Restaurant Zeeland uitgebrand Geen provinciegeld woon-zorg projecten H. Timmers dankbaar met oorkonde Tutep Weg tussen Poortvliet en St.-Annaland breder GEERS SCHOENEN Recordweek Goedhart Fluplandse lamsoren niet voor Tholen? Mannenkoor op de radio Uien 33 cent 2 PAAR HALEN 1 PAAR BETALEN Kortsluiting in stopcontact naast schoorsteen boosdoener Gouden lid en oud-voorzitter ZLM St. Philipsiand gehuldigd Thoolse bomen vergen 1.6 ton komende 6 jaar Alle Thoolse schooldammers ronde verder Donderdag 22 februari 1990 46e Jaargang no. 15 SCHOENEN ZÖ VOORDELIG GESLOTEN zijn Lijnbach Een grote binnenbrand in restaurant en lunchroom Zeeland aan de Kaay in Tholen heeft maandagoch tend op de beneden- en bovenverdieping zware schade veroorzaakt. Het vuur werd bestreden door een dertig tal brandweerlieden van de korpsen Tholen en St. Maartensdijk. Kortsluiting in een stopcontact naast de schoorsteen in het restaurant is vermoedelijk de boos doener. Zelfstandig wonen ouderen wel bevorderen De provincie heeft het subsidieverzoek voor woon zorg projecten voor ouderen op Tholen niet gehono reerd. "We beschouwen het als een totale afwijzing," zei wethouder J. Versluijs over de brief van gedepu teerde staten. Die brief kwam maandag aan de orde in de gemeenteraad. Struiken tussen rijbaan en fietspad Vóór 1 januari 1992 moet de weg tussen Poortvliet en Sint-Annaland (Paasdijk weg/Bram Groenewege- weg/Langeweg) zijn aangepast. De gemeente wil de weg over de totale lengte een meter verbreden, omdat nu de bermen worden stukgereden door uitwijkende auto's en tractoren. Plafonds Veel rook "We zijn dankbaar en blij dat we dit hebben mogen beleven", zei dhr. H. Timmers uit St. Philipsiand don derdagavond in 't Ouwe Raed'uus te Poortvliet. "U hebt ook uw sporen verdiend binnen de ZLM", zei kringvoorzitter J.L. van Gorsel, die de gouden jubila ris de erespeld met oorkonde overhandigde. Dankbaar Afscheid Potappel DEZE WEEK Nog nooit kocht u goede t/m zaterdag 25 febr. bij Blauwstraat 69 Steenbergen van 27/2 t/m 9/3 zat onze zaak wegens interieursvernieuwing Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsiand, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30.30 05 556 Abonnement f 21,50 per halfjaar. Per jaar f 39,50, per post 49,75 per jaar. Losse nummers 1,30 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,39 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 7,50 contant. Inclusief btw op rekening 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Nog nooit kreeg Goedhart in St. Maartensdijk in één week zoveel opdrachten als vorige week: bijna twee miljoen gulden, waarvan an derhalf miljoen uit België. Daar zijn koelers nodig voor de opslag van geïmporteerd fruit bij de ha vens van Antwerpen en Zeebrug- ge. Het overige half miljoen komt van diverse opdrachten uit ver schillende landen. De grote order kan met het eigen personeel worden uitgevoerd, maar Goedhart wil wel een cam pagne beginnen om schoolverla ters van m.t.s. en l.t.s. binnen te halen. "We zijn voorzichtig bezig om de prouktiecapaciteit uit te breiden", liet dhr. M. Smits we ten. "Verder zijn we flexibel ge noeg om met inleenkrachten snel op pieken te reageren." Het koeltechnisch bedrijf pro beert ook de profiteren van de slechting van het IJzeren Gordijn. "Via West-Duitse installateurs wordt er al heel wat geleverd in Oost-Europa, maar we willen daar nog meer aan doen", aldus Smits. Goedhart heeft ook plan nen om beurzen in Rusland en China te bezoeken. Het in oktober afgesloten boek jaar 1988/1989 noemt de woord voerder van het koeltechnisch bedrijf 'bevredigend'. Na de laat ste uitbreiding vorig jaar, staan er qua gebouwen voorlopig geen plannen op stapel. Wel