Ik doe eigenlijk alles graag voor de vereniging Reserves Smerdiek gaan fors onderuit A\L Degradatienood is stimulans Noad 3 Vosmeer 3 pakt draad weer op Van winkel tot restaurant Brand in restaurant Zeeland Leen Meerman Zeeuws kampioen G. de Viet 25 jaar bestuurslid bij sv Smerdiek: De Eendracht kan historische prestatie leveren u Donderdag 22 februari 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 Jeugdleider, lijnentrekker, 'vlagger' bij het tweede elftal, mollenvanger, schoonma ker, een manusje van alles: Gerard de Viet (57) verricht deze werkzaamheden zo'n 25 jaar bij sportvereniging Smerdiek als bestuurslid. Daarnaast is De Viet voor het 18de seizoen in de weer voor de toto en lotto en dat betekent inkomsten voor de voetbalclub (12% van de inleg). Huiskamer Terreinknecht Modder Smerdiek 2 afgedroogd Noad 2 niet best autobedrijf krebbekx Na babbelen Verrassing Noad 3 Smerdiek 4 redt het niet Onnodig verlies WHS 4 Vosmeer '3 heeft zich tegen Cluzona 3 gerevancheerd (1-2) voor de misser een week eerder tegen NVS. De andere Vosmeer-teams kwamen niet in actie, omdat de terreinen onbespeelbaar waren na de voortdurende re gen. Vlaggestok Bij het persoonlijk Zeeuws seniorenkampioenschap tweede klas, is Leen Meerman uit Tholen en lid van damclub De Eendracht, Zeeuws kampioen geworden. Met nog één ronde te spelen is hij onbereikbaar geworden voor de concurrentie. Zater dag versloeg hij dhr. Wiskerke uit 's Gravenpolder. Club- en dorpsgenoot Benny Kegge staat momenteel op de tweede plaats. Pupillen Nu of nooit! tholen, - <.t - Blauw damast B Hötel „ZEELAND', WED. 0. BAL, THOLEN. NOTA "Het is mijn hobby. Ik doe het graag net zo als iemand graag hardloopt. Natuurlijk zijn er wel eens dagen geweest dat je wil stoppen, maar ik wil nog door gaan", legt De Viet uit in de bestuurskamer van sv. Smerdiek, een club waarvoor hij zelf eens heeft gevoetbald en wel in de voorhoede van het eerste elftal, op het veld tegenover de veiling (nu Dacomex) aan de Provincialeweg. "Tegen WHS met Wim Rijnberg, Bram Soeters en Jo Kooyman erin". In vergelijking met toen leven de voetballers volgens De Viet nu 'in weelde'. "Als de jeugd hier een kleedlokaal binnengaat, dan is het net zo goed alsof ze in een huiska mer stapt". Het schoonhouden van de kleedlokalen is één van de vele klussen die De Viet voor de vereniging verricht. Toen hij zo'n kwart eeuw geleden was gevraagd om toe te treden tot het bestuur, is De Viet betrokken geraakt bij het begeleiden van de jongste voetbal lertjes. "Voor 5 elftallen moest ik het vervoer zorgen. Dat was wel eens een probleem omdat er toen onvoldoende auto's beschikbaar waren. Het viel niet mee om steeds het vervoer rond te krijgen. Ook de financiën speelden mee. We hebben een keer een tournooi in Terneuzen af moeten zeggen omdat we de bus niet konden be talen. We moesten 4500 gulden voor 3 jeugdelftallen neertellen. Dat was teveel. Voor het vervoer van de jeugd werd gebruik ge maakt van busjes van onder meer de Mayfair herenkledingfabriek van P. Priem, later Topsails. In 1967 is De Viet terreinknecht geworden. "Samen met Piet Bout. Ik heb het ongeveer 15 jaar gedaan. Voor de wedstrijd lijnen trekken, zorgen dat de ballen in orde zijn. Samen met Jo van 't Hof de velden keuren". Ook mol len vangen hoorde tot het onder houd van de velden. En het opvissen van ballen die in de wa tergang terecht waren gekomen. De Viet vangt de laatste jaren scheidsrechters en bezoekende clubs op wanneer deze op het veld van Smerdiek komen spelen. De reden waarom De Viet die functie opnam is het gevolg van een erva ring die hij elders opdeed: "Ik heb het zelf ook wel eens