THOLENDERWIJS m w* eiland bewoners informatierubriek van de gemeente tholen VERGADERING COMMISSIE OPENBARE WERKEN 'AL TE KLEIN' DISTELPLUIS WIJZIGING OPHAALSCHEMA HUISVUIL I.V.M. BIDDAG GEMEENTEHUIS OPENBARE BIBLIOTHEKEN GESLOTEN SPREEKUUR B EN W NIEUWE LEDEN VOOR DE BEHEERSCOMMISSIE EN DE COMMISSIES SPORT EN SOCIAAL CULTUREEL WERK VERGADERING COMMISSIE SOCIAAL CULTUREEL WERK VOORJAARSVAKANTIE VOOR SPORT EN SPELINSTUIF INVALLERS (M/V) Donderdag 22 februari 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 2»f havenmeester van de handelshaven te Sint-Annaland m/v door j. van der slikke Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel. 01666-8200 Telefax: 01666-3553 Maandag 26 februari Op maandag 26 februari a.s. komt de commissie openbare werken voor een vergadering bijeen in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk. Deze vergadering, aanvang 19.30 uur, is openbaar. Elke belangstellende is van harte welkom en kan vooraf gebruik ma ken van het spreekrecht. Op de agenda staan onder meer de navolgende onderwerpen: - Bespreking plan reconstructie tertiaire weg nr. 13 Poortvliet Sint-Annaland; In de lijst van in 1990 uit te voeren kapitaalwerken is voor de re constructie van de weg Poortvliet-Sint-Annaland (tertiaire weg nr. 13) een bedrag opgenomen van f 4.300.000, De noodzaak van de reconstructie waarbij de bestaande weg- breedte met 1.00 meter wordt verbreed - de to'tale wegbreedte komt hiermee op 6.00-6.50 meter- ligt in het feit dat de belasting van de bermen dermate groot is dat deze stukgereden worden door het uitwijken van de verkeersdeelnemers bij het passeren van auto's, tractoren, enz. Op 20 juni 1 989 deelde het college van Gedeputeerde Staten mede dat voor de uitvoering van dit werk in principe een subsidie beschikbaar is van 90% uit de Wet Uitkering Wegen (WUW). Het inmiddels door de Heidemij in ontwerp opgestelde plan voorziet naast de verbreding van de weg met 1.00 meter in: - het aanpassen van het kruispunt met de Zwarteweg en Enge- laarsdijk d.m.v. het aanbrengen van zogenaamde druppels; - het flauwer en breder maken van de bocht tussen de Zwarte weg en de Pelleweg; - het aanpassen van het kruispunt met de Kleinedijk door het ma ken van een bajonet-aansluiting. Ter plaatse van het gedeelte bebouwde kom in de kern Poortvliet zijn in het plan aan weerszijden verhoogde trottoirbanden opge nomen om het effect binnen de 50-km-zöne visueel smaller te maken. De deklaag van de T13 zal voor het gedeelte provinciale weg Poortvliet-Schapenweg en tussen Noorddijk/Kleinedijk-Sint- Annaland bestaan uit een asfaltconstructie. Voor het overige van de T13 is i.v.m. de ondergrond gekozen voor beton, waardoor een betere overbrenging van de belasting op de ondergrond wordt verkregen. Voor wat betreft de beplanting is het uitgangspunt de bestaande beplanting zoveel mogelijk te sparen c.q. te verplanten. Op een aantal plaatsen binnen de daarvoor geldende veiligheidsnormen is enige vervanging c.q. uitbreiding van de bestaande beplanting nodig. Tevens wordt er struikbeplanting aangebracht in de berm tussen het fietspad en rijweg. Op een aantal plaatsen dient nog grond te worden aangekocht ten einde de plannen te kunnen uitvoeren. Nog dit jaar dient de verbreding te worden gerealiseerd waarna de ondergrond kan zetten. In 1991 kan vervolgens de deklaag worden aangebracht, zodat vóór 1 januari 1992 het werk geheel uitgevoerd is. De commissie wordt om advies gevraagd. - Bespreking Bomennota 1 989; In 1989 verscheen de Bomennota '89 van de gemeente Tholen. In deze nota geven burgemeester en wethouders aan dat groen noodzakelijk