Alles nieuw bij arbeidsbureau Ik heb geen hekel aan het werk gehad Royale ruimte, andere directeur, nieuwe structuur Commissie van advies HOORTOESTELLEN Open dag AUDICIENS Avondopening weinig benut Directeur J.P.M. van der Male van het arbeidsbureau in de vut: Donderdag 18 januari 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 "Qua gebouw zijn we er een stuk op vooruit gegaan", zegt de nieuwe directeur van het arbeidsbureau in St. Maartensdijk, dhr. P.J.F. Castricum(44) uit Goes. "In Tholen hadden we amper een derde van de ruimte hier. Daar zaten we elkaar in de weg, hier kunnen we goed uit de voeten. Ik verwacht ook een gemakkelijker communicatie met het publiek." PENSTRAAT 37, BERGEN OP ZOOM, TELEFOON 01640-45264 Vlakbij Grote Markt en Parkeergarage. Grote pendel Dammen moet nog wennen .Jipitfii Verplichte gang Scholing ArëëTds ureau De opening van het nieuwe kantoor van het arbeidsbu reau in Sint-Maartensdijk wordt tegelijk aangegrepen om afscheid te nemen van de voormalige directeur, J.P.M. van der Male (60) uit Tholen. Hij maakte per 1 november vorig jaar gebruik van de vut-regeling, na vanaf 1955 op het Thoolse arbeidsbureau werkzaam te zijn geweest. Pendel Subsidie Recessie Nieuwe stijl Andere wind Alles is nieuw bij het arbeidsbu reau. Van de Simon Lind- houtstraat in Tholen verhuisde de voorziening naar de Haven in St. Maartensdijk, waar een splinter nieuw gebouw verrees. Er zijn nog meer veranderingen. Directeur J.P.M. van der Male maakte plaats voor dhr. Castricum. Het uitzendbureau Start kreeg pp de bovenverdieping een eigen ruimte Directie en medewerkers van het Thoolse arbeidsbureau worden bijgestaan door een commissie van advies, waarvan de wethouder van sociale zaken, dhr. P. van Schetsen, voorzitter is. De commissie bestaat uit drie ver tegenwoordigers van de werkge vers (M.C.J. Kosten uit Tholen namens de landbouw, E.Ph. Nieuwkerk uit Poortvliet namens de industrie en M.C. Muller uit St. Maartensdijk namens het midden- en kleinbedrijf), alsmede drie vertegenwoordigers van de werknemers: A. den Haan uit St. Maartensdijk en A. Hommel uit Oud-Vossemeer namens de FNV en P.C. Heijboer uit Poortvliet na mens het CNV. De commissie vergadert vier tot zes keer per jaar, bespreekt de ge gevens van de arbeidsmarkt in de breedste zin van het woord en heeft ook een stem in het kapittel bij de personeelsbezetting en het beleid. Al jarenlang het adres voor vakkundige en vertrouwde aanpassing van: Gediplomeerd FIDA lid Lid Ned. Vereniging voor Audiologie Gediplomeerd electrotechnisch Ingenieur. Met de auto voor de deur bereikbaar Ingang ook voor rolstoelen geschikt Indien nodig ook bezoek aan huis. Alle merken en typen hoortoestellen Leverancier van ziekenfondsen Vervaardiging van oorstukjes en mini-in-oor toestellen in eigen bedrijf Moderne test- en meetinstrumenten voor controle en aanpassing van Uw toestel. Gewaarborgde Service door: Gratis halfjaarlijkse controle en service abonnement. Gratis Proefperiode. de Oort-belastingwetten mis schien veranderingen." Castricum noemt de werkgelegen heid op Tholen 'vrij stabiel'. "We hebben wel een grotere sortering Thoolse bedrijven gekregen. Er is geen monocultuur meer. Boven dien ligt de werkeloosheid ver on- en is de gehele week beschikbaar en mogelijk dit jaar nog, staat de privatisering voor de deur met een provinciaal bestuur voor alle ar beidsbureaus in Zeeland. De nieuwe directeur komt uit de metaalsector. Na een mts- en hts- opleiding werktuigbouw in zijn geboorteplaats Haarlem in Stads kanaal, was hij vijf jaar assistent bedrijfsleider bij metaalbedrijf Oosterhout in Geertruidenberg. Daarna was Castricum nog één jaar werkzaam in het vormings werk, voordat hij in 1975 werd be noemd bij het arbeidsbureau in Goes. Daar zocht men een bemid delaar voor technische beroepen en in