meege maakt dat ik op het veld van de tegenpartij op de stip stond zon der bal en vlag. Toen dacht ik, dat zal bij ons ook wel eens zo kun nen wezen". Een hoogtepunt bij de voetbalclub vindt De Viet nog altijd het seizoen 1980-81 toen hij voor het tweede elftal -samen met Dick Soomers- op trad als grens rechter of 'vlagger'. Het tweede speelde toen KNVB en werd bijna kampioen (tweede met 1 punt ver schil op Yerseke). "Het was een heel goed seizoen". Het aantal jeugdleden is vorig sei zoen toegenomen. Niet altijd de gemakkelijkste categorie, zo weet De Viet uit ervaring. "Ik heb de A-jeugd wel eens geweigerd om zich in het lokaal om te laten kle den omdat ze alles met modder hadden ondergesmeerd. Dat was uit de hand gelopen, zeiden ze. Ze zijn nog een kwartier blijven wachten maar toch naar huis ge gaan. Daarna is het niet meer voorgekomen". De Viet heeft op zich geen hekel aan 'modder poet sen'. "Als je dat 's maandagsoch tends moet doen, is dat niet zo aangenaam, maar ben je klaar en je kijkt nog eens achterom, dan ben je weer blij dat het weer mooi schoon is. Ik doe eigenlijk alles graag voor de vereniging". In de tweede klas reserve leed Smerdiek 2 een lelijke nederlaag. De blauw-zwarten werden met maar liefst 7-1 verslagen door Chrislandia. Noad 2 blijft op dezelfde voet voortgaan en won ook van Klundert. Sta- venisse 2 verloor en SPS 3 deelde de punten met Kogelvangers. Smerdiek 2 leed een ruime 7-1 ne derlaag tegen Chrislandia 2. Het team behoudt nog wel de derde plaats in de tweede klas, maar voelt de hete adem van de Heij- ningers in zijn nek. Smerdiek be gon aanvallend, maar toen na een kwartier een voorzet van de thuisclub bij de tweede paal werd binnengetikt, kwam de omme keer. Niets lukte meer bij de blauw-zwarten en tien minuten la ter werd het uit een hoekschop 2-0. Voor de rust werd het zelfs nog 3-0. Smerdiek begon de twee de helft opnieuw aanvallend, wat na tien minuten een doelpunt van Tony v.d. Werf opleverde. De Tho- lenaren kregen weer enige hoop, maar men liep zich steeds vast op een muur van verdedigers. Na een kwartier was alle hoop dan ook verdwenen, toen een te zachte te rugspeelbal werd onderschept en Chrislandia 4-1 aantekende. De thuisploeg liep vervolgens nog tot 7-1 uit. In een erg slechte wedstrijd bleef Noad 2 met 1-3 de baas over Klundert 3. Het gevaar kwam bij de Sint-Philipslanders uit de spaarzame goedlopende combina ties. Daaruit bracht Bram Kot zijn ploeg aan de leiding, na eerst te gen de doelman te hebben gescho ten. In de tweede helft zorgde Antoine Quist al snel voor 0-2, eveneens uit de rebound. Arno Dielemap kreeg mogelijkheden om de voorsprong te vergroten, doch toen hij dat verzuimde kwam Klundert terug in de wed strijd (1-2). Pas enkele minuten voor het einde viel de beslissing. Jan Zuidweg werd weggestuurd door Ike Verwijs en schoot kei hard op de keeper. Maar Wim v.d. Ree ving de terugspringende bal op en deponeerde die alsnog in het net, waardoor de Sint- Philipslanders opnieuw twee pun ten pakten. Als terreinknecht heeft De Viet al heel wat 'pitjes dichtgetrapt'. On danks nieuwe toepassingen van verschillende materialen op en on der de velden zou De Viet toch kiezen voor een grasmat zoals hij die bij Smerdiek kent: "Ik heb al veel verschillende velden gezien, maar zo lang het zich goed houdt, liever geen ander veld". Een veld zoals in Stavenisse met ruim een halve meter mergelzand, inge zaaid met gras dat na veel regen in een half uur bespeelbaar is, kost volgens De Viet veel onderhoud. Het hoofdveld van Smerdiek is wel aan renovatie toe. "Waar vroeger de geul lag, ligt het veld lager. Het zou geëgaliseerd moe ten