is om stad en dorp leefbaar te houden. Het zijn de bomen die van grote, zo niet overheersende betekenis zijn in de groenvoorziening. Bomen brengen de omgeving terug in een schaal, die de mens als natuurlijk wezen aanspreekt. Alom valt waar te nemen dat de mens zich steeds meer realiseert deel uit te maken van het natuurlijke milieu. Een overvloed aan beton en steen zijn daarmee in strijd. Willen de huidige en in de nabije toe komst door onze generatie te bouwen wijken aanvaardbare woonplaatsen blijven voor het nageslacht, dan zullen daarin voj- doende bomen moeten worden geplant. Het bestaande bomen- bestand zal optimaal verzorgd moeten worden, teneinde in de toekomst niet met een kaalslag geconfronteerd te worden. De door het college van B&W uitgebrachte nota is dan ook geschre ven om: 1. Nog meer inzicht te verschaffen in de waarde en het nut van bomen. 2. Mogelijkheden aan te wijzen om schade aan bomen tot een minimum te beperken. 3. Behandelingsmethoden aan te geven om aangebrachte scha de te herstellen. 4. Informatie te verstrekken over het huidige straatbomen- bestand. 5. Aanbevelingen te doen om dit bomenbestand uit te breiden en te verbeteren. 6. Een raming te geven van de daaraan verbonden kosten. Binnen de bebouwde kommen telt de gemeente Tholen in totaal 7651 bomen. In het buitengebied zijn 1837 bomen eigendom van de gemeente. Daarvan is 32% ouder dan 20 jaar. Echt oude bomen komen sporadisch voor. Oorzaak daarvan ligt in de inun datie van 1944 en de ramp van 1953. De na deze periode ge plante snelgroeiende bomen zijn nu kaprijp of reeds door jonge bomen vervangen. Het jonge bomenbestand is dus 68% (jonger dan 20 jaar). De meeste van deze bomen zijn aangeplant in de periode 1970 en 1980, met name in de in deze periode gereed gekomen bestemmingsplannen. De gemiddelde gezond heidstoestand van het bomenbestand is als volgt: 68,2% gezon de bomen, 29,1 matig gezonde bomen en 2,7% slecht gezon de bomen. Vanuit de gedane inventarisatie wordt het navolgen de geconcludeerd: - Van het oudere bomenbestand (20 jaar en ouder) is de eerst ko mende jaren een deel kaprijp. Het vervangen van oude bomen dient geleidelijk aan gedaan te worden om kaalslag te voorkomen. - Om het bomenbestand gezond te houden is ectra aandacht nodig voor het groot onderhoud zoals het snoeien met een hoogwerker en beluchtingsmaatregelen. - Aanvullende boombeplanting is gewenst in de kern op de gesig naleerde "witte vlekken". In het algemeen dient bij reconstruc ties van straten en herinrichting van terreinen aandacht te wor den besteed aan boombeplanting. Aanvullende boombeplanting is gewenst op onderstaande plaatsen; Tholen: - beplanting wallen oostzijde; - beplanting Molenvlietsedijk; - aanvullende beplanting in de kern; - beplanting rand "Buitenzorg". Poortvliet: - aanvullende beplanting in de kern. Scherpenisse: - beplanting langs Westkerkseweg, Platteweg en Molenweg. Sint-Maartensdijk: - aanvullende beplanting in de kern met name in de Bloemenlaan, Pres. Kennedystraat. Pres. Rooseveltstraat, Jacoba van Beie- renstraat, Henri Dunantstraat, Oosterscheldestraat en Frank van Borselenstraat. Stavenisse: - aanvullende randbeplanting 't Bos; - beplanting van Poststraat, Pilootweg en Kerkstraat. Sint-Annaland: - aanvullende randbeplanting, onder andere Havendijk; - beplanting in diverse straten. Oud-Vossemeer: - beplanting in Patrijzenweg, Coentjesweg, Dorpsweg en Veerstraat; - aanvullende beplanting in de kern. In een aantal overzichten geeft het college van burgemeester en wethouders een aantal nader uitgewerkte voorstellen aan uit gesplitst in: a. te