THOLENDERWIJS eiland bewoners informatierubriek van de gemeente tholen BIJSTANDSNORMEN PER 1 JANUARI 1990 ■i HERSTRATING PAASDIJKWEG (GED.) TE POORTVLIET IN THOLEN BEGINT EEN BETER MILIEU BIJ JE EIGEN DEUR GELD LENEN IN NOODSITUATIES BIJ EEN BANK VIA DE GEMEENTE LIESBETH LIST LIST NU WAT LIGT TER INZAGE? VACATURE'S BIJ VRIJWILLIGE BRANDWEER STAVENISSE EN SINT-ANNALAND KLASSIEK THOLEN SPREEKUUR B EN W OUD PAPIER APART SCHADELIJKE STOFFEN APART GEBRUIKT GLAS APART Donderdag 25 januari 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 door j. van der slikke Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel. 01666-8200 Telefax: 01666-3553 Eind december heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken en Werkgelegenheid de gemeente in kennis gesteld van de wijziging van een aantal uitkeringen per 1 januari 1990. In alle gevallen is er sprake van een verhoging van de uitkeringen, als gevolg van de stijging van het minimumloon. Daarentegen zijn de vakantie-uitkeringen verlaagd, behalve die van alleenstaanden van 23 jaar en ouder. Normbedragen per week en per maand echtpaar éénouder-gezin alleenstaanden (niet woningdeler) - 23 jaar of ouder - 22 jaar - 21 jaar - 18 t/m 20 jaar alleenstaanden (woningdeler) - 23 jaar of ouder - 22 jaar - 18 t/m 21 jaar thuisinwonenden - 20 jaar - 19 jaar - 18 jaar Vakantie-uitkering echtpaar éénouder-gezin alleenstaanden - 23 jaar of ouder - 22 jaar - 21 jaar - 20 jaar - 19 jaar - 18 jaar thuisinwonenden - 20 jaar - 19 jaar - 18 jaar Vrijlatings- en kortingsbedragen bij het houden één kostganger bij verhuur aan één onderhuurder bij inwoning van niet ten laste komende kinderen bedrag genoemd in artikel 10, vierde lid Bin voor een kind van 18 jaar voor een kind van 19 jaar voor een kind van 20 jaar aftrek i.v.m. ontbreken van woonkosten art. 10a Bin artikel 10c onder a van het Bin artikel 10c onder b van het Bin art. 10d van het Bin eerste vrijlating éénouder-gezinnen maximale vrijlating echtpaar/éénouder-gezin alleenstaande 23 jaar of ouder aleenstaande 22 jaar alleenstaande 21 jaar alleenstaande 20 jaar alleenstaande 19 jaar thuisinwonende 20 jaar thuisinwonende 19 jaar thuisinwonende 18 jaar Personen in inrichtingen bedrag voor persoonlijke uitgaven - echtpaar - alleenstaande minimum - echtpaar - alleenstaande vakantie-uitkering - echtpaar - alleenstaande Per maand 1-1-1990 1588,57 1429,71 1112,— 944,40 821,97 776,82 944,04 799,95 776,82 456,58 366,92 364,78 91,04 81,90 63.73 66.74 56,15 47,40 41,29 36,53 47,40 41,29 36,53 Per maand 1-1-1990 254,88 167,96 167,96 456,01 463,26 572,48 167,96 264,- 177,- 87,- 79,43 238,30 166,80 141,66 123,70 116,52 60,46 68,50 55,05 54,70 462,52 268,41 185,74 102,34 91,04 63,73 Buiten beschouwing te laten vermogen thuiswonenden - echtpaar/éénouder-gezin - alleenstaande in inrichting verblijvenden echtpaar t/m 65 jaar alleenstaande t/m 65 jaar echtpaar 65 jaar of ouder alleenstaande 65 jaar of ouder vrij te laten pensioeninkomsten - echtpaar alleenstaande per maand per jaar 1-1-1990 (oud) 1-1-1990 16.200,- 8.100,- 54,20 52,50 27,10 26,25 16.200,- 8.100,- 9.700,- 4.850,- 650,40 325,20 Deze week wordt een aanvang gemaakt met het gedeeltelijk her straten van de Paasdijkweg te Poortvliet. De Paasdijkweg ligt op het bedrijventerrein te Poortvliet. Het werk wordt uitgevoerd vanaf de loods van de firma Visser tot aan de loods van meubelbedrijf Bouman-Potter. De werkzaamheden zullen zijn beëindigd omstreeks 9 februari a.s. Grondslagen als bedoeld in artikel 4, eerste lid van de I.O.A.W. en de I.O.A.Z. 