Scholieren bekijken EHBO-oefening Gemeentebelang passeert Kosten Politiebureau blijft in Tholen en verpleeghuisbedden voor de Schutse Arbeidsbureau is van start Rotzooi schaadt aanzien gemeente Ambulancedienst gaat kwaliteit onderzoeken Tulgp AL 45 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Zoekactie naar bejaarde vrouw Rabobank Q ^5j - ^J55 Donderdag 25 januari 1990 46e Jaargang no. 11 m De ambulancedienst Tholen e.o. gaat aan de hand van een enquête de kwaliteit van de dienst peilen. Al de in dit jaar vervoerde patiënten of eventueel hun familiele den zullen worden aangeschreven.Door de enquête is het mogelijk de zwakke plekken op te sporen en te ver beteren. Lijnbach W Quak verrassend lijstaanvoerder "Het slaat overal in als een bom", vertelt wethouder A. Kosten(50). Na 12 jaar neemt hij noodgedwongen afscheid van de politiek omdat zijn partij hem op een onverkiesbare tweede plaats had gezet. W. Quak(49) leidt bij de gemeenteraadsverkiezingen in maart nu de lijst van Gemeentebelang in St. Philipsland. Wankele stoel DEZE WEEK Avondje Volendam in Oud-Vossemeer Krappe meerderheid(9-8) voor nota 2000 maar twee uitzonderingen: Na een langdurige en soms verwarde discussie over de nota 'De gemeente Tholen naar 2000' heeft een krap pe meerderheid van SGP en CDA ingestemd met de beleidsvisie van b en w voor de komende jaren. PvdA, VVD en RPF/GPV stemden tegen. De voorstemmers SGP en CDA gingen echter niet accoord met de ziens wijze van b en w dat het politiebureau van Tholen naar St. Maartensdijk verplaatst moet worden. Verder werd de achterstelling van de Schutse ten opzichte van Sint Maartenshof bij de toewijzing van verpleeghuis bedden ongedaan gemaakt. Nieuws van de Zie pagina 10 Bedden Spreiding Komisch Commissie openbare werken Tholen Het voorterrein van het gemeentehuis in Sint- Maartensdijk voldoet niet als visitekaartje voor de ge meente Tholen omdat er regelmatig rommel ligt. In de commissie openbare werken bracht het VVD-raadslid J. van den Heuvel dit punt naar voren. Hij zei klach ten te hebben vernomen over de 'grote bende' bij de ingang van het gemeentehuis. "Voor fotografen van bruidsreportages is het erg hinderlijk. Ik schaam me ervoor. Het maakt niet zo'n goede indruk van onze ge meente". Kotterstraat verloedert ^1 BO^ Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 21,50 per halfjaar. Per jaar f 39,50, per post f 49,75 per jaar. Losse nummers f 1,30 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,39 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,—. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Brandweer, politie, personeel van bejaardencentrum de Schutse en vrijwilligers hebben dinsdagavond in St. Annaland tevergeefs ge zocht naar de 80-jarige mevr. De Haan-Scherpenisse. Gisteroch tend omstreeks half tien werd zij gevonden in een slootje in de buurt van het streekmuseum de Meestoof in de Bierensstraat. Ze bleek aan onderkoeling te zijn overleden. De bejaarde vrouw verbleef op de groepsverzorging van de Schutse. Terwijl de twee dienstdoende per soneelsleden in een andere kamer bezig waren met de verzorging van een bewoner, verliet de demente vrouw haar afdeling en het be jaardencentrum. De personeelsle den ontdekten haar vermissing direct na terugkomst en waar schuwden rond kwart voor zes het hoofd verzorging. Aangezien de bewoonster al meer was weggelo pen, werd in de directe omgeving van de Schutse en in de Julia- nastraat, waar ze vroeger woonde, gezocht, maar zonder resultaat. Directeur J. Wesdorp besloot daarop de vrijwillige brandweer en de politie in te schakelen voor een zoekactie, die van half acht 's avonds tot 's nachts half één duurde. Ook personeelsleden