De Annewas in het Zoeklicht Bewonerscommissies op Tholen bijeen Arbeidsbureau nu officieel in Smalstad 'Tholenaren en Fluplanders waren werkers' Radio-opname E.O. trekt 500 mensen in Tholen Op Tholen en Sint-Philipsland maar 4.9% mannen en 9.9% vrouwen werkloos ZOA-collecte voor Ethiopië Scheidende directeur Van der Male van het arbeidsbureau: In najaar mogelijk zingen met Arie Pronk Donderdag 25 januari 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 De NCVB Tholen kwam woensdag 17 januari voor het eerst in 1990 bijeen in het Visnet. Vice-presidente mevr. J. Deurloo-v.d. Velde kon 65 dames begroeten en enkele gasten: de heren J. Leune, P. van Belzen, W. Luitwieler en C. Bolier en mevrouw J. Bomas- Verkerke, die spraken over het gezinsvervangend tehuis van Philadelphia aan de Annewas in St. Annaland. Eerste uitwisseling van ervaringen Zeeland Het nieuwe arbeidsbureau aan de Haven in Sint- Maartensdijk is officieel geopend. Onder het toeziend oog van vele genodigden verwijderde drs. EJ. Schoe- vaars, plaatsvervangend directeur-generaal voor de ar beidsvoorziening, vrijdag een papieren vlag voorde ingang om vervolgens samen met ir. C.J.Ph. Bachof- ner van de rijksgebouwendienst door de draaideur het kantoor binnen te gaan. Start Tri-partite "Geen poespas, geen onzin of lange verhalen, maar recht op z'n doel af". Zo karakteriseerde wethouder P. van Schetsen van sociale zaken de scheidende directeur J.P.M. van der Male van het arbeidsbureau in Tholen. Gemeentebestuurders van Tholen en Sint-Philipsland, vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven en van de buurtvereniging en vele anderen drukten hem vrijdag middag in Haestinge de hand teen afscheid en maak ten meteen kennis met zijn opvolger P.J.E Castricum. Ruim 60% Hebt U maandagmiddag geluisterd naar Radio 2? Misschien was u wel één van de ruim 500 mensen die donderdagavond in Meulvliet de opnames voor het E.O. radi oprogramma meemaakten en kon u uzelf horen applaudiseren. Volle zalen Talentenjacht Klompen f NCVB geïnformeerd over gezinsvervangend tehuis Na het zingen van enkele liederen van Gez. 397 en schriftlezing uit Genesis volgde de meditatie 'Er vloog een vogel eenzaam door de lucht'. Het bestuur meldde ver heugd de komst van 9 nieuwe le den waarmee het bestuur uiteraard zeer blij is. Na de pauze was het woord aan de heer J. Leu ne uit St. Annaland, voorzitter van de oudervereniging Philadel phia. Dit is een landelijke vereni ging die in september 1967 is op gericht in het belang van het afwijkende kind en hun ouders. De Bijbel is de grondslag. Het is een vereniging met 555 donateurs. Er worden vanuit Philadelphia di verse activiteiten ontwikkeld: in 1985 is er een sportgroep opge richt, wekelijks is er in de Welle- vaete met de gymnastiekvereniging WIK een sportavond. Ook zijn er aange- wachtlijst. Er gaat medisch on derzoek aan vooraf om te kijken wat de bewuste persoon kan en wil doen. Er volgt een proeftijd van een jaar, waarna selectie volgt. Bolier vertelde iets over de start van de Betho. In 1966 begon men met het maken van mandjes in het oude schoolgebouw aan de Da- lemsestraat. In 1970 werd de hui dige plaats gekozen aan de Wattstraat te Tholen, in 1976 volgde uitbreiding. Er wordt snoep ingepakt, voor Timpa foundations gewerkt en er is een halogeenlampenproductie van wel 3100 stuks. Ook houtverwerking is een belangrijk onderdeel. Dat blijft beperkt tot de kleine ge bruiksartikelen zoals lectuurbak ken, voetenbankjes e.d. Bankstellen bleek te hoog gegre pen. Verder heeft de Betho een de stichting Beter Wonen huizen in St. Annaland ging bouwen, werd aan samenwerking gedacht en van vier woningen werd er één gemaakt. In 1988 werd De Anne was door de bewoners geopend. Joke Bomas, die de leiding heeft, vertelde daarna het een en ander over