Zeeuws studiefonds Corneliastichting Hulpverlening kindermishandeling Milieufilm Beter af met computers? 'New Age' on-Bijbels Verhuizen R. Bakker (37) uit Sint-Annaland: Geen winst nutsbedrijf IN BEROEP Donderdag 8 februari 1990 Provinciale staten spreken zich in hun maart-vergadering uit over subsidies voor hulpverlening na (seksuele) kindermishan deling. Een voorlichtingsproject komt op 33 duizend gulden en een project hulpverlening na incest op 292 duizend gulden. Voorlichting (OM M I SS I KS PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Ds. v.d. Want voor studievereniging Calvijn: Conciliair proces ABDIJ Van april tot september kunnen bij het Zeeuws Studiefonds in Middelburg aanvragen worden ingediend voor een bijdrage in de studiekosten. Voorwaarde is, dat de studen ten, scholieren of cursisten in Zeeland wonen. De gewenste opleiding hoeft niet binnen de provinciegrenzen te vallen. Stu denten, die van elders in Zee land een opleiding komen vol gen, vallen buiten de werking van het fonds. Een criterium is ook de financiële draagkracht van de aanvragende studenten of hun ouders. Allerlei opleidingen en cursussen kunnen worden (mee-)gefinan- cierd. In het studiejaar 1988/ 1989 werden bijdragen verstrekt voor opleidingen, die variëren van wetenschappelijk onderwijs tot ballet en van schoon- heidsspecialist(e) tot de auto branche. Het maakt niet uit of het gaat om dag- of deeltijdopleidingen. Behalve Nederlandse worden ook Belgische studies uit het fonds betaald. Er wordt geen leeftijdsgrens gesteld voor de aanvragers. Het Zeeuws studiefonds geeft de bijdragen in de vorm van ren teloze voorschotten. Het geld Het verpleeghuis de Corneliastichting in Zierikzee moet worden uit gebreid met 30 bedden voor psycho geriatrische patiënten. Dat heeft het dagelijks bestuur van de provincie geadviseerd aan de minister van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Het huis heeft nu 120 bedden, gelijkelijk verdeeld over lichamelijk of somatisch zieken en psycho-geriatrische patiënten (patiënten met geestelijke achteruigang). Bij de bouw van de Corneliastichting is al rekening gehouden met dertig bedden extra. Het provinciaal bestuur wijst de minister erop, dat voor het huis een wachtlijst bestaat. Gemiddeld liggen er twintig weken tussen de noodzaak tot opname en de daadwerkelijke overgang van psycho geriatrische patiënten naar het verpleeghuis. Er maken meer mensen gebruik van de dagbehandeling dan er eigenlijk plaatsen zijn. De be zetting is namelijk bijna 105 procent. De gemiddelde verpleegduur op de psycho-geriatrische afdelingen (twee jaar) is aanzienlijk langer dan op de somatische afdelingen (negen maanden). Bijna alle patiënten (98 procent) zijn ouder dan 65 jaar en van hen is weer bijna drie kwart ouder dan 80 jaar. Landelijk is ruim de helft van de patiënten ouder dan 80 jaar. GS schrijven verder aan de minister, dat voor de bejaardenoorden op Schouwen-Duiveland een wachtlijst bestaat van 157 ouderen. Er zijn in totaal 330 plaatsen in de bejaardenoorden in Zierikzee, Bruinisse en Haamstede. De uitbreiding van de Cornelia-stichting is niet voorzien in het ver pleeghuisplan voor de jaren 1988-1991. Gezien de ontwikkelingen vinden GS, dat de dertig bedden er toch op korte termijn moeten ko men. Zij delen de minister mee, dat in het plan voor de jaren 1992-1995 de uitbreiding zal worden voorgesteld. IETTWS moet dus op termijn worden te rugbetaald, maar er is geen ren te verschuldigd. Aanvankelijk zag het ernaar uit, dat het fonds voor het komende studiejaar