Grote gevolgen St. Philipsland Natuurvereniging Tholen kiest opnieuw voor Sauter Dorps gedoe, ivoren toren en 2e elftal Wonden likken over 50 mille Zorg om opknappen woningen Een half miljoen voor verplaatsen bedrijven Tholen-stad is groeikern Cursus over verteltechniek J. de Jager weer lijsttrekker CDA Donderdag 25 januari 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Muzikant eerste PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Werkgroepen Jacht in Rammegors Kernenbeleid heet hangijzer Thoolse raad De spaanders vlogen er soms af, maandagmiddag tij dens de discussie over de nota 2000 in de Thoolse ge meenteraad. Het kernenbeleid was aan de orde en dat raakt ieder raadslid en iedere burger. "Waar zijn we toch mee bezig geweest", verzuchtte PvdA-fractievoorzitter J. de Bres maandagmiddag in de Thoolse gemeenteraad bij de vaststelling van statu ten van de stichting Wezen Armen te St. Annaland. Kijk uit Geen vetorecht Cryptisch Voor de verplaatsing van milieuhinderlijke bedrijven trekken b. en w. van Tholen 520.000 gulden uit via het fonds voor stads- en dorpsvernieuwing voor 1990. Subsidie Door lager budget voor stads- en dorpsvernieuwing Alle leden van de Thoolse commissie ruimtelijke ordening spraken hun teleurstel ling uit over het tegenvallende budget voor stads- en dorpsvernieuwing, dat Tholen dit jaar is toegewezen. De 1.046.888 gulden is 27.25% (bijna 4 ton) minder dan vo rig jaar. De commissie was vooral ongerust, dat door die bezuiniging minder slech te woningen kunnen worden opgeknapt. Streng Riolering Kosten voorspelt grote gevolgen voor de Fluplandse politiek. "Twaalf jaar is het goed gegaan omdat Gemeentebelang als een soort buffer tussen links en rechts heeft gefunctioneerd. De kans is aanwezig, dat PVAB en CDA de wethouders zullen gaan leveren. Het hangt ervan af, wie in maart de grootste rest heeft." Kosten constateert, dat er met zijn vertrek een hoofdstuk afgesloten wordt in de gemeentepolitiek van St. Philipsland. Bij de verkiezingen in 1986 was Gemeentebelang de kleinste partij met 12.39% van de stemmen. Kosten kwam dankzij een restzetel in de raad, terwijl J. de Jager toen met 15.35% een volle zetel ver overde. In 1986 liep Gemeentebe lang 2.97terug, terwijl het CDA 4.50% won. Gemeentebelang is ontstaan als afsplitsing van het CDA, waar Kosten eerst op de lijst stond, maar waar de leden de voorkeur gaven aan De Jager boven Kosten als lijsttrekker. Behalve SGP-raadslid L. den En gelsman vertrekt er door het te rugtreden van Kosten een tweede Fluplandse gemeentebestuurder. Naast Chr. van 't Hof voor de SGP, maakt W. Quak kans om de tweede nieuweling te worden. De opvolger van Bram Kosten is Wim Quak, plaatselijk actief als muzikant en bestuurslid bij de fanfare Concordia. Bovendien maakt hij zich verdienstelijk als bestuurslid van de Nederlandse Patiënten Vereniging in St. Phi lipsland. Quak is bedrijfsleider bij het zilveruienbedrijf fa. Ver- wijs(Hollands Hoeve) in zijn woonplaats. Hij stond in 1986 als tweede op de lijst en in 1982 als derde. Er zijn nu vijf kandidaten, tegenover zes in 1986. Behalve Kosten is H. Luyk van de lijst verdwenen, maar dat komt wegens vertrek uit St. Philipsland. De enige nieuweling is Jan Verwijs op de vijfde plaats. De lijst van Gemeentebelang, die overigens alleen met een nummer en niet met die naam mag uitko men in verband met de gevolgen van de nieuwe Kieswet, ziet er als volgt uit met tussen haakjes de plaats vier jaar geleden: 1(2). W. Quak(49) 2(3). M. v.d. Reest 3(5). J. Everaers 4(6). D.H. van Starkenburg(29) 5(-). Jan Verwijs De 38-jarige J. de Jager uit Anna Jacobapolder is voor de vierde keer lijstaanvoerder voor het CDA in Sint-Philipsland bij de gemeen teraadsverkiezingen op 21 maart. Nummer twee is, evenals vier jaar geleden, L.C. Vroegop (60). Ten opzichte van vier jaar geleden staan er vier nieuwe namen op de lijst, die door de leden is vast gesteld: J. Kot (4), J. Boudeling (6), T. Westerveld (8) en mevrouw R. Wisse-Bonte (9). A.W. Beur- kens, mevrouw N.J. Boudeling-de Visser, J. Nell en A.G.M. Wisse zijn geen kandidaat meer. De complete lijst, met tussen haakjes de plaats van vier jaar ge leden, is als volgt: 1.