'Landbouw aan verliezende hand en dat doet pijn' Gemeente moet landbouw stimuleren Eisen van boeren Akkerbouwers in actie Uienprijs daalt door Oost Europa Kinderopvang kan via gastouderschap De kering is een zegen Werkgroep biedt Thools gemeentebestuur nota 2000 aan Van Tilbeurgh een redelijk tevreden akkerbouwer huren of koper 01640-33676 Donderdag 1 maart 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Macht neemt af, milieu-eisen worden steeds strenger "Iedere keer weer blijkt dat de landbouw aan de verliezende hand is en dat doet pijn." Dat zei de hoogste ambtenaar van minister Braks in de provincie Zeeland, ir. A.W.H. van Weelderen, donderdagavond in Ons Dorpshuis te Anna Jacobapol- der op een gezamenlijke bijeenkomst van ZLM en CBTB. Voedselvoorziening Grondontsmetting Wildschade MAN SLAAT VROUW BRIL VAN HET HOOFD 'De tfalcU* Het ligt voor de hand dat de gemeente Tholen voorzie ningen schept voor de landbouw, zoals ze ook stimule ringsregelingen kent voor de nijverheid. Dat vindt de werkgroep, die de nota 'Landbouw Tholen 2000' heeft samengesteld. De nota is dinsdagmorgen aangeboden aan de gemeentebesturen van Tholen en Sint- Philipsland. Glastuinbouw Koude sanering Graanschuren Gemeente Tholen geeft voorbeeld "De gemeente kan, al is het alleen maar ten voor beeld, overwegen om een kindplaats te huren." Wet houder J. Versluijs zei dat maandagavond in de commissie sociaal-cultureel werk bij de bespreking van een plan voor kinderopvang op Tholen. Vier kinderen Groeien Kamperen Plastics ZLM St. Maartensdijk is bezorgd Dankzij de gunstige prijzen voor de vrije produkten is 1989 een redelijk boerenjaar geworden. Toch zakt de prijs van de uien momenteel, vooral door de goedkope import uit Oost-Europa. De democratisering in dat deel van Europa zou ook in de nabije toekomst - wan neer wordt overgegaan naar een markteconomie - de Nederlandse akkerbouwers parten kunnen spelen. Kriebels Inkrimping bestuur "Door vermindering van het aan tal boeren is de macht van de landbouw afgenomen. Stedelin gen hebben nogal wat te vertellen ten opzichte van het platteland en het is een zorgelijke ontwikkeling, dat de landbouw steeds meer in de hoek wordt gedrukt'aldus de di recteur Landbouw, Natuur en Openluchtrecreatie(LNO) in onze provincie. Als voorbeelden van de negatieve beeldvorming noemde hij dioxine, lood, mestoverschot ten en 'zware subsidies'. ZLM-voorzitter A.A. van Nieu- wenhuijzen dacht er anders over. "Niet de stedelingen zijn er de oorzaak van, maar de biologen en ambtenaren van rijkswaterstaat e.d. die bezig zijn om de structuur van ons gebied te veranderen. De stedelingen staan bijzonder sym pathiek ten opzichte van de land bouw. Terwijl we de afgelopen dagen toch erg nadrukkelijk in Den Haag aanwezig waren om on ze overlevingskansen naar voren te brengen, hebben we alleen maar positieve reacties gehad", zei Van Nieuwenhuijzen. Ir. Van Weelderen stelde vast, dat er hoe dan ook tekenen van veran dering zijn en de landbouw krijgt te maken met het milieu-plus- beleid dat het kabinet wil voeren. De acties van de akkerbouwers voor hogere graanprijzen zei hij 'met enige bezorgdheid'te volgen. "Ik hoop, dat er geen vervelende gevolgen komen en dat de akker bouwers trots kunnen blijven op acties zonder agressie", aldus de directeur LNO. Van Nieuwenhuijzen sprak over 'een veel bewogen week' voor de landbouw. "Ons bestaan is in het geding en dan stemt het ons droe vig, dat de resultaten in Den Haag zo teleurstellend zijn. De land bouw verkeert in grote problemen en waar hebben we dat aan ver diend? Voedselvoorziening is toch een eerste levensbehoefte en daar bij is de landbouw een onmisbare schakel voor ons land. Het is bo vendien een peiler van onze eco nomie, maar de landbouw