Werklozen komen moeilijk aan de slag wanneer ze onvoldoende geschoold zijn Derde zachte winter of late vorstinval 'Het liefst helpen we mensen aan vaste baan' Consulent arbeidsbureau J. van Balen in St. Maartensdijk LEDEBOERIANEN (22): Vervolging, wat was dat? Donderdag 18 januari 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 "Het hele gebouw in Tholen was net zo groot als de hal hier. Kun je nagaan hoe we daar hebben gezeten". Consulent J. van Balen van het arbeidsbureau in St. Maartensdijk is ingenomen met de zee van ruimte die het personeel en bezoekers van het GAB ter beschik king is komen te staan. Scholing Pendelaars Promotie Begroting SVRZ over 100 miljoen Terre des Hommes krijgt f. 8.000,- van Lievensberg door J.M. Vermeulen Sinds een maand is uitzendbureau Start gevestigd in Sint-Maartensdijk. In het nieuwe arbeidsbureau aan de Haven de lichtblauw geverfde ijzeren trap op en de blauwe deur door. Daar zitten Jurgen van Zwol en Marianne van der Jagt, in een ruimte die aanvankelijk bedoeld was voor het archief van het arbeidsbureau. Uitzendbureau Start bemiddelt vijf dagen per week vanuit arbeidsbureau Wisselend bestand Inpaksters "Het aanzien van het gebouw is niet bijzonder, maar binnen is het wel functioneel. We hadden wel een andere indeling gewild, maar niettegenstaande zijn we er hardstikke blij mee". Dat het Van Balen ernst is met zijn werk èn het nieuwe gebouw blijkt wel uit het feit dat hij na de oplevering van het gebouw samen met zijn vrouw de modder van de straat en de stoep heeft staan scheppen. Van Balen is vanaf september 1987 verbonden aan het arbeidsbureau in Tholen en woont sinds het voorjaar van 1989 in Smurdiek. Over de plaats van het nieuwe ar beidsbureau (die de nodige dei ning in de gemeenteraad veroorzaakte) heeft Van Balen nog geen negatieve reacties ont vangen. "In Tholen liepen de mensen uit Tholen wat gemakke lijker binnen. Hier zullen Smur- diekenaren dat gemakkelijker gaan doen". Van Balen wil er ver der niet veel over kwijt, maar zegt wel dat de bereikbaarheid van het arbeidsbureau voor mensen die aangewezen zijn op de bus in het nadeel uitvalt van Smurdiek 'al ligt Sint-Maartensdijk geogra fisch gezien centraler dan Tholen'. Van Balen wijst erop dat de reis kostenvergoedingen gegeven wor den aan bezoekers uit Tholen. "Tenminste, dat is nog steeds zo, maar het kan zijn dat dat in de toekomst wordt afgeschaft". Ook is het nog de vraag of de woens dagavondzitting van half zeven tot half acht gehandhaafd blijft. "Het is een paar keer voorgeval len dat er niemand kwam. Ik kan dan heus nog genoeg doen, maar of het zin heeft om die avond open te blijven dat staat ter dis cussie". Van Balen vertelt dat onder de werkzoekenden die staan inge schreven bij het arbeidsbureau 'een behoorlijke behoefte is aan scholing'. "De meeste mensen die werkloos worden, komen moeilijk aan de slag als ze niet voldoende geschoold zijn. Dat geldt ook voor de groep herintredende vrou wen. Als die tien jaar niet gewerkt hebben, kunnen ze via scholing op de arbeidsmarkt instromen". De scholing neemt veel van Van Balen's tijd in beslag. Is het niet voor de individuele werknemer dan wel voor de ondernemer die op de hoogte wil worden gebracht van scholingsmogelijkheden op het bedrijf. "Bedrijven moeten kunnen aantonen dat het opleiden van personeel binnen het bedrijf noodzakelijk is, willen ze in aan merking komen voor subsidie. Voor werkzoekenden geldt dat ze praktisch zeker moeten zijn dat ze met de opleiding een baan kunnen vinden. Op het moment is er een flinke vraag naar gekwalificeerd personeel, vooral in de metaal". Al bestrijkt het arbeidsbureau al leen Tholen en Sint-Philipsland, dat neemt niet weg dat voor werk zoekenden die in heet West- Brabantse aan de slag kunnen, ook bemiddeld wordt. Meestal gebeurt dat in samenwer king met het arbeidsbureau in Bergen op Zoom. Wel tekent Van Balen aan, dat het