(1) J. de Jager (38), 2.(2) L.C. Vroegop (60), 3.(5) M.J. Quist (48), 4.(-) J. Kot, 5.(6) mevr. A.K. ten Hove-Wagemaker (55), 6.(-) J. Boudeling (44), 7.(7) mevr. mevr. A. van Strien-van Leeuwen (40), 8.(-) T. Westerveld, 9.(-) mevr. R. Wisse-Bonte. Tijdens de ledenvergadering wer den de bestuursleden J. Boudeling en A.W. Beurkens herkozen en werden zowel het landelijk model als de verkorte versie van het model-gemeenteprogramma aanvaard. J. de Jager De aanwijzing van Tholen als groeikern, in het streekplan Zee land, heeft betrekking op de kern Tholen. Dat schrijven gedeputeer de staten in een brief aan het ge- meéritebestüur. Burgemeester Van der Munnik deed die mededeling in de commissie ruimtelijke orde ning. De brief van g.s. komt in fe bruari in de gemeenteraad aan de orde. Burgemeester H.A. van der Munnik overhandigt de eerste personal computer set aan mej. J.M. Vermaas. Op de achtergrond wachten collega-ambtenaren op het moment dat zij hun p.c. in ontvangst kunnen nemen. Met 51 deelnemers is het PC- privé-project van de gemeente Tholen bijzonder geslaagd. Dat zei burgemeester H.A. van der Munnik donderdagmiddag in de hal van het gemeentehuis in Sint- Maartensdijk, waar de betreffen de ambtenaren hun computers konden afhalen. De eerste werd overhandigd aan mejuffrouw J.M. Vermaas uit Stavenisse, die bij het gemeentearchief werkzaam is. B. en w. hadden gerekend op 35 deelnemers en vroegen de ge meenteraad daarvoor om een bij drage. Daar moet dus nog een bedrag bij. Het computerproject bestond hieruit, dat de gemeente per aan te schaffen computer f. 1.180,- bijdroeg. Met leverancier Verjaal werd voor een basispakket (p.c., beeldscherm en printer) een prijs van f. 3.340,- overeengeko men. Voor de eigen bijdrage van de ambtenaren kan een renteloze lening door de gemeente worden verstrekt. Wie ineens betaalt, krijgt nog eens 200 gulden korting omdat het de gemeente geen extra rente kost. Van tevoren had het gemeente bestuur de ambtenaren op het hart gedrukt, niet aan het project mee te doen als men de computer alleen voor spelletjes wilde ge bruiken. "Daardoor zijn de deel nemers erg gemotiveerd," aldus Van der Munnik. Door de aan schaf van een computer voor thuis kan het gemeentepersoneel vertrouwd raken met de automati sering en meer inzicht krijgen in de werking en de mogelijkheden. Donderdag werd het opstarten van het systeem hen in een ander half uur durende instructie uitge legd. Om bij te blijven moeten de deelnemers aan het project ver plicht lid worden van de Philips Thuiscomputer Club. Behalve drie dozen kreeg iedere ambtenaar als cadeautje van leverancier Ver jaal een stofvrij scherm voor het toetsenbord. THOLEN 25 jan Klassiek Tholen, Stadhuis hal 20.15 u. 26 jan Open dag TSG, 19-21 u. 31 jan Jaarvergadering MAC- Tholen, 20 u. 10 feb Oriëntatierit MAC, Zoek- •weg 19 u. 14 feb Jaarfeest NCVB, Visnet 14 feb Natuurver, bij Platte- landsvr., patronaatsgebouw 15 feb Bijeenkomst Natuurver., Meulvliet 21 feb Bingo bejaardensoos, Schuttershof Tijdens de ledenvergadering van de Natuurvereniging Tholen, donderdag in 't Koffiehuis te Tholen, is L. Lauter door de 20 stemgerechtigde leden opnieuw tot voorzitter gekozen. Hij volgt daarmee R. Dingemans op, die tussentijds aftrad. Dingemans verwelkomde de aan wezigen en deelde mee dat door het gemeentebestuur van Tholen aan de vereniging een cadeaubon geschonken is. Zij kreeg deze ter gelegenheid van de installatie van de vogelobservatiehut als dank voor het vele goede werk dat zij deed. Op het rooster van aftreden ston den Jannie Boers en Fons van der Steen die beiden bij acclamatie herkozen werden. Voor een nieu we voorzitter was schriftelijke stemming nodig. 