Bos van Klompe wordt vernieuwd Landbouw gebruikt al minder mest stoffen en bestrijdingsmiddelen Aanleg van fietspad met ruilverkaveling St. Philipsland Floron inventariseert planten met computer De Thoolse landbouw werkt aan nota 2000 Amev kapt populieren bij Anna Jacobapolder Verbetering 6 kilometer polderwegen Opslag verfafval in Vlissingen Excursies door het Rammegors Donderdag 18 januari 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Reactie op lacune in gemeentelijk stuk De komende weken vormt de concept-nota Landbouw 2000 onderwerp van bespreking binnen verschillende landbouworganisaties op Tholen. ZLM- kringvoorzitter J.L. van Gorsel verwacht dat de nota in februari aan de gemeentebesturen van Tholen en Sint-Philipsland kan worden aangeboden. Veranderingen Lijsten Milieuvraagstuk staat centraal tijdens gezinsstudiedag agrarische sector Het gebruik van meststoffen en bestrijdingsmiddelen in de landbouw loopt al enkele jaren terug. Die indruk bestaat bij meerdere instanties, die met de landbouw te maken hebben. Maar cijfers ontbreken om dat gege ven hard te maken. Geïntegreerd systeem Milieu Beleidsplan Alternatieven Subsidie Kwaliteit "PAPA, DAAR SNAP IK NOU NIKS VAN!" 'De fyddat 'Kofi Versterking natuurwaarden in en rond Bruintjeskreek Verbetering van de concurrentiepositie en de werkomstandigheden in de landbouw via verbetering van de verkaveling. Dat is de belangrijkste doelstelling van het voorontwerp-plan voor ruilverkaveling in St. Philipsland. Het is met name gericht op het ruilen van kavels en de uitvoering van daaruit voortvloeiende werken. Om de hoofdstructuur van het landschap te accentueren is in het plan dijkbeplanting opgenomen. Verder wordt o.m. gedacht aan het versterken van de natuurwaarden in en 'rond de Bruintjeskreek. Noorddijk In Meulvliet te Tholen wordt woensdag door de Natuurvereniging Tho- len een informatie-avond georganiseerd in verband met het Floron- project. Een lid van de politiehondenvereniging de Schaerepe Bliek bezig me( de training van een hond in het bos van Klompe bij Anna Jaco- bapolder. De populieren zijn na 35 jaar gekapt, maar het bos wordt opnieuw ingeplant. De nota is een reactie op de ge meentelijke visie 'Tholen naar 2000'. In dat stuk komt de land bouw nauwelijks aan bod, waar op door M.C.J. Kosten en P.K.M. Stouten in de commissie be drijfsleven werd gewezen. De op merking van wethouder J. Versluijs, dat reacties van die zijde welkom waren, heeft geleid tot de landbouwnota. Initiatiefnemers zijn de dagelijkse besturen van de ZLM-kring Tholen/Sint- Philipsland, de Vereniging van Bedrijfsvoorlichting, de agrari sche commissie van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, de RAK, CBTB, SEV en DLV. De nota geeft een aantal verwach te ontwikkelingen aan, waarin de gemeente een rol zou kunnen spe len. Daartoe wordt een aantal aanbevelingen gegeven. Onder werpen die aan de orde komen zijn de glastuinbouw (ook met aspecten als electriciteits- en gasleidingen), zoet water, droog bloemen en bloemzaden, boom kwekerijen en fruitteelt, het kamperen bij de boer en de vee houderij. Maar ook de milieu- eisen, die mogelijk een milieu vriendelijkere en arbeidsintensie vere landbouw tot gevolg hebben, de andere bouwplannen die mo gelijkheden openen voor verwer king van landbouwprodukten op Tholen. De werkgelegenheid die er kan bijkomen dus, maar ook het stoppen van bedrijven. "De landelijke overheid dient voorwaardenscheppend bezig te zijn. Ons de tijd te geven op ver anderingen in te spelen en onze bedrijven aan te passen. Ruimte te laten voor investeringen. Nieuwe ontwikkelingen te stimuleren, want naar mijn oordeel zijn er ze ker mogelijkheden en die zijn het onderzoeken waard,'zei Van Gor sel tijdens de gezinsstudiedag in Sint-Annaland. De stichting