'Bezetting Euterpe nu fantastisch' KITf®® Minder zeggenschap de prijs voor een lager tarief kabeltelevisie Thoolse consument winkelt niet graag op woensdagmiddag Koopavond Tholen blijft vrijdag L. Kloet niet meer op het stembureau Tien jaar zijdemuseum Muzikant P.J. de Viet uit Sint-Maartensdijk stopt na 55 jaar huren of koper 01640-33676 BELASTING AANGIFTE Foto's bestellen Thools klassiek gaat niet door Handelwijze Zekatel stuit Thoolse gemeenteraad tegen de borst Donderdag 22 februari 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 "Ik vind het in mijn zeventigste levensjaar tijd worden om ermee te stoppen. Het is geen kwestie van een zin kend schip verlaten want de bezetting is fantastisch". Muzikant P.J. de Viet uit Sint-Maartensdijk zet er na 55 jaar een punt achter. Zaterdag werd hij tijdens de uitvoering van muziekvereniging Euterpe in Haestinge benoemd tot lid van verdienste en kreeg hij een oor konde van de koninklijke Nederlandse federatie van muziekverenigingen (KNF) als blijk van waardering voor de bewezen diensten aan Euterpe en 'daardoor aan de Nederlandse amateur muziek'. Vertegenwoordiging Feestelement Gemengde gevoelens Wij verzorgen uw w.a. donken Boekhouders Acties Sluitingstijden Jaarconcert Kinderen waarderen Fabeltuin Met pijn en moeite heeft de gemeenteraad van Tholen zeggenschap daarin is afhankelijk voor het buitengebied een norm ingestemd met de overeenkomst tussen de gemeente en ed<" ,ansl,,uin8en' Zekatel betreffende de exploitatie van kabeltelevisie, rechtigden kan adviseren over de De SGP-fractie (inclusief wethouder Koopman) wees tarieven en kiest uit haar midden Gemengde gevoelens afsluiting van het contract van de hand. Het CDA Skateï D?an<£ De Bres had het voorstel van b en daarentegen ging zondermeer accoord. De overige re drie leden daarvan worden w' met gemengde gevoelens gele partijen hadden grote moeite met de koppeling die Ze- door de PZEM aangewezen. "Wij raad^aansllidne rbiil' Zekatel katel maakt tussen het overdragen van de machtiging "ïetSf van de hand- Dat moest ik toen voor het kabelnet en het verlagen van de tarieven. Dijke dacht daar anders over- tegen miin eigen gevoel ,in in de Ondernemersvereniging laat onderzoek doen Ondernemers en Concordia organiseren voortaan Sinterklaasmiddag Secreatris M. Wesdorp en P.J. de Viet, 25 en 55 jaar lid muziekvereniging. (Inzet: Wesdorp tijdens jubileum Sint Maartenshof). Oud-raadslid L. Kloet uit St. Maartensdijk, die sinds jaar en dag bij alle verkiezingen voor de gemeenteraad, provinciale staten en de Tweede Kamer, zitting heeft op één van de stembureaus in zijn woonplaats, is daarvoor niet meer uitgenodigd. Bij de raadsverkie zingen van 21 maart hoeft hij geen dienst meer te doen. Raadslid I.C. Moerland wees er b en w maandagavond op, dat zo iets anders benaderd dient te wor den. Mensen die jarenlang op het stembureau hebben gezeten, kun nen niet zonder kennisgeving ge passeerd worden. De burgemeester antwoordde, dat het college een ontwerp-brief bespreekt die naar betrokkenen gestuurd zal worden. Volgens de afdeling verkiezingen van de gemeente Tholen, zijn er ten opzichte van de vorige keer twee of drie mensen afgevallen. Leeftijd(L. Kloet is 73 jaar) en verhuizing zijn daarbij de rede nen. Al eerder zijn er over de beman ning van de stembureaus vragen gerezen, zodat dit kennelijk als een gevoelige zaak wordt ervaren. Raadslid Moerland vroeg bij her haling om een fotocopieerappa- raat in de kamer van het gemeentehuis waar de vijf partij en in de raad hun fractievergade ringen houden. B en W hebben daarover nog geen standpunt in genomen, antwoordde de burge meester. Wanneer er in het