zijn er in vesteringen gepland in produktie- apparatuur. AUTOMATISERING P. Vineloolaan 12A 4611 AN Bergen op Zoom Tel. 01640 - 41087 "Net zo min als de slikken van de Noord bij St. Maartensdijk alleen voor Tholen aren zijn, kunnen lamsoren en zeekraal bij St. Phi lipsiand toch niet alleen door in woners van die gemeente gesneden worden", zei het Thool se raadslid M.A.J. van der Linde maandagavond. Hij keek ervan op, dat de stichting het Zeeuws Landschap heeft aan gekondigd, dat alleen inwoners van St. Philipsiand daarvoor ver gunning kunnen krijgen. "Dat vergunningenstelsel vind ik op zich uitstekend, maar voorheen sneden daar ook inwoners van Tholen en Brabant zeegroenten", aldus Van der Linde. Burgemeester Van der Munnik vroeg zich af, of b en w van Tho len daarover een standpunt moesten innemen. "Wanneer het Zeeuws Landschap vergunning weigert, staat er een beroepspro cedure open", merkte de burge meester op. "Daar hebt u formeel gelijk in", erkende raadslid Van der Linde. De brandweerkorpsen van Tholen en St. Maartensdijk bezig met het blussen van restaurant Zeeland aan de Kaay in Tholen. Rechts is de klok van de Amro Bank nog zichtbaar. Om 8.10 uur rukte het korps Tho len nogmaals uit voor nablussing van een weer opgelaaid vuurtje. Op verzoek van de brandweer spijkerde aannemer Burgers daar na het pand dicht. Onder de weinige toeschouwers in de vroege maandagochtend was ook burgemeester H.A. van der Munnik, die zich op de hoogte liet stellen door dhr. Vonk en gemeen telijk brandweercommandant L.T. Steenpoorte. Pagina lg: historie hotel Zeeland van winkel tot restaurant Het provinciebestuur schrijft daarin dat Tholen vooruitloopt op het in werking treden van de Wet op de bejaardenoorden, waardoor g.s. formeel geen toe zegging kunnen doen. Daarnaast is er op Tholen geen achterstand in capaciteit, wat plaatsen in een bejaardenoord betreft. In de brief wordt geweien op de nieuwbouw van Ten Anker en subsidiëring van De Vossemeren in Nieuw- Vossemeer ten behoeve van oude ren uit Oud-Vossemeer. "Wij kun nen ook op termijn dus geen perspectief bieden voor honore ring van uw verzoek," aldus g.s. De stuurgroep die met het Thool se project bezig is, gaat gewoon verder, hoewel Versluijs sprak van een 'tegenvaller'. De provincie staat wel positief tegenover het project, zo blijkt uit de brief, om dat het zolang mogelijk zelfstan dig wonen er door wordt bevorderd. Het scheppen van die mogelijkheden voor ouderen, die niet in aanmerking komen voor een plaats in een bejaardentehuis, is volgens g.s. 'de uitsluitende be moeienis van de gemeente'. Daar voor wordt een bijdrage uit het gemeentefonds ontvangen. Om welk bedrag het gaat, kan volgens Versluijs niet worden nagegaan (het is een onderdeel van de alge mene uitkering - red.). I.C. Moer land was daar benieuwd naar. Hij stelde verder dat de aanwijzing van ouderen door de indicatie commissie bejaardenoorden niet hetzelfde hoeft te zijn als van de stuurgroep. "Nu kunnen we in derdaad zelf voorwaarden stellen voor opname," zei Versluijs. Zoals bekend wil de Hervormde Gemeente van Stavenisse de nala tenschap van mevrouw E. Hans- sens (ruim zes ton) gebruiken voor het stichten en exploiteren van een dienstencentrum. Het Smalstads Mannenkoor is za terdagavond tussen tien en elf uur te beluisteren op Radio 4, in het programma 'Klassiek op zaterda gavond'. In september werkte het koor mee aan een symposium ter ere van de Belgische orgelbouwer Loret, dat werd gehouden in het Brabantse Reusel. Van het con cert, dat het Smalstads Mannen koor samen met de organist Joris Verdin gaf, werden opnamen ge maakt door de KRO, de BRT en de Wereldomroep. Op televisie was Tholen vorige week ook in het