Hardwerkend Vosmeer niet beloond T.vPSC'1, 2* Extra veld Noad en 2 tennisbanen AK De Eendracht I lonkt naar landelijke klas Scherpenisse bedrijvig dorp in 1832 •;RER m 1 Wandelpad in brede groenstrook te St. Philipsland Nederlaag in slotminuut zet periodetitel Noad 67 op de tocht TREFZEKER Jan Verreijen naar Noad '67 Winst Noad 2 Drie boerderijen eigendom van minister Molerus van oorlog Donderdag 8 februari 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 voetbal programma In de vierde klasse G zit Vosmeer in de hoek waar de klappen vallen. Dat bleek eens te meer in de wedstrijd tegen Grenswachters, waar de oranje-zwarten het bete re van het spel hadden maar een 2-1 nederlaag moesten slikken. In de zaterdagcompetitie bracht een onverdiende nederlaag de periodetitel van Noad in ge vaar en SPS moest een 0-2 voorsprong prijsgeven. De andere KNVB-elftallen uit de streek kwamen niet in Vosmeer ontgoocheld voetbal uitslagen zaalvoetbal Meulvlietcompetitie Honderdste treffer Bizarre Duiven en konijn winnen een prijs Groepscommandant de beste schutter Periodetitel Noad onzeker knvb voetbal SPS geeft voorsprong uit handen afd. voetbal autobedrijf krebbekx Kansen op de eerste Zeeuwse damtitel In het Zeeuws damkampioenschap voor clubteams gaat De Eendracht I ongeslagen aan de leiding. Met nog twee ronden te spelen moet het mogelijk zijn om voor het eerst de Zeeuwse titel in de wacht te slepen. Daarmee kan De Eendracht weer promoveren naar de landelijke tweede klasse, waaruit het team vorig jaar degradeerde. B-kampioenschap Drie boerderijen aan de Gorishoeksedijk in Scherpenisse behoorden in 1832 toe aan baron Jan Hendrik Molerus uit Den Haag. Behalve de hofste de Wulpdal (nu bewoond door wethouder J. Ver- sluijs) was dat een iets noordelijker gelegen hoe ve én een hoeve ter hoogte van het huidige strandje aan de Oosterschelde. Destijds heette de dijk nog 'Westkerkschen Dijk'. Veerrecht Bedrijvig tafeltennis Tennistournooi mogelijk andere opzet Pupillen Smash succesvol Tweede team mini's Onnodig verlies AVD dames 1 Slechts drie standaardelftallen kwamen afgelopen weekeinde in actie. Dat leverde ook maar drie doelpunten op, zodat er niets ver andert aan de kop van de rang lijst. Ron Vaders en David Joppe scoorden hun vijfde doelpunt en Bram Hage tekende zijn tweede treffer aan. Zaterdag 10 februari Thol.Boys-Yerseke(dGroote) SPS-VVC(Treffers) Noad-DFS(dFijter) WHS 2-Roda B.2(Quist) Meeuwen 2-Thol.Boys clCtlC Het laatste kwartier van de eerste en de hele tweede helft de meerde re zijn en toch met 2-1 verliezen. Dat overkwam Vosmeer zondag in de wedstrijd tegen Grenswachters. De oranje-zwarten werkten twee honderd procent harder dan een week eerder tegen VVR. Ook de invallers uit het tweede elftal (Jack Mosch, Bas Quist en Peter Moerland) vielen daarbij niet uit de toon. Wanneer deze inzet blijft, moet dat de komende we ken resultaat opleveren, zo was de algemene gedachte. Binnen tien minuten kwam Grenswachters met geluk op voor sprong. Bij een aanval schoot een Puttenaar op het doel en via een medespeler verdween de bal over doelman Hoek in het net. Het spel golfde op en neer, zonder echte kansen aan weerszijden. Het laatste kwartier kreeg Vosmeer een overwicht. Een