Eén wens niet vervuld: vorming stichting thuiszorg Noord-Zeeland SGP-wethouder is heel beperkt bij keuze van portefeuilles Sint-Philipslander wil niet langer in elke straat wonen CDA en PVAB: niet één partij met vier zetels Directeur maatschappelijke dienstverlening J.H. Stoutjesdijk: Levendige discussie tijdens politieke forumavond Donderdag 15 maart 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 "Eén wens is niet vervuld. Ik had graag van de stich ting thuiszorg Noord-Zeeland afscheid genomen." Dat zei directeur J.H. Stoutjesdijk van de federatie Maat schappelijke Dienstverlening Noord-Zeeland vrijdag middag in Mondragon te Zierikzee. Financiën en openbare werken kansportwelzijn en sociale zaken niet Wordt J. van der Jagt, lijsttrekker van de SGP op Tho- len, de nieuwe wethouder van openbare werken? Ge zien de huidige politieke verhoudingen in de Thoolse politiek en de verwachte consolidatie van het aantal zetels van de grootste partijen in de raad, zullen de staatkundig gereformeerden weer aanspraak kunnen maken op een wethouder. Veelzijdig Grondlegger 400 personeelsleden Rekenmeester Zondag Invloed Treurtoneel Abortus Achterban Geïsoleerd Nieuwe moraal Klomp goud Vernieuwingsgolf wl GB^ entemuis Bepaalde straten in Sint-Philipsland zijn niet meer in trek om er te wonen. Overlast is een van de redenen dat mensen er weggaan en de vrijgekomen woningen leeg blijven staan. Wethouder L. Walpot roerde dat probleem aan in de discussie over leegstand tijdens de politieke forumavond van de gezamenlijke Sint-Philipslandse partijen. Woningbedrijf Sportcomplex Gemeentebelang wijst wethouderschap niet af Een partij met een absolute meerderheid in de ge meenteraad is in Sint-Philipsland niet wenselijk. Dat gaven CDA en PVAB te kennen tijdens de politieke fo rumavond. "Dat onderstreept het belang van Ge meentebelang in de raad, dan speelt dit niet," merkte W. Quak op. Voorzitter J.E.M. de Kerf (links) van de federatie Maatschappelijke Dienstverlening Noord-Zeeland overhandigt de vertrekkende direc teur J.H. Stoutjesdijk twee koffers. Tijdens een door ongeveer 175 mensen bezochte afscheidsrecep tie hield hij de achterblijvende bestuurders en personeelsleden voor, dat er met samenwerking en schaalvergroting ingespeeld moet worden op de toekomst. "Zo moeten gezinsverzorging en kruis werk samengaan. Dat is gewoon een goede zaak. Niet in geheel Zeeland, dat zou ik betreuren. Hoogstens zou er een provinciaal bureau ter ondersteuning van de regionale instellingen kunnen ko men", aldus Stoutjesdijk. Na 18 jaar nam hij vrijdag af scheid als directeur. De Oosterlan- der kwam na een loopbaan als vlieger bij de Koninklijke Lucht macht, fruitteler en voorlichter bij de Rotterdamse plantsoenen dienst in 1972 bij de kleine pro testantse instelling voor gezinsverzorging op Schouwen- Duiveland terecht. Met een soort gelijke rooms-katholieke stichting erbij ontstond in 1976 de interker kelijke stichting, waartoe ook St. Philipsland behoorde. Tenslotte kwam in 1977 Tholen erbij, waar na de federatie werd gevormd van de interkerkelijke stichting Schouwen-Duiveland/St. Philips land en het Welzij nsorgaan Tho len. Federatievoorzitter J.E.M. de Kerf uit St. Maartensdijk, tevens voor zitter van het Welzijnsorgaan Tholen, karakteriseerde Stoutjes dijk als een veelzijdige manager, die door sterke taakstellingen de federatie in magere jaren behoed de voor financiële teleurstellin gen. "Veranderingen vond u uitdagend, u had er lol in. Markt gericht denken, oog houden voor kwaliteit, leiden van het stafteam, veranderingen in de huisvesting en de interne organisatie, onder uw leiding is veel werk verzet. Er is ook veel hulp geboden. Er zijn ve le mensen, vaak bejaarden - de zil veren generatie - gevrijwaard van werk en zorg doordat hun fysieke krachten het vaak zelf niet meer konden. Ik ben blij, dat u veel kracht en energie aan deze regio hebt kunnen geven", aldus de fe deratievoorzitter. Hij zei het volste vertrouwen