van de Schutse deden daar in groepjes met zaklantaarns aan mee, terwijl de brandweer met schijnwerpers met name het buitengebied en de sloten afzocht. Door aanhouden de harde regenbuien werd het zoe ken bemoeilijkt. Bij daglicht wilde de brandweer en andere vrijwilligers gisteren morgen de zoekactie voortzetten. De groepen waren net verdeeld, toen de melding binnenkwam, dat de vrouw was gevonden. Dhr. C. den Braber trof het slachtoffer aan toen hij zijn tuintje vlakbij het streekmuseum bezocht. In die omgeving was dinsdagavond ook gezocht, maar toen zonder re sultaat. De verslagenheid in de Schutse was groot. De inspectie van de be jaardenoorden in Zeeland werd op de hoogte gebracht en stelde vast, dat de Schutse geen blaam trof. De groepsverzorging was vroeger een gesloten afdeling, maar de inspectie stond dat niet toe. De bewoners moeten zich vrij kunnen bewegen en mogen niet 'opgesloten' worden. Leden van de Thoolse E.H.B.O.-afdelingen bezig met een diagnosetest tijdens de oefenavond in Meulvliet in Tholen. Zo'n 80 belang stellenden woonden de demonstratie bij. De slachtoffers speelden verschillende vormen van bewusteloosheid. Een diagnosetest, 'n huis- en tuin- ongeval, een verkeersongeval en verwondingen tijdens een zitting op het kantongerecht. Met deze gespeelde situaties kregen maan dagavond in Meulvliet te Tholen de EHBO-ers te doen van de afde ling Tholen en Sint-Philipsland. Ruim 70 aanwezigen namen deel aan de oefeningen, die door de Lotus studiekring Noord- en Midden-Zeeland waren voorbe reid en uitgevoerd. Vooral nieuwe EHBO-leden (die nu nog de cur sus volgen) schroomden niet om eerste hulp te verlenen. Bij deze oefeningen werd rekening gehou den met de nieuwe richtlijnen in het EHBO-instructieboekje, waar instructeur H. Dorst regelmatig naar verwees. Studiebegeleider Tj. Heijboer be trok de jeugd bij de demonstratie door vragen te stellen over de gespeelde ongevallen (de kinderen uit de hoogste groepen van de Eben Haëzerschool zaten op de voorste rij). Mevrouw M. Geluk, voorzitter van de organiserende afdeling Tholen, was zeer te spre ken over het verloop van de avond waaraan deelgenomen werd door de afdelingen Stavenisse, St- Maartensdijk, St.-Annaland, Tholen en St.-Philipsland. Vooral het toneelspel van de Lotus slacht offers in het kantongerecht boeide het publiek. Op 16 februari vindt er weer een oefenavond plaats. De transport-couveuse, die uit de opbrengst van verschillende acties kon worden aangeschaft, werd in 1989 nog niet gebruikt. Wel is er als test enkele keren mee geoe fend. Het personeel van de ambu lancedienst heeft, zo meldt het jaarverslag, een arbeidscontract gekregen volgens het model van de Fed. Ned. Org. voor Personen vervoer. Mevrouw W. Witte is als verpleegkundige bij de ambulan- VERVOLG PAG. 2 AUTOMATISERING P. Vineloolaan 12A 4611 AN Bergen op Zoom Tel. 01640 - 41087 Advertentie I.M. Acht van de 22 leden van Ge meentebelang zorgden donder dagavond voor de grote verrassing in de Fluplandse politiek en nadat twee keer de stemmen staakten met 4-4 voor Kosten en Quak, gaf de derde stemming de doorslag met 5 voor Quak en 3 voor Kosten. Kernpunt in de discussie was de presentatie van Gemeentebelang. De partij komt te weinig in de pu bliciteit. Bij de algemene beschou wingen in de gemeenteraad komen SGP, PVAB en CDA uitge breid aan bod, maar Gemeentebe lang, die alleen wethouder Kosten heeft en geen raadslid, timmert niet aan de weg. Daarom is het be ter voor een partij met 1 zetel om geen wethouderspos t meer te be zetten, zo vonden verschillende leden. Wethouder Kosten bracht daar te genin, dat je als wethouder het meeste van je programma in de praktijk kunt