arbeidsbureau 'niet te ver buiten het eigen gebied moet gaan'. Toch valt er volgens de consulent wel te praten met ie mand die een opleiding wil volgen (door J.H. Pelleboer) Met de tweede helft van deze winter zijn wij begonnen. Tot heden wijst alles nog op een derde opvallend zachte winter. De sneeuw- en schaatsliefhebbers zullen blijven hopen dat februari daar anders over denkt. Ook liggen de magazijnen vol met sleetjes, schaatsen en hand schoenen. Af en toe heeft het even gedreigd maar de kou bleef op een afstand: zo wel in Rusland en Noord-Scandinavië als ook in Oost Europa, Zuid- Duitsland, Oostenrijk en omgeving, met matige tot strenge vorst in de nacht. Ook daar waar men er juist zo naar uitziet - in de wintersport centra - is er geen sneeuw. In januari 1987 hadden wij nog 25 vorst- en 12 ijsdagen en een paar ex treem koude nachten. In 1988 maar 5, in 1989 12 en nu tot heden nog maar 2 vorstnachten in januari. De depressie-activiteit is en blijft nog steeds zeer groot. Deze zachte winter in West-Europa heeft niets te maken met een broei kaseffect. Het ligt aan de luchtdrukverdeling die maar steeds niet gunstig wil worden voor een vorstperiode. In het Alpengebied, geheel Oost-Europa, Rusland en Noord-Scandinavië heerst de laatste tijd wel volop koud winterweer door hogedruk. Ook de chauffeurs die Roeme nië bezochten, weten daar over mee te praten. Bij ons is het herfstweer. Er zal hogedruk bij IJsland, Schotland of Scandinavië moeten komen opdagen om ons in een winterse periode te doen terecht komen. Bij de start van de tweede winterhelft is er op de computer kaarten nog niets dat in die richting wijst. Natuurlijk zijn er vele voorbeelden aan te wij zen waarin de echte winter eerste eind januari toesloeg met een ijzige februari, zoals in 1929 en 1956, maar het beginnen wel strohalmen te worden waar men zich dan aan vastklampt. wanneer deze de betrokkene een vast dienstverband buiten het ge bied bezorgt. De scholing vindt veelal in West-Brabant plaats (Centrum voor vakopleiding, Streekschool West-Brabant, West brabantse Avond-College of via het LOI en PBNA ('als uit vlucht'). "Op het gebied van opleidingen is Tholen minder ge outilleerd. In sommige gevallen is dat een probleem maar niet on overkomelijk". Van Balen wijst op de Oesterdam die de steden Goes en Middelburg 20 kilometer dichterbij heeft gebracht en waar ook meer scholing mogelijk is. Het is voor Van Balen niet onop gemerkt gebleven dat Tholenaren gewend zijn om voor hun werk te reizen. "De Thoolse bevolking heeft een goede reputatie. Pende laars zwermen uit tot in Den Haag en zelfs Amsterdam. Dan moeten dat toch wel goede krachten zijn, anders Iaat je ze niet zover rei zen". Volgens de consulent ligt het percentage van de beroepsbe volking dat pendelt boven de 60%. Of dat minder zal worden, hangt van verschillende factoren af. "Het plan Oort zou een stimu lans kunnen worden om hier naar een baan te zoeken. Dat zal pas na een poosje gaan werken wanneer iedereen zijn belastingformulieren heeft ingevuld". (Het woon werkverkeer wordt in de nieuwe belastingwetgeving zwaarder be last). Van Balen noemt ook het gemeentelijk beleid dat erop ge richt is bedrijven naar Tholen te halen. "Het gewestelijk arbeids bureau steunt dat beleid. Tholen is nog steeds een gebied waar de werkgelegenheid kwetsbaar is. We hopen dat het beleid slaagt. Wij proberen in ieder geval zo goed mogelijk met de gemeente samen te werken". Van Balen spreekt over 'relatief kleine bedrijven op Tholen', die in beperkte mate ge bruik maken van subsidie die de overheid verstrekt over het aan bieden van een baan aan een lan- durig werkloze. Het geven van voorlichting over dergelijke maat regelen gebeurt volgens Van Balen door de standsorganisaties of via de media. "Ze kunnen ook een te lefoontje naar ons doen, dat is geen probleem". Ook niet-werklozen kunnen op het arbeidsbureau terecht. "We