gemeentehuis copieerapparatuur vervangen moet worden, wordt de aanvraag voor de fractiekamer in de overweging betrokken. Advertentie I.M. "Dat komt slecht over. Op deze manier hoor je, ook politiek ge zien, niet te werken," zei J. de Bres. En P. van Belzen sprak van 'heel sterk eenrichtingsverkeer'. "Is dit nu een reële overeenkomst met een bedrijf dat zich verkoopt als een basisvoorziening?" vroeg hij zich af. De VVD keek bij mon de van J. v.d. Heuvel ook vreemd op-van de voorwaarde en M. Dij ke (SGP) noemde het 'onaan vaardbaar'. Alleen het CDA maakte geen tegenwerpingen. "In het verleden was het pakket soms al gewijzigd voor de raad toestem ming had verleend, dus het is goed zo," zei mevrouw J.M. Deurloo-van Broekhoven. Voorzitter M. van Dam me van Euterpe overhandigde tevens een herdenkingsbord en voor me vrouw De Viet was er een bloemstuk. Naast De Viet werd ook secretaris M. Wesdorp gehul digd. De saxofonist is 25 jaar lid van de vereniging en tevens 17 jaar secretaris. Hij ontving een speldje van de KNF en het bijbehorende certificaat. Van Damme prees de inzet van Piet de Viet vanwege zijn uithou dingsvermogen. De muzikant miste nooit een repetitie en was daardoor een voorbeeld voor de andere leden. Ook al ambieerde De Viet geen bestuursfunctie, toch heeft de tuba-speler zijn rol gespeeld, aldus Van Damme. "Vaak was het zo dat De Viet om advies werd gevraagd. Het bestuur kon altijd op hem terug vallen". Tijdens de huldiging kwamen De Viet en Wesdorp ge zamenlijk naar het podium, op verzoek van de scheidende muzi kant. "Dat typeert De Viet die al tijd de dingen samen wilde doen", aldus Van Damme. De voorzitter bedankte ook Wesdorp voor zijn inzet in de afgelopen kwart eeuw, met name voor het vervullen van het secretariaat. De muziekvereni ging gaat het overigens voor de wind. Euterpe telt ruim 60 leden. Het aanbod van nieuwe muzikan ten is zodanig dat er met een wachtlijst gewerkt moet worden. Op het ogenblik zijn er een tiental leerlingen in opleiding. Vooral uit Scherpenisse is er toeloop. Van Damme zegt dat dit te danken is aan de lessen van Sarien Bout aan de Oosterscheldeschool. Bij de drumband zijn vier leerlingen in opleiding, bij de fanfare tien. Eu terpe heeft een nieuwe S-bas aan Wethouder J. Versluijs deelde mee dat b. en w. bij Zekatel hadden aangedrongen op loslaten van de koppeling, maar de maatschappij ging daar niet op in. "Zekatel streeft er naar om in heel Zeeland de machtigingen op haar naam te krijgen," zei de wethouder. Door de overeenkomst kan Zekatel het programmapakket voor de abon nees wijzigen wanneer men maar wil. J. v.d. Heuvel wilde weten hoe de gemeente in Zekatel is vertegen woordigd. Versluijs legde uit dat het een getrapte vertegenwoordi ging betrof via een vergadering van prioriteitsgerechtigden. De geschaft ter waarde van 9000 gulden. Óndanks deze aanwinst zijn er volgens de voorzitter nog te weinig instrumenten om iedereen aan bod te laten komen. Piet de Viet heeft de laatste jaren onder dirigent Ben van Os als het hoogtepunt ervaren van zijn mu zikale carrière. "Het resultaat is tegenwoordig veel belangrijker. Er wordt ontzettend veel aan begelei ding gedaan. Er gaan zoveel leden op muziekles. Dat kun je aan de prestaties merken. Vroeger zat er veel meer een feestelement in. Dan kon het nog al eens voorko men dat er op het eind van een festival dronken muzikanten rondliepen die nog moesten optre den. Zoiets gebeurt nu niet meer". In 1935/36 kreeg De Viet muziek les van meester Brevet sr. van de lagere school. "Dat was na schooltijd. Eén uur in de week. Die man kon de noot zijn waarde geven. Hij deed dat echt serieus. Bovendien speelde