Overlegprotocol Drie wereldgodsdiensten De Schelde en haar stroomgebied Nieuw bij voorlichting Schijnwerpers op Oud-Vossemeerse belichtingsman toneelvereniging A.C. Beneder (76) uit Sint-Philipsland: Krabbekreekweg knap Zilveren NCA-speld voor Piet de Leeuw van St. Joseph Spreekuur kunst IN HEHOEP Noodaggregaat Donderdag 25 januari 1990 Provinciale staten wordt voorgesteld ten hoogste twintig dui zend gulden bij te dragen aan onderzoek naar de vervuilende factoren in het stroomgebied van de Schelde. Onderzoek Kosten COM M ISSI V) S Kadastrale atlas Stavenisse "Toneel is een bijzondere hobby voor me", zegt Piet de Leeuw uit Oud-Vossemeer. Zaterdagavond kreeg hij een zilveren speld met oorkonde, een horloge met in scriptie en bloemen wegens zijn 25-jarig bestuurslid maatschap bij St. Joseph. Hoofdrol Zeven keer Fantasie ABDIJ IEUWS Ondertekening van het overlegprotocol in het statenzaalcom plex in Middelburg; vlnr de heren ir. T.W. van der Stelt, J.C.M. van de Voorde, mr. I.A. de Vlieger, J.B. Ventevogel, Th.B. Ja cobs en H.J. Nee/s. Arbeidsrechtelijke veranderin gen voor de ongeveer 1200 pro vinciale ambtenaren kunnen alleen worden doorgevoerd als een meerderheid van de ambte narenbonden daarmee instemt. Dat staat in het overlegprotocol arbeidsvoorwaarden provinciaal personeel, dat tot 1992 geldt. Ook maatregelen als de bevor dering van deeltijdarbeid en de aanstelling van bijvoorbeeld langdurig werklozen, gehandi capten of mensen uit minder heidsgroepen moeten met meerderheid van de werkne mers-organisaties worden ge nomen. De personele gevolgen van reorganisaties vallen er ook onder. Als de meerderheid van de vak bondsvertegenwoordigers zich niet in de maatregelen kan vin den, zijn de voorstellen verwor pen. De regeling geldt voorlopig twee jaar. Tegen het eind van die ter mijn moet worden bekeken of de werkwijze voldoet. Het overlegprotocol is onlangs namens de provincie onderte kend door gedeputeerde J.B. Ventevogel. Ondertekenaars na mens de bonden waren Th.B. Ja cobs (Algemene centrale over heidspersoneel), J.C.M. van de Voorde (Christelijke centrale voor overheids- en onderwijzend personeel), mr. I.A. de Vlieger (Ambtenarencentrum) en ir. T.W. van der Stelt (Centrale van mid delbare en hogere functionaris sen bij overheid en onderwijs). Aanstaande vrijdag tussen twee en vijf uur is het kunst spreekuur in het Zeeuws Mu seum, Abdij 4, Middelburg. Di recteur mevr. drs. I.V.T. Spaander en conservator mevr. drs. H.P.S.M. van den Donk zijn de deskundigen, die schilderijen en grafisch werk beoordelen, dat particulieren in hun bezit hebben. Wie komt, kan tegelijkertijd be kijken welke kunstwefken het museum op zijn zolder heeft, want het museum laat tot 4 fe bruari zien wat het zelf in huis heeft, maar doorgaans in depot heeft opgeslagen. Bovendien kan de vaste collectie worden bekeken met onder an dere Nehalennia-stenen, aarde werk uit Aardenburgse opgra vingen, Zeeuwse klederdrach ten, de wandtapijten met heroï sche veldslagen tussen Zeeuwen en Spanjaarden en een verzameling munten. Wie meent een Toorop, Prince, Dibbets, Van Heemskerck of Bulthuis te hebben, kan hierover vrijdag zekerheid krijgen. Zoals gesteld is het spreekuur beperkt tot schilderijen en gra fisch werk. Andere kunstvoor werpen als aardewerk en zilver kunnen niet worden be oordeeld. De Zeeuwse zeehavens is de titel van een brochure over de havens en havengebieden van Vlissingen-Oost en de Kanaalzone. De histo