Gift voor speeltuinen uit geldautomaat Enorme ravage en veel ongemak door storm PVAB: minder huizen op plek kleuterschool Ouderen in Rozeboom voelen zich veiliger met een beheerster 461- 455 AL 45 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Penning voor M.J. Giljam Oud-Tholenaar Operette avond in de Vossenkuil spreekt over taalonderwijs Open huis TSG trekt weer velen Burgemeester stelt Thoolse primeur in Sint-Annaland in gebruik Donderdag 1 februari 1990 j 46e Jaargang no. 12 Voor honderdduizenden guldens schade op Tholen en Sint-Philipsland De zeer zware storm die donderdagmiddag en -avond met een kracht van elf Beaufort (103-117 km/uur) over Zeeland raasde, veroorzaakte op Tholen en Sint- Philipsland één gewonde, tientallen ontwortelde en af geknapte bomen, schade aan talloze gebouwen en au to's, kapotte waterleidingen en afgeknakte t.v.-antennes. Wegen en bruggen werden voor het ver keer afgesloten. Ook zondagmorgen zorgde een harde wind opnieuw voor schade. Die loopt in de honderd duizenden guldens. Geen 9, maar 5 woningen en meer groen De PVAB is tegen het plan om op de plaats van de voormalige Prinses Marijke kleuterschool in Sint- Philipsland 9 woningen te bouwen. De partij denkt aan maximaal 5, zodat er voldoende groen kan wor den ingepast. DEZE WEEK Gele tasjes voor chemisch afval voortaan aan huis Brug afgesloten Kassen Zoet water De bewoners van de Rozeboom in Sint-Philipsland be talen liever wat meer servicekosten, dan dat er geen be heerster voor het complex meer beschikbaar is. Dat blijkt uit een onderzoek van de stuurgroep ouderenbe leid Sint-Philipsland. De eerste geldautomaat op Tholen is dinsdagmorgen in gebruik genomen bij de Rabobank te Sint- Annaland. Burgemeester H.A. van der Munnik ver richtte de eerste handeling en overhandigde het door hem opgenomen bedrag (twee keer 500 gulden) aan vertegenwoordigers van de speeltuinverenigingen Vrij en Blij uit Sint-Annaland en Rekelstad uit Poortvliet. Saldo-overzicht BI Dl lQjUf£r\ Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 21,50 per halfjaar. Per jaar f 39,50, per post f 49,75 per jaar. Losse nummers, f 1,30 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,39 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9, Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. In de Buurtweg te Stavenisse bleef weinig over van de kassen van Van Dijke. Niet alleen waaide veel glas kapot (dat met de hand moet worden opgeruimd), maar ook werd de constructie ontzet. Ook Roggeband in Tholen en verschillende tuinders in Sint-Annaland liepen schade op. Uitgebreid verslag in woord en beeld van de storm Herinneringen aan 37 jaar ge leden: 1 februari 1953 Waterschap Tholen sluit tijd perk Giljam af Korte brand richt veel schade aan in kledingzaak te Oud- Vossemeer Directeur Brevet 25 jaar aan De Rieburch in Sint- Maartensdijk Schietvereniging Prinses Juli ana neemt pistoolbaan in gebruik Rombout Kousemaker eerste bij Zeeuws damkampi oenschap Noad en SPS leiden in de vier de klas Shuttle Meppers 2 badmin- tonkampioen VLIEGERS GAAN OP TE GEN, NIET MET DE WIND Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De inwoners van Sint-Philipsland krijgen in het vervolg eens per kwartaal een gele draagtas aan huis bezorgd. De tas, die dient om klein chemisch afval in te zame len, moest tot nu toe door de mensen zelf worden afgehaald bij de brandweerkazerne. Het voor stel om ze huis-aan-huis te bezor gen werd in de gemeenteraad gedaan door PVAB- fractievoorzitter A.P. Kornaat. Hij wil door de maatregel het ge bruik van de tasjes stimuleren en de hoeveelheid afval die geschei den wordt ingezameld verhogen. "Het college is enthousiast over alle ideeën voor een schoner mi lieu. We nemen dit graag over," reageerde burgemeester