'We voeren gematigde politiek en daar heb je kiezers naar' Onderlinge band best denkbare nazorg vrijwilligers brandweer Al vier gegadigden voor acht huizen kleuterschool Geen huurwoningen in 1990 Gemeentebelang St. Philipsland is niet voor uitersten Daling OGB in St.Philipsland en op Tholen Steenpoorte: slachtoffers bij branden belasting vrijwilligers Schoolstraat/ Wilhelminastraat St. Philipsland Donderdag 8 februari 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 De nieuwe lijsttrekker van Gemeentebelang St. Phi- lipsland, W. Quak, alsmede voorzitter M. v.d. Reest reageren laconiek op het passeren van wethouder A. Kosten door de leden. Vrij mandaat Voorkeur Pure democratie Openbaarheid De Wimpel Ontwikkelingshulp door gemeenten Het aantal keren dat de brandweer in 1989 uitrukte vertoont ongeveer hetzelfde beeld als andere jaren, na melijk 50. Dat blijkt uit het overzicht van 1989 dat brandweercommandant L.T. Steenpoorte presenteerde tijdens de jaarlijkse bijeenkomst van de vier Thoolse brandweerkorpsen in de Gouden Leeuw te Sint- Annaland. Het korps uit Tholen rukte het meest uit: 24 keer, gevolgd door de spuitgasten uit Sint- Annaland: 17 maal, Sint-Maartensdijk met 16 en Sta- venisse 3 keer. Preventie Onderscheidingen Van Duivendijk Brandweerauto Voor vier van de acht bouwkavels op de plaats van de gesloopte Prinses Marijke kleuterschool aan de Wilhelmina-/Schoolstraat in St. Philipsland is al een serieuze gegadigde. Vriendelijk Ze verwachten er geen grote gevol gen van bij de verkiezingen op 21 maart. "De reacties die ik heb ge kregen, zijn niet anders dan rede lijk positief en ik hoop dat het klopt", zegt voorzitter Van der Reest. "Ik heb er geen zwaar hoofd in voor Gemeentebelang, want we voeren een gematigde po litiek en daar heb je je kiezers naar. We houden rekening met al le stromingen en laten ieder in zijn waarde. Bovendien is de politieke situatie in St. Philipsland al twaalf jaar stabiel met 3 zetels voor de SGP, 2 voor de PVAB, 1 voor het CDA en 1 zetel voor Ge meentebelang." Spreekt de voorzitter bij het te rugtreden van wethouder Kosten alleen voor 'een verrassing', de nieuwe lijsttrekker Quak stelt toch dat het 'een zeer grote verrassing' is geweest. "Het is zeer te begrij pen, dat Kosten er niet blij mee was, maar de discussie over het wel of niet leveren van een wet houder met 1 zetel, is al jaren gaande binnen Gémeentebelang. Toen daar, voor er over de kandi daatstelling gesproken werd, als eerste over gestemd werd, staakten de stemmen met 4-4. De helft voor en de helft tegen het leveren van een wethouder. Dat betekent dus geen uitspraak over een zake lijk punt - het ging niet over per sonen - waardoor de gekozene op 21 maart eigenlijk vrij mandaat krijgt." Quak constateert, dat verschillen de leden vinden dat Gemeentebe lang met een wethouder in plaats van een raadslid te weinig in de publiciteit komt. Hij komt zelden aan het woord in de gemeenteraad waar de burgemeester de voorstel len van b en w toelicht en bij de algemene beschouwingen over de jaarlijkse begroting heeft Ge meentebelang geen raadslid die zijn beleid voor het komende jaar ontvouwt. "Gemeentebelang komt momenteel gewoon te wei nig aan bod en wordt als bijwagen van de SGP gezien", aldus Quak. Volgens de voorzitter zei Kosten aangaande de discussie over het wel of niet leveren van een wet houder al, dat hij niet beschik baar zou zijn voor de kandidaten lijst wanneer hij geen wethouder mocht worden. "Dat werd als een soort dictaat ervaren en dat heeft later bij de stemming een grote rol gespeeld. Daarentegen vond Kosten het na de stemming be zwaarlijk, dat er 4 van de 8 leden tegen waren om als Gemeentebe lang een wethouder te leveren." Dat hij formeel een vrij mandaat had, sprak hem niet meer