Letten op land bouwtrekkers Buitenlandse schoolvoorstellingen Veertarieven motoren Scheepshelling Bruinisse Bedrijvig Drie warme winters na elkaar, niet eerder vertoond Miel Cools, een verkouden en romantische zanger Westerschelde oeververbinding RECTIFICATIE mest dumpen Donderdag 22 februari 1990 Het Zeeuws steunpunt voor kunstzinnige vorming organiseert voor de scholen voor voortgezet onderwijs in Zeeland buiten landse theatervoorstellingen in de Schouwburg in Middelburg en de Prins van Oranje in Goes. C'OMM ISSI ES y? Wereldgebedsdag Boetiek Inema verhuisd Nieuwe voorzitter raad van kerken PAK EVEN UW ZAKBOEKJE ABDIJ In de loop van vorige week hebben de de 350 prijswinnaars van de landbouwverkeersquiz hun prijs thuis gestuurd gekregen. De quiz was onderdeel van de actie Letten op landbouwtrekkers, die in het najaar van 1989 werd gehouden. Alle prijswinnaars kregen het boekje Fietsen in Zeeland met fietsroutes door de hele provincie. Van de 14.000 folders met vra genformulier, die leden van het promotieteam van Veilig Verkeer Nederland hadden uitgezet, wer den er 1366 ingevuld en ingele verd. Dat komt neer op een respons van tien procent. Van de deelnemers hadden er 750 alle vijf de antwoorden goed. Zij ant woordden zo: Als automobilist nadert U op een kruising van gelijkwaardige we gen een van rechts komende landbouwtrekker. Wie heeft voorrang de trekker of de auto? Antwoord: de trekker. Op een kruising van gelijkwaar dige wegen moeten fietsers en bromfietsers voorrang verlenen aan bestuurders van trekkers, is dat goed of fout? Antwoord: goed. De wettelijk toegestane maxi mum snelheid voor een lan- bou'wtrekkers is: 16 kilometer, 6 kilometer of 25 kilometer. Antwoord: 16 kilometer. Een fietser nadert een van rechts komende landbouwtrekker. De trekker komt van het land. Heeft de fietser of de trekker voor rang? Antwoord: de fietser. Wie heeft voorrang als in de vori ge vraag de fietser wordt ver vangen door een automobilist? Antwoord: de automobilist. Van alle inzenders wisten de .meesten (96 procent) het goede antwoord op de vragen over de trekker die van het land kwam (een uitrit). Dat een fietser en bromfietser een trekker voorrang moeten verlenen op een kruising van gelijkwaardige wegen wist 84,3 procent van de deelne mers. Ruim 350 inzenders had den vier vragen goed beantwoord, 7 van hen hadden maar één vraag goed. De landbouwverkeersquiz werd besloten met een vraag buiten mededinging. Geïnformeerd werd naar hoe landbouwvoer tuigen het best zichtbaar zijn: met zwaailicht of met een mar keringsdriehoek. De meeste in zenders geven de voorkeur aan het zwaailicht: 85,6 procent. De markeringsdriehoek kwam op 11,2 procent en 3,2 procent sprak zich uit voor een combi natie van de twee mogelijkhe den. Het zwaailicht mag wettelijk al leen worden gevoerd als land bouwvoertuigen breder zijn dan 2,60 meter. Vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen kwamen de meeste inzendingen: ongeveer duizend. Naar leeftijd was de groep jongeren tot 15 jaar het grootst: rond 650. Scheepswerf Van Duivendijk in Bruinisse gaat een nieuwe scheepshelling bouwen met daarbij afvoerleidingen en voor zieningen voor opslag van che mische stoffen. De investering is een rechtstreeks gevolg van de sanering van de onderwater bodem Oosterschelde, waar voor onder meer bij Bruinisse moet worden gebaggerd. De scheepswerf, die al bijna honderd jaar bestaat, moet de investering van 950 duizend gul den doen om te voorkomen, dat na de sanering opnieuw vervui ling optreedt. Rijkswaterstaat, de uitvoerder van de sanering, heeft dat als eis gesteld. Bij Van Duivendijk worden jaar lijks rond de honderd vissers schepen, mosselkotters, sleep boten en politieboten op de hel ling gerepareerd. Ook verbou wingen worden er uitgevoerd. De werf biedt werk aan vijf man en is bovendien van levensbe lang voor de firma's Padmos (machinefabriek en hulpwerktui gen, 30 