Fietspad in strijd bij Bruintjeskreek met landbouwbelang schetters TELEFOON INSTALLATIES Schorren waterschap naar Zeeuws Landschap Wildwest bij bos van Klompe Kritiek op plan ruilverkaveling Sint-Philipsland Gespecialiseerd in VAKWERK Asiel zoekt vrijwilligers Donderdag 25 januari 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 De voorgenomen aanleg van een fietspad tussen de Lageweg en de Noorddijk ontmoette maandagmiddag in Ons Dorpshuis in Anna Jacobapolder veel kritiek tijdens de voorlichtingsbijeenkomst over de ruilverka veling op Sint-Philipsland. Het fietspad dat door de landinrichtingscommissie gepland is op het tracé van de oude stoomtram schaadt volgens een aantal boeren de landbouw omdat deze dwars door landbouwperce- len snijdt. Verijdelen advies- en installatieburo Verkoop en installatie van SIEMENS telefoonsystemen voor woonhuis en bedrijf. Leverbaar voor netlijn-4 toestellen. Tot 24 netlijnen-64 toestellen. Vraag vrijblijvend documentatie en offerte. Kalf geboren voor bevruchting Slurf Ook betwiste 163 ha wordt verkocht Jachtrecht 10 ha afgegraasd Vrijwillig Knotwilgen Ram meg o rs vormt nieuwe attractie Waterschap ergert zich aan Amev "Het was gewoon een wildwest toestand." Hoofdinge lande A.A. van Nieuwenhuijzen uit Anna Jacobapol der maakte zich dinsdagavond tijdens de algemene vergadering van het waterschap bijzonder kwaad over de rommel die de Amev maakte bij het kappen van het bos van Klompe. Revolver M- "3^-- Landbouwer M. van Strien (voorgrond links) is het niet eens met het voorgestelde tracé voor een fietspad ten noorden van de Bruin tjeskreek. Het stoorde hem dat in de huis-aan-huis verspreide voorlichtingskrant het fietspad veel aandacht had gekregen. Het voorontwerp landinrichtingsplan voor Sint-Philipsland wordt deze dagen druk besproken. Op de kaart is tussen de Noorddijk en de Lageweg het geplande fietspad te zien, met een brug over de Bruintjeskreek. Ook is het de bedoeling de Noorddijk en Nieuwe- dijk van bomen te voorzien (aangegeven met stippen). Ten westen van het dorp is beplanting voorzien (donkere vlakken met letter B) en bij de eendenkooi en de Bruintjeskreek krijgt natuurontwikkeling voorrang. In drie bijeenkomsten wordt dit ontwerp besproken. Een dergelijke ingreep staat haaks op het uitgangspunt van de ruil verkaveling om de vorm van de kavels te verbeteren. Volgens enke le sprekers was het ook nogal ver gezocht om de oude trambaan te rug te laten komen in een fietspad dat bestemd is voor recreanten en -volgens de commissie- een be langrijke schakel zal vormen tus sen De Polder en Sint-Philipsland. Het waren voor al de landbouwers M. van Strien en D. Goense die zich tegen het voornemen van de commissie uit spraken. Van Strien ging zelfs zover aan te kondigen 'tot de hoogste instantie te gaan' om het plan te verijdelen: "Het slaat nergens op. Hoe ko men ze erbij om zoiets op te roe pen; van die oude tramweg is niets meer terug te vinden". Rijkebuurtstraat 15 Bergen op Zoom Tel.: 01640-3466C Fax: 01640-45814 Advertentie I.M. Ook Goense zei 'finaal' tegen het fietspad te zijn: "Het loopt door een vierkant stuk perceel. Het druist tegen de doelstelling van de vormverbetering van kavels in". L. Goudzwaard maakte ook be zwaar tegen het 'cultuurhistori sche' aspect van de aanleg: "In welk brein is dit opgekomen. Als je dit wil gaan doen, dan kun je het eiland wel weer in tweeën de len". Voorzitter A.A. van Nieuwenhuij- zen legde uit wat de overwegingen van de commissie waren geweest een fietspad aan te willen leggen. "Op Sint-Philipsland zijn niet veel dergelijke voorzieningen. Het deeladvies recreatie heeft aan dacht gevraagd voor een fiets- en wandelgelegenheid. Vandaar is dit idee in de commissie ontwik keld". Van Nieuwenhuijzen zegde toe dat de tracering van het fiets pad nader onder de loep genomen zal worden. "De verkaveling is opgezet om de vorm van de perce len te verbeteren In dit voorstel gebeurt dat niet Van Strien noemde alternatieven voor een fietsroute: In het verlengde van de Lageweg door de Bruintjeskreek, via een bruggetje over het water- richting Sint-Philipsland. Hij stel de voor om 2 wegen in