Pomp in de touwen Beter overleg landbouw/milieu Milieu-organisaties: meer natuur en minder hoge bomen in Flupland Oorlam van De Bres 5 z&j- A^> Stookverbod Inspraak ruilverkaveling trekt veel belangstelling Jongeren praten over landbouwproblematiek AL 45 JAAR DÈ COURANT Geen nieuwe partijen in gemeenteraden Donderdag 8 februari 1990 46e Jaargang no. 13 BIB' Tunni ce I ïlUULoE Voorzitter ruilverkaveling St. Philipsland: Er moeten betere contacten komen tussen landbouw organisaties en milieugroeperingen. De voorzitter van de landinrichtingscommissie St. Philipsland, A.A. van Nieuwenhuijzen, pleitte daar maandagavond voor tij dens de derde inspraakbijeenkomst over de ruilverka veling. Opbouwend Lijnbach Uitbreiding van Bruintjeskreek, versterking van de bo- thanisch bijzonder interessante dijken en minder hoge bomen. Dat waren de voornaamste wensen van de milieu-organisaties tijdens de derde en laatste in spraakbijeenkomst over de ruilverkaveling in St. Phi lipsland. Opruimen abelen kost duizenden Monster Lageweg Knotbomen Dijken Vaste sloopstraat voor koelkasten DEZE WEEK RAK timmert op Tholen meer aan de weg Het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt (ZAJK) wil meer mensen gaan betrekken bij het agrarisch jonge renwerk. "Het is belangrijk om onder elkaar na te denken over de landbouwproblematiek en zo een me ning te vormen," zegt voorzitter Michel van Oorschot van het RAK Tholen/West-Brabant. Tholen had don derdag in de Wellevaete de Zeeuwse primeur met een voorlichtingsavond over bedrijfsovername. Rendement MAZAIRAC "SCHOON SCHIP'ttCTIE In de maand januari hebben wij 84 nieuwe Opeis afge leverd. Vandaar ook dat onze voorraad O.K.-inruilwa- gens prettig is toegenomen. Daarom nü een prachtse- lectie O.K.-inruilwagens in onze showroom "Autocen ter", van Konijnenburgweg 8, Bergen op Zoom. Profiteer nu van ons superaanbod bij aankoop van een O.K.-inruilwagen. kortingen oplopend tot f 3.000,— minstens f 2.500,terug voor uw inruiler ongeacht bouwjaar en/of km.tellerstand gratis radio-cassettespeler incl. montage O.K./Bovag-garantie ANWB aankoopkeuring Sla nü uw slag bij Autobedrijf Mazairac. Showroom: "Autocenter", Van Konijnenburgweg 8, Ber gen op Zoom. Geopend van maandag t/m zaterdag. Telefoon: 01640 - 3 37 98 5 00 11. y 1 I' Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-Z752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 21,50 per halfjaar. Per jaar f 39,50, per post f 49,75 per jaar. Losse nummers f 1,30 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,39 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Dinsdagmiddag om drie uur (toen de termijn sloot) waren bij het hoofdstembureau op Tholen vijf en op Sint-Philipsland vier kandi datenlijsten ingeleverd voor de ge meenteraadsverkiezingen op 21 maart a.s. De partijen met de lijsttrekkers zijn voor Tholen: Partij van de Arbeid, P. van Schetsen; Staat kundig Gereformeerde Partij, ing. J. van der Jagt; Christen Demo cratisch Appèl, J. Versluijs; VVD, J.L. van Gorsel; RPF-GPV, P. van Belzen. Voor Sint-Philipsland: Staatkun dig Gereformeerde Partij, L. Wal pot; P.V.A.B., A.Ph. Kornaat; Christen Democratisch Appèl, J. de Jager; Gemeentebelang (die naam komt op de lijst niet voor, als gevolg van de nieuwe Kieswet), W. Quak. Vandaag stellen de stembureaus ook de nummers van de kandida tenlijsten vast. Bepalend is het aantal zetels dat vier jaar geleden werd behaald. Bij een gelijk aan tal zetels is, volgens de nieuwe Kieswet, het aantal uitgebrachte stemmen doorslaggevend. Voor heen moest bij een gelijk