Contactpersoon in kleine Thoolse bedrijven ten bate van werknemers schetters De Stadsherberg vernieuwd terug aan de Markt in St. Maartensdijk Provincie eens met de minister Industriebond FNV bij huldiging jubilarissen Tholen in Smeltkroes Wethouder Versluijs: welkome versterking smalstad Schippers strijden voor behoud van vaarweg Oosterschelde Functies voor De Boe Donderdag 18 januari 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 De Industriebond FNV afdeling Tholen is op zoek naar bedrijfscontactpersonen. Deze mensen kunnen de werknemers in de veelal kleine Thoolse bedrijven van dienst zijn. Van belang is dat via deze contactper sonen informatie wordt doorgegeven waarmee werk nemers hun positie zouden kunnen verbeteren. Smaakmaker Rooskleurig Dubieuze contracten Regelmatiger Jubilarissen Gespecialiseerd in VAKWERK II Unet0 Een welkome versterking in de ontwikkeling van de middag de officiële opening van de Stadsherberg aan smalstad. Zo noemde wethouder J. Versluijs vrijdag- de Markt in St. Maartensdijk. Seizoensverlenging Dienstbode Gesplitst Schuttevaer Stavenisse luidt de noodklok Het bestuur van de afdeling Stavenisse van k.s.v. Schuttevaer wil dat het hoofdbestuur van de schip persvereniging in Den Haag aan de bel trekt om de scheepvaart op de Oosterschelde veilig te stellen. In een spoedeisende bestuursvergadering kwam men tot die reactie naar aanleiding van het advies van gedepu teerde staten aan de minister, om van de Oosterschelde een natuurpark te maken. Schelde-Rij nkan aal Natuurbeschermingswet Oosterschelde Gedeputeerde staten van Zeeland stemmen definitief in met de aanwijzing van delen van de Oosterschelde tot beschermd en staatsnatuurmonument. Pierenstekers Gorishoek Deze oproep deed voorzitter R.P. van der Wal van de afdeling Tho len van de Industriebond tijdens de jubilarissenhuldiging en nieuwjaarsreceptie vrijdagavond in café Smerdiek. Van der Wal zei dat de bond de komende jaren veel aandacht zal schenken aan de kleine bedrijven op Tholen. Lan delijk gezien zit de Industriebond in de lift. Het ledental stijgt en be draagt momenteel zo'n 210.000. Het deed Van der Wal deugd, dat de bond het laatste decennium van deze eeuw met winst is begon nen. Ook wees de voorzitter op de verdienste van de Industriebond bij de CAO-onderhandelingen: "Daarbij hebben we aardig ge scoord". Toch is volgens Van der Wal 'de strijd nog niet gestreden' aan het CAO- onderhandelingsfront: "Willen we de VUT-leeftijd op 60 houden, dan zijn we er nog niet. Die VUT is nodig, net als eten en drinken", aldus de afdelingsvoorzitter die de 30 aanwezigen een strijdbaar 1990 toewenste. Bondsvoorzitter Bé van de Weg blikte terug op het afgelopen jaar en stelde vast dat de Industrie bond zijn plaats weer heeft op geëist. 'Terug van weggeweest' citeerde Van de Weg een dagblad waarin de toenemende populari teit van de Industriebond werd be schreven. "Men kan niet meer om ons heen. De Industriebond is weer een smaakmaker". Van de Weg schetste het succes van de bond in de metaalnijverheid: "Werkgevers dachten dat we niets zouden doen, maar de bond dook op plaatsen waar ze niet werd ver wacht". In 1989 kreeg de In dustriebond er 5000 leden bij (in 1988 was dat 900). Volgens Van de Weg schrijven zich de laatste tijd zo'n 100 nieuwe leden per maand in. Vooral het aantal vrouwen dat lid werd van de Industriebond noemde de voorzitter 'spectacu lair'. De bond telt nu meer dan 15.000 vrouwelijke leden, in 1989 een stijging van 11%. Bij de ruim 200 CAO's die dit jaar worden afgesloten gaat de In dustriebond uit van een loonsver hoging van 4%. Ook voor uitkeringsgerechtigden. Volgens