de woonvorm. De jongste be woner is 17 jaar, de oudste 58. Er zijn 5 groepleiders, 1 kok en enke le huishoudelijke hulpen. Voor de bewoners zijn er 2 huiskamers en elke bewoner heeft een eigen zit- slaapkamer, met eigen spulletjes. Er moet wel geholpen worden bij b.v. tafel dekken, afwassen, bed den opmaken e.d. Het tempo ligt misschien niet zo hoog, maar het geeft een bepaalde zelfstandig heid. Winkelen en vakantie hou den gebeurt ook gezamenlijk. Dhr. W. Luitwieler van de Betho, vertelde over de plaatsing van de ze mensen op de beschutte werk plaats in Tholen. Er is een In verzorgingshuis Sint Maartenshof te St. Maartensdijk werd dinsdag 16 januari voor het eerst een vergadering door het LOBB uitgeschreven Maartenshof, De Schutse en Ten voor de bewonerscommissies van St. Anker. LOBB staat voor Landelijke Or ganisatie Bewonerscommissies Bejaardenhuizen. Het LOBB komt op voor de belangen van de bewoners van de tehuizen. De or ganisatie werd in 1978 opgericht omdat gebleken was dat bewoners van tehuizen vaak weinig of niets te vertellen hadden en afhankelijk waren van directie en bestuur. Er werd daarom een belangenbehar- tigingscommissie opgericht. Het LOBB geeft regelmatige voorlich ting aan de bewonerscommissies. Zij vertegenwoordigen de bewo ners zowel naar personeel, direc tie, bestuur als naar buiten toe. Je kunt een bewonerscommissie zien als een spreekbuis. Ze hebben ver schillende taken, maar de belang rijkste zijn: het bevorderen van een goede sfeer in het verzorgings huis, het steunen van medebewo ners door te luisteren naar wensen, vragen en problemen en deze doorgeven aan de desbetref fende instantie. Verder kunnen zij invloed uitoefenen op het beleid van het huis door regelmatig met directie en bestuur te praten. ciale en soms commissie. aan individuele De consulente voor Zeeland is mevr. T. Moermond-Goes. Tij dens de eerste bijeenkomst van de bewonerscommissies van het ei land werd allereerst gezamenlijk kennisgemaakt. Er waren 3 perso nen van De Schutse aanwezig, 4 van Ten Anker en 5 uit St. Maar tensdijk. Men wisselde ervaringen uit en mevrouw Moermond vertel de wat een regionaal overleg (ROBB) kan betekenen. Tevens sprak men af dat getracht zal wor den elke 4 maanden bij elkaar te komen, de volgende keer zal dat zijn in De Schutse. Wat Ten Anker betreft, is de houding nog wat af wachtend aangezien in de com missie ook enkele flatbewoners vertegenwoordigd zijn. Men wil, wanneer de verzorging in septem ber in de nieuwbouw klaar is, een andere invulling aan de bewoners commissie geven. paste kerkdiensten en er is een ca- tuinonderhoudsdienst voor de ge- techesegroep. Dhr. P. van Belzen meente Tholen. Het was een bij- vertelde dat er eerder sprake is ge- zonder informatieve avond weest van de aankoop van een waarbij nogal wat vragen werden boerderij als gezinsvervangend te- gesteld. Mevrouw Deurloo dankte huis. Het was echter te duur. Toen iedereen met een attentie een na het zingen van enkele verzen van Gezang 399 ging de heer Van Bel zen voor in dankgebed. Op 21 fe bruari zal om 20.00 uur een bezoek aan de Betho worden ge bracht. De opbrengst van de ZOA-collecte (vluchtelingenzorg) wordt bestemd voor Ethiopië en niet voor de vluchtelingen uit Malawi in Mozambique. De coördinator voor Tholen, H. Polderman, heeft de collecte al opgezet voor Stave- nisse, Sint-Maartensdijk, Poort vliet en Tholen. In de andere dorpen is hij nog bezig. De ZOA- collecte wordt gehouden van 29 januari tot 11 februari. Velen maakten van de gelegenheid gebruik om in Haestinge af scheid te nemen van directeur J.P.M. van der Male van het ar beidsbureau en kennis te maken met zijn opvolger P.J.F. Castricum. Nadat de deur van het nieuwe arbeidsbureau in Sint-Maartensdijk officieel was geopend, namen de genodigden een kijkje in het gebouw. Van tevoren gingen in Haestinge verschillende sprekers in op de bouwgeschiedenis van het ar beidsbureau en de werkgelegen heid op Tholen. Directeur J.J.J.C. Vermeulen van het gewestelijk ar beidsbureau Goes (waaronder Tholen valt) herinnerde eraan hoe begin tachtiger jaren het voortbe staan van het Thoolse kantoor ter discussie kwam te staan. 