vervangen bomen, kappen en nieuwe aan plant., b. op te knappen bomen; groot onderhoud, c. nieuw te planten bomen. Daaruit blijkt dat in de periode 1990-1995 een bedrag wordt geïnvesteerd van ruim f 119.000,—, waarvan f 95.300,— betrekking heeft op het jaar 1990. De commissie wordt om advies gevraagd. - Bespreking brochure 'Huishoudelijk afval in Zeeland, naar een gescheiden inzameling' van de Zeeuwse Milieu Federatie; In deze brochure doet de Zeeuwse Milieu Federatie een aantal aanbevelingen waarvan zij hoopt dat deze aanleiding zullen zijn voor de gemeente het afvalbeleid kritisch te bekijken en zonodig maatregelen te treffen. Woensdag 7 maart 1990 Aanvang 14.15 uur "t Ouwe Raed'uus" Poortvliet De werkgroep 'Uit op Tholen' presenteert een voorstelling van het poppentheater: met: In deze poppenkastvoorstelling woont Distelpluis op een wolk. De grote wolkenvreter Wil de wolk van Pluis afpakken. Hoe zal dat aflopen? De voorstelling, waarvan de toegangsprijs is bepaald op f 2,50 p.p., is bedoeld voor kinderen van 4-11 jaar. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal en via de VVV eiland Tholen, Ha ven 48 Sint-Maartensdijk, tel: 01666 - 3771. In verband met de Biddag voor arbeid en gewas treedt er op woens dag 28 februari a.s. een wijziging op in het ophaalschema van de ge meentelijke reinigingsdienst. Het huisvuil in de kernen Oud- Vossemeer en Poortvliet (ten oosten van de Smidsstraat en Noordstraat) wordt i.p.v. woensdag nu opgehaald op dinsdag 27 fe bruari. De gemeentelijke stortplaats 'Tuttelhoek' is op woensdag 28 fe bruari de gehele dag gesloten. In verband met de Biddag voor arbeid en gewas zijn het gemeente huis en de openbare bibliotheken op woensdag 28 februari de gehe le dag gesloten. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van bur gemeester en wethouders vinden plaats op maandag 26 februari 1990 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester H.A. van der Munnik en de wethouders P. van Schetsen, L.J. Koopman en J. Versluijs houden hun spreekuur van 11.00 - 12.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01 666 - 8200, toestel 330. WIJ ZOEKEN: Op 21 maart a.s. kiezen de inwoners van Tholen een nieuwe ge meenteraad. Daarmee komt een eind aan de zittingsperiode van de leden van de thans zittende raad. De zittingsperiode van leden van de beheerscommissies van de gemeentelijke dorpshuizen en die van de leden van de commissies sport en sociaal cultureel werk is gelijk aan de zittingsperiode van de raadsleden. Dit betekent dat de leden voor deze commissies opnieuw benoemd moeten worden. De huidige leden zijn aftredend en als men dit schriftelijk te kennen geeft herkiesbaar. Er kunnen echter ook nieu we leden worden benoemd. De beheerscommissies De gemeente Tholen kent 6 beheerscommissies te weten: de be heerscommissie voor de sport- en gemeenschapscentra te Tholen (Gasthuiskapel en Meulvliet); de beheerscommissie voor het sport en gemeenschapscentrum "de Wellevaete" en de beheerscommis sies voor "de Vossenkuil" te Oud-Vossemeer, het Holland-Huis te Scherpenisse, "de Stove" te Stavenisse en "'t Oude Raed'uus" te Poortvliet. De commissies hebben tot taak de uitoefening van het feitelijk beheer van de sport- en gemeenschapscentra in de gevallen Tholen en Sint-Annaland en van de dorpshuizen in de andere woon kernen. De uitvoering van deze taak geschiedt door: a. het desgevraagd of eigener beweging adviseren aan burgemees ter en wethouders omtrent de inrichting, onderhoudstoestand en akkommodatie van de sport- en gemeenschapscentra/dorpshuizen en de benoeming van de beheerder, alsmede