Plantaardige Produktie Zeeland - die naar alternatieven en afzetmo gelijkheden zoekt - noemde hij een goede zaak. "Wellicht is het te overwegen ook voor Tholen en Sint-Philipsland een zogenaamde stuurgroep in het leven te roepen, die voor ons gebied initiatieven kan ontwikkelen," aldus Van Gor sel. De landbouw kent volgens hem de verantwoordelijkheid te genover milieu en leefomstandig heden en wil een bijdrage leveren. Maar wel op een realistische en nuchtere wijze, met het oog op het economisch haalbare. Op de gezinsstudiedag waren zo wel de gemeente als het water schap aanwezig met een stand. Daarin was informatie te verkrij gen over bemesting, het nationaal milieubeleidsplan, de wet bodem bescherming, basisvoorziening zoet water e.d. Het ministerie van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en mi lieubeheer (VROM) heeft met de Nederlandse vereniging van ver werkers van chemisch afval (NCVA) overeenstemming bereikt over het tijdelijk opslaan van verf afval. Bij de NV Havenbedrijf van Vlissingen wordt een tijdelijke opslagcapaciteit van 3.000 ton en zo mogelijk 5.000 ton verfafval in gericht. Verwacht wordt dat me dio 1990 bij de ATM een verfafvalbehandelingsinstallatie is gerealiseerd. Het 6 ha grote bos van Klompe bij Anna Jacobapolder is gekapt en wordt opnieuw ingeplant met po pulieren. "Economisch gezien is het bos kaprijk", zegt dhr. Van de Brink van de verzekeringsmaat schappij Amev. "Het hout heeft nu de hoogste waarde, maar het is een produktiebos, zodat er weer nieuwe bomen geplant worden. Volgens de Boswet moet dat bin nen drie jaar na het vellen van de oude bomen gebeuren. Herplant is verplicht en het ministerie van landbouw controleert dat, zoals er ook vergunning gegeven is voor het kappen", aldus de Amev- woordvoerder. Volgens mevr. Klompe dateert het bos van najaar 1954/voorjaar 1955. "We hebben het bos destijds voor de houtexploitatie aangeplant, maar later bleek het hout niet zoveel meer waard te zijn, zodat onze opzet ook veran derd is. Zo'n vijftien jaar geleden is het bos toen aan de Amev ver kocht. Een deel is nooit beplant geweest. Dat stuk is nog een poos je als sportveld gebruikt en mijn man heeft het nog beboerd. De laatste jaren gebeurt dat door Jo- han Verwijs." Vaste gebruiker van het bos van Klompe was intussen ook de poli tiehondenvereniging de Schaerepe Bliek. "We zijn ons bos tijdelijk even kwijt", vertelt Leen Nie- mantsverdriet. "Er waren al heel veel dode bomen en bij storm sneuvelden er elke keer weer. Het is nu een kaal gezicht, alleen de stronken zijn blijven zitten. De bomen zijn afgezaagd. Dit voor jaar wordt het bos met subsidie weer helemaal aangeplant. In het najaar hopen we al wat bos te zien." De caravan van de hondenvereni ging is in het voormalige bos blij ven staan. De Schaerepe Bliek wijkt voor de training uit naar Schou wen-Du iveland en Le pelstraat. "Voor de begeleiders is dat vervelender dan voor de hon den", zegt Niemantsverdriet. De vereniging heeft twee leden zien afvallen, maar over de kwali teit van de honden is hij des te meer tevreden. "Twee hebben er met lof het certificaat politiehond I gehaald en gaan nu door voor object-bewakingshond. Een derde hond toont zeer goede eigen schappen en ook die is in training. Samen met Rien Moerland ben ik uitgenodigd voor nationale wedstrijden: in juni in Lepelstraat en in oktober op Schouwen- Duiveland." De Schaerepe Bliek heeft nog 6 le den en 3 honden in training. Floron staat voor: Floristisch On derzoek Nederland. Dat is een stichting die in het leven is geroe pen om met geld van de rijksover heid te komen tot een gegevens verwerking in geautomatiseerde bestanden. De gegevens van het Floron zullen worden opgeslagen bij het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De