Ik voelde me als een kleine zelfstandige met eigen bedrijf' CNV huldigt twee jubilarissen Aanzienlijke herverdeling van lasten in waterschap fee jubilarissen W.M. van Tiggele en W. Voshol uit Poortvliet Voshol uit Poortvliet Hoofd technische dienst M.J. Giljam weg bij waterschap Van der Linde en Abrahamse in waterschap Donderdag 25 januari 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 21 Jong en onervaren werd M.J. Giljam uit Scherpenisse na de watersnood in februari 1953 voor de leeuwen ge gooid bij het herstel van de Bredenvlietsedijk in St. Afinaland. Na 37 jaar neemt hij dinsdag afscheid als hoofd van de technische dienst van het waterschap Tholen. Idealisme Voor het blok Dijkbaas Miljoen 54 km dijk Automatisering Zweet Afscheid Afscheid van man met grote kennis Twee trouwe Poortvlietse CNV-leden zijn in Tolrust ge huldigd door districtsbestuurder S. Jorritsma van de industrie- en voedingsbond CNV. Oorlog Uitvoering basisplan zoet water dit jaar op St-Philipsland Basisplan zoet water M.J. Giljam, hoofd technische dienst van het waterschap Tholen, voor de plattegrond van het eiland in het Polderhuis. Op 61-jarige leeftijd maakt Gil jam gebruik van de VUT-regeling. Hij kan het werk maar moeilijk loslaten. "Tot op de laatste dag zit ik vol. Maandag heb ik nog een vergadering. Van de ATV heb ik nooit gebruik gemaakt en vakan tie heb ik bijna net zoveel over als opgenomen. In een kleine dienst als het waterschap Tholen schrik je altijd weer wat voor post er na veertien dagen ligt te wachten. Je was een kleine zelfstandige. Het waterschap heb ik gezien als mijn bedrijf, wat een grote betrokken heid met zich meebracht. Ik heb het zo meer beleefd, dan als amb telijke instantie. Wel onder een de mocratisch bestuur, maar toch met een bedrijfsmatige aanpak. Zo heb ik veel onderhandse wer ken aanbesteed na een eigen marktverkenning. De medewer kers zorgden voor tijdschrijven en nacalculatie. Daar waren we erg sterk in en dat bleek ook bijzon der belangrijk. Bij de bouw van de zuiveringsinstallaties leverde ons die grote zelfwerkzaamheid 15% subsidie aan directiekosten op. Dan wordt er veel van een mens gevraagd, maar ik ben van origine een doe-het-zelver. Dat zit in me gebakken en daarom heb ben we zo weinig mogelijk inge nieursbureaus hier over de vloer gehad. Je deed het werk wel sa men met allerlei instanties en de eigen medewerkers." Giljam stelt, dat je een stuk idea lisme een mens niet zo gauw kunt afnemen, maar na 37 jaar op Tholen en St. Philipsland gewerkt te hebben, wil hij ook realistisch zijn. "Bij het ouder worden raak je aan het einde van de week toch afgebrand. Je ziet collega's in de VUT gaan en constateert, dat er van de medewerkers en bestuursleden niemand meer van het begin in 1953 bij het water schap betrokken is. Dan ga je af wegen. Zo'n druk leven houd je niet vol. Ik wil meer tijd hebben voor mijn gezin, maar je kunt niet half kunt stoppen, zodat ik toch maar besloten heb om van de VUT-regeling gebruik te maken." Vanaf zijn dertiende jaar werkte Giljam bij zijn vader in de land bouw en bij de grasdrogerij in Scherpenisse, maar hij had andere ambities: de weg- en waterbouw. Hij studeerde voor het diploma Zeeland en ging in militaire dienst, toen 1 februari 1953 de wa tersnood kwam. In verband met zijn studie had hij contact met In welke mate de verschillende ca tegorieën bij de omslag betrokken worden, wordt voor een belang rijk deel