Garantie voor lening 17 miljoen verdeelt de commissie Financiën Geen mobilofoons voor jachtopzieners Verpleegbedden maken tehuis completer Huizenbouw in Stavenisse voorzichtig subsidiëren Kieskringen verdwijnen Oesterdam Vijf lijsttrekkers verdeeld over methode PvdAVVD en RPF/GPV steunen aanvraag SVRZ voor Ten Anker Donderdag 15 maart 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Een meerderheid van de commissie financiën is er vóór dat de gemeente Tholen garant staat voor de le ning die de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland (SVRZ) wil afsluiten ten behoeve van de nieuwbouw van Ten Anker in Tholen. Niet verstandig FNV-voorzitter eert Kloet en De Witte Het kan verkeren Schoolverzuim WAO'ers Beter Wonen Kansberekening Jonge mensen uit Stavenisse die in hun woonplaats een huis willen huren, krijgen nul op rekest en moeten uitwijken naar Tholen of St. Maartensdijk. Volgens PvdA- kandidaat H.J. Vermaas leidt dat tot vergrijzing en daarom pleitte hij tijdens het verkiezingsforum voor subsidie om de huizenbouw te stimuleren. Renovatie Onderwijs Akkerbouw 400 recreanten Een meerderheid van het college wijst het verzoek van de SVRZ af, omdat zo stelt het college, het niet de taak is van de gemeente om fi nanciële ondersteuning te geven aan dergelijke instellingen maar een taak van de rijks- en provin ciale overheid. PvdA, VVD en RPF/GPV vinden dat het college haar standpunt moet herzien. CDA en SGP steunen burgemees ter en wethouder in deze kwestie die uitvoerig aan de orde kwam tijdens de commissievergadering vorige week woensdag. De aan vraag van de SVRZ voor het ga randeren van een lening behelst de bouw van het verzorgingshuis en het verpleegtehuis, in totaal 17 miljoen. I.C. Moerland (PvdA) zei dat de aanvraag 'er niet om loog': Zo'n garantiestelling voor 17 miljoen is niet eerder voorge komen'. Moerland vond dat er bij het aangaan van deze garantstel ling voor de gemeente nauwelijks risico's aan zijn verbonden. "Ge zien de toenemende vergrijzing ben ik niet bang voor leegstand. Als de garantie niet wordt ver leend dan moet de stichting duur der lenen en dat betekent een verhoging van de pensionprijs met 6 tot 7 tientjes per maand. De kans bestaat dat de provincie dat afkeurt en dan moet het geld el ders vandaan worden gehaald, bijvoorbeeld door bezuinigingen op het personeel, de voeding of de inventaris". Volgens Moerland ligt er hier voor de gemeente een kans vorm te geven aan waar 'ie dereen de mond van vol heeft': het ouderenbeleid op Tholen. P. van Belzen (RPF/GPV) vroeg zich af met welk bedrag de ge meente in de toekomst garant kan staan nu de rijksoverheid 'de bal naar de gemeente speelt'. "Kan de gemeente dat opvangen?" M.A. van Beek (CDA) vond het niet verstandig van de gemeente om in te springen. "Het verschil VERVOLG VAN PAG. 1 De burgemeester sprak de hoop uit, dat de voorvechters van de vakbond de fakkel doorgeven aan de jongere leden. Hij schonk een brief met inhoud voor de kas van de afdeling. Ook voorzitter M. A.J. van der Linde van de afdeling FNV- Tholen feliciteerde de jubilarissen en citeerde uit het boek van Kees Slager 'Landarbeiders'. "Landar beid in de oude zin bestaat niet meer. Het zijn nu de boeren die demonstreren. Het kan verkeren. Nu zijn zij het die zich in hun bestaan bedreigd voelen". Van der Linde riep de leden op de voormalige titel van het bonds blad 'Verenigt U' letterlijk te ne men: "Samen opkomen voor arbeidsvoorwaarden". Namens de FNV bood Van der Linden een bloemstuk aan. Landelijk voorzitter Greetje Lub- bi feliciteerde de afdeling met het jubileum. Zij herinnerde eraan dat de toestanden aan het begin van deze eeuw in het Zeeuwse kleigebied schrijnend waren: een uurloon van 7 1/2 tot 12 cent, zo mers 11 uur werken, het hoogste schoolverzuim in 1905 op Tholen. "Met die lage lonen was kinderar beid onmisbaar". Lubbi