Van de Weg is er op deze eis van de Industriebond door de werkge vers 'schrikachtig gereageerd'. "Die wilden niet verder gaan dan 3 (In de schoonmaaksector gingen de werkgevers accoord met 4% loonsverhoging). "De reacties hierop waren die van verwijten aan de economie, maar wij ken nen onze verantwoordelijkheid. We hebben er geen enkel belang bij om arbeidsplaatsen te vernieti gen. We hebben er belang bij dat het goed gaat in ons land. Hoe harder er gescholden wordt op die 4hoe trotser ik er op word", aldus Van de Weg. In de metaal nijverheid is het echter nog niet zo ver. Tot nu toe beperkten de on derhandelingen zich tot 'rituele dansen'. De Industriebond zal zich verzetten tegen de voorstellen van de werkgevers om de VUT te verhogen, het ziektegeld aan te tasten en de zaterdag op te offe ren, zei de bondsvoorzitter. "De kaderleden staan klaar om actie te voeren maar ik hoop dat het niet nodig is. Het zou schande zijn wanneer we dit jaar zouden moe ten gaan staken want de situatie in de industrie is rooskleurig". Jubilaris C. van Broekhoven uit Tholen vroeg de voorzitter wat de bond van plan is te gaan doen te gen praktijken van werkgevers die 'via dubieuze contracten' werkne mers binnenhalen. Volgens Van Broekhoven 'scheren werkgevers Met de onthulling van het uit hangbord verrichtte hij de officië le handeling, waarna er binnen een toast uitgebracht kon worden op dit nieuwe horecabedrijf van de familie FW. Muetstege. Daarmee kreeg een deel van de Stadsherberg zijn oude bestem ming terug. Sinds het vertrek van de familie Coremans is het ene pand langs de steeg van de Markt naar de Oostvest verkocht aan huisarts Janssen. De horeca- bestemming voor dat deel is ver anderd in woning en aan de achterkant komt in de voormalige bar De Veste later de praktijk nog. De familie Muetstege kocht het rechter deel, waarin de keuken ge vestigd was, zodat men met be perkte aanpassingen weer als horecabedrijf kon beginnen. Daarbij steunde men op jarenlan ge ervaring, zo bracht wethouder Versluijs in herinnering. "De heer en mevrouw Muetstege zitten na melijk zo'n 25 jaar in het horeca- vak. Het grootste deel, 15 jaar, in het IJsselhotel in Deventer en de laatste 5 jaar als Thoolse horeca ondernemer in de Zeester op Go- rishoek. We kunnen bijna spreken van ouwe rotten in het vak", aldus de wethouder. Versluijs zei verder dat het Thool se land de fam. Muetstege zo goed is bevallen, dat ze besloten een de finitief horecastekkie in deze ge meente te beginnen. "Van dat heugelijke feit zijn wij vandaag getuige. De fam. Muetstege ver met deze contracten langs de ran den van de wet'. Hij laakte deze manier van werkgevers, 'terwijl ze wel worden gehuldigd wegens hun goed ondernemerschap', merkte Van Broekhoven op met een ver wijzing naar de lof die eerder die week; in Middelburg door de Ka mer van Koophandel aan Timpa- direeteur A. te Pas was toege zwaaid. Van de Weg zei daar geen goed antwoord op te weten. Hij wees erop dat de koppelbazen praktijken niet meer zo'n hoogtij vier en, maar dat op andere manie ren (onder meer via uitzendbu reaus) getracht wordt mensen van het ene bedrijf naar het andere te sturen tegen een laag loon. Vol gens Van de Weg probeert de vak bond dergelijke zaken via de CAO te: verhinderen. De overheid blijft in deze volgens de voorzitter in gebreke: "Zeker met het open gaan van de grenzen in 1992 wan neer steeds meer mensen uit andere landen hier aan het werk v/illen is het hard nodig dat er maatregelen worden getroffen". "Van de Weg speldde bij tien jubi- llarissen onderscheidingen op. Voor P. van den Berghe uit Sint- Maartensdijk was er