rie en de bedrijvigheid worden per gebied beschreven. Aandacht is er voor de veiligheid, de werkgelegenheid, de produktiviteit, de in vesteringen, het milieu en de scheepsbewegingen. In tabellen wordt informatie verstrekt over de goederenstromen en de werkge legenheid. Prognoses en cijfers over de Zeeuwse bevolking worden verstrekt in een informatieblad met tabellen en statistieken over groeivarianten, leeftijdsopbouw, geboorten en sterften en vertrek en vestiging. Per gemeente wordt aangegeven hoeveel inwoners er zijn en hoe die zijn verdeeld over de kernen. Bejaardenoorden is een informatieblad over de recente ontwikkelin gen in het provinciale ouderenbeleid. Het blad is speciaal bedoeld voor bewoners, patiënten en werkers in de bejaardenoorden en ver pleeghuizen, voor bewonerscommissies, ouderenbonden, gezins zorg en gemeentelijke en provinciale bestuurders. De nieuwe uitgaven zijn verkrijgbaar bij het provinciaal informatie centrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31400. m Via het onderzoek moet aan het licht komen welke industrieën wat op de Schelde lozen. De ge gevens kunnen dan de basis vormen voor een beleid, waarbij de lozing van afvalwater wordt geregeld. De maatregelen moeten in Bel gië en Nederland worden ge troffen, wat het best via gezamenlijke aanpak kan ge beuren. De Erasmusuniversiteit in Rot terdam gaat in samenwerking met de Rijksuniversiteit van Gent het onderzoek uitvoeren. De studie beperkt zich tot een deel van het stroomgebied: de Kanaalzone, zowel op Neder lands als op Belgisch grondge bied. Een uitbreiding is eventueel mogelijk met het industriegebied Vlissingen-Oost en de ringvaart rond Gent. Begonnen wordt met onderzoek naar de kwaliteit van het water, naar de belangrijkste vervui lingsbronnen en de mogelijkhe den tot vermindering van de vervuiling. Onderwijl wordt bekeken met welke bedrijven aan weerszijde van de grens afspraken kunnen worden gemaakt om tot een be tere lozing van afvalwater te ge raken. In de tweede fase van het onderzoek worden dan zo'n tien bedrijven uitgekozen, ver deeld over verschillende be drijfstakken, zoals chemische, voedingsmiddelen- en galvani sche industrie, scheepswerven en reparatiebedrijven. De onder nemingen werken mee aan on derzoek naar hergebruik, moge lijke aanpassing in de produktie- processen, naar vervangende grond- en hulpstoffen en de toe passing van nieuwe technolo gieën. De geslecteerde bedrijven wor den in de derde fase ten voor beeld gesteld aan hun collega's in het hele stroomgebied van de Schelde. Het onderzoek wordt begeleid door een commissie met verte genwoordigers van de provincies Oost-Vlaanderen en Zeeland, de stad Gent, rijkswaterstaat direc tie Zeeland en het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke or dening en milieubeheer (Vrom). De eerste fase van het onder zoek - het meten van de water kwaliteit, het lokaliseren van de lozingsbronnen en de verminde ring van de lozingen -kost twee ton. Elk land wordt veron dersteld daarvan de helft te be talen. Er zijn al toezeggingen van Gent, Oost-Vlaanderen, Vrom en rijkswaterstaat Zeeland. De twee Nederlandse instanties zijn elk bereid veertig procent van de kosten voor hun rekening te ne men. Gedeputeerde staten stel len voor het resterende deel van twintig duizend gulden ten laste van de provincie te laten komen. Als voorwaarde willen zij daar aan verbinden, dat het project, zowel in België als Nederland wordt