Toby Hage naar Praag dankzij geld van de kabeltelevisie Uitzendbureaus is foute ontwikkeling Zekatel mikt op 75% aansluitingen eidsfi cn Centra Vakopleidii Morgen opening arbeidsbureau Verpleeghuisbedden bij bejaardenoorden Samen Milieu café y51 Nieuwe borden voor Thoolse damclub de Eendracht Man rijdt in op politiebus AL 45 JAAR DÈ Tiinni cf Verhuist men voor zwembad? Pastoraal werker op Tholen benoemd 50 Bekeuringen voor slecht licht Ütft Brommerdieven snel gevonden Donderdag 18 januari 1990 46e Jaargang no. 10 nuuLoc PHIIDAMT UUUtlAll I Toby Hage wordt een jaar lang gesponsord door de Zeeuwse kabeltelevisiemaatschappij Zekatel. Dat bete kent dat de 14-jarige dammer uit Tholen in ieder geval met Pasen in Tsjechoslowakije deel kan nemen aan het 'Gouden Praag toernooi' waar Toby de strijd aanbindt tegen Russische dammers. Strijd van korte duur CNV-bestuurder Jorritsma in Poortvliet: "Het is niet meer uit te roeien, maar het is een verkeer de ontwikkeling." Zo karakteriseerde districtsbestuur der S. Jorritsma van de industrie- en voedingsbond CNV dinsdagavond in Poortvliet de opkomst van uit zendbureaus. Metaal Camping Gorishoek meldt zich ook al aan De Zeeuwse kabeltelevisiemaatschappij Zekatel wil meer abonnees op Tholen werven. Het nutsbedrijf, dat dinsdagmiddag het Thoolse kabelnet overnam van kabelexploitant Casema, mikt op een aansluitpercen- tage van 75. Dat is nu 55. Kabelkrant Lichtvoetig Betaalbaar DEZE WEEK Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 21,50 per halfjaar. Per jaar f 39,50, per post f 49,75 per jaar. Losse nummers f 1,30 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,39 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,— Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Door de gemeenteraad van Tho len is een onderzoek gevraagd naar de motieven van mensen die binnen de gemeente Tholen van de ene naar de andere woonkern verhuizen. Jaarlijks zijn er dat zo'n 300. De behoefte aan infor matie hieromtrent is ontstaan na dat is uitgesproken dat er een gericht beleid moet worden ge voerd om met name de kleine woonkernen leefbaar te houden. Het onderzoek dat nu wordt in gesteld strekt zich uit over de pe riode 1 januari 1988 t/m 31 december 1989. Om het de te en quêteren mensen gemakkelijk te maken en die informatie te ver krijgen die onderling te vergelij ken is, wordt er gewerkt met een standaard-formulier. Als mogelij ke redenen voor de verhuizing binnen de gemeente Tholen noe men b en w: woonplaats partner i.v.m. bijvoorbeeld huwelijk, familie-omstandigheden, opname bejaardentehuis, pensionering, beschikbare woning, kwalitatief betere woonruimte, goedkopere woonruimte, gunstiger nieuw- bouwmogelijkheden, werk in nieuwe woonkern of dichterbij, hoger voorzieningenniveau zoals zwembad/bibliotheek/verenigin gen, kerk of anderszins. In de rooms-katholieke parochies Oud-Vossemeer en Tholen is sinds 1 januari een pastoraal werker werkzaam. De bisschop van Bre da heeft de 31-jarige Wiel Wiertz uit Kerkrade daartoe aangesteld. Hij is tevens benoemd voor de pa rochies Halsteren en Lepelstraat. De heer Wiertz gaat zich in het bijzonder bezighouden met het jongerenpastoraat en de voorbe reiding op de eerste communie en het vormsel in deze vier parochies. De kandidaat-priester heeft gestu deerd aan de UTP in Heerlen. Hij gaat in Lepelstraat wonen, maar verblijft tijdelijk in de pastorie van Tholen. Tot woensdagmorgen waren door de politie op Tholen en Sint- Philipsland al vijftig fietsers en bromfietsers bekeurd