arbeidsplaatsen) en Maaskant (lieren en scheeps bouw, 40 arbeidsplaatsen). Het gemeentebestuur van Brui nisse heeft het provinciaal bestuur een bijdrage gevraagd in de investeringskosten. Er is nog een tekort van 307 duizend gulden. Gedeputeerde staten zijn bereid daarin 150 duizend gulden bij te dragen om verlies aan werkgelegenheid te voorko men. De statencommissie voor economische zaken heeft het gs-besluit maandag besproken. Vrijdag volgt de statencommis sie voor bestuurszaken. IEUWS Op het programma staan nog The Beggar's Opera in het En gels en Don Juan in het Frans. The London Academy of Music and Dramatic Art (Lamda) speelt op 28 maart in de Schouwburg in Middelburg The Beggar's Opera van John Gays voor leerlingen van scholen in Goes, Middelburg, Vlissingen en de Zeeuwse dag/avondscho lengemeenschap. Lamda is van half januari tot eind maart op tournee in Nederland, Vlaanderen en West-Duitsland. In die tijd worden 54 voorstellin gen gegeven. The Beggar's Opera speelt in Londen aan het begin van de achttiende eeuw met corruptie, kuiperijen en liefde als thema's. Bertold Brecht baseerde er zijn Drei Grosschen Oper op. Don Juan is een bewerking van het stuk van Molière voor twee acteurs en een actrice. Het wordt door de Compagnie la Ci- tadelle in verkorte vorm ge speeld op 9 april in de Schouw burg in Middelburg en op 10 april in de Prins van Oranje in Goes. In Middelburg wordt het publiek gevormd door leerlingen uit het voortgezet onderwijs uit de pro vinciale hoofdstad en Vlissin gen. In Goes komen Goese en Zierikzeese leerlingen. Don Juan is van adel, maar wenst zich niet te schikken naar de regels en gebruiken die daar bij verondersteld worden te pas sen. In januari was al in de Middel burgse schouwburg te zien de Engelstalige voorstelling Educa ting Rita van het gezelschap The Young Vic. Verder zijn op verschillende The Beggar's Opera, Lamda scholen workshops en voorstel lingen gehouden met mimespe- ler Leonardo Alalu uit Argentinië. Overigens zijn er het hele schooljaar door toneel- en caba retvoorstellingen, wordt dans- Provinciale staten beslissen 16 maart over een nieuw tarief voor motoren en scooters op de veerboten over de Westerschelde. Het voorstel is een tarief te hanteren, dat de helft is van de categorie auto's tot en met zes meter. theater geboden en worden films vertoond, zowel in het basis- als in het voortgezet on derwijs. Jaarlijks bezoeken on geveer dertig duizend leerlingen in schoolververband de voor stellingen. Een enkele reis komt dan op f 5,- van 15 mei tot 16 septem ber en van 16 september tot 15 mei op f 3,75. Met een meer- waardekaart met lage korting komt een enkele reis op f 1,95 en met een hoge korting op f 1,45. Voor inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen komt de prijs met de meerwaardekaart op respectievelijk f 1,45 en f 1,20. Als de staten daarmee instem men, kan het nieuwe tarief bij de daadwerkelijke invoering van de automatisering van kracht wor den. Het streven is erop gericht, dat half april met het systeem kan worden gewerkt. In zijn voorstel aan de staten schrijft het dagelijks bestuur van de provincie, dat jaarlijks onge veer 19 duizend motoren en scooters worden overgezet. Aan veergelden wordt daarom een opbrengst van 50 duizend gul den verwacht. Tot 3 januari van dit jaar betaal- De statencommissie voor bestuurszaken vergadert vrijdag 23 februari, 10.00 uur, in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Op de agenda staan het project seizoensverlenging Zeeland en bijdragen voor September-cul- tuurmaand. Subsidies worden voorgesteld voor incesthulpver- lening, voorlichting (seksuele) kindermishandeling, creativi- teitsprojecten voor geestelijk ge handicapten en SOS Telefo nische hulpdienst. De opheffing van de Zeeuwse bibliotheekraad en het geven van een financiële bijdrage aan de bibliotheek in Koewacht komen aan de orde. Onderwerp van gesprek zijn ver der