uitgevoerd. Provinciale staten beslissen op 9 februari. Dinsdag 30 januari, 10.00 uur, hoort de commissie administra tieve rechtspraak bedrijfsorgani satie (Arbo-commissie) uit gedeputeerde staten Taxicentra le Midden-Zeeland en Taxibedrijf Citax uit Goes. Beide bedrijven hebben bezwaar gemaakt tegen de vergunning van gs voor firma L. van Mourik Zn. te 's-Heer Hendrikskinderen voor taxiver voer met één auto. Alle partijen worden gehoord. Christendom, Islam en Hin doeïsme staan tot 8 februari centraal in een tentoonstelling in de Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7, Middelburg. Het Christendom is het meest verbreid in Zeeland, maar ook Moslims en Hindoes zijn in de provincie te vinden. De Moslims (ongeveer 2500) komen vooral uit Turkije, Marokko en Surina me, de Hindoes (zo'n 1500) ko- Voor het waterschap Schou- wen-Duiveland moet een nood- stroomaggregaat worden ge kocht om de elektrische bema ling veilig te stellen in oorlogs- en andere nood- en rampsitua ties. De provincie heeft een tienjarenplan (1987-1996), dat is gebaseerd op de wet be scherming waterstaatswerken in oorlogstijd. In het plan is de aanschaf van enkele aggrega ten opgenomen. Het Schouwen-Duivelandse schap komt volgens gs het eerst in aanmerking voor de appara tuur. De kosten bedragen bijna 350 duizend gulden. Het rijk be taalt daarvan ruim 260 duizend gulden. Voor de provincie en het waterschap elk resteert een be drag van ruim 43 duizend gul den. De staten wordt gevraagd het geld in hun februari-vergadering beschikbaar te stellen. De commissie administratieve rechtspraak overheidsbeschik kingen (Arob-commissie) uit ge deputeerde staten hoort dinsdag 30 januari, 10.20 uur, Pro- konsult en het gemeentebestuur van Goes. Onderwerp van ge sprek is de bouw van negen wo ningen door Pro-konsult aan de Jacoba van Beierenstraat in 's Heer Hendrikskinderen, waar voor gs hebben geweigerd ver klaringen van geen bezwaar te verlenen. De hoorzittingen zijn openbaar en worden gehouden in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. men voornamelijk uit Suriname. De tentoonstelling is zo inge richt, dat ook in groepsverband een bezoek kan worden ge bracht. Om het bezoek voor te bereiden, is het raadzaam eerst een videoband te bekijken. De band (VHS) is te bestellen bij de Stichting voor Surinamers, An- tillianen en Arubanen, Roozen- burglaan 89, 4337 JB Middel burg, 01180-38070. De stichting heeft de expositie in overleg met de Zeeuwse Biblio theek gemaakt. Dinsdag 30 januari, 20.00 uur, houdt prof. dr. J. Brugman, oud hoogleraar Arabisch in Leiden, in de bibliotheek een lezing over de religieuze en sociale aspecten van de Islam. Maandag hield drs. S. Sukhai een inleiding over het Hindoeïsme. De openingstijden zijn gelijk aan die van de bibliotheek: maandag 17.30-21.00 uur, dinsdag tot en met vrijdag 10.00-21.00 uur, za terdag 10.00-13.00 uur. De toe gang tot de tentoonstelling en de lezing is gratis. m De commissie basis- en eerstelijns-gezondheidszorg uit de provinciale raad voor de volksgezondheid vergadert dins dag 30 januari, 19.00 uur, in Ter minus, F. den Hollanderlaan 37, Goes. Besproken worden de nota thuiszorg en het borstkankeron derzoekcentrum in Goes. Er is spreekrecht voor het publiek. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 "Mijn zienswijze gevend op de jaren negentig, vind ik dat het goed vertoeven is in onze ge meenschap. Ik heb dan ook na mijn pensionering geen behoefte gevoeld om de gemeente te ver laten, hoewel er zich omstandig heden kunnen voordoen waarbij dit noodzakelijk wordt. Een gelukkige omstandigheid is het feit dat het gemeente bestuur onlangs besloten heeft om grond aan te kopen voor de aanleg van een tweede voetbal veld en de nodige tennisbanen. Met tennis heb ik niet zo'n erva ring, maar op voetbalgebied des te meer. Noad '67 heeft een le dental van 180 en heeft maar de beschikking over één veld en dat is veel te weinig. Ze spelen in de KNVB en ik ken in de regio geen enkele club die op dat niveau over maar één veld beschikt. Ge lukkig wordt die achterstand nu ingelopen. Lof voor wat de men sen van Noad tot nu toe gedaan hebben voor hun vereniging. Een jammerlijke zaak betreft de vordering van de Amev, namelijk het terugdraaien van een raads besluit inzake de kwestie 'bos van Klompe'. Er is weinig bestuurlijk inzicht voor nodig om te voorspellen dat hieraan finan ciële gevolgen zijn verbonden. De gemeente Den Bosch heeft ook iets dergelijks en het kost die gemeente 34 miljoen. Een groot pluspunt is geweest de aanleg van de Philipsdam en de Oesterdam. Het is al met al een riant gezicht om over deze dammen te rijden, niet in het minst de uitkijktoren op de slui zen bij Sint-Philipsland en voorts cfe prachtige weg die voert over de Oesterdam en die Tholen met Zuid-Beveland verbindt. Vooral het 'eiland' Tholen is in het voor jaar en zomer het bezoeken waard, al was het alleen maar om met motor of auto over de dijken te rijden wanneer het 'pie- perloof' bloeit in de bermen. Jammer, dat er niet meer aan dacht besteed kan worden aan de verbinding St.Philipsland- Tholen. Deze is knap gevaarlijk en er wordt daar veel te hard gereden. De recreatie doet zich ook in de ze regio gelden. De wens is: als het maar niet te druk wordt. Je kan het de mensen uit de randstad niet kwalijk nemen dat ze zo nu en dan eens het platte land opzoeken. Ik vind wel dat er meer toezicht zou moeten zijn op de vervuiling. Er wordt maar teveel lukraak weggegooid en een ander moet het opruimen. De gemeenten Sint-Philipsland en Tholen, in samenwerking met het waterschap, zouden bijvoor beeld iemand kunnen aanstellen die deze zaken behartigt en toe- A.C. Beneder zicht houdt. De beschikking over een voor dit doel geschikt ver voermiddel is dan wel noodzake lijk. Het is maar een voorstel. Vooral in het najaar moet het verkeer op zijn hoede zijn voor gladde wegen. Door oogstwerk- zaamheden is er veel slik op de wegen. Het toezicht laat te wen sen over en ik zie maar spora disch landbouwers de weg schoonmaken. De meesten gelo ven het wel. Het spreekt vanzelf dat het verkeer in al zijn facetten mij, als bestuurder van de MAC Sint-Philipsland, zeer ter harte gaat. Immers, de meesten van ons krijgen er mee te maken om- Bergen op Zoom. Vooral de we gentoestand Bergen op Zoom is natuurlijk totaal onvoldoende. De aanleg van de Zoomweg is een kwestie van lange adem, waar door al het zware verkeer vanaf Dinteloord door Bergen op Zoom moet. Weliswaar werken provin cie en gemeente samen om een oostelijke rondweg aan te leggen en met een viaduct aansluiting te krijgen op de rijksweg A 58, maar het gaat veel te langzaam en aan het viaduct wordt al jaren gewerkt met anderhalve man en een paardekop. Bovendien moe ten provincie en gemeente voor lopig alles zelf betalen, want het rijk doet niemendal, hoewel het wegverkeer toch miljoenen op brengt. De gemeente Bergen op Zoom zit er maar