voelt zich in de steek gelaten. Dit raakt ons emotioneel sterk", aldus Van Nieuwenhuijzen. Van Weelderen schetste aan de hand van het regeeraccoord, de re geringsverklaring en diverse no ta's, dat de landbouw met allerlei maatregelen te maken krijgt. Zo worden de grondontsmet- tingsmiddelen in de akkerbouw ter discussie gesteld. Op Europees niveau trekt de EEG aan de bel omdat bij een hogere landbouwproduktie de kosten voor de gemeenschap stijgen. De Verenigde Staten en Canada wil len de EEG-subsidie voor het graan afbouwen omdat hun tradi tionele markt in Europa door de steunmaatregelen minder wordt. De LNO-directeur stelde vast, dat Nederland veruit de h oogstebraak- legpremie van de EEG heeft met 1850 gulden per hectare. Het viel hem op, dat van de 4500 ha grond die in ons land braak ligt, de meeste percelen in Groningen en Drente zijn. "Daar is de situatie het moeilijkst en in Zeeland heeft men kennelijk nog alternatieven gezien de 55 ha waarvoor de braaklegpremie be taald wordt." Van Weelderen gaf aan, dat minis ter Braks in Brussel 'zijn nek had uitgestoken voor de braaklegrege- ling'. "Verder is er een beëindi gingsregeling en de inkomenssteunregeling komt er aan. Voor voorlichting en onder zoek is 10 miljoen gulden extra uitgetrokken, voor landinrichting is 13 1/2 miljoen gulden aan de begroting toegevoegd", zei de LNO-directeur. Van Weelderen had nog meer be moedigende punten voor de zestien landbouwers in Ons Dorpshuis. De positieve bijdrage aan de betalingsbalans van 17 mil jard, waarvan 3 miljard van de ak kerbouw. De goede organisatie in afdelingen, kringen en districten, waarbij hij overigens een samen gaan van ZLM en CBTB sugge reerde. De LNO-directeur noemde verder de deskundigheid, het goe de opleidingsniveau, de flexibili teit, het klimaat en de vruchtbare gronden met vele keuzemogelijk heden. Hij deed ook verschillende aanbe velingen. De boeren zouden zich meer op Brussel moeten richten en gezamenlij k optrekken. Vanuit zelfvertrouwen meer initiatieven nemen en de politiek beïnvloeden. Niet teveel afwachten, aldus Van Weelderen. Zoet water noemde hij 'een must' om op termijn keuzemogelijkhe den te vergroten. Ook landinrich ting noemde Van Weelderen een belangrijk instrument. Een vierde gewas, diversificatie, agrificatie(meer zelf doen, bij voorbeeld ook al aardappelen sor teren), meer tuinbouwmatige akkerbouw, glastuinbouw en kostenvergelijkingen noemde de LNO-directeur als aanbevelingen. Tijdens de discussie werd daarop nog nader ingegaan, maar de wildschade was nog het belang rijkste gespreksonderwerp. Vol gens Van Nieuwenhuijzen werden de schorren bij St. Philipsland tot 1987 bejaagd met 1 jager per 40 ha en toen was er nauwelijks scha de. Daarna is het heel erg gewor den en smienten eten 's nachts nu drie tot vier keer per seizoen het zelfde perceel tarwe op." Van Weelderen zei dat er door de natuurbeschermingswet buiten dijks niets te doen valt. "Binnen dijks moet je wat zien te doen. Met de rotganzenproblematiek proberen we een opening te krij gen om tot betaling te komen en het bouwplan aan te passen met graszaad, in combinatie met een verjaagplan." M. van Dijke vertelde al twee jaar 'enorme schade' te hebben gele den en voor het eerst had hij een vergoeding gekregen, maar 'veel te laag'. Hij meende dat het nog erger wordt wanneer in de nieuwe flora- en faunawet over verrui ming van de aanvaardbare schade gesproken wordt. Voorzitter Van Nieuwenhuijzen dankte ir. Van Weelderen voor de 'open en eerlijke' discussie en gaf hem een broodje, erwten en een cadeaubon mee. In het verslag van de boerenacties werd vorige week vermeld, dat Marinus Geuze een graanprijs van 40 tot 50 cent voldoende zou vin den, maar dat moest 45 tot 50 cent zijn. Zo zou 't kunnen, maar zo moet het niet. Hij verdedigde zich tegen z'n vriend Tom: "t Was ook zo'n verschrikkelijke bril en ik had er zo'n hekel aan. En zij droeg 'm maar..." Maar ja, 't was volkomen fout. Te drastisch. Gewoon samen overleggen om bij OPTICIEN VAN MIL een mooiere uit te zoeken. Waar van beiden vinden dat ie goed staat. Ze zijn er ook in de prijs die u beiden ligt. ARN. van MIL Bergen op Zoom WOUWSESTRAAT 8 Advertentie I.M. 