1-1-1990 I.O.A.W. werkloze werknemer en de echtgenoot 2347,02 alleenstaande werkloze werknemer met een of meer kinderen 2127,20 alleenstaande werkloze werknemer zonder kinderen - van 27 jaar of ouder 1684,— - van 23 tot en met 26 jaar 1740,50 - van 22 jaar 1461,60 - van 21 jaar 1237,82 - van 20 jaar 1145,26 - van 19 jaar 1136,74 - van 18 jaar 1127,72 thuisinwonende werkloze werknemer - van 20 jaar 604,65 - van 19 jaar 442,12 - van 18 jaar 434,48 maximale vrijlating 19-jarige alleenstaande 100,20 I.O.A.Z. gewezen zelfstandige en de echtgenoot 2347,02 alleenstaande gewezen zelfstandige met een of meer kinderen 2127,20 alleenstaande gewezen zelfstandige zonder kinderen - van 27 jaar of ouder 1684,— - jonger dan 27 jaar 1740,50 Bedrag genoemd in artikel 4, tweede en derde lid 33400,— Buiten beschouwing te laten vermogen (art. 7, tweede lid) 177500,— Daarom wordt elke Thoolse inwoner verzocht mee te werken aan de gescheiden inzameling van oud papier, klein chemisch afval en af- valglas. (oud) 15.800,- 7.900,- 15.800,- 7.900,- 9.500,- 4.750,- 630,- 315,- Vanaf januari 1983 is het mogelijk om via de gemeente geld te lenen bij een bank tot een maximumbedrag van f 15.000,— (inclusief rente en kosten). Die mogelijkheid is in het leven geroepen voor mensen die zelf bij een bank of bedrijf geen lening kunnen afsluiten en daardoor in een "noodsituatie" zouden komen te verkeren. De aanvragen voor een dergelijke lening moeten bij het bureau sociale zaken van de gemeente Tholen worden ingediend. Daarna wordt door een medewerker van dit bureau een nader onderzoek ingesteld. Het zal duidelijk zijn dat een dergelijk onderzoek noodzakelijk is om dat er door de gemeente grote financiële risico's worden genomen. De gemeente Tholen moet garant staan voor de te verstrekken le ning, hetgeen betekent dat de gemeente deze schuld moet betalen als de schuldenaar zijn verplichtingen niet nakomt. De gemeente zal het dan weer verhalen op de schuldenaar. Deze werkwijze betekent niet dat alleen maar personen die een uit kering van de gemeente Tholen ontvangen voor een dergelijke le ning in aanmerking zouden komen. In principe komt iedereen daar voor in aanmerking! Afhankelijk van het onderzoek wordt een posi tieve of negatieve beslissing genomen door het college van burge meester en wethouders met betrekking tot het verlenen van de ga rantie. In de afgelopen tijd is gebleken dat niet iedereen op de hoog te is voor welke artikelen e.d. een dergelijke lening aangevraagd kan worden. De omschrijving "geld lenen in noodsituaties" geeft dit wel enigszins aan! In principe kan gesteld worden dat een garantie kan worden verstrekt voor de twee volgende voorzieningen: a. schuldsanering: In deze situatie wordt één lening door een bank na garantstelling door de gemeente verstrekt voor het aflossen c.q. afkopen van an dere leningen, waarvan iemand de lasten niet meer kan opbrengen. Dit kan veroorzaakt worden door bijvoorbeeld een forse verlaging van de inkomsten. In het door de gemeente in te stellen onderzoek wordt onder meer gekeken naar de oorzaak van de problemen, of er een andere aflossingsregeling getroffen kan worden met de schuld eisers, of de besteding van het inkomen aangepast moet worden en waarvoor men leningen heeft afgesloten. Bovendien zal worden na gegaan of aanvrager (met zijn gezin) bereid is gedurende een aantal jaren een ander bestedingspatroon van het inkomen te accepteren om uit de problemen te komen. b. consumptief krediet: Deze vorm van krediet heeft betrekking op het aankopen van be paalde