19 Personen ble ken de 'oude' voorzitter graag te rug te zien. Diegemans die de hamer aan zijn voorganger/opvol ger overhandigde zei te hopen dat de Natuurvereniging het aan blijft kunnen. "Er wordt van heel veel kanten een beroep op ons gedaan. Niet alleen intern, ook extern zo als bij het natuur- en milieuplan, de zoetwaterproblematiek, Oosterschelde als natuurmonu ment, het Rammegors. Allemaal dingen die op je afkomen, terwijl de vereniging zelf ook veel bezig heden heeft". Niettemin wenste hij Sauter veel succes. Het algemene praatje van de voorzitter ging over de interesse van de politiek in het milieu. Din gemans dankte iedereen van de vereniging voor de inzet en hij beslcfot met een uitspraak van Dante: "de een wacht op betere tijden, de ander pakt aan en gaat tot actie over. Onze vereniging be hoort gelukkig bij de laatste groep". Daarna deelde secretaris Julia Le- beau het werkplan voor 1990 mee: Op 15 februari zal de heer Mande- maker van de Kon. Ned. Natuur historische vereniging uit Middelburg een diaserie vertonen over het ontstaan van de duinen. Verder ook over Twente. Op 15 maart is er een praktijkavond o.l.v. Sauter over het zoetwater- organisme. Beide avonden zijn in Meulvliet. Op 26 april bezoekt de vereniging de heemtuin van de heer Struijs in Steenbergen en op 19 mei zal men naar Anna Jaco bapolder gaan om de eendenkooi en omgeving te verkennen. Op 23 juni is de afsluitende dagexcursie gepland, dan wil men nog eens door het verdronken land van Saeftinge, een zware excursie die niet voor iedereen geschikt is. Na de plannen voor de toekomst waren de werkgroepen aan de beurt om over hun seizoen te ver tellen. Mevr. Helleman had op een rijtje gezet wat de plantenwerk- groep dit jaar gedaan had. Tevens vroeg de plantenwerkgroep deze avond aan haar leden nog eens aandacht voor het FLORON- project. De tentoonstellingswerk groep, waarover mevr. T. Soomers een verslag gemaakt had, bleek enkele keren naar buiten te zijn getreden, o.a. tijdens de Molen dag en bij de hobbytentoonstel ling. Er waren plannen geweest een expositie te maken over land inrichting, doch deze materie was zo uitgebreid dat men de plannen moest laten varen. De groep had wel een kleine tentoonstelling in de vogelobservatiehut ingericht tijdens de excursies van zaterdag. De vogelwerkgroep bleek even eens een actief onderdeel van de vereniging: er waren tellingen van ganzen en kleine zwanen, men nam deel aan de jaarlijkse inter nationale kiekendief slaapplaat sen telling, de broedvogelinventarisatie, terwijl er voor het eerst een huiszwalu- wentelling op het programma stond. P. Stols vertelde verder over de kerkuil waarvoor nestkasten werden gemaakt en die broedge- vallen opleverden. "De planolo giewerkgroep kan men", aldus P. v.d. Reest, "beschouwen als een groep mensen die zich vanuit de natuurverenigingshoek met de landinrichting bezighoudt. Plano logie is een stukje ondersteuning naar elkaar toe, het is het uitwis selen van ideeën. Verder is men vertegenwoordigd in het Zeeuws overleg waarin ook de PPD en de Milieufederatie zitten. John Aertssen had voor de leden van de vereniging een verslagje ge maakt over zijn vogelopvangcen trum. Er werden ook weer suggesties gevraagd voor activitei ten in de toekomst: vogelexcursies in de Pluimpot, een bezoek aan de Kwadenhoek op Goeree, en er is iemand in Bergen op Zoom die een schitterende diaserie over vo gels schijnt te hebben, allemaal zaken die door het bestuur