Seizoensverlenging Staten vergadering Bouwplannen? Voor tonnen schade aan kledingzaak Geld ontwikkelingshulp niet voor Oost-Europa ilt Brand door kortsluiting bij Rijstenbil Mode in Oud-Vossemeer Donderdag 1 februari 1990 (OM M I SS I i:s Provinciale staten vergaderen vrijdag 9 februari, 10.00 uur, in de statenzaal, Abdij 10, Middelburg. De vergadering is openbaar. Kruispunt Landinrichting Schelde Zorg Fusies mbo Viscentrum I X BEHOKP Abdij Kinderopvang M. van Rossen (42) uit Stavenisse: autobedrijf krebbekx O» PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Een korte, maar hevige brand heeft zaterdagmorgen voor enkele tonnen schade aangericht bij Rijstenbil Mode in de Molenstraat te Oud-Vossemeer. Hoewel het vuur zich beperkte tot een etalage en het plafond daarboven, werd de totale winkelinventaris en voor raad waardeloos door rook-, roet- en waterschade. Ook het interieur van de boven de winkel gelegen wo ning had daarvan te lijden. De brand is vermoedelijk ontstaan door kortsluiting. Plafond ABDIJ van ten hoogste dertig procent van de kosten of dertig duizend gulden krijgen. Aanvragen voor projecten, die hun beslag moeten krijgen in de periode oktober tot en met de cember moeten voor 15 mei worden ingediend. Voor de pe riode januari tot en met april geldt als sluitingsdatum 15 no vember. De aanvragen moeten worden gericht aan de project coördinator bij de kamer van koophandel. De verzoeken worden getoetst op hun invloed op de werkgele genheid. Een beoordelingscommissie, be staand uit vertegenwoordigers van de provincie, de arbeidsbu reaus en de kamers van koop handel, beslist op de verzoeken. Namens de provinciale VVV wordt een adviseur aan de com missie toegevoegd. Voor de verlenging van het toeristenseizoen in de komende drie jaar is zes ton nodig. Daarvan wil het dagelijks bestuur van de provincie de helft ter beschikking stellen. De gewestelijke arbeidsbureaus hebben in beginsel toegezegd de andere drie ton bij te dragen. De kamers van koophandel geven steun in natura: coördinatie en uit voering van het project. Het geld is nodig om initiatieven vanuit de toeristisch-recreatieve sector te kunnen ondersteunen. De bijdrage moet worden ge bruikt voor marketing en de or ganisatie van evenementen. In- vesterings- en personeelskosten kunnen niet worden gesubsi dieerd. De activiteiten moeten betrekking hebben op verblijfsre- creatie, dagrecreatie, evenemen ten of attracties dan wel een combinatie van die elementen. Ook arrangementen vallen onder de regeling. Als ondernemers gezamenlijk projecten aangaan, heeft dat de voorkeur boven een individuele aanpak. Ook organisaties als VVV's, gemeenten en promo tiestichtingen kunnen in stimule rende activiteiten worden ge steund, mits zij kunnen aanto nen, dat het bedrijfsleven daarin meedoet. Ten hoogste veertig procent van de projectkosten komen voor fi nanciering in aanmerking met een maximum van veertig dui zend gulden. Voorwaarde is dat het dan een project is, dat door meerdere initiatiefnemers wordt gesteund. Individuele on dernemers kunnen een bijdrage De commissie geestelijke ge zondheidszorg en zwakzinni genzorg van de provinciale raad voor de volksgezondheid verga dert woensdag 7 februari, 9.45 uur, in hotel Terminus, F. den Hollanderlaan 37, Goes. Gespreksonderwerpen zijn een geronto-psychiatrische afdeling in ziekenhuis De Honte in Ter- neuzen, het regeringsstandpunt over de zorg voor geestelijk ge handicapten en het advies van de nationale raad volksgezond- IEUWS Zodra de regeling van kracht wordt en het geld