de veertarieven voor motor rijders, schade en groot onder houd aan de veerboot Prinses Christina, het ontwikkelings plan voor de Axelse Vlakte en de personeels-uitbreiding op mi lieugebied bij de provincie. De commissievergadering is openbaar en begint met spreek recht voor het publiek. den motor- en scooterrijders het voetgangerstarief. Het overzet ten van hun vervoermiddel was gratis. Sinds 3 januari is de cate gorie gelijkgesteld aan voertui gen tot zes meter. Maandag heeft de statencom missie waterstaat en verkeer het voorstel al besproken. Volgende week vrijdag staat het op de agenda van de commissie bestuurszaken. Het eindoordeel is aan provinciale staten op 16 maart. Vanaf vrijdagmiddag 23 februa ri is bij het provinciaal informa tiecentrum beschikbaar de tracénota/milieu-effectrappor tage over de vaste oeververbin ding Westerschelde. Van de no ta is een samenvatting ge maakt. In beide stukken worden de tracés beschreven, die nader zijn onderzocht op hun gevol gen voor milieu, ruimtelijke or dening, landbouw, verkeer, economie - kortom op de Zeeuwse samenleving. De prijs van de nota is vijftien gulden, de samenvatting is gra tis. Vanaf half maart zijn er inspraak bijeenkomsten over de tracéno ta/milieu-effectrapportage in ver schillende plaatsen in Zeeland. Bestellingen voor samenvatting en nota kunnen worden gericht aan het provinciaal informatie centrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180- 31400. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Vrijdag 2 maart wordt in de Gere formeerde Kerk aan de Doelweg in Tholen de wereldgebedsdag ge houden. De dienst begint om half acht en het NCVB-koor o.l.v. dhr. Letzer verleent medewerking, le dereen is hartelijk welkom. De wereldgebedsdag wordt geor ganiseerd door christenvrouwen. Het was de eerste oecumenische samenwerking in de wereld. In 1887 riepen Amerikaanse vrou wen een gebedsdag voor de zen ding in het leven. Deze oproep om in gebed aan mensen en hun om standigheden zorg en aandacht te besteden, is uitgegroeid tot een ge bedsdag in 180 landen. Sinds 1928 is er in Nederland het comité we reldgebedsdag opgericht. Naar aanleiding van het artikel in de Eendrachtbode van donderdag 15 februari 1990 met de titel "Mest dumpen in de Weihoek", verklaar ik, dat ik ten onrechte de firma Mertens te Halsteren heb beschuldigd van het opzettelijk frequent mest dumpen in de Wei- hoek op Tholen. De firma Mer tens rijdt n.l. nooit met meststof richting Tholen en houdt zich al leen bezig met het halen van uien- afval van het Eiland. L. Sauter, voorzitter Natuurvereniging Tholen en za 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30 en 19 u., wo en do 14 en 20.15 u. ROXY 2: The salute of the jugger - 12 j., vr en za 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30 en 19 u., wo 20 u., do 14 en 20 u. Batman - wo 14 u. CINEMACTUEEL 1: Dead poets society - a.L, vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., wo en do 19 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 2: Koko Fla nel - a.L, vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u„ zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., wo en do 14, 19 en 21.30 u. CINEMACTUEEL 3: Next of kin - 12 j., vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u., ,wo en do 21.30 u. Junglebook - a.L, za, zo, wo en do 14 u. Na een sluitingsperiode van enke le weken, die ondermeer gebruikt werd om de nieuwe voorjaarsmo de aan te kopen, gaan Magda van Poppel en Ineke Kleinjan morgen (vrijdag) weer van start met hun boetiek. In afwachting van de per manente vestiging aan de Boter markt (thans nog Rabobank) is er een oplossing gevonden in de huur van Bakstraat 10. In de 60 m2 grote ruimte tussen juwelier Mireille en het in aanbouw zijnde Riagg-kantoor kan het publiek vanaf morgen terecht voor de nieuwe voorjaarscollectie. Ook nu weer is er een groot aan bod in combinatiemode van rok ken, blouses