kunnen er minder voor doen, maar mensen die van tevoren we ten dat ze er uit gaan, kunnen zich hier laten voorlichten. Er zitten ook mensen in het bestand die op Tholen werken maar in het be drijf geen promotiekansen heb ben'. Zo iemand zoekt werk elders en staat bij ons geregistreerd". Dat deze werknemer erin slaagt om buiten het gebied werk te vin- Buchi Emecheta. Over het werk van de Nigeriaanse schrijfster Bu- chi Emecheta wordt een leescur- sus gegeven in de bibliotheek van Goes, op 29 januari, 12 en 26 fe bruari en 12 maart om acht uur. De laatste avond is de schrijfster zelf aanwezig. De cursus is een initiatief van het Centrum voor Ontwikkelingssamenwerking Zeeland. den, is heel goed mogelijk volgens Van Baleh. "We ontvangen vaca tures uit onder meer Roosendaal, Bergen op Zoom, Vlissingen, Goes en elke week een banenkrant uit Rotterdam". Ook ontvangt het arbeidsbureau landelijke vacatu res van de rijksoverheid. De regio nale weekendkranten worden ter inzage gelegd. "Het werk op een klein arbeidsbureau is nooit hele maal beperkt tot waar je voor in gehuurd bent. Is er een collega ziek, dan moet je elkaar kunnen ondersteunen, anders kun je niet werken. Dat maakt het aantrekke lijk", aldus Van Balen. De begroting voor 1990 van de stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland is de eerste, die de hon derd miljoen gulden overschrijdt. De exploitatielasten (met tussen haakjes de gecorrigeerde begro ting 1989) voor de onderdelen op Tholen en Sint-Philipsland wor den als volgt geraamd: Ten Anker (bejaardenafdeling) 911.000,- 880.000,-), Ten Anker (verplee- gafdeling) 927.000,- 928.000,- Sint Maartenshof 2.373.000,- 2.222.000,-), acht woningen Sint-Philipsland 47.000,- 46.000,-), 24 woningen De Ro- zeboom ƒ275.000,- (ƒ275.000,-) en 56 woningen Tholen 597.000,- 591.000,-). Ziekenhuis Lievensberg heeft 8.000 gulden geschonken aan Ter- re des Hommes. De gift is bestemd voor de actie 'Laat ze le ren', een project dat jongeren in staat stqlt om jongeren een goede opleiding te laten volgen, waar door ze meer kans hebben op werk en op een betere toekomst. Algemeen directeur H.J. Eibers overhandigde een cheque aan de heer Van Gent van Terre des Hommes (gericht op de gezond heidszorg in Azië, Afrika en Zuid- Amerika) tijdens de eindejaars- ontmoeting van Lievensberg. Eibers ging ook in op het gevoer de beleid in het afgelopen jaar. De verwachting, dat het ziekenhuis in 1989 financieel quitte draait, noemde hij 'onder de huidige om standigheden een gigantisch resul taat'. De directie beloont het personeel voor die geleverde pres tatie met een uitkering van zestig gulden netto. Voor de toekomst zag Eibers twee knelpunten in de gezondheidszorg. In de eerste plaats zal er - bij een toenemende vergrijzing en technologische ont wikkeling - niet genoeg geld zijn om aan de vraag naar zorg te kun nen voldoen. Doordat de politiek weigert hierover afdoende uitspra ken te doen ontstaat onrust bin nen de ziekenhuizen. Een tweede probleem is de moeilijke werving van personeel en te schrale belo ning. Het feit dat de ziekenhuis sector onderwerp is geworden van de inkomenspolitiek in plaats van van de gezondheidszorgpolitiek is daar volgens Eibers debet aan. Consulent Jan van Balen (links) met personeel van het bureau bemiddeling en administratie: Tanja-Stapel-Lindhout, Piet Priem, zit tend (vlnr) Krijnie Hoek-van Dijke en Rya den Engelsman-Rijnberg. Hoofdstuk 5 zou gaan over 'de vervolging'. Onze 'Ledeboeria- nen' zijn vervolgd; opgesloten in gevangenissen. Het is onze plicht ons af te vragen wat de inhoud was van deze gijzelin gen. Maar wat is dat moeilijk! Vervolging, wat was dat? Zelfs wanneer die vervolging persoon lijk beleefd zou zijn, is een goede beschrijving ervan nog onmoge lijk. Gelukkig heeft met name ds. Ledeboer nogal wat nagelaten. Gelukkig! Die getuigenissen mochten bewaard blijven. Laten we in dit openingsstukje