te hebben in opvolger J.Th.M. v.d. Veer, die door Stoutjesdijk zelf is gevormd en opgeleid. De Kerf bood de vertrekkende di recteur namens de federatie kof fers aan en apart namens het Welzijnsorgaan drie vaste planten omdat Stoutjesdijk daar in 1975 in een moeilijke situatie hulp bood. Voorzitter J.W. de Jonge van de interkerkelijke stichting Schouwen-Duiveland/St. Philips land noemde Stoutjesdijk de grondlegger van de federatie. "In feite is het door de nood in Tho len gegroeid. Daar heb je toen or de op zaken gesteld en voor beide kleine instellingen was de federa tie toen een goede oplossing." Oud-federatievoorzitter ds. L. de Wit haalde op luchtige wijze her inneringen op en sprak badine rend over de moeilijkheden bij het samengaan van eerst de hervorm de en gereformeerde stichting, vervolgens de komst van de rooms-katholieke stichting en daarna de vorming van de federa tie. "Regeltje voor regeltje werden de statuten nagezien, want grondslagen, daar zijn we gek op", zei de oud-voorzitter. Mevr. J.M. van der Male-Burgers uit Tholen sprak Stoutjesdijk toe namens de ondernemingsraad. "Al was er een agenda van niks, de directeur wist er altijd veel van te maken", zo bracht ze naar vo ren. "En dat alleen als man tussen die soms lastige vrouwen. U hield ons soms teveel in toom, maar je kunt toch niet altijd ja en amen zeggen. Opvolger Jos v.d. Veer weet in elk geval wat hem te wach ten staat", zei mevr. Van der Male, die de vertrekkende directeur ge reedschap aanbood. De nieuwe directeur, dhr. Van der Veer, gaf zijn voorganger rapport cijfers voor zijn verschillende kwaliteiten. In een humoristische toespraak schetste hij een conser vatieve Oosterlander en een popu laire leider, die goed kon delegeren en voor wie het geen si necure was om 400 personeelsle den te leiden. Met een fles van de Thoolse collega's en een autoboek van het kantoor Zierikzee zwaaide Van der Veer de directeur uit. "De chef gaat heen, maar een vriend blijft", aldus de nieuwe directeur. Wethouder J. Versluijs noemde de nauwe relatie van Stoutjesdijk met Tholen, die hij in de zeventi ger jaren qua maatschappelijk werk en gezinsverzorging uit de problemen kwam helpen. In 1977 werd de federatie gevormd als overkoepeling van het Welzijnsor gaan Tholen en de interkelijke stichting Schouwen- Duiveland/St. Philipsland. "Dat was een bijzonder ingewikkelde structuur met drie besturen, maar voor Stoutjesdijk was het nooit teveel om steeds opnieuw zijn ver haal te doen. Als gemeente bestuur hebben we respect en waardering voor zijn inzet, maar als de zorg nog eens een keer on der één paraplu komt, dan zou dat toch direct gestalte gegeven kunnen worden in een duidelijke bestuursstructuur." Versluijs noemde Stoutjesdijk een 'buitengewoon goede reken meester' en 'een Schouwenaar die belangstelling had voor de belan gen van Tholen'. Wethouder J. Groen uit Zierikzee dankte als portefeuillehouder so ciale zaken Stoutjesdijk voor zijn inbreng op velerlei terrein, o.a. voor asielzoekers. Hij on derstreepte het belang van de fe deratie als grootste werkgever van Schouwen-Duiveland. In zijn dankwoord zei Stoutjes dijk dat zijn zakelijke instelling een goed tegenwicht bood ten aanzien van het bijna onzakelijke bij instellingen als de federatie. Hij roemde de goede sfeer. "We waren de eerste instelling in Zee land die een ondernemingsraad had en het eerste conflict moet nog komen. Ik probeerde de OR actiever te maken door ze meer in itiatieven te laten nemen, maar men was kennelijk tevreden." Stoutjesdijk zei steeds mensen ruimte en verantwoordelijkheid gegeven te hebben, ook al ging er iets mis. Organiseren noemde hij het halve werk. De directeur dankte de gemeenten voor de zeer goede relatie met de federatie, de medewerkers voor de inzet en betrokkenheid en het bestuur voor het vertrouwen en de vrijheid. "Bedankt, tot de laatste dag heb ik mijn werk met plezier gedaan", aldus Stoutjesdijk, die de hulpvraag bepalend noemde voor de