schot van Jack Mosch leverde nog niets op. Daar na een mooie actie van Frans Ver hees die drie tegenstanders uitspeelde, waarna Ab de Jonge de bal voorgaf, maar Hans Vogel overkopte. Even later schoot Ver hees van afstand rakelings over en uit een hoekschop kopte Ron Va ders wél goed in, maar de Putse doelman redde. Na de thee begon Vosmeer op nieuw sterk en dat leverde een vijftal hoekschoppen op. Grens wachters kon daar niet veel tegen over stellen, temeer omdat de oranje-zwarte verdediging goed functioneerde. Toen het een keer mis ging, scoorde de thuisclub, maar de treffer werd wegens bui tenspel afgekeurd door de zwak - maar wel consequent - leidende arbiter. Vosmeer kreeg een kans via Frans Verhees, maar evenals in de eerste helft ging de bal over het doel. Het noodlot sloeg toe nadat de verdienstelijk spelende Mosch een tegenstander in het straf schopgebied onderuit haalde. De penalty betekende een 2-0 stand. Wie had gedacht dat Vosmeer het daarbij zou laten zitten, kwam be drogen uit. De oranje-zwarten bleven de aanval zoeken en binnen vijf minuten scoorde Ron Vaders 2-1 op aangeven van Hans Vogel. Het bleef spannend, maar de dik verdiende gelijkmaker kwam niet op het scorebprfi. Daaraan kpp, ook Peter Moerland, die kort voor het einde de plaats van Bas Quist innam, niets meer veranderen. AZVV 2-WHS 3 Dinteloord 3-Stavenisse Noad 2-DVO 2 Chrislandia 3-Thol.Boys uur 14.30 14.30 14.30 14.30 2(Rijsdijk) 14.30 14.30 2(Potappel) 14.00 12.30 3(vdHoek) 14.00 WC 6-SPS 4(Opree) Dinteloord 5-Thol.Boys 4 Chrislandia 4-Noad 4 Zondag 11 februari Vosmeer-Divo(vMun) Vosmeer 2-NSV 2(Brooymans) Vosmeer 3-NVS 3(dBacker) Nw.Borgvliet 4-Vosmeer 4 Vosmeer 5-Moerstraten 2 VVR-Vosmeer d.(Verduin) Vosmeer d2-Steenbergen(Raedts)10.00 13.00 14.30 13.00 uur 14.30 12.30 10.00 13.30 12.00 10.00 Vierde kl. KNVB: VVC-Noad 1-0, SSV-SPS 2-2; Grenswachters-Vosmeer 2-1. Tweede kl. res. afd.: WC 2-Noad 2 0-2. Jeugd: Kogelvangers-Noad D 1-2 (No ad koploper), Noad E-Lepelstraatse Boys 3-1. Alle andere wedstrijden werden af gelast. Uitslagen 4 februari. Dalem-Smalstad 2-5, l'Esperance-Hof van Holland 2-3, Eendracht Boys-'t Anker 5-4, de Pechvogels-de Kaai 2-14, de Smulhoek-de Veerhoek 9-4, Pinocchio-Batavieren 3-13, Geilings- de Leeuwen 5-5, The Pub-de Callela's 5-5. Tegen Cromwiel 4 moest coach v.d. Wielen van Bizarre 2 het voor de zo veelste keer in dit seizoen zonder wis sels doen. De Brabanders probeerden daarom het tempo hoog te houden, maar Bizarre scoorde de openingstref fer. De verdediging van A.P. v.d. Belt kon de gelijkmaker niet voorkomen. Bizarre liep naar 3-1 uit, terwijl degradatie-kandidaat Cromwiel op dat moment zeker een gelijkspel ver diende. Met een man minder in het veld kwam de ploeg nog tot 3-2 terug. In de tweede helft werd de wedstrijd harder. Dat resulteerde opnieuw in een twee minuten straf voo Cromwiel, doch opnieuw kon Bizarre niet profi teren. Waar Cromwiel verzuimde te scoren, maakten de Tholenaren ver volgens wel de doelpunten, waardoor een geflatteerde 6-2 eindstand op het scorebord kwam. Doelpuntenmakers: Alex v.d. Reest (4x), Corné Schaart en Marco Knuist. Van de Reest scoorde in deze wedstrijd het honderdste sei- zoendoelpunt voor Bizarre. Twee Tholenaren