VVN-speld voor J.W. van Popering Oliebollenactie voor Roemenië Geneesheer directeur Ten Anker Oliebollen bij havens Gemeente Tholen stelt milieu-ambtenaar aan zz()ff /4-S GEERS SCHOENEN Zilveren jubileum als voorzitter afdeling St. Annaland Opvang asielzoekers vergt meer personeel Plattelandsvrouwen: 1500 gulden voor ziekenhuis Cluj Mest dumpen in Weihoek SCHOENEN ZÖ VOORDELIG 2 PAAR HALEN 1 PAAR BETALEN MAZAIRAC "SCHOON SCHIP'ttCTIE Tholen begeleidt 57 vluchtelingen Donderdag 15 februari 1990 46e Jaargang no. 14 GESLOTEN zijn De winterstormen trotserend verscheen Sinterklaas donderdagavond, helemaal buiten zijn gebruikelijke seizoen, verrassend in de Wellevaete te St. Annaland. Hij zei speciaal per helikopter uit Spanje te zijn geko men om de zilveren voorzitter van de afdeling St. An naland van Veilig Verkeer Nederland, dhr. J.W. van Popering, te huldigen. Direct voorzitter Han regelt 't Graag gedaan Per 1 februari heeft het gemeentebestuur Sander West dorp uit Sint-Annaland aangesteld als milieu ambtenaar. Het betreft een volledig dienstverband. Ontoereikend DEZE WEEK Het gemeentebestuur van Tholen stelt voor om het personeel voor de opvang van asielzoekers uit te brei den. Dit betreft een uitbreiding van 20 uur voor een ambtenaar bij het bureau sociale zaken, belast met de uitvoering van de rijksregeling opvang asielzoekers (ROA). Nog nooit kocht u goede t/m zaterdag 25 febr. bij Blauwstraat 69 Steenbergen van 27/2 t/m 9/3 zal onze zaak wegens interieursvernieuwing Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 2G Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 21,50 per halfjaar. Per jaar f 39,50, per post f 49,75 per jaar. Losse nummers 1,30 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,39 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,— Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De stichting Verpleeg- en Rusthui zen Zeeland(SVRZ) is van plan om een geneesheer-directeur aan te stellen voor het verpleeghuis bij Ten Anker. De aan te stellen arts gaat dan samen met de huidige di recteur A.A.M. van Loon een tweehoofdige directie vormen van Ten Anker en Sint Maartenshof. De SVRZ-directie krijgt over dat beleidsvoornemen advies van de ondernemingsraad van beide ver zorgingstehuizen. Ook is het de bedoeling om de leidinggevende functies te versterken. Zo komt er een hoofd verpleging/verzorging. De geneesheer-directeur wordt in het verpleeghuis ook de behan delende arts. In het verzorgingste huis hebben de bewoners echter een vrije huisartsenkeuze. De verwachting is, dat het nieuwe verzorgingstehuis van Ten Anker met 60 bedden in september be- woningsgereed is. Het verpleeg huis met 45 bedden wordt daarna gebouwd en zal in 1991 gereed kunnen zijn. Over de bouw van de 22 aanleunwoningen van de stich ting Beter Wonen heeft de SVRZ ook overeenstemming bereikt. Die vervangen de bejaardenwoningen aan de Machteld van Gelrestraat, die gesloopt worden. SVRZ-directeur A.F. Aertssen zegt te streven naar een gesloten circuit van ouderenvoorzieningen in Tholen. Met de aanleunwonin gen, serviceflat, verzorgings- en verpleeghuis is de SRVZ daar al een eind mee gevorderd. Wegens de coördinatie en afstemming van zaken blijft er ook na de sterke uitbreiding in Tholen een geza menlijke directie van Ten Anker en Sint Maartenshof. Vrijdag 23 februari wordt het be reiken van het hoogste punt voor de nieuwbouw van Ten Anker ge vierd. De vlaggen van de SVRZ en Ten Anker worden gehesen door directeur Aertssen