geen financiële steun meer zou krijgen van de provin cie. Het voorstel was de bijdrage van een ton te stoppen. Provin ciale staten hebben evenwel besloten het bedrag voor 1990 beschikbaar te stellen. Hoe de toekomst er daarna voor het fonds uitziet, is nog niet bekend. In het studiejaar 1988/1989 werd ruim 290 duizend gulden uit het studiefonds uitgekeerd. In het jaar daarvoor was het ruim 296 duizend gulden. Aanvraagformulieren voor een bijdrage kunnen vanaf begin april worden aangevraagd bi] het Zeeuws Studiefonds, Dam 31, postbus 407, 4330 AK Mid delburg, 01180-82500. De ope ningstijden van het secretariaai zijn op werkdagen van 8.30- 12.30 uur. Bij het secretariaat kan ook nadere informatie wor den gevraagd. De aanvragen moeten voor 1 september bin nen zijn^ Ql De stichting Vereniging tegen seksuele kindermishandeling binnen het gezin Zeeland heeft de provincie gevraagd geduren de drie jaar geld beschikbaar te stellen voor een beroepskracht, die speciaal wordt belast met incest-hulpverlening. Het voor stel aan de staten is in totaal ten hoogste 292 duizend gul den beschikbaar te stellen, waarvan 85 duizend gulden in 1990 kan worden besteed. Het project bestaat uit vier on derdelen: het overdragen van deskundigheid aan hulpverle nende instanties, het samenstel len van groepen, die vanuit eigen ervaring hulp kunnen bieden (zelfhulpgroepen), voorlichting over het opsporen, bespreekbaar maken en voorkomen van incest en het realiseren van een circuit, waardoor incest-slachtoffers, - daders en omstanders te allen tijde voor hulp terecht kunnen. De werkzaamheden zullen on der meer bestaan uit het geven van cursussen aan professione le hulpverleners en het organi seren van hulpverleningsprojec ten. In de opvang moet worden gezorgd voor goede verwijsmo- gelijkheden, bijvoorbeeld pleeg gezinnen. De voorlichting moet zich op alle betrokkenen bij in cest richten. Behalve aan de slachtoffers zal er ook aandacht moeten worden geschonken aan de daders en de eventuele andere gezinsleden. Vrijwilli gers, die zelf bij incest betrok ken zijn geweest, zouden moeten worden getraind om hun ervaringen aan anderen te kunnen overbrengen, opdat in cest tijdig wordt herkend en op dat zij lotgenoten hulp kunnen bieden. Als voorwaarde wil het dagelijks bestuur van de provincie aan de Incestslachtoffers kunnen lotgenoten helpen door over hun ervaringen te vertellen. subsidie verbinden, dat het werk van de Vereniging tegen seksue le kindermishandeling niet be perkt blijft tot Walcheren, maar het hele Zeeuwse grondgebied bestrijkt. Jaarlijks moet de vere niging verslag uitbrengen over haar werkzaamheden. De provinciale beraadsgroep jeugdhulpverlening heeft 33 dui zend gulden subsidie gevraagd voor het opzetten van een net werk van hulpverlenende instan ties kindermishandeling. Het gaat om alle vormen van kinder mishandeling en niet alleen seksuele. De instanties zijn de regionale in stelling voor ambulante geeste lijke gezondheidszorg (RIAGG), Jeugd en Gezin, de Vereniging tegen kindermishandeling, de GGD Zeeland, het samenwer kingsverband gezondheidsvoor lichting en -opvoeding (GVO), het bureau vertrouwensarts in zake kindermishandeling, de Ver eniging tegen seksuele kinder- De statencommissie welzijn vergadert maandag 12 februari, 13.30 uur. Begonnen wordt in de provin ciale filmzaal. Abdij 9, Middel burg, met de vertoning van een videoband over het ondersteu ningsproject kleine basisscho len Zeeland. De bijeenkomst wordt voortge zet in een vergaderzaal in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Agendapunten