'Op een akkerbouwbedrijf van 54 ha moet nog een boterham te ver dienen zijn', is de kop van een drie pagina's tellend artikel in het tijd schrift Plattelandspost over de 33-jarige Mathé van Tilbeurgh uit Oud-Vossemeer. Hij wordt be schreven als 'een redelijk tevreden akkerbouwer op het Zeeuwse Tholen'. Hij beboert voornamelijk pacht grond, op 3 ha na. Sinds 1979 in maatschap met zijn oom en nu zijn er stappen gezet om het be drijf alleen te exploiteren. Zijn bouwplan zag er in 1989 als volgt uit: 14.5 ha consumptieaardappe len waarvan 2 ha middelvroege, 16 ha wintertarwe, 10 ha gras- zaad(drie soorten), 2 ha voererw- ten, 9 ha suikerbuiten, 3 ha werd verhuurd als gladiolenland. Van Tilbeurgh werkt behalve voor het eigen bedrijf, op afroep nog bij een loonwerker. Op bestuurlijk vlak is hij actief als voorzitter van de vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Tho- len/St. Philipsland. Mathé van Tilbeurgh heeft een af geronde mts-opleiding werktuig kunde. Die techniek komt goed van pas bij de ploeg- en trekker- trek-wedstrijden. Met name in de eerste categorie is hij zeer succes vol. 'Mathé en zijn vrouw zijn zeker niet somber gestemd en hebben alle vertrouwen dat ze de voor de akkerbouw moeilijke tijden wel zullen overleven, niet met een zuur gezicht, nee ook nog wel met een lach.....', aldus Platte landspost. In de nota wordt gesteld dat het nodig is dat de gemeente een aan tal randvoorwaarden vervult, zo dat aanpassingen binnen de landbouw mogelijk worden. Die aanpassingen zullen de afnemen de werkgelegenheid in de land bouwsector afremmen. "Op termijn is een stabilisatie en mo gelijk een groei te verwachten," al dus de nota. Op kortere termijn wordt een af name van het aantal landbouwbe drijven verwacht. Overgang naar een intensievere bedrijfsvoering (zoals verbouwen van meer tuin- bouwachtige produkten of het aantrekken van een neventak) en omschakeling naar een andere branche - fruitteelt en glastuin bouw - zijn denkbare ontwikke lingen binnen de overblijvende bedrijven. De werkgroep wijst er in de nota op, dat de landbouw op Tholen een aanzienlijke bijdrage levert aan de werkgelegenheid en een belangrijke stempel drukt op de inrichting van het buiten gebied. De werkgroep - bestaande uit ver tegenwoordigers van ZLM, CBTB, agrarische jongeren, vere niging van bedrijfsvoorlichting, agrarische vrouwen en landbouw- voorlichting (SEV en DLV) - heeft geïnventariseerd welke ontwikke lingen te verwachten zijn, welke randvoorwaarden daarvoor nodig zijn en hoe de gemeente die ont wikkelingen kan stimuleren. Zo wordt voorgesteld een stich ting in het leven te roepen die zich richt op de glastuinbouw. De ge meente zou in overleg met de landinrichtingscommissies gebie den aan moeten wijzen waar de glastuinbouw zich kan vestigen. In die gebieden moeten de vereiste nutsvoorzieningen voorhanden zijn. De actievoerende boeren en boerinnen hebben hun eisen op papier ge zet en deze ondermeer dinsdag aan de gemeentebesturen van Tholen en Sint-Philipsland overhandigd. In EG-verband willen de akker bouwers een verhoging van de graanprijs tot het niveau van 1988/1989. Het wegnemen van de negatieve effecten, die voortko men uit de maatregelen om de graanproduktie stabiel te houden. Het vergroten van de afzetmoge lijkheden voor granen: voor vee voer en in de