overgelaten aan het pro vinciaal bestuur. "Uitgangspunt daarbij is, dat de hoogte van de heffing wordt gekoppeld aan het belang dat een bepaalde categorie bij de verschillende water- schapstaken heeft," zei Hage. Hij vertelde dat al in 1983 door een werkgroep aanbevelingen zijn ge daan om tot een zo rechtvaardig mogelijke kostenverdeling te ko men. Óp dit moment bekijkt een andere werkgroep de praktische toepassing voor de Zeeuwse situa tie. De uitkomst is nog niet be kend, maar Hage verwacht 'een J.D. Jagt uit St. Annaland, die bij de technische dienst van het wa terschap werkte. Jagt betrok Gil jam direct bij het rampherstel. "Als beginner werd je op 24-jarige leeftijd direct voor het blok gezet. Praktische kennis had ik nog wei nig opgedaan, maar met eenvou dige middelen moest ik samen met kantonnier J. Moerland de Bredenvlietsedijk, een tweede wa terkering, meten. Er werd nog een giertij verwacht en aan de hand van de metingen werd besloten om de dijk met zandzakken te ver hogen. Ook de coupures naar de landbouwpercelen werden ge dicht. Bij Neleward Hage heb ik samen met Franse militairen aan de dijkversterking gewerkt en met bakken van de genie werd op 20 februari 1953 de dijkdoorbraak aan de Grote Nol gedicht. Dhr. Kant van rijkswaterstaat had daar toen de leiding. Ook aan de cou pure op het Havenplein in St. An naland heb ik toen gewerkt. Noodgedwongen kreeg je gelijk grote verantwoordelijkheden en financiën waren niet belangrijk. Er werd voor de Ballast Mij. wel aan tijdschrijven gedaan, maar het was een calamiteit, een ramp toestand. In de zomer van 1953 was het dijkherstel in St. Annaland klaar, waarna ik nog tot 1954 bij Stave- nisse heb gewerkt. Een groot zink werk van 20 x 80 meter op 40 m diepte, alles handmatig, dat was toen een groot karwei." Na het rampherstel kwam de her verkaveling. Giljam raakte in maart 1954 betrokken bij de Hei- demij., maar in november 1955 werd hij dijkbaas: waterbouw kundig ambtenaar bij het toenma lige waterschap St. Maartensdijk. Giljam kreeg daar in 1956 te ma ken met de dijkversterkingen in de Oudeland- en Noordpolder in het kader van de 1 op 100 veiligheid. Ook de voorbereiding van de af sluiting van de Pluimpot met ny- lonzakken en inschakeling van noodpompinstallaties kwam op het bord van de dijkbaas terecht. Ondertussen had hij zijn studie vervolgd en in 1956 deed Giljam examen voor het diploma Zeeland weg- en waterbouw. Hij volgde daarna nog cursussen voor beton en cultuurtechniek. "Op mijn 47ste was ik nog aan het studeren, want de bui van de zuiverings- aanzienlijke herverdeling van lasten'. Als gevolg daarvan zal ook de bestuurssamenstelling van de wa terschappen gewijzigd worden. "Immers, de waterschappen han teren vanouds de bekende trits belang-betaling-zeggenschap.' Het Thoolse waterschapsbestuur vindt, dat de relatie tussen belang en zeggénschap méér gewicht in de schaal moet leggen dan de rela tie betaling-zeggenschap. Wan neer dat laatste te ver wordt doorgetrokken, zouden onge wenste situaties kunnen ontstaan. In zijn openingswoord ging de installaties zag ik ook aankomen en daar ga je dan ook in verdie pen." Eerst kreeg Giljam in 1959 echter nog te maken met de concentratie van waterschappen. "Ik was de jongste bij de technische dienst en werd districtsambtenaar voor St. Maartensdijk en St. Annaland. Daar heb ik aan de mechanisatie kunnen meebouwen, want tot dan toe gebeurde alles nog met de