eens wat dieper ingaan op die vervol ging. Zomaar wat algemene in drukken. Waarom gevangen? Eerst dit even. Als we bij de 'Le- deboerianen' spreken over de tijd van vervolging, dan gaat het over 1843 tot 1845. De vraag die zich dan opdringt is: Waarom verkozen onze leraars gevange nisstraf boven een rustig, huise lijk leven? Vonden ze zich soms niet getrouw als ze niet vervolgd werden? Door het vragen van vrijheid van godsdienst, deed men in naam van de Koning der koningen, een voetval voor een nietig mensenkind, voor de ko ning. En dat konden onze leraars niet. De Christelijk Afgescheide nen, waarvoor we soms trou wens best achting kunnen hebben, deden dat wèl. Maar de predikanten 'Onder het kruis' weer niet. En meerderen niet. Vrolijk gevangen Budding begint. Hij preekt buiten de Hervormde Kerk en betaalt zijn boeten niet. Van Dijke neemt het over en ook Ledeboer volgt. Maar de overheid zet onze domi nees gevangen, want hun sa menkomsten zijn 'onwettig'. Dan volgt die wonderlijke, die geeste lijke strijd. Daarin roept Ledeboer uit: 'Ik zit hier gevangen, maar niet alleen. Ik zit hier uit- en inwendig als in een paleis. Ik ging er vrolijk heen, en ik heb geen begeerte tot nog toe er uit te gaan. De Heere hebben zij met mij opgesloten. Bij dagen en nachten laat de Heere Zich niet onbetuigd aan mij, de grootste boef die in de gevangenis zit, en ik heb de beste plaats. O Won der! De Heere zegt: Weest vrolijk in die ure; en de apostel zegt: Verblijd u; wederom zegge ik u: verblijd u. Ik ging als naar een de mens die vlees tot zijn arm stelt...' Principieel gevangen En dit zijn geen loze woorden; de laatste zin van de vorige alinea werd praktijk. Eenmaal was er een goede vriend die voorstelde om door inschrijving bij te dra gen in de geldelijke behoeften van Ledeboer, die toen in Leiden gevangen zat. Op deze manier zou Ledeboer zich kunnen vrijko pen. Ja, 't geld werd hem aange- bruiloft en stapte het koningspa leis in met de Heere...' Dit schrijft hij op 10 mei 1843. Wonderlijk gevangen Vervolging, wat was dat? Eén groot aanbiddelijk wonder! Nee, de Heere heeft Zijn kinderen, on ze leraars, niet alleen gelaten in die 'oven'. In het derde hoofd stuk van ,'s-Heeren wegen' komt Ledeboer op die 'oven' terug. 'Had Naboth zijn wijngaard over gegeven, 's-Heeren Naam ware niet zo verheerlijkt geworden. Had Daniël en de jongelingen geknield, 's-Heeren Naam ware niet over de aarde geprezen ge worden. De echte moeder wilde het kind niet gedeeld hebben. De apostelen wilden liever God ge hoorzamen dan de mensen. Zij verwachtten het van God en niet van Jareb en Ekron. Vervloekt is reikt, hoewel Ledeboer zelf een vermogend man was. Maar wat schrijft hij vanuit zijn cel? 'Waar de vriend! Ik dank u voor uw be moeienissen, doch beschouw die welgemeend, maar vleselijk. Laat ons niet willen onderstutten met onze zwakke en niets bete kenende armen, wat de Heere wil dat wij zullen loslaten, want het zou ons slecht opbreken. Maar mogen wij er onze zonden in zien en biddende gemaakt worden...' Dit schrijft dominee Ledeboer op 1 april 1844 Onrechtvaardig gevangen En hoe denkt hij er over op 5 september van dat jaar? 'Ik heb gisteren opnieuw de tijding ge kregen, dat ik weer voor een half jaar gegijzeld ben. Maar zelden ben ik meer vrij geweest en ge zonder, en vrolijker bij tijden in God mijn Heere dan nu. Hij leid de mij en al Zijn volk in de rechte paden...' Vervolging, wat was dat? De Ledeboerianen zijn ge tuigen geweest van felle haat van de godsdienst. De Hervorm den hadden om die vervolging gevraagd. Men vond een oud en stoffig wetboek van Napoleon, uit de tijd toen Nederland een Franse provincie was. Maatrege len uit 1814 tegen staatsgevaar lijke en gezagsondermijnende samenkomsten, werden ge bruikt tegen de 'Afgescheide nen'. Soldaten te paard reden met getrokken zwaard in op Gods knechten. Misgerekend Dat had die kerk gevraagd. Maar