zeteltal worden geloot. De lijstnumme- ring voor Tholen (met tussen haakjes het nummer van vier jaar geleden) is 1. (2) PvdA, 2. (1) SGP, 3. (3) CDA, 4. (4) VVD en 5. (5) RPF-GPV. In Sint-Philipsland zal de nummering gelijk zijn aan vier jaar geleden: 1. SGP, 2. PVAB, 3. CDA en 4. geen naamsaanduiding (Gemeentebelang). Op Tholen heeft het CDA het initiatief geno men voor een gezamelijke verkie zingsbijeenkomst op donderdag 8 maart. De plaats en wie de bijeen komst voorzit wordt nog nader vastgesteld. Drie dagen eerder, op 5 maart, organiseert de FNV afde ling Tholen een forum-discussie onder leiding van mevrouw E. Frigge. Daarvoor worden de vijf Thoolse fractievoorzitters uitge nodigd, alsmede FNV- districtsbestuurder M.L. Strous. De bijeenkomst wordt gehouden in café Smerdiek in Sint- Maartensdijk en begint om 19.45 uur. Overigens heeft de FNV een aantal aandachtspunten voor de gemeenteraadsverkiezingen in een boekje gebundeld. Medewerkers van de gemeente bevestigen een strop om een af- dekplaat van de Smurdiekse pomp, om deze met een kraan te lichten. Medewerkers van de gemeente na men vorige week een kijkje in het binnenste van de pomp op de Markt in Sint-Maartensdijk. De gemeenteraad besloot vorig jaar om een onderzoek te laten uitvoe ren naar de kosten van restauratie van dit monument. Het rapport daarover is nog niet binnen. Om dat tegelijkertijd was geopperd om de smal stad eventueel weer van een werkende stadspomp te voorzien, togen ambtenaren aan het werk. Met een kraan werd de kop van de pomp gehaald om te bekijken in hoeverre het binnen werk nog aanwezig is. De pomp bleek helemaal volgemetseld, zo dat het idee van een werkende stadspomp wel kan worden verge ten. De bovenkant werd na de inspec tie weer terug op de pomp gemet- Tijdens de discussie over verster king van de natuurwaarden op St. Philipsland, de gevolgen daarvan voor de landbouw en de ganzen- problematiek constateerde Van Nieuwenhuijzen, dat de belangen wel eens botsen. "De prioriteiten liggen anders, maar we moeten toch met elkaar bouwen aan een goed beheer van de waarden, waarbij beide partijen zo min mo gelijk schade ondervinden. Als er begrip is, blijft er overleg en kun je oplossingen vinden. Het over leg behoeft verbetering. Uissen al le beheerders van dit gebied is frequent overleg nodig. Dat is ook in het belang van de toekomst van St. Philipsland. Op die manier kan er een goede samenwerking opbloeien", aldus de voorzitter. Hij noemde het goed om te proe ven hoe een ander over de plannen denkt. Achtte Van Nieuwenhuij zen aan de ene kant 'tolerantie van de landbouw' gewenst, hij hield maandagavond in de Drui ventros ook de milieu-organisaties voor, dat een landinrichtingsplan 'evenwichtig' moet zijn. "Het ge bied moet het ook dragen en liefst in grote meerderheid, dat is het fundament. Die verantwoording weegt erg zwaar, want het rende ment van dit ruilverkavelingsblok is niet zo enorm hoog. Daarom moeten we goed overwogen alles aan de streek overbrengen, voor dat er ja tegen dit landinrich tingsplan gezegd wordt." Directeur Willems van de stich ting het Zeeuws Landschap zei te weten, dat de kosten 'op het rand je liggen'. Hij meende echter, dat er toch 'kleine elementen' op St. Philipsland als natuurwaarden verstevigd kunnen worden, 'zon der dat land bouwbehoeften frustreerd worden'. ge- Het was maandag de derde en laatste inspraakbijeenkomst over de ruilverkaveling St. Philipsland. De eerste was 22 januari in Anna Jacobapolder, de tweede, die op donderdag 25 januari gepland was, ging wegens de zware storm