zei de neiging te hebben dat er in de zeventig jaar dat de bond bestaat, veel is veranderd. "De lo nen zijn hoger, maar de afstand tussen de lonen in de land- en tuinbouw en de industrie is er nog steeds. Mensen liepen kans ontsla gen te worden. Champignon- pluksters vliegen er nu het eerst uit als ze lid van een bond zijn. In dat opzicht is er niet veel veran derd. Toen er in 1934 geen afspra ken tussen de bonden en de boeren gemaakt werden en de bond staakte, legde de regering een verplichte arbitrage op aan de boeren. In de jaren dertig steunde de regering de bond nog wel eens.' Na 1945 is er in Nederland een stelsel van sociale zekerheid opge bouwd maar sinds 1980 is de si tuatie voor mensen met een uitkering verslechterd, aldus Lub bi. De arbeidsongeschikten zijn volgens Lubbi eveneens de dupe geworden van het kabinetsbeleid van Lubbers II. "De overheid moet nu ingrijpen om de stroom van WAO-ers in te dammen. An ders lijkt het erop dat er alleen nog maar plek is voor de allerge- zondsten en voor mensen onder de 40 jaar. Ieder bedrijf dient WAOLers in dienst te nemen". Het opzetten van arbeidspools door onder meer de gemeenten voor langdurig werklozen verge leek Lubbi met werkverschaf fingsprojecten. "Na 1 jaar voor het minimumloon gewerkt te heb ben, zijn ze even kansloos als voorheen." Het bestaan van een vakbond wordt volgens de voorzitter 'dage lijks bewezen'. De Voedingsbond steeg van 45.000 leden in 1984 naar bijna 55.000 in 1990. Lubbi bedankte de jubilarissen voor hun trouw lidmaatschap en speldde de insignes op bij A. van Zetten, C. Quist, C. Schillemans, D. van Gorsel, (A. Bout was ver- hinderd)voor hun 25-jarig lid maatschap en C. de Witte en L. Kloet hun 40 jaar lidmaatschap. in rente blijft tussen 0,6 en 0,8 procent. Te marginaal om er zo'n risico aan te koppelen. Wat rijk en provincie afstoten mag niet zo maar op rekening komen van de gemeente' De VVD-er J.L. van Gorsel stelde voor dat de gemeente zich garant stelt voor 11 miljoen en niet voor het volle pond van 17 miljoën. Evenals Moerland achtte hij het risico verbonden aan de ga rantstelling gering. "Het gaat er om de zorg voor onze ouderen in de praktijk te brengen". M. Dijke (SGP) wilde weten of de verzorging van de bewoners in het gedrang komt als de gemeente zich niet garant stelt voor de le ning en of het ook gevolgen heeft voor de werkgelegenheid bij Ten Anker. Wethouder P. van Schetsen (lid van het dagelijks bestuur van de SVRZ) wees erop dat de gemeente voor het kantoor van de stichting Beter Wonen en particuliere wo ningen momenteel voor 43 mil joen garant staat. "Het risico is moeilijk in te schatten. Als ze fail liet gaan dan gaan ze niet allemaal tegelijk failliet. Van Schetsen noemde het 'een theoretische kwestie om te bepalen wanneer welk risico wordt genomen'. "Als het een strop wordt weet niemand hoe dat opgelost moet worden". Hoofd C. Meertens van financiën wees erop dat de 43 miljoen over honderden is verspreid. "De 17 miljoen is een groot bedrag voor één object op een terrein waar de gemeente volgens de vereniging van Nederlandse gemeenten niet moet functioneren". Van Schetsen: "De kern waarom het college het afwijst is dat de taak van het rijk wordt afgestoten en naar de gemeente komt". De werkgelegenheid en de voortgang van de nieuwbouw komen niet in gevaar wanneer de gemeente zich niet garant stelt, zo antwoordde Van Schetsen Dijke. De wethou der zei er behoefte aan te hebben het minderheidsstandpunt in het college toe te lichten. Van Schet sen benadrukte dat ook hij vindt dat het eigenlijk een taak van het rijk of de provincie behoort te zijn. Als voorstander van de ge meentegarantie somde Van Schet sen zijn argumenten op: "Er is een theoretisch risico. Ik kan me nauwelijks voorstellen dat de in stellingen van de SVRZ in de ver schillende gemeentes gelijktijdig failliet zouden