vielen in de prij zen bij een mannelijke dierenkeu- ring van Het Steenbergs Raskonijn en kleindiersportfok- kersvereniging Animo. Manuël Kooijman werd kampioen bij de konijnengroep kleine rassen, met een bont Ned. hangoordwergko nijn. Zijn plaatsgenoot J. Donken sleepte de prijzen weg met zijn doffers Duitse Modena Shieti. Op de keuring waren zowel ramme laars als hanen en doffers aanwe zig om gekeurd te worden op hun mannelijkheid. Tijdens de districts schietwedstrijd van de Zeeuwse rijkspolitie bleek groepscomman dant D. Coppoolse de beste schut ter van de groep Tholen. Hij eindigde met 71 punten op de ze vende plaats. D.P. Visser werd veertiende (65 p.), E.M.C. Waas dorp en J.A. van Baardwijk ze ventiende en achttiende (64 p.) en A. Hofland drieëndertigste (48 p.). Het team van Tholen werd met 312 punten derde (er deden zes teams mee). Winnaar werd Walcheren/Noord-Beveland met 346 punten. De wedstrijd bestond uit vijf schoten precisievuur vanaf 20 meter en vijf schoten nood- weervuur vanaf 15 meter. Er kon den respectievelijk 50 en 25 punten worden behaald. Beek Vooruit VVR De Schutters DIVO Grenswachters Zundert Kaaise Boys Noordhoek SC Gastel Cluzona Unitas '30 Vosmeer 13 10 1 13 13 13 13 13 13 13 12 13 12 13 7 3 6 4 5 5 4 5 3 6 3 6 4 4 5 1 3 3 2 4 1 6 2 21 37-10 3 17 26-20 16 21-16 15 24-18 13 16-19 12 19-20 12 13-15 12 20-30 11 20-19 9 20-31 8 12-18 8 16-28 In de laatste minuut van de wed strijd tegen WC kreeg Noad een treffer om de oren en bleef met le ge handen achter (1-0). Hoewel daarmee niet alle kansen op de tweede periodetitel verspeeld zijn, zijn de Sint-Philipslanders afhan kelijk geworden van de resultaten van anderen. De tweede periode Noad '67 uit Sint-Philipsland heeft voor volgend seizoen Jan Verreijen aangetrokken als trai ner. De Vossemeerder tekende voor een jaar bij de vierdeklasser uit Sint-Philipsland, waar hij Adrie Noordijke opvolgt. Op dit moment traint Verreijen (die in bezit is van het diploma Oefen- meester III) bij NVS in Nieuw- Vossemeer, de koploper in de eer ste klas afdeling. Noad wordt (na Stavenisse, Vosmeer en NVS) de vierde club van Jan Verreijen, die zelf zeventien jaar lang in het eer ste elftal van Vosmeer voetbalde. Hoewel Jan Verreijen geen trai nersdiploma's heeft voor een kNVB-club, gelooft NOAD- voorzitter A. van Dijke niet, dat dit problemen oplevert. "Als het nodig is, geeft hij zich op voor een vervolgcursus, maar ik verwacht geen moeilijkheden." Toen Verreijen nog trainer was bij Vosmeer, kreeg hij bij de promotie van het eerste elftal uit de afdeling naar de vierde klas KNVB, één jaar ontheffing om als trainer te blijven. Noad staat voor een zware finan ciële inspanning in verband met de aanleg van het tweede sport veld, dat de voetbalvereniging zelf moet bekostigen. Volgens voorzit ter Van Dijke heeft dit toch niet meegespeeld bij het aantrekken van een nieuwe trainer vlakbij St. Philipsland. "Het is gemakkelijk dat Verreijen in Oud-Vossemeer woont, maar we hebben niet zo zeer naar de financiën gekeken. Er is veel meer gezocht naar ie mand bij de club paste, die mid den tussen de spelers staat. We wilden geen trainer die met een overjas de training doet, niet ie mand die het al gemaakt heeft. omvat 7 