Scouting die Heenetrecht 10 jaar Naaktrecreatie baart gemeenteraad zorgen Weer een beurskrach, 15% rente en dollar van 2.40 - PLAATSELIJK NIEUWS Kinderen beoordelen jeugdboeken PLAATSELIJK NIEUWS Eddy Schekman profeteert in de Wellevaete 10 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 22 februari 1990 Guiljam beste Pendelaar Vara in negentiger jaren Wat eten we vandaag? Schade bij inbraken SCHERPENISSE BETAALBARE HAARMODE MIC4NDA Auto beschadigd Klachten wateroverlast POORTVLIET Burgerlijke stand Auto's vernield Ouderavond Klein Duimpje SINT- PHILIPSLAND Burgerlijke stand Schoonhoudster gemeentehuis Computers voor ambtenaren Hout van stormschade Forum raadsverkiezingen Spanning in competitie DSVF De boeken van Betje Boerhave Granaat gevonden Tegen lichtmast gereden Burgerlijke stand Nieuw bestuurslid NCVB Bij verhuizing Rijkswetgeving sluit een verbod uit De wettelijke bepalingen over naaktrecreatie moeten worden geaccepteerd, maar van harte gebeurt dat op Tholen niet. Dat bleek maandag in de gemeenteraad, waar het antwoord van b. en w. op een brief van drie Sint-Annalandse kerken aan de orde was. Zwembad Woningverbetering nauwgezet volgen Overlegprotocol voor ambtenaren We moeten weer rekening houden met een (mini)beurskrach, maar dan komt er een nieuwe, extreem krachtige haussebeweging op de aandelenmarkt. De rente stijgt na een tijdelijke daling tot 8% naar 15% en de dollar gaat na een inzinking tot 1,80 omhoog tot 2,40. Beleggen moet Stijgende rente Rampbericht Schoon straatje Onroerend goed THOLEN STAVENISSE SCHERPENISSE SINT PHILIPSLAND OUD VOSSEMEER POORTVLIET SINT ANNALAND SINT MAARTENSDIJK ANNA JACOBAPOLDER JACOBAPOLDER NIEUW VOSSEMEER THOLEN STAVENISSE SCHERPENISSE STAVENISSE SCHERPENISSE SINT PHILIPSLAND OUD VOSSEMEER POORTVLIET Q| A A TC Cl llf MIPHWQ NA JACOBAPOLDER NIEUW VOSSEM I LHH I O t In I |J IV Hl LU W W dbE SINT PHILIPSLAND OUDVOSSEMEER POORTVLIET SINT ANNALAND SINT MAARTENSDIJK ANNA JACOBA POLDER NIEUW VOSSEMEER THOLEN STAVENISSE SCHERPENISSE J. Guiljam heeft vrijdag de kla- verjaswedstrijd van De Pende laars gewonnen. Hij behaalde 5343 punten. Als tweede eindigde M. van Bloppoel met 5196 pun ten. 3. R. Waasdorp 5108; 4. J. v.d. Werf 5056; 5. J. van Gorsel 5046; 6. J. van Zetten 5028; 7. P. van Bloppoel 4952; 8. Mw. Franke 4543; 9. J. Knuist 4446; 10. W. Dane 4410; 11. K. Waasdorp 4278; 12. C. Landa 4200; 13. A. Arts 4105; 14. M. den Haan 3935. De Vara-afdeling Tholen houdt op 27 februari haar ledenvergade ring in café Smerdiek. Het in 1989 gevoerde beleid komt aan de orde, de verkiezing van leden voor het afdelingsbestuur en de kandi daatstelling voor het districts- bestuur. Ria van Essen zal spreken over het thema: 'Wat brengt de Vara in de jaren negentig op radio en televisie'. Ieder Vara-lid dat de vergadering bijwoont krijgt een lot en in de pauze zal zij het win nende lot trekken voor de consu- mentenmand, fruitmand en taart. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. De Plattelandsvrouwen spraken maandag onder leiding van mevr. G. van Elsacker- Brand over het thema: 'Moeder, wat eten we van daag?'. Via de diverse eetgewoon tes kwam men terecht bij Sarada uit Nepal en Mah Tiamah uit Bur kina Faso in West-A frika. Mevr. Van Elsacker vertelde dat deze vrouwen heel wat meer werk moe ten verzetten dan wij om voor hun gezin de maaltijden te verzorgen. Bij de Ned. Bond van Plattelands vrouwen loopt al enkele jaren het project 'Platteland en Derde We reld'. Dit project geeft de leden de kans om te leren hoe de vrouw in een ontwikkelingsland in werke lijkheid leeft. Een en ander ge beurt door het vergelijken van de levenswijze van drie Plattelands vrouwen in drie verschillende we relddelen. De