T.A. Vo gel. De tasjes zullen tegelijkertijd met de gemeentekrant bij de in woners bezorgd worden. Ing. M.J. Giljam hoofd techni sche dienst van het waterschap Tholen, heeft dinsdagmiddag tij dens de afscheidsreceptie in een afgeladen Haestinge in Sint- Maartensdijk de penning ontvan gen van de Unie van waterschap pen. Giljam kreeg de onderscheiding van baron K.J.A. Collot d'Escury uit Kloosterzan- de, die erop wees dat Giljam niet alleen in het Zeeuwse maar ook landelijk een gewaardeerd water schapsman is. Volgens Collot d'Escury is Giljam's inbreng groot geweest. Hoewel het hoofd technische dienst afscheid heeft genomen van het waterschap blijft Giljam actief als technisch adviseur bij de opleiding voor steenzetters.Het verzoek om Gil jam de penning toe te kennen was afkomstig van het waterschap Tholen, zo zei Collot d'Escury. Giljam zei zeer vereerd te zijn met de toekenning van de penning. Tijdens de receptie voerden 11 sprekers het woord. Door de vele toespraken dreigde de receptie veel later te beginnen dan was gepland. In de pauze maakten reeds veel mensen uit de zaal ge bruik van de gelegenheid Giljam de hand te drukken. Dijkgraaf I.C. Hage van het waterschap Tholen moest de aanwezigen vra gen weer plaats te nemen om de resterende sprekers het woord te kunnen geven. Ook in de Sport- laan was te zien dat het afscheid van Giljam door velen werd bijge woond; voor laatkomers met auto was er nauwelijks nog een par keerplaats over. Voor een uitgebreider verslag zie pagina 11. De beheerscommissie van de Vos senkuil te Oud-Vossemeer brengt op 24 maart een operette avond in het dorpshuis. De Operettevereni ging Rosmalen presenteert dan een totaalprogramma met klan ken uit het romantische Wenen, werken van Strauss jr., Lehar en Schubert. De avond begint om acht uur en kaarten zijn te bestel len bij de beheerscommissie. Een middelbare scholier uit Poortvliet werd door een wind vlaag met zijn fiets tegen een auto gesmeten en moest met verwon dingen naar het ziekenhuis. Hij is, zover bekend, de enige streekbe woner die door de zuidwester storm letsel opliep. Overigens kwam ook de Eendrachtbode- bezorger in Scherpenisse bij zijn werk door de wind ten val en moest zich onder doktersbehan deling stellen. Brandweer, politie, gemeente en provinciale waterstaat waren uren lang in de weer om de ongemak ken van het noodweer op te ruimen. Groepscommandant D. Coppoolse van de rijkspolitie was bijzonder te spreken over de goe de coördinatie tussen de verschil lende instanties. Ook was hij ingenomen met de telefoontjes van burgers, die hulp aanboden. Zo ruimde een inwoner van Oud- Vossemeer een boom op, die over de rijbaan van de Oudvossemeer- sedijk was gevallen. Wat de politie minder kon waarderen was, dat veel mensen elkaar opbelden, waardoor de telefoonlijnen over belast raakten. "Dat stoorde de hulpverlening," aldus Coppoolse. Hij vindt dat mensen bij dergelij ke calamiteiten alleen moeten tele foneren als dat strikt noodzakelijk is. De windvlagen leverden proble men op voor het verkeer. Op de Philipsdam waaiden twee vracht auto's om, waarna geen vracht verkeer meer over de dam mocht (van 's middags tot vier uur 's nachts). Personenauto's werden over de Krammersluizen geleid. Ook de brug bij Tholen werd voor vrachtverkeer afgesloten, nadat een vrachtauto (komend uit Bra bant) bovenaan de oprit in de vangrail terechtkwam. Een vierde vrachtwagen kwam tussen Poort vliet en Scherpenisse op zijn kant naast de weg terecht. Op de Oesterdam sloeg het schuim over de auto's heen. Op de Langeweg in Sint-Annaland reed een auto te gen een omgewaaide boom. En vrijdagmorgen om half acht over kwam A. van T. uit Oud- Vossemeer hetzelfde, toen hij in de Schapenweg te Poortvliet reed. De schade aan woningen en