landelijke coördinator is drs. Weedam, ondermeer bekend als de samensteller van de Oecologi- sche flora. Daarnaast zijn er in Nederland 21 regionale coördina toren, waarbij Maurice Jansen voor de provincie Zeeland verant woordelijk is. Hij zal woensdaga vond aan de hand van dia's uitleg geven. Floron wil met hulp van zoveel mogelijk amateur-floristen proberen van 105 gemakkelijk herkenbare plantensoorten als margriet, kruisdistel, speenkruid en zeeaster, de verspreiding in het land na te gaan en te volgen. De bedoeling is dat op deze wijze de voor- of achteruitgang van de ze soorten opgemerkt wordt. Om dat planten groeien op door hen zelf geselecteerde plaatsen, vor men de resultaten van dit onder zoek een aanwijzing van hoe het met de kwaliteit van ons milieu is gesteld. Tevens geeft het aanvul lende informatie omtrent de waar de van de natuurgebieden en is het van nut voor behoud en herstel hiervan. Medewerkers aan dit project ont vangen één of meer zogenaamde streeplijsten met de namen van deze 105 wilde plantensoorten, waarbij ze moeten aankruisen welke in een bepaald jaar op een bepaalde vierkante kilometer zijn gevonden. De streeplijsten kun nen bij de regiocoördinator wor den aangevraagd en moeten op het eind van het seizoen daar weer worden ingeleverd. De gegevens worden daarna verzonden naar de landelijke coördinator. Tevens zul len ze worden opgeslagen bij de Provinciale Planologische Dienst (P.P.D.). Natuurlijk kan iedereen ook over andere soorten gegevens opsturen. In principe zijn aan het werk zelf geen kosten verbonden. Streeplijsten en -kaarten worden gratis verstrekt. Wel is het zo dat geïnteresseerden en medewerkers zich kunnen abonneren op 'Het Blad' het orgaan van, de Zeeuwse floristen. Hierin staan allerlei Floron-mededelingen, excursie aankondigingen en verslagen, bij zondere plantenvondsten, enz.. Het waterschap Tholen wil dit jaar bijna zes kilometer polderwe gen op Tholen en Sint-Philipsland verbeteren. Daarmee is een bedrag van f. 502.000,- gemoeid. De we gen zijn allemaal aangelegd tij dens de herverkaveling, in de jaren 1955 tot 1961. Het gaat om de volgende wegen: Hertenkamp-Gemaalweg (940 m), Mosselhoekseweg (745 m), Boom- dijk (683 m) en gedeelte Ceres weg (352 m) bij Tholen, Schapenweg (1.050 m) en Tichelaarsweg (1.150 m) bij Poortvliet en een gedeelte van de Lange Kruisweg (960 m) op Sint-Philipsland. De lengte- en dwarsprofielen van deze wegen zijn vervormd, er is in sterke mate scheurvorming opge treden. De spoorvorming en ver zakkingen in het wegdek worden hersteld met een uitvullaag van grindasfaltbeton. Dan wordt een deklaag van hetzelfde materiaal aangebracht en tenslotte een slijt laag. "We proberen van de industrie die cijfers te krijgen, maar tot nu toe willen ze die nog niet kwijt," zei ir. J. Gerritsen van de commissie mi lieuvraagstukken bij het Land bouwschap donderdag in de Wellevaete in Sint-Annaland. Daar hielden vier Thoolse land bouworganisaties de jaarlijkse ge zinsstudiedag. 'Is er economisch perspectief voor milieu vriendelijke produktie en produk- tiewijzen' was het thema van de bijeenkomst. Gerritsen noemde het van belang om dergelijke zaken zichtbaar te maken naar de overheid toe. "De landbouw is nu zoveel in beeld, dat Jiet lijkt of ze de grootste ver vuiler is. Maar dat is niet zo. De grootste vervuiler is de petroche mische industrie, maar die schermt steeds met de resultaten die al zijn geboekt om iets tegen de vervuiling te doen." Het niet zichtbaar kunnen maken van wat op de bedrijven al op milieuge bied gebeurt noemde Gerritsen 'onze frustratie'. Tijdens de dis cussie kwam de public relations opnieuw ter sprake. Gerritsen: "De landbouw heeft een stichting voor p.r., maar een slechte bood schap kan de p.r. niet verkopen." Drs. T. Elzinga van de 