tentoonstelling en film zullen te zien zijn van sep tember tot november 1991 in de Zeeuwse Bibliotheek te Mid delburg. Meer schade dan ontvreemde goe deren. Dat was de balans nadat in de nacht van donderdag op vrij dag onbekenden op het dievenpad gingen. Bij bakker Schot aan de Haven en bij café Smalstad werd geld weggenomen. Pogingen om binnen te dringen bij meubelhan- del Van Houte, drogisterij Ponse en het MZB-kantoor mislukten. De politie heeft de zaak in onder zoek. In de Bloemenlaan ontstond maandagavond een aanrijding tussen de automobilisten E. v.d. M. en E.W.S. Mevrouw v.d. M. wachtte voor een tegenligger, maar toen ze verder wilde kwam er nog een auto aan. Mevrouw reed daarop achteruit, maar had niet gemerkt dat daar inmiddels S. stond. Beide auto's raakten be schadigd. Tevens verhuur zonnebank Ring 14, St. Annaland tel.: 01665-2102 Advertentie I.M. De auto van mevrouw V. werd door onbekenden beschadigd aan richtingaanwijzer, koplamp, spat bord en motorkap. Waar dat is ge beurd kon niet meer worden achterhaald. Wethouder Koopman was er niet over te spreken, dat een inwoner nog ging klagen bij raadslid Moerland, terwijl gemeente en woningstichting al bezig waren om wateroverlast te verhelpen. "Dat is niet op zijn plaats", zei de wethouder. Daarentegen vond Moerland, die deze kwestie maan dagavond in de gemeenteraad aan de orde stelde, dat een burger het recht heeft om dat te doen. Het stak Moerland bovendien, dat de inwoners de dupe dreigen te wor den van 'oud zeer' tussen gemeen te en woningstichting. "Het duurt allemaal veel te lang", aldus het PvdA-raadslid. Gemeente en Be ter Wonen verschillen soms van 'mening wie de klachten moet ver helpen. Koopman bleef erbij, dat de desbetreffende burger 'met omwegen' bezig was. Volgens hem had dit ook bij de woningstich ting tot verwondering geleid. De burgemeester vulde Koopman nog aan met de opmerking, dat men alleen kan besturen op basis van feiten en niet op wat men zegt. Hij zegde Moerland wel een on derzoek toe, of de wateroverlast verband zou kunnen houden met het waterpeil dat het waterschap in de polders regelt. Geboorten: 16-1 Mattheus den Engelsman, 23-1 Johanna Prins, 27-1 Jannetje Alberdina Schot, 31-1 Mattheus van Dijke. Overlijden: 19-1 Andreas Pieter Luijk (80), 22-1 Cornelia Anna van Dijke (94). In de Bram Groenewegeweg wer den bij een aanrijding twee auto's zwaar beschadigd. De bestuurders kwamen met de schrik vrij. Vorige week woensdagmiddag stond M.B. uit Sint-Annaland stil om een vrachtwagen achteruit de weg op te laten komen. M.D. uit Woensdrecht, die uit de richting Poortvliet kwam, bemerkte dat te laat en reed achterop B. Woensdag vond de jaarlijkse ou deravond van peuterspeelzaal Klein Duimpje plaats. Na het ope ningswoord van de voorzitter, werden twee bestuursleden, die af traden, voor hun jarenlange inzet bedankt met een taart. De voor zitter deelde mee het jammer te vinden dat er nog geen nieuwe kandidaten waren voor de vrijge komen vacatures in het bestuur. Na de pauze werden er video beelden getoond van enkele feestelijke gebeurtenissen op school: de komst van Sint- Nicolaas op school en de viering van koninginnedag. Ook waren er beelden te zien van een gewone peuterspeelzaalochtend. Het bestuur en de ouders konden te rugzien op een geslaagde avond. Geboorte: 17-1 Bartel Christiaan Ponse. Overlijden: 25-1 Anthonia Lindhoud-van der Slikke (60). Mevr. W. Neele-Kosten is door b en w benoemd tot schoon houdster van het gemeentehuis. Ze was voor een half jaar als ar- beidscontractant aangenomen en is nu in vaste dienst gekomen als opvolgster van mevr. Mol, die vele jaren een vertrouwde verschijning was in het gemeentehuis. Door een aantal aan het