be drijfsgebouwen was groot. In plan Buitenzorg in Tholen waaiden twee in aanbouw zijnde woningen van bouwbedrijf W-gger. vol ledig in elkaar. Aan de Provincia- leweg bij Scherpenisse waaide een stuk van het dak en uit de gevel van een schuur van J. Noom en ook een schuur aan de Hogeweg te Sint-Maartensdijk en een loods van fruitteler De Rooij aan de Pa- trijzenweg te Oud-Vossemeer lie pen aanzienlijke schade op. In Vossemeer waaiden aan de Ph. van Dorpsstraat muren van de verdieping van woningen in aan bouw af. Bij W. Suurland in Scherpenisse kwam een hangar door de wind op de woning en schuur terecht. Woningstichting Beter Wonen kreeg tot zaterdagmorgen 340 klachten binnen van schade aan huurwoningen, met name uit Scherpenisse, Sint-Annaland en Tholen. Maandag kwamen daar nog 70 meldingen bij. Aannemers waren ook zaterdag nog bezig de schade te herstellen. Veelal ging het om weggewaaide dakpannen en omgewaaide schuttingen. De woningstichting kreeg met drie grotere schadegevallen te maken: schuurtjes waarvan een deel van het dak woei en een woning waar van een gedeelte van de dakbedek king van het platte dak een prooi werd van de wind. In Sint-Annaland, Stavenisse en Tholen ontstond flinke glasscha de aan diverse kassen. In Tholen waaiden 2.000 dakpannen van het clubgebouw van de scouting en bij de nieuwbouw van Ten Anker stortte een nissenhut in. In Sint- Annaland werd de afrastering om tennisbaan platgedrukt en in Sint-Philipsland verdween een deel van het dak van garagebe drijf C. Verwijs op het industrie terrein. Bij drukkerij Limovi in Scherpenisse beschadigden val lende dakpannen de auto van een personeelslid. Het waterschap is donderdagmid dag en vrijdag druk in de weer ge weest met het vrijmaken van de verschillende polderwegen. Aan de zuidkant van Tholen is - op verschillende plaatsen aan de zee dijk - ongeveer 100 m2 steenglooi ing weggeslagen. De waterstand was donderdag niet verontrus tend, aldus woordvoerder L. Beg- thel. Bij Sint-Philipsland was 2.55 m +NAP de hoogste stand en bij Stavenisse 2.35 m NAP, terwijl 's middags de verwachting nog 3.30 m +NAP was. Wel waren er flinke golven van 2.5 tot 3 meter hoog. De WMZ werd met kapotte water leidingen op verschillende plaat sen geconfronteerd, veroorzaakt door loskomende bomen die de buizen stuktrokken. Zo kwam het Oudeland bij Tholen door twee lekken zonder water te zitten en ook zo'n twaalf gezinnen aan de Randweg bij Scherpenisse hadden 's avonds door een lek geen water. Leidingbreuken deden zich ook voor in de Buurtweg te Stavenisse VERVOLG PAG. 9 Burgemeester Vogel was het daar woensdag in de gemeenteraad niet mee eens. "De 9 woningen zijn toch behoorlijk ruim gesitueerd. Bovendien brengt woningexploi tatie geld op en groen kost geld." Wethouder L. Walpot neigde ech ter naar het PVAB-standpunt: "Wat meer groen in het centrum van de gemeente spreekt me wel aan." "In b. en w. hebben we er juist groen uitgehaald om de ex ploitatie aantrekkelijker te ma ken," reageerde de burgemeester. Hij herhaalde dat openbaar groen de gemeente veel geld kost en daarom niet gestimuleerd wordt. Ook maakte hij Kornaat duidelijk dat de grondprijs niet lager kan zijn dan in bestemmingsplan De Luyster. Op het plan wordt nog nader teruggekomen. Het voorstel om de voor 1990 toegewezen twee premie-A woningen niet in De Luyster III te bouwen, maar op het terrein van de kleuterschool, werd door de hele raad on dersteund. Het proefproject zoet water, dat bij Tholen draait, krijgt dit jaar 300 gulden subsidie van de ge meente Sint-Philipsland. Een toe zegging voor vijf jaar wilde de gemeenteraad niet doen. "Dat lijkt ons niet juist, omdat er ver kiezingen zijn en er daarna een nieuwe raad is," zei de burgemees ter. A.P. Kornaat stelde dat hij eigen