VVN voert actie voor het aanhouden van de 80 km Ook dia's VVN voor de scholen Beperking naakt weinig effectief Gemeente wil scheiding afval gaan stimuleren Nieuw onderzoek vervuiling haven Sloth is nog 4866 gulden schuldig Opfriscursus voor verkeer Voorlichting in april/mei: Ken je limiet! Niet alleen videofilms nodig Invoering van compostvaten wordt bekeken Gemeente wil helft betalen van geraniums Donderdag 15 februari 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 In april en mei wordt er met een speciale actie gelet op het niet overschrijden van de 80 km op de wegen buiten de bebouwde kom op Tholen en St. Philipsland. Be halve met folders 'Ken je limiet' van Veilig Verkeer, gaat de politie in heel Zeeland ook controle uitoefenen. Beloftekaart alcohol Spandoeken Caravans De regio Tholen van Veilig Verkeer Nederland vindt, dat scholen die geen videofilms wensen, dia's moeten kunnen krijgen om verkeersles aan de leerlingen te kunnen geven. Verkeersproef B en W berusten in groei Tholen B en W tot St. Annalandse kerken: "Beperking van de naaktrecreatie tot een bepaald strandgedeelte of een dijkvak is in principe mogelijk, maar in de praktijk naar alle verwachting weinig effec tief." Geluidsoverlast Het gemeentebestuur van Tholen overweegt het ge scheiden inzamelen van afval uit te breiden. In princi pe is besloten om oude koelkasten en vrieskisten te gaan inzamelen, maar ook zal worden bekeken of er compostvaten ingevoerd zullen worden. Geen milieunota Afvoer in St. Annaland vergt tonnen De gemeente Tholen zal een nieuw onderzoek laten in stellen naar de vervuiling van de haven van Sint- Annaland. Eerder verrichtte rijkswaterstaat bodemon derzoek waarbij vast kwam te staan dat de haven zwaar verontreinigd is met PAK's. Bijeenkomst Hinderwet Te weinig controle BELASTING AANGIFTE w.a. donken De Boe bedankt voor commissies Burgers schakelt deurwaarder in De deurwaarder probeert van de stichting lokale om roep Tholen(Sloth) 4866,89 los te krijgen op verzoek van aannemersbedrijf Burgers uit Tholen. Dit blijkt uit een brief aan het bestuur van de Sloth, die in af schrift gestuurd is aan b en w en de gemeenteraad van Tholen, waardoor die op de raadsagenda voor maan dagavond a.s. is vermeld. B en W stellen de raad voor, het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Gemeentesubsidie Antwoord strook Districtsconsulent F.J. Bal kon digde dat donderdagavond aan tijdens een bijeenkomst van VVN-regio Tholen/St. Philips land in de Wellevaete te St. Anna- land. Hij had al overleg gevoerd met de politie en provinciale wa terstaat. VVN zorgt voor affiche borden aan het einde van de bebouwde kommen en daarnaast worden er folders beschikbaar gesteld als onderdeel van de voor- lichtingscamp agne. Dhr. R. v.d. Klugt van de afdeling St. Maartensdijk stelde voor om de 80 km snelheidsactie eilande- lijk aan te pakken en niet plaatse lijk. Daarmee werd ingestemd en de ambtenaar verkeerszaken van de gemeente Tholen, mevr. A. Cats-v.d. Klooster, toonde zich be reid daarvoor de medewerking van het gemeentebestuur te vra gen, onder meer door voorlich ting in Tholenderwijs. Districtsconsulent Bal kondigde nog meer acties aan, waarvoor groen licht gegeven was en die vol gens hem behoorlijk wat geld gaan kosten. De alcoholactie wordt vervolgd, waarbij op 11 juli met name ook 's middags en 's avonds voorlichting zal worden gegeven om dan mensen te berei ken die drinken. In de ochtend uren heeft de slogan 'alcohol for get it' nog weinig succes. Er komt een beloftekaart, waarbij