goederen. De gemeente stelt zich hierbij op het standpunt dat bij het verstrekken van de garantie voor een lening uitgegaan moet worden van uitgangspunten van de Algemene Bijstandswet. Dit betekent dat het begrip "noodzakelijkheid" van doorslaggeven de betekenis is. Dit gemeentelijk uitgangspunt betekent automa tisch dat geen garantie wordt verstrekt voor een lening waarvan men zogenaamde "luxe" goederen zou willen kopen (bijvoorbeeld t.v., video én goederen die duurder zijn dan de gehanteerde normen in het kader van de Algemene Bijstandswet). Wij hopen hiermee enige duideljkheid te hebben verleend in welke situaties de gemeente Tholen bereid is hulp te verlenen. Voor het verkrijgen van een aanvraag én verdere informatie kunt u contact opnemen met het bureau sociale zaken van de gemeente Tholen (te lefoon 01666 - 8217 en 8219). Vrijdag 2 februari 1990 Dorpshuis 'de Vossen- Aanvang 20.15 uur kuil' te Oud-Vossemeer De werkgroep 'Uit op Tholen' presenteert een optreden van: in het nieuwe veelzijdige soloprogramma: LIST NU, het nieuwe soloprogramma van Liesbeth List blijkt een schot in de roos. Zowel het publiek als de pers toont zich zeer en thousiast over de formidabele verrichtingen van Liesbeth in deze personality-show. Inmiddels zijn een aantal chansons uit LIST NU, zoals 'Door diepe dalen', 'Te hooi en te gras' en het schitterende "t Is over' uit de musical van Annie M.G. Schmidt 'Heerlijk duurt het langst', via de televisie bij een groot publiek bekend. De liedjes op teksten van bekende tekstschrijvers als Ivo de Wijs en Hans Dor- restijn worden afgewisseld door conférences van o.a. Remco Cam- pert en Frans Mulder. Willem Nijholt bracht in zijn smaakvolle regie alle facetten van Lies- beth's talent naar voren, maar liet haar belangrijkste kenmerken: haar unieke warmte en haal voelbare genegenheid voor het publiek, volledig overeind. Entreeprijzen: Leden f 9,—; Niet-leden f 10, CJP en 65+ f 6,50. Reserve- ringskosten f 0,50. Verkoop-/reserveringsadressen V.V.V.-kantoor Sint-Maartensdijk, tel: 3771. V.V.V.-folderpost Tholen, Kerkstraat 8. N. Nieuwenhuis te Tholen, tel: 2363 (uitsluitend tussen 9.00 en 12.00 uur). Bouwen in afwijking van bestemmingsplan: Er is een aanvraag om vergunning ingediend door: -Bouwbedrijf Weggemans, Lenteplein 18 te Scherpenisse voor het bouwen van 5 woningen op het perceel kadastraal bekend Sint-Annaland, sektie G, nummer 1440/1539 (ge deeltelijk), plaatselijk gemerkt Bierensstraat. Dit plan is niet in overeenstemming met de ter plaatse gel dende bestemmingsplannen. Burgemeester en wethouders van Tholen zijn voornemens met toepassing van artikel 19/19a van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van het kollege van gedeputeerde Staten van Zeeland, vergunning te verlenen voor het onderhavige plan. Alvorens hiertoe over te gaan wordt een ieder in de gelegen heid gesteld om van 26 januari 1990 tot en met 8 februari 1990 schriftelijk bezwaar in te dienen bij burgemeester en wethouders van Tholen. De bouwtekeningen liggen gedu rende deze termijn ter gemeentesekretarie te Sint- Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ontwikkeling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 25 januari 1990 De burgemeester van Tholen, H.A. van der Munnik. Bij het brandweerkorps van Stavenisse, alsmede het korps van Sint- Annaland kunnen vrijwilligers(sters) geplaatst worden. Voor aan stelling komt slechts in aanmerking hij/zij die: -van onbesproken levensgedrag is en geacht kan worden de voor de brandweerdienst vereiste