nieuws. Het pro gramma 'Van gewest tot gewest' zond toen een reportage uit over de proeffabriek voor com poste ring van organisch afval, die P. Bolsius onlangs bij de vuilstort plaats Tuttelhoek in gebruik nam. De brand werd ontdekt door buurman Anton van Oost, die wakker werd van de rook. "Het was een hele scherpe lucht", ver telde Van Oost. "Het leek wel of er iets schroeide, of er wat lag te smeulen. In mijn huis was er ech ter niets te zien, waarna ik besloot aan de voorkant buiten te kijken. Toen zag ik het al gauw: het was allemaal rook bij het restaurant en ik kreeg ook een gang vol rook. Je zag niets meer." Van Oost belde de alarmcentrale en ging weer naar buiten, waar hij zijn buurman Vonk aantrof. "Ik was blij dat ik nog naar buiten kon komen", vertelde de horeca ondernemer. Om tien uur was het restaurant zondagavond dicht ge gaan, waarna hij nog bij de colle ga's van café De Tol aan de Postweg op bezoek was geweest. Toen Vonk omstreeks half drie thuiskwam, had hij in de woonka mer boven nog televisie gekeken, waarna hij op de bank in slaap viel. Na vier uur werd hij wakker van een brandlucht. Hij ging naar be neden en zag in het restaurant vuur bij de schoorsteen. Gezien Het door de Heidemij opgestelde plan omvat verder de aanpassing van het kruispunt met de Zwarte- weg en de Engelaarsdijk, het flau wer en breder maken van de bocht tussen de Zwarteweg en de Pelle- weg en het maken van een bajonet-aansluiting op het kruispunt met de Kleine Dijk. Het gedeelte Paasdijkweg binnen de bebouwde kom van Poortvliet krijgt aan weerskanten verhoogde trottoirbanden. In verband met de ondergrond krijgt de weg een dek laag van beton, behalve op de ge deelten tussen Lageweg/Schapen- weg en Noorddijk/Kleine Dijk. Daar wordt asfalt gebruikt. De beplanting wordt zoveel mogelijk intact gehouden of verplaatst. Tussen het fietspad en de weg komt struikbeplanting. De kosten van dit project worden geraamd op 4.490.000 gulden. In de gemeentebegroting is voor het werk 4.300.000 gulden opgeno men. De verbreding wil de ge meente nog dit jaar uitvoeren, waarna in 1991 de deklaag wordt aangebracht. De aanlegvergun- ningen alsmede toestemming van het waterschap voor het verleggen van sloten moeten nog worden verkregen. Ook moet nog grond worden aangekocht bij de Zwarte weg en Engelaarsdijk, in de bocht tussen de Zwarteweg en de Pelle- weg en bij de Kleine Dijk. De commissie openbare werken bespreekt het plan maandagavond om half acht tijdens een openbare vergadering in het gemeentehuis. de rookontwikkeling vluchtte hij naar buiten. De vrijwilligers van het brand weerkorps Tholen werden om 4.11 uur gealarmeerd, waarna ze om 4.16 uur aan de Kaay waren. De brand zat nog binnen. De ramen waren in tact en er stond weinig wind. Commandant G. Akers- hoek achtte het toch noodzakelijk assistentie te vragen van het korps St. Maartensdijk, dat om 4.21 uur uitrukte en om 4.33 uur in Tholen was. Met elk twee hoge druk- en drie lage drukspuiten werd het vuur in het restaurant en in de woonkamer bestrijden. De ruiten werden ingeslagen en met ladders tegen de naastgelegen woning van Anton van Oost en later tegen restaurant Zeeland zelf, kon men de brand beter bestreden. Met een slang door de gang van buurman Van Oost kon men aan de achter kant bij restaurant Zeeland ko men. "We konden moeilijk bij de vuur haard komen", vertelde Akers- hoek. "De brand zat achter muren en tussen plafonds en die bestonden in dit oude pand vaak uit verschillende lagen. Gelukkig bleef het beperkt tot een binnen brand, want door de grote hoe veelheid hout was de vuurbelasting enorm. Een uit slaande brand met veel wind was niet te overzien geweest", aldus de korpscommandant. Toen