aan. Bij de eerste stemming over het aanwijzen van de lijsttrekker staakten de stemmen bij 4-4. Bij de tweede vrije stemming was de uitslag 3-5 in het voordeel van Quak en ten nadele van wethou der Kosten. Bij de stemming voor de tweede plaats kreeg Kosten 4 stemmen, voorzitter Van der Reest 1J. Ver wijs Czn. 1 en blanco 2. Niemand had de meerderheid, maar Kosten liet direct al weten, geen prijs te stellen op de tweede plaats. Ook niet toen men beredeneerde, dat Kosten met voorkeurstemmen van de kiezers toch nog op de eerste plaats kon komen. "Min of meer gedwongen zijn we daardoor in de huidige situatie te recht gekomen", stelt voorzitter Van der Reest. De nieuwe lijst trekker Quak beschouwt het als 'pure democratie'. "De eventuele gevolgen, positief of negatief, zul len de kiezers bepalen. Het zijn al lemaal volwassen mensen met een normaal verstand die hun stem kunnen uitbrengen. Wij proberen ons wel zo goed mogelijk te profi leren en zullen ook propaganda voeren, maar graag op een eerlijke manier." Het feit dat CDA-lijsttrekker J. de Jager hem telefonisch alle succes wenste, noemt de lijsttrekker van Gemeentebelang een goed voor beeld van democratische verhou dingen. "Eerlijkheid beschouw ik als een groot iets. Dat houdt ook in: lasten en lusten eerlijk verde len en daarvoor hoop ik me in de gemeenteraad in te zetten. Ge meentebelang is niet voor uiter sten, maar we hebben in St. Philipsland zo'n 40% SGP- De nieuwe lijsttrekker van Gemeentebelang, W. Quak, als muzikant bij Concordia tijdens de laatste tocht van de veerpont Zijpe/Anna Jacobapolder in gesprek met t.v.-verslaggever Gert Berg van Veronica Nieuwslijn. stemmen en daar moeten we mee leven." Volgens Quak moet 'een dorp zich gedragen als dorp en niet een gro te stad na gaan doen'. "Ten aan zien van het bouwbeleid willen wij huizen voor de eigen inwoners, maar zonodig een jaar overslaan als er geen belangstelling is." De nieuwe lijsttrekker van Ge meentebelang vindt, dat de open baarheid binnen het gemeentebestuur van St. Philips land een stuk weg is. Hij vindt de besloten commissie financiën geen goede zaak. Quak is er evenmin voor, dat de wethouders zogenaamde aan dachtspunten hebben gekregen als een beperkte mate van portefeuil leverdeling. "In een dorp van 2300 inwoners past dat niet. Wet houders in een dorpje als St. Phi lipsland moeten hun taak 's avonds kunnen uitoefenen, anders gaat het weer net zoals vroeger: alleen mensen met een zelfstandig beroep zijn dan wethouder en de genen die in loondienst zijn, kun nen er geen tijd voor vrij maken." De in Rozenburg(Zuid-Holland) geboren Quak kwam 18 jaar gele den naar St. Philipsland, waar hij bedrijfsleider bij het zilveruienbe- drijf van de fa. A. Verwijs(Hol- lands Hoeve) is. Daarnaast is hij actief in het verenigingsleven: voorzitter en muzikant bij de fan fare Concordia, secretaris van de Nederlandse Patiënten Vereni ging, notabel van de Hervormde Gemeente, penningmeester van de stichting Dorpsbelangen(dorps- huis de Wimpel) en lid van de bra deriecommissie. De nieuwe lijsttrekker van Ge meentebelang is 51 en geen 49 jaar, zoals in een vorig bericht per abuis werd vermeld. De gemeente Tholen zijn voor 1990 geen huurwoningen toegewe zen. Als er gemeenten zijn die haar contingent(hoeveelheid) niet benutten, zal er medio 1990 een herverdeling plaatsvinden. B en W zullen overleggen met de wo ningstichting Beter wonen over het indienen van een plan voor die provinciale herverdeling. B en W laten dat weten op schrif telijke vragen van de Thoolse VVD-fractie. In 1989 waren er aan Tholen 12 huizen in de sociale huursector toegekend. Dit aantal was te gering om het project van de 22 aanleunwoningen bij het In de periode 1 januari 1988 tot 1 januari 1990 is de onroerend goedbelasting