en blazers, terwijl de kleurrijke pakjes en jurken de winkel een vrolijk aanzien geven. Ook voor de heren is er een mo dieuze collectie, waarbij de gedes sineerde overhemden en modieuze stropdassen er uit springen. In combinatie met diverse kleuren pantalons heeft Boetiek Inema een scala aan katoenen truien. Ook bij de damesmode is de trui een must, in tinten variërend van zachte pastels tot het moderne ka neel. Extra aandacht verdienden de blouses, waarbij de aparte kra gen opvallen die gecombineerd kunnen worden met wijdvallende pantalons. Dit alles is morgen en zaterdag te bewonderen tijdens het open huis van de kledingboe- tiek. Rector A. Mathijssen van het be jaardentehuis Sint Antonius te Kloosterzande en wonend te Hulst is de nieuwe voorzitter van de provinciale raad van kerken in Zeeland. De opvolger van deken J.C.A.M. Aarts - deze blijft na een tienjarig voorzitterschap 'gewoon' lid van de raad - is namens het de kenaat Zeeland van de Rooms- Katholieke kerk al enige jaren lid van de raad. Het secretariaat is ook gewisseld. Dr. L.P. Roegholt, die het secreta riaat enige tijd had waargenomen, droeg zijn functie over aan ds. A.J. Bijl uit Middelburg, scriba van de provinciale kerkvergade ring van de Nederlands Hervorm de Kerk in Zeeland. Vice-voorzitter blijft ds. P. Blok land uit Goes, penningmeester dhr. S.K. Boorsma uit Mid delburg. Voorzitter Leen Geluk van de Koningin Julianaschool in St. Philipsland biedt zijn broer Henk Geluk een horloge aan ter gelegenheid van zijn koperen jubileum. Rechts mevr. Geluk-Ampt met haar zoon. Broederlijke hulde De viering van het 12 1/2-jarig dienstverband van leraar H. Ge luk aan de Koningin Juliana school te St. Philipsland is een familiegebeurtenis geworden. Zijn broer, L. Geluk, is namelijk voor zitter van het schoolbestuur, zo dat de jubilerende meester behalve door de kinderen, ook van de eerste klas van meester Ge- door zijn broer werd toegespro- luk, 12 1/2 jaar geleden en van ken. De leerlingen boden tijdens zijn huidige, dertiende groep kin een voordracht twee foto's aan: deren. THOLEN 23 feb Wereldgebedsdag voor de jeugd, De Regenboog 15.45 u. 10 mrt Orientatierit MAC, Zoek weg 19 u. 14 mrt Plattelandsvr. doe-avond, Patronaatsgebouw 14 mrt Den Haag Vandaag, NCVB, Het Visnet 19.30 u. 15 mrt natuurver, praktijkavond o.l.v. L. Sauter 15 mrt Uit Op Tholen, Marjanne Kweksilber/ Stanley Hoogland, stadhuishal, 20.15 u. 18 mrt Visver. competitie wed strijd vanaf de Salamander OUD-VOSSEMEER 28 feb Bingomiddag Anbo, Vos- senkuil 14 u. 24 mrt Operetteavond, Vossenkuil 20 u. 20 mrt Bloemschikken AVB, Vos senkuil SINT-ANNALAND 23 feb Donateursavond Accele rando, Wellevaete 19.30 u. 15 mrt Plattelandsvr. studiedag te Kapelle 15 mrt Plattelandsvr. snoeicursus te Wemeldinge, 13.30 tot 16 u. SINT-MAARTENSDIJK 22 feb Origami vouwen Platte landsvr., Haestinge 19.45 u. 22 feb Jaarvergad. ZLM, café Van Houdt 19.30 u. 13 mrt Jaarvergad. FNV, café Smerdiek, 19.30 u. 13 mrt Bingo Sint Maartenshof 19.30 u. 14 en 28 mrt. Plattelandsvr. ket tingen rijgen, Haestinge 9.30 tot 11.30 u. 15 mrt Plattelandsvr. studiedag te Kapelle 15 mrt Plattelandsvr. snoeicursus te Wemeldinge, 13.30 tot 16 u. 22 mrt Plattelandsvr. excursie naar Den Haag 23 mrt Hobby- en doe-middag Sint Maartenshof 14 u. POORTVLIET 22 feb Jaarvergadering NCVB SINT-PHILIPSLAND 22 feb Landbouw in beweging ZLM/CBTB, Ons Dorpshuis, 19.30 u. BERGEN OP ZOOM t/m 11 mrt Salon van Bergse kunstenaars, Markiezenhof 23 feb t/m 4 mrt Ontwerpen car navalsoptocht, Markiezenhof 10 mrt Zondagskinderen, De Stoelemat 20.15 u. 11 mrt Orgelconcert, Gertrudis- kerk 16 u. 11 mrt Koffieconcert, Markiezen hof 12 u. 17 mrt Up on the roof, De Stoele mat, 20.15 u. 18 mrt Koffieconcert, Markiezen hof 11 u. 24 mrt t/m 6 mei Noord-Zuid pro ject, Paul Gees, Markiezenhof 25 mrt Scapino ballet, De Stoele mat, 14 u. 31 mrt The new American cham ber orchestra, De