die branche was Castricum goed thuis. "In de tachtiger jaren ging de bedrijfstak gerichte be middeling er weer af, maar de laatste twee jaar is die weer aan het opkomen", vertelt de nieuwe directeur. Hij kwam de laatste tien jaar af en toe in Tholen als invaller. Voor die tijd viel Tholen onder Zierik- zee en vervolgens werden beide kantoren bij Goes ingelijfd. Wanneer Castricum die drie kan toren vergelijkt, valt Tholen op als landbouwgebied. "Relatief ge zien is de landbouw met aanver wante bedrijven hier sterker vertegenwoordigd. Je hebt hier minder recreatie-, horeca- en win kelbedrijven vergeleken met Zie- rikzee en Goes." Als tweede belangrijke punt noemt Castricum de grote pendel. "Dat zit er van oudsher in op Tholen, dat is een historisch gege ven. Veel mensen zoeken emplooi buiten het eiland en financieel is dat ook lucratief, al komen er met Als de inrichting van het ar beidsbureau in St. Maartens dijk helemaal compleet is, volgt er nog een open dag voor het publiek.De hal met de informatie- en documenta- tierekken is nog in oude stijl omdat het nieuwe meubilair pas in april verwacht wordt. "We hebben nu nog een alle gaartje in gebruik met mate riaal uit 1962, 1975 en 1980. Als de nieuwe huisstijl er is, dan houden we op een zater dag een open dag voor het pu bliek", zo belooft directeur Castricum alvast. der het landelijk gemiddelde. In bepaalde bedrijfstakken is er zelfs een tekort aan vakmensen. De vraag sluit niet op het aanbod aan. Het grootste probleem dat we krijgen, is de langdurige werke loosheid. Hoe krijgen we de maatschappij zover, dat ze men- met de jaren vijftig zijn er allerlei nieuwe technieken en nieuwe branches ontstaan en dat levert specifieke eisen op." Elke dag wordt het bestand in de computer opgeschoond, zodat er bij aanvragen voor personeel di rect gekeken kan worden of er bij voorbeeld nog een timmerman of metselaar is. "Als er een beroep wordt gevraagd dat wij niet heb ben, kunnen we bij andere ar beidsbureaus in de computer kijken. Als het moet, gebeurt dat in heel Zuid-West Nederland, maar onze vraag is niet zo groot." De Oester- en Philipsdam hebben daar ook nog niet veel verande ring in gebracht. "De mensen moeten nog aan de dammen wen nen. Na een gewenningsproces zal men meer naar bedrijven op Schouwen-Duiveland en de Beve- landen gaan. Werkgevers zoeken hun mensen in principe zo dicht mogelijk bij huis en andersom geldt dat ook. Niet alle vacatures komen echter bij het arbeidsbu reau terecht. Via de eigen werkne mers wordt er veel aan werving t gedaan." Als directeur is Castricum veel minder bij de directe bemiddeling betrokken dan in zijn vorige func tie. "Je bent veel meer naar buiten gericht. Er is overleg met allerlei instanties en je treft voorbereidin gen voor verschillende zaken." Het nieuwe arbeidsbureau aan de Haven in Sint-Maartensdijk eerste, verplichte gang omdat ze een uitkering willen. Wij hebben dus een controlerende plicht naast het bemiddelingswerk. Dat is de dubbelrol van het arbeidsbureau. Inschrijvingsplicht is er alleen Via het uitzendbureau Start, dat in een aparte stichting los van het arbeidsbureau functioneert, maar wel in hetzelfde gebouw zit, krijgt men soms tijdelijk werk dat tot een vaste betrekking leidt. Dat is plIllpiSeSI* De nieuwe directeur van het arbeidsbureau in St. Maartensdijk, dhr. P.J.F. Castricum uit Goes. Advertentie I.M. sen die door allerlei oorzaken langdurig werkeloos zijn, weer opnemen. Dat is een sociaal ont zettend gefrustreerde groep aan het worden. Scholing is daarbij heel belangrijk, want vergeleken De nieuwe directeur constateert, dat men nog niet zo gemakkelijk het arbeidsbureau binnenstapt. "Voor veel mensen blijft het een voor wie een uitkering wil. Je hoort nog wel eens fabeltjes, maar het allergrootste deel van de men sen die bij ons