in Sint-Philipsland met 6.4% gedaald en ging ze in Tholen met 2.3% omlaag. In de voorliggende twee jaar noteerde Sint-Philipsland nog een stijging met 11.1%. Deze cijfers staan in het rapport 'Onderzoek gemeen telijke belastingen 1990' van het CNV Zeeland. Deze vakbond on derzoekt sinds 1986 de ontwikke lingen van de woonlasten in de provincie. Per 1 januari van dit jaar betaalt de eigenaar van een woning (die daarin zelf woont) in Zierikzee het meest en in Oost burg het minst (een verschil van 10%). Sint-Philipsland staat op de zestiende plaats en Tholen op de drieëntwintigste (gerekend van hoog naar laag). De huurder van een woning is het goedkoopst af in Oostburg en het duurst in Hon- tenisse. Ook hier is Sint- Philipsland nummer zestien en Tholen eenentwintig. Het CNV publiceert binnenkort nog meer onderzoeksresultaten. Deel II behandelt de reinigings- en rioolrechten en de water schapsheffingen. In deel III wor den de totale eindcijfers opgenomen met onderlinge verge lijking en deel IV behandelt het gemeentelijk kwijtscheldingsbe- leid en de minima-fondsen. verzorgingstehuis Ten Anker te kunnen realiseren. B en W ver zochten toen om een extra contin gent van 10 woningwetwoningen, wat eind vorig jaar is gehono reerd. Bij de verdeling van de hoe veelheid huizen voor 1990, heeft de provincie rekening gehouden met die extra toewijzing van 10 vorig jaar. Met name als gevolg hiervan zijn aan Tholen geen hui zen toegewezen, zo laten b en w de VVD-fractie weten. Het Centrum voor Ontwikke lingssamenwerking (COS) Zee land organiseert op 16 februari in samenwerking met de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten een stu diedag met als onderwerp 'Ge meenten en Ontwikkelingssamenwerking in Zeeland'. In Zeeland is op dit moment on geveer 35% van de gemeenten ac tief op het gebied van ontwikkelingssamenwerking. Er is de laatste jaren een groeiende be langstelling voor wereld vraagstukken op plaatselijk niveau. Veel vrijwilligers zijn ac tief in Derde Wereld-groepen, ker ken en maatschappelijke organisaties. De mogelijkheden om de belangstelling en betrok kenheid met de Derde Wereld in daden om te zetten op gemeente lijk niveau zullen op de themadag centraal staan. Burgemeester drs. C.M. de Vos van Oostflakkee houdt een inleiding over 'In ge meenten is de Derde Wereld naast de deur' en mr. P. van Tongeren van de NCO gaat in op 'Ontwik kelingen met betrekking tot ge meentelijke activiteiten op het vlak van de ontwikkelingssamen werking. Ook is er een paneldis cussie. De studiedag vindt plaats in de burgerzaal van het stadhuis te Middelburg. Bij u op de koffie. Dit programma van de Evangelische Omroep komt donderdag 8 maart van 9.30 tot 11.30 uur in de Chr. Geref. kerk in Zierikzee. De toegang is vrij. Volgens Steenpoorte heeft het af gelopen jaar - evenals het jaar daarvoor - een 'vreemde sprei ding' te zien gegeven, 'veel uitruk ken in het voorjaar en de zomer periode en een erg rustige herfst en winterperiode'. Steenpoorte stond stil bij de branden die hem nog vers in het geheugen lagen: schuurbrand Krokkeweg te Scher- penisse, schuurbrand Postweg te Tholen en brand in de stro-opslag Molenweg te Oud-Vossemeer. Ook memoreerde hij de brand op de Markt in Sint-Maartensdijk waar bij twee dodelijke slachtoffers te betreuren waren en later toen het korps Smurdiek hulp verleende waar evenéens 2 dodelijke slacht offers vielen. "Als je binnen een gemeenschap als Tholen vaak nog te maken hebt met bekenden bete kent dit toch geestelijk een be lasting waar vaak niet bij wordt stilgestaan". Steenpoorte bedank te het korps van Sint- Maartensdijk waarop dit in die moeilijke situaties overeind is ge bleven. "Nazorg doen wij psycho logisch gezien waarschijnlijk op zijn boerenfluitjes, maar ik