gemeen- tepersoneel ter beschikking gestel de personal computers te voorzien van een 20 Mb harde schijf, wordt het doel waarvoor enkele jaren ge leden een bijdrage is verstrekt, be ter bereikt. Daarom hebben b en w de gemeenteraad voorgesteld om 50% van de kosten te betalen. De gemeente heeft een kasgeldle ning van 150.000 gulden bij de Rabobank afgesloten, looptijd drie maanden. De gemeente heeft zoveel hout ter beschikking gekregen door de stormschade, dat er zaterdagmor gen a.s. van negen tot elf uur op het industrieterrein een verkoping van open haardhout plaatsvindt. Woensdagavond 7 maart wordt er om half acht in dorpshuis de Wimpel een forum georganiseerd ter gelegenheid van de gemeente raadsverkiezingen op 21 maart. SGP, PVAB, CDA en de naamloze lijst van W. Quak zullen zich eerst presenteren, waarna er onder lei ding van een nog aan te zoeken voorzitter een forum wordt ge vormd om vragen van belangstel lenden te beantwoorden. Na vijftien partijen gaat A. Ver wijs aan de leiding in de onderlin ge competitie van DSVF. Hij wordt op de voet gevolgd door J. v.d. Velde, die twee punten minder heeft. Voor J. Joppe, de kampioen van vorig jaar, is deze competitie geen succes. In vijftien wedstrij den behaalde hij vijftien punten. Hij is echter nog niet kansloos in de strijd voor de beker. Uitslagen: A. Verwijs - J. Joppe 2-0, L. v.d. Velde - J. Noorthoek 0-2, J. v.d. Velde - W. Drenth 2-0, W. Drenth - A. Verwijs 1-1, J. Noorthoek - W. Drenth 1-1, J. v.d. Velde - R. Tichem 1-1, J. den Bra- ber - G. v.d. Velde 0-2, A. Verwijs - G. v.d. Velde 2-0, J. den Braber - P. Reijngoudt 2-0, L. v.d. Velde - A. Verwijs 1-1, P. Reijngoudt - L. v.d. Velde 0-2, J. Noorthoek - J. Joppe 1-1, P. Reijngoudt - A. Ver wijs 0-2, J. Joppe - J. v.d. Velde 1-1, W. Drenth - J. den Braber 0-2, L. v.d. Velde - J. Joppe 1-1, J. vd. Velde - G. v.d. Velde 1-1, J. Noort hoek - P. Reijngoudt 2-0, J. v.d. Velde - J. Noorhoek 1-1, J. Verwijs - J. Joppe 2-0, G. v.d. Velde - W. Drenth 0-2, J. v.d. Velde - A. Ver wijs 1-1. R. Tichem - W. Drenth 1-1. Stand: 1. A. Verwijs 22 punten uit 15 partijen, 2. J. v.d. Velde 20 uit 15, 3. J. den Braber 19 uit 17, 4. J. Noorthoek 18 uit 14, 5. L. v.d. Velde 18 uit 16, 6. J. Joppe 15 uit 15,7. G. v.d. Velde 11 uit 14, 8. W. Drenth 5 uit 11, 9. J. Verwijs 4 uit 5, 10. R. Tichem 3 uit 3, 11. P. Reijngoudt 1 uit 11. Mevrouw De Grever uit Halsteren vertelde bij de Plattelandsvrou wen over de boekjes van Betje Boerhave (bekend van Dirkje, de boerenmeid), die leefde van 1839 tot 1925. Mevrouw Boerhave dreef samen met haar man een kruidenierswinkeltje in Utrecht. Bij de restauratie in 1973 van de winkel werden haar dagboeken gevonden en naar aanleiding daarvan zijn enkele boeken ge schreven. Mevrouw De Grever zei dat Betje geboren was in Ommen en dat zij met haar man Willem Boerhave op zeventienjarige leeftijd naar Utrecht verhuisde waar zij zes kinderen kreeg. Hoewel het een erg druk leven was, vond zij toch nog tijd om in een schoolschriftje haar belevenissen op te schrijven. Uit die dagboeken en brieven blijkt dat zij voor haar tijd ruim denkend en vooruitstrevend was. Tevens dacht zij veel na over de verhouding tussen man en vrouw. Mevrouw De Grever las ook wat voor uit de verschillende boekjes. Na de pauze !werd er een diaserie getoond over het kruidenierswin keltje, het geboortehuis en andere plaatsen die in haar boekjes ge noemd of beschreven zijn. Boven de kruidenierswinkel van Betje Boerhave is nu een klein museum ingericht. De heer Wisse uit Anna Jacoba- polder vond vrijdag een mortier granaat op zijn akker. De politie waarschuwde de explosieven opruimingsdienst daarvoor. Surveillerende agenten troffen op het fietspad langs de Rijksweg