de Abraham Wissepolder te verhar den: "Dan heb je drie keer zoveel lengte aan fietspad". Van Strien had zich gestoord aan de huis-aan huis verspreide infor matiekrant waarin volgens hem de grootste foto was gewijd aan het mogelijke tracé van het fietspad: "Het kalf is al geboren voor de bevruchting heeft plaatsgevon den", zo typeerde hij het plan. A.J. Krepel vroeg zich af of er grond wordt teruggeven dat bestemd is voor het uitbreiden Voor 99.9% weet dijkgraaf I.G Hage zeker dat de schorren bij St. Philipsland eigendom van het wa terschap zijn, zodat ze rustig aan de stichting het Zeeuws Land schap verkocht kunnen worden. Het rijk trekt dat voor 163 ha ech ter in twijfel. De algemene vergadering van het waterschap besloot dinsdagavond in het Holland Huis toch unaniem om zowel de 209 ha onbetwiste schorren voor 472.000 gulden, als de 163 betwiste percelen voor 68.000 gulden aan het Zeeuws Landschap te verkopen. Wanneer dat laatste deel toch niet van het waterschap blijkt te 2ijn, dan wordt dat verrekend. L. de Oude waarschuwde daarbij voor renteberekening. Hij vond dat de hoofdingelanden eerder al te laconiek over deze zaak hadden gedacht omdat er dan sins 13 de cember 1988 al rente in het voor deel van het waterschap berekend had kunnen worden. De dijkgraaf noemde het zakelijk zeer onhoffelijk om achteraf nog rente te gaan rekenen, maar hij wilde nog wel kijken naar de 68 mille, wanneer onverhoopt het waterschap toch geen eigenaresse vn de schonen zou blijken te zijn. Volgens een akte van 8 september 1914 was dat wel het geval. Hage vond de oplossing voor het waterschap 'vriendelijk'. "De ak te wordt 29 januari gepasseerd en het geld krijgen we dan binnen. Dit is de kortste en beste weg." H.A.P. Barten vroeg zich af, waarom er sinds december 1988 toch geen overleg met de hoofdin gelanden was geweest. Volgens de dijkgraaf had het waterschaps bestuur een afwachtende houding aangenomen. "We hebben ons niet vermoeid met de gedachte, dat de verkoop eventueel niet door zou kunnen gaan als het Zeeuws Landschap geen subsidie zou krijgen." Voor 1500 gulden per jaar ver huurde het waterschap per 15 mei 1989 het jachtrecht op de buiten dijkse gronden te St. Philipsland aan het Zeeuws Landschap. L. de Oude vond het maar vreemd, dat in november 1989 daartoe met te rugwerkende kracht tot mei was besloten. Gezien de schade van smienten op binnendijkse gron den verwacht hij voor de periode mei tot november problemen. "Het wordt een touwtrekkerij tus sen het waterschap en het Zeeuws Landschap, waarvan de boer de dupe wordt." De dijkgraaf was daar niet bang voor gezien afspraken met het Zeeuws Landschap. Hij vond het ook niet zo belangrij k wie er scha de zal betalen. In een vorige vergadering was het jachtrecht op de buitendijkse gronden ook al ter sprake geweest bij de delegatie van dit soort za ken aan het dagelijks bestuur. G.L.D. Gaakeer zag dat toen niet zitten. Hij wilde de bevoegdheid bij de algemene vergadering laten, maar de grote meerderheid vond dat de gezworenen dit voortaan mochten afhandelen. I Gaakeer was weinig enthousiast over de overdracht van het jacht recht aan het Zeeuws Landschap. "In twee nachten tijd is een per ceel wintertarwe van 10 ha afge graasd. Landbouwers op Tholen en St. Philipsland dreigen nu al zes jaar lang met de schade te worden opgescheept omdat het Zeeuws Landschap beperkingen op de jacht stelt, anders dan wet telijk voorgeschreven", aldus de Vossemeerse hoofdingelande in de vorige vergadering. Van Nieuwenhuijzen kwam daar dinsdagavond op terug. Hij bekri tiseerde de stelling van de dijk graaf, dat de wildbeheerseenheid St. Philipsland het ten aanzien van de buitendijkse gronden had laten afweten. "De wildbeheer eenheid heeft gewoon geen gele genheid gekregen." De dijkgraaf bestreed dat omdat er wel degelijk contacten met de wildbeheerseenheid waren ge weest, maar Van Nieuwenhuijzen bleef dat een verkeerde voorstel ling van zaken noemen. "Het Zeeuws Landschap wilde de jacht opzichter voor 1 jaar een vergun ning geven. Op geen enkele ma nier kon de wildbeheerseenheid huurder zijn", aldus de hoofdin gelande uit Anna Jacobapolder. (met 