niet door. Aangezien er maandag 29 januari ook al een vergadering op het programma stond, kwam er voor de afgelasting van 25 ja nuari geen andere datum in de plaats. Temeer daar er 29 januari veel belangstelling was in de Drui ventros: bijna 60 mensen. Er vond toen een 'open en indringende' discussie plaats, aldus voorzitter Van Nieuwenhuijzen. Men droeg alternatieven aan voor het fiets pad, er werden twijfels geuit over het beheer van natuurgebieden door het Zeeuws Landschap en men pleitte voor minder hoge bo men. Dinsdagmiddag was er in de Drui ventros nog een individueel ge sprek mogelijk met vertegenwoordigers van de landin richtingscommissie St. Phi lipsland. Alles overziende concludeert de voorzitter, dat de commissie 'de verwachte kritiek' heeft gekregen. "We zijn er niet van geschrokken. Er is erg opbouwende kritiek gele verd. We zullen dat zeker ter harte nemen, maar of we alles kunnen honoreren is een tweede." Volgens Van Nieuwenhuijzen zit er in de grondpot die voor uitruil gebruikt kan worden, 50 ha, af komstig van het bedrijf van Ph. van den Hoek, die naar de Flevo- polder vertrokken is. seld, maar rond de buitenkant zijn touwen blijven zitten. Die moeten de beplating om de pomp op zijn plaats houden, omdat die los kwam te zitten. Als het metsel werk goed droog is, verdwijnen de touwen weer. Gemeentelijk brandweercomman dant Steenpoorte heeft na een schoorsteenbrand bij B. in Poort vliet een stookverbod opgelegd. Van die wettelijke bevoegdheid wordt niet erg vaak gebruik ge maakt. In dit geval bleek, na het blussen en het vegen van de schoorsteen, dat een balklaag bij de schoorsteen was ingebrand. Dat gegeven leidde tot het nemen van deze maatregel. AUTOMATISERING P Vineloolaan 12A 4611 AN Bergen op Zoom Tel. 01640 - 41087 I MEESTERLIJK ONDERBOUWD In de Druiventros waren maan dagavond 31 belangstellenden, onder wie Thijs Kramer van de Zeeuwse Milieu Federatie, direc teur Willems van de stichting het Zeeuws Landschap en voorzitter L. Sauter van de Natuurvereni- ging Tholen. Naast de milieu organisaties toonden opnieuw verschillende landbouwers be langstelling. Sauter noemde Bruintjeskreek het belangrijkste natuurgebied op St. Philipsland. Tot zijn grote ver wondering is dat gebied in driëen gehakt: eerst door de Rijksweg en ten tweede door een stuk bouw land. "Dat is merkwaardig omdat het moderne denken in de biolo gie aangeeft, dat er een corridor tussen verschillende natuurgebie den moet zijn om onderling te kunnen voortplanten." Sauter was verder bevreesd voor de afvoer van bestrijdingsmidde- Het opruimen van de omgewaaide bomen op de oude begraafplaats in St. Philipsland kost tienduizen den guldens. Van de 30 abelen(zil- verpopulieren) zijn er 7 helemaal omgewaaid en de rest staat door de zware storrri van 25 januari schuin. "De kans bestaat dat ze er allemaal uit moeten en dat baart ons zorgen", zegt burgemeester T.A. Vogel. "De kosten worden namelijk geraamd op tienduizen den guldens en dat wordt niet door de verzekering gedekt. Door de ontworteling van de abelen is er ook geringe schade aan de grafstenen ontstaan en ik hoop, dat dit bij het opruimen van de bomen niet erger wordt. Het is ook jammer dat er met het oprui men van de bomen groen ver dwijnt en dat hebben we toch al zo weinig in onze gemeente", al dus de burgemeester. De abelen rond de oude begraaf plaats zijn moeilijk te bereiken voor rooiwerktuigen, zodat er waarschijnlijk een kraan of hoog werker ingeschakeld moet wor den. De populieren bij de begraafplaats die aan de Oostdijk staan, hebben de storm