non-foodsector. Op nationaal niveau willen de ac tievoerders een breedwerkende in vesteringsmaatregel met op de praktijk toegespitste maatregelen voor de akkerbouwsector. Dit in het kader van een noodzakelijke herstructurering. De inko menssteunregeling moet aan de Nederlandse situatie worden aan gepast. In een tweede pamflet worden de argumenten uiteengezet, die tot het voeren van actie hebben ge leid. Na de tweede wereldoorlog heeft de overheid de akkerbou- wers aangemoedigd om meer en vooral goedkoop voedsel te pro duceren, waarna in de 80-er jaren op Europees niveau dat beleid werd omgezet in een koude sane ring door de prijzen te verlagen. Van de bedrijven is 80% de laatste drie jaar geconfronteerd met een verlies van gemiddeld 40.000 gul den per jaar. Er zou een toekomst voor de ak kerbouw zijn, wanneer meer gespecialiseerde en kwaliteitspro ducten geproduceerd worden, maar daarvoor is tijd en geld no dig. Daarom vragen de akkerbou wers om tijdelijke hulp van de overheid, voor die omschakeling en aanpassing. "Dat is niet alleen voor de akkerbouw zelf van be lang, maar is een groot belang voor ons allemaal, omdat de ak kerbouw zodoende een belangrij ke bijdrage wil en kan leveren aan onze Nederlandse economie", al dus de actievoerende boeren en boerinnen. Boeren op weg naar de raadzaal van het gemeentehuis in St. Maartensdijk. Ze werden ontvangen met een kopje koffie, in Sint-Philipsland met een bruine boterham met kaas. VERVOLG VAN PAG. 1 nen terwijl de landbouw hier een belangrijke bron van bestaan is." De tweede reden van het bezoek van de boeren aan het gemeente bestuur van Tholen was het over handigen van de nota Landbouw Tholen 2000, een reactie op de ge meentelijke nota Tholen 2000 die onlangs door de raad is vast gesteld. In deze nota is volgens de vertegenwoordigers uit de land bouw te weinig aandacht geschon ken aan deze sector. Een werkgroep heeft zich over de nota gebogen en een aantal aan bevelingen gebundeld die door Van Gorsel kort werden toege licht. De ZLM voorman overhan digde de nota aan burgemeester H.A. van der Munnik, plus de twee pamfletten die de acties van de akkerbouwers begeleiden. Burgemeester Van der Munnik zei dat het verzoek om een brief te sturen naar de regering 'zonder meer kon worden gehonoreerd', maar onderstreepte dat de invloed van de lokale overheid op het landbouwbeleid beperkt is. "De gemeente ontbreekt het inzicht om tot het bot van de landbouw problemen door te dringen, maar we kunnen een algemeen drin gend verzoek doen om de positie van de landbouwers in Nederland te verbeteren." Van der Munnik wees er op dat de lokale overheid geen landbouwbe leid maakt, maar dat het een in ternationale aangelegenheid is. Hij verwachtte dat de crisis in de akkerbouw zal voortduren nu in Oost-Europa een andere wind is gaan waaien. "Dan zullen de vroegere graanschuren van Euro pa weer tot ontwikkeling worden gebracht." Van der Munnik zei ook waarde ring te hebben voor het initiatief van de boeren om een aanvulling te schrijven op de nota 2000. "Het is goed dat u over de situatie meedenkt om voorwaarden te scheppen voor de landbouw, maar dat is beperkt. U als ondernemers zal het toch zelf moeten doen." Van der Munnik had van de land bouworganisaties eerder een reac tie verwacht op de nota 'Maak er werk van' die vijf jaar geleden verscheen. Het negatief oordeel van de land bouw op de nota 2000 waarover Van der Munnik heeft gesproken in een uitzending van radio Zee land had hem 'pijn' gedaan. "Dat kwam hard over. Er werd niet veel heel gelaten van de nota terwijl wij hier als gemeentebestuur ons best doen om een dergelijke toe komstvisie gestalte te geven." Van Gorsel bedankte de burge meester voor zijn bereidwilligheid om op het verzoek van de