ingeschreven staan, willen werken. Daarvan ben ik overtuigd! ook het doel. Het heeft nogal wat voordelen, dat je Start in huis hebt: je kent de mensen en kunt daardoor beter bemiddelen." In plaats van de verplichte in schrijving en de oproep om voor beschikbare banen naar het ar beidsbureau te komen, zou Castri cum graag een lagere drempel zien. "Men zou het eigenlijk nor maal moeten vinden om naar het arbeidsbureau te komen. Er ligt allerlei informatie over beroepen en scholing, zowel schriftelijk als op de video." Scholing is één van de belangrijk ste zaken bij het arbeidsbureau. "Bij de grote werkloosheid had den we het al heel druk met de in schrijvingen, nu is er meer tijd voor andere zaken. Je merkt dat bedrijven veel meer dan vroeger bij ons aankloppen voor scholing. De grootte is daarbij niet van be lang, juist kleinere ondernemin gen hebben er behoefte aan. Als er vraag is op de arbeidsmarkt, dan is die scholing onbeperkt, maar het kost wel geld, zodat het er wel uit moet komen." Het nieuwe arbeidsbureau heeft in elk kantoor een computer en in het najaar komt de elektronische kaartenbak. "Qua materiaal en ruimte zitten we er luxe bij", constateert Castricum met genoe gen. "Dat werkt ook rustig, want we zitten niet meer met z'n drieën in een kleine ruimte." Bij alle veranderingen van de ver huizing van Tholen naar St. Maartensdijk en de nieuwbouw, is het nog wachten op de nieuwe structuur. "Per 1 juli of per 1 ja nuari wordt het arbeidsbureau ge privatiseerd. Dan komt er een provinciaal bestuur met vertegen woordigers van werkgevers, werk nemers en de overheid. Dat bestuur krijgt dan nogal wat in vloed op het beleid, maar hoe het zal worden, is op dit moment nog onzeker. De plannen moet zich nog uitkristalliseren'aldus direc teur Castricum. De wekelijkse avondopenstelling van het arbeidsbureau (woensdag avond van half zeven tot tot half acht) wordt zo weinig benut, dat de directeur overweegt om over te gaan tot avondopenstelling op af spraak. Ook één keer per maand in plaats van elke week behoort tot de mogelijkheden. Overdag is het arbeidsbureau geo pend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 16.30 uur. In schrijving van werklozen is moge lijk van 8.30 tot 12.00 uur. In de ruime hal liggen de in- schrijfkaarten, die men kan inle veren bij Rya den Engelsman-Rijnberg of bij Krij- nie Hoek-van Dijke, die in deeltijd die afdeling voor hun rekening ne men. Zij worden bijgestaan door administrateur Piet Priem en Tan- ja Stapel-Lindhout. De laatste is er sinds 1 januari tijdelijk volgens het jeugdwerkgarantieplan. Op de begane grond heeft verder directeur Castricum een kantoor en arbeidsconsulent Van Balen. Voorts is er een spreekkamer, waar specialisten uit Goes werklo zen speciale begeleiding kunnen geven. Daarnaast is er nog een keuken op de begane grond. Op de bovenverdieping zetelt uit zendbureau Start en is er een ver gaderzaal, die ook benut wordt voor het testen van werklozen. Verder is daar het magazijn. ii THOLEN De uit Sint-Annaland afkomstige Van der Male werkte na zijn mulo-opleiding twee seizoenen in de bietencampagne op de haven in zijn woonplaats. Na de waters nood in 1953 werd hij tijdschrij- ver bij de Amsterdamse Ballast Mij., die in verband met de dijk werken een keet had in de Bos straat in Tholen. Vervolgens werkte Van der Male bij de afde ling vervoer van de NS in Roosen daal en in 1954 kwam hij in dienst van het arbeidsbureau in Zierik- zee. Hij regelde er het vervoer van de werkers uit het hele land, die op Schouwen in kampen verble ven voor het dijkherstel. Weke lijks ging hij - via het veer bij Stavenisse - op de fiets naar Schouwen. De terugreis voerde via Zijpe en het pontje bij Nieuw- Vössemeer. "Je kreeg 235 gulden per maand en daar moest kost- en reisgeld nog af. Een zakcent dus," zegt