omtrent alle andere za ken betreffende het beheer en de exploitatie van het complex; b. de exploitatie van het complex overeenkomstig de door burge meester en wethouders vastgestelde richtlijnen. Elke commissie bestaat uit zeven leden die op aanbeveling van bur gemeester en wethouders door de gemeenteraad worden benoemd. Per vergadering ontvangen de commissieleden een vergoeding. Hebt u belangstelling voor het lidmaatschap van één van de zes commissies, dan kunt u dat door het schrijven van een brief aan bur gemeester en wethouders van Tholen, Markt 1-5, 4695 CE Sint- Maartensdijk, kenbaar maken. Deze brief moet uiterlijk 17 maart in ons bezit zijn. Commissies sport en sociaal cultureel werk De gemeente Tholen kent een zogenaamde welzijnscommissie. Die commissie bestaat uitsluitend uit raadsleden. Daarnaast functione ren een 2-tal commissies die elk uit 7 burgerleden bestaan een lid van het college van burgemeester en wethouders. Bedoeld wor den de commissies sport en sociaal cultureel werk. De 2 bovengenoemde commissies, waarin zoals geschreven burger leden zitting krijgen, hebben tot taak de in de Thoolse gemeenschap levende wensen en behoeften op het gebied van sport en sociaal cultureel werk te peilen. Daarnaast zullen zij gevraagd of uit eigener beweging adviezen uitbrengen aan het college van burgemeester en wethouders met betrekking tot het te voeren beleid. Van de com missieleden wordt verwacht dat zij bereid zijn circa 5 vergaderingen per jaar bij te wonen. Dergelijke vergaderingen vragen natuurlijk voorbereidingstijd. Voor elke vergadering wordt een redelijke ver goeding beschikbaar gesteld. De kandidaat-leden dienen verder aan de navolgende voorwaarden te voldoen: a. men dient een brede interesse te hebben voor het welzijnswerk en wel zodanig dat er geen sprake zal zijn van belangenbehartiging voor alleen de eigen achterban; b. men dient bij voorkeur werkzaam te zijn als vrijwillig(st)er in het welzijnswerk; c. men dient goed op de hoogte te zijn van de Thoolse situatie. Belangstellenden kunnen zich, onder vermelding van de commissie waarnaar de voorkeur uitgaat, aanmelden tot 17 maart 1990 door het schrijven van een brief aan het college van burgemeester en wethouders van Tholen, Markt 1-5, 4695 CE te Sint-Maartensdijk. Donderdag 1 maart: Op donderdag 1 maart komt de commissie sociaal cultureel werk voor een vergadering bijeen in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk. Deze vergadering, aanvang 20.00 uur, is openbaar. Elke belangstellende is van harte welkom en kan vooraf gebruik ma ken van het spreekrecht. Op de agenda staan onder meer de navolgende onderwerpen: - Verslag van de werkgroep jeugd- en jongerenwerk; Deze Werkgroep heeft een inventarisatie gemaakt van het jeugd- en jongerenwerk op Tholen en doet daar verslag van aan de com missie. Het jeugd- en jongerenwerk wordt onderverdeeld in drie elementen: 1 - het particuliere initiatief, waarmee o.m. wordt bedoeld het kerkelijk jongerenwerk waarbij de gemeente nauwelijks of niet is betrokken 2 - het open jeugd- en jongerenwerk dat met steun van gemeen- - telijke subsidie functioneert 3 - het jeugd- en jongerenwerk, dat hoofdzakelijk gericht is op gezondheidszorg en preventie activiteiten (overleggroep Jonge renbeleid Tholen) 1. In de gemeente zijn diverse initiatieven gebaseerd op een vaste identiteit. Als voorbeeld kan worden genoemd, Youth for Christ, diverse kerkelijke jeugdverenigingen en de plattelandsjon geren. Bedoelde activiteiten worden georganiseerd en gefinan cierd door derden en op een speciale activiteit na, wordt daar geen subsidie aan verstrekt. 