schop.' In 1975 werd een begin gemaakt met de zuiveringsinstallaties en in 1976 met de partiële dijkverster kingen. Giljam was toen waarne mend hoofd technische dienst onder Jagt en de verbetering van 54 km dijk voor 130 miljoen gul dijkgraaf in op het weer in het af gelopen jaar. Het maaien en het delven van de waterlopen konden daardoor tijdig worden afgerond, wat zelden mogelijk is. Delven on der droge omstandigheden komt, aldus Hage, bovendien de kwali teit ten goede. Doordat er weinig regen viel, bleven de bemalings- kosten ook aanzienlijk onder de begroting. De kostenbesparing die dat voor dè traditionele taken opleverde, geldt volgens Hage niet voor de zuiveringstaak. Daar ver wacht hij een negatief resultaat. De droge zomer heeft het schap ook schade berokkend. Op plaat sen waar veenlagen in de onder grond aanwezig zijn is de bodem den was in vijf jaar een heel kar-, i wei. "In korte tijd is er toen gigantisch veel werk verricht. Het j verliep allemaal zo vlot omdat het open blijven van de Oosterschelde een prikkel was voor bijvoorbeeld milieu-organisaties om bij de dijkversterkingen weinig bezwa- ren in te brengen. Als technische dienst hebben we toen veel kun-, nen inbrengen. Het was dynami sche periode, zoals eigenlijk mijn hele loopbaan bij het waterschap. Na de zuiveringsinstallaties dach- ten we dat het einde was met de nieuwe werken, maar toen kwam het zoet water. Ik prijs me gewei- dig gelukkig, dat het basisplan nog door de algemene vergade ring aangenomen is. Het aanvaar den van dit project zou er,bijna toe kunnen leiden om voor zo'n ingeklonken, waardoor schade aan het wegdek is ontstaan. In ventarisatie door de technische dienst geeft aan dat de totale schade ongeveer een miljoen gul den bedraagt. Hage wil voor een bijdrage in de abnormaal hoge kosten een extraatje voor onder houd vragen bij de provincie. Ge deeltelijk wordt het wegherstel opgevangen door aanpassing van het urgentieschema voor wege- nonderhoucL Wat betreft het beheer van de pol derwegen vindt het bestuur, dat de rijksbijdrage gebaseerd moet zijn op normkilometers. "Dat is de enige juiste maatstaf om recht te doen aan redelijkheid en billijk heid," aldus Hage. Gedeputeerde staten steunen die zienswijze, maar op dit moment worden nog andere maatstaven gehanteerd: het aantal inwoners, het aantal mooi project te blijven^maar an deren kunnen het ook tfitvoeren. Dit jaar kunnen we nog een stukje realiseren in St. Philipsland. Alle vergunningen zijn binnen en de 40% subsidie. Mijn opvolger - J.A. Dees, hoofd afdeling civiel- techniek van de Landinrichtings- dienst - zit een beetje op dezelfde lijn als ik. Hij kan in 1990, 91 en 92 het basisplan uitvoeren. Dat is een stukje cultuurtechniek met hydraulica. Er komt veel werk op een hoop, zodat er wel eens deel opdrachten naar derden zullen moeten." Tot genoegen van Giljam is het waterschap Tholen door de pro vincie uitgekozen om een proef te nemen met de automatisering van 'schreef de opzet om het aantal af trekposten te beperken. "In de de gemalen. Er is 10.000 gulden subsidie voor gegeven. In het Pol derhuis te St. Maartensdijk kun nen via de telefoonlijn alle gegevens zoals pompuren, chlori demetingen, hoog- en laag wa terstanden en storingen worden geregistreerd. Via computers is dat volledig geautomatiseerd. Dhr. Quist houdt zich met name bezig met dit project. Buiten 'kan tooruren wordt bij storingen een wachtman automatische