brengen. Een raadslid kan veel verzoeken, maar een wethouder kan het beleid ma ken, aldus Kosten. Hij wees er bovendien op, dat hij in het college weinig minder heidsstandpunten innam en ver der veel taken in de welzijnssector in zijn portefeuille had, waarover weinig discussie is. Kosten stelde verder, dat hij twaalf jaar het vertrouwen van de kiezers had gekregen. Drie keer achtereen was hij steeds in de ge meenteraad gekozen en dat doen de inwoners niet zomaar, was zijn redenering. Voorzitter M. v.d. Reest en secre taris W. Quak bleven het beter vinden om geen wethouder meer te leveren. Bram Kot bracht dat in stemming, maar Kosten liet weten dan te bedanken voor de eer. Er A. Kosten Gemeentebelang St. Philipsland volgden twee stemmingen van 4-4. Kosten was nog bereid om lijst trekker te worden, maar dan met unanieme steun van de leden. Een voorstel om hem op de tweede, onverkiesbare plaats te zetten, wees hij af. Quak werd met 5-3 als lijstaanvoerder gekozen en Kosten bedankte voor alles. Hij wilde he lemaal niet meer op de lijst van Gemeentebelang voorkomen. "Het is onbegrijpelijk", zegt Kosten. "Niemand kan het begrij pen dat een partij liever een raadslid wil dan een wethouder. Dat is niet uit te leggen als je in houd wil geven aan je program ma." De wethouder blijft overigens achter Gemeentebelang staan. "Het programma heb ik mede helpen maken. Ik koester geen wrok of rancunes, want je weet dat je in de politiek op een wanke le stoel zit, maar het was wel een verrassing. Er was tevoren hele maal geen vuiltje aan de lucht." Pagina 11: Grote gevolgen De Annewas in het zoeklicht Dijkgraaf verwacht herverde ling van lasten in het wa terschap Volop informatie over onder wijs en cursussen Jubilarissen uit Poortvliet bij CNV en uit Oud-Vossemeer bij Sint Joseph Ambulancedienst Tholen gaat kwaliteit onderzoeken Sint-Philipsland weids en kaal Burgemeester voorziet gemeente-ambtenaren van 51 computers Wildwest in bos van Klompe Kosten voorspelt grote gevol gen voor gemeentepolitiek in St. Philipsland na zijn af treden Fietspad bij Bruintjeskreek in strijd met landbouwbelang Radio-opname EO trekt vijf honderd mensen Schietvereniging St. Anna land viert 80-jarig bestaan met nieuwe pistoolbanen en karabijn NIETS BEHOEFT OP EEN ONVRIENDELIJKE MA NIER GEZEGD TE WORDEN Dit nummer bestaat uit 24 pagina's Op 5 mei staat Oud-Vossemeer in het teken van Volendam. Piet Veerman, Annie Schilder en een deel van het Volendams Opera koor (De Twaalf Rovers) verzor gen dan een avondvullend programma in de hal van Baren- brug aan de Molenweg. Het initia tief om deze bekende artiesten naar Tholen te halen is genomen door de stichting Promotie Oud- Vossemeer. Op 27 en 28 april organiseert SPV in samenwerking met verschillen de garagebedrijven voor de derde keer een occasionshow, eveneens in de hal van Barenbrug. In de nota 2000 werd op bladzijde zondheidscentrum in Sint- 26 vermeld: "Centrale voorzieningen van wel ke aard ook, zullen zeker niet au tomatisch en zonder goede discussie van voor- en nadelen in Tholen moeten worden gevestigd. Voor de bediening van de gehele gemeente ligt Tholen excen- trisch(ondere andere dat was me debepalend voor de plaats van het gemeentehuis). Nu naast het wa terschapsgebouw ook de wo ningstichting en het arbeidsbureau in Sint- Maiartensdijk gehuisvest zijn, is een verdere concentratie in het be lang van goed functionerende diensten. Het Groene Kruis en aanverwante gezondheidsinstel lingen delen blijkbaar die mening, gezien hun voornemen een ge- Adv. I.M. Maartensdijk te bouwen. Het zal in dat opzicht niet vreemd aandoen, indien de rijkspolitie als centrale vestigingsplaats ook voor Sint-Maartensdijk zou