beschikbaar is, zullen standaardformulieren voor de subsidieaanvragen wor den gemaakt. Een soortgelijk project in Lim burg leverde 33 directe ar beidsplaatsen op. Gs hebben de statencommis sies voor economische zaken en voor bestuurlijke zaken ge vraagd de drie ton ter beschik king te stellen uit het toeris- tisch-recreatief ontwikkelings fonds en het sociaal-economi sch ontwikkelingsfonds. heid over psychiatrie in algeme ne ziekenhuizen. Andere punten zijn het werkplan 1990 van de provinciale raad volksgezond heid en het plan jeugdhulpver lening. De commissie ambulancever voer uit de provinciale raad voor de volksgezondheid vergadert donderdag 8 februari, 14.00 uur, in het stadhuis van Vlissingen, Stadhuisplein 2. Helicoptervervoer en ligtaxi's voor ziekenvervoer, vervanging van ambulances en de voort gang in de spreiding van ambu lances over de provincie staan op de agenda. De commissie bespreekt ook het werkplan 1990 van de raad. De vergaderingen zijn openbaar en beginnen met spreekrecht 1 'voor het publiek. De heer A.P. Bruinooge wordt beëdigd als lid van provinciale staten. Hij volgt in de SGP- fractie de heer M.M. Markusse op. Er zijn negen voorstellen om nieuwe vertegenwoordigers van uit provinciale staten aan te wij zen in organisaties en instellin gen, waarin de provincie zeg genschap heeft. Het gaat om onder meer de nv Provinciale Zeeuwse Brugmaatschappij (Zeelandbrug), de PZEM, de Zeeuwse Bibliotheek, het Roo sevelt studiecentrum en de nv Westerschelde oeververbinding. De staten wordt een krediet van ruim 2,1 miljoen gulden ge vraagd voor de reconstructie van het kruispunt S7-Langeweg: de kruising in de weg Goes- Zeelandbrug met de weg Wilhel- minadorp-Wolphaartsdijk. Ver wacht wordt, dat voor de zomer vakantie met het werk kan worden begonnen. Bijna 3,5 ton is nodig voor een noodstroomaggregaat voor het waterschap Schouwen-Duive- land. Driekwart van het bedrag komt voor rekening van het rijk. Voor de provincie en het water schap blijft elk ruim 43 duizend gulden te betalen. Het aggregaat is nodig om in oorlog- en rampsi tuaties de elektrische bemaling te garanderen. Jaarlijks moeten de staten de mi nister van landbouw, natuurbe heer en visserij voorstellen doen voor het voorbereidingsschema landinrichting. Opgevoerd wor den de ruilverkavelingen, die al in Drie ton voor Manifestatie Abdij Middelburg voorbereiding zijn: Walcheren, Breskens-Zuidzande, Schoondij- ke, Sint Philipsland, Axelse Sas sing, Sint Anrtaland, Stavenisse, IJzendijke-Hoofdplaat, Aarden burg, Poortvliet en Axel. Als nieuwe ruilverkavelingen worden aangemeld kust west Zeeuwsch- Vlaanderen, Inkel, Biervliet, Oud- Vossemeer en Ponte. Alle plannen moeten de vereen voudigde procedure doorlopen. Voor de meerderheid geldt bo vendien dat zij worden aange merkt als een ruilverkaveling met administratief karakter. Voor een gezamenlijk Neder- zowel de brug- als de tunnelvari anten in de inspraak moeten worden gebracht. Veron dersteld wordt, dat het tracé eind dit jaar in de staten kan worden vastgesteld. Van de ze ven ton is de helft voor rekening van het rijk en de andere voor die van Zeeland. lands-Belgisch onderzoek naar een schoner stroomgebied van de Schelde wordt de staten ge vraagd een bijdrage van twintig duizend gulden te verstrekken. Het onderzoek moet leiden tot het tegengaan van vervuiling van de Schelde en Westerschel de. De kosten van voorbereiding voor de tracénota/milieu-effect rapportage over de vaste oever verbinding Westerschelde wordt zeven ton duurder dan was voorzien. Vorig jaar