wedstrijden; Noad heeft 8 punten uit 6, Wemeldinge 7 uit 6, WC 6 uit 4 en GPC, SSV en SPS 6 uit 5. Noad trad aan zonder de ge schorste Joop Quist, die pas op de wedstrijddag zelf zijn schorsing binnen kreeg. Het ging goed in de eerste helft. Leo Zuidweg speelde wat meer teruggetrokken en voor al op het middenveld hadden de geel-groenen een licht overwicht. Met het opkomende verdedigings koppel Van Oudenaarde/Stols kon Noad het nodige gevaar stich ten voor het Halsterse doel. De flankspelers zetten de ballen ech ter te weinig keren hoog voor, waardoor de lengte van Frans Quist niet benut kon worden. Een schot van de doorgebroken Bram Filius werd door de doelman ter nauwernood gekeerd. WC beet van zich af met gevaarlijke coun ters, maar de sterk spelende Noad-defensie gaf geen krimp. In de tweede helft kwam VVC meer in de wedstrijd en door te veel balverlies moesten de Noad- verdedigers het nodige reparatie- werk verrichten. Een kwartier voor tijd kopte Marco van Herpen uit een scrimmage de bal in het doel, maar scheidsrechter Ver- hoeks vond dat de keeper was aangevallen en keurde de treffer af. Daarna had Noad de scheids rechter niet mee. Hij reageerde niet op enkele vlagsignalen van de Noad-grensrechter, terwijl hij wél buitenspel constateerde bij de Sint-Philipslanders zonder dat VVC daarvoor vlagde. Dit bracht de nodige irritaties en onrust te weeg. Na twee minuten in de bles suretijd sloeg het noodlot toe. Uit een goed opgezette aanval van VVC verdween de bal hard in het doel. Zwaar teleurgesteld droop Noad - dat een gelijkspel had ver diend - af naar de kleedkamer. 12 7 4 118 31-17 VVC SPS NOAD SSV Zaamslag GPC Wemeldinge Rillandia Middelburg Seolto Meeuwen DFS 13 7 4 14 7 4 13 5 6 116 3 13 6 1 14 3 6 12 3 5 12 3 4 12 2 6 12 2 3 12 0 2 10 18 24-15 18 25-12 16 18-12 15 22-14 13 25-25 12 13-15 11 17-24 10 18-17 10 13-25 7 12-19 2 5-28 Op een eigenlijk onbespeelbaar veld deelden SPS en SSV de pun ten: 2-2. Een technisch beter SPS kwam op een 0-2 voorsprong, maar in de slotminuten kwam de thuisclub alsnog langszij. SPS begon goed in de aanhouden de regen. Er werd hard gewerkt en geconcentreerd gespeeld. Na een kwartier ging rechtshalf Marinus Slootmaker door tot aan de ach terlijn en zijn voorzet werd door Bram Hage ingekopt. SPS kwam zelden in gevaar. Alleen bij vrije trappen en hoekschoppen was het uitkijken geblazen, want de SSV- spelers waren allemaal een hoofd groter en fysiek wat sterker. Na een half uur spelen viel Kees van Steenis na een te harde tackle ge blesseerd uit en werd vervangen door Wim de Groen. Even later was David Joppe enkele tegen standers te snel af en deponeerde de bal in een leeg doel (0-2). Er kwamen nog wat kansen, maar die bleven onbenut. Een ongeluk kig moment vlak voor rust bracht SSV terug in de wedstrijd. Op het zware veld kon doelman Mark Hogendoorn de bal niet goed ver werken en werd van dichtbij ge passeerd. Ook in de tweede helft bleef SPS aanvankelijk goed overeind en kreeg de beste kansen. De SSV- doelman voorkwam door goed uitkomen dat Joppe opnieuw kon scoren. Het zware veld eiste vooral zijn tol bij de middenvelders, waardoor de verbinding met de voorhoede bij SPS wat verloren ging. Toch leken de Tholenaren te gaan