een speldje met een wit brilliantje wegens zijn 60-jarig lidmaatschap. Namens het bondsbestuur feliciteerde hij de jubilarissen. Hij prees de vol harding van de leden. "Hun inzet voor de bond heeft geleid tot de verworvenheden die we nu ken nen. Een groot goed dat we moe ten behouden en uitbreiden. De vakbonden zijn springlevend. Heel veel mensen zien het nut er van in. Oudere leden weten dat er veel moed voor nodig was om lid te worden van de bond. Je kon als arbeider op de zwarte lijst van de werkgevers komen te staan, dan bleven de poorten gesloten. Be dankt voor het trouwe lid zijn", zo besloot Van de Weg. De andere jubilarissen waren H. Wessels uit Sint-Annaland en P. Overbeeke uit Sint-Maartensdijk (40 jaar). T. Schot en J.G. Plandsoen uit Oud- Vossemeer, J. Rijnberg en P. van Ast uit Sint-Annaland, C. van Broekhoven, J. Reijers en J.A. van der Zande uit Tholen. De nieuw jaarsreceptie werd opgeluisterd door organist J. Sonsbeek. Na het officiële gedeelte was er tijd voor een hapje en een dansje. Op maandag 12 februari is de algeme ne ledenvergadering van de FNV Tholen in café Smerdiek. Burge meester H.A. van der Munnik zal er spreken over het milieu. Ook districtsvoorzitter Bram Oude naarden (opvolger van Hans Veg- ting) zal het woord voeren. Tijdens de nieuwjaarsreceptie wa ren ook de nieuwe bestuursleden aanwezig: penningmeester A.P.M. Elshof uit Tholen, A. van der Wal uit Sint-Annaland en de benjamin in het bestuur, de 22-jarige J.C. Snoep uit Tholen. Snoep- servicemonteur bij de firma Jan sen in Tholen - zal proberen meer jongeren te interesseren voor de vakbeweging. Van 29 januari tot en met 1 fe bruari wordt in het Ahoy-complex te Rotterdam de eerste presentatie gehouden van de Nationale be- drij fsruimtemanifestatie. Volgens de organisatoren is Rotterdam een logische plaats wegens enerzijds de enorme smeltkroes van activi teiten, die vraag om uitbreiding en nieuwe vestiging oproept, maar anderzijds doet overwegen huis vesting elders te zoeken. Spreiding van bedrijven en industriële be drijvigheid in het belang van de landelijke economie en de werk gelegenheid, gestimuleerd door de landelijke en lokale overheid en ontwikkelingsmaatschappijen. Het tentoonstellingsprogramma omvat aanbiedingen van bedrijfs ruimten uit heel nederland. Elke regio kent voordelen die aanslui ten op de bedrijfseconomische overwegingen van de ondernemer. Ook de gemeente Tholen is één van de deelnemers aan deze mani festatie. Via en vanuit de eigen stand (no. 23) wordt aandacht ge vraagd voor het vestigingsgebied Tholen met de lage grondkosten, een premieregeling, huur van be drijfsruimten in de bedrijfsverza melgebouwen e.d. De beurs is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. De jubilarissen van de Industriebond FNV-afdeling Tholen. advies- en installatiebureau b.v. Rijkebuurtstraat 15 Bergen op Zoom Tel. 01640-34460 Fax. 01640-45814 - Beveiligingstechnieken - Telefooninstallaties - Project- en interieurverlichting - Electra - Gas - water - sanitair - Loodgieterswerk 4#$^ Erkend S-all Beveiligings installateur Advertentie I.M. De nieuwe gedeputeerde mr. J.A. de Boe uit Poortvliet wordt lid van de raad van commissarissen van de N.V. Westerschelde Oever verbinding. Provinciale staten beslissen 9 februari over dat voor stel van gedeputeerde staten. De Boe volgt in die functie zijn voor ganger drs. R.C.E. Barbé op. Datzelfde geldt bij het algemeen bestuur van de Bestuursacademie Zeeland. Als gedeputeerde verliest De Boe echter ook functies die hij als sta tenlid had: lid van de commissie voor klachten en verzoeken en van de commissie Arob, alsmede plaatsvervangend