lijk tegen subsidie zou moeten zijn, omdat de raad vorig jaar ook niet instemde met een verrekening van de kosten van het basisplan zoetwatervoorziening via het alge meen geschot. "Maar gezien de verbetering voor de agrarische be drijfstak, die het plan met zich meebrengt, gaan wij toch ac- coord." J. de Jager was het daar gedeeltelijk mee eens. De moge lijkheid dat het plan zowel op kor te als langere termijn arbeidsplaatsen kan opleveren, gaf voor hem echter de doorslag. Desondanks waarschuwde hij: "Eigenlijk ben je bezig een be drijfstak 'n soort subsidie te verle nen en dat kan een precedent scheppen." De raad stemde in met 750 gulden meer subsidie voor het comité Warme Maaltijdvoorziening, 972 gulden meer voor Meer Bewegen voor Ouderen en f. 631,68 meer voor Welzijn voor Ouderen. De aanpassing van de vergoeding voor raadsleden en het vaststellen van de uitkerings- en pensioenver ordening voor wethouders waren hamerstukken. "We zullen 'm aannemen, 't is precies op tijd," merkte L. den Engelsman daarbij op, doelend op wethouder A. Kosten die na de verkiezingen niet terugkeert in de raad. 'Taalonderwijs aan allochtone leerlingen in Europees kader be zien'. Daarover sprak de van Tho len afkomstige drs. W. Fase (35), docent sociologie en sociaal be leid aan de Erasmus universiteit, gisteren op een congres aan de Hogeschool Zeeland te Middel burg. Het congres had als thema: Tweede-taalverwerving en school succes. De twee kernvragen die op dit mo ment de Europese discussie over meertaligheid bepalen zijn, aldus Fase in een vraaggesprek met het NGL Weekblad: 'Hoe zou je je ta lenpakket moeten uitbreiden?' en 'Wat is de rol van de moedertaal (de moedertaal in het land van herkomst) in het curriculum van onderwijs aan allochtonen?' Op beide vragen ging drs. Fase in zijn betoog in. De Fluplandse bejaarden voelen zich zekerder wanneer er dag en nacht iemand beschikbaar is en betalen dan ook graag mee aan de personeelskosten die hierdoor ontstaan. Overigens werd de be heerster van het complex niet toe gevoegd aan het zorgteam, dat sinds 1 maart werkt voor ouderen die voornamelijk buiten de Roze boom verblijven. Het team bestaat uit drie personen, waar van er één betaald wordt door de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening Noord-Zeeïand. Binnen het experiment project ou derenzorg in Sint-Philipsland werd dagopvang opgenomen. Eind november begonnen, is het de bedoeling dat dit zich ontwik kelt tot dagverzorging. Als gevolg van het experiment (dat drie jaar duurt, gerekend vanaf 1 maart 1989) sloot Sint-Philipsland aan bij de Warme Maaltijdvoorzie ning Tholen/St.Philipsland en de indicatiecommissie Zuid- en Noord-Beveland, Tholen en St.Philipsland. Voor het project werden verschillende subsidies verleend: f. 201.038,80 door de provincie voor aanpassing van de Rozeboom, f. 140.000,- door het ministerie van WVC (voor personeels-, bureau- en organisa tiekosten van het zorgteam) en f. 2.500,- door het Kon. Juliana- fonds (voor een evaluatie onderzoek). Na beëindiging van het experi ment zal worden bekeken of het verantwoord is gebleken om meer ouderen langer in de eigen ge meente op te vangen en te verzor gen. Ook wordt nagegaan hoe de positieve resultaten kunnen die nen voor de organisatie van de dienstverlening aan ouderen in Sint-Philipsland. Een show van zelfgemaakte kle ding, de verschillende talen, een jogging-test en een textielexpositie waren enkele dingen die aan de orde kwamen tijdens het open huis van de Thoolse scholenge meenschap, vrijdag bij de afde ling lhno/mavo in Tholen. Een dag later kon bij de afdeling Ito in Sint-Maartensdijk en Scherpenis se kennis worden gemaakt met de verschillende mechanische en al gemene technieken. Er kwamen weer velen op het open