goed doorstaan. De beplanting dateert van 1956. len via omliggende akkers naar Bruintjeskreek. Het geplande fietspad vond hij niet bezwaarlijk voor de ecologi sche waarden van het natuur gebied. "Ruilverkavelingstechnisch ge zien is de Rijksweg een monster", gaf A.A. van Nieuwenhuijzen, voorzitter van de Landinrichtings commissie, Sauter toe. "De weg is sinds de opheffing van de veer dienst Zijpe/Anna Jacobapolder ook alleen maar meer voor plaat selijk verkeer bestemd. Toch zou den we maar niet te grote illusies moeten koesteren dat de Rijksweg verdwijnt." De voorzitter meende, dat van een doorsnijding van Bruintjeskreek door een perceel bouwland geen sprake was. "De kaart geeft daar van een wat overtrokken beeld. Een kreek waar hier en daar wat riet staat, is als natuurgebied aan gegeven, maar in werkelijkheid is die veel smaller. Er zijn meer za ken die op de kaart niet kloppen", aldus Van Nieuwenhuijzen. Hij noemde als voorbeeld twee bezin- kingsputten van de uienwasserij bij Hollands Hoeve. Daarvoor is een Hinderwetvergunning ver strekt, maar op de kaart staan ze als natuurgebied. Ook directeur Willems van het Zeeuws Landschap stelde Bruin tjeskreek aan de orde. De voorzit ter stelde hem gerust, dat het brak water wordt gehandhaafd. De be doeling is om Bruintjeskreek bui ten de aanvoer van zoet water uit het Zoommeer te laten. "Heel nieuw is echter, dat u suggereert, dat er natuurwaarden van Bruin tjeskreek verloren gaan en dat daarom elders gezocht is naar nieuwe mogelijkheden voor na tuurgebieden", zei Van Nieuwen huijzen. Thijs Kramer stelde voor om een strook bij de Lageweg ook als na tuurgebied aan te wijzen, vlakbij Bruintjeskreek. "Aanvankelijk was dat ook de bedoeling", liet de voorzitter weten. "Later werd echter besloten om de eendenkooi te versterken en voor de hele goe de landbouwgrond aan de Lage weg de agrarische bestemming te handhaven. Wanneer je daar een Raadslid J. de Bres bood gemeentelijk brandweercommandant L.T. Steenpoorte een oorlam aan voor de Thoolse vrijwillige brandweer wegens zijn redding tijdens de zwemtocht op de Ooster- schelde. Tijdens de jaarlijkse bijeenkomst van de 4 brandweerkorpsen in De Gouden Leeuw in Sint-Annaland overhandigde J. de Bres (PvdA- raadslid) een oorlam aan brand weercommandant L.T. Steenpoor te als dank voor de hulp die De Bres vorig jaar was geboden bij de Oosterscheldezwemtocht toen hij vanwege onderkoeling naar het ziekenhuis moest worden ver voerd. Het oorlam - oorspronke lijk een rantsoen jenever dat aan de matrozen van de marine op ge zette tijden werd uitgedeeld - be vatte vier flessen vart dit 'levend water', voor elk korps één. "Vorig jaar heb ik wel persoonlijk nog er varen hoe in onderlinge samen werking reddend kan worden op getreden, anders had ik - tien te gen één - hier vanavond niet zoals nu, kunnen staan. Het is geen brandweerman die geen oorlam kent, de Thoolse brandweerman bovenal zijn plichten kent, te land, te water en in de lucht". Als voorproefje schonk De Bres - uit een klein zakflesje - Steen poorte en zichzelf een glaasje in en bracht een toost uit op de inzet van de Thoolse brandweer korpsen. stuk van afhaalt, blijven er weinig mogelijkheden voor een doelma tige landbouw over", aldus de voorzitter. Willems was niet gelukkig met het bosje dat bij St. Philipsland is ge projecteerd en van de Rijks- wegtij het aan te leggen tweede sportveld) naar het Berkenpad loopt. "Dat is veel te klein, on danks de verbreding. Bij de een denkooi komt dat beter tot zijn recht." De voorzitter antwoordde, dat het bosje bij St. Philipsland opgeno men was volgens de planning van de stedebouwkundig adviseur van de gemeente. "Esthetisch is dat de beste oplossing." Wethouder L. Walpot on derstreepte, dat het bosje past in de structuurschets. 