karaktereigenschappen te bezitten; -door de aard en de plaats van zijn/haar dagelijkse werkzaamheden en de ligging van zijn/haar woning geacht kan worden in staat te zijn zijn/haar taak bij de gemeentelijke brandweer naar behoren te ver vullen; -een leeftijd van tenminste 1 8 en ten hoogste 30 jaar heeft; -bereid is de nodige studie te verrichten, teneinde zich de kennis te verwerven die nodig is voor een goede taakvervulling bij de brandweer. Zij die menen aan bovengenoemde eisen te voldoen en belangstel ling hebben voor een functie bij de gemeentelijke vrijwillige brand weer worden uitgenodigd hun schriftelijke sollicitaties binnen 10 da gen na het verschijnen van dit blad te richten aan het kollege van burgemeester en wethouders van Tholen, Markt 1-5, 4695 CE Sint- Maartensdijk. Aanstelling geschiedt slechts wanneer men voldoet aan de keuringseisen voor het vrijwillige brandweerpersoneel, over eenkomstig de terzake geldende ministeriële richtlijnen, blijkende uit een geneeskundig onderzoek van een door burgemeester en wet houders aangewezen geneeskundige. Nadere informatie over de va catur e kan worden verkregen bij de centraal gemeentelijke komman- dant L.T. Steenpoorte, telefoon 01666 - 8351 (werk) doorkiesnum- mer of 01666 - 3563 (privé). VANAVOND Donderdag 25 januari Aanvang 20.15 uur De werkgroep 'Uit op Tholen' de titel: Stadhuishal Hoogstraat 12 te Tholen presenteert een extra concert onder met medewerking van: Han Wesdorp tenor Kees van Dis bariton Tom van Gurp piano Voor de pauze worden liederen van Schubert uitgevoerd. Na de pau ze de aria Ach so fromm, het duet Wie das Snattert, een aria uit die Zauberflöte, voorts een aria en enkele duetten uit de opera Cosi fan tutte (Mozart), de aria die Ie nozze di figaro en tot slot uit La Bohème (Puccini) het duet O'mimi. Entreeprijzen: Leden f 9, Niet-leden f 10, CJP en 65+ f 6,50. Reserve- ringskosten f 0,50. Verkoop-/reserveringsadressen: V.V.V.-kantoor Sint-Maartensdijk, tel: 3771. V.V.V.-folderpost Tholen, Kerkstraat 8. N. Nieuwenhuis te Tholen, tel: 2363 (uitsluitend tussen 9.00 en 12.00 uur). De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van bur gemeester en wethouders vinden plaats op maandag 29 januari 1990 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. De wethouders P. van Schetsen en I.J. Koopman houden hun spreekuur van 11.00 - 12.00 uur. Het spreekuur van burgemeester H.A. van der Munnik en wethou der J. Versluijs komt te vervallen. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666 - 8200, toestel 330. Voor de huisgenoten bleef dat natuurlijk niet lang een geheim, trou wens Stien deed er ook helemaal niet geheimzinnig over. Aan de andere kant was zij ook weer slim genoeg om er niet met iedereen over te pra ten. Zij begreep drommels goed dat het in den huize Van 't Leven de nodige spanningen opriep. Immers de oude Van 't Leven wilde het liefst maar alles bij elkaar houden, zoals het nu was. Het ging toch goed zo, en het geld bleef op deze manier allemaal in de familie. Hij zag de nieu we ontwikkeling dan ook met zorg aan. Als dat doorging zou er toch raad geschaft moeten worden. Hij van de boerderij af, daar prakkezeer- de hij niet over. Hier had hij geleefd, eerst met zijn vrouw, later met zijn kinderen, hier zou hij ook sterven en nergens anders. Als Piet dat dan persé door wilde zetten, dan moest er maar een huis bijgebouwd wor den, want hij begreep ook wel, Mientje en Stien onder één dak, dat werd niets. Maar Mientje had een heel ander idee over deze zaak. Zij liet niets mer ken, maar