geloof dat de onderlinge band die er bij ons bestaat nog steeds borg staat voor de best denkbare nazorg". Wat de preventie betreft kon Steenpoorte melden dat het be jaardentehuis De Schutse in Sint- Annaland van een meidinstallatie is voorzien die is aangesloten op de alarmcentrale, dat het gezins vervangend tehuis De Annewas te Sint-Annaland eveneens beveiligd is, dat voor Sint Maartenshof in Sint-Maartensdijk de installatie in de loop van dit jaar zal worden aangebracht en dat ook de nieuw bouw van Ten Anker in Tholen door middel van een dergelijke in stallatie beveiligd zal worden. Steenpoorte noemde als plannen het geven van voorlichting op scholen en het opstellen van vluchtplannen voor scholen. Ook de brandpreventie in nieuwe vesti gingen op de industrie-terreinen zal aandacht krijgen. Wat de rampenbestrijding betreft keek Steenpoorte terug op een grote oefening in juni. Hij prees de instelling van de korpsleden en noemde de wijze van opleiden binnen de regio geslaagd. Wel is het zaak het 'niveau vast te hou den'. Brandbestrijding en ram penbestrijding kosten veel oefe ning maar of de overheid daar voldoende geld voor over heeft, daarover heeft Steenpoorte twij fels. "Ik hoop echter dat het ook op binnenlandse zaken door dringt dat het grote gevaar dat ons bedreigt niet meer uit het oosten komt, maar spontaan de kop op kan steken in het Rijnmondgebied of op het Schelde-Rijnkanaal". Door kleinschalige oefeningen met andere korpsen, Rode Kruis en politie hoopt Steenpoorte de geoefendheid op peil te houden. Het idee om rang zonder voorbe houd te koppelen aan diploma (zoals landelijk wordt voor gesteld) zal voor kleine korpsen bijna ondoenlijk worden, vreest de commandant. Er wordt hierte gen zijns inziens terecht bezwaar gemaakt. Steenpoorte zei echter trots te zijn op het grote aantal ge diplomeerden in de verschillende Thoolse korpsen. Burgemeester H.A. van der Mun- nik deelde onderscheidingen uit aan de brandweermannen D. Let- zer en G. de Moed uit Stavenisse (25 jaar) en A. Koopman uit Sint- Maartensdijk (12,5 jaar). Diplo ma's voor brandwacht eerste klas werden uitgereikt aan D. Vermeu len uit Sint-Maartensdijk en M. Dorst uit Stavenisse. J. Dorst uit Sint-Maartensdijk en P. Jansen uit Tholen waren niet aanwezig. Het diploma hoofdbrandwacht werd uitgereikt aan J. de Feijter en J. Hage uit Sint-Maartensdijk. De Feijter kreeg tevens het diploma behorende bij ongevallenbestrij- ding gevaarlijke stoffen. Als on derbrandmeester werd J.L. Nieuwenhuijzen uit Tholen gedi plomeerd. Ook A. Geuze uit Tho len slaagde voor dit onderdeel, De twee zilveren jubilarissen van het korps Stavenisse, v.l.n.r. G. de Moed en commandant D.J. Letzer, rechts koperen brandweerman A. Koopman. maar zijn diploma was op de bij eenkomst nog niet beschikbaar. De burgemeester bracht ook nog iets anders mee: een compleet uit- rukpak dat hij had gevonden tus sen Tholen en Oud-Vossemeer, zo zei hij. Eerst had hij niet geweten aan wie dit toebehoorde maar een foto in de Eendrachtbode over het blussen van de brand in Oud- Vossemeer bij Rijstenbil vorige week zaterdag, had licht op de zaak geworpen. "Tussen de brandweerlieden liep iemand in burger met pet en fototoestel. Dat bleek de heer Akershoek van het korps Tholen te zijn". De burge meester gaf Akershoek zijn uit rusting terug, hetgeen grote hilariteit veroorzaakte in de zaal. De burgemeester complimenteer de de vier korpsen met de wijze waarop ze zich inzetten. "Het feit dat de uitgaven van de brandweer geen punt van bespreking vorm den tijdens de behandeling van de begroting 1990 mag u ook als een bewijs van goed gedrag zien. Het deed Van der Munnik deugd dat er zoveel belangstelling is voor het 'vak' van vrijwilligers bij de brandweer. De brandweeravond werd