winnen. Maar enkele minu ten voor het einde slipte de bal - uit een aanval over links - onder door de voet van voorstopper Jan Overbeeke. Toen er ook geen rug dekking meer was, werd doelman Hogendoorn voor de tweede keer verslagen: 2-2 en een domper voor het elftal. Ook tegen VVC 2 slaagde Noad 2 erin om ongeslagen te blijven. De Sint-Philipslanders wonnen het duel in de tweede klas reserve met 0-2. Het eerste half uur combi neerde Noad vlot en er werd van achteruit goed ingeschoven. De kansen kwamen wel, maar de Halsterse doelman hield goed stand. Totdat André van Westen Antoine Quist de diepte instuurde en beheerst inschoot (0-1). Na de thee was het al gauw 0-2 toen Bram Kot - ingevallen voor Joes Huijsmans - zich goed vrijspeelde en de bal teruglegde op Wim v.d. Ree. Deze schoot prima in. VVC kwam opzetten, maar keeper Wil- co van Herk hield zijn doel schoon. De Sint-Philipslanders kregen nog meer scoringskansen, doch benutten die niet. Het laat ste kwartier kon VVC een offen sief beginnen omdat enkele Noad-spelers conditioneel op wa ren. In de stand kwam echter geen verandering meer. nieuwe ontsluitingsweg "Een prachtige wandelmogelijk heid." Zo karakteriseert burge meester T.A. Vogel de aanleg van een wandelpad in een groenstrook van 16.30 meter naast het tweede sportveld en de tennisbanen in St. Philipsland. "Dat pad sluit aan op het Berkenpad, waardoor je kunt wandelen vanaf de Zuiddijk tot aan de Rijksweg." De groenstrook met wandelpad maakt onderdeel uit van de uit breiding van het sportcomplex, waarover vanavond om half acht in het gemeentehuis een inspraak bijeenkomst plaatsvindt. Vanmid dag tot vijf uur kan men de plannen in het gemeentehuis al bekijken. Het tweede sportveld loopt paral lel aan het eerste, zodat de kantine tussen de twee terreinen komt te staan. "Een ideale situatie", constateert burgemeester Vogel. Vertegenwoordigers van de ge meente, voetbal- en tennisvereni ging zitten samen in een werkgroep die de plannen voorbe reid. De oefenboek voor Noad '67 die I achter het eerste voetbalveld ligt, wordt doorgetrokken achter het tweede. Daarachter zijn naar de Rijksweg toe drie tennisbanen ge projecteerd, waarvan er in eerste instantie twee worden aangelegd. Er komt een nieuwe ontsluiting via de Rijksweg naar de sportac commodaties. "Het geheel past nog in de struc tuurschets die in de zestiger jaren voor St. Philipsland is gemaakt", zegt de burgemeester. De brede groenstrook wordt aangelegd in het kader van de ruilverkaveling. Het tweede sportveld en de tennis banen worden door de verenigin gen zelf aangelegd. De gemeente koopt de grond van landbouwer A. Verwijs en stelt die in een nog nader te bepalen juridische vorm ter beschikking aan voetbalvereni ging Noad '67 en tennisvereniging de Ruugstoppelen. PRINS REINiERSTRAAT 3 STEENBERGEN TELEFOON 01670-64561 TOYOTA Advertentie I.M. Het tweede team van De Een dracht gaat het veel minder af. In de eerste klasse verloor het met 11-5 van Lammerenburg II, dat de tussenstand aanvoert. 