gaan. Stel dat het risico wel aanwezig is en het be jaardencomplex gaat failliet dan moet de gemeente er zijn schou ders onder zetten om die groep op te vangen. Daar kunnen we nooit omheen. We moeten trachten op Tholen de zorg voor de burgers zo voordelig mogelijk te maken. Wel of niet toekennen van de garan tiestelling heeft op de bouw of op het personeel geen invloed. Dat is theoretisch". Moerland: "Een half procent ren- teverschil is 85.000 gulden. In de exploitatie moet dat ergens van daan komen. Dat is niet niks. Dan is er wel degelijk een gevaar". Van Belzen en Van Gorsel lieten weten voor de garantiestelling te zijn maar Van Beek noemde het 'gevaarlijk en ongewenst'. "Een faillissement is geen kansbereke ning. Wat gebeurt er als straks 'De Schutse komt met een dergelijk verzoek. U begeeft zich op een hellend vlak. Het is financieel on verantwoord". Van Schetsen zou, wanneer de ge meente garant staat voor de lening van de SVRZ, ook positief reage ren op een verzoek van De Schut se. "Dat is logisch". Van Beek bleef erbij dat het rentepercentage van zes- tot achttiende te klein is om de gemeente een risico te laten lopen. "Ik blijf zwaar tegen. Als er straks geen geld meer is voor woonzorgprojecten?.. Van Schetsen: "Nee, nee, daar gaat het niet om". Ook Dijke steunde het voorstel van het colle ge: "Als de zorg niet in gevaar komt hoeven we ook geen garan tie te geven". De wildbeheereenheid Tholen zal zelf een onderhoud moeten aan vragen met het college van burge meester en Wethouders om haar verzoek om subsidie voor de aan schaf van mobilofoons voor jachtopzieners toe te lichten. Raadslid J.L. van Gorsel (VVD) had daartoe het college opgeroe pen in zijn pleidooi de subsidie toe te kennen tijdens de vergade ring, van de commissie financiën, maar wethouder P. van Schetsen vond dat geen taak van het colle ge: "Dat moet van de andere kant komen", antwoordde hij Van Gorsel, die probeerde andere commissieleden over de streep te halen. Hij stelde dat de wildbe- heerseenheden naast het particu liere belang voor de 70 jachthou- ders ook andere functies kunnen vervullen zoals het toezien op het illegaal storten van afval. "Boven dien schuift het ministerie van landbouw steeds meer bevoegdhe den af naar de wildbeheerseenhe- den. Speel daarop in en maak af spraken met de jachtopzieners". Alle andere commissieleden - P. van Belzen (RPF/GPV), I.C. Moerland (PvdA), M.A. van Beek (CDA) en M. Dijke (SGP)-vonden dat op de eerste plaats een parti culier belang werd gediend. De rest was 'bijzaak' en daarin lag geen taak van de gemeente, zo vond ook Van Schetsen. Ien van Duijnhoven. Morgena vond brengt de cabaretière Ien van Duijnhoven haar avondvul lend programma 'En we noemen haar...' in het dorpshuis in Ril land. Op de voorgrond de gesloopte huizen aan de Machteld van Geirestraat in Tholen en op de achtergrond Ten Anker: rechts het nieuwe verzorgingstehuis, in het midden het oude gebouw en links een deel van de Ten Ankerflat. "We moeten volhouden om een aantal verpleegbedden te sprei den, want een verpleegafdeling er bij maakt een bejaardentehuis completer. Daar is het goed en vertrouwd voor de betrokkenen." Raadslid P. van Belzen zei dat donderdag tijdens de verkiezings avond in Stavenisse, waar L.A.M. Elenbaas uit Scherpenisse de uit breiding van het aantal verpleeg bedden aan de orde stelde. Wethouder P. van Schetsen liet weten, dat er bij Ten Anker moge lijk 60 in plaats van 45 verpleeg bedden komen. "De provincie heeft 92 bedden beschikbaar, zo dat er nog ruimte is voor 32, die verder gespreid kunnen worden: 15 voor Sint Maartenshof en 15 voor de Schutse. Daar moeten we aan vasthouden", zei Van Schetsen. J. van der Jagt en J. Versluijs spra ken zich ook uit voor spreiding. J.L. van Gorsel wilde een 'realisti sche spreiding', want hij vroeg zich af, of 15 bedden wel finan cieel haalbaar zijn. Volgens Van Schetsen is 30 bedden als depen dance in elk geval mogelijk. Het oude Ten Anker heeft jaren lang 13 verpleegbedden gehad. li %.