worden". Het is een grote G. de Viet bezig met lijnen trekken, (foto: Cor Poot). wens van De Viet dat het eerste elftal dat nu voor het derde sei zoen in de afdeling speelt, kampi oen zou worden. "Ik zou graag nog een jaar of wat willen mee maken dat ze KNVB voetbalden". De laatste weken draaien de senio ren goed. "Voor mij is elke zater dag leuk als ze winnen". Volgens De Viet is de sfeer onderling goed. "Het doet me ook deugd dat de elftallen na de wedstrijd gezamen lijk aan de tafels zitten om eens na te babbelen. Dat is wel eens an ders geweest". Morgen houdt sv Smerdiek een receptie ter gelegen heid van het 25-jarig bestuursju- bileum van De Viet. Een kat in het nauw maakt rare sprongen. Dat bleek in de derde klas reserve, waar WC zich liet verrassen door het in degradatienood verke rende Noad 3. De Sint-Philipslanders wonnen met 1-0. De beide andere streekclubs, Tholense Boys 3 en WHS 4, verloren hun wedstrijd. PRINS REINIERSTRAAT 3 STEENBERGEN TELEFOON 01670-64561 TOYOTA Advertentie I.M. Het in degradatiegevaar verkeren de Noad 3 won verrassend met 1-0 van WC 3. Vooral in de eerste helft lieten de Sint-Philipslanders goed voetbal zien. Het tempo lag vrij hoog en de spelers vonden el kaar goed. Bij een terugspeelbal van WC onderschepte Wim van Nieuwenhuyzen het leer, omspeel de de keeper en scoorde 1-0. Na de rust kwam Kees Verkerke in het veld voor Peter v.d. Velde. Geen van beide ploegen kon het hoge tempo uit de eerste periode voort zetten. WC kon er niet meer uit komen en Noad speelde op de counter. Dat gaf René Reijn- goudt, Erik Poot en Wim van Nieuwenhuyzen de kans om de stand op te voeren, maar alleen voor de keeper faalden ze allen in de afwerking, prr - Smerdiek 4 moest met 1-2 het on derspit delven tegen een gevaarlij ker DVO 7. Dat gevaar werd met name veroorzaakt door drie snelle jongens in de voorhoede, die vooralsnog door de blauw-zwarte defensie onder controle werden gehouden. Daarentegen stichtte Smerdiek zelf maar weinig gevaar. Men stond onder druk en dat le verde halverwege een doelpunt op voor DVO, uit een afstandsschot vanaf 20 meter. Er kwam wat irri tatie bij Smerdiek en dat haalde de ploeg uit zijn spel. DVO profi teerde, toen Sjaak Moerland de bal verspeelde aan een tegenstan der waarvan hij hem even tevoren had afgepakt. Het schot in de ui terste hoek betekende 0-2. Smer diek herstelde zich, bouwde een licht veldoverwicht op, maar faal de in de afwerking. Na de rust nam Smerdiek meer risico's, waardoor er voor DVO ook meer kansen kwamen. De verdediging van de blauw-zwarten legde de Roosendaalse aanval aan banden. Er kwamen kansen voor Jan Guil- jam, Ko v.d. Griek en Jaap de Rij ke, maar zonder resultaat. De Rijke kreeg nog een niet te missen kans, maar hij schoot te onbe heerst waardoor het leer een ande re richting uitging en bij Huib Knuist terechtkwam die niet hard genoeg inschoot. Laatste man Sjaak Moerland schoof op naar het middenveld, wat de ploeg meer stootkracht gaf. Maar pas vijf minuten voor het einde rond de Ko v.d. Griek een aanval doel treffend af. Gezien de hele wedstrijd gingen de punten ver diend naar DVO. De derde competitiewedstrijd na de winterstop verliep voor de vier de keus van WHS niet naar wens. Ondanks enkele afwezigen be schikte WHS 4 over 13 spelers, zij het dat de ausputzer zijn tas met spullen op het WHS-terrein liet staan. WHS 4 speelde een goede eerste helft, maar ondanks het veldoverwicht kwam FSV 3 via een lucky goal op voorsprong. Een paar minuten later kreeg WHS de kans op de gelijkmaker, maar Arne den Engelsman ver zuimde te scoren. Na de thee hetzelfde beeld: WHS schiep kansen, maar verzuimde te scoren. FSV liep uit naar 2-0 en dacht de volle winst binnen te hebben, maar WHS'er Richard de Jong verkleinde de marge tot 2-1. WHS ging op jacht naar de gelijk maker, maar FSV bouwde de voorsprong uit. Het werd uit ein delijk 4-1 voor FSV. Ondanks het verlies behoudt WHS een plaats in de mid denmoot. Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat Vosmeer ging winnen, want binnen vijf minuten profi teerde de thuisclub van een ver keerde terugspeelbal om de score te openen. De oranje-zwarten trokken massaal ten aanval en werkten hard. Men leek nog ver der op achterstand te komen na een duwfout bij een hoekschop voor Cluzona, maar doelman Fred Hommel stopte de toegeken de strafschop. Aan de andere kant werd een doelpunt van Jos de Wit (uit een dribbel) wegens bui tenspel afgekeurd. Toch zorgde De Wit voor de gelijkmaker, na dat hij uit een vrije trap van Frans Havermans alleen op de keeper afging. Na de rust zette Vosmeer de ploeg uit Wouw opnieuw onder druk. Daardoor ontstonden kansen, zo als enkele afstandsschoten van Kees Timmermans. Halverwege de tweede helft werd Jos de Wit de diepte ingestuurd op een pass van jeugdspeler Arjan Verreijen. De Wit kapte zijn tegenstander uit en bracht Vosmeer aan de leiding. Het laatste kwartier hield doel man Hommel met twee goede red dingen zijn ploeg overeind, zodat men terecht als winnaar van het veld kwam. Het bestuur van Vosmeer is ge schrokken van de uitspraak van scheidsrechter Coppens, dat hij in de gestaakte wedstrijd tegen NVS met een vlaggestok is geslagen. "Niemand van het publiek, bestuur of spelers heeft dat ge zien. Na de wedstrijd in de bestuurskamer heeft de scheids rechter daar ook met geen woord over gerept, dus dan schrik je als je donderdags de krant openslaat," vertelt secretaris Kees de Koning. "De wedstrijd van Vosmeer 3 is pas gestaakt toen de grensrechter al uit het veld was en er weer verder was gespeeld, met het derde doelpunt voor NVS als resultaat. Er is geen klap geval len." Op het wedstrijdformulier ver meldde de arbiter dat de grens rechter zonder zijn toestemming het speelveld had betreden en daarom was weggestuurd. Als re den voor het staken van het duel werd opgegeven: van het veld lo pen door Vosmeer. "Toen het laatste fluitsignaal klonk stonden alle 22 voetballers echter nog steeds binnen de lijnen," aldus de Vosmeer-secretaris. In de hoogste klasse van Zeeland is Stef Baerends bezig met een ge weldige prestatie. Zaterdag ver sloeg hij routinier Sinke uit Goes. Door dit resultaat blijft hij samen met Kasse uit Middelburg de ranglijst aanvoeren. Beiden be haalden 15 punten uit 10 wedstrij den. Toby Hage, nieuwkomer in de hoogste seniorenklasse, doet het ook voortreffelijk. Tegen Kou semaker uit Yerseke pakte hij een punt, zodat hij nu een 8e plaats bezet. Met nog een ronde te gaan is het voor Baerends nu alles of niets. Gezien het programma heeft hij het nadeel om tegen de nummer drie van het tussenklas- sement te moeten spelen, maar wat is nadeel, als men in Kasse de te kloppen man ziet. Bij de pupillen moest Rombout Kousemaker genoegen nemen met een tweede plaats. Hij verloor een beslissingswedstrijd tegen Ten Hacken uit Goes. Bij de 12 tot 16-jarigen, de aspiranten, werden zaterdag de laatste finaleronden gespeeld. Uiteindelijk werd Mar- tijn Schellinger knap derde met slechts 1 punt achterstand op de winnaar. Erik van Gorsel werd ze vende. Bij de junioren streed Da- niëlle de Vos mee met de besten van Zeeland. In de finalegroep werd ze zesde en laatste. Hoewel ze evenveel punten scoorde als de nummers vier en vijf. Voor het eerste achttal van De Eendracht moet het vrijdag