Ouderen zijn een dankbaar onderwerp Er is weer vertrouwen in de peuterspeelzaal Vijfhonderd bezoekers onderwijsmarkt De niet-alledaagse studie van Wiljan Venekamp (19) Komende twee decennia nauwelijks bevolkings groei Tholen/Flupland Bedrijvig voor vakantie Open huis TSG Verkooppraktijk Canisiusschool Donderdag 25 januari 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Fotograaf Piet Kooien over foto-actie De actie van Foto Tholen te Tholen, waarbij 65-plussers van Tholen en Sint-Philipsland gratis een foto van zichzelf kunnen laten maken, slaat enorm aan. Begonnen in oktober bij de heropening van de zaak is er zoveel belangstelling voor, dat fotograaf Piet Kooien heeft besloten ook deze maand nog met de ac tie door te gaan. Drempel verlaagd De bevolkingsprognoses van de provinciale planologi sche dienst voorzien voor het jaar 2000 nauwelijks groei voor Tholen en Sint-Philipsland. Daarbij wor den twee varianten gehanteerd. De nulvariant gaat er van uit dat zich in de komende jaren evenveel mensen in Zeeland vestigen als er vertrekken. In de trendvari ant is rekening gehouden met de ontwikkeling van de vertrekoverschotten gedurende de laatste jaren. Vier nieuwe bestuursleden voor Fabeltuin De ouders hebben weer alle vertrouwen in het bestuur en de leiding van peuterspeelzaal De Fabeltuin. Er ko men goede reacties en voor de nevenactiviteiten van de Thooise peuterspeelzaal is goede belangstelling. Dat kwam dinsdag aan de orde tijdens de ouderavond. De heer A.A. Meloen van de organisatiegroep Onder wijsmarkt, was woensdagavond na afloop zeer tevre den met de opkomst van dit jaar. "In totaal hebben we vanavond 500 personen, dat wil zeggen ouders én kin deren voor kunnen lichten over de mogelijkheden na de basisschool. We zijn vooral blij met het feit dat alle kinderen meekwamen". Gymnasium Afspraken Schoonmaakbedrijf Thooise studeert Chinees met 50.000 karakters Wiljan Venekamp uit Tholen 19 jaar jong, studeert Chinees. Na enkele jaren Ron calli deed ze in 1987 staatsexamen met als vakken Nederlands, Frans, Duits, Engels, aardrijkskunde en biologie. Daarna ging Wiljan een jaar in Las Vegas naar een High School. Ze was daar in een gastgezin en tijdens dat Amerikaanse schooljaar vulde zij haar kennis aan met vakken zoals theater en Spaans. Het verblijf in de U.S.A. was voor haar een prettige ervaring en zij houdt nog steeds contact met haar Amerikaanse vrienden. Helft valt af Duizend studenten Open Universiteit feerd. Zij hebben er spijt van dat ze geen foto van hun overleden man hebben. De meeste mensen laten foto's maken voor hun kin deren. Het was een mooi cadeau voor de sinterklaas en de kerst, ze- "Het idee is eigenlijk ontstaan omdat er nogal eens mensen bij me komen met een - meestal - on duidelijk vakantiekiekje. Vader of moeder is overleden en er is geen enkele mooie foto. Want ze staan wél op video of film, soms tijdens een feestje op de dia, maar een echt portret is er niet." Elke donderdag houdt Kooien nu 'bejaardendag'. "Het is wel ver standig dat de mensen tevoren even bellen, want het kost me ie dere keer toch wel een groot kwar tier. En dan kan ik voldoende tijd aan hen besteden." De eigenaar van Foto Tholen noemt het foto graferen van ouderen een prettig werk. "Met kinderen duurt het soms wel anderhalf uur voor je een goed resultaat hebt. Maar de borstfoto, want dat is de mooiste, is meestal snel geslaagd. Ik heb naast foto's van één persoon veel echtparen gehad, maar ook broers en zusters." De oudste die Piet Kooien gratis op de foto zette was Sinterklaas. "Die kwam op 4 december met vier van zijn Pieten de winkel bin nen. Natuurlijk heb ik hem gefo tografeerd en hij kreeg de foto gratis. Maar de Pieten moesten betalen. Als ik de foto maak, komen er dikwijls