de brandweer arriveerde wist men al, dat er niemand meer in het pand was. Beneden was het vuur snel onder controle, maar boven bleef het hangen in ver schillende ruimten. "Het was nog kantje boord, want even dacht ik nog dat het vuur uit het pand zou komen", zei Akershoek. Achter holle wanden was de brand van de schoorsteen in het restaurant naar boven gegaan, de woonkamer in. De grote rookontwikkeling noop te de brandweer tot het dragen van persluchtmaskers. Er werden totaal 15 flessen gebruikt. Om 6.12 uur rukte het korps St. Maartensdijk in. Tholen bleef nog tot 7.43 uur om de laatste resten vuur te blussen en alle ruimten te inspecteren. Het inte rieur in het restaurant was ver woest en de woonkamer op de bovenverdieping was grotendeels uitgebrand. De lunchroom aan de rechter kant van het pand op de begane grond, bleef in tact. Bij de buren, dhr. Van Oost en mevr. Van Veenendaal aan de ene kant en de Amro Bank aan de an dere zijde, was het gehele pand doordrongen van de rook. Kringvoorzitter J.L. van Gorsel biedt H. Timmers uit St. Philipsiand de oorkonde aan ter gelegenheid van zijn vijftigjarig lidmaat schap van de ZLM. Links mevr. Timmers in de bloemetjes. In het volle dorpshuis was de hul diging een feestelijke onderbre king van de problemen waarmee de leden op het gebied van het mi lieu, de graanprijzen en schade van ganzen/smienten geconfron teerd worden. Er waren nog twee gouden jubila rissen: dhr. Tazelaar uit Stavenisse die van 1940 tot 1970 bestuurslid van de ZLM-afdeling was waar van 7 jaar secretaris, alsmede de tot de afdeling Poortvliet beho rende fruitteler/pluimveehouder H. Hoogerbrugge uit Halsteren. Thzelaar kon om gezondheidsre denen niet aanwezig zijn en werd door het afdelingsbestuur uit Sta venisse gehuldigd. De Poortvlietse afdelingsvoorzitter M.D. Geuze en bestuurslid L. Hoek gingen za terdag naar Halsteren om Hoo gerbrugge de erespeld met oorkonde uit te reiken. Timmers, lid van verdienste van de ZLM, was donderdagavond met zijn echtgenote wel in Poort vliet en dat deed kringvoorzitter Van Gorsel deugd. Tenslotte was Timmers tijdens zijn negenjarig voorzitterschap van de ZLM- afdeling St. Philipsiand ook lid van het kringbestuur. Totaal was hij 12 jaar bestuurslid van de af deling: van 1960 tot 1972. Daar naast van 1968 tot 1972 lid van het hoofdbestuur van de ZLM, van 1965 tot 1980 lid van de districts- raad van het Landbouwschap Tholen/St. Philipsland(waarvan lang voorzitter) en van 1969 tot 1980 lid van de commissie grond gebruik van de ZLM in Goes. Van Gorsel constateerde na die opsomming, dat Timmers zijn sporen binnen de ZLM wel ver diend had. "Het is al mooi dat je zo'n lange tijd mee mag maken", zo relati veerde de jubilaris zijn huldiging. "Vijftig jaar lid zijn, gaat ook nog wel, maar je rolt van lieverlee in allerlei bestuursfuncties. Dank in elk geval voor wat ons van avond overkomt. Behalve een huldiging wegens het vijftigjarig lidmaatschap was er tijdens de kringvergadering ook een afscheid: penningmeester L.C.J. Potappel uit Stavenisse moest om statutaire redenen stop pen. Hij werd op 31 maart 1978 lid van het kringbestuur en toen direct penningmeester. "In twaalf jaar hebben we je bestuurlijke in breng leren waarderen", zei kring voorzitter Van Gorsel. "Met name je uitstekende beheer van de financiën. In de landinrichtings Hoop op meer licht aan boe- renhorizon, maar acties in Den Haag tevergeefs Thoolse ondernemers hand haven koopavond op vrijdag Minder zeggenschap de prijs voor een lager tarief kabelte levisie Plan voor tien windmolens langs Reimerswaalseweg CNV Sint-Philipsland: met ATV kun je niet naar de bakker Vaste verbinding over Wester- schelde is genereus gebaar mi