ook bij gewoond door de oud commandant van het korps Tho len, D.J. van Duivendijk, die we gens zijn leeftijd na 36 jaar tegen zijn zin afscheid moest nemen van de brandweer. "We zijn blij u, al is het dan als oudgediende, in ons midden te hebben'zei Steen poorte. Tot een officieel afscheid kwam het niet omdat Van Duiven dijk daar wegens het onvrijwillige vertrek geen prijs opstelde. Steenpoorte stond ook nog even stil bij het overlijden van Leen Overbeeke van het korps St. An- naland als gevolg van een ongeval in zijn kas. "Leen was een man van weinig woorden. De brand weer was één van de peilers in zijn leven. Ik weet zeker dat met name het korps St. Annaland vanavond aan hem zal denken", zei Steen poorte. De commandant dankte het ge meentebestuur voor de financiële medewerking aan de brandweer. "Als je in de begroting de totale kosten van het brandweerappa raat ziet, schrik je wel eens, want het is toch een heel bedrag. Zeker met de storm en de brand in Oud- Vossemeer hebben we echter weer gezien, dat een goed geoutilleerde brandweer binnen een gemeente als Tholen een 'must' is. Steenpoorte constateerde, dat de afgelopen jaren de brandweer in de aanbiedingsbrief van b en w en de algemene beschouwingen van de raadsfracties weinig aan bod kwam. "Je vraagt je dan wel eens af, is er helemaal niets te melden? Bekend is echter, dat het een goe de zaak is wanneer er niet over je gepraat wordt. Alles loopt dan gesmeerd. Laten we proberen deze rust te handhaven en via positieve berichtgeving de publiciteit te ha len." De commandant stipte voor 1990 nog de aanschaf van een tankau tospuit voor het korps Tholen aan. In de gemeentebegroting is daarvoor 250.000 gulden gereser veerd. Burgemeester T.A. Vogel ver wacht dat er nog dit jaar gebouwd wordt. De vier particulieren heb ben gezamenlijk al een architect en een aannemer in de arm geno men. Het gaat om vier kavels van circa 250 m2. Aan de Mossel- kreekstraat zijn nog twee soortge lijke percelen beschikbaar en daarnaast nog twee grotere kavels van ongeveer 500 m2. De grond prijs is 94,05 per m2. Tijdens de laatste raadsvergade ring drong A.P. Kornaat aan op vermindering van het aantal hui zen om meer openbaar groen in de dorpskom te krijgen. B en W hebben aan dat verzoek gedeelte lijk voldaan door het geplande aantal van 9 te verlagen tot 8. Kor naat dacht aan maximaal 5, maar dat vond het college een te drasti sche ingreep, want het ene huis minder levert al circa 30.000 gul den minder voor de gemeente op. Overigens is er nu nog een over schot op dat bestemmingsplan omdat minimaal de grondprijzen van de nieuwbouwwijk de Luyster worden aangehouden. Door de 30 mille minder wordt het overschot lager. Het batig saldo wordt in de reservepot bestemmingsplannen gestopt om tekorten in andere plannen goed te maken. Daarom wordt van een egalisatiereserve gesproken. Op de plaats van de afgebroken kleuterschool komen bungalow achtige huizen met garage. De maximale goothoogte is zes meter. De rolschaatsbaan aan de Mossel- kreekstraat, die eigenlijk nooit goed bij de jeugd is aangeslagen, verdwijnt door de woningbouw. Van de acht koopwoningen wor den er één of twee als zogenaam de premie A-woning met een flinke rijkssubsidie gebouwd. Burgemeester Vogel spreekt over een 'vriendelijke bebouwing, ruimschoots in het openbaar groen gelegen'. Met diverse provinciale instanties is al overleg gepleegd over het bestemmingsplan en dinsdag avond was er in het gemeentehuis niemand op de inspraakbijeen komst. 's Middags hadden er wel een aantal inwoners de bouwplan nen bekeken, maar bezwaren wer den er niet geuit. De officiële procedure waarbij het plan nogmaals ter inzage ligt, zal binnenkort gepubliceerd worden..-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 13