ge beuren. Dan wordt de laatste wed strijd in de Zeeuwse hoofdklasse voor clubteams, thuis gespeeld te gen Goes. Is de Eendracht in Meulvliet de sterkste, dan mag het zich voor het eerst in het 52-jarig bestaan clubkampioen van Zee land noemen. Na de 8-8 tegen concurrent Aagtekerke, moet de klus nu definitief geklaard wor den. Met het tweede Eendracht- team, een Thools-Fluplandse combinatie, gaat het minder suc cesvol. Onlangs ging de wedstrijd tegen Middelharnis met 10-6 verloren. VI De Kaay te Tholen in 1907. Tot het logement Zeeland behoorde ook de wachtkamer voor de omni bus en een verhuurbedrijf van paarden en rijtuigen. Gemeentearchivaris J.P.B. Zuurdeeg dook in de historie van het afgebrande restaurant-lunchroom Zeeland in Tholen De beide panden, waarin hotel Zeeland was gevestigd, waren in 1738 eigendom van twee perso nen. Het zuidelijke en grootste huis was van Pieter Kleynman. Het noordelijke en kleinste huis was van Ad. Boudt en nadien van Jan Jobse Kerpel die in het Kramers- en Vettewariersgilde, ook wel St. Nicolaasgilde ge noemd, was opgenomen. Na de dood van laatstgenoemde ver kocht zijn weduwe in 1805 het huis aan de Kaay voor £100,aan de in Wouw geboren Jan van Els- acker. Deze was evenals zijn voor ganger winkelier, docht wordt in archiefstukken ook wel handelaar genoemd. Kort voor de koop van het pand was hij gehuwd met de 15 jaar jongere te Tholen geboren Geertje Cornelisse. In 1826 kocht Jan van Elsacker het zuidelijke huurpand van bakkersknecht Huibert Marinus Isler. Waar schijnlijk zijn beide panden dat jaar verenigd en tot logement ver bouwd. (Daarnaast stond op de hoek van de Kaay en Brugstraat het Wapen van Zeeland). Uit een boedelbeschrijving, opge maakt na het overlijden van Jan van Elsacker in 1841, blijkt dat het een behoorlijk logement moet zijn geweest. Er waren onder an dere ledikanten met behangsels van blauw damast. Ook is er in de boedelstaat sprake van gebloemd linnen, een biljart, een dam- en schaakspel en 4 dominospelen. Na het overlijden van Geertje Cornelisse in 1861 op 81-jarige leeftijd is haar zoon Huybrecht van Elsacker van 1862 tot 1872 ei genaar. Zijn erven verkochten het logement aan Meeuwis de Bruy- ne, koffiehuishouder en voordien landman te St. Philipsland. Na zijn dood huwde de weduwe Jaco- mina van Strien met de uit Brui- nisse afkomstige Cornelis Bal. Het logement werd door hem en nadien zijn weduwe geëxploiteerd. In 1920 werd het opnieuww ver kocht, nu aan Johannis Boude- wijn van Nieuwenhuyzen, koopman te Oude Tonge. Deze verkocht hotel Zeeland op zijn beurt in 1923 aan Jacob Engel- vaart uit Oud-Vossemeer. Deze was naast timmerman nu ook ho telhouder. Na zijn vertrek eind 1930 naar Breskens werd zijn oudere broer Anthpnie Johannes Engelvaart in 1931 de nieuwe ho telhouder. Nadien zijn dat nog Mathijs Marinus Tichem (1963), Th. E. van de Velde (1974) en Roelf van Timmeren (1976). Sinds 1986 is mevrouw J.L. Rijswijk ei genares van hotel Zeeland. STALHOUDERIJ. TELEF. No. 15. Pt p j ■••js-SO—' ...PK; THOLEN, van WED. C. DAL. Pt 9* eT Het vuur concentreerde zich in het linker deel van het pand met op de benedenverdie ping het restaurant en op bovenverdieping de woonkamer. Aan de rechter de lun chroom. Links de woning van Anton van Oost, die wakker werd van de rook en de brandweer alarmeerde. Het restaurant-interieur met de gedekte tafels na de brand. Links de schoorsteen, waar het vuur door kortsluiting in een contactdoos ontstaan is. De woonkamer op de bovenverdieping van restaurant Zeeland aan de Kaay in Tholen was zwaar gehavend na de flinke binnenbrand.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 19