3 ZLO's had de indruk dat er behoefte is aan informatie over het milieu. "Op dit moment wordt onder zocht of we genoeg doen of niet. We zijn benieuwd wat daar uit komt." Hij wees op het wekelijkse half uur (woensdag om 12.32 uur) dat de landbouw aan bod komt bij Omroep Zeeland. Ir. A.J. Riemens van het proefsta tion Lelystad (PAGV) haalde er het proefproject geïntegreerde landbouw bij. Veertig bedrijven gaan daaraan voor 100% mee doen. "Wat daar uitkomt, kun je volgend jaar al naar de politiek aangeven. Da's ook 'n stukje p.r." Met het geïntegreerd systeem zijn in Nagele proeven gedaan. De conclusie daarvan is, dat er ge concurreerd kan worden met het gangbare systeem. De besparing op bestrijdingsmiddelen is zo'n 55%, terwijl organische mest de kunstmest vervangt. Riemens ver telde er wél bij, dat dit resultaat bereikt was met alle aanwezige kennis en ervaring op het proefstation. In de praktijk zou het best minder positief kunnen uitpakken. "Er zal per bedrijf naar oplossingen moeten worden gezocht," zei hij. Op het proefsta tion ('semi-laboratorium situatie') kostte het geïntegreerde systeem nauwelijks meer arbeid. In de praktijk sloot Riemens 2 3 uren meer per hectare niet uit. "Maar die hebt u gemiddeld in het jaar wel over." Hij hamerde er ook en kele keren op, dat geïntegreerde landbouw niet hetzelfde is als biologisch-dynamische landbouw. Op"een vraag van M.C.J. Kosten merkte Gerritsen op, dat men in het buitenland in feite veel geïnte- greerder bezig is dan in Neder land. "De Nederlandse landbouw is de meest intensieve in Europa, met daardoor een enorm gebruik van mest en kunstmest." Het terugdringen van het gebruik van meststoffen en bestrij dingsmiddelen is één van de doelstellingen in het Nationaal Milieu Beleidsplan. In het jaar 2000 moet er een evenwichtsbe- mesting met fosfaten zijn, alsme de een acceptabel verlies van stikstof en ammoniak. De uit stoot van het laatste moet met 70% omlaag. Bestrijdingsmidde len moeten met de helft worden verminderd, terwijl de minister naderhand heeft aangegeven dat hij die middelen wil verbieden, die langer dan zes weken nodig heb ben om zich - na gebruik - met de helft af te breken. Het gebruik van zware metalen moet tot het strikt noodzakelijke worden beperkt. "Al deze middelen worden ingezet omdat er een economisch voor deel mee te behalen valt. Dus re ductie kan niet zonder dat het geld kost," zei ir. Riemens. Het be perken van de grondontsmetting werd vanuit de zaal als een moge lijkheid geopperd, maar de des kundigen hadden daarover hun bedenkingen. Gewoon eerlijk toegeven dat er problemen zijn, maar zeggen: wij staan met de rug tegen de muur, dus help ons en geef ons de tijd. En binnen drie tot vier jaar iets op papier hebben. Dat moet in de ogen van Gerritsen de houding van de landbouw naar de overheid zijn. Overigens onderschreef hij een opmerking uit de zaal over de warrige presentatie van het beleid en de hoeveelheid van nota's. "Daar staan bovendien tegenstrij digheden in, dus de overheid moet de hand ook in eigen boezem ste ken," zei hij. Ook de centrale raad voor het milieu heeft die kritiek aan het adres van de minister geuit: er moet toetsing plaatsvin den aan nota's die eerder versche nen zijn. Ir. L.J.M. van Soest, projectleider bij het Centrum Genetische Bron nen Nederland (CGN) in Wage- ningen, vertelde over onderzoek naar alternatieve gewassen. De af zet daarvan moet plaatsvinden naar de industrie, die dan ook aan de proeven meewerkt. Aan de or de kwamen vezelgewassen (hen nep, gierstmelde en aardpeer), koolhydraat- en zetmeelgewassen en oliehoudende gewassen (cram- be, rocket salad, bekergouds bloem, akkermoerasbloem en goudsbloem). Vooral de oliehou dende gewassen zouden perspec tief bieden voor toepassing in