akker bouwers in te gaan. Hij vroeg of het mogelijk was een tweede kop je koffie te nuttigen, maar de bo des hadden niet op zoveel gasten gerekend. Na het onderhoud met de burge meester vertrokken de akkerbou wers naar Sint-Philipsland waar ze werden opgewacht door het voltallig college. Burgemeester T.A. Vogel nam de nota Land bouw 2000 in ontvangst. Deze was ter kennisgeving aangeboden om dat Sint-Philipsland landbouw kundig met dezelfde problemen worstelt als Tholen. De ZLM stelde het zeer op prijs dat de actievoerders werden ont vangen op een bruine boterham met kaas. Van Gorsel legde uit dat in 8 ons brood van 2,40 voor 18 cent graan zit. "Als er twee cent bij zou komen, dan zou de akker bouw uit de problemen zijn." Van Gorsel deelde mee, dat er geen blokkades van broodfabrie ken zullen plaatsvinden, maar dat men wel van plan is om fabrikan ten te vragen een sticker op het brood te plakken met de tekst: 2 cent bij brood akkerbouw uit nood. Ook burgemeester Vogel bleek bereid een brief te sturen naar Den Haag om de problemen van de akkerbouwers onder de aandacht te brengen. Vorige week woensdag blokkeer den boeren enkele uren de Oester- dam. Tussen zes uur en half tien werd om het kwartier de weg vrij gegeven. De Thoolse politie leidde het verkeer zoveel mogelijk om via Bergen op Zoom. Ongeveer 30 traktoren op het voorterrein van het gemeentehuis. De ingang bleef vrij maar langs de gevel was geen doorgang mogelijk. Volgens de wethouder, heeft het bedrijfsleven al belangstelling ge toond voor kinderopvang en dat maakt het geheel kostendekken- der. De commissie bracht een positief advies uit aan b en w om met kin deropvang te beginnen via gast ouders. Het rijk geeft voor maxi maal 25 opvangplaatsen 5000 gul den subsidie per kind. Gezien de aanwezigheid van zeven kernen geven b en w de voorkeur aan een gastouderproject boven een kin derdagverblijf in één kern. Dit jaar zou met 10 kinderen kunnen worden begonnen, vanaf 1991 met 15 kinderen in de nog niet school gaande leeftijd van 0 tot 4 jaar. Het rijk zou dit jaar 150.000 gul den als investeringsbijdrage ver strekken, maar als eerst met een gastouderproject wordt begon nen, komt een eventueel kinder dagverblijf pas in 1991 aan bod. Wethouder Versluijs dacht aan de mogelijkheid om ook St. Philips land aan kinderopvang via gastouderprojecten te laten mee doen. Een coördinatrice zoekt aan de hand van vragenlijsten een gastouder en een vraagouder bij elkaar. Een opvangplaats dient minimaal te voorzien in 2160 uren opvang per jaar. Op één opvang plaats mogen maximaal vier kin deren worden opgevangen, inclusief de kinderen van het ei gen gezin. De kosten voor een kindplaats in een kinderdagverblijf voor halve en hele dagopvang zijn 12.000 gul den per jaar. De ouderbijdrage voor de halve dagopvang is 3000 gulden per kindplaats. Wethouder Versluijs noemde dat geen onover komelijk probleem voor wie werk heeft. Hij achtte het moeilijker wanneer iemand kinderopvang wil voor studie of positieverbete ring op de arbeidsmarkt. Commissielid P. Moerland ver wees naar de nota kinderopvang van de Thoolse werkgroep vrou wenemancipatie. Daaruit bleek dat de vraag naar gastouderpro jecten miniem was. Daarom zag hij liever meer kindplaatsen voor een halve dag opvang. P. Geuze vroeg zich af of iemand uit Stavenisse wel bereid is om zijn of haar kind voor een halve dag naar een kinderdagverblijf in Tholen te brengen. Het gastou derschap kan in de eigen woon plaats zijn. Mevr. A. Stolk-Lank horst meende dat het gastouderproject nog niet zo bekend is. Dat moet eerst groeien. Wethouder Versluijs wilde gezien de gespreide behoefte ook eerst met het gastouderproject begin nen en dan de belangstelling be kijken, voordat opening van een kinderdagblijf