'Het is echter niet zo, dat dit plan de eindfase is. Onder druk van argumenten kan het bijgesteld worden." Willems bekritiseerde verder de nieuwe inplant van het bos van Klompe. Hij had een meer geva rieerde loofhoutstructuur gewild. Zowel Willems als Kramer wilden minder hoge bomen op de dijken omdat dit de openheid van het ge bied aantast en de vogels belem mert. Mevr. Pijl(Iandschapsbouw) legde uit, dat uit cultuur-historisch oog punt juist gekozen is voor vrij duurzame beplanting met een lan ge omlooptijd. "We hadden liever iepen of wilgen, maar daar ben je met ziekten niet zeker van." Willems had liever knotbomen dan hoge bomen. "Knotessen op de dijken hebben ook een lange omloop", zei hij. Mevr. Pijl merkte óp, dat de Rijksweg al voorzien is van knot bomen. "Wanneer je dat op de dijken ook doet, springen die er niet meer uit. Je kunt wel over de plantafstand praten." Voorzitter Van Nieuwenhuijzen stelde, dat de hoge bomen juist geprojecteerd zijn om de tweede ling tussen de polders aan te ge ven. "Hoge bomen tasten bovendien het grasland niet aan. Er is dan nog beweiding moge lijk." Op een vraag van M. van Strien over erfbeplanting zei mevr. Pijl, dat subsidiëring mogelijk is, maar niet voor alle soorten. Coniferen zijn bijvoorbeeld uitgesloten. De milieuorganisaties brachten ook de waarde van de binnendij ken op St. Philipsland naar voren. "Het gaat om de kleine elementen zonder dat de landbouwbehoeften gefrustreerd worden", zei Wil lems. De voorzitter was dat niet met hem eens. "Met een rijkere fauna krijg je meer problemen voor de aangrenzende grondgebruikers, die al geconfronteerd worden met steeds strengere eisen ten aanzien van bestrijdingsmiddelen." L. den Oude uitte ook zijn twij fels. "Zou je de Noorddijk niet la- Gedeputeerde Staten overwegen een vaste sloopstraat voor koel kasten in te richten. Ze willen nog deze maand van de Zeeuwse ge meenten horen, wat die van het plan vinden. In een vaste sloopstraat worden koelgas (cfk's) en olie afgetapt en de hele kast ontleed in nieuw te gebruiken de len. Ook kan het isolatieschuim milieuhygiënisch worden ver werkt. Het beperken van vrijko mende cfk's komt de ozonlaag om de aarde ten goede. In Zeeland worden elk jaar naar schatting zo'n 8.000 koelkasten afgedankt. De verwerkingskosten zijn dan 25 gulden per koelkast, maar bij een kleiner aanbod stijgt dat bedrag. Volgens g.s. is een vaste sloopstraat alleen levensvat baar als alle in de provincie afge dankte koelkasten en diepvriezers worden aangeboden. De verwer kingskosten zullen uiteindelijk ten laste komen van de burger en wor den geschat op een verhoging van de afvalstoffenheffing met f. 1,65 per jaar. G.s. willen dit jaar 60% van de verwerkingskosten subsi diëren, volgend jaar 4% en in 1992 20%. Als het project aan slaat zou de sloopstraat al in sep tember in gebruik genomen kunnen worden. ten zoals die is, want die wordt uitstekend beheerd." Willems noemde dat een kwestie van goed, beter, best. "Het Zeeuws Landschap is geïnteres seerd in het beheer van de Noord- dijk. De hoogste natuurwaarde is nu al aanwezig, maar met een ge richt beheer kun je de bothani- sche waarde nog vergroten. Er kan een bloemendijk ontstaan met meer zeldzame planten. We willen geen verruiging van de dijken met distels.' Den Oude was bang voor een bloemetjesdijk gezien de last