'Het werd een try-out en het is ons ge lukt om het arbeidsbureau Tholen op argumenten te behouden". Vermeulen roemde de voortvaren de aanpak van de gemeente bij het aantrekken van bedrijven. "Bin nenkort werd nagegaan hoeveel arbeidsplaatsen de gemeentelijke premieregeling concreet heeft op geleverd", zei hij. Eind november vorig jaar waren op Tholen en Sint-Philipsland 210 mannen en 148 vrouwen werkloos, respectie velijk 4.9% en 9.9%. In 1983 ging het nog om 20 en 15%. Vermeulen wees erop dat de beroepsbevol king in dit gebied grotendeels werk vindt in west- en midden- Brabant, Europoort en het Bot- lekgebied. Bovendien werkt 9% in de landbouw. De directeur zei dat Tholen zijn verworvenheden koestert. "Dit bleek toen ik de commissie van advies benaderde vooropheffing. Zelfs de directeur van het arbeidsbureau beklom de barricaden om de commissie te behouden. En zo speelde daarna een belangrijke rol bij de locatie keuze van het nieuwe kantoor, het beleidsplan en de procedure voor de nieuwe directeur", aldus Ver meulen. In het gebouw van het arbeidsbu reau vindt ook uitzendbureau Start een onderkomen. Daar kan men nu dagelijks (op werkdagen) terecht. Directeur ing. A. Attema was ingenomen met die ontwikke ling. Start heeft inmiddels meer dan 160 vestigingen en is uitge groeid tot het tweede uitzendbu reau in Nederland. In 40% van de gevallen helpt men langdurig werklozen, gehandicapten, min derheden en herintredende vrou wen aan een baan. "Start sluit aan bij wat het gemeentebestuur wil: de dynamiek van de arbeids markt. Het zo dicht mogelijk bij huis werk scheppen past boven dien in het huidige regeringsbe leid", aldus Attema. UITZENDBUREAU 'Hij zag het als een missie van Start om mensen aan een vaste baan te helpen en de zwakken op de arbeidsmarkt extra te steunen. In een derde deel van de gevallen vinden cliënten van Start inder daad een vaste baan bij de werk gever waar ze via het uitzendbureau terechtkomen. En nog eens een derde vindt elders een vaste baan, aldus Attema. Directeur Bachofner van de direc tie zuid-west van de rijksgebou wendienst droeg het arbeidsbureau vervolgens over. Ook hij haalde de discussie over het bestaansrecht aan. "De lokale belangen hebben zwaar gewogen in de beslissing om Tholen te handhaven". Over de vesti gingsplaats van de nieuwbouw waren de meningen bijzonder ver deeld, aids'Bachofner. "Gezien de kwaliteit van de aangeboden plaatsen ging de voorkeur van de rijksgebouwendienst uit naar Sint-Maartensdijk, maar tot het laatst heb ik de deur voor Tholen opengehouden", zei hij. De direc teur was bijzonder tevreden over het werken met plaatselijke bou wers en met architect Van Huiten en projectleider Groenewegen. Op 28 maart vorig jaar werd de eerste paal geslagen en acht maanden la ter werd het gebouw opgeleverd. Drs. Schoevaars kondigde aan, dat er over enkele maanden een landelijk centraal bestuur voor de gewestelijke arbeidsbureau's komt. Daarin werken overheid en bedrijfsleven samen, het zoge naamde tri-partite systeem. "Ik heb hoge verwachtingen over de decentralisatie, mede door de eco nomische situatie op dit mo ment". De plaatsvervangend directeur-generaal wees op de goe de situatie op Tholen wat de werkgelegenheid betreft: een lage werkeloosheid. Daarnaast noem de hij de grote pendel en de hoge mate van solidariteit van de Thoolse arbeidskrachten. Grap pig was het, dat hij zich wilde be perken tot de lokale situatie om vervolgens