mevrouw H. uit Nieuw-Vossemeer aan, die onwel was geworden en was gevallen. Ze werd naar huis gebracht. J.W. is vorige week door de politie - op verzoek van de gemeentepoli tie - naar het bureau in Bergen op Zoom gebracht. Men trof W. thuis aan, onder invloed van alco hol. Hij zou in Bergen op Zoom met zijn auto een lichtmast omver hebben gereden. F.S. werd door de politie gehoord in verband met heling van een cas settedeck. Geboorten: 17-1 Willem Lambert zv H.M. ten Hove en G.B. van 't Hoff, 26-1 Johannes zv J. Quist en H.J. van Iwaarden, 29-1 Ma- riëlle dv M.J. Tichem en C.H. van de Velde. Huwelijk: 26-1 Cornelis Jan Mees van Wijngaarden met Neeltje Aaltje Guiljam. Overlijden: 7-1 Laurens van Duu- ren (86), 18-1 Maria Labruijère (75). Tijdens de jaarvergadering van de NCVB is mevrouw v.d. Velde- Wensveen in het bestuur gekozen. Zij volgt mevrouw Bolier-van Herk op, die na zes jaar niet her kiesbaar was. Daarna werd een quiz gedaan, die door enkele da mes was samengesteld. De jaar lijkse verloting bracht f. 249,50 op. Daarvan gaat tweederde naar de kankerbestrijding en eenderde naar het Albronda v.h. Nagel fonds. Er waren 35 dames aanwezig. De vergadering werd geopend door alternatief voorzitster me vrouw Quist-v.d. Male, die voor ging in gebed, las uit Math. 6:25-33 en een korte meditatie hield. Daarna werd lied 293 vers 1, 2 en 4 gezongen en aansluitend was er een broodmaaltijd. Me vrouw C. Buijs sloot de avond met het gedicht 'Even', waarna het bondslied werd gezongen. a.u.b. tijdig een adreswijziging sturen aan: Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 ZG St. Annaland of aan uw bezorger. Leden van de tienjarige scouting Heenetrecht in hun clubgebouw op de voormalige oesterputten in Tholen met de slaatjes. Op de achtergrond overleggen de juryleden mevr. Goorden en dhr. Porrey nog met elkaar over de beoordeling. Zaterdag in Tholen vierden alle speltakken van scouting Heene trecht de 133ste geboortedag van Robert Stephenson Smyth Baden Powell. Hij was het die op aan dringen van koning Edward VII zich geheel wijdde aan de organi satie voor de padvinderij. In 1920 werd te Richmond de eerste inter nationale bijeenkomst van jon gens (Jamboree) gehouden. Een uniek gebeuren dat ook dit jaar weer plaats gaat vinden en waar bij Peter van der Linde uit Tholen de eer te beurt is gevallen er in Ke nya bij te mogen zijn. Lord Baden Powelldag, werd door de eilande- lijke scouts gevierd met een vos senjacht in de stadskern van Tholen. Overal zagen inwoners vreemdsoortig uitgedoste figuren, stempels en handtekeningen uit delend aan met gele halsdoeken getooide jongens en meisjes. Voor onderweg had iedereen een tegoed bon voor een drankje ten huize van mevr. Joosse op de Markt en ook kreeg iedereen een stuk pa pier waarvan men in het clubhuis later een Baden Powell moest plakken, kleuren en knippen. De vossenjacht werd gewonnen door ronde de Zeekraal. Ellewien Ie Due, Sofie Joosse en Martine van Ommen gingen met een grote Ba den Powellpop naar huis. Nadat de jongste groepen naar huis wa ren, was de jaarlijkse slaatjes wedstrijd aan de beurt. Het thema was deze keer "10 jaar scouting Heenetrecht". Dit heuglijke feit gaat men in juni vieren. Drie bootslieden wonnen volgens de juryleden mevr. L. Goorden en voorzitter H. Porrey omdat hun salade, een maquette van de Oesterputten, er volgens de nor men van hygiëne, smaak, gebruik van ingrediënten enz. er als beste uitsprong. Voor het derde jaar gaat de Ne derlandse kinderjury van start. Elk jaar worden er diverse prijzen aan kinderboekenschrijvers uitge reikt. Deze prijzen zijn echter al lemaal bepaald door volwassenen. Vandaar dat twee jaar geleden gestart is met de kinderjury: kin deren