en wethouder P. van Schetsen, voorzitter van de huiscommissie Tholen/St. Phi lipsland. Bij de havens van Tholen, Stave- nisse en St. Annaland heeft de ge meente een zogenaamde oliebol geplaatst waarin eigenaren van plezierjachten en inwoners afge werkte motorolie kwijt kunnen. De oliebol is uitdrukkelijk niet bestemd voor binnenschippers of garages. Evenmin voor bijvoor beeld remolie. Dat valt onder de chemische afvalstoffen. Uitslui tend afgewerkte motorolie mag in de bollen, die 900 liter kunnen be vatten. De bollen zijn dubbelwan dig, wat een extra zekerheid is. Als hij vol is, kan er nog een beperkte overloop plaatsvinden. Clan destien leeg zuigen, zoals met de vorige Verdo-bakken wel gebeur de, is niet meer mogelijk omdat de oliebollen met een slot afgeslo ten worden. De oliebollen vergden nog een in vestering van 9000 gulden. Bij de gemeentewerkplaats in Scherpenisse staan twee grote tanks waar afgewerkte olie ge bracht kan worden. Sinds 1 februari hebben de Thool se Bovag-bedrijven een contract gesloten met Verbruggen en Ver straten uit Sas van Gent voor het gezamenlijk ophalen van oliefil ters, poetsdoeken, remolie en koelvloeistof. De afgewerkte mo torolie wordt zoals voorheen door Wubbe uit Rotterdam opgehaald. Sinterklaas leest de oorkonde voor die hij overhandigde aan J.W. van Popering wegens zijn zilveren jubileum als voorzitter van Veilig Verkeer St. Annaland. Links afgevaardigden van VVN Poortvliet en dhr. Harmsen van Vliet van het VVN-hoofdkantoor te Hil versum. Sinterklaas overhandigde Van Po pering een oorkonde van het VVN-district Zeeland als dank voor de vele jaren vrijwillige inzet voor de bestrijding van de ver keersonveiligheid in de provincie Zeeland. De plaatselijke vice- voorzitter van VVN, dhr. M.A. van Beek, speldde namens het hoofdbestuur uit Hilversum de jubileumdecoratie bij Van Pope ring op. Namens Hilversum over handigde verder dhr. Harmsen van Vliet nog een pennenset. De ambtenaar verkeerszaken van de gemeente Tholen, mevr. A. Cats- v.d. Klooster, gaf de jubilaris een enveloppe. Daarnaast was er nog een geschenkbon van de plaatse lijke VVN-afdeling, alsmede bloe men voor mevr. Van Popering. Tijdens de regio-vergadering van de VVN-afdelingen Tholen/St. Philipsland werd Van Popering verrast door de hulde. Vice- voorzitter Van Beek citeerde de notulen van de afdelingsvergade ring van 8 februari 1965, toen Van Popering in de zaal van dhr. W. Rijnberg wegens verhuizing van voorzitter P. Moerland als nieuw bestuurslid werd gekozen. Hij kreeg direct de voorzittershamer in handen en tijdens zijn dank woord tot de leden, zag Van Pope ring als doel: 'samen op pad gaan om het steeds drukkere verkeer zonder ongelukken op de wegen te houden'. Van Beek bracht naar voren, dat de voorzitter zich een kwart eeuw belangeloos ingezet had voor de In de maand januari hebben wij 84 nieuwe Opeis afge leverd. Vandaar ook dat onze voorraad O.K.-in ruil wa gens prettig is toegenomen. Daarom nü een prachtse- lectie O.K.-inruilwagens in onze showroom "Autocen ter", van Konijnenburgweg 8, Bergen op Zoom. Profiteer nu van ons superaanbod bij aankoop van een O.K.