verf, smeermiddelen, cosmetica, schuimplastic, drukinkt en kunststoffen. Voor de proeven in Lelystad zijn inmiddels vijf in dustrieën gevonden die olie gaan afnemen. Op Tholen zijn het afgelopen jaar voor het eerst twee alternatieve ge wassen geteeld op een perceel van Kooijman in Sint-Annaland. Het onderzoek van het CGN is be doeld om te komen tot verbreding van het bouwplan en om alterna tieven te vinden voor de huidige gewassen, die onder druk staan door overproduktie. Van Soest be nadrukte dat de petrochemische industrie niet persé op de land bouw zit te wachten. "Ze hebben hun grondstoffen al en moeten er 100% zeker van kunnen zijn dat die aangevoerd worden." Riemens wees in dit verband op het begrip 'schone groene grondstof' dat in het kader van het milieu mis schien een sterk punt kan zijn. Met de vervanging van fossiele grondstoffen is er niets nieuws on der de zon. "Halverwege de vori ge eeuw werd in Zeeland op grote schaal meekrap geteeld voor de verfstoffenindustrie,'zei Van Soest. Volgens hem moet er on derzoek komen naar de inpassing van de gewassen in het bouwplan en naar opbrengstverhoging door optimalisatieteelten en veredeling. Op vragen uit de zaal gaf Van Soest toe, dat de alternatieve ge wassen op dit moment geen groot aandeel in de opbrengst leveren. Ook Riemens had daarop al gewe zen. De prijs van het produkt zal volgens Van Soest bepalend zijn voor de toepasbaarheid in de in dustrie. "Niemand weet of er op dit moment subsidieregelingen voor deze gewassen zijn. Da's niet helemaal eerlijk, want op alle an dere gewassen zit subsidie," zei hij. Dat er nog meer problemen zijn, bleek uit een vraag uit de zaal. Er is een nationaal hennepprogram ma van start gegaan, dat vier jaar duurt. Van hennep kan papier worden gemaakt. "Na vier jaar zal er een geheel nieuwe fabriek moeten komen voor de verwer king, want de produktielijnen in de huidige papierfabrieken kun nen dat niet," aldus Van Soest. "In principe wil men henneppulp en geen ruwe hennep. En 't gaat om de prijs," vulde Riemens aan. Hij liet doorschemeren dat de graanprijs een rol speelt bij het al dan niet overstappen van land bouwers op alternatieve teelten. Met cijfers had hij al aangetoond dat het niet best gaat in de akker bouw. De opbrengst per hectare is de afgelopen drie jaar in het zuid- Aandacht voor milieuvriendelijke landbouwproduktie bij - op de voorgrond v.l.n.r. - de heren De Hond, Hage en Stoutjesdijk en - links op de achtergrond - Potappel en Breure. westelijk kleigebied met ruim 18% gedaald, terwijl de kosten maar met een half procent terug liepen. Bij aardappelen was de te ruggang het grootst met 24%, granen en suikerbieten brachten 18% minder op per hectare. Het terugdringen van de kosten kan volgens Riemens bij de variabele kosten, die echter maar 30% van alle kosten uitmaken. Een alterna tief is wijziging van de be drijfsstructuur, wat veel ingrijpender kan zijn. Omvang, bedrijfsvoering en opvolging zijn zaken waar het dan om draait. Het proefstation voor de akker bouw en de groenteteelt in de vol le grond (PAGV) geeft op dit moment prioriteit aan onderzoek naar de kwaliteit, kostenbeheer sing, vruchtwisselingsproblemen, bouwplanverruiming, bedrijfs systemen, beperking milieube lasting en informatica. Na opmerkingen van Riemens over de uien, kwam de kwaliteit van de produkten ter sprake. Rie mens bekritiseerde de landbouw die bij de uien de prijs voorrang geeft boven de kwaliteit. "U als sector kunt tegen de handel zeg gen: we willen uitbetaling op kwa liteit anders kunt u onze uien niet kopen." Als de kwaliteit van de ui en niet beter wordt, verliest Ne derland volgens Riemens die markt. Op de vraag wat andere landen aan het milieu doen, omdat Ne derland zich door voorop te lopen weieens uit de markt zou kunnen Sinds kort is het