kiezen. De stichting Verpleeg- en Rusthui zen Zeeland heeft de beslissing ge nomen om, althans het eerste deel van het verpleeghuis, in Tholen te bouwen. Wij zijn verheugd dat deze voorziening aanstaande is. Toch menen wij, dat uit een oog punt van evenredige spreiding van voorzieningen en werkgelegen heid bij eventuele uitbreiding van het aantal verpleegbedden, in elk geval met kracht dient te worden bevorderd, dat in de eerste plaats wordt bijgebouwd bij Sint Maar tenshof en vervolgens bij De Schutse", aldus de visie van b en w. CDA-fractievoorzitter W.C. van Kempen, die met zijn SGP-collega J. van der Jagt, eigenlijk als enige positief was over de nota 2000, stelden evenals P. van Bel- zen(RPF/GPV) het politiebureau en de verpleeghuisbedden aan de orde. "Met betrekking tot de centrale vestiging van de rijkspolitie is een definitief standpunt in onze frac tie nog niet uitgekristalliseerd", merkte Van Kempen op. "Ten aanzien van de verpleeghuis bedden voelt het CDA zich niet gebonden aan de door het college voorgestelde volgorde, dat in een volgende fase eerst in St. Maar tensdijk wordt bijgebouwd en tenslotte St. Annaland. Het is ook mogelijk deze volgorde om te draaien en ter zijner tijd zullen wij daar een definitief standpunt over innemen", aldus Van Kempen. De SGP had al een uitgesproken mening, zo liet fractievoorzitter Van der Jagt weten. Hij wees erop, dat b en w uit een oogpunt van evenredige spreiding van voorzie ningen en werkgelegenheid ver pleegbedden eerst aan Sint Maartenshof willen geven en ver volgens aan de Schutse. "De SGP meent, dat juist uit een oogpunt van evenredige spreiding van voorzieningen een omgekeerde volgorde niet misstaat. Immers, Ten Anker en Sint Maartenshof maken beiden deel uit van de stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland, terwijl de Schutse deel is van de stichting protestantse be jaardenzorg eiland Tholen en St. Philipsland. We pleiten voor een tegengestelde volgorde, zoals ge noemd in de nota 2000. Niet in de laatste plaats wegens de levensbe schouwelijke aard van waaruit de Schutse werkt. Het is een voorzie ning die ook heel wel aansluit bij de bevolking van onze gemeente", aldus Van der Jagt. Van dat laatste nam M.A.J. van der Linde afstand. "Voor het ma ken van verpleeghuisbedden moet je naar de behoefte kijken, niet naar de kerkelijke richting", merkte het PvdA-raadslid op. Ten aanzien van het politiebureau waarschuwde hij ervoor om voor zichtig te zijn met het verplaatsen van voorzieningen. "Dat wordt als eigen beschouwd en daarom ligt het gevoelig", aldus Van der Linde. P. van Belzen citeerde b en w, dat centrale voorzieningen van welke aard ook, zeker niet automatisch en zonder goede discussie van voor- en nadelen in Tholen moe ten worden gevestigd. "Accoord zeg ik, maar vervolgens treedt het automatisme van het college in werking onder het motto: in het belang van goed functionerende diensten alles naar St. Maartens dijk. Een voorbeeld: dat b en w de huisvesting van de politie koppelt aan die van het gemeentehuis kan ik me indenken. Dat het college dezelfde link legt met het arbeids bureau en het kantoor van de stichting Beter Wonen doet ko misch aan. B en W doen hetzelfde met de ver pleegbedden. Eerst naar Sint Maartenshof en dan naar de Schutse wegens een 'evenredige spreiding"', aldus Van Belzen, die de volgorde net andersom wilde hebben. Burgemeester H.A. van der Mun- nik gaf snel opheldering. "Wat ons betreft, kan de volgorde an dersom zijn: eerst de Schutse, dan Sint Maartenshof. Wij schakelen ze gelijkwaardig." Op het politiebureau ging hij niet meer in, wel nog op de vragen over de andere centrale voorzie ningen. "Arbeidsbureau