van 9 jaar en ouder be palen welke boeken zij het mooist vinden. Het is een landelijk pro ject waaraan elk kind kan mee doen. Deelnameformulieren zijn via bibliotheek, boekhandel en school verkrijgbaar. De boeken zijn in ieder geval via de bibliothe ken te lenen en hebben een specia le sticker op de rug. Twee jaar geleden is in St. Maartensdijk een groepje kinderen onder begelei ding aan de slag gegaan. Het was zo'n groot succes dat deze actie vorig jaar is voortgezet en uitge breid tot de bibliotheken in St. Annaland en Tholen. Ook dit jaar zullen in de drie bibliotheken weer groepjes kinderen boeken beoordelen. Gedurende de perio de van 1 maart tot 1 juni lezen de kinderen 8 boeken. Elke week vindt in de bibliotheek onder be geleiding een bespreking plaats. Tijdens de laatste bijeenkomst wordt bepaald welk boek de kin derboekenprijs van de plaatselijke jury krijgt. De uitslagen van de drie jury's worden opgestuurd naar de landelijke organisatie. Tijdens de kinderboekenweek in oktober wordt aan de uitslag nog een feestelijk tintje gegeven. Voor meer informatie kan men terecht in de bibliotheken van St. Anna land, St. Maartensdijk en Tholen. "Wij maken ons ernstige zorgen over de ontwikkeling met betrek king tot het naakt recreëren," zei M.A. van Beek. Het CDA wilde een verbod, maar was gestruikeld over artikel 430a uit het Wetboek van strafrecht. "Daar zullen we ons bij neer moeten leggen." J. de Bres (PvdA) vond het ook een moeilijk onderwerp, maar de rijkswetten moeten worden geac cepteerd. SGP en RPF/GPV maakten zich eveneens zorgen over deze zaak. Of b. en w. die ->rg delen, dat misten beide frac ties in de brief aan de kerken. Het antwoord kreeg dan ook niet hun goedkeuring. Zowel RPF/GPV als SGP vonden ook de opmerkingen van het col lege ten aanzien van geluidsover last door de horeca en de kermisachtige activiteiten te for meel. "U geeft slechts de moge lijkheden en onmogelijkheden aan, maar niet het zoeken naar de grenzen," zei P. van Belzen. De Bres wilde op deze zaken niet te rugkomen. "Bij de begrotingsbe handeling is hierover al een uitspraak gedaan," vond hij. Het CDA vond dat de voorschriften moeten worden nageleefd, maar hield vast aan het in 1982 ingeno men standpunt. "Toen is er over deze zaken besluitvorming ge weest," aldus de burgemeester. "Waar mogelijk is een evenwicht bewaard voor alle groeperingen in de Thoolse samenleving." Hij wees daarbij op de vergunningen en voorwaarden die worden gesteld. Het onderzoek naar de kosten van een overdekt zwembad is inmid dels begonnen. Dat liet wethouder P. van Schetsen weten op vragen uit de gemeenteraad. De meerder heid was daar blij mee. Alleen de SGP had geen behoefte aan zo'n onderzoek. "De raad heeft im mers besloten om geen zwembad te bouwen," merkte M. Dijke op. De wethouder stelde voor alle dui delijkheid dat het om een haal baarheidsonderzoek gaat, zonder dat enigerlei toezegging wordt ge daan. I.C. Moerland wilde weten welke eventuele geplande wel zijnsvoorzieningen op de tocht komen te staan, als een overdekt zwembad er zou komen. Maar wethouder Van Schetsen vond dat nu niet aan de orde. "Te zijner tijd is de raad mans genoeg om daarover beslissingen te nemen, mocht dat nodig zijn," vond hij. Voor een douche of een nieuwe keuken krijgt men voortaan geen subsidie meer van de gemeente Tholen. De gemeenteraad ging maandagavond accoord met wij ziging van de subsidieverordening stads- en dorpsvernieuwing. Daardoor blijft er meer geld over voor andere soorten van woning verbetering, want de raad blijft het opknappen van de 21% slech te huizen op het eiland grote prio riteit toekennen. Alle partijen spraken zich daarom uit voor het nauwgezet volgen van de resultaten