werd de procedure gestopt toen het rijk Zeeland liet weten, dat Bel gië tegen een brug als vaste ver binding is. Provinciale staten hebben inmiddels besloten, dat De drie ouderenbonden in Zee land, Anbo, Unie Kbo en PCOB, hebben de provincie gevraagd om steunfunctionarissen. Het voorstel is gedurende twee jaar zestig duizend gulden beschik baar te stellen, opdat per bond een deeltijd-functionaris kan worden aangesteld. Gs hadden liever gezien, dat één functiona ris voor de drie bonden geza menlijk was aangesteld. Zij volgen echter de voorkeur van de bonden. Tegen dat de termijn van twee jaar is verstreken, moet worden nagegaan of de gekozen werkwijze voldoet. Provinciale staten stellen het ontwerp-plan voor de geestelijke gezondheidszorg vast. Het plan heeft de inspraak doorlopen met als resultaat dat bijna veertig reacties werden ontvangen. Aan de hand van de reacties is het plan op verschillende onderdelen aangepast. Zo wordt het moge lijk, dat een aantal psychiatri sche bedden voor de Bevelanden in het Oosterscheldeziekenhuis komt in plaats van in het psy chiatrisch ziekenhuis Zeeland. Het gaat dan om bedden voor korte behandelingsperioden. Rijksplannen nopen de scholen voor middelbaar beroepsonder wijs in Zeeland tot fusie. De scholen moeten minimaal 600 leerlingen hebben met uitzonde ring van het agrarisch onderwijs centrum, waar een ondergrens van 400 leerlingen is bepaald voor instandhouding. Het provin ciale advies aan het rijk behelst ook een standpunt over de fusie van de meao/mto in Oude Tonge, omdat de school door Zeeuwse leerlingen wordt bezocht. De staten wordt gevraagd 15 duizend gulden bij te dragen in de onderzoek kosten voor een re searchcentrum met proefstation voor visteelt op Neeltje Jans - het World Fish Center. De derde kamer uit gedeputeer de staten hoort dinsdag 6 fe bruari de besturenraad protes tants-christelijk onderwijs uit Voorburg. Aan de orde is het be roep van de raad tegen de beslis sing van het gemeentebestuur van Valkenisse over de financie ringstermijn voor inrichting en klein onderhoud van de school met de bijbel in Zoutelande. De zitting is openbaar en wordt gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Drie ton van de provincie is no dig voor het project Middelburg Abdij Manifestatie. De geschie denis van de Abdij wordt gevat in videoprojecten, kaartmateri aal, realia, gesproken tekst en licht- en geluideffecten. Het voormalige klank- en lichtspel en de rondleidingen door de Ab dij kunnen in de manifestatie worden gecombineerd. Het pro ject wordt begroot op 1,25 mil joen. Rekening wordt gehouden met sponsorbijdragen en bijdra gen van de gemeente Middel burg en Toonder Studio's. De staten wordt voorgesteld de opvang voor kinderen van pro vinciaal personeel via gekochte plaatsen in het kinderdagverblijf in Middelburg voort te zetten. Bovendien wordt geadviseerd kinderopvang via het gastouder project Walcheren aan te bieden. De bijdrage aan het kinderdag verblijf komt daardoor op 72 dui zend gulden, waarvan 25 duizend gulden terugkomt via ouderbijdragen. Voor het gastou derproject is 7,5 duizend gulden nodig voor 50 opvanguren. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 "Een visie geven op de jaren ne gentig kan eigenlijk niets anders zijn dan het formuleren van wen sen en het uitspreken van ver wachtingen. Makkelijker is terugkijken op de voorbije jaren tachtig en hiermee wil ik dan ook beginnen. Grote veranderingen vonden plaats in de afgelopen jaren. Voor velen kwamen deze uit onver wachte hoek. De kruisraketten kwamen niet op Woensdrecht. Niet door een af wijzing van de Nederlandse rege ring, ondanks massale protesten van de bevolking, maar door stap pen vanuit het 'andere blok'. Stappen die gevolgd zijn door vele gebeurtenissen in Oost-Europa, die hopelijk zullen leiden tot meer democratie in die landen. Maar deze stappen zullen in Ne derland moeten leiden tot een for se verlaging van de defensiebegroting. Zeer onlangs werd er nog geld van de begroting voor ontwikkelings werk gehaald ten behoeve van op- Af. van Rossen, arbeidsthera- peut in het psychiatrisch zie kenhuis Vrederust uitstraling tot in Nederland in de vorm van asielzoekers. Mensen die voor behoud van hun leven hebben moeten vluchten. Ook de gemeente Tholen huisvest asielzoekers, dit in samenwerking met vrijwilligers. vang van asielzoekers in Nederland. Dit mag niet gebeu ren! Zeker, er is extra geld nodig voor asielzoekers, maar dit mag niet ten koste gaan van die andere belangrijke taak. Geld voor ont wikkelingshulp zou ook niet aan gewend mogen worden voor hulp aan Oost-Europa. Niet dat daar geen hulp nodig is, Sterker, ik kan mij voorstellen, dat mensen een soort van verwantschap voelen en warm lopen voor Polen of Roe menië, maar de situatie in b.v. Ethiopië is oneindig veel slechter en lijkt soms minder aandacht te krijgen. Naast genoemde problemen bestaan er nog zeer veel brand haarden op deze wereld. Deze ge beurtenissen hebben hun Sinds enige tijd bestaat er een be geleidingsgroep asielzoekers in St. Maartensdijk (B.A.S.), waarvan ik ook deel uitmaak. Door deze acti viteit word je nog eens extra ge confronteerd met deze problematiek. Het lijkt mij ge rechtvaardigd te denken, dat de instroom van asielzoekers eerder zal toe- dan afnemen in de jaren negentig. De begeleidingsgroep St. Maartensdijk bestaat nu uit zes mensen. Graag zouden wij meer mensen hebben om de niet geringe hoeveelheid werk met ons te delen. Spreekt dit werk u aan - meld u aan. Dit werk moet ge daan worden, ook in de jaren ne gentig en misschien kunnen we over 10 jaren zeggen: 'het is iets beter geworden'. (Ver)Bouwplannen krijgen al snel vaste vorm bij dg Schelde. U vindt er niet alleen bouwmate rialen; u wordt er ook nog'ns uiterst vakkundig geadviseerd en ze weten alles van de nieuwste systemen en produkten. Loop dus eerst 'ns vrijblij vend de bouwinfo van de Schelde binnen. Dat kost niksen levert heel wat op. Advertentie I.M. PRINS REINIERSTRAAT 3 STEENBERGEN TELEF00N 01670-6456' TOYOTA Advertentie I.M. THOLEN 10 feb Oriëntatierit MAC, Zoek weg 19 u. 14 feb Jaarfeest NCVB, Visnet 14 feb Natuurver, bij Platte- landsvr., patronaatsgebouw 15 feb Bijeenkomst Natuurver., Meulvliet 16 feb Double Check, Meulvliet 20 u. 21 feb Bingo bejaardensoos, Schuttershof OUD-VOSSEMEER 2 feb Liesbeth List, Vossenkuil 20.15 u. 14 feb Spellenmiddag Anbo, Vos senkuil 14 u. 20 feb Carnavalsavond AVB, Vos senkuil 28 feb Bingomiddag Anbo, Vos senkuil 14 u. SINT-ANNALAND 1 feb Info-avond over agrarische bedrijfsopvolging, Wellevaete 19.30 u. SINT-MAARTENSDIJK 7 en 21 feb. Plattelandsvr. kettin gen rijgen, Haestinge 9.30 tot 11.30 u. 12 feb Milieu café FNV, Café Smerdiek, 20.15 u. 14 feb Keutjesavond Sint Maar- tenshof 17.30 u. 21 feb Optreden Rederijkerskamer Eendracht, Sint Maartenshof 19 u, SCHERPEN ISSE 17 feb Miel Cools, Holland Huis 20.15 u. POORTVLIET 8 feb Voorl.avond studieclub Bloevantho, Tolrust 19 u. 15 feb Jaarverg. Ver. v. Bedrijfs voorlichting, Tolrust 19.30 u. 22 feb Jaarvergadering NCVB SINT-PHILIPSLAND 7 feb Bijeenkomst Plattelandsvr. 