zorgverlening van de fede ratie maatschappelijke dienstver lening Noord-Zeeland. In de afgelopen raadsperiode is in St. Philipsland een begin gemaakt met de uitbreiding van het in dustrieterrein. Op de voorgrond het pand van schildersbedrijf Ge luk, daarachter het gebouw van Provinciale Waterstaat en op de achtergrond de nieuwbouw van automatenbedrijf Sondermeijer. Er is nog grond bij de gemeente te koop en dat niet alleen: ook de ge bouwen van voorheen aanne mingsbedrijf Ligtendag zijn weer beschikbaar, evenals grond bij het gebouw van Cebeco. sche beslissing geweest en die wor den ook weieens genomen zonder ónze steun," zei hij. Uit de zaal werd opgemerkt dat ook de scho len van het sportveld gebruik ma ken en bovendien Noad '67 met 183 leden krap in de ruimte zit. "Je kunt niet alleen maar geld ste ken in zaken waar een toevallige meerderheid voor is," vond Quak. Openstelling van de tennisbaan op zondag zouden, behalve de SGP, ook het CDA en Gemeente belang betreuren. "Het gaat ons te ver om het dwingend op te leg gen aan andersdenkenden, maar we zijn een christelijke beginsel partij. Ik ben blij dat er hier nog behoorlijk wordt gedacht aan de zondagsrust," zei De Jager. "Wij hebben moeite met openstelling op zondag, maar als je de zon dagswet ziet kun je weinig doen," aldus M. v.d. Reest van Gemeente belang. "Wij kunnen met de zon dagswet niet uit de voeten. Voor ons is de plaatselijke democratie de nek omgedraaid," zei Walpot. "Bij tennis op alleen zaterdag en een mogelijkheid tot inspraak zou het heel anders liggen." Uit de zaal werd meegedeeld, dat op de eerste vergadering van de tennis vereniging is verklaard dat niet op zondag wordt gespeeld. Overigens werd tijdens de bijeenkomst, die dit keer door het CDA was geor ganiseerd, door de aanwezigen volop ingespeeld op actuele za ken. Als het aan de SGP ligt, lijkt de portefeuille van openbare werken weer hoge ogen te gooien. De voorkeur hiervoor werd -min of meer- uitgesproken tijdens de ver kiezingsbijeenkomst van de SGP vrijdagavond in 't Ouwe Raed'uus' te Poortvliet, waar on geveer 60 belangstellenden luister den naar dhr. L.M.P. Scholten, hoofdbestuurslid van de partij en directeur van de gereformeerde Bijbelstichting, die na de pauze ook deelnam aan het forum met de Thoolse raadsleden J. van der Jagt en M. Dijke. De verdeling van de portefeuilles kwam ter sprake toen vanuit de zaal was ge vraagd of een SGP-er wel wethou der kan zijn ('als uitvoerende macht ten opzichte van de raad) zonder in strijd te komen met Gods Woord. De fracties gaven hun reactie op een uit de zaal schriftelijk gestelde vraag, wat ze dachten te realiseren als de SGP vier zetels zou beha len. J. de Jager: "Dan zal de SGP rekening moeten houden met an dersdenkenden. Een aantal zaken zal moeilijker worden, maar voor de SGP wordt het écht moeilijk, omdat die in conflict kan raken met de grondwet. Ik hoop niet op 'n meerderheid voor welke partij ook, da's slecht voor de democra tie." A.P. Kornaat voorzag dat de burgemeester het druk zou krij gen als er van SGP-kant geen toe geeflijkheid zou zijn ten opzichte van de rijkswetten. "Er zullen dan veel raadsbesluiten ter vernie tiging voorgedragen moeten wor den bij de Kroon. Politiek gezien wordt de gemeente onbestuur baar.' A.A. Rijstenbil wilde weten of, bij een ongewijzigde zetelverdeling, Gemeentebelang, CDA en PVAB een coalitie willen vormen. Hij noemde in één adem het feit dat Gemeentebelang geen wethouder zou willen leveren. "Dat heeft in alle kranten gestaan, maar het is niet juist, 't Is pertinent niet zo dat Gemeentebelang geen wet houder wil, dat komt uit een be paalde bron," aldus Quak. Hij verduidelijkte dat tijdens de laat ste ledenvergadering de stemmen staakten over de vraag of er al dan niet een wethouder geleverd moest worden. Dus is er geen uitspraak gedaan. "Wethouder Kosten vond de helft van de vergadering echter een te smalle basis," zei Quak, die aanvulde dat de grootste partij de wethouder