omdat de verlichting van hun rijwiel niet deugde. Maandag werd met de verlichtingscontrole begonnen en die duurt nog de hele maand voort. Het komt veel voor dat in het donker zonder licht wordt ge reden en vooral op onverlichte binnenwegen is dat, aldus de poli tie, levensgevaarlijk omdat men dan door automobilisten vaak te laat wordt opgemerkt. Toby Hage in het shirtje van zijn sponsor tijdens een sneldamsimultaanwedstrijdje. De 14-jarige Tholenaar had weinig moeite met burgemeester H.A. van der Munnik, directeur A.M. Kannekens van Zekatel, bedrijfsjurist mr. F.J. Pirard van de PZEM en regio manager R. van Winden van Casema. Aan het hoofd van de tafel Stef Baerends van de damclub De Eendracht'. Rechtsachter de moeder van Toby. Dinsdagmiddag tekende Toby het contract van sponsor Zekatel op het gemeentehuis van Tholen in Sint-Maartensdijk. Ook zijn va der ondertekende het contract voor Toby die speelt voor dam club De Eendracht. Voor de vereniging had directeur A.M. Kannekans een verrassing in petto. Hij beloofde de damclub nieuwe damborden ter beschik king te stellen. Toby Hage is de tweede Zeeuwse sporter die voor het seizoen 1990 een sponsorcon tract van Zekatel krijgt aangebo den. Samen met de Vlissingse meerkampatleet Emiel Rooden- burg(15) moet Toby ervoor zorgen dat Zekatel op Tholen en Sint- Philipsland meer bekendheid krijgt zodat het Zeeuwse nutsbe drijf meer kabelabonnementen kan afsluiten. Na het tekenen van het contract speelde Toby een sneldamsimul taanwedstrijdje in de hal van het gemeentehuis tegen burgemeester H.A. van der, Munnik, Kanne kens, bedrijfsjurist F.J. Pirard van de PZEM en regiomanager R. van Winden van Casema. De strijd was van korte duur. De burge meester en Kannekens waren de eersten die de eer aan de jonge te genspeler lieten. Het meeste moei te - als daar in deze situatie al sprake van kan zijn - leverde het spel van Pirard op, zo liet Toby na afloop van de partij weten. De speler zei blij te zijn met zijn sponsorcontract. Het dragen van een shirtje met de naam van de geldschieter vindt Toby geen enkel bezwaar. Ook Stef Baerends, die als bege leider van Toby optreedt, toonde zich verheugd met deze ontwikke ling in de Thoolse damclub. Het douceurtje van Zekatel om nieuw materiaal aan te schaffen noemde Baerends 'een leuk gebaar': "Waarschijnlijk zullen we nieuwe grotere borden kopen die tijdens landelijke wedstrijden kunnen worden gebruikt." Baerends liet niet onvermeld dat Toby inmiddels in het eerste team speelt en in de Zeeuwse hoofd klasse nummer vier staat op de topscorerslijst. De leerling van de Thoolse scholengemeenschap be hoort tot de jeugdtop van ons land. Hij plaatste zich voor de Nederlandse kampioenschappen en de wereldtitel voor adspiran- ten. Om sterk voor de dag te ko men, loopt hij enige trainings stages bij Harm Wiersma. Toby Hage maakte in 1986 deel uit van het Thoolse viertal, dat de Zeeuwse titel bij de pupillen in de wacht sleepte. In 1988 werd hij derde bij de Nederlandse kampi oenschappen voor adspiranten. Toby kreeg toen de aanmoedi gingsprijs van het gemeente bestuur tijdens het Thoolse sportgala. Dhr. J. Hage uit Tholen vond het verontrustend, dat er steeds meer uitzendkrachten door bedrijven ingeschakeld worden. Jorritsma bevestigde dat. "Het is een hele rare ontwikkeling. Op de arbeidsbureaus zijn geen lassers meer te krijgen, maar wel via uit zendbureaus. De werknemers zijn ook niet helemaal schoon te pra ten, het ligt ook aan de mensen zelf, maar ze kunnen voor iets heel onzekers, zonder