in stilte was zij wel blij met deze ontwikkeling, want af en toe ontmoette zij Koos de smid nog wel eens. Als zij van de zangvereni ging terugkwam, fietste hij nog wel eens met haar op en bracht haar net als na het schaatsen tot dicht bij huis. Maar nooit nog was het er van gekomen dat hij bij Van 't Leven binnen kwam. Eigenlijk voelden ze allebei wel aan dat dat zo niet door kon blijven gaan, ze wilden alle bei wel verder, maar Mientje durfde er met haar vader niet over te pra ten, en Koos, ja hij verlangde er eigenlijk verschrikkelijk naar, maar hij zag er tegen op als een berg. Niet alleen dat hij met de ouwe Van 't Le ven moest gaan praten, maar ook met hem en Mientje. Hij voelde wel aan, er moest toch meer wezen als zo eens een eindje naast elkaar fiet sen en dan nog even een praatje over alledaagse dingen ten afscheid. En hij zag ook wel dat Mientje meer wilde, maar hoe moest je dat nu el kaar aan het verstand brengen. Hij zag dat gewoon niet zitten. Het bloed steeg hem al naar de kaken als hij er maar aan dacht wat hij tegen haar zeggen zou. Het wildste jonge paard kreeg hij in de travalje om zijn hoeven te bekappen, al moest hij er een uur mee bezig zijn, die kreeg hij klein, en de boeren wisten dat. Zij hadden respect voor grote Koos. Als die een paard niet getemd krijgt, zeiden ze dan kun je hem wel opruimen. Maar met zo'n meisje dat was heel wat anders, dat kon niet met geweld, en die kon zich ook niet zelf aanbieden, dat begreep Koos ook wel, en 't was ook niet dat Mientje het hem nu zo moeilijk maakte wat dat be treft, liet zij duidelijk genoeg merken wat haar gevoelens voor hem wa ren. Maar daar bleef het bij. Stien de werkster was van een heel ander allooi. Die wist er ook wel van dat Mientje zo'n beetje omgang had met Koos de smid, maar dat er niet veel schot in zat. Nu zij van dichtbij wat nader kennis gemaakt had met het gezin Van 't Leven had zij ook wel door hoe de vork aan de steel zat, namelijk dat de ouwe liefst alles maar bij elkaar wou houden. Maar één ding wist zij wel, zij liet zich niet op sleeptouw nemen. Mientje moest dan zelf maar weten of zij bereid was jaar in jaar uit zo'n beetje tussen hoop en vrees levend af te wachten of Koos ooit de beslissende stap zou nemen, zij was dat niet van plan. En zij werd daarbij nog krachtig gestimuleerd door haar moeder. Die had al lang door dat Piet van 't Leven helemaal veranderd was sinds Stien daar haar intrede had gemaakt. Vroeger zag je hem bijna nooit op 't dorp. Tegenwoordig bij na elke zaterdagavond, en zijn kleren werden ook veel moderner. Hij had jarenlang met dezelfde grijze gaberdine regenjas aan gelopen, maar tegenwoordig zag hij er piekfijn uit. In plaats van de ouderwetse pet had hij nu een hoedje op. En zij begreep best dat hij dat niet voor zijn vader deed. Af en toe kwam hij ook wel eens mee om de koffie en de manier waarop hij Stien aankeek liet niets te vragen over. Op een avond toen zij met Stien alleen thuis was zei moeder: zeg Stien wat ben je eigenlijk van plan met die opgedirkte boer. Nou laat dat maar aan mij over, zei Stien, dat komt vanzelf wel goed, die kan ik net krijgen waar ik hem hebben wil. Als je er maar goed aan denkt, dat hij je niet aan 't lijntje houdt en er vandaag of morgen met de één of ande re grote boerendochter tussenuit knijpt. Wij zijn wel arm maar we hoe ven geen mens naar de ogen te kijken zei moeder. Stien was vrij zeker van haar zaak, maar zij vond ook wel dat er een beetje schot in mocht komen. Toen zij dan ook op een zaterdagavond, kort na het