moet leveren. Zowel PVAB als CDA deden nog geen uitspraak. "We wachten de uit slag af, maar de wethouders zijn Van der Jagt vindt van wel: "Het is belangrijk om te kunnen getui gen, goede beslissingen te nemen en slechte besluiten te voorkomen. Van het begin af aan kan in de be leidsvorming een SGP-wethouder zijn invloed aanwenden. Ik hoop dat de SGP weer een wethouder mag leveren". Dat een beslissing indruist tegen Gods Woord zal zeker voorko men, aldus Van der Jagt. "Heeft de raad besloten in Tholen een jachthaven aan te leggen die voor al zondags wordt gebruikt - waar de SGP tegen is - en de SGP- wethouder doet openbare werken, dan dient hij daar toch aan mee te werken. Als raadslid of wethou der kun je niet opstappen. Je blijft staan voor een dilemma. beslist nog niet bekend," zei Kor naat. J. de Jager pleitte voor een open en eerlijk gesprek na het be kend worden van de uitslag. "In het verleden waren het te vaak dic taten." De partijen gaven ook hun me ning over het openbaar vervoer. "Het is hier een treurtoneel, maar dat kun je de gemeente niet ver wijten," stelde Gemeentebelang. De PVAB dacht dat wanneer meer mensen van het gebrekkige open baar vervoer gebruik zouden ma ken, de vervoersmaatschappij noodgedwongen de capaciteit zou moeten uitbreiden. Het CDA bet wijfelde dat. "Dat duurt jaren," aldus J. de Jager. De SGP vond dat minister Aalders met regel maat herinnerd zou moeten wor den aan zijn uitspraak, dat hij meer voor het platteland wil doen. Voor de forumavond was elke par tij met de eerste twee kandidaten van de lijst aanwezig: W. Quak en M. v.d. Reest (Gemeentebelang), A.Ph. Kornaat en C. den Braber (PVAB), L. Walpot en H. Geluk (SGP) en J. de Jager en L.C. Vroe- gop (CDA). Voorzitter van. de bij eenkomst was A.A. van Nieuwenhuijzen. Er werd nog gesproken over het politiebureau, een gekozen of benoemde burge meester, een referendum en de verkeersveiligheid. Verder bleek uit een vraag dat het wenselijk was geweest om van alle partijen de verkiezingsprogramma's te hebben. Alleen Gemeentebelang had dat al verspreid, de anderen waren nog bij de drukker. Scholten was het er mee eens, maar stelde dat er een aantal por tefeuilles zijn waar een SGP-er be ter niet aan kan beginnen, zoals welzijnswerk. "Wel kun je binnen het college afspraken maken om met afwijzende standpunten naar buiten te komen", zei de spreker, die 8 jaar raadslid is in de ge meente Capelle aan de IJssel. Scholten sneed een gevoelig punt aan: "Een wethouder van sociale zaken werd eens gevraagd een handtekening te zetten om een vrouw in staat te stellen abortus te laten plegen. Hij heeft dat gewei gerd, maar een andere wethouder bereid gevonden die handtekening te zetten. Zoiets is in principe mo gelijk". Het uitvoeren van beslissingen van de raad kan op weerstand stuiten bij de achterban, merkte iemand op. Van der Jagt zei dat in de praktijk zich dergelijke proble men niet of nauwelijks voordoen. "In stemgedrag verklaart de SGP tegen te zijn, inclusief de stem van de wethouder. Dat zal duidelijk zijn naar de achterban. In de praktijk is de wethouder eraan ge houden trouw en loyaal te zijn aan het college". Wethouder L.J. Koopman zou -als hem gevraagd zou worden om op zondag een jachthaven te openen - weigeren. "Dat zou mij onherroepelijk in gewetensnood brengen, maar als een besluit van de raad genomen is, dan moet je je daarvoor in zetten". Het geval dat Scholten naar voren bracht van de SGP-wethouder van sociale zaken, zou voor Koopman aanleiding zijn om op te stappen, zo liet hij weten. Voor Dijke zijn een aantal porte feuilles geschikt voor SGP- wethouders: "Principieel gezien zijn dat bijvoorbeeld de post fi nanciën (nu door de PvdA bezet) en openbare werken. Sportzaken beslist niet". Het idee om tijdens de behande ling van zaken in de raad die voor de SGP tegen het Woord Gods zijn gericht, de raadszaal -even- te verlaten zoals Scholten voorstel de, stuitte bij Koopman op bezwa ren. "Ik ben nog