pensioen en met weinig ziektegeld. Je wordt een nummertje, die bij pieken in de bedrijven uit een kaartenbak wordt gehaald." De CNV-districtsbestuurder gaf toe, dat verschillende mensen voor uitzendwerk kiezen. "Vooral jongelui vinden het flexibel en ook veel gehuwde vrouwen krij gen op die manier een baan. Wij vinden, dat de arbeidsvoorwaar den dezelfde moeten zijn als voor het vaste personeel en dat er kans op een vaste betrekking moet zijn. Als er nog zoveel werklozen zijn, moeten bedrijven eerst maar op de arbeidsbureaus informeren. De uitzendbureaus zijn echter zo in de maatschappij ingegroeid, dat ze niet meer uit te roeien zijn." Hage noemde de positie van de uitzendkrachten 'discriminerend' ten opzichte van het vaste perso neel. Jorritsma maakte een uitzonde ring voor START, het uitzendbu reau dat werkt met werklozen die op de arbeidsbureaus ingeschre ven staan. De CNV-bestuurder ging verder nog in op de onderhandelingen over d? c.a.o. in de groot metaal. "De meningsverschillen met de werkgevers zijn groot, zodat de besprekingen spaak dreigen te lo pen, maar 3% loonstijging is niet overdadig als je ziet dat de inflatie al 2°7o is en de winsten best wel aardig zijn. De PTT en Philips hebben zelfs grandioze resultaten geboekt. Het gaat erg goed, ook in de metaalindustrie. Dan moe ten de werkgevers niet proberen om zaken als de VUT-leeftijd te rug te draaien. Eerder wilde men de 'oudjes' vervroegd uit het ar beidsproces hebben, nu er gebrek is aan vakmensen, heeft men ze weer nodig", aldus Jorritsma. Hij sprak in Tolrust voor de twaalf leden verder over de gevol gen van het nieuwe belastingstel sel, plan Oort. "Qua loonzakje heeft dat voordelen, je gaat er net to op vooruit, maar door de infla tie en de stijgende milieuheffingen wordt de handha ving van de koopkracht misschien toch niet gehaald", aldus Jor ritsma. Zekatel hoopt enerzijds met het tarief van 19,76 per maand (was 22,30) nieuwe kijkers enluisteraars over de streep te halen, anderzijds door campings en bungalowpar ken warm te maken voor een ka belaansluiting van Zekatel.Volgens een woordvoerder van de maat schappij heeft camping Goris hoek zich als eerste gemeld. Een dergelijke aansluiting kan ook betekenen dat woningen of boerderijen in de omgeving van een recreatieterrein kunnen wor den aangesloten op de kabel. (We gens de hoge aanlegkosten worden afgelegen boerderijen niet bekabeld). Zekatel sluit pas aan wanneer er 75 of meer wonigen bij betrokken zijn. Directeur A.M. Kannekens zei dat dit aantal in de toekomst zal worden terug gebracht tot 50 in 1992 en daarna wellicht tot 25 woningen. Eind september hoopt Zekatel het informatiekanaal in gebruik te kunnen nemen waarop Thoolse berichten te lezen zijn. Het betreft inlichtingen over evenementen op sportgebied, cultuur, weekend diensten van artsen, kerkdiensten en landbouwberichten. Volgens Kannekens hecht Zekatel grote waarde aan 'eigen informatiepagi na's die streekgebonden zijn'. Naast deze pagina's hoopt het nutsbedrijf dat er 'door de be staande media' een kabelkrant zal worden geëxploiteerd die behalve nieuwsberichten ook reclame op de buis zal brengen. Volgens Kan nekens was hier al belangstelling voor getoond. Vanuit Tholen zal voor januari 1992 ook Sint-Philipsland beka beld worden. De signalen voor de kabeltelevisie en radio betrekt Ze katel voorlopig nog van de EN- WA(net van Casema) via het ontvangststation in Bergen op Zoom, dat via Halsteren Tholen bereikt. In de toekomst wil Zeka tel met een eigen kabel