Stoelemat, 20.15 u. film film film ROXY 1: Harlem nights - a.L, vr (door J.H. Pelleboer) Ook al zou het einde van februari nog een paar koudere dagen met een sneeuwbuitje en een paar vorstnachten opleveren, het kan al niet anders of ook deze winter komt met een etmaalgemiddelde rond de 5.0 graden Celsius uit de bus. Bekijken wij de betrouwbare temperatuurlijst vanaf 1706 (periode van ruim 280 jaar), dan komt er een enkele keer een win ter met een zo hoog temperatuur gemiddelde voor. Dat was deze eeuw in 1934 en 1975 het geval. Wat wij nu zien is extreem, omdat het de derde opeenvolgende winter is die wij met een zo hoog temperatuurgemiddelde noteren. Weer een winter zonder ijs, al is er op de eerste decemberdagen even geschaatst. Daarna was het voorbij. Een sneeuwdag is tot half februari niet opgete kend. Slechts een paar gure buien met een natte sneeuwvlok. Dit veel te warme winterweer (20 februari was het compleet voorjaar) is kenmer kend geweest voor heel West- en Midden-Europa. Pas half februari be gint er weer wat sneeuw te vallen in de berggebieden vanaf 500 meter hoogte. Ook in Rusland en Scandinavië is er geen kou van betekenis. En wat wil "men" dan? "Men" wil daar onmiddellijk een oorzaak voor aanwijzen. Het broeikaseffect en de ozonlaag worden er in eerste instantie bij betrokken. Beide verschijnselen kunnen op den duurr in vloed krijgen op onze atmosfeer. Hij is goed daar ruim aandacht aan te besteden. Maar deze drie warme winters, met daarvoor drie koude winters met twee (bijna drie) Elfstedentochten, zijn enkel een gevolg van een bepaalde hardnekkige luchtdrukverdeling. Die drukverdeling is deze (evenals de twee vorige) winter ideaal geweest voor een grote de pressieactiviteit. Laten wij echter niet denken dat er vóór het jaar 2000 geen enkele koude (of strenge) winter meer zal voorkomen. 'Ik doe geen politiek, ik zing al leen mooie liedjes. En wie zit er nu nog te wachten op een zanger die overal kritiek op heeft. Ik heb overal al over gezongen. Ik was al geëngageerd toen het helemaal nog niet ter sprake kwam. Nu zing ik over de liefde, want daarover moet men altijd zingen'. Het uit zo'n 50 mensen bestaande publiek in het Holland Huis te Scherpenisse kreeg van de Vlaam se chansonnier dan ook een flinke dosis vitamine R (romantiek) mee naar huis. Eigenlijk is de zanger, die ondertussen al bijna 40 jaar meedraait een brenger van het le venslied. Positief bedoeld, dus ze ker geen smartlappen. Hij filosofeert zijn teksten over zijn kinderen, kleinkinderen, relatie e.d. aan elkaar met een relative rende ondertoon. Nauwelijks be komen van een griepaanval weet hij zijn luisteraars toch een uitge breid programma voor te schote len, waarin enkele uitschieters zijn. En natuurlijk het bekende 'Lied van Jan' en 'Houden van'. De ballade over de visser van het dorpje Plusrien wordt door het publiek doodstil aangehoord en men lacht om de soms al oude grapjes die door Cools als 'echt gebeurd' worden gebracht. Het is ondertussen al heel wat jaartjes geleden dat hij bij Uit op Tholen was. Zijn rimpels en grijze haren zijn toegenomen, evenals zijn le venservaring. Terloops merkt hij op, dat hij van zijn passies er al één op moest geven, 'maar zingen en een goed glas wijn drinken blijf ik doen'. De muziek bij zijn lied jes schrijft hij zelf, de gitaar is het instrument waarop hij zich bege leidt en de teksten komen van ver schillende schrijvers: o.a. van Ed Leeflang, een inwoner van Zierik- zee en van George Brassens (ver taald door Ernst van Altena. Het optreden wordt afgesloten met een toegift: een terugblik op het door hem in de loop der jaren ge brachte repertoire. Diegenen die geen jaren willen wachten tot hij weer eens bij Uit op Tholen wordt uitgenodigd, kunnen platen, bandjes of C.D.'s van Cools ko pen. Een veilig gevoel, want uit eindelijk is hij al 55 en al drie keer opa...

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 7