men zich voor een jaar verplicht om niet te drinken als men nog moet rijden. VVN geeft de be trokkene daarvoor een attentie. Aangezien alcohol en criminaliteit veel met elkaar te maken hebben, krijgt Renesse sterk de aandacht van VVN. Daarbij wordt samen gewerkt met de provincie. De Thoolse spandoekenactiefwij gaan weer naar school, land bouwtrekkers, alcohol) krijgt een provinciaal vervolg, zo meldde Bal. Hij pleitte er wel voor om de spandoeken op een bepaalde hoogte te hangen, willen ze niet gestolen worden. Daarvoor zal medewerking van de gemeente worden gevraagd. De controle op het dragen van au togordels wordt ook voortgezet. De actie landbouwverkeer is zo goed aangeslagen, dat de 250 stic kers 'Slik op de weg' snel op wa ren. Een aantal dagen moest de gemeente nee verkopen, voordat de volgende zending beschikbaar kwam. Uiteindelijk zijn er 350 grote stickers uitgedeeld. Het zichtbaar zijn van landbouwvoer tuigen, zowel met reflectoren als met oranje knipperlichten, werd als belangrijk ervaren. Overigens meldde VVN-consulent F.J. Bal, dat het quizformulier dat bij de actie landbouwverkeer hoorde, door 50% van de deelnemers ver keerd is ingevuld. Volgens de districtsconsulent mo gen VVN-afdelingen bij caravan- Omgaan met de dood. Op 9, 10 en 11 maart organiseert de Volksho geschool Zeeland in Aardenburg een driedaagse cursus stervens- en rouwbegeleiding. Voor informatie tel. 01177-1259. keuringen niet meer op de medewerking van de Zeeuwse ver keerspolitie rekenen. En wanneer men wel beschikbaar is, wil de po litie ook verbaliserend optreden bij gebreken. De afdeling Poortvliet noemde dat 'kolder'. Overigens houdt men de caravankeuring altijd in sa- menwering met plaatselijke gara ges, zonder medewerking van de politie. Wanneer de politie echter voor caravans die voorwaarde stelt, zou er ook bij autokeu- ring(banden, verlichting, e.d.) ver baliserend opgetreden moeten worden. Men vond dat zeker niet bevorderend voor de deelname. er uit reformatorische hoek al eer der bezwaren waren tegen illustra ties van meisjes in lange broek e.d. in verkeersbrochures. Bal toonde zich bereid om de dis cussie met de desbetreffende scho len aan te gaan. De schriftelijke verkeersproef op de basisscholen is vastgesteld op 5 april. Of er een praktische proef volgt, regelt elke WN-afdeling afzonderlijk met de betrokken scholen. Men vond wel, dat de fietsenkeuringen daar bij horen en dan achtte men ook de aanwe zigheid van de politie gewenst. Er zijn ook nog schoolpleinpak ketten beschikbaar en voor de jongste leerlingen van groep 1 tot en met 4 van het basisonderwijs is er een verkeerspoppekast. Voorzitter J.W. van Popering wees nog op de verkeersprijs van 5000 gulden die de gemeente Tholen heeft gewonnen bij het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zee land. "Dat is een pluspunt en de burgemeester wil het geld weer besteden voor verkeersacties. Een minpunt is echter, dat er landelijk vorig jaar 1460 slachtoffers in het verkeer vielen en dat is een stij ging van 94", aldus Van Popering. De videofilms zijn bestemd voor groep acht van de basisscholen. Dhr. H. de Wit van de WN- afdeling St. Maartensdijk wees er op, dat er verschillende scholen om principiële redenen geen video willen, zodat daarvoor dia's be schikbaar zouden moeten komen. De ambtenaar verkeerszaken van de gemeente Tholen, mevr. A. Cats-v.d. Klooster, zei dat de ge meente in eerste instantie alleen een videofilm wil geven. "Video spreekt ook veel meer aan dan dia's." Mevr. Cats zag het bezwaar