zijn een financië le bijdrage aan de openbare bibli otheek in Koewacht, de op heffing van de Zeeuwse biblio theekraad, de evaluatie van september-cultuurmaand 1989 en de uitbreiding van verpleeg huis Corneliastichting in Zierik zee met 30 bedden. Andere punten zijn subsidies voor de Te lefonische hulpdienst, incest- hulpverlening, voorlichtingspro ject seksuele kindermishande ling en de regionale overlegor ganen zwakzinnigenzorg. De commissie begint met spreek recht voor het publiek, dat wil in dit geval zeggen na het bekijken van de videoband. Vrijdag 16 februari, 14.00 uur, vergadert de statencommissie milieuhygiëne in het provincie huis. De agendapunten worden volgende week in Abdijnieuws vermeld. mishandeling binnen het gezin, de raad voor de kinderbescher ming, de rijkspolitie en de Kinder- en jeugdtelefoon. De nadruk komt te liggen op voorlichting en samenwerking. Per deelgebied van Zeeland (Zeeuwsch-Vlaanderen, Walche ren en overig Zeeland) zal een voorlichtingsproject worden op gezet. Ook moet een folder wor den gemaakt, waarin in elk geval alle hulpverleningsadressen zijn opgenomen. Provinciale staten beslissen 16 maart over beide verzoeken. De statencommissie welzijn be spreekt de voorstellen maandag 12 februari. M De tweede kamer uit gedepu teerde staten hoort dinsdag 13 februari, 10.00 uur, een in woonster van Borsele. De Borselse is het niet eens met de beslissing van haar gemeen tebestuur op een aanvraag alge mene bijstand. Ook burgemees ter en wethouders kunnen hun standpunt nader toelichten. De zitting is openbaar en wordt gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Provinciale staten beslissen vrij dag over veertien duizend gul den als bijdrage in een door de Nederlandse provincies uit te brengen film over het milieu. In de film moet tot uitdrukking komen wat allemaal onder het milieu wordt verstaan. De bood schap moet vooral worden wat iedereen zelf kan doen om het milieu zo schoon mogelijk te houden. De meeste mensen zijn zich in middels wel bewust, dat er wat moet worden gedaan dan wel nagelaten, maar hun handelwij ze is daarmee niet altijd in over eenstemming, aldus GS. De totale kosten van de film zijn 250 duizend gulden. Het minis terie van volkshuisvesting, ruim telijke ordening en milieubeheer wil een derde van de kosten voor zijn rekening nemen. Per provin cie blijft dan nog veertien dui zend gulden te betalen. GS schrijven in hun voorstel, dat de film alleen gemaakt wordt als negen provincies meedoen. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 "Communicatie en computers spelen, ook in de negentiger ja ren, een steeds belangrijkere rol.Waar zouden we zijn zonder de communicatiemiddelen, zoals die nu voor ons beschikbaar zijn. Zonder problemen kunnen we direct met de andere kant van de wereld praten, onze brieven kun nen daar door middel van fax of telex binnen een paar seconden naast liggen. U kunt spreken met wie u wilt, zonder afge luisterd te worden. U kunt zelfs vanuit de auto of vanuit uw broekzak opgebeld worden! De oude semafoon (u weet wel, de oproep pieper) is eigenlijk an tiek. Tegenwoordig zijn er syste men met net zo'n venster als een digitaal horloge, waar een boodschap op komt te staan wanneer u opgepiept wordt. Voor diensten als politie, brand weer en ambulance zijn er mobi lofoons die digitaal communiceren met de centrale en met elkaar, waardoor een mi crofoon niet meer nodig is. Ook andere diensten stappen over op nieuwe vormen van communica tie; de journalist stuurt geen