mee, want al het vrachtverkeer moet er dwars doorheeb. De weg Rilland- Antwerpen wordt op dit ogen blik aangelegd, maar zo te zien gaat het niet al te hard. Dat duurt nog wel even. Een interes sant gegeven zijn mijns inziens de plannen om een circuit aan te leggen op het grondgebied van Rilland ten oosten van het Schelde-Rijnkanaal. Ik heb dat in ogenschouw genomen en het gebied aldaar ziet er tamelijk ver wilderd uit. Niettemin zij er tal van instanties die daar weer te gen zijn natuurlijk. Overlast kan het niet zijn, want het ligt buiten de bewoonde wereld. Maar on danks dat.... Een en ander vormt een tegen wicht voor Zandvoort. Zand- voort is en blijft een slecht gegeven. Op een wedstrijddag is het circuit vaaf acht uur 's mor gens met eigen vervoer bijna niet meer te bereiken. In al die ja- In het artikel 'Kwart van Stavenis se was van burgemeester' in de Eendrachtbode van 11 januari zijn enkele vergissingen geslopen: 1. De luchtfoto van Stavenisse is niet van 1939, maar van 1928. 2. De woningen en andere opstal len in de bebouwde kom waren ei gendom van de vermelde erfpachters. Slechts de onder grond was eigendom van Joh. de Clercq en in erfpacht uitgegeven. 3. De genoemde Adriana v.d. Doelen-Suurland moet zijn: Adri ana v.d. Doel-Suurland. Haar man Jacob van den Doel was op 22 april 1825 overleden. 4. De meestoof heette volgens mij niet 'Het Hart', maar 'De Star'. D. Roozemond, KI. Haarsekade 61, 4205 VC Gorinchem. Belichtingsman Piet de Leeuw van St. Joseph in de bloemetjes wegens zijn 25-jarig bestuurslidmaatschap, druk bezochte toneeluitvoering in de Vossenkuil. tijdens de dat je op het platteland wel over een eigen vervoermiddel moet beschikken. Anders ben je zeer beperkt in de bewegingsvrijheid. Zoals reeds gezegd is de verbin ding St.Philipsland-Tholen ten enen male onvoldoende. Vooral bij slecht weer wordt er veel te hard gereden en bij mist - waar bij het passeren een hachelijke zaak wordt - is 70 km wel het ui terste. Maar er zijn er bij die on der deze omstandigheden over 'katteogen' moeten beschikken; ze zien zowat niks en men waagt het maar. Een slechte zaak. Wij zijn in deze regio aangewe zen op Steenbergen en vooral op ren heeft de gemeente daaraan niets, maar dan ook niets ge daan en je kunt het circuit dan ook enkel met de trein bereiken. Daarom zijn de plannen voor de ze regio mijns inziens zo belang rijk. Het wordt niet enkel een circuit voor de motorsport, maar ook voor de autosport. Even tueel formule I. Bovendien wordt het ontworpen als testbaan voor bandenfabrieken. Tegenstanders vergeten immers dat de vervoer middelen waar we nu mee rijden - en die erg betrouwbaar zijn - zijn te danken aan de vroegere testresultaten op auto- en mo- torgebied." "Wanneer ik zou moeten kiezen tussen toneel en mijn andere hob by, biljarten, dan geef ik toch de voorkeur aan toneel", vertelt de jubilaris. "De naam De Leeuw is er ook historisch mee verbonden, want een oom van mijn vader, Joh. de Leeuw, was in 1918 de oprichter van St. Joseph." Vice-voorzitter M.A. Wessels reik te de zilveren speld van het Neder lands Centrum voor Amateurtoneel in Amersfoort uit en overhandigde ook de oorkon de, alsmede het geschenk van St. Joseph zelf, een horloge. Ria Moerland-Pipping, die bij de to neelstukken voor de grime zorgt, overhandigde de jubilaris bloemen. De Leeuw is 30 jaar lid van St. Jo seph en 25 jaar bestuurslid. Eerst gewoon lid van het bestuur, daar na vanaf 1977 