wordt overwogen. Er komt een werkgroep die b en w over de verdere vormgeving zal adviseren. Daarin komen verte genwoordigers van de stichting Overleg Kindercentra Zeeland, de Thoolse peuterspeelzalen, de werkgroep vrouwenemancipatie, een ambtenaar en het hoofd van de afdeling welzijn. Geuze stelde voor, daaraan ie mand toe te voegen uit het be drijfsleven. Wethouder Versluijs vond dat een goede suggestie. Het electriciteits- en gasnet is op dit moment op verschillende plaatsen ook ontoereikend voor een intensievere bedrijfsvoering, omdat die meer geavanceerde koel- en bewaarruimten vergt. Landbouwkundig zijn er een aan tal sterke punten aanwezig die in tensivering mogelijk maken. De werkgroep stelt dat het zoete water een positieve invloed kan hebben op de vernieuwing van de landbouw op Tholen. De gemeen te zal daarom waar mogelijk de projecten op dat terrein moeten stimuleren. Men verwacht ont wikkelingen op het gebied van droogbloemen, bloemzaden, verse snijbloemen, boomkwekerijen en de fruitteelt. Teelten met behulp van tunnelkassen moeten niet worden geblokkeerd. Om te kunnen blijven bestaan sluit de werkgroep niet uit, dat een aantal bedrijven een neventak zal aantrekken. Het kamperen bij de boer lijkt daarvoor bij uitstek geschikt. De gemeente moet die vorm van recreatie stimuleren en zorgen voor de randvoorwaarden (toiletvoorziening, aansluiting op riolering) van zo'n minicamping. Volgens de nota is er op Tholen ruimte voor dierlijke produktiebe- drijven, hoewel geen stormachtige ontwikkeling wordt verwacht. Op de lange termijn sluit men echter eventuele verplaatsing van bedrij ven uit Brabant niet uit. De land bouw op Tholen moet zo weinig mogelijk belastend zijn voor het milieu, stelt de werkgroep. De overheidsmaatregelen die op korte termijn te verwachten zijn, heb ben mogelijk een gunstig gevolg voor de werkgelegenheid. Daarbij wordt .gedacht aan geïntegreerde landbouw. Wanneer minder grondontsmetting mogelijk wordt, zal ook de bloembollen teelt zich naar Tholen kunnen ver plaatsen en dat brengt werk mee. Ook in de nevenbed rijven ziet de werkgroep mogelijkheden om de werkgelegenheid te bevorderen. Daarbij denkt men aan het verder be- en verwerken en distribueren van land- en tuinbouwprodukten, het verpakken van vroege en con sumptieaardappelen en het dro gen van bloemzaden en bloemen. Daarnaast liggen er nieuwe moge lijkheden, zoals het ontwikkelen van afbreekbare plastics. Tenslotte verwacht de werkgroep dat op termijn een aantal onder nemers met zijn bedrijf zal stop pen. Sporadisch zullen bedrijfsgebouwen hun huidige functie verliezen. In de nota wordt, ervoor gepleit deze gebouwen - in het kader van de hinderwet - hun landbouwbestemming te laten be houden óf ze een bestemming te geven die past in het buitengebied. De ontwikkelingen in de land bouw in de nabije toekomst kun nen, aldus de nota, een positieve bijdrage leveren aan de werkgele genheid en het welzijn op het plat teland. De gemeente moet daarop actief inspelen. "Zeker om bran ches in ontwikkeling de nodige en noodzakelijke omvang te geven past daarbij - ook van gemeente zijde - het instrument promotie," besluit de nota 'Landbouw Tho len 2000'. Dat zei voorzitter D. Vermaas van de afdeling Sint-Maartensdijk van de ZLM donderdagavond in café P. van Houdt in St. Maartensdijk. "Het is gelukkig dat de mensen daar meer vrijheid krijgen maar het kan voor ons Westerlingen, met name de akkerbouwers, moei lijk worden wanneer de boeren daar onze taktiek en kennis over nemen om hun produktie te ver hogen. Er liggen daar nog gronden die niet allemaal benut worden. En ze hebben harde valu ta nodig". Die zorg voor de posi tie van de akkerbouwer in de jaren negèntig is volgens Vermaas het gevolg van het feit