Enorme ravage Windkracht twaalf Donderdag 1 februari 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 7 Was vijf en twintig januari, toen ging een storm met veel bombarie naar windkracht twaalf, 7 werd een orkaan. Hij bracht een warboel op de wegen, de meeste auto's hield hij tegen. Ook trein en bussen bleven staan. Er vielen eerst wat dorre takken die brachten al wat ongemakken. Toen gingen grote bomen plat, ook ging veel tuindersglas verloren. 7 Lawaai was soms niet aan te horen. 7 Was of men in een oorlog zat. Er is veel materiële schade. Hoeveel dat kost? 7 Is niet te rade(n). 7 Loopt in miljoenen deze keer. De schade is wel te verhalen, "verzekering" zal wel betalen. Maar er is, jammerlijk nog meer. Er vielen in dit stormgebeuren ook mensenlevens te betreuren. Dat is het droevigste van al. Die schade is niet te verhelpen, dit mensenleed ook niet te stelpen. 'k Hoop dat de tijd het helen zal. P.M. van Eekelen (1990) Wat is de mens toch klein, wanneer de stormen woeden. Hoe groot men ook moog zijn, niets kan ons dan behoeden. Alleen de Schepper van 7 heelal, die deze wereld schiep, hielp altijd, en dan bovenal, die zich op Hem beriep. Bij windkracht twaalf is niets gebaat. Het grootste en sterkste dat bestaat moet voor 7 geweld bezwijken en voor Gods almacht wijken. Wat is 7 verlies van have en geld, als mensenlevens zijn geveld. Toen deze stormramp kwam, en alle moed ontnam aan allen die, door dit gebeuren, geliefden hebben te betreuren. Want aards bezit valt in het niet, wanneer men niet de almacht ziet van Hem, die alles hier op aarde eerst schiep en sinds bewaarde. L.M. Hendrikse-Everaers, Stavenisse Sint-Philipsland Impressies van de stormschade Het scherm om de tennisbanen in Sint-Annaland moest buigen voor de harde wind. Zo'n tweeduizend dakpannen waaiden er van het clubgebouw van scouting Heenetrecht op de voor malige oesterputten in Tholen. Dit bleef er over van een schuur aan de Westkerkseweg/Gatweg in Scherpenisse. De sloop van de landbouwschuur van J. de Wilde aan de Hogeweg te Sint-Maartensdijk werd door de orkaan een handje geholpen. De schuur en de aangrenzende woning verkeerden reeds geruime tijd in bouwvallige staat. Van het huis stortte eerder al een groot gedeelte van de gevel in. Het wa genhuis, naast de schuur bleef overeind staan. Dit bleef er over van twee huizen in aanbouw (door bouwbedrijf Weggemans) in de wijk Buitenzorg III in Tholen. De storm i f - v - C De schuur van J.N. Noom aan de Provincialeweg - in de bocht bij Rinses - verloor door de storm een groot deel van het dak en van de gevel. In Sint-Philipsland werden de golfplaten van het dak gerukt bij garagebedrijf C. Verwijs op het in dustrieterrein Prins Hendrikpolder. Ook sloeg een stuk van de zijgevel weg. Een reusachtige metalen kabelhaspel rolde in de Slabbecoornpolder tussen Oud-Vossemeer en Tho len op eigen kracht tegen de zeedijk op, dwars door een slagboom heen. Met menskracht werd hij op zijn zijkant gelegd om te voorkomen dat hij opnieuw zou gaan rollen. VERVOLG VAN PAG 1 en de Annavosdijk te Sint- Annaland. Zondag trad een lek op aan de Noorddijk bij Sint- Annaland. Het andere nutsbe drijf, de PZEM, bleef van proble men met kapotte leidingen of stations gespaard. In de jachthaven van Tholen viel de schade mee. Havenmeester F. Zoetewey - die af en toe de steiger verliet omdat hij bang was in het water te waaien - meldde enkele losgeslagen dekzeilen en wat ge broken lijnen. In de baai bij Van Duivendijk waaiden enkele boot jes op de glooiing. Wegens het slechte weer besloot Uit op Tholen het voor donder dagavond in de Gasthuiskapel ge plande klassieke concert af te ge lasten. Dat vindt nu op 8 februari plaats. In Sint-Philipsland waaiden zeven grote bomen over de begraaf plaats aan de Oostdijk. Bij loon bedrijf Fase gingen de golfplaten door de lucht en in de nieuwbouw in plan De Luijster gebeurde dat met dakpannen. In de Schelp- kreekstraat vloog een dakpan door de ruit bij de familie Lisse- veld en beschadigde het meubilair en bij Jac. Verwijs aan de Zuid- dijk vloog eveneens iets door de ruit van het kantoor. In de omge ving Gladiolenstraat/Zijpestraat vlogen vier dakramen door de lucht. In de Wilhelminastraat woei het houten schuurtje van mevrouw Neele-van Duuren om ver en bij A. Moerland in de Een- drachtstraat woei het dak van het schuurtje. Op de hoek van de Juli- anastraat begaf een grote boom het, bij de bibliotheek gingen twee bomen neer en een vierde bij de bejaardenwoningen in de Gladio- lenstraat. Een boom bij de Deen- sestraat viel over de Rijksweg. Bij varkenshouder A. Verwijs gingen meerdere bomen om en ontstond enige schade. Langs de begraafplaats aan de Oostdijk in Sint-Philipsland waren zeven bomen niet tegen de storm wind bestand. Ze vielen dwars over de begraafplaats, hun wortels staken door de heg naar buiten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 9