emoties los. Ik heb al veel alleenstaande vrouwen gefotogra- Zeeuwen in Brazilië. De stichting Zeebra (Zeeland-Brazilië) zamelt geld in om noodlijdende Zeeuwen in Brazilië te ondersteunen. Het gaat om een groep mensen wiens voorouders midden vorige eeuw emigreerden. Zij leven nu in kom mervolle omstandigheden. On langs is een geitenproject opgezet voor families in Holanda. Voor inlichtingen tel. 01177-1793. Uitgaande van de nulvariant heeft Tholen over tien jaar 20.049 inwo ners en Sint-Philipsland 2.391. Voor het jaar 2010 zijn de cijfers respectievelijk 20.850 en 2.468. Op 1 januari telde Tholen 19.085 inwoners en Sint-Philipsland 2.288. In de nulvariant wordt de komende decennia dus een groei verwacht. In de trendvariant is dat duidelijk niet het geval. De verwachte inwo nertallen voor 2000 en 2010 zijn voor Tholen respectievelijk 18.903 en 18.490 en voor Sint-Philipsland 2.209 en 2.087. De prognoses van de PPD zijn gebaseerd op de be volkingscijfers per 1 januari 1988. Een jaar daarna, op 1 januari 1989, waren de inwonertallen per woonkern: Tholen 5.951, Poort vliet 1.657, Scherpenisse 1.446, Sint-Maartensdijk 3.251, Stavenis- se 1.449, Sint-Annaland 3.007, Oud-Vossemeer 2.258, Sint- Philipsland 1.864 en Anna Jaco- bapolder 417. Voor heel Zeeland wordt in het jaar 2000 in de trendvariant een afname van de bevolking met 0.01 verwacht en in de nulvari- BEVOLKINGSGROEI Natuurlijke aanwas en migratiesaldo vanaf 1950. ker omdat ik in de winkel ook de lijsten erbij heb." De fotograaf is er van overtuigd dat hij met zijn actie de drempel heeft verlaagd. "Het bleek alle maal heel ontspannen te gaan. Ook waren er mensen die zeiden: ik betaal hem wel hoor! Maar dat was niet de bedoeling. Toch weet ik zeker dat er nog mensen be schroomd zijn om te komen. Ook zijn er die een addertje onder het gras vermoeden, maar achter docht is werkelijk niet nodig. Het is echt gratis, behalve de bijbestel lingen natuurlijk." Samen met zijn assistentes heeft Piet Kooien er elke donderdag werk mee, want soms moet ie mand ook worden bijgeschminkt. "Hier op het eiland hebben veel mannen vaak een mutsje op en dat geeft dan zo'n mooie grens op het voorhoofd. Die kleuren we dus een beetje bij. Wat weieens problemen opleverde waren de brillen. Nu zie ik pas hoeveel ouderen een bril dragen. De re flectie was niet altijd even gemak kelijk, positieve glazen reflecteren minder dan negatieve." De toegang tot de studio is bij Fo to Tholen geen probleem. "Vroe ger moest men de trap op, maar nu zit ik gelijkvloers. Daar hoeven ze dus niet tegen op te zien,'aldus fotograaf Piet Kooien. ant een groei met 0.22% (vergele ken met 1988). Maar niet alleen de omvang, ook de samenstelling zal veranderen. Het totale aantal jon geren (tot 20 jaar) zal tot 2010 met 10 a 16% afnemen. Vooral de leef tijdsgroep van 15 tot 19 jaar zal afnemen in grootte; het aantal kinderen t/m 4 jaar zal in de eer ste jaren iets toenemen, maar daarna toch ook sterk gaan dalen. De middengroep (van 20 tot 60) zal gelijk blijven, hoewel een ver schuiving optreedt naar oudere leeftijdscategorieën. En het aan deel ouderen (vanaf 60 jaar) zal sterk toenemen. Jaarlijks neemt het aantal 65-plussers met 0.6 a 0.7% toe, het aantal hoogbejaar den (80 met 1.2 a 1.5%. In ver gelijking met Nederland is Zeeland meer vergrijsd. Landelijk is 12.7% van de bevolking 65 jaar of ouder, in Zeeland is dit 15.3%. Door de snellere groei in andere provincies is het aandeel van Zee land in de totale bevolking van Nederland kleiner geworden. In anderhalve eeuw liep dit terug van ruim 5% tot minder dan 2.5%. Directeur A.A. Meloen van de Thooise scholengemeenschap vertelt kandidaat-leerlingen en hun ouders tijdens de onderwijsmarkt in ter Tolne over de mogelijkheden die zijn school