- -s$#f s; --c - Terwijl wethouder P. van Schetsen rechtsbovende vlag hijst -zonder gemeentegarantie- kijken genodigden op de begane grond toe: het hoogste punt van het verzorgingstehuis is bereikt, de kwestie van de financiering nog niet. Wanneer de woningen van Beter Wonen - waarvan Vermaas zelf bestuurslid is - in Stavenisse soms wat langer leeg zouden staan, zou de gemeente dat met een bijdrage dienen op te vangen. VVD-raadslid J.L. van Gor- sel(ook bestuurslid van Beter Wo nen) zei ja, P. van Belzen(RPF/GPV) 'ja, mits het overzichtelijk blijft'. Wethouder J. Versluijs noemde 't 'verkeerd om het per kern te be zien'. "Er is een visie in zijn totali teit nodig." Volgens de CDA-lijstrekker zijn gemeente en woningstichting het over bouwen in de kleine kernen wel eens. PvdA-lijsttrekker P. van Schetsen zei 'nee, mits' tegen subsidie. "Be ter Wonen doet al het mogelijke om in de kleine kernen te bouwen, maar leegstand op zich subsidië ren, gaat te ver'. Beter Wonen-voorzitter L.A.M. Elenbaas legde uit, dat de wo ningstichting ten eerste geen toe wijzing heeft om te bouwen en als er een contingent is, moet je in verband met de prijs een behoor lijk aantal huizen neer zetten. Versluijs vond dat een andere in valshoek, waarop hij positief wil de ingaan. "Als Beter Wonen voor duurdere bouw in verband met een klein aantal subsidie vraagt, dan is daar over te praten!' Vermaas stipte verder nog aan, dat de bouwgrond in Stavenisse duurder was geweest, dan in Tho len en dat vond hij ook geen goed beleid ten opzichte van de kleine kernen. Wethouder Van Schetsen gaf hem toe, dat het inderdaad een slechte zaak was, die te laat is rechtgetrokken. Het opknappen van oude wonin gen werd ook nog uitvoerig besproken. J. de Bres pleitte er voor, in dezelfde sfeer als er subsi die voor het aantrekken van bedrijven wordt gegeven, de reno vatie aan te pakken. "Kwaliteit van huizen is enorm belang voor de leefbaarheid. Zijn de fractie voorzitters bereid met hetzelfde elan waarmee ze in het kader van 'in Tholen werkt het' premie voor bedrijven geven, de woningkwali teit te bevorderen?" Van Gorsel maakte zich zorgen over de 24% slechte, oudere eigen woningen. Volgens hem heeft het Op grond van de nieuwe Kieswet bestaat Zeeland - voor de verkie zing van leden voor de provinciale staten - nog slechts uit één kies kring. Tot nu toe waren er zeven kieskringen in Zeeland: I Middel burg, II Vlissingen, III Zierikzee, IV Tholen, V Goes, VI Oostburg en VII Hulst. Dat hield in dat de politieke partijen op zeven plaat sen allerlei formaliteiten moesten' vervullen om aan de verkiezingen te kunnen deelnemen. Omdat er door bijna iedere partij in elke kieskring gelijkluidende kandida tenlijsten worden ingediend, bete kende dat veel - eigenlijk overbodig - werk. Voor de statenverkiezing in 1991 geldt een overgangsregeling. Als provinciale staten vóór die verkie zing geen besluit hebben geno men, blijft de oude kieskringindeling bestaan tot de dag dat die nieuwe staten bij el kaar komen. G.s. zijn er voorstan der van om te besluiten dat Zeeland voortaan maar één kiesk ring meer omvat. elkaar stimuleren in een straat de meest positieve uitwerking. "Als er een met woningverbetering be gint, volgen er anderen." Het VVD-raadslid merkte op, dat de subsidieregeling pas in de gemeen teraad besproken is en over een jaar volgt er een evaluatie. Van Schetsen meende voor wo ningverbetering te kunnen putten uit de pot voor sociale vernieu wing, wat een extra financiële in jectie aan de renovatie zou geven. Van der Jagt achtte beplanting en variatie in de bouw ook van be lang om verpaupering tegen te gaan. Wethouder Versluijs keek een beetje op van de discussie, want twee maanden geleden