voor nabij gelegen grondgebruikers. "Met strengere milieu-eisen mo gen we de overlast ook niet bestrijden. Onze grootste angst is een ander beheer van de Noord- dijk." Van Strien was er ook niet gerust op. "Hier is alles koek en kei, maar de praktijk is anders. De ste kels waaien de hele zomer." Hij vond het verder maar vreemd, dat er toch knotwilgen geplant wor den, terwijl eerst gezegd was, dat die niet passen in het Fli^plandse landschap. Willems merkte op, dat de plaat selijke agrarische bevolking door het Zeeuws Landschap ingescha keld wordt bij het beheer van na tuurwaarden. Pagina 11: Meer grasland oplos sing ganzenprobleem Groei verkeer aanslag op leef baarheid Stoofstraat Poortvliet Plaats windmolens op Tholen zorgvuldig zoeken Bij voldoende grasland min der last van ganzen en smienten? Landbouw reikt natuurbe schermers bij eendenkooi An na Jacobapolder de hand Proeffabriek maakt compost van tuinafval Max Havelaar verslaat Douwe Egberts Nieuwe lijsttrekker Quak: geen uitersten bij Gemeente belang St. Philipsland Onderlinge band vrijwillige brandweer beste nazorg voor geestelijke belasting Scherpenisse bedrijvig dorp in 1832 Afscheid directeur Stoutjes- dijk van gezinsverzorging en maatschappelijk werk Procedure aanleg tweede voetbalveld en twee tennisba nen in St. Philipsland begint GEEN ENKELE WIND WAAIT GUNSTIG VOOR HEM, DIE NIET WEET WELKE HAVEN HIJ ZAL AANDOEN Dit nummer pagina's bestaat uit 18 Niet-georganiseerde agrarische jongeren werden persoonlijk be naderd door Van Oorschot en een groepje mensen dat hij voor dit idee warm kreeg: Rien van Ast, David Bevelander, Leen Guiljam, Jan Vroegop, Leon de Witte en Henk van de Zande. Zo'n 25 men sen gaven aan de uitnodiging ge hoor. De bedoeling van de avond werd uiteengezet: het RAK wil meer Thoolse leden om zo een grotere steun te hebben bij het be hartigen van de belangen van jon ge agrarieërs. ZAJK-voorzitter Pieter Marinusse complimenteer de de RAK met dit initiatief. Hij legde de aanwezigen uit dat het ZAJK alle Zeeuse RAK's omvat en naast belangenbehartiging ook aan vorming doet, is vertegen woordigd in het NAJK en een in breng heeft in verschillende Zeeuwse landbouworganisaties. "RAK en ZAJK zijn er voor alle boeren: groot, klein of met een deeltijd baan," aldus Marinusse. Een videofilm maakte de aanwezi gen nog eens duidelijk wat het NAJK allemaal doet. Van Oor schot vond het ook voor de ZLM belangrijk dat meer mensen wor den betrokken bij het agrarisch jongerenwerk: "Op die manier wordt kader gevormd voor de toe komst." Sociaal-economisch voorlichter G. Stap van de ZLM ging vervol gens in op de bedrijfsovername. Financiering, fiscale mogelijkhe den, subsidies en de belonings- vorm kwamen aan de orde. Vragen als: is er voldoende inko men? Zit er voldoende rendement in? Wat zijn de voorwaarden om voor rentesubsidie in aanmerking te komen? werden daarbij beant woord. Na Stap's betoog formu leerden de aanwezigen in groepjes een aantal vragen over het onder werp, die vervolgens door de voorlichter werden behandeld. Ook daarbij ging het om de finan ciële aspecten, verplichtingen te genover familieleden en de grondprijs. Na afloop peilde de organisatie wat de aanwezigen van de avond vonden. Algemeen was men van mening dat die erg geslaagd en leerzaam was. Er komen nog twee avonden en onderwerpen die daar aan de orde zouden kunnen ko men zijn, volgens de jongeren zelf, het milieu en de geïntegreer de landbouw. Ook de automatise ring werd als mogelijk onderwerp genoemd. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 1