biedt. "Natuurlijk haal je jaarlijks veel werk op je nek met de organisatie. Gelukkig hebben we steeds een prima onderdak bij de scholen van de heren Fondse en Kousema ker in Tholen. Daardoor kunnen we alle scholen voor voortgezet onderwijs uit de regio uitnodigen. Ook nu weer konden de leerlingen kiezen voor sessies bij de Christe lijke Mavo Tholen, Roncalli Scho lengemeenschap Bergen op Zoom, Petrus Canisius Bergen op Zoom, L.A.S. de Brug uit Steen bergen, de Lage Meren uit Bergen op Zoom, de Thooise Scholenge meenschap St. Maartensdijk, het Mollerlyceum, de Rijksscholenge meenschap en het Juvenaat uit Bergen op Zoom. Meestal geeft men zich op voor 2 of 3 scholen. Er zijn er natuurlijk bij die eigen lijk al beslist hebben, maar tijdens een avond als deze kom je van die betreffende school toch nog heel wat te weten. Mijn advies aan de ouders van de 24 aangeschreven basisscholen, waaronder ook die voor het speciaal onderwijs was ook nu weer: Let vooral op naar welke school het kind zelf graag toegaat, waar hij of zij graag wil blijven en wat hij of zij er verder mee kan". Uiteraard was de heer Meloen de ze avond ook als directeur van de TSG actief. "Het voorbeeld over doorstroming na de LTS had ik deze avond bij de hand", aldus Meloen. "Van een van onze oud leerlingen, J. van Oudenaarde, werd aan de aanwezigen verteld dat hij na MTS nu de HTS doet, een inspirerend voorbeeld dus. Er wordt nogal aan de weg getim merd om beroepsonderwijs te kie zen, want die mensen komen we straks te kort. Dat geldt ook voor meisjes, gelukkig hebben we enke le meisjes bij het LTO. Zelf heb ik de indruk dat meisjes eerder de technische kant kiezen, dan dat jongens naar het LHNO gaan. Maar wie weet, we hadden deze avond drie sessies met 70 perso nen, binnenkort houden we open dagen, al deze uurtjes van voorbe reiding voor de Onderwijsmarkt waren dus mijns inziens een goede investering". Ook rector drs. A. Petermeyer en conrector de heer J. Meulmeester van de Rijksscholengemeenschap vertelden aangenaam verrast te zijn door de drukte van deze avond. Ook zij hadden drie sessies met in totaal zo'n 240 luisteraars. 'Het Rijks' is landelijk de groot ste rijksscholengemeenschap en heeft thans 1611 leerlingen, waar van 264 afkomstig van Tholen en St. Philipsland. "Sinds september kunnen we onze leerlingen ook de gymnasiumopleiding aan onze school aanbieden. Nu is het pak ket dus compleet: mavo, havo, atheneum en gymnasium. Inmid dels hebben we toezegging gekre gen dat we er 8 nieuwe lokalen bij mogen bouwen als vervanging van de noodgebouwen. Dat zou bete kenen dat er aan 20 jaar pendelen van de leerlingen een eind komt. Maar wie weet, als de groei van het aantal brugklassers zich aan past aan de belangstelling die er vanavond was, hebben we welicht dan weer te weinig ruimte. We vin den deze Onderwijsmarkt op Tholen juist zo prettig omdat de kinderen meekomen. Uiteraard hebben we meer voorlichtingen. Vóór de kerst al in Bergen op Zoom, de zuid-westhoek, dus Hoogerheide, Ossendrecht e.d., die worden echter meestijds door de ouders bezocht. We leren jaar lijks van de vragen die door de aanwezigen gesteld worden zodat je zo uitgebreid mogelijk kunt in formeren. Daarbij vullen ouders die reeds kinderenop school heb ben dikwijls aan. Het was ook de ze avond leuk om oud-leerlingen te zien die nu hun zoon of dochter aan ons toevertrouwen. Een sterk punt is de dienstverlening van de BBA, de kinderen zijn binnen een uur weer thuis, dat is met de be hoorlijk verre afstanden ideaal. Ook als er lessen uitvallen bij ons worden de kinderen opgevangen met een studieuur of speciale op drachten. Dat geldt voor de le en 2e klassers. In het overblijflokaal is een toezichthoudster die aan taakbegeleiding doet. Deze me vrouw is