via de Oesterdam Tholen en Sint- Philipsland gaan bedienen. Met de overname van Casema door Zekatel, waarvoor dinsdag convenanten werden getekend, zijn de kabelabonnees echter nog tot 1 april abonnementsgeld ver schuldigd aan Casema. Ook in ge val van storingen dienen de abonnees dat te melden bij Casema. Jurgen van Zwol van het uitzendbureau START(links) geeft dhr. Poot informatie in het nieuwe arbeidsbureau in St. Maartensdijk. Eén van de hoogste ambtenaren van het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid, plaats vervangend directeur-generaal voor de arbeidsvoorziening drs. E.J. Schoevaars, verricht morgen middag om vier uur de officiële opening van het nieuwe arbeids bureau aan de Haven in St. Maar tensdijk. De openbare voorziening, die eerst aan de Simon Lind- houtstraat in Tholen was ge vestigd en na pittige discussies in de gemeenteraad naar St. Maar tensdijk werd verplaatst, zit nu royaal in de ruimte. De dienstver lening is uitgebreid, want het uit zendbureau START is aan de Haven vijf dagen per week be schikbaar. Voor meer informatie over het nieuwe arbeidsbureau zie verder pagina 17, 18 en 19. Zekatel wil naar zo'n 140.000 aan sluitingen toe. (Casema heeft er 600.000). Kannekans zei dat Zeka tel er 'prat op gaat dat het nutsbe drijf de enige kabelmaatschappij is die één provincie in haar geheel van signaal voorziet'. Hij wees er op dat de kabel er ook voor zorgt dat binnen-en buitenlandse radio programma's ongestoord kunnen worden beluisterd. Kannekens bedankte directeur G.B. Deelman van Casema voor het beheer van de Thoolse netten en sprak de hoop uit dat Zekatel 'zich in de zware Thoolse klei lichtvoetig weet uit te breiden en niet blijft steken in diezelfde klei'. Burgemeester H. A. van der Mun nik herinnerde eraan, dat Casema in 1983 begon met 6 kanalen ter wijl er nu 16 worden aangeboden. Van der Munnik was blij met de overname van Casema door Zeka- telwegens het feit dat de kabel voorziening nu in de gehele provincie Zeeland komt, het abonnementsgeld omlaag kan enomdat de overheid nu meer in vloed heeft verkregen. De burge meester bedankte de heer Deelman en wenste Kannekens succes in zijn streven meer abon nees te werven op Tholen 'opdat steeds meer mensen in staat zullen zijn om op een betaalbare manier hun weg te vinden in de veelheid van aangeboden informatie, zowel op radio als op de tv.' Bos van Klompe gekapt Thoolse landbouw werkt aan nota 2000 Schippers willen vaarweg Oosterschelde behouden Vrienden van de Sloth geen vrienden meer De Stadsherberg in Sint- Maartensdijk vernieuwd Consulent arbeidsbureau: Werklozen komen zonder scholing moeilijk aan de slag Ik heb geen hekel aan het werk gehad, zegt oud directeur Van der Male van ar beidsbureau Aanleg fietspad met ruilver kaveling Sint-Philipsland Landbouw gebruikt al minder meststoffen en bestrij dingsmiddelen TVek scholieren voudig is niet een- Smerdiek kampioen klopt periode- HET VUUR VERTEERT WIE HET ONTSTAK Dit nummer pagina's bestaat uit 24 Stomavereniging. Voor de Ned. Stomavereniging Harry Bacon houdt dr. W.R. Schouten een le zing over Ileo anastomose. Dat gebeurt op 27 januari om 13.30 uur in hotel Arneville te Middel burg. Na de pauze wordt een film over spoelen getoond. Zeeland krijgt een nog niet nader bekende hoeveelheid verpleeghuis bedden op het bestaande aantal van circa 1.350. De extra bedden zullen vooral worden benut om dependances van verpleeghuizen te maken bij bejaardenoorden. Zij zijn het gevolg van een nieuwe planningsmethode bij het