nooit uit een raadszaal weggelopen. Als je dat doet, onttrek je je dan niet aan een bepaalde verantwoordelijk heid?" Voor de SGP-wethouders en raadsleden wordt het volgens Dij ke steeds moeilijker nu de ge meente bijvoorbeeld geen vloekverbod meer kan opleggen. Ook ten aanzien van naaktrecrea- tie, de wet gelijke behandeling zijn de mogelijkheden voor de staat kundig gereformeerde politici in een gemeente beperkt, al vertelde Scholten dat in Capelle aan de IJssel zelfs de politie nog gebruik maakt (bij burenruzies) van het vloekverbod in de Algemene Poli- tieordening. Iemand in de zaal vroeg aan het forum of de SGP zich niet teveel heeft geïsoleerd: "Vroeger waren de SGP-ers veel meer betrokken dan nu. Het reformatorisch dag blad is erbij gekomen. Heeft dat een zeker isolement niet bevor derd?" Volgens Scholten komt dat niet alleen door het dagblad. "We hebben ook eigen scholen en eigen bejaardentehuizen. Dat heeft wel een zekere geïsoleerd heid veroorzaakt, maar dat is noodgedwongen". Wethouder Koopman riep op de lauwheid in eigen gelederen te doorbreken. "Ik weet me nog te herinneren dat de zalen uitpuilden van de mensen. Laten we kamerle den, statenleden en gemeente raadsleden opdragen en schenken wat ze nodig hebben. Laten we schouder aan schouder ten strijd trekken tegen de geest van deze tijd waarin God's Woord verlaten wordt". Hoofdbestuurslid Scholten hield voor de discussie een toespraak, waarin hij de periode vanaf de Franse revolutie in 1798, toen de directe band tussen kerk en staal werd gescheiden, als een tijd van ontkerstening schetste. Tot voor 20 jaar kende de maatschappij nog een gematigd christelijk ka- rakter(zondagswetgeving, huwe lijk als normale samenlevingsvorm). Daarna heeft de 'nieuwe moraal zich stormen- der hand van ons volk meester ge maakt'. "Een hersenspoeling, ontzaggelijk radicaal; het is maar een kleine minderheid die naar de kerk gaat. Het is nu een tijd ge worden dat de elementen van Gods Woord in de wetgeving wor den uitgebannen." De veranderde houding tegenover homosexualiteit, pornografie en overspel noemde Scholten een 'stormloop tegen de christelijke zeden'. Door het propageren van het gelijkheidsbeginsel is volgens hem de onverdraagzaamheid toe genomen: "Als je daar niet aan meedoet, dan heb je straks geen recht meer op subsidie voor eigen instellingen." Volgens Scholten is er juist nu be hoefte aan getuigenispolitiek zo als de SGP die voorstaat. "Als raadslid ben je bestuurder, minis ter en draag je regeringsverant woordelijkheid. Het bestuurlijk werk heeft zoveel principiële kan ten, dat je voortdurend wordt ge dwongen om zaken te beoordelen naar Gods Woord. Het gaat ons om de klomp goud met onze be ginselen om te smelten in een pasmunt voor deze tijd." De SGP zal in de raad beginsel vastheid moeten tonen. "Wat Gods Woord leert wat zondig is, blijft voor ons zondig. Het is een steen des aanstoots om onze par tij uit de politieke gelederen te bannen. De begrenzing van de de mocratie ligt in de wil Gods, een kleine afwijking is te tolereren, maar de norm blijft staan. De partij dient trouw te blijven aan de wetten des lands en de verte genwoordigers dienen, om respect af te dwingen, kwaliteitswerk te leveren. Het doel van de staatkundig-gereformeerde poli tiek is om goede besluiten naar Gods Woord te nemen en slechte besluiten tegen te gaan", aldus •Scholten. Voorzitter J.W. Duvekot van de studievereniging Calvijn opende de bijeenkomst met het lezen van 1 Samuël 8, waarin het volk een koning begeert. Zoals toen aan de wil van het volk werd toegegeven, zo wordt nu ook aan de wil van het volk toegegeven, aldus Duve kot. "Er is een politieke vernieu wingsgolf; een burgemeester moet gekozen worden net als een presi dent. Dat wil het volk. Dan zal al les beter gaan. Het volk moet meer bij de politiek betrokken worden, maar de vaste norm van Gods Woord wordt aan de kant gezet", zei voorzitter Duvekot. TE KCK3P TB-01077-2350. laaf P. Versluijs riep