afkomstig van Tholen, zoals trouwens meer docenten van Tholen komen. We trachten de kinderen bij hen in de groep te plaatsen, om de overstap te verge makkelijken. Ook doen we ons best om kinderen van eenzelfde basisschool of uit dezelfde ge meente bij elkaar te houden. We stellen deze voorlichtingsa vonden ook op prijs omdat je dan in wezen afspraken maakt meet de ouders. Je moet dus waarmaken wat je belooft en meer nog, je kunt er aan gehouden worden". Er waren deze avond volop infor matie folders aanwezig. De scho len die niet present waren stelden ook documentatie ter beschikking zoals de Groene School Kapelle en de Zeeuwse School voor zeevis vaart uit Vlissingen. Duidelijk merkbaar is dat de tegenwoordige schoolleidingen al hun informatie op de jeugd zelf richten, er is ge kozen voor de "je" vorm. Het boekwerkje van de Chr. Mavo laat foto's zien en brugklascoördina trice mej. Carla van Unnik, vertelt dat naar aanleiding van de eerdere vragenlijsten nu een "plaatje en een praatje" is samengesteld, zo dat de bezoekers alles te weten ko men over het reilen en zeilen van de school. Directeur Flikweert ging tijdens de sessies vooral in op de identiteit van zijn school. Dat het in 1989 niet allemaal zon der slag of stoot ging, blijkt wel uit het feit dat het bestuur 25 keer bij elkaar kwam. Sinds 1 januari hebben de leidsters Margriet Dela- haye en Ivon Noordhuizen een vaste aanstelling gekregen, terwijl aan Nell Nieuwdorp en Ellen Brasz een tijdelijk contract is aan geboden. Samen vullen zij de 42 uren die de Fabeltuin wekelijks open is. Men draait nu een jaar in het gebouw aan de Oudelandse- poort. In februari wordt een open dag gehouden, waarop vooral de ouders van twee-jarige peuters welkom zijn. In deze leeftijds groep is momenteel geen wachtlijst. De dames A. Schoep, T. Versluis (secretaris) en N. Bal legden hun bestuursfunctie neer. De aanwezi gen kozen (uit vijf kandidaten) vier nieuwe bestuursleden: de da mes E. van Hooydonk, I. Braai en H. Verkamman en de heer A. Walpot. Zij verdelen onderling de functies. Voorzitter mevrouw J. Provoost en penningmeester I. Moeliker completeren het bestuur. In het afgelopen jaar volgden twee bestuursleden een penning meesterscursus, de leidsters volg den de cursus 'Herkenning en gevolgen van kindermishande ling', er werden drie regiovergade ringen bezocht en eveneens drie keer een bijeenkomst van de werk groep Kinderopvang Tholen (in middels omgezet in een coördinatiecommissie). Ook werkten in 1989 stagiaires in de Fabeltuin. Om de hygiëne voor de peuters te waarborgen, is - na ja renlange klachten - een schoon maakbedrijf ingeschakeld voor het onderhoud aan het gebouw. Het financieel jaarverslag gaf een gezonde situatie van de peu- terspeelzaal te zien. Na de pauze sprak mevrouw H. Sentel, voorlichter bij de Ned. De Thooise scholengemeenschap houdt vrijdag en zaterdag open huis. Vrijdagavond tussen zeven en negen uur kunnen belangstel- j lenden terecht in gebouw de Oesterschelp aan de S. Lind- houtstraat in Tholen voor infor matie over de afdelingen lhno en mavo. Zaterdag tussen twee en vier uur staan de poorten van de afdeling Ito aan Onder de Linden in Sint-Maartensdijk open, alsme de die van de afdeling motorvoer tuigentechniek aan de L. Deurloostraat in Scherpenisse. De decanen van de TSG geven desge vraagd informatie over de moge lijkheden binnen de TSG en de vervolgopleidingen. China, een land met een opper vlakte van 9,7 miljoen vierkante kilometers, 130 maal groter dan de Benelux en bij elkaar naar schatting 958 miljoen inwoners. Een land dat voor westerlingen al tijd een bepaalde aantrekkings kracht heeft. Wellicht komt dat door de grote tegenstellingen die er zijn. Het heeft een geschiedenis waarin de verschillende dy nastieën een grote rol spelen. Er is een geweldig cultureel verleden, want wie kent niet Chinees porse lein, beeldhouwkunst, lakwerk, weefsels, enz. enz. Maar als je over China praat is ook "de taal" iets dat intrigeert. Wiljan Vare kamp doet er daadwerkelijk wat aan. Wanneer zij interesse voor de Chi nese taal kreeg? Eigenlijk tijdens positieve migratiesaldi Q negatieve migratiesaldi Vestiging Vertrek en vestiging vanaf 1950. Geboorte en sterfte vanaf 1950. 