natuurgebied Rammegors een vogelobservatie hut rijk. Nu de officiële inge bruikname heeft plaatsgevonden, vindt de tentoonstellingsgroep van de Natuurvereniging het hoog tijd dat ook het publiek wordt rondgeleid. Daarvoor is de ko mende zaterdag gepland. Vanaf 10 uur 's ochtends vertrekken er onder leiding van gidsen diverse groepen door het gebied. Degenen die mee willen lopen dienen voor zien te zijn van kaplaarzen en in dien mogelijk van een verrekijker. In de observatiepost, die gelegen is ter hoogte van de Zeedijk aan de kant van het bedrijf van dhr. Van Engelen, is door de ten toonstellingsgroep een kleine ex positie ingericht van de flora en fauna in het Rammegors. Mocht het onverhoopt zaterdag 20 janu ari erg slecht weer zijn, dan wor den de rondleidingen uitgesteld tot de 27e. De leden van de Na tuurvereniging vergaderen van daag in het Koffiehuis te Tholen. Op de agenda staat een bestuurs wisseling. Mevr. J. Boers en A. v.d. Steen zijn herkiesbaar, maar voorzitter R. Dingemans treedt tussentijds af. Het bestuur stelt voor L. Sauter (hij was eerder voorzitter) te benoemen. Deze avond zullen de verschillende werkgroepen verslag uitbrengen, de geldelijke zaken komen aan bod en na de pauze is er een dia- en videopresentatie over kleine zoogdieren in de wegbermen, door P. v.d. Reest. prijzen, was Gerritsen heel duide lijk. "Nederland is na de VS de grootste exporteur van agrarische produkten (37 miljard gulden), dus toonaangevend. Maar uit de markt prijzen kan ook, als de consument gaat vragen: is dat nou wel zo goed, al die middelen? 't Is dus ons eigen belang om daaraan iets te doen." Volgens Gerritsen wordt Nederland in het buiten land al als een 'vies landje' afge schilderd. Hij wees op een reclamespot voor Zwitserse cho colade. Daarin is eerst een koe te zien die midden tussen de uitlaat gassen van auto's loopt en vervol gens een Zwitserse koe (met bel) in de schone natuur in de bergen. Riemens vulde nog aan, dat met name Duitsland (een belangrijke afnemer) steeds kritischer wordt. "U moet zich realiseren dat wij niet de enige producenten zijn. Als u als landbouwers 't nu 'ns eens zou kunnen worden, maar dat lukt in deze zaal al niet. Over al waar we markt houden, houden we die op kwaliteit en niet op prijs." I.C. Hage vroeg zich af of de introductie van een 'superklas se' - met een hogere prijs - het Ne derlandse produkt mondiaal bekender kon maken. "De Neder landse karbonaden liggen in Griekse winkels, dat is al een sig naal," zei Gerritsen. "Maar we moeten het milieu aanpakken. Massaal extensiveren zou het hele probleem oplossen." "Vandaag is duidelijk de belang rijke rol van het milieu in de be drijfsvoering naar voren gekomen. De negentiger jaren worden misschien het decennium van het milieu," merkte ir. M. de Boer van het Consulentschap voor de Landbouw tenslotte op. "Hier staat een advertentie: u bent meer geld kwijt en toch niet duurder uit. Hoe kan dat nou? Ze kletsen toch zo maar wat, hè pa pa?" "Nee Wim, het is heel zaak zelfs waar; Ik kocht op een keer een goedkoop brilmontuur. 'Nieuwe mode', zeiden ze. Ik kom op de biljartclub 's avonds en zie dat mijn vriend Frederik precies de zelfde bril op heeft. Ik vroeg: heb jij ook een nieuwe bril? Ik schrok me een hoedje toen hij antwoor- de: nee man, ik heb deze al drie jaar. Hoe de mijne bleek, jon gen? Hij léék sterk maar hij was het niet. Nee, in het vervolg koop ik bij OPTICIEN VAN MIL, de beste, waar ik niet duurder mee uit ben". ARN. van MIL Bergen op Zoom WOUWSESTRAAT 8 Advertentie I.M. De verbetering van de verkaveling waarde aan grond een ieder in vindt plaats door het ruilen van gronden en het als gevolg hiervan uitvoeren van kavelaanvaardings- werken. Het plan is erop gericht goed te exploiteren kavels en per celen te vormen. In