werden meegenomen. Nadat de financiële zaken zonder problemen waren doorgewerkt met een positief verslag van de kascommissieleden mevr. A. Hel leman en de heer J. Aertssen was de rondvraag aan de beurt. Hierbij bleek dat men nog'steeds vragen heeft over de plaats van de observatiehut. R. Dingemans heeft een gesprek gehad met men sen van het Zeeuws Landschap. De plaats is volgens hen gekozen uit landschappelijk en beheers- oogpunt. De Natuurvereniging heeft echter wat moeite met het feit dat de plaatsing na sa menspraak zou gebeuren, terwijl nu toch de mening van het Zeeuws Landschap de doorslag gaf. Men heeft afgesproken na een jaar de zaak nog eens te evalueren. Gesprekken over onderhoud en beheer lopen nog samen met na tuurvrienden St. Philipsland en het Zeeuws Landschap. Een heet hangijzer in de vereniging is de jacht in het Rammegors. Er wordt elke week gejaagd en de vogels reageren daar op, ze worden schuw of verdwijnen. Niet ieder een die daar jaagt heeft een ver gunning, zo werd de aanwezigen meegedeeld. Over het jachtrecht zal de Natuurvereniging spreken met natuur- milieu en faunabe heer van het ministerie van land bouw. Na afloop van de vergadering werd Dingemans door Louis Sauter bedankt. De vertrekkende voorzitter zal actief blijven als lid en meewerkend gids. Janny Boers bood een af scheidscadeau aan. Daarna volgde een dia- en video presentatie door P. van de Reest die als bioloog werkzaam is bij de Natuurbeschermingsraad in Utrecht. De videoband was ooit te zien bij het t.v. programma 'Van gewest tot gewest'. Op de dia's zag men kleine zoogdieren die in de wegbermen voorkomen. Of een zoogdier tot de kleine categorie wordt gerekend ligt aan het li chaamsgewicht van het diertje. Er waren plaatjes van muizen, we zels, etc. Ook werden de verschil len in bermen belicht, andere grondsoort, ander onderhoud, waardoor verschillende biotopen ontstaan. Het was een interessante afsluiting van de jaarvergadering. OUD-VOSSEMEER 27 jan Kaartavond v.v. Vosmeer, café De Hoop 20 u. 2 feb Liesbeth List, Vossenkuil 20.15 u. 20 feb Carnavalsavond AVB, Vos senkuil. SINT-MAARTENSDIJK 27 jan Open dag TSG 14-16 u. 31 jan Oranje-avond, Sint Maar- tenshof 19.30 u. 7 en 21 feb. Plattelandsvr. kettin gen rijgen, Haestinge 9.30 tot 11.30 u. 12 feb Milieu café FNV, Café Smerdiek, 20.15 u. SCHERPENISSE 27 jan Open dag TSG, 14-16 u. 17 feb Miel Cools, Holland Huis 20.15 u. POORTVLIET 22 feb Jaarvergadering NCVB SINT-PHILIPSLAND 25 jan Ruilverkaveling, De Wim pel 19.30 u. 29 jan Ruilverkaveling, Druiven tros 19.30 u. 7 feb Bijeenkomst Plattelandsvr. BERGEN OP ZOOM t/m 18 feb Liesbeth Rahder, Om ber en siënna, Markiezenhof 27 jan t/m 11 mrt Salon van Berg se kunstenaars, Markiezenhof 27 jan The magnificent 7 ride again, Stoelemat 20.15 u. 27 jan Damn, Botte Hommel 22 u. I feb ABN reisavond, Hofzaal Markiezenhof 19.30 u. II feb Koffieconcert, Hofzaal Markiezenhof 12 u. 11 feb Orgelconcert, Gertrudis- kerk 16 u. 23 feb t/m 4 mrt Ontwerpen car navalsoptocht, Markiezenhof film film film ROXY 1: The punisher - 16 j., vr 19 u., za 14 en 19 u., zo 14, 16.30 en 19 u., ma, di en do 20.15 u., wo 14 en 20.15 u. Old gringo - vr t/m zo 21.30 u. ROXY 2: Ghostbusters 11 - a.l., vr 19 u., za 14 en 19 u., zo 14 en 16.30 u., wo 14 u. Sex, lies and videota pes - 12 j., vr en za 21.30 u., zo 19 en 21.30 u., ma t/m do 20 u. CI- NEMACTUEEL 1: Back to the future 2 - a.l., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u„ zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma, di en do 20 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 2: Eric the vi king - a.l., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma, di en do 20 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 3: De avon den - a.l., vr, za en zo 21.30 