gesprek met haar moeder, met Piet in het achterkamertje zat, zei ze: zeg Piet wij moeten nu eens praten. Mijn vader en moeder willen nu ook wel eens weten wat verder onze plannen zijn. Nou dat is toch duidelijk ge noeg zei Piet, we kunnen toch gaan trouwen, ik heb rijkelijk de leeftijd en jij bent ook niet zo piepjong meer. Ja dat weet ik allemaal wel, maar heb je daar thuis wel eens over gepraat en we moeten toch ook een huis hebben, zei Stien. Daar heb ik eerlijk gezegd nog niet zo over nage dacht, maar nu je het zegt, daar komt nog al wat bij kijken. Maar ik laat er geen gras over groeien, ik zal 't er van de week over hebben. Nog diezelfde week toen het hele gezin, vader, Mientje, Boudewijn en Piet op een avond rond de tafel koffie zaten te drinken, kwam Piet met zijn verhaal op de proppen. Het ging niet zo erg vlot maar ze begrepen wel waar hij naar toe wilde. Nadat hij zijn plannen ontvouwd had bleef het eerst geruime tijd stil. De oude Van 't Leven was de eerste die de stilte verbrak door te zeggen: jongen, je brieng nog a wat te weeg mit dat vromens, a je dat dan toch wil dan oak ma liever gezien da je mê een degelijke boeredochter angekomme was. Maar dat schoot bij Piet in 't verkeerde keelgat en hij zei vrij heftig; is 't joe soms te min vaoder, ik docht as se een paer flienke anden an der lief öh, in dae bij beter mee as zo 'n floddermadam die a nie van anpakken weet. Daar had de ouwe Van 't Leven niet van terug, maar hij zat er wel danig mee in de perikelen. Maar Mientje nam het voor haar broer op en vond, als ze het er samen over eens waren dat zij ze dan niet in de weg mochten staan. Boudewijn trok wat harder aan zijn pijp, maar deed er verder het zwijgen aan toe. Piet was ook wel zo ver standig om er nu niet verder op door te gaan. Het probleem, - want zo voelde vader Van 't Leven het toch wel aan - was nu aangekaart, het moest nu eerst maar eens even bezinken. Voorlopig werd er dan ook niet meer over gesproken. Maar Stien liet het er niet bij zitten, na een poosje begon zij er weer over. Zij vond dat het nu tijd werd. Zij had Piet al heel wat toegestaan, maar hij begreep wel als hij nog verder wil de, dat dan de gang naar het gemeentehuis eerst wel noodzakelijk zou zijn. Inmiddels was het met Mientje en Koos wel zo ver gekomen dat bij Koos het hoge woord eruit gekomen was. Toen Mientje er steeds meer van overtuigd raakte dat het met Piet en Stien door zou gaan, zag zij haar kans liggen om van de zorg voor haar vader ep de broers ontheven te worden. Zij begreep wel dat haar vader nooit van de boerderij zou gaan en zij had er volop vertrouwen in dat het beheer van de huishou ding bij Stien in goede handen zou zijn. Vader en Boudewijn zouden misschien wel wat hartelijkheid te kort komen, maar het was ook niet zo goed dat die ouwe vrijgezellen op hun wenken bediend werden. Dan werden ze op den duur ook zo tiranniek dat er geen goed land meer mee te bezeilen was. Maar daar zouden ze bij Stien geen kans voor krijgen. Ik elk geval vond zij dat ze nu ook wel eens aan haar eigen geluk mocht denken, maar het initiatief moest van Koos uitgaan. Zij wist heel zeker dat hij ook niets liever wou dan het leven verder samen door te gaan. Maar hij stond zichzelf zo in de weg. Als dat nu maar zo vanzelf ging hé, dat je bij wijze van spreken de éne dag nog thuis bij vader en moe der was en de volgende dag als man en vrouw in je eigen huis woonde. Maar nee, dat kon toch ook niet, dat zou niet echt wezen. WORDT VERVOLGD

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 5