en wanneer de subsi- diepot-leeg zou zijn, wil de raad wel over een verhoging praten. Volgens raadslid K.A. Heijboer hoeft het schrappen van de subsi die voor een douche en een keu ken, alsmede de veflaging van de bijdrage voor fundering op staal en herstel van vloeren en kappen, geen bezuiniging in te houden. "Het geld wordt gerichter aange wend voor oude woningen. De verordening wordt op de juiste manier toegepast. Hier is heel goed mee te leven", aldus Heij boer. "Elementaire zaken zijn gehand haafd gebleven, dat is het grote winstpunt van dit stuk", zei P. van Belzen. Hij constateerde, dat het luxe minder wordt gesubsidieerd. De burgemeester zegde een voort gangsreportage toe en een eventu ele verhoging van het budget. "Met de hoge rente is die nood zaak echter misschien minder aanwezig. Dat is één van de zaken die we niet in de hand hebben." Tijdens de rondvraag informeerde J. de Bres nog naar een visie van b en w op de volkshuisvestingsno ta van Beter Wonen. Hij stelde voor om ook de raadscommissie bestuurlijke aangelegenheden daarbij in te schakelen. "De zaak loopt", antwoordde de burge meester. Het gemeentebestuur heeft de nota al met de wo ningstichting besproken. Voor het personeel van de provin cie Zeeland geldt een overlegpro tocol arbeidsvoorwaarden. Belangrijkste element is, dat ver anderingen in de rechtspositie van de provinciale ambtenaren alleen met instemming van de meerder heid van de werknemersorganisa ties in het georganiseerd overleg voor ambtenarenzaken, kunnen worden genomen. Ook maatregelen als reorganisa tie, bevordering van deelarbeid en plaatsing van met name genoem de categoriën personeel, zoals langdurig werklozen, gehandicap ten en mensen behorend tot een etnische minderheidsgroep, vallen onder de werking van het protocol. Voorstellen over dergelijke zaken worden verworpen als de meerder heid van de werknemersorganisa ties zich daarin niet kan vinden. Het protocol geldt tot 31 decem ber 1991. Tegen die tijd moet de werkwijze worden geëvalueerd, opdat tijdig kan worden besloten of ermee wordt doorgegaan. Zee land heeft hiermee aangesloten bij de proef die op landelijk ni veau wordt gehouden bij het cen traal overleg over de arbeidsvoorwaarden. Ondertekenaars van het Zeeuwse protocol waren gedeputeerde Ven- tevogel, FN V-vertegenwoordiger Jacobs, CN V-vertegenwoordiger Van de Voorde, mr. De Vlieger van het Ambtenarencentrum en ir. Van der Stelt van de Centrale van middelbare en hogere functiona rissen bij overheid en onderwijs. Die voorspellingen deed Eddy Schekman, wekelijks te horen op de Avro radio, dinsdagavond voor 190 belangstellenden in de Welle vaete te St. Annaland. De geza menlijke Rabobanken op Tholen en St. Philipsland organiseerden daar een informatiebijeenkomst over eigentijds beleggen. Behalve Schekman sprak dhr. J.C. Abra- hamse, beleggingsadviseur bij het regionaal beleggingsadviesteam van Rabobank Nederland in Ber gen op Zoom. De lezingen werden met medewer king van Delta Video op zes vide oschermen ondersteund met grafieken en andere illustraties. In de hal van de Wellevaete was er nog een informatiestand met o.a. een computerprogramma voor be leggers. Hoewel Schekman waarschuwde nu 'extreem voorzichtig te zijn met aandelen', stelde hij ook vast, dat wie niet investeert in aande len, fout zit. "Beleggen moet ge woon. Wie alleen naar zijn spaarbankboekje kijkt, is ver keerd bezig." Hij onderstreepte dat met de stel ling, dat 1000 gulden die in 1975 belegd zijn, 350% onbelaste winst opgeleverd hebben. Zou er toen 1000 gulden op een spaarbank boekje zijn gezet, dan levert dat netto maar 100% winst op, want van de 3000 gulden bruto gaat be- lasting af, waardoor dat op 2000 gulden