had de raad meer geld beschikbaar kun nen stellen voor versnelde wo ningverbetering, maar dat is toen niet gebeurd. Dat er al veel op dat gebied gebeurt, bewijst volgens hem het volledig benutten van het budget 1989, waarna er zelfs nog geld voor woningverbetering bij gelegd is. Over de zorgen in het onderwijs en dan met name de TSG werd ook gesproken. Wethouder Ver sluijs achtte centralisatie 'pure noodzaak'. "Het is dringend no dig om onder één dak te gaan wer ken." R.P. van der Wal pleitte daarbij voor verbetering van het openbaar vervoer en het invoeren van een schoolbus. Versluijs bediende hem gedeeltelijk op zijn wenken met de aankondiging van een halfuur dienst van Tholen naar St. Maartensdijk. Hiervoor is nog wel de goedkeuring van de rijks verkeersinspectie nodig. Van der Wal schreef de lage toele vering van leerlingen toe aan de vergrijzing, maar Van Belzen meende, dat er ook sprake was van een diploma-inflatie. "Wat eerst mavo moest zijn, is nu al ha vo en om leerlingen lbo te laten volgen, moet je de mensen met man en macht overtuigen. Als ze hier thuis horen en zich thuis voe len, moet dat kunnen, maar de zuigkracht gaat onverminderd door. Streven naar dependance vorming op Tholen is een oplos sing, maar geen fusie van chr. mavo en TSG, want dat versnelt het inkrimpingsproces", aldus Van Belzen. VVD-raadskandidaat Gabri Hoek daagde lijsttrekker Versluijs nog uit over het CDA-beleid ten aan zien van de akkerbouw. "Het CDA maakt zich zorgen, maar de akkerbouw zal niet verdwijnen", antwoordde de wethouder. "We hopen dat er tijd gegund wordt om ruimte te scheppen voor ver anderingen. De bakens dienen tij dig verzet te worden en in het zuid-westen is men daar al langer mee bezig gezien de bloemzaad teelt e.d.", aldus Versluijs. VVD-raadslid Van Gorsel vond dat te mager. "Minister Braks en zijn kamerfractie laten de akker bouw keihard vallen." Van Gorsel miste de druk van het CDA op de kamerfractie." Versluijs: "De graanprijzen zak ken al langer dan een halfjaar, ook toen de VVD nog in de rege ring zat." Van Schetsen hield het liberale raadslid voor, dat de gemeente Tholen wel degelijk wat doet aan de landbouw. "B en W stellen unaniem voor om de proef met zoet water te subsidiëren en de ac tievoerende akkerbouwers zijn met meer dan begrip door het col lege ontvangen." Van der Jagt en Van Belzen noem den het onvoorstelbaar en een ramp wanneer de akkerbouw zou verdwijnen. VERVOLG VAN PAG. 1 korting zou vanaf de noordelijke kant moeten worden doorgevoerd. De afstand tot waar men de auto moet laten staan en de Speel mansplaten wordt daardoor gro ter en de animo om ernaar toe te lopen mogelijk minder. Op het zuidelijke deel van het damvak heeft deze maatregel geen invloed. De kosten van deze maatregel zijn volgens de werKgroep verwaar loosbaar. De duurste oplossing (negen ton) is alleen het deel van de parallel weg voor snelverkeer toegankelijk maken, waar surfers te water kun nen: het deel van de vooroever, dat ook bij laag water niet droog valt. Daarvoor zou dan halverwe ge het damvak een nieuwe aansluiting moeten worden ge maakt tussen de hoofdrijbaan en de parallelweg. Om het parkeren tegen te gaan, zijn dan weer een vangrail en perkoenpaaltjes no dig. Gemiddeld werden op het damvak 80 oeverrecreanten ge teld. Op een zonnige weekeinddag ZUID-BEVELAND BIJLAGE 2 werd een uitschieter van 400 vast gesteld. Gedeputeerde staten hebben nog geen uitspraak gedaan over de maatregelen. Zij willen eerst de mening van de stuurgroep Ooster- schelde en de gemeentebesturen van Tholen en Reimerswaal horen. In de ambtelijke werkgroep waren vertegenwoordigd rij kswaterstaat, provinciale waterstaat, de ge: meentebesturen van Tholen en Reimerswaal, de rijkspolitie Mid delburg, Tholen en Kruiningen £n de provinciale planologische dienst. I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 13