-in ruil wagen. kortingen oplopend tot f 3.000,— minstens f 2.500,— terug voor uw inruiler ongeacht bouwjaar en/of km.tellerstand gratis radio-cassettespeler incl. montage O.K./Bovag-garantie ANWB aankoopkeuring Sla nü uw slag bij Autobedrijf Mazairac. Showroom: "Autocenter", Van Konijnenburgweg 8, Ber gen op Zoom. Geopend van maandag t/m zaterdag. Telefoon: 01640 - 3 37 98 5 00 11. Advertentie I.M. vereniging. "Wij hebben in diver se verbanden samengewerkt en ik heb u het meest bewonderd om uw creativiteit en niet in het minst om uw integriteit. Natuurlijk ging het niet altijd even gemakkelijk. Vasthouden en doorgaan is u ech ter op het lijf geschreven." De vice-voorzitter betrok in zijn felicitatie ook mevr. van Popering en haar kinderen. "Wat de voor zitter gepresteerd heeft, is geen si necure. Voor het bestuur was u eigenlijk niet zozeer formeel voor zitter, eigenlijk meer een vriend. Vriend, dat is volgens het woor denboek een persoon aan wie men door genegenheid en persoonlijke voorkeur verbonden is. Dat is nu eigenlijk precies wat ik bedoel. Niets meer, maar zeker niets min der", aldus Van Beek. Regionaal VVN-consulent F.J. Bal kondigde vervolgens een bui tenlandse gast aan, die Van Pope ring al vanaf zijn kinderjaren zou kennen. De spanning werd gebro ken toen de deur open ging en Sinterklaas in vol ornaat binnen kwam. De Sint noemde het voor hem een grote verrassing om in februari naar St. Annaland te komen, maar hij hoopte dat het een even grote verrassing voor de jubilaris was. In de notulen had de Sint ge lezen, dat er in 25 jaar veel via de voorzitter liep. 'Han vraagt na' en 'Han regelt het' kwam hij regel matig tegen. In 1968 bestelde hij nog 200 vel briefpapier en enve loppen op eigen kosten. Jarenlang werkte Van Popering samen met penningmeester C.J. van Oost, secretaris G. Hage en bode A. van Iwaarden. Op 12 juni 1982 bestond VVN St. Annaland 25 jaar en dat werd een groot feest. Voor de eerste keer trad het promotieteam van VVN in Zeeland op. Han is een driftig baasje, zei Sin terklaas. Hij loopt in vele zaken voorop en is zijn tijd ver vooruit. Wat te denken van de jaren gele den begonnen verkeerscursussen in Havenzicht, de bromfietscur sussen, e.d., waarvoor nu in pro vinciaal verband belangstelling is. De Sint waardeerde de jubilaris wegens zijn inzet op verschillende terreinen van Veilig Verkeer: plaatselijk voorzitter, lid van het districtsbestuur en ouderen- voorlichter in Zeeland. De laatste vijf jaar is Van Popering boven dien nog betrokken bij het provin ciaal overleg, de samenwerking met de rijkspolitie en het gemeen telijk overleg. Alles bij elkaar re denen te over voor Sinterklaas om speciaal voor deze gelegenheid naar St. Annaland te komen en Van Popering te feliciteren met zijn 25-jarig jubileum als afde lingsvoorzitter van Veilig Verkeer. In zijn dankwoord zei Van Pope ring, dat hij 25 jaar geleden bij de toenmalige bestuursleden infor meerde of er veel werk was aan het voorzitterschap. "Dat valt best mee, zei men toe. Twee bestuursvergaderingen per jaar en de jaarvergadering. En VVN is toch een aflopende zaak, meende men toe, hoewel er nog 200 leden waren. Via slinkse wegen kwam ik in steeds meer verbanden van VVN: het district Zeeland, het Re gionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland en de regio Tholen. Daar naast nog een bromfietscur§us en de ouderenvoorlichting. Zo ben je nu van 's ochtends tot 's avonds met Veilig Verkeer bezig, maar ik heb het allemaal graag gedaan", zei de jubilaris. Sinterklaas vertrok daarna met een boeket bloemen, waarna even later dhr. M.C. Pieterman uit Burgh Haamstede de Wellevaete binnenkwam om Van Popering te feliciteren. Binnen het district Zeeland is hij evenals de jubilaris actief als VVN-voorlichter. Bijna helft bedrijven zonder hinderwetvergunning De aanstelling van Westdorp is