ge schreven of getypte vellen papier meer naar de krant. Geschreven berichten kunnen per telex (eigenlijk ook antiek), per fax of per computer direct naar de krant gestuurd worden. Kranten zullen in de toekomst ook niet meer gedrukt worden, dat kan tegenwoordig veel goed koper. Uw computer belt de krant, of de krant belt de abon nees en computers wisselen de laatste nieuwtjes uit, die nu in komst, maar wist u dat een der gelijk systeem al een hele tijd werkt hier in Nederland? Bij de computer hobbyisten worden (bijna) alle berichten op deze ma nier verzonden door middel van een wereldwijd net van zoge naamde 'host' computers. Die bundelen de berichten voor een bepaald gebied en sturen ze door, zodat elk bericht binnen 48 uur overgezonden kan zijn naar elke plek op aarde. Jammer dat, wanneer dit systeem het belangrijkste koop- en communicatiemedium wordt, R. Bakker, electro technicus de intermenselijke contacten naar de achtergrond worden ver drongen. U zal de kruidenier niet meer kennen en ook de monteur in de garage zal u niet kennen. De mensen zullen langzaam wereld- en mensvreemd gaan worden, waardoor er weer werk ontstaat voor psychiaters. Men sen zullen steeds minder van el kaar kunnen velen, steeds vaker ruzie maken en - doordat zij niet veel buiten komen - steeds vaker ziek worden totdat de mens is gedegenereerd! Wat computers betreft, veel het dagelijkse drukwerk staan. Het voordeel is, dat het nieuws 24 uur per dag wordt aangepast aan de laatste gebeurtenissen, zodat u steeds een andere editie krijgt met de laatste nieuwtjes. Ook het bestellen van goederen - bij de kruidenier voor een kilo suiker of bij de dealer voor de aanschaf van een nieuwe auto - kan door de computer via de te lefoon gebeuren. Het voordeel is, dat u niet meer de deur uit hoeft en dat - wanneer er geen grote haast bij is - de computer 's nachts gaat bellen zodat de tele foonkosten beperkt blijven. Dit lijkt voor u misschien verre toe mensen zijn bang voor compu ters of voor automatisering in het algemeen. Het is misschien niet bij iedereen bekend, maar een computer is een dom ding dat niets kan, voordat er een programma voor geschreven is. Een computer kan niet denken, kan geen beslissingen nemen, maar kan alleen rekenen. Het enige dat een computer kan doen is dus ergens twee getallen vandaan halen, daarmee gaan rekenen en de uitkomst weer er gens heen sturen. Doordat dit alles zeer snel ge beurt lijkt het slim, maar in we zen is het een erg domme machine. Wist u dat er in veel electrische apparaten die tegen woordig te koop zijn een compu ter zit? In (bijna) iedere moderne wasmachine worden de waspro gramma's met behulp van een computer geschakeld en gecon troleerd. Of wat dacht u van een magnetronoven? Dankzij de mo derne micro- kleine) electroni- ca kan een auto schoner, zuiniger en veiliger rijden. Dank zij deze techniek kunnen de in dustrieën beter, sneller, goedkoper en veiliger werken. Dankzij de micro-electronica hebben we allen een beter leven, of niet? De automatisering heeft ar beidsplaatsen gekost, mensen zijn hierdoor zonder werk geko men. Maar de automatisering heeft ook weer arbeidsplaatsen opgeleverd, zij het meestal voor goedgeschoolde mensen! Maar wat dacht u van de kassen, waar steeds met de hand gesproeid moest worden. Waar het hele klimaat geregeld werd door de ramen open en dicht te doen of door de kachel hoger of lager te zetten. En dat eigenlijk 24 uur per dag, zeven dagen in de week. Nu kan alles door een computer geregeld worden en heeft de tuinder tijd voor