Van der Male. In augustus 1955 vertrok C. Wisse bij het arbeidsbureau in Tholen en Van der Male werd in diens plaats aangenomen. De 'beurs' (in 1940 door de Duitse bezetter opgezet) zat toen nog in de Kerkstraat. Naderhand verhuisde men naar de Brugstraat en in 1965 werd de nieuwbouw aan de Simon Lindhoutstraat betrokken. In die beginperiode werkten er drie men sen, waaronder een aparte kracht voor de vrouwenbemiddeling. In al die jaren maakte Van der Male een hele ontwikkeling mee op het gebied van de werkgelegen heid op Tholen en Sint- Philipsland.De kleinere ambach telijke bedrijven, landbouw en visserij en de dienstensector waren de bedrijfstakken waarin werk was. Vooral in de periode maart- december was er veel werk. Behal ve herstellingswerk als gevolg van de watersnood droeg ook de her verkaveling (tot 1960) daaraan bij. Honderden mannen waren be trokken bij het op de schop gaan van Tholen. In diezelfde periode verschafte de teelt van zilveruien ook veel werk. Omdat het sei zoenwerk was, betekende dit dat velen in een jaar wel twee tot drie keer als werkloos werden inge schreven, zodat het arbeidsbureau het er druk mee had. Een ander verschijnsel was het kolonnewerk. Met vrachtwagens werden groe pen arbeiders in de oogstperiode naar Schouwen-Duiveland en West-Brabant vervoerd. Ook kwam het voor dat - in de winter maanden - landarbeiders werk vonden bij Asselbergs en Beckers in Bergen op Zoom. Een nieuw verschijnsel op Tholen en Sint-Philipsland was de pendel. Philips gloeilampenfabriek in Roosendaal had halverwege de vijftiger jaren zo'n honderd men sen uit de streek in dienst. Daarna kwam de lange afstandspendel opzetten naar de havens van Rot terdam. De Zeeuwse arbeids krachten werden daar zeer gewaardeerd (harde werkers en ge willig) en er werd goed verdiend. Via affiches en voorlichtingsbij eenkomsten werd personeel ge worven. Aanvankelijk waren er veel mannen die naar de haven gingen als er geen seizoenwerk op het land was, maar daarmee kon den de stuwadoorsbedrijven moeilijk uit de voeten. Het gros van de mensen was ver knocht aan de geboortegrond en pendelde heen en weer. Maar ook werd de streek geconfronteerd met gezinnen die vertrokken naar de randstad en de omgeving van Dordrecht: Lever's zeep te Vlaar- dingen, Electro Smit in Slikker veer en Kloos te Kinderdijk. De opkomst van de chemische on- kruidbestrijding en het machinaal rooien van zilveruien, de toene mende mechanisatie in de land bouw en het verdwijnen van de oester- en mosselcultuur in Tho len betekende een fikse groei van de pendel. In de havens werkten toen zo'n 300 mensen uit de streek, evenals bij de Ned. Heide- mij. Anderen vonden werk bij bierbrouwerijen in Rotterdam, scheepswerven in omgeving Dor drecht, Van Leeuwen te Zwijn- drecht, Van Eijk in Gouda en Hak Ridderkerk. Bij deze bedrijven werken nu nog steeds mensen van Tholen en Sint-Philipsland. In 1959 werd Sint-Maartensdijk secundaire ontwikkelingskern. Met de hand werd een industrie terrein aangelegd, waarop bedrij ven zich met overheidssubsidie konden vestigen. "Priem, Muller, Elvina, Van Lammeren en Goed hart kwamen toen en dat zette aan," aldus Van der Male. Het was de tijd van de Commissie werkge legenheid eiland Tholen (met ver tegenwoordigers van de gemeenten, het arbeidsbureau en het bedrijfsleven), die probeerde de pendel terug te dringen. Rap porten, lezingen en de ten toonstelling 'Dit maakt Tholen' waren uitvloeisels daarvan. Het resulteerde in de groei van een aantal tot dan ambachtelijke be drijven zoals Elenbaas en Nieuw kerk in Poortvliet. In Tholen huurden een aantal be drijven ruimte (Hudson, Lever's zeep, KVW en Timpa). Ze ver trokken vrijwel allemaal, behalve de Timpa dat nu één van de groot ste bedrijven op Tholen is. "De ontwikkeling van de werkgelegen heid stagneerde na 