meerdan de helft van zijn spreektijd te gebruiken om op te noemen waarover hij daardoor niet kon hebben. In de toekomst voorzag hij dat er minder geweste lijke arbeidsbureau's "Zouden ko men, maar wél meer steunpunten. In het nieuwe arbeidsbureau wer ken, behalve de nieuwe directeur P.J.E Castricum, vier mensen: P. Priem (sinds 1976), mevrouw M. den Engelsman-Rijnberg (sinds 1982) mevrouw K. Hoek-van Dij- ke (part-time sinds 1985) en J. van Balen (sinds 1987). Schoon- houdster is vanaf 1965 al me vrouw Overdulve-Hack. De nieuwe directeur van het Thoolse arbeidsbureau, P.J.F. Castri cum (links), kreeg heel wat handen te schudden tijdens de recep tie in Haestinge. De grote belangstelling bij zijn afscheid deed oud-directeur J.P.M. van der Male van het arbeidsbureau goed. Van Schetsen sprak ook als voor zitter van de commissie van advies van het arbeidsbureau en namens de r.w.w.-com missie, waarvan Van der Male deel heeft uitgemaakt. "Hij had vóór de vergadering al zijn duidelijke mening en hield die recht overeind", aldus de wethou der. Hij prees de scheidende direc teur (die van de VUT-regeling gebruik maakte) ook wegens zijn inzet voor het individuele belang wanneer dat nodig was. "Mensen in de verdrukking konden op u re kenen; u was sociaal bewogen", zei Van Schetsen, die niet verhul de vaak van mening te hebben ver schild. Hij onderstreepte zijn dank met een attentie namens zo wel de commissie van advies als namens het gemeentebestuur. Van tevoren stelde de wethouder dat hij zijn gedachten juist moest for muleren, om niet door Van der Male op onjuistheden gewezen te moeten worden. "U heeft het goed verteld", zei deze aanslui tend in zijn dankwoord. Het is landelijk niet bekend of alle bewonerscommissies even goed functioneren en soms is het heel moeilijk om nieuwe leden te vin den. Het LOBB wil hen graag van dienst zijn en door het uitwisselen van ervaringen met andere com missies kan men vaak ideeën opdoen. Men groeide in 10 jaar van 50 naar 830 commissies. Daarmee vertegenwoordigt het LOBB ruim 60% van de 140.000 bewoners in Nederland. Men heeft al diverse zaken bereikt. Het LOBB is in middels erkend als gesprekspart ner. De rijksoverheid is overtuigd geraakt van het belang van deze commissies en van een goede wet telijke regeling. Het LOBB heeft gezorgd voor meer contact en sa menwerking tussen bewonerscom missies. Verder maakt zij voorlichtingsmateriaal, er is een handboek en er zijn regelmatig bulletins. Sinds 1980 werkt men met consulenten. Zij geven on dersteuning aan regionale, provin- Wat opviel was dat dit niet gefor ceerd werd. Het was echt een leu ke avond met goede artiesten, uitstekende muzikale begeleiding en de N.O.B., die bij dergelijke voorstellingen de techniek in han den heeft, zorgde voor goede ge luidsweergave terwijl een professioneel bedrijf de belichting regelde. Voor de pauze was het thema "Een land zonder gren zen" en tot half negen kon men na een welkomstwoord door pre sentator Wim Pols, genieten van optredens van de vocalgroep "Voice", begeleid door Psalter, waarbij Piet Knarren trompet speelde. Er waren liedjes uit Frankrijk, Duitsland, er was zelfs gelegenheid tot meezingen bij Ne derlandse liedjes. Gert en Hermien ontbraken ook deze avond niet en de luisteraars die uit de verre omgeving naar Tholen waren gekomen, genoten van enkele nummers van hun nieuwe c.d. J. de Haan, van de afdeling exter ne betrekkingen van de omroep, kreeg een applaus van de trouwe aanhangers toen hij vertelde dat de E.O. ondertussen gegroeid is naar 330.000 leden. "Het is toch uniek in de wereld dat we in Ne derland een door de overheid be taald medium hebben waarmee we het evangelie mogen verkondi gen. Met al onze programma's en ook hier weer, halen we volle za len en volle kerken. We zullen er eens over