niet zo. "Tholen ontwikkelt zich ook steeds meer", merkte ze op. De Wit was daar toch niet tevre den mee. "Als Veilig Verkeer zijn we verantwoordelijk voor alle kin deren", liet hij weten. Districtsconsulent F.J. Bal on derstreepte, dat Veilig Verkeer er is voor alle gezindten. "Dat is een keihard gegeven. Voor andersden kenden moeten we andere oplos singen zoeken, want die mensen en scholen mogen we niet verge ten." Vertegenwoordigers van VVN Poortvliet herinnerden eraan, dat "Alles tezamen genomen, menen wij in het standpunt van gedepu teerde staten te moeten berusten. Wij stellen de gemeenteraad voor de discussie als gesloten te be schouwen." Dat schrijven b en w aan de raad naar aanleiding van een brief van g.s., waarin nog eens wordt be vestigd, dat de stad Tholen vol gens het streekplan Zeeland als regionale kern is aangewezen. "Voor onze interpretatie, als zou de aanwijzing de gehele gemeente betreffen, bestaat geen ruimte", aldus b en w. Overigens doen zich op dit mo ment geen praktische problemen voor als gevolg van de aanwijzing van Tholen als regionale groei kern. "De discussie draagt op dit ogenblik een puur theoretisch ka rakter", schrijft het college aan de raad. Dat geven b en w van Tholen als antwoord op een brief van de drie kerkeraden in St. Annaland, waarin bezwaar wordt gemaakt tegen het recreatiegebeuren, met name het naakt en topless zon nen, de muziek in café's en de ontwikkeling van de braderie tot een kermisachtige activiteit. "Bij de naaktrecreatie zijn wij grotendeels gebonden aan de wet telijke bepalingen die de centrale wetgever de gemeenten heeft op gelegd", aldus b en w. "In 1985 is het Wetboek van strafrecht aange vuld met artikel 430a. Op basis hiervan kan naaktrecreatie eigen lijk niet meer verboden worden. De naaktrecreant is ook niet ge bonden aan een bepaald strandge deelte of dijkvak wanneer er daarbuiten nog geschikte plaatsen zijn voor het ongekleed verpozen. U kunt zich wellicht voorstellen, dat dergelijke plaatsen in de Thoolse situatie langs de dijken legio te vinden zijn", aldus b en w. Het college wijst er verder op dat om geluidsoverlast van muziek uit horecabedrijven tegen te gaan, er voorschriften aan de muziek ver gunningen worden verbonden. Er zijn maximaal te produceren ge luidsniveaus op bepaalde tijden. Laat een horeca-exploitant zich aan deze voorschriften niets gele gen, dan wordt in het uiterste ge val zijn muziekvergunning ingetrokken. De afschaffing van de kermis of kermisachtige activiteiten is vol gens b en w 'een niet haalbare kaart'. "Dit is vooral zeer duide lijk gebleken, toen de SGP-fractie de gemeenteraad in 1982 voorstel de alle kermisachtige activiteiten af te schaffen. Dit voorstel is destijds met meerderheid van stemmen door de raad verworpen. Overigens heeft de openbare orde tijdens braderies en kermissen de speciale aandacht van de politie", aldus b en w in antwoord op de brief van de Gereformeerde Ge meente, de Gereformeerde Ge meente in Nederland en de Hervormde Gemeente te St. An naland. Voordat Sinterklaas de Thoolse bestuurders van Veilig Verkeer verraste, bespraken ze verschillende acties ten aanzien van snelheid en alcoholgebruik. Daarnaast wil het college een re geling bedenken om hondepoep in de woonomgeving tegen te gaan. Gedacht wordt aan het toezien op de regels of het verhogen van de hondenbelasting. Verder zal een plan worden opgesteld om de ver vuiling van de Thoolse havens te gen te gaan. Het voorlichten van de burgers over het milieubeleid zal worden uitgebreid en de be