via de te lefoon op de hoogte gesteld van de situatie. "Ik hoop dat de proef lukt, want dan krijgen we in de toekomst een volledige sturing", zegt Giljam. "Ook voor de zoet watervoorzie ning is dat belangrijk." Trots constateert het hoofd van de technische dienst, dat het water- ondernemerswereld gebeurden er hele gekke dingen met hoirecabon- schap Tholen nogal eens voorop loopt. "We waren in Zeeland als eerste klaar met de zuiverings installaties. Dat is geleidelijk ge gaan, maar ons gebied leende zich er ook goed voor. De zuiverings heffing is daardoor altijd laag ge bleven." Giljam signaleert een versnelling van allerlei projecten en proble men. "Je krijgt niet alleen het ba sisplan en eventuele verdichtingsplannen voor zoet water, ook de peilbeheersing, de kwaliteitsverbetering van het op pervlaktewater en de zwaardere ei sen aan de onderwaterbodem. We kunnen het als zelfstandig klein waterschap allemaal doen, maar is het in de toekomst allemaal be taalbaar. Je hebt een top van me dewerkers en een bestuur en de wolken van de concentratie van waterschappen zijn nog niet hele maal weg." Het hoofd van de technische dienst heeft zijn karwei bij het wa terschap redelijk kunnen afron den. "Het was een enerverende tijd, maar voor een oude water bouwkundige is de dijkbouw het mooiste. Dat heeft ook te maken met het totale lijfsbehoud van je gebied. Door de kering in de Oosterschelde is nu de druk van de ketel. De laatste jaren lijkt het wel of alles slaapt. Dijk- en oever- vallen zoals in 1968/69 in Stave- nisse, bij de haven van St. Annaland en bij Scherpenisse, heb je veel minder. Met de kering in de Oosterschelde wordt het ver schil tussen hoog en laag water ook beperkt. Dat was op 15 november 1957 an ders. Toen heb ik wel met het meeste zweet van mijn loopbaan in mijn handen gestaan. Van 12 tot 15 november stormde het toen en het water kwam op 4.10 m zo'n 30 tot 40 cm beneden de rampstand. Het was echt kritiek en in het Polderhuis wachten we de berichten van de verschillende posten af. De toenmalige burge meester Van Boeijen liep maar heen en weer en stond voor een di lemma. Het was een grensgeval: wel of niet evacueren. Bij 4.10 m kwam het verlossende bericht dat het waterpeil niet meer steeg. Die situatie gaf wel een impuls voor een snellere aanpak van de dijk versterkingen." Giljam kijkt met genoegen terug op een mooie waterschapsperiode. Hij blijft op afstand nog bij het werk betrokken. "Na 1 februari word ik technisch adviseur bij de stichting produktiviteitsverbete- ring rijswerk- en steenzetbedrij- ven. Dit gebeurt onder de paraplu Het waterschap Tholen heeft dinsdagavond in het Holland Huis te Scherpenisse vijftien hoofdingelanden geïnstalleerd voor een nieuwe bestuursperiode. Onder hen waren twee nieuwelin gen: M.A.J. van der Linde(PvdA- raadslid, vakbondsman binnen de FNV en bestuurslid van de wo ningstichting Beter Wonen) uit Tholen en A. Abrahamsefland- bouwer, CBTB'er en in zijn vorige woongebied Walcheren al water nen en er waren afschuwelijk veel aftrekposten. Verder was de bere kening van overuren verschrikke lijk ingewikkeld met normaal en bijzonder tarief. Met Oort is het echter zo eenvoudig nog niet ge worden. Er is nu in elk geval nog veel onduidelijk. Je gaat er netto op vooruit, dat is bekend, maar je hoort allerwegen, dat de loonbe- taling over januari voor iedereen te laat zal komen. Dat is eigenlijk nonsens, want werkgevers