de SGP op, wat aan dat probleem te doen. "Met de steun van de andere partijen in de raad zullen we dat graag doen," reageerde Walpot. Hij verwoord de dat de SGP bij de woningbouw wil inspelen op de behoefte in plaats van steeds alle toegewezen woningen te bouwen. Op dit mo ment staan 5 van de 125 gemeen tewoningen leeg, doch twee ervan zijn alweer toegewezen. "Zo'n leegstand is voor ons geen pro bleem. Er vertrekken mensen, er komen er bij en er verhuizen er, da's normaal," vond W. Quak van Gemeentebelang. A.Ph. Kornaat (PVAB) zei dat de kern van de zaak is, dat een wo ning die langer dan drie maanden leeg staat, aan elke aanvrager kan worden toegewezen. "Het is maar wat b. en w. doen. Bij de gerefor meerde stichting in Anna Jacoba- polder staat geen enkel huis leeg en wanneer er een vrijkomt, is hij zo weer bewoond." J. de Jager (CDA) vond het wat ver gaan om te zeggen dat de leegstand ver band zou houden met willekeur van het college. Het afstoten van het gemeentelijk woningbedrijf werd door één van de dertig aanwezigen eveneens aan de orde gesteld. CDA en PVAB waren daar voorstander van, Gemeentebelang stond er niet afwijzend tegenover. "Maar we behouden ons standpunt voor, omdat er nog onvoldoende gege vens bekend zijn;' zei Quak. Een verlichting van de werkdruk voor het gemeentepersoneel en 't feit dat een woningbedrijf eigenlijk niet bij de gemeente thuishoort, werden als voornaamste argumen ten voor afstoten aangedragen. "Bovendien kan een geprivati seerde instelling een betere service verlenen aan de bewoners," vond Kornaat. Een vraag uit de zaal, die betrek king had op alternatieve samenle vingsvormen, werd door forumvoorzitter burgemeester T.A. Vogel gekoppeld aan de wo ningtoewijzing. "Het recht op wonen is in de grondwet veran kerd. Dus dan heb je een woning toe te wijzen, punt uit," vond De Jager. Ook Gemeentebelang wees op de wettelijke regeling en vond dat toewijzing moet kunnen. "Wij kunnen het niet verantwoor den binnen onze politieke uit gangspunten. Als we tegen God ingaan, weten we dat daar straf op volgt," reageerde Walpot. Kornaat vond dat je geen openbare functie kunt bekleden, wanneer je geen uitvoering kunt geven aan de rijkswetten. "Dan zou de demo cratie niet volledig zijn, dan word ik gediscrimineerd," zei Walpot. De uitbreiding van het sportcom plex bleef tijdens de forumavond niet onbesproken. "Vindt u het juist om mee te werken aan de aankoop van de grond, zonder te spreken over bijkomende voorzie ningen en daarvoor te begroten?" werd gevraagd. De Jager zei, dat op het moment van de stemming over de grondaankoop alle partij en in de gemeenteraad de conse quenties kenden. "Het gebeurt bovendien wel vaker dat een besluit wordt genomen en er na derhand nog wat achteraan komt." Ook Quak was ervan over tuigd dat men zich van de conse quenties bewust was geweest. Kornaat ontkende de ogen geslo ten te hebben voor eventuele fi nanciële gevolgen. "Het is duidelijk een politieke beslissing, 't was nu of nooit." Walpot wilde een verduidelijking van die laatste opmerking. "Wanneer de SGP vier zetels behaalt, zie ik ze er voor aan zich tegen een sportcom plex te verzetten," zei Kornaat on omwonden. Walpot haalde er de Amev-affaire nog bij en later kwam ook Chr. van 't Hof daarop nog terug. Een vraagsteller wilde weten, waarom enkele partijen voor be lastingverhoging konden stemmen om daaruit een sportvoorziening te bekostigen, die niet door de to tale bevolking wordt gebruikt. Kornaat reageerde dat de belastin gen niet zijn verhoogd. "Maar bestuurders moeten zorgen voor algemene voorzieningen waar de bevolking gebruik van kan ma ken. Ook De Wimpel kost de ge meenschap jaarlijks heel wat." De Jager vond dat je bij een be lastingverhoging niet kunt zeggen dat die voor een bepaald doel is. Voor het sportcomplex kon ge bruik worden gemaakt van enkele reserves, waardoor er ruimte was. "Het is gewoon een democrati-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 11