1970," zegt Van der Male. "Woningbouw en recreatie waren de nieuwe aan dachtspunten." De recessie die zich begin jaren '80 voordeed noopte de overheid toch weer aandacht aan de werk gelegenheid te schenken. Het be tekende de komst van bedrijfsverzamelgebouwen (met subsidie van het ministerie van so ciale zaken en werkgelegenheid) en het aantrekken van bedrijven van elders met subsidie. "Gezien de ontwikkeling in de Slabbe- coornpolder kan dat als geslaagd worden beschouwd," meent Van der Male. Hij erkent dat het wél uitbreiding van de werkgelegen heid betekent, maar op korte ter mijn aan een beperkt aantal Tholenaren werk biedt. De lange afstandspendel neemt - door verloop - steeds meer af. "De trekpaarden van de werkge legenheid voor Tholen en Sint- Philipsland zitten nu in Bergen op Zoom." Honderden inwoners vin den werk bij General Electric Plastics, Philip Morris, Bruyn- zeel, Akzo coatings en Fri-d'Or. Met subsidie verzorgen die bedrij ven ook zelf de scholing van hun personeel. "Door de recessie ging iedereen zich met de werkgelegenheid be moeien en dat resulteerde in een nieuwe opzet van het arbeidsbu reau, het Arbeidsbureau Nieuwe Stijl (ANS)," vertelt Van der Male. Het principe was dat de werkloze zelf actiever moest worden om zijn probleem op te lossen. Een vacaturebank, beroepenboetiek en folders deden hun intrede. Er werd extra personeel aangetrok ken voor de nieuwe afdeling in schrijven en vacaturevoorziening. De bemiddelingsconsulent werkte op afspraak en extra personeel hield zich bezig met de langdurig werklozen. Ook werd meer scho ling toegepast om de werkzoeken den 'beter inpasbaar' te maken. De laatste jaren ging het hierbij om wel 100 mensen per jaar. "Er wordt economischer gewerkt in plaats van sociaal," aldus Van der Male. Dit alles bracht met zich mee dat de huisvesting in Tholen te klein werd om goed te kunnen werken ('Je zat bovenop elkaar'). Uitbrei ding was noodzakelijk en na veel vijven en zessen werd dat uitein delijk nieuwbouw in Sint- Maartensdijk. Daar staan nu weer veranderingen op stapel omdat de stamkaarten gaan verdwijnen en de gegevens van werkzoekenden voortaan via de computer worden verwerkt. Bovendien gaan over heid en bedrijfsleven medezeggen schap krijgen. Dat zogenaamde, tri-partite bestuur krijgt, aldus Van der Male, in de loop van dit jaar zijn beslag. Hij maakt dat allemaal niet meer mee. "Ik heb geen hekel aan het werk gehad, maar je bent zestig en door het wegvallen van ver trouwde medewerkers waait er toch een heel andere wind." Door ziekte werkte hij al sinds juni niet meer, maar de mogelijkheid van vervroegd uittreden pakte hij met beide handen aan. "Ik was de oudste bij de gewestelijke arbeids bureau's in Zierikzee, Goes en Tholen," zegt hij. Dat er nu op Tholen nog een arbeidsbureau is, daaraan heeft Van der Male zijn steentje bijgedragen. "Er is een periode geweest dat het voortbe staan van het bijkantoor ter dis cussie stond en toen heb ik via rapporten de stenen aangedragen om het te behouden." Hij vindt dat er op het platteland zoveel mogelijk dienstverlening moet blijven en bekritiseert in dat ver band de gemeente, banken en PTT. "Dergelijke dienstverlenen de instellingen moeten zoveel mo gelijk bereikbaar zijn, eigenlijk de hele dag," meent Van der Male. Tot nu toe verveelde hij zich nog geen moment. Het kweken van vogels, tuinieren en verzamelen van postzegels bezorgen hem vol doende afleiding. Ook is hij aan een cursus Engels begonnen. "Dat is voor de wintermaanden. Maar in de zomer moet ik buiten kunnen zijn," zegt de scheidende directeur van het Thoolse arbeids bureau. Morgen (vrijdag) wordt hem in Haestinge een afscheidsre ceptie aangeboden. Dhr. J.P.M. van der Male neemt morgen officieel afscheid van het arbeidsbureau Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 17