staande regelingen voor scheiding van afval zullen nader onder de loupe worden genomen. Deze plannen ontvouwde burge meester H.A. van der Munnik maandagavaond tijdens een bij eenkomst van de FNV in café Smerdiek waar een 'Milieu Café' werd gehouden. Het milieubeheer op Tholen kende volgens de bur gemeester 'tot voor kort een flinke achterstand'. Met het aanstellen van onder meer een milieu ambte naar en het ontwikkelen van een stringenter milieubeleid hoopt de burgemeester het tij te keren. In zijn toespraak voor ongeveer 20 belangstellenden somde hij de maatregelen op die al door de ge meente zijn genomen. Tijdens de discussie bleek dat de gemeente er Voor de afvoer van dit slib moet de gemeente Tholen diep in de buidel tasten. Er is naast de enkele tonnen die ervoor gereserveerd zijn 350.000 gulden extra nodig. Van de verontreiniging met poly cyclische aromatische koolwa terstoffen (die voorkomen in olie, teerachtige producten en verf) en de hoge kosten is de gemeente zo danig geschrokken dat ze een her- bemonstering willen laten uitvoeren. Door de hoge graad van vervuiling mag de gemeente het slib niet storten in de Ooster- schelde zoals dat enkele jaren ge leden wel kon. Burgemeester H.A. van der Munnik zat ermee in zijn maag. Hij zei tijdens het 'Milieu Café van het FNV maandagavond in caf/e Smerdiek dat de gemeente zich 'rot was geschrokken'. Van der Munnik liet weten er alles aan te zullen doen om voor het oprui men van het vervuilde slib subsi die los te krijgen. Volgens Van der Munnik kan het slib (nog) naar de stortplaats Tuttelhoek. Hij beant woordde hiermee een vraag van L. Sauter, voorzitter van de natuur- vereniging Tholen. José Lem- mens, stafmedewerkster van de Zeeuwse Milieufederatie zei geen voorstander te zijn het storten van het vervuilde slib op Tuttelhoek. Zij stelde voor de slib- en de zand- fracties te scheiden en de specie over te brengen naar een depot waar controle wordt uitgeoefend over het beheer van het spul. Voorzitter Tj. Strous van de FNV, afdeling Zeeland wilde weten of er ook 'daders' van de vervuiling be kend zijn. Vanuit de zaal werd gesteld dat deze gemakkelijk aan te wijzen zouden zijn. Het schoonmaken -spuiten en schrappen- van de jachten in de haven zou daar debet aan zijn. Op vrijdag 9 maart wordt deze problematiek toegelicht op een bijeenkomst in Meulvliet te Tho len. Watersportverenigingen, bin nenvaartschippers, havenmeesters en vissers zijn voor deze avond uitgenodigd. Sprekers zijn ing. J. Speksnijders van rijkswaterstaat, ing. J.A.M. Koehorst van de regi onale milieu-inspectie en ing. P. van Zijst, technisch milieu ambte naar van de gemeente Tholen. De avond wordt voorgezeten door burgemeester H. A. van der Munnik. niet zal toe overgaan een uitvoeri ge milieu-nota te presenteren waarin onder meer zal worden toegelicht welke bedrijven er zich op Thoolse bodem mogen vesti gen en welke niet. Naar het beleid voor bedrijfsvesti ging werd door José lemmen van de Zeeuwse Milieufederatie en Tj. Strous van het FNV gevraagd. De burgemeester gaf wel te kennen dat een bedrijf als CNC ('met 200 arbeidsplaatsen', zei Strous) die indertijd onder protest van de be volking naar elders uitweek, nu ook weinig kans zou maken. "Er gelden niet uitsluitend economi sche motieven. Voor zo'n bedrijf zal het erg moeilijk worden zich hier te vestigen", aldus Van der Munnik. Ook de controle op de hinderwet vergunningen werd ter sprake ge bracht. L. Sauter van de natuurvereniging Tholen wilde weten of huurders van bedrijfs verzamelgebouwen