uitkomt. Dividend op aandelen noemde Schekman 'zonde', want dat geeft altijd een negatieve correctie op de koers. Hij zag veel liever koers winst. Schekman, behalve financieel commentator bij de Avro ook hoofdredacteur van Invest Re search, schetste de ontwikkelin gen in Oost Europa en de rentestijging om oververhitting van de West-Duitse economie te voorkomen. "De stijgende rente is een teken dat het goed gaat met de economie en dat men de infla tie in de hand houdt. Dat is ook goed voor de beurs, al is er nu on zekerheid, maar de aandelen markt is 11% ondergewaardeerd. De beurshandel is nog gebaseerd op een kapitaalmarktrente van 7%, terwijl die al 9.3% is." Volgens Schekman zullen de grote ondernemingen het eerst profite ren van de nieuwe ontwikkelin- gen(Oost Europa, verdwijnen van de grenzen van de EEG-landen in 1992, een betere dollar, e.d.). "Koop daarom kwaliteitsfondsen, dan zult u het vele malen beter gaan doen dan met een spaar bankboekje. De radiocommentator voorspelde nog 'aardig wat correcties' op de aandelenkoersen. "Ik breng geen rampbericht, maar beschouw de reactie als een goed moment om erin te springen. Spring niet, zoals veel particuliere beleggers, in een rijdende trein. Ga er dwars tegen in op het eigen kompas en op de lange termijn zit u dan op 100% of meer winst." Schekman ging de lijst van meest actieve aandelen langs en noemde adviesprijzen op welk niveau men tot aankoop over kan gaan: Ko ninklijke Olie bijvoorbeeld op 130(nu 145), Philips 33(42), Hoo govens 55(66), Akzo 105(119), Amev 44(57), KLM 25(34), NMB Postbank 34(46), Nationale Ne derlanden 65(70), Unilever 140(145) en VOC 30(38). Macro economische ontwikkelin gen noemde de radiojournalist be langrijker dan bedrijfscijfers, die minder invloed op de koersen hebben. Tijdens de discussie werd geïnfor meerd naar de eigen betrokken heid van Schekman bij de aandelenmarkt. "Ik ben absoluut niet rijk door handel op de beurs", antwoordde hij. "In ver band met mijn werk voor de Avro radio neem ik geen posities in. Dat kan ik niet doen. Ik moet een objectieve houding aannemen, want mijn hoofdwerk is het jour nalistiek bezig zijn. Ik handel in informatie en dan moet je eigen straatje schoon zijn", aldus Schekman. Beleggingsadviseur Abrahamse noemde beleggen het afwegen van risico en kans, waarbij hij de spreiding onderstreepte. "Niet al le eieren in één mand." Hij schetste de achtergronden van een traditioneel sparende beleg ger, een semi-actieve belegger, een actieve belegger en een extra actie ve belegger. Abrahamse noemde mogelijkhe den als laagrentende obligaties, putopties ter bescherming van de effectenportefeuille bij een door Schekman voorspelde dalende beurs, alsmede onroerend goed- fondsen. Rodamco geeft een ge middeld rendement van 10 1/2%, want 1000 gulden in maart 1979 belegd, was in augustus vorig jaar bij Rodamco 2850 gulden waard. De Rabobank heeft momenteel 39% van het spaargeld in Neder land in handen, de handelsbanken Amro en ABN samen 23%, de NMB Postbank 22% en de spaar banken als Verenigde Spaarbank e.d. 16%. Volgens Abrahamse verandert de Rabobank van spaarbank in be- leggersbank, mede door de dividi- dendvrijstelling van 2000 gulden per echtpaar. Directeur A. van der Perk van de Rabobank St. Annaland/Poort- vliet, die de informatie bijeenkomst leidde, bood de beide sprekers een ex libris stempel en bloemen aan. Daarna kon men in de volle zaal nog napraten over de proefballonnetjes die Schekman had opgelaten. Sommigen prikten ze gelijk door. Bejaardencentrum de Schutse had in elk geval direct rendement van deze beleggingsavond, want die ontving de twintig bloemstukken uit de Wellevaete.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 10