hij ook nog vi ool", herinnert De Viet zich de tijd dat hij zich aanmeldde als lid van de toenmalige vereniging Met Vereende Krachten (opgericht in 1920). De Viet speelde ongeveer 1 jaar bugel maar zou de rest van zijn muziekleven tuba blazen. Dat de omstandigheden voor de ama teurmuzikanten in een halve eeuw drastisch veranderd zijn, il lustreert De Viet aan het volgen de. "Als je vroeger in de muziek zat en je had om zes uur gegeten na het werk, dan moest je vaak nog mee met je vader naar het land. Dan schoot je repetitie er wel eens bij in. Nu is de avond van je zelf. "Dat is een groot ver schil". Tijdens de repetitie avonden moesten de léden een zeggenschap daarin is afhankelijk van het percentage aansluitingen. De vergadering van prioriteitsge rechtigden kan adviseren over de tarieven en kiest uit haar midden twee leden voor de raad van com missarissen van Zekatel. De ande re drie leden daarvan worden door de PZEM aangewezen. "Wij vinden deze vertegenwoordiging voldoende," liet Versluijs weten. Dijke dacht daar anders over: "De inspraak is tot nihil geredu ceerd," zei hij. "Misschien wel tot meer dan miniem," vulde Van Bel zen aan. De Bres gaf hen deels ge lijk, maar wilde gezien de totaliteit van de overeenkomst geen nee zeggen. De mogelijkheid om uit twee pakketten te kiezen juichte hij toe. Van Belzen was benieuwd of al in oktober deze voorwaarde van Ze katel bekend was. "Nee," zei Ver sluijs, "en we hebben toen ook gezegd dat het voor ons even slik ken was, dat de tariefsaanpassing met de rest van het Zeeuwse plat teland vijf jaar zou vergen." Het basispakket is bij Zekatel per maand 36 cent goedkoper dan bij Casema en voor het volledige pakket wordt f. 2,54 minder be taald. Versluijs zei ook nog dat dubbeltje per week atdragen. Nu is dat 26,50 per kwartaal. "Festivals werden vroeger midden in de week gehouden. Dan moest je er een dag voor verletten. Dan had je dus een dag geen geld". De Viet herinnert zich de keer dat ze op de vrachtwagen van molenaar Robbe 'onder een zeil' naar Sint- Philipsland reden om daar een festival op te luisteren. "Je was voor het buitengebied een norm geldt van 75 aansluitingen. De Bres had het voorstel van b. en w. met gemengde gevoelens gele zen. "Destijds wees praktisch heel de raad aansluiting bij Zekatel van de hand. Dat moest ik toen - tegen mijn eigen gevoel in - in de aandeelhoudersvergadering van de PZEM verdedigen. Nu is men echter bijzonder ingenomen met Zekatel," aldus de raadsnestor. "U wijst naar het verleden, de vraag of Zekatel al dan niet een taak van de PZEM is," reageerde Versluijs. "Maar als het dan toch doorgaat, belet niets je om van de geboden mogelijkheden gebruik te maken." J. v.d. Heuvel was benieuwd of er, door overdracht van de machti ging, voor de gemeente nog kans was op inkomsten uit een eventue le kabelkrant. Daarover kon Ver sluijs geen uitsluitsel geven, maar hij wilde dat onderzoeken. dan een hele dag weg. Nu gaan de korpsen tijdens de festivals ge woon even naar huis om te eten". Na de fusie van de drie korpsen uit St. Maartensdijk, Scherpenis se en Poortvliet (in januari 1964) repeteerde De Viet achtereenvol gens in de oude school in Scherpe nisse, de oude school in Smurdiek (beide gesloopt) en zelfs bij Goed Bel ons voor een afspraak en wij komen desgewenst bij u thuis. Kerkstraat 14 4694 BX Scherpenisse Telefoon 01666 -2979 a§§®EafflSll§ffl Advertentie I.M. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het Zijdemuseum in Wouw is vanaf 1 maart de ten toonstelling 'India ter zijde' te be wonderen. "De ambassadeur van India, mr. V.K. Grover, verricht 2 maart de officiële opening. In de loop der jaren hebben ook vele vrouwenverenigingen of indi viduele inwoners van Tholen en St. Philipsland het Zijdemuseum aan de Schoolstraat in Wouw be zocht. De nieuwe tentoonstelling is tot 21 oktober te bezichtigen: op maan dag tot en met zaterdag van tien tot vijf uur en op zondag van één tot vijf uur. Ruim driekwart van de onder vraagden had er geen bezwaar te gen dat de koopavond in Tholen verplaatst zou worden, maar dat is niet vreemd want slechts 47 on dervraagden doen alleen 's avonds boodschappen (maar dan wel voor een hele week tegelijk). Ruim tweederde geeft er de voorkeur aan om overdag inkopen te doen. De woensdagmiddag blijkt bij de ondervraagden niet populair: 458 van hen doen dan nooit bood schappen 'omdat de meeste win kels toch gesloten zijn'. Aan een niet al te dure kleding zaak blijkt behoefte te bestaan. Dat vonden 101 mensen; 34 mis sen er een fournituren-zaak en 17 vinden het assortiment van de su permarkt onvoldoende. Aan een hart op het industrieterrein ('dat was een enorm bestel'). Nu doet de voormalige kleuterschool aan de Radda Barnenstraat dienst als oefenlokaal. De Viet heeft twee keer als gastmuzikant in Waarde gespeeld. (De dirigent was aan beide verenigingen verbonden). "Ze zaten daar zo moeilijk met de tuba dat ze mij hebben gevraagd. De reis werd wel vergoed hoor". Er is in de laatste weken van de cember door een onafhankelijk bureau een onderzoek uitgevoerd en daaruit werd door het bestuur de conclusie getrokken dat het niet zinnig is voor de donderdag te kiezen. Voor de leden van de vereniging lag het rapport dins dagavond tijdens de vergadering in het Koffiehuys ter inzage. Alge meen vond men dat te kort om een eigen mening over het 16 pagi na's tellende verslag te kunnen ge ven. Dit was echter geen reden om niet voor de vrijdagavond als koopavond te stemmen. P. Kooien meende dat in het on derzoek een structurele fout zat, aangezien er geen vergelijking wordt getrokken met gemeenten Will u een in de K.B. gepubli ceerde foto graag zelf hebben? I)at kan, als het om foto's van onze eigen redactie gaat. Bel of schrijf naar Kendrachthode, Postbus 5, 4697 7X', Sint Anna- land. lel. 01665-2752 en u krijgt uw foto-herinnering thuis. soort Kruidvat-winkel hadden maar 9 mensen behoefte en aan een drogisterij 7. Het argument 'meer keuze' was voor een groot deel van de ondervraagden doorslaggevend om in Bergen op Zoom duurzame goederen te ko pen. Dat ze daar dan ook nog goedkoper waren was het tweede argument. Over de service in Tho len waren 27 personen onte vreden. Van de ondervraagden deden er 281 boodschappen met de auto. Van hen vonden er 165 de par keergelegenheid - met name in het centrum en bij de C1000 - onvol doende. Van die 165 bleken er 102 bereid om voor betere parkeermo- gelijkheden te betalen. Dat de muziek een belangrijk on derdeel vormt van een (dorps) ge meenschap is De Viet's stellige overtuiging.'Vroeger werd er veel meer geblazen bij een 25-jarige echtvereniging. Dan kwam je met de muziek aan de deur. Daar be stond de muziek voor. Nu zie je dat niet meer, op een uitzondering na. En wat is nu een optocht zon die wél de koopavond hebben ver plaatst. Vooral de conclusie over de aankopen van duurzame goe deren waarvoor het publiek naar Bergen op Zoom gaat sprak hem aan. Kooien vond het een hiaat in de enquête dat daarover niet ver der gevraagd was aan het publiek. Voorzitter mevr. J. Aalbrechtse was bijzonder blij met de grote opkomst van de leden. In Tholen werkt het, dat was ook de mening van de aanwezigen op de bijeen komst van de Middenstandsfede ratie, dus laten we er aan werken dat zo te houden. Kleinere kernen hebben het steeds moeilijker 