24.000 Tholen St.Philipslandr 1975 1980 1985 1990 1995 2000 2005 2010 haar examenjaar. Na Amerika werd besloten in september 1989 aan de Rijksuniversiteit te Leiden te beginnen met deze studie. "Er waren 90 eerste jaars en met Kerst zijn er al 20 tot 30 afgeval len", vertelt de Thooise studente. "Meestal blijft na een jaar de helft over. Het is een vrij pittige studie, die vier jaar duurt en na deze vier jaar kun je een jaar sta ge lopen in China. Het gaat via een beurs. Je kunt daar dan naar een universiteit en krijgt zakgeld. Maar ik wil niet wachten tot ik vier jaar klaar heb, ik wil eigenlijk liever al eerder bij voorbaat op va kantie, of een studietijd tussen door nemen, maar dat moet je dan wel zelf betalen. Ik zou in Tai wan Engelse les kunnen geven, en dan ondertussen rondkijken, rei zen en studeren. Maar dat zijn nog maar plannen. Voorlopig moet ik elke dag leren. Want naast de 19 college-uren in de week moet je zelf ook veel doen. Wat ik studeer is het zogenaamde Mandarijn-dialect. Dat is het al gemeen beschaafd Chinees, maar met dit dialect kun je bijvoor beeld niet in Kanton terecht. Het schrift lezen kan, want de karak ters zijn wel hetzelfde, maar de uitspraak niet. De toon waarop je een woord uitspreekt, geeft de be- 20 577 tekenis aan. Een karakter kan soms 4 betekenissen hebben. De Chinese taal bestuderen is nogal complex. Eerst zijn er twee basis jaren, daarin volg je cultuur, let terkunde, grammatica, de taal en de uitspraak. Daarna kan een keu ze worden gemaakt: management, Brandwondenstichting. Haar in formatie was gericht op de peuters en kleuters. Aan de hand van dia's werd de ouders duidelijk gemaakt dat preventie veel kan voorkomen, maar niet alles. Mevrouw Sentel maakte duidelijk dat brandwon den een pijnlijk en vaak langdurig ziektebeeld veroorzaken. Door goede eerste hulp is nu een betere opvang mogelijk. De ouders stel den volop vragen over donorhuid, huidtransplantatie en behandeling in het ziekenhuis. Mevrouw Sentel vond enkele aanwezigen bereid om in de week van 5 tot 11 novem ber in Tholen de collecte voor de Brandwondenstichting te organi seren. Tot nu toe werd alleen in Stavenisse gecollecteerd. Het aantal ingeschreven studenten bij het studiecentrum Middelburg van de Open Universiteit is de dui zend gepasseerd. Sinds de oprich ting in het najaar van 1984 trok het centrum al veel belangstelling en het aantal ingeschreven studen ten steeg jaarlijks. De meeste be langstelling gaat uit naar rechtswetenschappen (22%) en bedrijfs- en bestuurswetenschap pen (18%). Bij de Open Universiteit kan op dit moment een keuze worden ge maakt uit ruim 100 cursussen. El ke cursus bevat een afgeronde hoeveelheid lesstof, die als bouwsteen fungeert voor kortere of langere studieprogramma's. Ook kunnen naar eigen behoefte cursussen worden gecombineerd tot een op maat gesneden oplei ding. Binnenkort komt er een cur sus milieubeleid. Het volledige aanbod is te vinden in een studie gids, die bij het studiecentrum verkrijgbaar is. Vanmiddag ondertekenen de Open Universiteit, het gewestelijk arbeidsbureau Goes en het Ned. instituut voor bedrijfsgerichte opleidingen een contract inzake de opleiding Beleidsadviseur mi lieukunde. Tevens wordt over deze opleiding een brochure gepresen teerd, bedoeld voor werkgevers. De Petrus