2. In Stavenisse en Oud Vossemeer zijn nog jeugdhonken waar diverse activiteiten worden georganiseerd. Door middel van ei gen bijdragen van de bezoekers en gemeentelijke subsidie zijn zij in staat te functioneren. De jeugdclub Scherpenisse heeft zich zelf per 1-1-1990 opgeheven vanwege gebrek aan belangstel ling. Het zittende bestuur heeft wel te kennen gegeven haar acti viteiten te willen verleggen. In de kern Tholen is nog Scouting ac tief met een groot ledenbestand. Subsidiëring door de gemeente is hierbij noodzakelijk. De jeugd is verder goed vertegenwoordigd in de diverse sportclubs, deze vallen echter buiten het directe jeugd- en jongerenwerk. 3. De overleggroep Jongerenbeleid, waarin zijn vertegenwoor digd, de rijkspolitie, het maatschappelijk werk, de schplen voor voortgezet onderwijs en speciaal onderwijs, twee jeugdvereni gingen en een consulent van het provinciaal adviesbureau, advi seert het college en neemt initiatieven op het gebied van gezond heidszorg en preventie-activiteiten. Die initiatieven hebben o.m. geleid tot een alcoholvoorlichtingsprojekt aan de scholen voor voortgezet onderwijs. Er zijn ontwikkelingen op het terrein van de gezondheidszorg, in samenwerking met het projekt GVO van de GGD die zich ook richten op de basisscholen. Het is de bedoe ling om een aantal initiatieven ook aan te bieden aan het jeugd werk zelf en aan verenigingen die jongeren tot hun ledenbestand kunnen rekenen. - Kinderopvang; De werkgroep vrouwenemancipatie heeft een onderzoek gedaan naar de behoefte aan kinderopvang op Tholen. Onder kinderop vang wordt in dit verband verstaan de verzorging en opvoeding van kinderen (in de nog niet schoolgaande leeftijd) door anderen dan de (pleeg- of stief-)ouders op uren dat deze zelf hiervoor we gens studie of werk niet beschikbaar zijn. Aan het college van burgemeester en wethouders zijn inmiddels de onderstaande aanbevelingen gedaan: -het oprichten van een stichting voor kinderopvang Tholen; -het oprichten van een centrum voor halve dagopvang voor kin deren van 0-4 jaar. Door de verhuur van kindplaatsen (7) aan werkgevers op Tholen en in West-Brabant zou na verloop van tijd de exploitatie voor 50% door de werkgevers gedragen kunnen worden. -aanvraag voor een regionaal gastouderproject dat tot taak krijgt: 1. bemiddelen in kinderopvang bij vraagouders thuis 2. bemiddelen in kinderopvang bij gastouders thuis 3. functioneren als centraal informatiepunt aangaande kinder opvang 4. coördinerende taken vervullen voor de stichting voor kinder opvang op Tholen. Per 1 januari 1990 is van rijkswege van kracht geworden de sti muleringsmaatregel kinderopvang. Op basis van deze maatregel wordt een bedrag van f 5000,— per opvangplaats ontvangen die in de periode 1990 t/m 1993 wordt gecreëerd. Per gemeente is op basis van het aantal woningen een maximum aantal te sub sidiëren opvangplaatsen vastgesteld. Voor Tholen zijn dit er 25. De stimuleringsbijdrage van de rijksoverheid wordt alleen verstrekt voor kinderopvang in de vorm van: -kinderdagverblijf; kinderopvang in groepsverband in speciaal daartoe ingerichte ruimten, geschikt voor hele- dan wel halve dagopvang. (8 of meer aaneengesloten uren per werkdag, 5 da gen in de week, respectievelijk meer dan 5 uren, maar minder dan 8). -gastouderopvang; kinderopvang in een gezinssituatie verzorgd door particulieren, waarbij de opvang tot stand komt door bemid deling van en begeleid wordt vanuit een organisatie, waarbij par ticulieren kinderopvang kunnen vragen of aanbieden. Een coördinatrice zoekt aan de hand van vragenlijsten een gastouder en een vraagouder