'zich te handhaven, maar met acties die door U allen ondersteund worden zoals de laatste jaren, kunnen we onze positie zeker handhaven", zei ze. Iedereen werd opgeroepen de feestavond voor het 30-jarig bestaan van de vereniging bij te wonen, die op 17 maart gehouden zal worden. Daarna werd het ver slag van de ledenvergadering van 19 oktober 1989 doorgenomen. Besloten werd, nu de Vrienden van de Sloth afzien van de organi satie van een kindermiddag ter ge legenheid van Sinterklaas, dit over te nemen door de Ondernemers vereniging in samenwerking met de Kon. Muziekvereniging Con cordia. De kascommissie keurde het beheer van de financiën door penningmeester De Bruin goed, terwijl als nieuw kascommissielid F. van Treijen werd gekozen in de plaats van M. van Tienen. Mevr. J. Hage blijft zitten. Secretaris N. Jansen nam de begroting voor 1990 door waarin de Moederdag actie weer aan de beurt komt. De krasactie vervalt, daarvoor wil men eventueel een andere opzet of het geld besteden aan vuurwerk. De zomermarkt, waaraan de on dernemers gratis deel kunnen ne men, is op 11 juli, terwijl tevens die week een tentoonstelling van verzamelingen in de Gasthuiska pel wordt gehouden. Verder is er de braderie en bij navraag is ge bleken dat de aanschaf van een permanente geluidsinstallatie ze ker op problemen zal stuiten. Hu ren is beter. Mevr. B. Corbijn merkte op dat men, voor men aan zaken als mu ziek, verlichting e.d. begint, beter kan zorgen dat er regelmaat is in de sluitingstijden van het onder nemersbestand. Een mening die door velen werd gedeeld, zodat na enige ruggespraak beslotéfr werd om voortaan elke middag tussen half een en half twee te sluiten, met uitzondering van zaterdag dan blijven de winkels open. De vrijheid blijft natuurlijk om dan ook te sluiten. De aanwezigen wa ren het er echter over eens dat juist dat kwartiertje waarin de der muziek. Dat is waardeloos". De Viet is zeer te spreken over het huidige bestuur. "Als je ziet hoe alles wordt bijgehouden. Het lij ken net boekhouders zo netjes buiten vroeger". Toen bestond het bestuur uit 'buitenstaanders', per sonen die zelf van 'toeten noch blazen wisten', aldus De Viet 'en altijd voorop liepen". De muzi kant werd vijf jaar geleden ko ninklijk onderscheiden met een bronzen medaille. "Met de oor konde ben ik blij, maar dat ik lid van verdienste ben geworden vind ik nog mooier". De plaats van De Viet wordt ingenomen door Jack Kwaak uit Sint-Maartensdijk. Euterpe opende zaterdag het jaar concert met de koraal 'I pray for the power of love'. Daarna volg den enkele concertouvertures zo als Verdi, Ceasar en Cleopatra, die Zigeuner Hochzeit en de Suite over Valeriusliederen. De drum band vervolgde met o.a. Mars vaardig, Mixi-Mars, Quick-Slow-Slow, Glorie van Slie- drecht, W.M.F.-mars en besloot met The Jolly Sticks. Aan het be gin van hun optreden voerden ze samen met de fanfare de mars Symplicita uit. Na de pauze ver volgde de fanfare met de bekende mars Arnhem, Julia, Paso dora- da, Alia Zingara, Pioniersmars, Tapas de Cocina, Dancing Sounds en South of the Rio. Aansluitend verzorgde de eilandelijke volks dansgroep Dodi-Dodi een vrolijk en bruisend optreden. Dat werd besloten met de mars Colonel Bo gey, gespeeld door Euterpe. Ter afsluiting van het concert werd Sousa-Favoriten uitgevoerd en als toegift (op verzoek) het Sla venkoor uit Verdi. Daarna konden de dansliefhebbers hun hart opha len op de klanken van Ivo Stui- venberg. Het concert Thools klassiek zal dit seizoen niet meer gehouden worden. Dit heeft organisator Uit op Tholen bekend gemaakt. Men sen die al kaarten in hun bezit hebben, kunnen deze weer inwis selen. Het concert