over een hin derwet beschikken of dat alleen de exploitant van het gebouw zo'n document krijgt toegewezen. De burgemeester legde uit dat het ge bouw valt onder een hinderwetve rordening waarin algemene milieuzaken worden geregeld. Met elke ondernemer die zich in het gebouw vestigt, vindt een gesprek plaats om te weten wat er even tueel aan stoffen geloosd zal wor den. Ook met het waterschap is hierover overleg. De lozingsver gunning voor zilveruien fabriek Polderman in Sint-Maartensdijk is een provinciale kwestie. Van der Munnik zei dat het een A- inrichting betreft die zich onttrekt aan de bevoegdheid van de ge meente. De burgemeester kon niet zeggen of de uienfabriek over een dergelijke lozingsvergunning be schikt. Hiernaar had Sauter ge vraagd. PvdA-raadslid M.A.J. van der Linde twijfelde aan de mogelijk heden die een milieu-ambtenaar tot zijn beschikking heeft. "Die heeft zijn handen vol aan papie ren. In het verleden is er weinig gecontroleerd Met steekproeven als controle zie ik het niet zo zit ten. Dat is te weinig". Van der Munnik wees erop dat de gemeen te niet alleen staat. "De milieu inspectie zit ons ook wel eens op de huid". K |W»I, X X. Wij verzorgen uw Bel ons voor een afspraak en wij komen desgewenst bij u thuis. Kerkstraat 14 4694 BX Scherpenisse Telefoon 01666-29 79 A aseyraraSJ&rii In verband met zijn benoeming tot lid van gedeputeerde staten heeft mr. J.A. de Boe uit Poort vliet bedankt voor het lidmaat schap van de commissie voor klachten en verzoeken en van de commissie Arob. Provinciale sta ten moeten nu een nieuw lid voor deze commissies kiezen. Indien de huidige plaatsvervanger, statenlid G. Christiaanse (CDA) wordt be noemd, moet een nieuwe plaats vervanger worden gekozen. Tholen is uitgekozen voor één van de proefprojecten van de verkeers- opfriscursussen. Het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zee land, de politie, de Bovag en Veilig Verkeer hebben samen aan een nieuwe opzet gewerkt, die op de Bevelanden een groot succes is ge worden. Er waren daar 350 deel nemers, deelde VVN-districtsconsulent F.J. Bal donderdagavond mee tijdens een regiovergadering van Veilig Ver keer Tholen in de Wellevaete te St. Annaland. In samenwerking met de Bovag worden er rijschoolhouders speci aal opgeleid voor het geven van de opfriscursus. Voor Tholen is VVN-voorzitter en rijschoolhou der J.W. van Popering gevraagd dit te doen. De cursus duurt vijf avonden, waarbij van de deelnemers een bijdrage van 7,50 wordt ge vraagd. Half mei zal burgemeester Van der Munnik de eerste bak gerani ums aan een inwoner van Oud- Vossemeer overhandigen. Dat be tekent de start van het geranium plan, dat als proef door gemeente en stichting Promotie Oud- Vossemeer (SPV) wordt uitge voerd. De bedoeling is het dorp op te fleuren door aan zoveel mo gelijk voorgevels een bak bloeien de geraniums te hebben. De helft van de kosten (f. 12,50 per bak) wil de gemeente voor haar reke ning nemen (voor maximaal 400 bakken). Het resterende bedrag komt voor rekening van SPV en de deelnemende inwoners. De bloembak, geleverd inclusief potgrond, bemesting en bevesti gingshaken, wordt gevuld met een combinatie van Oostenrijkse hanggeraniums en zaaigeraniums. Het totale project kost 10.000 gul den. In een enquête van SPV stond 75% van de ondervraagden positief tegenover een dergelijk initiatief. In Wouw bestaat al enkele jaren een geraniumplan. Om de defini tieve deelname in Oud-Vossem?er te meten wordt binnenkort door SPy een enquête gehouden. In de loop van maart wordt in