kunnen toch een voorschot geven en de zaak in februari verrekenen." Jorritsma toonde met behulp van een overheadprojector de nieuwe tariefgroepen, de belastingvrije som van 4568 gulden en de drie belastingschijven van 35.1%, 50% en 60%. Deze toonheffing is een samentrekking van loonbelasting en AOW-premie. De WW-premie gaat fors omlaag, maar de WAO-premie fors om hoog. "Daardoor twijfelen we aan handhaving van de koop kracht, mede door stijgende mi lieuheffingen en de inflatie, maar qua loonzakje geeft de wet Oort voordelen en hoe meer je verdient, hoe groter het heffingsvoordeel." Jorritsma noemde verhoging van het huurwaardeforfait 'niet on rechtvaardig' omdat een huiseige naar 600 gulden hypotheekrente wel van de belasting kan aftrek ken, maar een huurder zijn maan- duur van 600 gulden niet. Onbillijk noemde de districts bestuurder het feit, dat brug- en veergelden in de km-vergoeding van 44 cent zitten, wat mensen in Zeeland dus meer belasting kost. Voor Jorritsma was het zijn laat van de dienst kust- en oeverwer- ken. In Stellendam is daarvoor een school gevestigd, waar jaar lijks 6 tot 8 mensen worden opge leid. Je moet contacten met bedrijven en instellingen zoeken en dat geeft raakvlakken met het vak." Van zijn tweede zoon, die bij de wegénbouwmij. Van Dijck Petit in Bergen op Zoom werkt, hoort hij ook nog wel eens wat uit het vak. Voorlopig gaat Giljam maar eens vakantie nemen en verder liggen er nog enorm veel foto's van aller lei waterschapswerken her en der door elkaar. Ordening daarvan zullen weer vele herinneringen oproepen aan 37 jaar werken in de weg- en waterbouw op Tholen en St. Philipsland. Dijkgraaf Hage stond dinsdaga vond in het Holland Huis al even in stil bij het afscheid van Giljam. "Met enige weemoed, want dit is zijn laatste algemene vergadering na 37 jaar in het waterschapsge- bied gewerkt te hebben. In 1953 begonnen bij Jagt, is hij opge klommen tot de hoogste post bij de technische dienst. We hebben Giljam leren kennen en waarde ring als een man met grote kennis en zeer veel inzet. Hij heeft het waterschap gediend alsaf het zijn eigen bedrijf was. Giljam was er totaal mee vergroeid, het water schap was zijn leven. We zijn hem erg veel dank verschuldigd, want hij heeft zijn werk voortreffelijk gedaan en het bestuur op een pri ma manier geadviseerd. Dat hij van de VUT-regeling gebruik maakt, is een moeilijke, doch ver standige beslissing. De mens Gil jam met zijn eigen manier van handelen zullen we missen, maar in Dees krijgen we een prima hoofd van de technische dienst te rug. Daar hebben we alle vertrou wen in", aldus de dijkgraaf. Giljam dankte voor de waarderen de woorden en de algemene verga dering voor het vertrouwen. "Ik voel me nog fris, maar als ik naar de medewerkers en bestuurders kijk, ben ik toch een veteraan ge worden. Ik hoop dat het water schap in deze harmonische sfeer tot in lengte van jaren hier zal kunnen werken. Met name ook aan de zoet watervoorziening. De droogteschade aan de wegen heeft bewezen dat ook dat een alge meen belang is", zo besloot Giljam. Dinsdagmiddag zal in Haestinge te St. Maartensdijk het officiële afscheid volgen. schapsbestuurder) uit Poortvliet. Zij kwamen in de plaats voor respectievelijk notaris mr. J. Schot uit Tholen en D.M. Giljam uit Poortvliet. De overige dertien waren zittende hoofdingelanden. In district II(St. Maartensdijk/Scherpenisse) de heren