andere dingen. Wat dacht u van moder ne communicatiemethoden via satelliet, telex, fax en niet te ver geten via de telefoon? Al deze dingen waren niet - of slechts beperkt - mogelijk zonder de mo derne computertechnieken. Maar zijn wij nu echt beter af, nu de andere kant van de wereld net zo ver is als de andere kant van het eiland? Zijn wij nu echt blij met moderne apparaten waar batterijen in moeten, die we niet in de vuilnisbak mogen doen? Zijn we echt gelukkig wanneer we een kapitaal mogen betalen om auto te rijden, of zou een paard en wagen toch leuker zijn? Hoeveel belastinggeld wordt er niet gebruikt om het af val van ons huishouden en ons werk op een verantwoorde ma nier te verwerken? Wanneer ik (op t.v.) een groep in de natuur levende mensen zie die zich alleen maar druk maken voor hun geloof, die alleen wer ken om te eten, dan vraag ik mij af: zijn deze mensen ongelukki ger dan wij? Missen zij de pols computer met maanstand aan wijzing? Nee, wij zijn verwend!" THOLEN 14 feb Jaarfeest NCVB, Visnet 14 feb Natuurver, bij Platte- landsvr., patronaatsgebouw 15 feb Dia's Natuurver, over ont staan duinen, Meulvliet 19.30 u. 16 feb Double Check, Meulvliet 20 u. 17 feb Oriëntatierit MAC, Zoek weg 19 u. 20 feb Open dag Fabeltuin, 9.45-11.45 en 13.30-15.30 u. 21 feb Jaarvergad. en bingo be- jaardensoos, Schuttershof 14 u. 21 feb Hoorzitting Buitenzorg III en Molenvliet, Gasthuiskapel 19.30 u. 23 feb Wereldgebedsdag voor de jeugd, De Regenboog 15.45 u. OUD-VOSSEMEER 14 feb Spellenmiddag Anbo, Vos- senkuil 14 u. 20 feb Carnavalsavond AVB, Vos- senkuil 28 feb Bingomiddag Anbo, Vos- senkuil 14 u. SINT-ANNALAND 17 feb ZLM en Plattelandsvr. ex cursie naar Westfriese Flora, Brugstraat 7 u. 23 feb Donateursavond Accele rando, Wellevaete 19.30 u. SINT-MAARTENSDIJK 13 feb Koffiemorgen Platte landsvr., Haestinge 9.30 u. 17 feb Uitvoering Euterpe m.m.v. volksdansver. Dodi Dodi, Haestinge 19.30 u. 21 feb. Plattelandsvr. kettingen rijgen, Haestinge 9.30 tot 11.30 u. 22 feb Origami vouwen Platte landsvr., Haestinge 19.45 u. 12 feb Milieu café FNV, Café Smerdiek, 20.15 u. 14 feb Keutjesavond Sint Maar- tenshof 17.30 u. 21 feb Optreden Rederijkerskamer Eendracht, Sint Maartenshof 19 u. 22 feb Jaarvergad. ZLM, café Van Houdt 19.30 u. SCHERPENISSE 17 feb Miel Cools, Holland Huis 20.15 u. POORTVLIET 8 feb Voorl.avond studieclub Bloevantho, Tolrust 19 u. 15 feb Jaarverg. Ver. v. Bedrijfs voorlichting, Tolrust 19.30 u. 22 feb Jaarvergadering NCVB SINT-PHILIPSLAND 16 feb Concert VZOS, De Wimpel 16 feb Jaarvergad. hout- en bouw bond CNV, Wimpel 19.30 u. BERGEN OP ZOOM t/m 18 feb Liesbeth Rahder, Om ber en siënna, Markiezenhof t/m 11 mrt Salon van Bergse kunstenaars, Markiezenhof 10 feb Pater Moeskroen, Botte Hommel 22 u. 11 feb Koffieconcert, Hofzaal Markiezenhof 12 u. 11 feb Orgelconcert, Gertrudis- kerk 16 u. 16 feb Acoustische gitaarmiddag, Botte Hommel 14 u. 23 feb t/m 4 mrt Ontwerpen car navalsoptocht, Markiezenhof film+ -t-film film+ ROXY 1: Harlem Nights - a.l., vr 19 en 21.30 u„ za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma, di en do 20.15 u., wo 14 en 20.15 u. ROXY 2: Wild Thing - a.l., vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 20 u. Batman - a.l., za, zo en wo 14 u. CINE- MACTUEEL 1: Skin deep - a.l., vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 20 u. Platvoet en zijn vriendjes - a.l., za, zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL 2: Casualties of war - 12 j., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u„ zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma, di en do 20 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 3: Back to the future 2 - a.l., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u„ zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., di en do 20 u., wo 14 en 20 u. Camille Claudel - a.l., ma 20 u. "Deze leer, deze stelling is geheel on-Bijbels. De mens wordt op een dwaalspoor gebracht; men levert de mens als het ware uit aan de grote verderver." Dat zei ds. N. van der Want over het thema 'New Age'. Hij sprak op een bijeenkomst van de SGP studievereniging Calvijn en doel de met name op het feit dat 'New Age' niet meer wil weten van het be grip 'zonde': de mens kan zichzelf verlossen. "Daarmee is volgens de New Age-gedachte Jezus volstrekt overbodig geworden," aldus de spre ker. "Het New Age-denken heeft aan vankelijk iets dat sympathiek aan doet. Vervolgens schijnt het een geestelijk vacuüm op te vullen. Ten diepste is het echter de weg te rug naar het heidendom. We kun nen dat onder andere zien aan de grote opgang die het occulte doet binnen de New Age-aanhang. Men wil trachten hier op aarde een paradijs te stichten. In de New Age-gedachte is het de mens die door te streven naar harmonie, liefde enzovoorts hier op aarde het paradijs, kan stichten. Men kan alles zelf," zei Van der Want. Hij noemde onze tijd een tijd van onzekerheid. "Het is een verwar rende tijd. De mens zoekt echter rust en zekerheid. En er gloort hoop. Volgens sommigen staan we aan het begin van een nieuw, van een fantastisch tijdperk." Van der Je moet het gedronken heb ben, al was het maar eens in je le ven". Dit gezegde, jarenlang gebruikt door een importeur van een speciaal drankje, zou ook kunnen slaan op verhuizen. Je moet het een keer in je leven ge daan hebben, en wellicht is het dan net als met dat borreltje: het smaakt of het smaakt niet. Verhuizen, een project waar je en thousiast aan begint, je gaat im mers naar mooier en beter. Alles wordt in dozen gedaan, keurig ge ordend, goed weggezet, volgens de regels, dus er kan niets verkeerd. Maar plotseling lijkt het of er in die dozen een virus meegegaan is dat alles door elkaar gooit. De eerste dagen - tussen de nieuws gierige bezoekers door - hoor je niets dan "Ma..waar is dat, waar is dit". En "dat staat hier niet zo praktisch, zullen we dat daar zet ten?" En tot zo lang lukt het nog wel, als ze het maar zeggen. Doen man en zoons dat zelfs niet meer, dan loopt alles mis. Voor de in wendige mens kan nauwelijks worden gezorgd omdat de brood nodige boterhammen kwijt zijn. De E.H.B.O.-doos blijkt op een zeer belangrijk moment onder 5 kisten te zitten, en allerlei zeer be langrijke bescheiden zijn zelfs he lemaal niet mee verhuisd maar liggen nog in een lade die niet leeggemaakt werd. Als U ooit ver huisd bent, voelt U al die spannin gen zeker aan. Maar, na een week gloort het al. Stapels dozen slin ken, een zeer gezellige comforta bele ruimte wordt zichtbaar. Meubels die bijna een zilveren hu welijksjubileum meemaken staan als nieuw te pronken en tussen al les door staan beeldige boeketten en planten van meelevende fami lieleden, vrienden en kennissen. En als je dan 's avonds, of liever gezegd 's nachts in je bed valt, realiseer je je pas dat het gewone leven buiten de deur gewoon doorgaat. Ondanks jouw top drukte. Je realiseert je dat je een leuk concert miste dat door Uit op Tholen werd georganiseerd. Toen de programma's rond wer den gestuurd dacht je, "daar ga ik zeker heen", toen nog niet wetend wat je op die datum boven het