dat kader wordt gestreefd naar: - vergroting van (huis)kavels en percelen; - samenvoeging van veldkavels; - verkorting van de rij-afstand tot de kavels; - vormverbetering van de kavels en percelen. Bij de indeling van de nieuwe ka vels dient rekening te worden ge houden met het bestaande wegen- en waterlopenstelsel, maar ook met landschappelijke elementen. Om de nieuwe kavelindeling mo gelijk te maken zijn plaatselijk ka- velaanvaardingswerken nodig. Deze werken worden uitgevoerd om de toedeling vergelijkbaar te maken met de ingebrachte kavels. De werken kunnen o.m. bestaan uit: - het graven en dempen van sloten en daarmee gepaard gaande wer ken, zoals het plaatselijk ophogen van ingesloten laagten, herinzaai van bewerkte delen van grasland- percelen e.d.; - herstel van door werken of door toedeling verstoorde of onaccep tabele drainage; - het aanleggen en/of verbeteren van dammen. Momenteel kan nog geen toede lingsplan worden gemaakt. Dit komt pas in de uitvoeringsfase van de ruilverkaveling aan de orde (dus na de stemming). Eerst moet namelijk bekend zijn welke ruil- brengt. Ook moeten de wensen van de belanghebbenden worden opgenomen. En er moeten richt lijnen voor het maken van een toedelingsplan worden vast gesteld. Tenslotte veranderen er in de loop der tijd ook allerlei zaken door verkoop, pachtwijzigingen, overlijden e.d. Het patroon van wegen is voor de bereikbaarheid van agrarische gronden en gebouwen in het alge meen voldoende. Wel zijn enkele verdichtingswegen gepland. Dit zijn wegen voor de kavelontsluiting. De lengte en plaats worden bepaald als er vol doende inzicht is in de nieuwe ka velindeling. Het plan gaat uit van ca. 300 meter. Verder is in het plan verbeteren van de weg langs de Noorddijk opgenomen. De verbe tering houdt een bermverbreding in waardoor enerzijds de aanlig gende gronden beter worden ont sloten en anderzijds betere gebruiksmogelijkheden ontstaan door o.m. het fietsverkeer wat ge let op de aanleg van een fietspad tussen de Noorddijk en de Lage- weg frequenter van de weg langs de Noorddijk gebruik zal gaan maken. Voor de recreatieve ontsluiting is een fietspad in het plan opgeno men, bij de voormalige trambaan, dat de Lageweg verbindt met de Noorddijk. Behalve als interes sante schakel in een recreatieve fietsroute zal dit fietspad ook een aantrekkelijke verbinding vormen voor fietsers tussen Anna Jacoba polder en Sint-Philipsland. De afwatering in het gebied is in het algemeen voldoende. Het hui dige stelsel van hoofdafwatering is enkele jaren geleden tot stand ge komen in het kader van de "aan- passingswerken Oosterschelde". In het landinrichtingsplan zijn dan ook geen voorzieningen voor wat betreft de waterbeheersing opgenomen. Het plan voorziet erin om in het kader van het plan van toedeling enkele percelen uit het reservaats- gebied Bruintjeskreek uit te rui len. Verder voorziet het plan erin om aansluitend aan dit reservaats- gebied een beperkte oppervlakte grond na verwerving via uitruil, natuurtechnisch in te richten. Dit geldt eveneens voor enkele over- hoeken rond de Eendenkooi aan de Noordweg. Voor wat betreft beplantingen, is het beplanten van de Noorddijk en de Nieuwedijk opgenomen. Verder is ten westen van Sint- Philipsland een bosje met een wandelpad gedacht. Qua ligging en inrichting zal dit bosje een ver antwoorde overgang moeten vor men tussen woonbebouwing en open polderlandschap. Ook is in het plan mogelijkheid van een een aantal erfbeplantingen rond boer derijen opgenomen. Over het voorontwerp-plan ruil verkaveling worden drie voorlich tingsbijeenkomsten gehouden in St. Philipsland: 22 januari 13.30 uur Ons Dorpshuis; 25 januari 19.30 uur De Wimpel en 29 janua ri 19.30 uur in De Druiventros.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 9