Canisiusschool voor lhno en ihno te Bergen op Zoom opent volgende maand officieel het nieuwe vaklokaal verkoop praktijk. Daarmee krijgt de school er een derde afdeling bij, naast de al bestaande richtingen verzorging en mode en kleding. Op 14 februari houdt de school een open dag en dan is ook het nieuwe lokaal te bezichtigen. De school voor lhno en ihno De Bongerd in Steenbergen houdt op 1 februari een open dag. Daar worden mededelingen gedaan over een marktgericht lbo- onderzoek en over de resultaten van een enquête onder oud leerlingen. De technische School in Steenber gen is bezig met herinrichting en uitbreiding van het laslokaal en ook heeft het ministerie 20.000 gulden beschikbaar gesteld om de inventaris van de timmerwerk plaats uit te breiden. De hogere beroepsopleiding tot verpleegkundige in Goes houdt zaterdag een open dag. In de praktijklokalen worden de monstraties gegeven van verpleeg kundig handelen. De opleiding kan als dagopleiding of in deeltijd worden gevolgd. De enige lagere agrarische school in Zeeland, de Groene School te Kapelle, hield op 17 januari en gisteren open dagen. De praktijk vakken kregen daar de meeste be langstelling. Door de komst van een agrarisch opleidingscentrum Zeeland in Goes - een samengaan van lager agrarisch onderwijs en andere agrarische opleidingen - is de toekomst van deze onder wijstak veilig gesteld. Wiljan Venekamp TaldlCUrSUS 23 318 problematiek etnische minderhe den, literatuur. Mij trekt politico logie en bestuurskunde wel aan. Onze docenten zijn veel niet- Chinezen. Ook krijgen we colle ges van mensen die na hun studie in China geweest zijn. Tot Kerst hebben we ons toegelegd op de ge schiedenis en de leefwijze van vroeger, nu zijn we met het heden bezig. De karakters, daar oefenen we in op oefenvellen. 2 Uren per dag moet je dan, wel met een nor male pen, die tekens overtrekken. Er zijn in totaal meer dan 50.000 karakters, gelukkig worden er da gelijks maar ongeveer 5000 ge bruikt. De oudste kern van een karakter bestaat uit een zoge naamde pictogram. Dat wil zeg gen een gestileerde afbeelding van een begrip. Zo was ooit het mens teken een mens. Dit klopt nu niet meer. Circa 90% van de tegen woordige karakters is samen gesteld uit 2 elementen waarvan het ene de betekeniscategorie waartoe het karakter woord) behoort aangeeft, bijvoorbeeld boom, metaal en het andere bij benadering de klankaanduiding. Voorlopig hoeven we nog niet te denken dat het karakterschrift zal worden afgeschaft. Er is in 1979 wel een internationaal transcrip tiesysteem ingevoerd, het zoge naamde "Pinyin". Ik hoef bij mijn studie dus nog niet aan een type-machine, laat staan aan een computer te denken! Een dergelijke studierichting is niet alledaags, maar Wiljan is heel enthousiast. Ze probeert weieens het gesproken Chinees bij films te volgen. Aan boeken heeft ze zich nog niet gewaagd. Dat haar Chi nees al goed genoeg was om een maaltijd te bestellen kan ze bea men. "Het was bij een afhaalcen- trum", vertelt ze lachend. Linea Recta begint in de week van 12 februari met vakantiecursussen Engels, Frans en Duits in het REC-gebouw in Tholen. Deze 15 weken durende cursussen zijn be doeld voor beginners en het ac cent ligt op het spreken en luisteren. Elke les duurt anderhalf uur. In oktober komen er vervolg cursussen die op deze cursussen aansluiten. Vanaf 6 februari brengt het REC de nieuwe cursus 'Kijken naar en praten over beeldende kunst na 1948'. Gedurende zes dinsdagoch tenden wordt - in het REC- gebouw in Tholen - aan de hand van dia's gekeken naar de verschil lende kunststromingen, van het impressionisme tot hedendaagse kunst. Voor beide cursussen kan men zich aanmelden bij het REC, tel. 01660-3194.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 13