samenr werking met de gemeente Wouw bovendien een dia-avond georga niseerd voor de inwoners. - X X Een onderdeel van het bedrijfsverzamelgebouw te St. Maartensdijk. De Natuurvereniging Tholen stelde daar bijeenkomst over het milieu vragen over in verband met de naleving van de Hinderwet. tijdens de FNV- Volgens dhr. C.A. Burgers is de Sloth het bedrag volgens de huur overeenkomst verschuldigd in ver band met materiaal zoals platen en schoonmaakkosten van de voormalige Sloth-studio aan de Regentessestraat 42 in Tholen. Het Sloth-bestuur heeft om een specificatie gevraagd, die inmid dels is toegestuurd, maar aange zien de betaling nog steeds uitbleef, is - zoals in de brief al aangekondigd - de vordering aan de deurwaarder overgegeven. Burgers wijst erop, dat beschadi gingen en vermissingen van platen e.d. volgens het huurcontract ver goed moeten worden, maar hij denkt dat de kas leeg is. "De cen ten zullen op zijn. Sinds juni heeft de vereniging Vrienden van de Sloth ook niets meer georgani seerd en van de tientjesleden komt ook weinig meer binnen. Daar door is er wel een gat van 4 tot 5000 gulden." Burgers, die zo'n drie jaar zijn ap paratuur en studioruimte aan Sloth beschikbaar stelde, hoort helemaal niets meer over de destijds op zijn initiatief in het le ven geroepen Thoolse radio. Hij betreurt het dat de lokale omroep door de beslissing van het stich tingsbestuur niet meer uitzendt. "De goedkoopste weg was om in de Regentessestraat te blijven", al dus Burgers, die de indruk heeft, dat het college van b en w dat ei genlijk ook wenste. Het stich tingsbestuur heeft het oog echter op de bovenverdieping van een huurpand van Steengoed aan de Botermarkt laten vallen. Secretaris W.L. Bijl zegt, dat de vordering voor een deel erkend wordt. "De huur over het laatste kwartaal klopt, maar over schoonmaken bijvoorbeeld is ons nooit iets gevraagd, maar er zijn nu wel kosten berekend. Verder staan er nog een paar zaken op die ons niet duidelijk zijn." De secretaris laat doorschemeren, dat er eigenlijk ook nog geen geld is om de nota te betalen. "We hebben nog steeds geen inzicht in de financiële positie van de vereni ging Vrienden van de Slpth en we zijn nog druk in onderhandeling met de gemeente over de subsidie. Als dat er is, hebben we weer geld. Ik verwacht dat de gemeenteraad daarover in maart een beslissing neemt." De uitslag daarvan is voor Bijl ook bepalend voor het uitvoeren van de verbouwing(geraamd op 23.500 gulden) van de nieuwe stu dio aan de Botermarkt. Verder is de stichtingsraad in onderhande ling met de PTT en de gemeente over het verplaatsen van de zend mast van het terrein van Burgers naar de toren van de N.H. Kerk. Op de raadsagenda staat ook de brief van de vereniging Vrienden van de Sloth, waarin het bestuur het aftreden aankondigt in ver band met de 'verspilling van ge meenschapsgelden'. Daarbij wordt gedoeld op de inrichting van de nieuwe studio. B en W stellen de gemeenteraad voor, deze laatste brief te behan delen bij afdoening van het subsi dieverzoek. Volgens secretaris Bijl gebeurt dat in maart. Bij de brief zat een ant- woordstrook die tientjesleden bij de Vrienden kon inleveren wan neer ze lid wilden blijven. Volgens Burgers zijn er maar zo'n 15 tot 20 stroken ingeleverd. De boodschap daarop was meestal dat men niet meer wilde betalen. Het stichtingsbestuur had ge vraagd die antwoordstrook naar secretaris Bijl te sturen, maar die zegt er ook 'niet zoveel' binnen gekregen te hebben.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 9