2 hectare) van de eendenkooi aan de Noordweg. Verder stelde hij voor om de percelen rond de kooi recht te trekken. Van Nieu wenhuijzen wees erop dat er grond voor zal worden teruggege ven. De voorzitter noemde het deel waar Krepel op doelde de slurf aan de eendenkooi ('die ligt op sommige plekken moeilijk'). Omdat de kooi onder natuurbe scherming valt is deze als zodanig niet te verleggen aldus de voor zitter. A.M.C. van Dijke wees op de voorgestelde groenstrook langs de nieuwbouw van Sint-Philipsland waardoor zijn kavel verkleind wordt. "Als het om een huiskavel gaat, mag deze in een ruilverkave ling niet verkleind worden". Van Nieuwenhuijzen moest Van Dijke daarin gelijk geven. De commissie zal dat bekijken. Ook J.B. Postma - die een inlei ding verzorgde over de procedure van de administratieve ruilverka veling - merkte op dat Van Dijke juridisch in zijn gelijk stond. Postma benadrukte, dat bij de aanleg van dergelijke voorzienin gen de grondeigenaar niet ge dwongen kan worden grond af te staan: "Het gaat op basis van vrijwilligheid. In Zeeland wordt het principe van de korting (om aan grond te komen ten behoeve van waterlopen en wegen voor bijvoorbeeld landschapselemen ten niet gebruikt omdat het om landbouwbelangen gaat. Lukt het niet om in goed overleg tot een oplossing te komen dan kan de commissie deze zaken laten schie ten. De belanghebbende kan zijn poot stijf houden. We zullen er goed naar kijken", beloofde Post ma. Over de vorm van de groenstrook legde wethouder L. Walpot uit dat deze is vastgelegd in een struc tuurplan uit de jaren zestig. In de strook is ruimte uitgespaard dat volgens de wethouder gebruikt kan worden voor woningbouw. Van Strien vond de kaart bij het St. Philipsland weids en kaal Het bos van Klompe bij Anna Ja cobapolder is gekapt. De populie ren op de 6 hectare grond moesten na 35 jaar plaats maken voor nieuwe bomen. Met de aanplant is al begonnen. Het terrein van de verzekeringsmaatschappij Amev biedt desondanks weinig houvast voor het oog; de meeste stammen zijn opgeruimd, wat rest zijn tak ken, diepe moddersporen van ma chines, de caravan van de hondenvereniging De Schaerepe Bliek en een toom kippen dat naar wormen zoekt. Met het kap pen van het bos van Klompe wordt de weidsheid van Sint- Philipsiand nog eens benadrukt. Het weidse en kale van het gebied noemde A.A. van Nieuwenhuij zen tijdens de voorlichtingsbijeen komst over de administratieve ruilverkaveling in Ons Dorpshuis maandagmiddag in Anna Jacoba polder karakteristiek voor Sint- Philipsland. De landinrichtings commissie, waarvan Van Nieu wenhuijzen voorzitter is, stelt voor om meer bonten in het Flup- landse landschap te planten. "De overstroming van 1944 en 1953 heeft het huidige grotendeels be paald", zei hij, 'enige verbetering is niet overdreven. Het zal het le ven en werken op Sint-Philipsland ten goede komen en veraangena men". In het voorontwerp -plan dat vandaag om half acht in de Wimpel in Sint-Philipsland zal worden toegelicht, wordt gespro ken over de aanplant van bomen langs de Noorddijk en Nieuwe- dijk (in totaal 5400 meter). Het beheer en onderhoud zou in han den moeten komen van de stich ting Het Zeeuws Landschap. voorontwerp-plan onzorgvuldig ingetekend. Hij wees erop dat het rijtje knotwilgen langs de Rijks weg niet staat aangegeven. Van Nieuwenhuijzen antwoordde dat niet elk stukje groen op de kaart is weergegeven omdat dit verwar rend zou kunnen werken. De aan te brengen beplanting van de Noorddijk en de Nieuwedijk (in totaal 5400 meter) zal onderhou den en beheerd worden door de stichting Het Zeeuws Landschap. Van Strien zei geen hoge pet te hebben van de stichting. "Dijken waar ze onkruid op laten groeien, waait zo de polder in". Van Nieu wenhuijzen vond dit een terechte opmerking. Hij zegde toe hierover in overleg te treden met het Zeeuws landschap. Postma bena drukte nog eens dat deze aanplant de hoofdstructuur van het voor malige eiland beter uit laat ko men. In de visie van landschapsdeskundigen passen de knotwilgen langs de Rijksweg niet, zo liet Postma weten. Van Nieuwenhuijzen zei dat de com missie de rij kopbomen niet als groen lint