bij elkaar. Een opvangplaats dient minimaal te voorzien in 2160 uren opvang per jaar. Op één op vangplaats mogen maximaal vier kinderen worden opgevangen, inclusief de kinderen van het eigen gezin. Zoals gesteld kan de gemeente Tholen een bijdrage krijgen voor maximaal 25 opvangplaatsen. Er dient echter wel rekening te worden gehouden met het feit dat Tholen 7 woonkernen heeft en de potentiële gebruikers verspreid over de gehele gemeente wonen. De kinderopvang kan op verschillende manieren worderj inge vuld. De werkgroep heeft daartoe een 3-tal alternatieven ontwik keld. Burgemeester en wethouders stellen in principe voor te gaan werken met het tweede alternatief van de werkgroep, waarbij de nadruk ligt op het gastouderproject. Dit project is niet aan één kern gebonden en voor Tholen dus uitermate geschikt. Samengevat komt het zogenaamde alternatief II op het volgende neer. Nog in 1 990 wordt gestart met een gastouderproject waar voor voor maximaal 40 kinderen geld beschikbaar is. Vanaf 1991 loopt dit op tot 60 kinderen. Van het rijk wordt bovendien een bedrag van f 150.000,— verkregen bedoeld als investering voor de (ver)bouw en inrichting van een kinderdagverblijf be doeld voor de (halve dag) kinderopvang van aanvankelijk 20 en later 40 kinderen (maximum). In 1992 zou het kinderdagverblijf daadwerkelijk van start moeten gaan. Vanaf 1992 gaat het tota le project voor de gemeente f 5000,— kosten. In 1993 f 25.000, In deze bedragen is wel rekening gehouden met de ouderbijdragen, doch nog niet met de verhuur van kindplaatsen aan werkgevers. Besloten is om een werkgroep te starten die het college nader zal adviseren over verdere vorm en uitwerking van de kinderopvang op Tholen. De commissie wordt gevraagd advies uit te brengen. - Notitie over uitleenposten Openbare Bibliotheek Tholen; Het bestuur van de openbare bibliotheek Tholen heeft in juni 1989 een gespreksnotitie aangeboden over het functioneren van de uitleenposten. De notitie is opgesteld omdat de toenemende behoefte aan scholing, verregaande automatisering en grotere mobiliteit van de bevolking steeds hogere eisen aan het biblio theekwerk stellen. In de filialen kan men daar op inspelen, maar het bestuur signaleert dat de uitleenposten een steeds grotere achterstand oplopen. De notitie behandelt drie aandachtspunten, Onder auspiciën van de werkgroep sportieve recreatie wordt elke vrijdagavond van 18.00-19.00 in sporthal 'Meulvliet' te Tholen een sport- en spelinstuif gehouden. In verband met de komende voor jaarsvakantie vindt dit evenement morgen, vrijdag 23 februari en vrijdag 2 maart a.s. geen doorgang. te weten: de collectie, de huisvesting en de begeleiding en scho ling van vrijwilligers. Een alternatief voor de uitleenposten zou zijn de zogenaamde bi bliobus. Zowel bibliotheekbestuur als college vinden dit alterna tief, waarmee op jaarbasis een bedrag van f 73.780,— gemoeid is, niet aantrekkelijk. Een van de belangrijkste knelpunten dat voor alle uitleenposten geldt, vormt volgens de nota de deskun digheid van de vrijwilligers. Het bestuur staat een uitgebreidere begeleiding van de vrijwilligers voor. Hoewel de notitie niet in gaat op de financiële consequenties, dient op jaarbasis toch met een aanzienlijke verhoging van het tekort rekening gehouden te worden. In een gesprek heeft het college van b en w aan het bi bliotheekbestuur verzocht de mogelijkheden van het inzetten van vrijwilligers in de filialen en aanwending van de arbeidstijd van de professionale krachten voor begeleiding van vrijwilligers in de uit leenposten te onderzoeken. Het bestuur is van mening