penningmeester en vanaf 1984 secretaris. Van 1960 tot 1977 speelde Piet de Leeuw praktisch elk jaar toneel en vanaf de opening van de Vossenkuil nam hij de belichting voor zijn re kening. De NCA uitte op de oor konde grote waardering voor de wijze waarop De Leeuw zich aan het amateurtoneel heeft gewijd. "In de beginperiode deed ik het toneelspel ontzettend graag", ver telt de jubilaris. "We speelden in café de Hoop of Hof van Hol land. Meestal had ik een bijrol, maar in het stuk 'Drie vrouwen om één' speelde ik de hoofdrol. Toen in 1977 de Vossenkuil in ge bruik werd genomen, kregen we een prachtige lichtinstallatie, maar hoe die te bedienen? Van Willem de Vries, belichtingsman in het Appeltheater in Den Haag en toen woonachtig in Vossemeer, leerde ik het vak en zo groeide ik erin. Ook beroepsregisseur Jan Kruyk stimuleerde me en in St. Jansteen heb ik toen nog een cur sus gevolgd. De belichting en het maken van allerlei effecten vind ik bijzonder leuk. Andere verenigin gen help ik ook wanneer ze be lichting nodig hebben, bijvoorbeeld Uit op Tholen." Jubilaris De Leeuw trof zaterdag avond een volle bak aan in de Vos senkuil. "De kaartverkoop was met 250 belangstellenden beter dan vorige jaren." Onder de aan wezigen waren burgemeester en mevrouw Van der Munnik, alsme de een afvaardiging van de colle ga's van de Rederijkerskamer Eendracht, 's Middags waren de oudere inwoners uitgenodigd voor de generale repetitie. Sinds september repeteerde St. Jo seph voor de uitvoering van de klucht-in drie bedrijven 'Met een beetje fantasie'. Voorlopig blijft het bij één voorstelling, want een uitnodiging van de supportersver eniging van de St. Philipslandse voetbalvereniging Noad '67 om het toneelstuk op te voeren, werd plotseling ingetrokken. "Omdat we nog r.k. in ons vaandel zouden dragen", zegt De Leeuw, "maar dat hebben we tien jaar geleden al uit onze statuten geschrapt. Het merendeel van de leden is ook niet-katholiek." St. Joseph speelt overal op ver zoek, maar de laatste jaren ge beurt dat minder. "Allerlei verenigingen spelen nu zelf toneel, maar in het seizoen 1979/1980 kwamen we met 'Een beeld van een man' nog zeven keer op de planken. Zelfs tot in Roosendaal toe, maar dat was ook een succes vol stuk", aldus De Leeuw. Dat was ook zaterdagavond het geval 'Met een beetje fantasie. De rolverdeling was als volgt: André Hommel als Ernie Bakker(een man met fantasie), Annelie Hommel-van Treyen als zijn doch ter Jannie, Alfred Vis als zijn zoon Stan, Maddie Geuze-Hoek als tante Til(zijn zuster die de huishouding verzorgt), Johan van Meer als Arnold Bloem(be- drijfsleider van een taxibedrijf), Anna Havermans-de Leeuw als pensionhoudster mevr. Robert son, Erika Hommel als Bella(ma- dame Constella, hulp in moeilijkheden), Rien Goedege- buure als Peter Wesselsfneef van Arnold Bloem) en Rieni Moer land als miss Yippee. Tussen de bedrijven werd wat gesleuteld aan de decors, gemaakt door Piet Hommel, Leo Haver- mans en Leen Moerland. Ria Moerland-Pipping verzorgde de grime, Piet de Leeuw en Kees van Steenpaal belichting en geluid en Martien Vercammen de fotogra fie. Peter Uytdewilligen trad als soufleur op. De regie was in han den van Jan Egberts. De algehele leiding had Willem Hubreghs. In de pauze vond de trekking van de verloting plaats, terwijl de be langstellenden zich na het to neelstuk nog konden ontspannen bij de muziek van Treble. V

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 7