H.A.P. Barten, A. Duijn- houwer, E. Hage, D. Vermaas, J. Versluijs en L.J. Koopman. In district IV(Tholen/Oud- Vossemeer) de heren K. Geluk, M.M. Punt, M.J. Boonman, M.J. Stoutjesdijk en J.J. de Wilde en mevr. M. Dijkslag-Jansen. Op Vah der Linde en Vermaas na, legden ze de eed af. De per 1 mei periodiek aftredende gezworenen mevr. A.F. van Nieuwenhuijzen-Nelemans uit Poortvliet en T.A. Vogel uit St. Philipsland werden dinsdagavond als eerste op de aanbeveling voor de Kroon gezet. Mevr. Van Nieu- wenhuijzen kreeg 34 stemmen, J.J. Goense 2, G.L.D. Gaakeer 1. Goense werd met 34 stemmen als tweede geplaatst, 1 T.A. Vogel, 1 D.M. Geuze, 1 P.K.M. Stouten. Burgemeester Vogel kreeg voor zijn kandidatuur 30 stemmen. J.L. Noom 6, P.K.M. Stouten 1. Als nummer twee had Noom 35 stemmen, Vogel en Stouten elk 1 stem. ste optreden op Tholen omdat hij na vijftien jaar in Zeeland ge werkt te hebben, in mei dankbaar gebruik maakt van een wachtgeld regeling van het CNV. "In ver band met een andere werkverde ling zou ik meer kantoorwerk moeten gaan doen en dat vertik ik", legde de districtsbestuurder uit. "Ik kwam altijd graag naar Tho len voor contacten met leden en bedrijven, maar er waren ook wel eens moeilijke perioden met be drijfssluitingen. Witheet was ik destijds bij de perikelen met de Thoolse Beton Industrie in St. Maartensdijk", vertelde Jor ritsma. Bij de rondvraag klaagde J. Hage uit Tholen over de prijs van de huisjes in het CNV-vakantieoord Garderen. "In het hoogseizoen vragen ze woekerprijzen voor een armzalige accommodatie", zo luidde zijn kritiek. Er bleek wei nig aan gedaan te kunnen worden omdat de exploitatie in een aparte stichting is ondergebracht, los van het CNV. Secretaris Boogaard meldde op 20 maart in Poortvliet belastingservi ce voor CNV-leden en op 29' maart in St. Philipsland. De industrie- en voedingsbond Tholen telt 92 leden. De secretaris meldde het overlijden van CNV- lid ir. W.C. Heijboer uit St. Anna land op de leeftijd van 44 jaar. Voorzitter Weggemans had de ver gadering geopend met het lezen van Psalm 121 en gebed. Districts bestuurder Jorritsma sloot de bij eenkomst met gebed. W.M. van Tiggele, 30 jaar werk zaam bij Budelpack, kreeg de gouden speld wegens zijn 40-jarig lidmaatschap van het CNV. W. Voshol, eveneens in dienst van een Poortvlietse onderneming(35 1/2 jaar bij Mullié), werd onderschei den wegens zijn zilveren lid maatschap. Jorritsma had voor deze gelegen heid een bondsblad uit 1949 opge zocht om aan te geven, hoeveel er veranderd is. Er waren toen ge meenteklasse waarbij een 26-jarige vakman in Tholen(inge- deeld in klasse 3) 75 cent per uur verdiende en zijn collega in Am- slerdam 88 cent. De vakantie toeslag was toen 2%, tegenover nu 8%. "Alles bij elkaar is er heel veel be reikt in 40 jaar en daarvoor kun nen we dankbaar zijn", aldus Jorritsma. Hij dankte de leden voor hun trouw en speciaal de vrouwen, die meestal de contribu tie betaalden. De districtsbestuurder meldde, dat het goed gaat met het CNV. In plaats van 4000 leden verlies zoals in vorige jaren, was er in 1989 een winst van ruim 1000 leden. "Daar zijn we gelukkig mee." Secretaris H.J. Boogaard van de industrie- en voedingsbond CNV Tholen bood de beide jubilarissen bloemen aan. Behalve de twee jubilarissen bleek ook dhr. Hage(75) uit Tholen graag een onderscheiding te willen hebben voor zijn 60-jarig lidmaat schap. Daarover was al correspon dentie gevoerd met het hoofdbestuur, maar hij kreeg nul op rekest. 