rijk. Per subregio zal de provincie werkgroepen instellen, die gaan onderzoeken waar de nieuwe bed den het best kunnen komen. In de werkgroepen zullen vertegen woordigd zijn de verpleeghuizen, de bejaardenoorden, de ziekte kostenverzekeraars, de provinciale raad voor de volksgezondheid en Na een wilde achtervolging door Tholen heeft de politie dinsdag in alle vroegte J.K. kunnen aanhou den. Deze had bij het politiebu reau in Halsteren een op de oprit geparkeerde politiebus geramd en verdween toen richting zijn woon plaats. De Thoolse politie werd gealarmeerd en trof K. vlak bij zijn woning aan. Toen deze de agenten opmerkte, ging hij er in zijn auto vandoor. De Halsterse politie was inmiddels onderweg en blokkeerde met de beschadigde bus de Tholenseweg. K. reed op een ernaast staande politieman in, ramde de bus opnieuw, belandde tegen een boom en zo in de sloot. Daarop werd K. door de politie uit zijn auto gehaald en geboeid (omdat hij zich verzette) afge voerd naar het bureau in Bergen op Zoom. Onderzoek wees uit dat hij onder invloed van alcohol was. Welke plannen heeft de gemeente Tholen ten aanzien van het mi lieubeleid bij nog nieuw te vesti gen en al aanwezige bedrijven in de gemeente? Daarop gaat burge meester H.A. van der Munnik in tijdens het milieu café, dat de In dustriebond FNV op 12 februari organiseert in café Smerdiek te Sint-Maartensdijk. Ook de Zeeuwse Milieu Federatie geeft haar visie. Verder zijn vertegen woordigers van de natuurvereni- ging, de vakbonden en de pers uitgenodigd om ter zake doende vragen vanuit de zaal aan de beide vertegenwoordigers te stellen. de provincie. Er zijn drie subre gio's in de volksgezondheid in Zeeland: Schouwen-Duiveland, Sint-Philipsland, Tholen en de Bevelanden: Walcheren; Zeeuwsch-Vlaanderen. Tot de in stelling van de werkgroepen is maandagmorgen besloten tijdens overleg tussen gedeputeerde W. Don van volksgezondheid en bestuur en directie van de stich ting Verpleeg- en Rusthuizen Zee land. Bij de discussie over de 45 verpleeghuisbedden bij Ten Anker in Tholen is al eerder gesproken over het verdelen van nog eens 45 bedden over Sint-Maartenshof in St. Maartensdijk en de Schutse in St. Annaland. Met de aanhouding van een 15-jarige inwoner van Oud- Vossemeer, een 16-jarige Thole naar en de 18-jarige M. v.d. A. uit Tholen heeft de politie zowel de diefstal van twee brommers uit de garage bij het bureau in Tholen, als de inbraak in de kerk van de Gereformeerde Gemeente aan de Hoogaarsstraat opgelost. De drie namen de brommers vrij dagavond uit de garage weg en ge bruikten daarbij een sleutel, die ze eerder uit het politiebureau had den weggenomen. Dat was ge beurd toen twee van hen begin dit jaar aangifte kwamen doen van de diefstal van een bromfiets uit het schuurtje van een van hen. Die aangifte blijkt vals te zijn geweest, want de brommer van de jongens werd in Bergen op Zoom gestolen. Toen vrijdagavond één van de twee weggenomen brommers niet wilde starten, werd die aan de Molenvlietsedijk in de struiken achtergelaten. Daar troffen voor bijgangers die zaterdagmorgen aan, met een label van de politie er nog aan. De andere brommer werd door de jongens uit elkaar gehaald, de onderdelen verstopt en het frame vanaf de brug in het Schelde-Rijnkanaal gegooid. De onderdelen zijn inmiddels door de politie in beslag genomen en de jongens zijn na verhoor op vrije voeten gesteld. Zij bekenden ook de inbraak in de kerk van de Gere formeerde Gemeente in Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 1