hoofd zou hangen. Gelukkig dat die andere honderd mensen wel naar de Vossenkuil gingen om naar haar te luisteren. Wat had ik haar en haar begeleider graag ge hoord. Want ondanks het feit dat zij zich op een ander repertoire heeft geworpen, blijft zij toch een zangeres met allure. En natuurlijk was er wel iemand die tegen me vertelde hoe mooi ze zong, en dat ze haar programma gezellig aan een praatte. Maar ik was er graag zelf bij geweest. Maar vanavond laat ik de boel de boel, eerst even een avondje ge nieten in de Gasthuiskapel van dat klassieke concert. De accu opladen om daarna weer met fris se moed poetsmiddelen te pakken.. En als er dan tussendoor heel even tijd is, gauw zitten om een Campari te drinken. Want dat moetje gedaan hebben, al was het maar eens in je leven. Fluitconcert. De fluitiste Anneke de Vries verzorgt zondag om vier uur een concert in 'In den Wouwdfluit' te Wouw. Ze brengt werken van Bach, Stamitz, Cho pin, Lachner, Bloch en Cha- minade. "De wens dat er geen winst in de PZEM-begroting moet zitten, is volledig gehonoreerd", zei wet houder Versluijs op vragen van raadslid Van Belzen. De enige RPF/GPV- vertegenwoordiger in de Thoolse gemeenteraad informeerde naar een brief van de gemeente Goes over het gastarief voor kleinver bruikers en blokverwarming in 1990. Op grond van de brief van Goes en de beraadslagingen in de pro vinciale staten van Zeeland heeft de aandeelhoudersvergadering van de PZEM besloten het gasta rief vast te stellen op 38.2 cent. De gemeente Goes had een beperking van de tariefsverhoging van 1.5 cent per m3 bepleit. Uiteindelijk is dat 0.8 cent/m3 geworden. Want omschreef New Age als 'een groot protest tegen het rationeel denken van de laatste 2000 jaren en een protest tegen het christelij ke tijdperk'. Liefde, vrede en har monie zijn de kernwoorden voor een nieuw tijdperk. Er moeten nieuwe denkpatronen komen. Al le dingen zijn van elkaar afhanke lijk en daarom moeten alle tegenstellingen worden opgehe ven. Omdat er vele stromingen zijn, met weer vele aftakkingen, kon Van der Want geen precieze defi nitie van 'New Age' geven. Wél is het begrip wereldwijd onder een deel van de mensheid verspreid. De doelstellingen zijn: een nieuwe wereldorde, een nieuwe wereldre gering, een nieuwe wereldreligie en een nieuwe wereldheerser. Op elk punt ging de spreker in. New Age staat voor holistisch denken (vanuit de totaliteit) en daaraan wordt in film en litera tuur al veel aandacht geschonken. Men streeft naar vernietiging van het nationalisme en opheffing van staten. Ook zoekt men een syn these tussen alle godsdiensten en stromingen. "Een uiting van het streven naar een wereldreligie vindt onder andere zijn uiting in het zogeheten conciliair proces." Wat een wereldheerser betreft, noemde Van der Want het getal 666 als veel voorkomend symbool binnen 'New Age'. "Uit de Bijbel, namelijk uit het boek Openbarin gen, weten we dat 666 het getal is van de anti-christ. Het getal van de 'wereldheerser' die het heeft gemunt op de ondergang van de christelijke cultuur, ja op de on dergang van de kinderen Gods." De predikant noemde het een gro te uitdaging voor het christendom om te proberen de mensen te be reiken met 'de werkelijk blijde boodschap'. Na de pauze werd aan de hand van vragen over het thema gediscussieerd. De bijeen komst was door voorzitter J.W. Duvekot geopend met het laten zingen van Ps. 86: 4 en 5, lezen uit Matth. 24:15-28 en gebed. Domi nee Van der Want eindigde de avond met gebed.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 7