en Beter Wonen staan hier in St. Maartens dijk, daar gaan we niet meer over discussiëren", zei de burge meester. Van de voorstemmers maakte de SGP nog een voorbehoud ten aanzien van het in de nota 2000 ontvouwde beleid ten aanzien van de recreatie. De premieregeling voor het aan trekken van bedrijven werd gewij zigd met 14 tegen 3(VVD en RPF/GPV) stemmen. In Tholen krijgt men voortaan 35 gulden per m2 tot 1000 m2 en 25 gulden daarboven, in de overige zes ker nen het dubbele: 70 en 50 gulden. Een voorstel van de PvdA om ter aanvulling van de nota 2000 voor elke kern een afzonderlijke nota te maken en niet alleen voor Stave nisse - zoals al afgesproken is - werd met 13 tegen 4 stemmen ver worpen. Ir. C.J.Ph. Bachofner van de rijksgebouwen dienst stapt als eerste door de draaideur het ar beidsbureau binnen, nadat drs. E.J. Schoevaars (plaatsvervangend directeur-generaal voor de ar beidsvoorziening) de officiële opening heeft verricht. Zie verder pagina 9 voor een uitgebreid verslag van de opening en het afscheid van directeur J.P.M. van der Male. Wethouder L.J. Koopman was van de situatie op de hoogte. "Het achterlaten van rommel geldt niet alleen voor het terrein hier, maar ook op andere plaatsen in de gemeente, zoals de Markt en de Hoogstraat in Tholen". Koop man herinnerde eraan dat de com missie het college ooit heeft geadviseerd om een veegmachine aan te schaffen. Dit advies werd om financiële redenen niet opge volgd. Koopman zei zich ook te ergeren aan het afval. Volgens de wethouder zouden de bodes de in gang van het gemeentehuis 's och tends kunnen schoonmaken, maar het ontbreekt de bodes aan voldoende tijd. Hij wees de com missie erop dat het opruimen van rommel niet alleen in Sint- Maartensdijk dient plaats te vin den maar ook in andere kernen. Hij stelde voor om de afdeling ge meentewerken de kwestie eens te laten bekijken. M.A.J. van der Linden noemde in dit verband de toestand bij de su permarkt in de Kotterstraat in Tholen waar veel afval wordt weg gegooid. "Ligt dit nu aan de su permarkt of ruimt de gemeente het onvoldoende op?", wilde hij weten, 'het doet geen goed aan de buurt, de leefomgeving dient voor de mensen aantrekkelijk te zijn". Koopman zei dat hem daarover verschillende malen klachten heb ben bereikt. "We zouden er wel elke dag naar toe kunnen; er is geen goed garen mee te spinnen. Wat daar in de plantsoenen gesmeten wordt, is niet op te noe men. Ook op sommige achterer ven is het verschrikkelijk". Volgens Van der Linden verloe dert de buurt op deze wijze. Koopman: "Het zijn de gebrui kers van de supermarkt die de rommel veroorzaken". P. van Belzen: "Het is een ellen de". Van der Linden vroeg of er ooit een hoorzitting is gewijd aan deze zaak. Koopman zei dat dit niet het geval was. Wel was hij zelf 2 keer ter plekke gaan kijken: "Hebben we het 's woensdags opgeruimd, dan kunnen we er donderdag weer naar toe", verzuchtte hij. De commissie ging unaniem ac coord met de aanleg van een trap veld aan de Hogeweg en het opknappen van een speelterrein aan de Rozestraat in Sint- Maartensdijk. Dit trapveld wordt op gedraineerde grond aangelegd. Hoge ballen worden tegengehou den door een hek 'van 50 meter breed en 5 meter hoog. Het speel veld wordt verder met een 2 meter hoog hek omgeven (met uitzonde ring van de Hogeweg) Voor dit veld moet de heer Lindhout met zijn volkstuintje opschuiven. Hij krijgt zo'n 34 i 38 m2 pachtgrond naast het veld toegewezen. Een aantal speeltoestellen zal van het huidige speelterrein aan de Hogeweg verhuizen naar het ter- reintje aan de Rozestraat. Naast deze komen er nog drie nieuwe speelwerktuigen geplaatst.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 1