u., ma t/m do 20 u. De Kassiere - a.l., vr en za 19 u., zo 16.30 en 19 u. Plat voet en zijn vriendjes - a.l. za, zo en wo 14 u. B en W waren er aan het eind van de nota 2000 zelf al achter geko men, dat de praktische toepassing van de idealen niet zo eenvoudig is. "Streven naar welvaart en bloei in het gehele gemeentelijke gebied van Tholen, zodanig dat de belan gen van de gehele bevolking zo goed mogelijk worden gediend. Zelfs als alle raadsleden op grond van harde argumenten overtuigd zouden zijn van de juistheid van een bepaalde beslissing, dan houdt dat nog niet in dat de gehe le bevolking die mening deelt. Het gevolg is daarom vaak dat een compromis gezocht moet worden, dat in elk geval voor de meerder heid van de raad aanvaardbaar is", zo was de conclusie van b en w. Een krappe meerderheid van 9-8 stemde tenslotte met de nota 2000 in, maar erg overtuigd van harde argumenten bleken ze niet te zijn. De twijfels bleven. De raadsleden Van der Linde, Van Gorsel, Van Belzen en mevr. Deurloo kwamen vooral op voor de positie van Tholen. PvdA-lid Van der Linde stelde, dat b en w in hun nota een tegenstelling gescha pen hadden tussen Tholen en St. Maartensdijk. Van Gorsel sprak over het ivoren torentje in het ge meentehuis. Volgens hem zou het gemeentelijk elftal met het wegha len van de hele goede spits Tholen-stad niet meer winnen. "De spits heeft immers uitstraling op de zwakkere spelers", aldus het VVD-raadslid. Van Belzen stelde, dat iets kunst matigs in stand houden, veel moeite en energie kost en bij de minste tegenwind gaat de zaak dan nog overstag. Hij wilde de na tuurlijke ontwikkeling in Tholen niet bevriezen ten gunste van een kunstmatige ontwikkeling in St. Maartensdijk en de rest van west Tholen. Burgemeester Van der Munnik bracht naar voren, dat het tasten en zoeken is naar oplossingen voor handhaving van de leefbaar heid in alle zeven kernen. "We moeten ons niet verbeelden, dat alle processen te sturen zijn. Drie kwart wat gebeurt, gaat buiten de gemeente om. We kunnen alleen voorwaardescheppend bezig zijn en tijdelijk onze defensie verster ken, maar het gaat om het totale elftal." Hij verwierp de door Van der Lin de en mevr. Deurloo geschetste te genstelling tussen Tholen en St. Maartensdijk. "Ik heb een hekel aan dorps gedoe. Dat is verre van ons", aldus de burgemeester. Via de omroep Zeeland kwam de nota 2000 ook ter sprake. M.C.J. Kosten, oud-voorzitter van de ZLM-kring, verklaarde voor de radio, dat Tholen aantrekkings kracht op zich heeft en St. Maar tensdijk wordt bevoordeeld. Desondanks loopt het inwonertal terug. De radioreporter conclu deerde, dat Tholen het tweede elf tal inzet en het eerste elftal aan de kant laat staan. Juridische kosten gemeente tegen Wezen Armen "Alleen aan juridische kosten heeft de gemeente al 50.000 gul den uitgegeven en dan reken ik nog niet de tijd die er binnenska mers aan besteed is. Er zijn legio vergaderingen over gehouden en rapporten aan gewijd. Als ik het resultaat zo zie, had het anders ge kund", concludeerde De Bres. Het touwtrekken over de bevoegd heid om statuten van de Wezen Armen te wijzigen, leidde tot een lange en kostbare juridische pro cedure. De door de gemeenteraad op 23 februari 1987 vastgestelde statuten werden door de Middel burgse rechtbank afgewezen en op voorstel van b en w ging de meer derheid van de raad daartegen in hoger beroep. Zover kwam het niet omdat tus sentijds door advocaten van beide partijen overeenstemming werd bereikt. In feite was dat er al in 1987, behalve over artikel 22. De gemeente wilde alleen de bevoegd heid hebben om de statuten te wij zigen, maar dat wilde de Wezen Armen niet. Het nieuwe artikel 22 luidt nu: De raad der gemeente Tholen is bevoegd statuten te wijzigen mits overeenkomstig een door het