denken om dit najaar te rug te komen om de uitzending "Zingen met Arie Pronk" te kop pelen aan "Met muziek het hele land door". Zingen is immers de beste communicatie, "aldus de heer de Haan, die verder de dames en heren nog opriep het kaartje in te vullen voor een lidmaatschap. De presentator zelf sloot het pro- gramma voor de pauze af met een country-gospel, maar eerst wer den de twee quiz-kandidaten aan het publiek voorgesteld: Joke Je- roense en Jo van Driel uit Tholen. Zij moesten tijdens de radio opname hun kennis spuien. De se lectie vond plaats door middel van een formulier dat bij binnen komst aan iedereen was uitge reikt. De E.O.-leiding gaf de aanwezigen complimenten dat men hier zo intelligent was, nog niet eerder kwamen zoveel goede oplossingen binnen. Voor Joke en Jo werd het menens en tijdens de pauze waarin het pu bliek kon kopen bij de stichting Goed Werk, het Israël Comité of de platenstands van Gert en Her mien en Elly en Rikkert, werden ze door producer George Klein in gelicht over hun taak. Vauit "De Meulberg" een fout die door Joke Jeroense even werd gecorrigeerd, volgde daarna de opname. Neder land heeft inmiddels gehoord dat Joke Jeroense de quiz won en daarmee een uitgebreid weekend Amsterdam. Het waren 2 sympa thieke kandidaten, die de taart aan de presidente van hun vrou wenvereniging gaven. Er waren bloemen en nog diverse attenties en veel applaus. De spanning van het vragenspel werd afgewisseld met optredens van Elly en Rik kert, samen met Peter van Essen. Ook kwam het onderdeel "talen tenjacht" in Tholen aan bod. De 23 jarige Regina van Berkel uit Rotterdam zong "In Uw schuil plaats". Nadat door de technische afdeling het geheel nog even ge perfectioneerd werd, kon Paul Pryt de avond afsluiten met een woord uit de Bijbel van de profeet Micha, toen al een visie op de toe komst. Iedereen was tevreden, de E.O. zeer zeker ook wegens de nieuwe leden en niet in het minst de familie Jeroense. Zij zijn im mers degenen die met het organi seren van verschillende concerten de belangstelling van diverse in stanties voor Tholen hebben gewekt. "Het is net of het gisteren was, die 35 jaar. We zijn oud voor we er zelf erg in hebben", aldus Van der Male. Uit zijn lange loopbaan haalde hij enkele anekdotes aan om te illustreren hoe hij in de re gio werkte. Zoals de man die op zijn klompen in Zwijndrecht ging solliciteren - 'omdat ze in de trein steeds op je voeten gaan staan' - en in die stad vervolgens nergens postbus 1 kon vinden. Of de keren dat werklozen hun wonden aan benen of rug openlijk toonden om niet aan het werk te hoeven. Opmerkingen als "je dienk toch nie da'k mee m'n poke in die sleu- ve gae staen", bleven hem ook niet bespaard. En tegen de pastoor die zei Van der Male' weidse armgebaren te herkennen, zei hij dat hij horizontaal bemid delde en de pastoor verticaal. "De Thoolse en Fluplandse mannen en vrouwen waren werkers", aldus Van der Male. Hij was blij zijn steentje te hebben bijgedragen aan het behoud van het arbeids bureau voor Tholen en bedankte alle medewerkers voor de steun die zij hem gaven. Over het naar aanleiding van zijn vertrek gehou den vraaggesprek merkte Van der Male op, dat zijn opmerkingen over een goede' dienstverlening niet als kritiek waren bedoeld. "Ook dank aan God, want ik ben toch enkele keren ziek geweest en weer opgeknapt. Ook mijn vrouw en de Thoolse gemeenschap be dankt", besloot een ontroerde Van der Male zijn toespraak. Hij vult zijn vrije tijd behalve met en kele hobby's ook met werk voor de buurtvereniging Oudelandse- buurt (als voorzitter) en het secre tariaat van de bijbelstudiekring in Tholen. Vorig jaar legde hij na 22 jaar zijn functie in de kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk neer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 9