het gevolg van het uitvoeren van het zogenaamde hinderwet uit- voeringsprogramma(HUP), een ontwerp-plan dat door het ge meentebestuur in 1989 is aan vaard. Westdorp wordt belast met de uitvoering van dit plan. Dit be tekent dat hij de technische kant van het plan voor zijn rekening neemt; onder meer controle uit oefenen op de naleving van de be palingen in de hinderwet. Westdorp wordt toegevoegd aan de afdeling gemeentelijke ontwik keling, bureau bouwzaken. Bin nen het gemeentelijk apparaat bestaat een werkgroep milieu - sa mengesteld uit ambtenaren van verschillende afdelingen - die de hoofdzaken van het milieubeleid voorbereiden en adviserend op treden. Naast de aanstelling van een ge meentelijke milieu-ambtenaar maakt de gemeente Tholen zich samen met de gemeente Borsele, Kapelle, Reimerswaal en Goes, sterk voor het aantrekken van een regioconsulent die voor de hand having van de milieuwetgeving zorg moet dragen. (Het rijk heeft hiervoor geld in het vooruitzicht gesteld). Uit een rapport dat de gemeente Tholen heeft samengesteld in het kader van het hinderwet uitvoe ringsprogramma blijkt, dat in 1988 47% van de Thoolse bedrij ven (655 hinderwetplichtige in richtingen) niet over een vergunning beschikte terwijl 59 bedrijven een 'ontoereikende ver gunning' hadden. Volgens burge meester H.A. van der Munnik - tijdens het 'Milieu Café' van het FNV in café Smerdiek - zou de ge meente wat betreft 369 bedrijven aan de slag moeten' (56% van het totaal). Toch steken de Thoolse percenta ges volgens de burgemeester niet ongunstig af bij die van 'vele an dere gemeenten' "Maar ik geef u gelijk wanneer u stelt dat het nog veel te hoog is". Het beeld zou volgens Van der Munnik positie ver uitvallen wanneer van de 369 bedrijven zonder hinderwetver gunning er 258 (vermoedelijk) in aanmerking komen voor een zo genaamde vereenvoudigde proce dure waarbij de ondernemer kan volstaan met het melden van zijn activiteit. Verdere scheiding van af valstoffen stimuleren Beperking naaktrecreatie wei nig effectief, denken b en w van Tholen VZOS St. Philipsland biedt zilveren voorzitter L. Neele concert aan Eigenaar studio eist nog 4866 gulden van Sloth Gemeente wil helft geraniums in Oud-Vossemeer betalen Veilig Verkeer voert actie voor handhaving 80 km en geeft opfriscursus Twee nieuwe middenstanders in commissie bedrijfsleven Snijden van lamsoor en zee kraal blijft mogelijk in St. Philipsland Kadastrale atlas vertelt ge schiedenis St. Maartensdijk in 1832 ZLM-kring: stormachtige ontwikkeling in de landbouw Tafeltennissers krijgen voor het eerst een trainer ie Schooldam- en schaakkam pioenen van Tholen/St. Phi lipsland EEN STROOM KAN SMAL ZIJN EN TOCH VER KOMEN Dit nummer pagina's bestaat uit 18 Uitbreiding acht het college nood zakelijk omdat de praktijk leert dat het bureau 'over volstrekt on voldoende anbtelijke ondersteu ning' beschikt de regeling naar behoren uit te voeren. De gemeente Tholen verleent sinds 1986 medewerking aan de Leden van de Bond van Plattelandsvrouwen bakken oliebollen voor Roemenië in de bakkerij van C.P. van Bendegom (rechtsachter). De jongste bakkersknecht neemt alvast een voorproefje. De oliebollenactie die de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen za terdag in St. Annaland organi seerde ten bate van Roemenië heeft netto 1500 gulden opgele verd. "Dit hadden we niet ver wacht, het was buitengewoon", zei presidente mevr. I. de Wilde- Gaakeer. De afdeling had van het provinci aal bestuur