'De onderlinge seniorencompetitie van de Thoolse damclub gaat op nieuw een spannende finish tege moet. De kampioen van vorig jaar, André Kousemaker, voert nog wel de ranglijst aan, maar zijn drie nederlagen kunnen hem gaan opbreken als de concurrentie de openstaande wedstrijden gaat inhalen. Cees Droogers - weer quderwets sterk - en Stef Baerends - die ook in de Zeeuwse hoofdklas met de besten meegaat - doen de komende tijd een gooi naar de ti tel. Ook Hans Bomgaars, die de titel vorig jaar liet glippen, moet in staat zijn zich bij bovenge noemde spelers te voegen. Toby Hage heeft zijn titelkansen ver speeld. In het B-kampioenschap lijkt Leen Meerman onbedreigd op de eerste plaats af te stevenen. Erik van Gorsel, Christiaan Moeliker en Daniëlle de Vos volgen op veili ge afstand. Dit kampioenschap wordt bevochten door spelers die vorig jaar in de onderste helft van de competitie eindigden. Uitslagen vrijdag: A. Kouse- maker-T. Hage 2-0, M. Schel- Iinger-C. Moeliker 2-0, P. v.d. Velde-E. van Gorsel 1-1, L. Meerman-S. Schot 2-0, A. Boogerd-H. Bomgaars 1-1. Tussenstand: A. Kousemaker 13-20, S. Baerends 11-17, T. Hage 13-17, L. Meerman 12-16, M. Schellinger 11-13, H. van Akkeren 10-12, C. Droogers 7-11, A. Boo- gerd 9-11, E. van Gorsel 11-11, P. v.d. Velde 7-8, C. Moeliker 10-8, D. de Vos 9-7, J. de Rijke 9-6, H. Bomgaars 4-5, J. v.d. Velde 11-4, J. v.d. Kleijn 13-4, S. Schot 4-2, C. van Splunter 8-0. Molerus was ambachtsheer van Westkerke, minister van oorlog en vice-president van de raad van sta te. Hij overleed in 1834. Volgens het vorig jaar verschenen boek 'Kadastrale atlas van Zeeland 1832' behoorde de baron tot de tien belangrijkste grondbezitters van Scherpenisse, met 30.72.56 hectare was hij nummer acht. De helft van die oppervlakte bestond uit schorren en slikken. Cornelis van de Velde, landbou wer op Dijkzicht (aan de Goris hoeksedijk), was met ruim 53 hectare de belangrijkste particu liere grondbezitter. Zijn eigendom omvatte 5.16% van het grondge bied van Scherpenisse, Molerus bezat 2.95%. De weduwe Geer- truida Rijstenbil-Engelvaart was eigenaresse van de hoeve Eben Haëzer in de hoek Bobbeweel- weg/Platteweg en van ruim 43 ha grond. Andere belangrijke grond eigenaren waren Jan Rijstenbil (Bouwmanslust aan de huidige Westkerkseweg, destijds Hoge- weg), Cornelis de Wilde (Graafs Ostie/de Vredenoord aan de Har- togsweg en op Westkerke), Jopje Oom-Kievit (Gatweg/Westkerkse- weg), Pieter Cornelis Paasse (Mosselhoeve aan de Hartogsweg) en Christiaan Kleppe (aan de te genwoordige dijk die loopt van de Stoofstraat in Poortvliet naar de Schelphoekseweg; destijds heette dat Schoondorpseweg). TWee landbouwers bezaten wél flink wat grond, maar geen eigen hoe ve: Willem Geuze en Nicolaas Polderman. Meer dan 86% van het grondgebied van Scherpenisse bestond in 1832 uit bouwland en weidegebied. De Algemeene Nederlandsche Maatschappij (het latere Kroon domein) en het Amortisatie- Syndicaat bezaten in 1832 respec tievelijk 7.31 en 6.79% van het Deze boerderij uit 1792 ligt aan de uiterste oostrand van de voormalige gemeente Scherpenisse, op de splitsing Schoondorpse weg/Schelphoekseweg. In 1832 was de landbouwer Isaac Kleppe er de eigenaar van. grondgebied van Scherpenisse, sa men bijna 147 hectare. Hoe zo'n oppervlakte rijkseigendom kon worden is niet helemaal duidelijk, maar hangt mogelijk samen met het feit dat de stadhouders en ko ningen uit het huis Oranje-Nassau (ambachts)heren