4 Jorritsma kon hem in Tolrust ook weinig hoop geven, want de ver klaring van Hage, dat hij al op 14-jarige leeftijd lid van het CNV was geworden, bleek niet te bewij zen te zijn. De districtsbestuurder herinnerde eraan,dat de toenmalige CNV- voorman Ruppert in de oorlog besloot om het CNV op te heffen. Hij wilde niet met de Duitsers sa menwerken en om te voorkomen, dat er vakbondsgegevens in han den van de vijand zouden vallen, werd de administratie vernietigd. "De FNV is onder de Duitsers door blijven werken, daar heb ik me vreselijk aan geërgerd", aldus Jorritsma. Na de oorlog kon men zich weer als lid van het CNV aanmelden en met oude contributieboekjes aan tonen, dat men al eerder lid was. "Van het vernietigen van de admi nistratie zijn mensen de dupe ge worden, maar je moet het bewijs met een oud contributieboekje kunnen leveren", zei Jorritsma. Hage kon dat niet. Hij zou naar eigen zeggen in 1929 lid geworden zijn, maar volgens de huidige ad ministratie staat hij pas sinds 15 april 1946 geregistreerd. Om voor een onderscheiding in aanmer king te komen, gaat het ook om een ononderbroken lidmaatschap. Districtsbestuurder Jorritsma overhandigt de oorkonde aan zilveren jubilaris Voshol. Links dhr. Van Tiggele, die gehuldigd werd we gens zijn 40-jarig lidmaatschap van het CNV, met zijn echtgenote, De districtsbestuurder gaf uitge- van het nieuwe belastingstelsel breid informatie over de gevolgen volgens het plan Oort. Hij onder- Wanneer de nieuwe waterschapswet in werking treedt, zullen ook pachters van grond en ingezetenen van een waterschap moeten bijdragen in het geschot. "Dat is volkomen terecht, zeker wanneer in de toekomst van de waterschappen verwacht wordt dat ze aandacht schenken aan meer algemene taken," zei dijkgraaf I.G Hage dinsdagavond tot de algemene vergadering van hoofdingelanden. Tot nu toe dragen alleen bezitters van gebouwde en ongebouwde eigendommen aan het geschot bij. woonruimten, de oppervlakten land en binnenwater, de opper vlakte binnen en buiten de be bouwde kom. De dijkgraaf deelde de hoofdinge landen mee, dat het waterschap nog dit jaar wil beginnen met de uitvoering van het basisplan zoet water. Binnenkort komen er gesprekken met belanghebbenden in Sint-Philipsland, om gronden te verwerven voor de aanleg e.d. van waterlopen. Op de volgende vergadering komt het bestuur met een voorstel. Maandag kwam de goedkeuring van g.s. binnen op het besluit van de algemene verga dering van 29 augustus om het ba sisplan te verwezenlijken. De ontwikkelingen met betrek king tot wegensanering, ruilverka veling, basisplan zoetwatervoorziening en mogelij ke verdichtingsplannen, de water schapswet en het integraal waterbeheer betekenen dat het waterschap zich 'volledig moet in zetten om tijdig in te spelen op de toekomstige ontwikkelingen'. De dijkgraaf ging ook in op het milieu-vraagstuk. "Het is ons al ler belang." De doelstellingen van de derde nota waterhuishouding noemde Hage 'erg ambitieus', maar op vele punten is de nota niet duidelijk genoeg, wat vragen oproept en stof oplevert tot het geven van commentaar. "Toch zijn we van mening dat de eind doelstelling, nl. de ontwikkeling en instandhouding van gezonde waterhuishoudkundige systemen, duidelijk in beeld is gebracht. We stellen ons positief op en nemen de inspanningsverplichting op ons, dat doel te bereiken."'

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 21