ze had misgerekend, want de brieven die onze dominees schreven vanuit de cel droegen sterke kleuren van zonde en ge nade. Afgezonderd van de we reld waren zij wakkere wachten en stille getuigen die het levens schip der kerk ook nu nog wijzen naar de plaats van behoud, waarin het straks eeuwig veran kerd zal liggen, in de rotsbodem van de Enige, waarlijk Eeuwige, Die geen begin of einde gekend heeft. Dan is de discipel niet bo ven de Meester. Vervolging, wat was dat? In de cel, gedurende die vele maan den, wist Ledeboer dat Gods tijd de beste tijd is. Hij houdt de uren, de dagen, de maanden en de jaren in Zijn heilige vingers; bij Hem zijn ze veilig. Daar in die cel beoefende een volk geloof. Maar dat wist de vijand niet. De her vormden konden niet begrijpen, dat onze leraars dingen zagen die niet zijn om uit te spreken en woorden hoorden die niet zijn om na te zeggen. Nee, wie vervolging wil beschrij ven, zal direct moeten ophou den. En dat doen we dan ook. Vijf dagen per week bemiddelen zij tussen werkzoekenden en be drijven en dat is veel meer dan toen Start in het arbeidsbureau in Tholen gehuisvest was. Van Zwol: "Dat was maar een halve dag per week. Mensen konden zich in schrijven, maar de bemiddeling gebeurde vanuit de vestiging in Goes of Bergen op Zoom". Vol gens Van Zwol was uitbreiding no dig. "Voor veel werkzoekenden van Tholen was het lastig om elke UITZENDBUREAU keer weer naar Bergen op Zoom te moeten. We merken dat er duide lijk behoefte is aan een uitzend bureau als Start. We wilden dat ze zo dicht mogelijk bij hun woon plaats terecht konden. Er kwamen ook zoveel vragen van Thoolse bedrijven binnen dat we besloten hebben om hier te beginnen. Dan zitten we wat dichter bij het vuur". Van Zwol legt uit dat Start een uitzendbureau is dat geen winstoogmerk heeft: "We zijn niet commercieel, we werken kostendekkend maar zijn wel één van de grootste uitzendbureaus geworden". Start telt nu zo'n 165 vestigingen in heel Nederland en is in 1978 als stichting begonnen op initiatief van het ministerie van sociale zaken een werkgelegen heid, werkgeyers- en werknemer sorganisaties. Volgens Van Zwol is de vestiging in Smurdiek mis schien wel de 166ste, een aantal dat nog steeds groeiende is. Het succes van de uitzendformule van Start schrijft Van Zwol toe aan het feit dat ruim 35% van de uit zendkrachten via Start door het bedrijf een tijdelijke of vaste aan stelling krijgt aangeboden. Een voorwaarde om via Start aan de slag te kunnen is, dat werkzoeken den ingeschreven staan bij het ge westelijk arbeidsbureau. "Als het arbeidsbureau niet meteen werk heeft voor mensen die toch graag snel willen werken dan kunnen ze hier terecht. Het liefst helpen we mensen aan een vaste baan. Via uitzendwerk doe je ervaring op en dat kan inzicht geven op een vast dienstverband". Uitzendbureau Start beslaat het zelfde gebied als het arbeidsbu reau: Tholen en Sint-Philipsland. Devacatures bij de bedrijven ont staan voornamelijk bij pieken in de productie. Bij ziekte van perso neel wordt een beroep gedaan op een uitzendkracht van Start. "Ook een pas beginnende onder nemer die nog niet zeker is over zijn toekomstige personeels bestand vraagt om uitzendkrach ten", zegt Van Zwol. Start bemiddelt voor vrijwel alle beroe pen. Het bestand is wisselend. Het aantal menssen dat bij Start momenteel staat ingeschreven is 15. "De meeste mensen weten nog niet dat we hier zitten maar we merken wel dat steeds meer men sen de weg weten te vinden". Om de bemiddeling zo soepel moge lijk te laten verlopen vindt er op het kantoor van Start een uitge breid vraaggesprek plaats met de werkzoekende. Van Zwol: "Er wordt gekeken naar opleiding, werkervaring, waar iemand graag zou willen werken of waar per sé Marianne van der Jagt en Jurgen van Zwol. niet. Dat voorkomt teleurstellin gen. Als je de sterke en minder sterke kanten van zo iemand kent dan kun je daar rekening