van Scherpenis se waren. Zo was het veerrecht van Gorishoek eigendom van het Amortisatie-Syndicaat, dat er jaarlijks 80 gulden grondbelasting voor betaalde. Een aan het veer staand huis behoorde toe aan de (veer)schipper Abraham Larooij. De instelling met de meeste grond in Scherpenisse was de Dijkage Scherpenisse en Westkerke met bijna 82 ha (7.86% van het totale gebied). Tot deze calamiteuze dij kage behoorden ook de Zoute- en de Geertruidapolder. De dijkage bezat vier huizen nabij de haven van het dorp (waarvan er drie werden aangeslagen in de laagste klasse) en een woning nabij de sluis aan de zeedijk van de Oosterschelde. Ook het Klove- niersgilde had grond in eigendom, maar dat was slechts 0.46.10 ha. Scherpenisse was halverwege de vorige eeuw een bedrijvig dorp. Er woonden een aannemer, drie timmerlieden, een metselaar, schilder, wagenmaker, zadelma ker, kuiper, smid, bakker, slachter, twee molenaars, vijf winkeliers, twee kleermakers, een schoenma ker en drie schippers. Verder had het dorp een schoolmeester, chi rurgijn, veldwachter en notaris en er woonde een koopman. Naast het logement De Gouden Leeuw was er een herberg in de Weststraat. Aan de Molenweg stond de molen Het Zeepaard en aan de Stoofdijk de meestoof 'Poortvliet'. Zowel in Scherpenis se (in de Stoofstraat, die nu Schoolstraat heet) als op Westker ke stond een schoolgebouw. In laatstgenoemd gehucht, tot 1816 nog een zelfstandige gemeente, stonden tien huizen. De Westkerk- se berg stond op naam van land bouwer Nicolaas Polderman. De grens van de kadastrale ge meente Scherpenisse werd op 7 ju li 1825 afgebakend door landmeter L. Paardekoper, in aan wezigheid van schout (en notaris) H.D. ter Braak en de aanwijzers J.M. Duijnhouwer en C. Geuze. Zij liepen de gemeente rond (18.776 m) en stelden de grenzen vast met achtereenvolgens Poort vliet en Nieuw-Strijen, de Ooster schelde en Sint-Maartensdijk. Het gebied werd vervolgens in vier sec ties verdeeld: het Dorp, Schoon- dorpe, Gorishoek en Westkerke. In totaal 1775 percelen van 197 verschillende eigenaren. Na het vaststellen van de tarieven voor de grondbelasting (waarvoor het kadaster de grondslag vorm de) bleek, dat de ongebouwde ei gendommen f. 15.628,30 opbrachten en de gebouwde ei gendommen f. 5.782,-. De hoogste waardering bij de woningen kreeg het logement De Gouden Leeuw (f. 120,-), de korenmolen werd voor f. 350,- aangeslagen en de meestoof voor f. 80,-. Scherpenis se telde 161 huizen en 26 schuren. Gebouwen, benodigd voor de uit oefening van de landbouw, waren tot 1873 van grondbelasting vrij gesteld omdat de wetgever vond dat zij hun waarde alleen konden ontlenen aan het omliggende land. Tot de kadastrale gemeente Scherpenisse hoorde ook de Klaas van Steeland polder, die in 1879 bij Poortvliet werd gevoegd. Voor het eilandelij k tennistournooi, dat de vier Thoolse verenigingen za terdag in sporthal de Karmel te Bergen op Zoom organiseerden, viel de be langstelling wat tegen. Voor het gezel- ligheidstournooi schreven 24 teams in, tegen 40 in voorgaande jaren. De or ganisatoren Riek de Wit, Ludi v.d. Ven en Bram Douw overwegen daarom het tournooi volgend jaar niet te organise ren of een andere formule te beden ken. Voorzitter Wim