beschouwd. "Ze zijn misplaatst". L. Goudzwaard stel de voor de dijk van de Slaakweg met bomen aan te planten. De nazorggroep van het asiel h'Onderdak te Bergen op Zoom zoekt, met name voor het eiland Tholen, serieuze vrijwilligers als nazorgmedewerker. De bedoeling is dat zij mensen bezoeken waar een dier uit het asiel is geplaatst, om na te gaan of alles naar wens is. Voor meer informatie kan con tact worden opgenomen met me vrouw T. Katgert, tel. 01670-65566. Als het aan de Natuurvereniging Tholen ligt, komen er jaarlijks di verse excursies door het Ramme- gors bij Oud-Vossemeer. Na de overweldigende belangstelling van zaterdag, waarbij zo'n 60 mensen meewandelden met en luisterden naar de heren Muis en Sauter van de Natuurvereniging, concludeer de men dat rondleidingen onder toezicht van een gids aantrekke lijk zijn. De start was bij de on langs in gebruik genomen vogel observatiehut. Daar was een klei ne expositie te zien van flora en fauna in en rond dit gebied. Sau ter, die de ochtendexcursie leidde, vertelde de deelnemers eerst iets over het Rammegors. Dit gebied, dat al vanaf 1972 in de belangstel ling staat, is een ingedamd slikken-, schorren- en krekenge- bied van de Oosterschelde. "Het is", aldus L. Sauter, "een prachtig voorbeeld voor ons hoe de schor ren en slikken die nu ingedamd zijn, er over 20 jaar uit kunnen zien. Het beeld van de toekomst zien we hier in Rammegorrr."Als bioloog ging hij vooral in op de plantkundige waarde van het ge bied, en rond de kreken kon men met de telescoopkijker vogels zien. Het feit dat er weinig vogels zijn, terwijl die er zijn bijzonder schuw zijn, wijten de leden van de Na tuurvereniging aan de overbeja- ging die er plaats vindt. "Meteen na de eerste publicatie in de krant ben ik al gebeld omdat wij te fel tegen de jacht zijn. Maar we blij ven proberen dit in te dammen. Want we houden onze poot stijf. De jacht is er beslist debet aan dat de stand van het waterwild achter uit gaat en dat de vogels'schuw worden. Ik weet ook wel dat het gebied groter is geworden, er is meer spreiding, maar in de natuur zou het ook betekenen dat er nu veel meer vogels een plaatsje ko men zoeken. En dat blijkt niet zo te zijn," aldus Sauter. De excursies die gemiddeld zo'n anderhalf uur duurden, vielen goed in de smaak en de vereniging zal initiatieven nemen om deze, zoals op Schou wen, in een bepaalde toeristische context te plaatsen. "Een boer die zijn bieten op de weg of in de berm stort, moet die voor het waterschap eerder giste-» ren, dan vandaag nog weg doen", zei een boze Van Nieuwenhuijzen. "Het waterschap is terecht zuinig op wegen en sloten, dat is in het belang van de ingelanden, maar .de Amev mag zomaar bomen in de sloot gooien. Eindbuizen en betuining is kapot gegaan en zon der dat er enige sanctie toegepast is, mocht het kappen van de bo men e.d. zonder meer doorgaan. Ik vond dat zwak, want de ber men zijn kapot en de wegen onder de modder", aldus Van Nieuwen huijzen. Hij kreeg bijval van A.G.M. Wis se. "Het geeft behoorlijk scheve verhoudingen", zo verwees Wisse ook naar bestraffing van boeren die bieten op verkeerde plaatsen deponeren en de Amev die met zijn zaakjes doorgaat. Dijkgraaf I.C. Hage zei zich erg kwaad gemaakt te hebben over het storten van de bieten, maar ook over de situatie bij het bos van Klompe. "Er zijn de nodige pittige gesprekken over gevoerd en er is correspondentie over ge weest. Zo'n muisje kan nog wel een staartje hebben." Het hoofd van de technische dienst, M.J. Giljam, had zich er ook al genoeg over opgewonden. "Het is explosief geweest, maar met een revolver kom je in de pro blemen, dus is het met overleg ge probeerd. Bovendien moeten we de formele weg bewandelen. Zo wel de Amev als de aannemer die de bomen rooit, is op het matje geroepen. Men is laks en de on derhandelingen zijn moeilijk. Als de rommel binnen enkele dagen niet opgeruimd is, dan volgen er sancties, maar dat is een proces van twee weken. Dan kun je pas handelen. De politie is er al bij ge weest en de ergernis is bij ons ook groot, maar je staat onmachtig", aldus Giljam.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 17