stond eerst gepland op 26 januari in de stadhuishal te Tholen, maar werd door de hevige storm uitgesteld tot 3 maart. Maar ook op die datum kan het concert geen doorgang vinden. sluiting dikwijls verschilt, bv. 13.45 uur in plaats van 13.30 uur, ,de irritatie veroorzaakt. De con tributie voor de vereniging was de laatste jaren ook een heet hang ijzer. Enkele jaren geleden ont stond er, na een gerichte actie voor het zilveren jubileum, een verdeling in A- en B-leden. Dit groeide uit en men had er onvrede mee. Deze avond werd besloten idereen weer eenzelfde contributie bedrag te laten betalen. Het bestuur vroeg de aanwezigen hun mening over de winkelsluiting op 30 april en 5 mei. De federatie heeft besloten 30 april als officiële vrije dag aan te merken, zodat men dan verplicht is te sluiten, 5 mei blijft eigen keuze. Tijdens de vergadering werd geconcludeerd dat 2 vrije dagen in één week te veel van het goede is. De vrijdaga vond, 4 mei, zal men om 19.00 sluiten i.v.m. dodenherdenking. De meningen rond het eerder ge noemde rapport hielden de ge moederen deze avond dermate bezig dat men zelfs enkele keren een gesprekspauze inlastte. Het bestuur was echter tevreden met de verschillende besluiten zoals de gezamenlijke winkelsluiting (waarbij men opmerkte nog steeds niet zo content te zijn met de zg. woensdagwinkeliers, maar dat is eigen keuze), de gelijktrek king van de contributies en het besluit om vrijdagavond als koo pavond te handhaven. Dinsdag hield peuterspeelzaal de Fabeltuin een open dag. De ouders die met hun peutertjes een kijkje kwamen nemen waren be slist al van plan om hun zoon of dochter mettertijd onder de hoede van de leidsters daar te plaatsen, maar men vond het bijzonder leuk om nu alvast eens te zien wat er zoal gedaan wordt tijdens zo'n ochtend of middag. En ook de kinderen zelf bleken het te waar deren. Ramona, die na de grote vakantie naar 'school' mag, zag nadat ze alle speelgoed gevonden had, haar moeder en oma ten minste niet meer zitten. Tevens kreeg men een informatiefolder mee naar huis waarop de belang rijkste gegevens vermeld stonden. De groepen, die verdeeld zijn over peuters van 2 tot 3 en van 3 tot 4 jaar, hebben een programmaatje voor de ochtend of middag dat bestaat uit spelen, zingen, eenvou dige knutselwerkjes, samen iets eten en het meegebrachte eten nuttigen. De kleinsten komen 1 x per week (er zijn 2 groepen voor tweejarigen) terwijl de anderen 2 x per week komen. De leiding was tevreden met het bezoek tijdens deze dag. Want diegenen die al eerder een kind naar de Fabeltuin deden weten immers al hoe het gaat en deze ouders waren alle maal 'nieuw'. Half januari werd het Thoolse kabelnet overgenomen door Zekatel. Het ondertekenen van de daarbij behorende convenanten vond op het gemeentehuis plaats. Vlnr. directeur A.M. Kannekens van Zekatel, burgemeester H.A. van der Munnik en G.B. Deelam, direc teur van Casema. De consument uit Tholen-stad haalt de dagelijkse boodschappen voor het merendeel in de eigen woonplaats, maar duurzame consumptiegoe deren koopt hij bij voorkeur in Bergen op Zoom. Dat zijn enkele con clusies uit een onderzoek naar consumentengedrag, dat in opdracht van de Ondernemersvereniging werd uitgevoerd door bureau Sema te Mid delburg. Voor het onderzoek werden 671 mensen benaderd (zowel tele fonisch als persoonlijk), waarvan er 609 hun medewerking verleenden. Het onderzoek werd uitgevoerd tussen 21 en 30 december vorig jaar. Tijdens een enerverende voorjaarsvergadering van de Ondernemersvereniging Tholen is, na stemming, beslo ten de vrijdagavond als koopavond te handhaven.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 13