Brevet van Jacoba van Beieren reikte na afloop de prijzen uit. Uitslag poule A: 1. Ria Rietkerk/Aa- ron Josen 10 p., 2. Heny Kap- tein/Frans de Wit 7 p., 3. Riek de Wit/René Verspuy 7 p. Poule B: I. Jean van Hassel/Jan Baas 10 p., 2. Riet Buurmans/Wim Brevet 8 p., 3. Marja en Rein van Nijnatten 6 p. Pou le C: 1. Corry Bazen/Peter de Moed 7 p., 2. Lia en Bram Douw 7 p., 3. Lau den v.d. Ven/Peter Sestig 6 p. Poule D: 1. Stina van Driel/Izak Potappel 10 p., 2. Coby Suijkerbuijk/Hans Poot 7 p., 3. Anja Poot/Frans Suijkerbuijk 5 p. Het eerste team van Smash begon de competitie met een nederlaag tegen TCO '78. Opvallend was het goede de buut van Rafaël Fructuoso, die zijn eerste partij met 21-19 en 22-20 won. Ook Ad van 't Hof won één partij en samen zetten ze de dubbel in winst om. Zo werd het een 3-7 verlies. Smash 2 verloor nipt met 4-6. Adrie Aarnoudse kwam goed voor de dag met twee gewonnen partijen, Leo van Vossen won één partij en David van Driel verloor alles. Voor het derde team zal het een moei lijk seizoen worden door de afwezig heid van Colin Havermans en het debuut in de vijfde klas. De eerste wedstrijd, tegen Markiezaat 4, werd met maar liefst 0-10 verloren. Peter van Dijke debuteerde bij Smash. De pupillen begonnen succesvol tegen TCO. Henk Jopse, Johan Scherpenis se, Jacob Elenbaas en Jolande Guil- jam boekten een 6-4 overwinning. Bij AVC is een tweede team met mini's van de grond gekomen. Waarschijnlijk speelt dat op 18 januari in Breda de eerste wedstrijd. Coach is Han den Engelsman uit Sint-Maartensdijk. Het eerste team speelde zondag in Steenbergen voor de vijfde ronde. De eerste wedstrijd, tegen Hirundo uit Lage Zwaluwe, viel niet mee voor het nieuwe team. Men verloor in twee sets (13-8 en 21-10). De tweede wedstrijd, tegen Symmachia 2 uit Roosendaal, ging het een stuk beter bij AVC. Beide sets werden gewonnen: 19-8 en 19-5.De derde wedstrijd was helemaal een makkie, tegen het jeugdige Terhey- den 2. De eerste set werd 34-9 en de tweede 25-6, dus het gaat prima met de mini's. Het spel van Rowi uit Etten-Leur ligt de dames van AVC niet. Dat bleek za terdag, toen een kwalitatief beter AVC niet opgewassen bleek tegen een in het achterveld sterk verdedigend Rowi dat technisch minder was. In de eerste set ging het lange tijd gelijk op. AVC nam een 15-14 voorsprong, maar op de beslissende momenten ontbrak het aan doortastendheid om de set af te maken. Rowi won met 17-15. In de tweede set kwam AVC er niet aan te pas, vooral de service liet te wensen over. Maar de derde set was duidelijk voor AVC. Met degelijk spel bereikte men een 15-4 winst. Wie had gedacht dat deze lijn in de vierde set zou wor den doorgetrokken, kwam bedrogen uit. Opnieuw verviel AVC in slordig volleybal en men liet Rowi het spel maken. Dat resulteerde in een 15-12 verlies en een 3-1 overwinning voor het Brabantse team. Uitgaande van de ei gen kracht en met geconcentreerd spel moet AVC beter kunnen. Sociale verzekering. Bij het voor lichtingscentrum sociale verzeke ring, Zwaansvliet 3, 1081 AP Amsterdam, tel. 020-448418, kan men de nieuwe folders aanvragen over de sociale verzekeringen en voorzieningen 1990 en de toesla genwet.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 17