dat 'de E.E.G. de boeren niet meer beloont'. Daarmee zette hij de toon van de algemene jaarvergadering die De stormwind van de afgelopen dagen heeft op Tholen en Sint- Philipsland nauwelijks schade aangericht. "Bij de Zandhoeve in Poortvliet hebben we maandag enkele bomen omgezaagd, omdat er gevaar bestond dat ze op de wo ning zouden vallen", vertelt L. Begthel van het waterschap Tho len. De noordwestenwind, tegelijk met springtij, zorgde wel voor ex treem hoge waterstanden. Maan dagavond en dinsdag overdag werd de stormvloedkering in de Oosterschelde gesloten, waardoor het waterpeil beduidend lager bleef. "De kering is een zegen", meent griffier J.D. de Korte van het waterschap. Maandagavond gaf de stormvloedwaarschuwings dienst in Den Haag voor Vlissin- gen een verwachte waterstand aan van 3.80 m +NAP. Het grenspeil voor dijkbewaking is 3.70 m. Daarom werd in de loop van de avond besloten de kering te sluiten. Bij Stavenisse kwam het water zo doende niet hoger dan 1.01 m NAP. Het waterschap vond het dan ook niet nodig om het Pol derhuis te bemannen en hoewel eerder was geadviseerd de ge meentehuizen te bezetten, waren die slechts korte tijd open. "Maar iedereen die paraat moest zijn was ook werkelijk bereikbaar", vertelt gemeentesecretaris mevrouw J. de Kok van Sint-Philipsland. Maan dagmiddag was het omstreeks half vijf hoog water. Dinsdagmid dag om twee uur werd het sluiten van de kering opnieuw in gang ge zet, omdat bij Vlissingen een ex treem hoge waterstand werd verwacht. Het streef peil voor Sta venisse was 2 m +NAP en om 17.17 uur was het hoog water. De kantonniers van het waterschap controleerden langs de dijken. Bij Poortvliet, Scherpenisse en de Willemspolder te Sint-Philipsland werden enkele meters bazalt weg geslagen. "Het valt erg mee", al dus dhr. Begthel. voornamelijk in het teken stond van de acties van de akkerbouwers voor betere graanprijzen. Het mil de voorjaarsweer had onder de boeren voor de nodige kriebels ge zorgd, zo zei Vermaas, die erop wees dat er op sommige percelen al aardappelen waren gepoot en kunstmest op graszaad was gestrooid. Wat echter meer 'krie bels' veroorzaakt, is de politiek uit Den Haag, zo stelde de voor zitter. Vooral de opmerking van CDA-politica mevrouw Oomen dat 'de akkerbouw de molensteen is om de nek van de E.E.G.' is me de de aanleiding geweest om vori ge week in actie te komen. Ook de opmerking van haar partijgenoot Van Noord dat de politie harder moet optreden tegen de actievoe rende boeren 'heeft verschrikke lijk veel kwaad bloed gezet'. Volgens Vermaas zijn de acties nodig om een gesprek af te dwin gen met de minister. Van de Smurdiekse afdeling trok ken vijf leden naar Den Haag - waaronder de voorzitter - om de eis voor betere graanprijzen kracht bij te zetten. Vermaas be dankte de actievoerders voor de moed die ze hebben getoond 'want ontberingen zijn er zeker geweest in de nacht van maandag op dinsdag', zo verwees Vermaas naar de tocht door het Westland waar ze door de politie 'doorheen waren gestuurd'. De afdeling besloot om het aantal bestuursleden terug te brengen van 7 naar 5. Gezien het ledental van 106 achtte het bestuur deze inkrimping zinvol. Volgens Ver maas kan er met minder bestuursleden flexibeler worden gewerkt. De aftredende leden C. Noom en J. van der Weele ontvin gen een kleine attentie van de voorzitter. Noom was vanaf 1975 bestuurslid en vertegenwoordigde de veehouderij. Deze tak heeft nu geen vertegenwoordiging meer in het bestuur (de afdeling telt slechts drie veehouderijbedrij ven). Van der Weele was vice- voorzitter vanaf 1986 en zat 6 jaar in het bestuur. De afdeling sloot 1989 af met een voordelig saldo van 223,54. Totaal in kas 1123,94. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 9