7 feb Ouderenmiddag, De Wimpel 16 feb Concert VZOS, De Wimpel BERGEN OP ZOOM t/m 18 feb Liesbeth Rahder, Om ber en siënna, Markiezenhof t/m 11 mrt Salon van Bergse kunstenaars, Markiezenhof I feb ABN reisavond, Hofzaal Markiezenhof 19.30 u. 10 feb Pater Moeskroen, Botte Hommel 22 u. II feb Koffieconcert, Hofzaal Markiezenhof 12 u. 11 feb Orgelconcert, Gertrudis- kerk 16 u. 23 feb t/m 4 mrt Ontwerpen car navalsoptocht, Markiezenhof film film film ROXY 1: The package - a.L, vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma, di en do 20.15 u., wo 14 en 20.15 u. ROXY 2: Do the right thing - a.L, vr en za 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 20 u. Ghostbusters - a.L, za en wo 14 u. CINEM ACTUEEL 1: Skin deep - a.L, vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma, di en do 20 u., wo 14 en 20 u. CINEM ACTUEEL 2: Back to the future 2 - a.L, vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma, di en do 20 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 3: Eric the vi king - a.L, vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 20 u. Platvoet en zijn vriendjes - a.L za, zo en wo 14 u. ES De brand bij Rijstenbil Mode te oud-Vossemeer gaf een fikse rookontwikkeling in de Molenstraat. Overbuurman L. Moerland zag 's morgens rook boven de etalage ruit toen hij naar zijn auto liep. "Daarna werden het vlammetjes voor het raam en ineens stond heel de etalage in vuur en vlam. Onbegrijpelijk dat dat zo snel gaat," vertelt hij. Moerland liep de, naast de kledingzaak gelegen, kapsalon in, waar eigenaar Rijstenbil ahn het werk was. Deze was echter al telefonisch door overbuurvrouw W. van Vossen- van Dijke gealarmeerd en had de brandweer gewaarschuwd. De vrouw en zoon van Rijstenbil wa ren op dat moment niet thuis. Om 8.28 uur kwam de brandmelding binnen en drie minuten later ruk ten zowel de korpsen van Tholen als Sint-Annaland uit. De Thoolse brandweer arriveerde om 8.36 uur ter plaatse, twee minuten later ge volgd door de collega's uit Sint- Annaland. Tholen zette aan de voorkant drie stralen lage druk in en twee stralen hoge druk, nadat eerst de winkelruit met een ne velspuit eruit gedrukt was (door dat die zo lang heel bleef, werd het vuur niet gevoed door zuurstof en breidde zich ook nau welijks uit verder de winkel in). Sint-Annaland begaf zich met een gelijk aantal stralen naar de ach terkant om vandaar uit het woon gedeelte op de verdieping te bereiken. Het vuur, vlak onder het plafond in de winkel ontstaan, brandde twee gaten in dat plafond en drong zo in de woonkamer door. Aan de voorzijde werd de ruit ingeslagen en zo konden brandweerlieden met perslucht het pand binnen. Er ontstond een enorme rookontwikkeling. Het - onbrandbare - gipspldten plafond in de woning voorkwam, dat de vlammen door het dak naar bui ten konden slaan. Om 8.52 uur werd het sein 'brand meester' ge- geven, waarna Sint-Annaland om 9.12 uur terugkeerde naar de ka zerne. Het Thoolse korps rukte om 10.10 uur in. Zaterdagmiddag verrichtte de technische recherche een onder zoek naar de oorzaak van de brand. Gedacht wordt aan kortsluiting in de bedrading of de verlichting in de etalage. Eigenaar L. Rijstenbil verwacht - ondanks dat hij tegen brand is verzekerd - een fikse strop. Omdat juist het modeseizoen wisselt, was de voor raad kleding groot. Rijstenbil wil, zo snel als mogelijk is, de verkoop van kleding weer hervatten. Als noodoplossing kan dat mogelijk vanuit het - naastgelegen - pand van zijn schoonouders. k

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 7