog komende veranderingen in de nieuwe waterschapswet. Met pachters erbij komen er meerdere belanghebbenden en gezien de forse bijdragen - de mate is nog onbekend - van andere burgers zullen er meerdere groepen zeg genschap krijgen binnen het wa terschap. De dijkgraaf wilde die zeggenschap meer koppelen aan het belang, dan aan de betaling. "We zijn er echter nog niet uit", liet hij weten. Ook het dagelijks bestuur en de algemene vergadering worden in gekrompen. Daarvoor zijn al sug gesties gedaan, maar Hage wilde nog geen getallen noemen omdat alles nog kan veranderen. Hij vond wel, dat bij de drastische wijzigingen die op stapel staan, ook de nodige voorlichting hoort.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 19