nister Maij-Weggen Schekman beurskrach profeteert Scheidende muzikant P. de Viet: bezetting Euterpe nu fantastisch Drie schooldam teams naar landelijke halve finale Leen Meerman Zeeuws dam- kampioen WHS met kleerscheuren de baas over Tholense Boys MENIGEEN DENKT EEN ZAAK TE HEBBEN DOOR ER OVER TE PRATEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's commissie Stavenisse blijf je de belangen van de landbouw behar tigen", aldus Van Gorsel. Hij be dankte Potappel voor de vriendschap en overhandigde hem een diplomatenkoffer als ge schenk van de ZLM-kring Tho len/St. Philipsiand. De vertrekkende penningmeester zei in zijn dankwoord 'een genoe- gelijke tijd' bij het kringbestuur te hebben gehad. Ingaande op de moeilijke situatie in de akker bouw stak Potappel de leden nog een hart onder de riem: "De land bouw heeft altijd nog kans gezien om uit het dal te komen." De nieuwe penningmeester van het kringbestuur is J. Akkermans uit St. Annaland. Namens Stave nisse maakt de nieuwe afdelings voorzitter W. van Putte deel uit van het kringbestuur. In de financiële commissie werd Andries Geluk uit St. Maartens dijk opgevolgd door een lid van de afdeling St. Annaland: Ko Brooijmans uit Tholen. Voor het eerst werd er ook een reserve be noemd.' Flip Verduit uit Tholen. B. en w. van Tholen willen dit jaar ruim 95.000 gulden uittrekken voor de aanplant van bomen. De drie jaren daarna vergt het onder houd aan bomen totaal f. 38.500,-, en in 1994 en 1995 wordt weer voor bijna 24.000 gulden aange plant. Dat staat te lezen in de bo- mennota '89 die de commissie openbare werken maandag bespreekt. Uit de nota blijkt ook, dat de ge meente op het hele eiland 9.488 bomen in eigendom heeft, waar van 7.651 binnen de bebouwde kom. Overigens dateren deze ge gevens van voor de storm enkele weken geleden. Van de bomen is 26% jonger dan tien jaar, bijna 42% tussen tien en twintig jaar en ruim 32% ouder dan twintig jaar. De bomennota geeft behalve een overzicht van het bomenbestand ook een aantal voorstellen voor een beheersplan met de bijbeho rende kosten. Voor dit jaar wordt voorgesteld in Sint-Annaland 140 populieren te planten aan de Ha- vendijk, in Poortvliet 15 wilgen aan het Zuidplantsoen, 11 linden aan de L. Deurloostraat in Scher- penisse en in Tholen 100 iepen aan de Molenvlietsedijk, 250 es sen aan de Wal en Cromvliet en 5 esdoorns in de Hoogaarsstraat. Verder worden dit jaar - met uit zondering van Scherpenisse - in alle plaatsen bomen vervangen. Daarbij gaat het vooral om popu lieren, waarvoor platanen en lin den in de plaats komen. Rondom de sportvelden worden geen nieu we bomen geplant. Tenslotte noemt de nota een aan tal straten waar boombeplanting wenselijk is, maar waar de aanwe zigheid van kabels en leidingen dat bemoeilijkt. Geopperd wordt om in samenwerking met de be woners de mogelijkheden van aanplant te bekijken. De drie Thoolse schooldamteams hebben zich gisterenmiddag in 's- Gravenpolder geplaatst voor de halve finale landelijk. Die vindt plaats op 14 april. CNS De Regen boog en Ter Tolne uit Tholen en De Casembrootschool uit Sint- Annaland verdedigen dan samen met de Ireneschool uit Goes de Zeeuwse eer. Wie van deze vier scholen de provinciale school- damtitel in de wacht heeft gesleept, was bij het afsluiten van deze krant nog niet bekend. Vorig jaar was Zeeland in de halve finale met drie scholen vertegen woordigd. Doordat Ter Tolne toen doordrong tot de beste vijftien (landelijk), leverde dat voor dit jaar een extra plaats op. Veiling Sint-Annaland, dinsdag 20 februari. Uien maat 40 opwaarts klasse II f. 33,30; drielingen maat 35/40 klasse II f. 15,10. Aanvoer 21 ton.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 1