bestuur(van de Wezen Armen) goedgekeurd ontwerp. Het bestuur is bevoegd de gemeente raad voorstellen tot wijziging van de statuten te doen. De Bres vond, dat je met een prijskaartje van 50.000 gulden meer dan op de koffie komt. "Wij hebben altijd bezwaren gemaakt om in hoger beroep te gaan, maar het moest erdoor en met 5 stem men tegen is dat ook gebeurd. Na verloop van tijd is men blijkbaar toch tot overeenstemming geko men en als ik het resultaat zie, zegt ik: kijk in de toekomst uit voor juridische procedures als de ze", aldus de Pvda- fractievoorzitter. ik het een heel eind zijn", liet VVD- "Daar kan mee eens fractievoorzitter J.L. van Gorsel weten. "De kosten liegen er niet om. Je procedeert om een koe, maar je geeft een koe toe. Jammer dat dit zo gebeurd is, want het kost de gemeenschap veel geld. Had er niet eerder een zinnig ge sprek kunnen plaatsvinden? Onze fractie heeft eerder al het voorstel gedaan waarover nu overeenstem ming is bereikt", aldus Van Gorsel. P. van Belzen noemde het een goede zaak, dat er statuten zonder vetorecht vastgesteld worden. "In positieve zin zijn gemeente en We zen Armen veroordeeld tot elkaar. Er zullen wonden gelikt worden, maar ik hoop dat het goed gaat", aldus het RPF/GPV-raadslid. "Na getouwtrek staat de zaak goed op de rails. Er moet nu weer maar gewerkt worden", conclu deerde W.C. van Kempen(CDA). SGP-fractievoorzitter J. van der Jagt noemde het helemaal geen verrassing dat de juridische proce dure voor de gemeente zoveel geld zou kosten. "B en W wilden ho ger beroep en de raad heeft dat gevolgd, maar ik ben blij dat er nu overeenstemming is", aldus Van der Jagt. Burgemeester H.A. van der Mun nik beperkte zijn antwoord tot drie conclusies: 1. als we de wijsheid tevoren in pacht hadden 2. het is niet voor niets geweest 3. in wezen zijn we niet armer ge worden. Van Kempen sprak over 'een cryp tisch antwoord' en Moerland bestreed, dat de gemeente niet ar mer geworden was: 30.000 gulden, stelde hij, aangezien b en w eerder gezegd hadden, dat de juridische kosten 20 mille zouden bedragen. "Een essentiële zaak om prioritei ten te stellen," aldus J.L. van Gor sel, die vond dat de gemeente een taak heeft om bij te dragen aan een beter leefmilieu. M.A.J. v.d. Linde dacht er anders over. "Het gaat vaak om bedrijven die over last in de buurt veroorzaken. Dat kan ook op andere manieren wor den aangepakt. Nu geven we al tijd nog meer uit om te slopen en saneren dan om te verbeteren." "Het hangt van de mate van hin der af. Dat is niet altijd met plaat selijke middelen op te lossen," zei de burgemeester. "Ik blijf er voorzichtig mee," merkte K.A. Heijboer op. "Het is geen gemeentelijke taak om be drijven die uit hun jasje zijn ge groeid te verplaatsen." Van der Linde viel hem daarin bij. "Bloei ende bedrijven moeten zelf de consequenties dragen. Een ge meentelijke bijdrage gaat me dan te ver." J.L. van Gorsel liet een ander ge luid horen. "Als ik een Thools be drijf was, ging ik eerst eens bij buurgemeenten praten of ik daar niet met een aantrekkelijke subsi die heen kon," merkte hij sar castisch op. "We moeten de werkgelegenheid in het oog hou den, dus Tholen mag best wat rui mer zijn." Dat ging Van der Linde te ver. "Dan maak je van het stadsvernieuwingsfonds een semi- werkgelegenheidspot." Van Gorsel ontlokte ambtenaar C. Nuijten een reactie, toen hij zei dat be staande Thoolse bedrijven zelf hun verplaatsing naar een in dustrieterrein moeten betalen, ter wijl bedrijven van elders subsidie krijgen. "Bedrijven uit de eigen gemeente en uit West-Brabant kunnen in gelijke mate van de pre mieregeling gebruik maken," al dus Nuijten. Ook burgemeester Van der Munnik bestreed, dat de eigen bedrijven minder kansen zouden hebben dan bedrijven van elders. "Bovendien weet u