dat het in zetten in de filialen van vrijwilligers niet wenselijk'is en heeft een nadere uitwerking van zijn uitgangspunt van begeleiding van vrij willigers in de uitleenposten opgesteld. In de notitie is een samenvatting opgenomen van nader .uit te werken aanbevelingen: 1Nader doen uitwerken of een zelfstandige vestiging in Oud- Vossemeer haalbaar is. 2. Aan de uitbreiding van de collectie in Oud-Vossemeer dient prioriteit te worden gegeven bij het niet kunnen verwezenlijken van punt 1 3. In Poortvliet is andere huisvesting noodzakelijk. 4. In Scherpenisse is er aanleiding om apart te blijven functione ren op een iets lager niveau, maar dan wel de uitleenruimte te vergroten. 5. Ter verbetering van het functioneren van de uitleenposten die nen uren beschikbaar te worden gesteld voor begeleiding van de vrijwilligers. De commissie wordt om advies gevraagd. Subsidie-aanvraag Stichting Lokale Omroep Tholen (SLOTH); In het 1e kwartaal 1989 werden er met het toenmalige bestuur van de Sloth gesprekken gevoerd over een verhoging van de ge meentelijke subsidie. Belangrijkste oorzaak daarvan was de uit breiding naar 40 uur zendtijd per week, de bouw van een 2e stu dio en enkele noodzakelijke investeringen. In april 1989 werd aan de gemeenteraad voorgesteld de subsidie voor SLOTH met f 2500,— te verhogen tot f 15.000, Als gevolg van interne problemen bij de lokale omroep werd dit voorstel aangehouden, tot het tijdstip waarop meer duidelijkheid zou zijn verkregen over bestuurlijke structuur, regeling op het uitvoerende vlak en finan ciële situatie. Na een aantal gesprekken met het inmiddels aangetreden interim-bestuur deden burgemeester en wethouders een subsidie-bod onder voorwaarden hetgeen neerkwam op een maximaal bedrag in 1990 van f 12.500, Na dat besluit is de 'ontwikkeling' van SLOTH in een stroomversnelling gekomen. Het interim-bestuur trad af en het nieuwe bestuur kwam snel met duidelijke plannen, die een geheel andere richting uitgingen. Bovendien werd het nieuwe bestuur geconfronteerd met een opstelling van de vereniging 'Vrienden van de SLOTH', die er me de in heeft geresulteerd dat een continuering van het gebruik van de studio in de Regentessestraat niet meer mogelijk was. Boven dien moest het nieuwe bestuur, na een actie van voornoemde vereniging, er rekening mee houden dat het aantal donateurs de eerstkomende tijd een forse daling zou ondergaan. Tevens moet er, na het verbreken met de banden met de heer C. Burgers, nieu we zendapparatuur worden gekocht. Begin januari 1990 werd door het nieuwe bestuur dan ook een concept subsidie-aanvraag ingediend, op 5 februari j.l. gevolgd door een definitieve subsidie-aanvraag. Bij het ter perse gaan van deze rubriek 'Tholenderwijs' moest de ze aanvraag nog in het college van burgemeester en wethouders worden behandeld. Om die reden kunnen daarover thans nog geen nadere mededelingen worden gedaan. Indien het college daarover tijdig een besluit neemt, kan de subsidie-aanvraag aan de commissie om advies worden voorgelegd. Burgemeester en wethouders van Tholen roepen sollicitanten op voor de functie van Aanstelling vindt voorlopig plaats in tijdelijke dienst. Aan deze part-time functie is vanaf de 27-jarige leeftijd een salaris verbon den van f 476,92 bruto per maand, berekend naar 7 uur per week. Enige kennis van binnenvaartschepen en plezierjachten is ver eist. De aan te stellen functionaris dient bereid te zijn op alle da gen van de week werkzaam te zijn en moet in de kern Sint- Annaland wonen. Inlichtingen worden desgewenst verstrekt door de heer W.A. Blaas tel. kantoor 01666-8258. Sollicitaties