mee houden als je op zoek gaat naar een bedrijf dat mensen vraagt. Van Zwol benadrukt dat de be middeling op basis van vrijwillig heid gebeurt. Voor de bemidde laars van Start is het van belang om goed op de hoogte te zijn van de bedrijven op Tholen en Sint- Philipsland. Het bezoeken van be drijven is dan ook een steeds te rugkerend onderdeel in het werk van de Start-medewerkers. "Het geldt zowel bestaande als nieuwe bedrijven in de bedrijfsverzamel gebouwen. Het is nodig om te zien wie op welke plek binnen het be drijf werkt. Dat vergemakkelijkt het zoeken naar een kandidaat". Voor productiemedewerkers in bijvoorbeeld de inpaksector is een telefoontje vaak voldoende, wordt er echter een administratieve kracht gevraagd dan vindt er een gesprek plaats tussen het bedrijf en de kandidaat. "De uitzend kracht kan dan beslissen ja of lie ver niet, maar ook het bedrijf kan zeggen dat de kandidaat niet vol doet aan de eisen". Voor bedrijven betekent de be middeling van Start dat ze zelf geen advertenties hoeven te plaat sen: "Een bedrijf raakt dan niet veel tijd mee kwijt. Op een adver tentie komen vaak veel reacties, daarvan blijven er na eerste schif ting een paar over en dan volgt nog eens een sollicitatiegesprek. Om dat te omzeilen kunnen be drijven gebruik maken van het uitzendbureau. "Wij nemen die selectie in feite van hun over, daarmee versnel je de procedure". Is een kandidaat eenmaal ge plaatst dan is het wel noodzake lijk dat de uitzendkracht ingeschreven blijft op het arbeids bureau. Van Zwol: "Dat wordt nog wel eens vergeten. Als iemand gaat werken via Start wordt dat doorgegeven aan het arbeidsbu reau en krijgt hij een informatie pakket mee waarin rechten en plichten staan. Ze krijgen ook een werkbrief mee dat aan het eind af getekend wordt op het bedrijf en hier ingeleverd. De betaling kan wekelijks of per maand per giro of banknummer". Volgens Van Zwol is er momenteel vraag naar jongens met LTS of MTS-diploma en meisjes voor in- pakwerkzaamheden. Wat de toe komst van Start op Tholen betreft ziet Van Zwol voldoepde moge lijkheden voor het uitzendbureau. "Het gemeentebestuur is erg ac tief met het werven van bedrijven. Als je weet dat ruim 60% van de Thoolse beroepsbevolking nog pendelt en de reiskostenvergoe ding volgens het plan Oort min der zal worden, dan gaan mensen wellicht meer werk zoeken in de buurt waar ze wonen. De gemeen te speelt daar wel op in. Boven dien gaat de BBA met een half uur dienst rijden naar Sint- Maartensdijk. Dat speelt allemaal mee". Van Zwol waarschuwt er echter voor geen al te hoge ver wachtingen te koesteren van het uitzendbureau: "Start is geen hei lige koe. We zijn afhankelijk van het aanbod". Van Zwol heeft als bemiddelaar reeds enige jaren er varing. Drie en een half jaar gele den begon hij (na het Atheneum) op de vestiging van Start in Ber gen op Zoom. Na 1 jaar verruilde hij deze voor de standplaats Bre da. De laatste 1 Vi jaar werkte hij weer in Bergen en sinds 18 sep tember in Sint-Maarensdijk. "Wil je dit werk goed doen dan moet je minimaal met zijn tweeën zijn. In Bergen werken tien mensen op kantoor. Als één van ons op be drijfsbezoek is moet de ander de mensen hier te woord kunnen staan". Marianne van der Jagt is via het jeugdwerkgarantieplan eerst bij het arbeidsbureau bin nengekomen. Voor een half jaar. Toen ze bezig was aan haar tweede periode van 6 maanden maakte ze de overstap naar Start. In principe doen ze beide hetzelfde werk al verzorgt Marianne meer admi nistratie dan Jurgen. "Via het jeugdwerkgarantieplan mag je 19 uur per week werken om ervaring op te doen. Ik zocht na mijn Havo-opleiding administratief werk". Voordat ze in Smurdiek begon is ze op de vestiging in Ber gen op Zoom 4 weken ingewerkt. "Van het drukke kantoor in Ber gen naar het kantoor in Smurdiek is wel een hele overgang", vertelt ze.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 19