heel goed, dat niemand met de Thool se regeling kan concurreren." De stichting Regionale Geschied beoefening Zeeland organiseert een cursus 'Zeeuwse historie en verhalen'. Doel daarvan is het bij brengen van vertel- en presentatie technieken, waarbij zowel de inhoud en structuur, als li chaamstaal en soort publiek aan dacht zullen krijgen. Bestaande verhalen, die door mondelinge overlevering tot ons gekomen zijn, worden ondermeer in de cursus gebruikt. Aan het einde van de cursus heeft men een inzicht ge kregen hoe historisch materiaal en eigen beleving beeldend en inte ressant te vertellen zijn. De cursus bestaat uit zes bijeen komsten in de Zeeuwse Biblio theek te Middelburg en begint op 29 januari. Aanmelding bij de stichting, tel. 01180-30339 of 30285. "Het aantal slechte woningen is nog steeds groot. We kunnen ons niet veroorloven minder te doen," zei M.A.J. v.d. Linde. Minder was hij, evenals zijn collega K.A. Heij boer, te spreken over het oogmerk van bezuiniging bij het wijzigen van de gemeentelijke verordening betreffende subsidie voor verbete ring van door de eigenaar be woonde woningen. "Ombuigen in een neerwaartse richting, zoals in het stuk staat, is volgens mij nooit de bedoeling geweest. Wél nutti ger besteden van de beschikbare gelden," aldus Heijboer. Van der Linde vroeg zich af hoe het colle ge het hoge percentage slechte wo ningen wil terugdringen, met bezuiniging als hoofdmotief voor het veranderen van de verorde ning. J.L. van Gorsel daarentegen meende, dat door de wijzigingen de prioriteiten op de juiste plaats komen te liggen. Zo moeten wo ningen voortaan ouder dan 40 in plaats van 25 jaar zijn om voor subsidie in aanmerking te komen. De kosten van de verbetering moeten minimaal 15.000 gulden zijn. Na het treffen van de voor zieningen moet de gehele woning constructief-technisch in goede staat zijn en voldoen aan de eisen van bewoonbaarheid. De moge lijkheid om in fasen te verbeteren wordt in de gewijzigde verorde ning afgeschaft. "Kan dat niet worden aange past?" wilde v.d. Linde weten. "Ik heb begrip voor mensen die zich niet direct in de schuld willen steken en daarom hun woning in fasen verbeteren." De burgemees ter zegde toe te bekijken of een hardheidsclausule hierop van toe passing is. Bij financiële proble men zal elk geval op zich bekeken moeten worden. "Maar wel streng. We willen immers terug naar een groter stuk zekerheid. Bovendien is de regeling gericht op een verbetering van het wo ningbestand," zei de burgemees ter. Hoewel de regeling onaan trekkelijker lijkt, denkt Van der Munnik niet dat het mensen er van weerhoudt om een wat oudere woning te kopen en op te knap pen. Voor 1990 wordt 450.000 gul den voor woningverbeterig gere serveerd. Van der Linde pleitte voor goede voorlichting en advisering door de ambtenaren en had toch wat moeite met verlaging van de bij drage voor bepaalde onderdelen. "Die werden in het verleden over- gesubsidieerd," aldus hoofd ge meentelijke ontwikkeling H.Th.W. van Veen. Van Gorsel informeerde naar mogelijkheden om door par ticulieren verhuurde woningen op te knappen. Volgens Van Veen kan dat in het kader van de wo ningwet. Uit het bedrag voor dorps- en stadsvernieuwing wil het gemeen tebestuur 75.000 gulden reserve ren voor bijdragen in de verhuis- en inrichtingskosten voor bewo ners van huurwoningen van Beter Wonen. Verder wil het college de bijdrage voor rioleringswerken met een kwart verminderen tot 75.000 gulden. Het restant moet uit de reserve openbare werken komen. Door vertraging bij de rijksover heid zijn Tholen en Sint- Maartensdijk nog niet aangewe zen als beschermd stadsgezicht. Dat wordt binnenkort verwacht, zodat voor de procedures 25.000 gulden wordt gereserveerd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 11