te richten aan het college van burgemeester en wet houders van Tholen, Markt 1-5, 4695 CE Sint-Maartensdijk, binnen 10 dagen na verschijning van dit blad. Ten behoeve van de openbare basisscholen in de gemeente Tholen is er met ingang van heden plaats voor die in geval van afwezigheid van de groepsleerkrachten de lessen waarnemen. Van de sollicitant wordt verwacht dat hij/zij voldoet aan de wettelijke bevoegdheidseisen. Sollicitaties kunnen worden gezonden aan het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Tholen, Markt 1-5, 4695 CE te Sint-Maartensdijk. Zijn tijd was om, hij sprak nog een kort gebed uit, en nam afscheid. Hij had toch een wat onbevredigd gevoel en dacht, de volgende keer be ter. Hitier ging steeds verder met zijn oorlogsvoorbereidingen, het was dui delijk genoeg dat hij nog maar aan het begin van zijn agressieve hande lingen bezig was. Hij hield brallende redevoeringen waarin hij de hele wereld beschuldigde van het feit, dat een miljoenen volk als het Duitse geen levensruimte had, dat het recht op koloniën had, wat hem door de rest van de wereld ontzegd werd. Zijn bedoeling was duidelijk. Hij zou met geweld wel nemen wat hem volgens zijn machtsideologie rechtens toekwam. Onder de druk van de internationale spanningen werd in ons land op 29 augustus 1939 de algemene mobilisatie afgekondigd. Twee dagen la ter trokken de duitse tanks Polen binnen. En daarmee was de tweede wereldoorlog een feit geworden, want Engeland en Frankrijk waren nu niet meer tot onderhandelen bereid. Zij stelden Duitsland een ultima tum, dat het binnen twee uren zijn troepen uit Polen moesten terugtrek ken en dat wanneer dat niet gebeurde deze twee landen zich dan in staat van oorlog met Duitsland achtten. Hitier vond het niet nodig op dit ul timatum te reageren, zodat vanaf dat ogenblik Engeland en Frankrijk zich in oorlog met Duitsland bevonden. In ons land zorgde de mobilisatie voor een belangrijke wijziging in het leefpatroon. Niet alleen voor hen die in militaire dienst waren geroepen, maar ook van het thuisfront. Er bevonden zich eind augustus 1939 on geveer 250.000 man onder de wapens. Er moesten in de burgermaat schappij heel wat banen opgevuld worden, wat een flinke daling van de werkloosheid te weeg bracht. Er werden paarden gevorderd en auto's. Er moesten gebouwen ontruimd worden voor de legering van soldaten. Kortom door de mobilisatie ontstond heel wat werkgelegenheid. Zelfs op een dorp als het onze was de invloed daarvan duidelijk merk baar. Er was een aantal jonge en ook wat oudere mannen, tot 35 jaar, onder de wapens geroepen. Er waren ook al mannen bij die al een zelfstandig beroep uitoefenden. Die kregen dikwijls na een tijdje wel vrijstelling, maar het kwam ook wel voor, als er bijvoorbeeld nog een vader was, die nog in staat was om te vervangen, dat de betreffende per soon de hele mobilisatie en oorlogstijd in dienst moest blijven. Typerend was, dat ondanks al deze maatregelen, ondanks het feit dat Hitier steeds driester en agressiever werd, eigenlijk niemand in ons land, noch militairen, noch burgerbevolking, noch regeringspersonen er serieus rekening mee hield, dat ook wij wel eens in de oorlog betrokken zouden kunnen worden. Dat waren maar enkelen en hun stem was dan ook als van de roepende in de woestijn. Wie er wel rekening mee hield, was H.M. Koningin Wil- helmina. Zij was het die bij alle vooroorlogse kabinetten er zeer sterk op aangedrongen heeft meer aandacht te besteden aan de landsverdedi ging. Maar helaas ook tevergeefs. WORDT VERVOLGD

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 5