van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Zeeland het verzoek gekregen om mee te wer ken aan de inzamelingsactie voor het noodlijdende vrouwen- en kinderziekenhuis in het Roemeen se Cluj. Er gaat voor 162.000 gul den nieuwe medische apparatuur en instrumenten naar Cluj, alsme de tweedehands meubilair e.d. uit Zeeuwse ziekenhuizen en van par ticulieren. Totaal kwam er 231.000 gulden voor de actie bin nen, die gecoördineerd wordt door het dagblad de PZC. Na de politieke omwenteling heeft Roemenië dringend behoefte aan hulp. "Als je iets op touw zet, moet je het goed doen en daarom hebben we voor een oliebollenac tie gekozen", aldus mevr. De Wilde. Daarvoor waren zaterdag dertig leden en andere vrijwilligers in de weer. Vanaf zeven uur 's morgens kreeg men de beschikking over apparatuur in de bakkerij van GP. van Bendegom. Om tien uur kwam de volgende groep leden, die zich met de huis-aan-huis- verkoop bezighield. Toen rond vier uur het laatste beslag was ver werkt, bleken er 4200 oliebollen gebakken te zijn, die allemaal werden verkocht. Er was veel werk aan, maar de 1500 gulden netto voor Roemenië gaf de leden veel voldoening. Naast de Plattelandsvrouwen St. Annaland heeft Interseafish uit Tholen nog 250 gulden overge maakt voor dezelfde actie: 'Red de moeders van Cluj'. vXyXvXvX^XvXvXvX'X^^xv: opvang van Tamils. Later is daar de ROA aan toegevoegd, een rege ling waarin aan gespreide opvang van asielzoekers gestalte wordt ge geven. De rijksoverheid heeft de gemeentes gevraagd opvangplaat sen voor asielzoekers beschikbaar te stellen gebaseerd op 3 pro mille van het aantal inwoners. Voor de gemeente Tholen, die po sitief heeft gereageerd op dit ver zoek, betekent dat 57 asielzoekers. De gemeente heeft het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur laten weten bereid te zijn 30 asielzoekers op te nemen. Deze worden opgevangen in Oud- Vossemeer, Tholen en Sint- Maartensdijk waar begeleidings groepen actief zijn die mede voor de opvang zorg dragen. Het dumpen van mest op land- bouwpercelen in de Weihoek tus sen Poortvliet en Sint-Annaland baart voorzitter L. Sauter van de natuurvereniging Tholen zorgen. Het uitrijden van mest vindt vol gens Sauter vooral in het weekend plaats wanneer er minder controle op kan worden uitgeoefend. Sau ter zei dit maandagavond in café Smerdiek tijdens het 'Milieu Ca fé' van het FNV. Hij sprak zijn bezorgdheid uit over de gevolgen van het uitrijden van de mest op 'zeer kwetsbare gedeeltes van Tholen, zoals de Weihoek'. Naar Sauters idee is 'de frequentie waarmee Mertens (transporteur van mest uit Halsteren-red.) de Thoolse brug overkomt zeer hoog'. De voorzitter van de natuurver eniging richtte zijn opmerkingen aan het adres van burgemeester H.A. Van der Munnik, die het ge meentelijke milieu-beleid toelicht te. Sauter stelde ook vraagtekens bij het sproeien met 'gewasbe schermingsmiddelen' door middel van sproeivliegtuigjes op de Thoolse akkers. Verder bracht hij het toenemende recreatieve ge bruik van radiografisch bestuur bare vliegtuigjes bij de Noord te Sint-Maartensdijk onder de aan dacht. Sauter had hierover klach ten gekregen. Volgens de voorzitter verstoren deze vlieg tuigjes de vogelpopulatie in het gebied. Hoewel Sauter, op deze vragen althans geen antwoord kreeg, complimenteerde hij de ge meente Tholen wat betreft het bestrijden van onkruid in de plantsoenen waarbij steeds min der giftige stoffen worden ge bruikt

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 1