huis af. Eerder hield de TSG al een open dag voor de leerlingen van groep 8 van alle Thoolse en Sint- Philipslandse basisscholen, om hen met de werkwijze op de school te laten kennismaken. De Rabobank St.Annaland- Poortvliet heeft een uitzendkracht ingehuurd om de ruim 1.500 cliën ten te voorzien van een PIN (per soonlijk identificatienummer) code. Bij het afhalen daarvan (men krijgt daarover bericht) wordt individueel instructie gege ven over het gebruik van de geld automaat. Daarmee hoopt de bank de drempel voor de gebrui kers te verlagen. Voorzitter L. Hage meende dat de GEA - zoals de geldautomaat in 'vaktermen' wordt genoemd - in een behoefte zal voorzien. Vie rentwintig uren per dag (uitgezon derd de zondag) kan er geld worden opgenomen. "Als ook de plannen voor aanpassing en uit breiding van het kantoor Sint- Annaland gereed zijn, zijn we weer up-to-date," meende hij. Burgemeester Van der Munnik noemde de efficiëncy die met de automaat wordt bereikt een 'grote verbetering'. "De dorst naar geld kan 24 uur per dag worden ge lest," zei hij. De snellere dienstver lening is voor de haastige mens in de ogen van de burgemeester een goede zaak. "Het doet me deugd dat u de eerste geldautomaat in troduceert. Het is een fenomeen voor Sint-Annaland, maar ze schieten in het hele land als pad destoelen uit de grond." Voorzitter A. Rijnberg, die samen met secretaresse M. Bungener de speeltuin Vrij en Blij vertegen woordigde (de Poortvlietse speel tuinvereniging ontbrak dinsdag), was 'verheugd en trots op wat on ze bank voor de kinderen doet. Ze stimuleert daarmee de vreugde van het kind.' Hij bedankte de bank voor het initiatief en verze kerde de aanwezigen een goede bestemming aan het bedrag te ge ven. Vrij en Blij viert komend sei zoen het zesde lustrum. Rijnberg was ook blij, dat aan de gift een limiet was gesteld. "Anders komt onze gemeentelijke subsidie mis schien in gevaar en dan zou je met het opendraaien van de ene kraan de andere dichtdraaien." De geldautomaat is naast de in gang van de bank aan de Raiffei- senstraat aangebracht in een aparte ruimte. Met de bankpas met magneetstrip kan de deur worden geopend, zodat men bij de automaat kan. Door de pas in de automaat te stoppen, de PIN- code en het bedrag dat men wil opnemen in te toetsen, komt men aan geld. De automaat verstrekt de klant tevens een overzicht van het saldo dat op diens rekening staat. Ook mensen die geen klant bij de Rabobank St.Annaland- Poortvliet zijn, kunnen geld opne men als ze een PIN-code hebben. Omgekeerd kunnen klanten van de bank in het hele land geld op nemen uit automaten, zelfs in het buitenland. Verder kan er bij zo'n 1.500 pompstations in het land met de bankpas met PIN-code worden betaald. Was tot nu toe de opnamemogelijkheid van reke ninghouders gelimiteerd, via de autmaat kan de klant zijn volledi ge saldo opnemen, aldus directeur A. v.d. Perk. Hij voorziet in de nabije en verdere toekomst uit breiding van de mogelijkheden door koppeling van bank naar bank (inclusief de Postbank, zo dat op de bank ook geld van de girorekening kan worden opgeno men en omgekeerd) en de moge lijkheid om via de automaat betalingsopdrachten te ver strekken. Binnenkort komen er op Tholen nog twee geldautomaten bij. Op 13 maart bij de Rabobank in Sint- Maartensdijk en op 30 maart bij de Rabobank in Tholen. Dit laat ste wordt gecombineerd met de opening van het nieuwe kantoor aan de Brugstraat. Secretaris mevr. M. Bungener van de speeltuinvereniging Vrij en Blij neemt de 500 gulden in ontvangst uit handen van burgemeester H.A. van der Munnik. Naast haar, de voorzitter A. Rijnberg van de vereniging, de heer L. Hage, rechtsachter directeur A. Van der Perk van de Rabobank.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 1