vertegenwoordi ger in de algemene vergadering van aandeelhouders van de PZEM. Mevr. Muetstege helpt de achter het laken verborgen wethouder Versluijs bij de onthulling van het uithangbord van de nieuwe Stadsherberg aan de Markt in St. Maartensdijk. wisselt het wat onregelmatige be drijf de Zeester, met riame afhankelijk van recreantembe- zoek, voor het wat regelmatiger bedrijf de Stadsherberg, gericht op toeristen en inwoners. Daarvoor hebben zij een uniek plekje uitgezocht aan het mooie marktplein in St. Maartensdijk. Toeristisch recreatief een trek pleister met de monumentale ge bouwen en de vriendelijke bedrijvigheid van een plattelands gemeente. Een kern die enerzijds aangewezen gaat worden al:s be schermd stadsgezicht in het cen trum, maar tegelijkertijd daar omheen een stuk ontwikkeling uitstraalt. Er zijn namelijk de laatsite tijd nogal wat positieve zaken te mel den uit de smalstad: de nieuw bouw van Beter Wonen, arbeidsbureau, Overveld techniek, enz. Invulling van de West- en Noordpoort en de Oostvest heeft een hoge urgentie. De volgende fase van de Muyepolder moet ook al aangepakt worden. Het gemeentebestuur streeft een evenwichtige ontwikkeling Ibinnen haar gemeentegrenzen na en sti muleert daarom bedrijfsvestiging. Het toeristisch-recreatief beleid van de gemeente Tholen is: niet ge richt op een grootscheepse uit breiding, maar veel meer op een versterking van wat er momenteel is en gericht op een stuk seizoens verlenging. Daar past het initiatief van de fam. Muetstege prachtig in met een knus restaurantje met een ei gen sfeertje. Ik hoop van harte, dat u er in slaagt een aanvullende functie te vervullen op wat er al is in de smalstad op horechgebied. Dat betekent, dat u als restaurant weet in te spelen op de wensen van die inwoners, die het tot voor van daag elders en met name buiten onze gemeente zoeken." Wethouder Versluijs wees daarbij ook op het nieuwe actieplan van de VVV Tholen. "Het is van het grootste belang, dat de VVV daarin gesteund wordt door het bedrijfsleven en met name door de horeca. Het minste wat je daar voor kunt ondernemen, is lid wor den van de VVV?' De wethouder was nog in de ar chieven gedoken om de historie van het pand na te vorsen. Hij ging 150 jaar terug, naar 1832, bij de invoering van het kadaster. Markt 40 en het pand ernaast heer en mevrouw Muetstege brengen een dronk uit op de officiële opening van de Stadsherberg. denbach het pand verlaten heeft, is het bij de Stadsherberg getrok ken en als restaurant in gebruik genomen. Dat wordt nu zelfstan dig voortgezet. De wethouder feliciteerde de fa milie Muetstege namens het ge meentebestuur met de start aan de Markt. "Ik hoop, dat u met veel plezier in uw nieuwe bedrijf zult kunnen werken. Een succesvolle toekomst toegewenst", zei wet houder Versluijs. Markt 41 stond op naam van een zeer vermogend man, Willem Fre- derik van der Burcht van Lichten berg. Hij bezat in Goes enkele industrieën: een zeepziederij, olie molen en chocolade- en mosterd molen. Dit huis was in verband met de grondbelasting ondergebracht in de eerste klas. Dat was de hoogste klas, waarin slechts drie huizen in St. Maartensdijk waren opgeno men. De eigenaar en bewoner was ont vanger van het kroondomein en in die functie opvolger van Hendrik Gerard Putt. Toen Van der Burcht van Lichtenberg dat van Putt overnam, betrof dat niet alleen de functie(ontvanger kroondomein) en het huis, maar ook de dienst bode Grietje Goudzwaard. Met deze dienstbode was hij zo gelukkig, dat hij er ondanks een leeftijdsverschil van 30 jaar mee huwde. In 1845 werd na het over lijden van Willem Frederik, Jan Louis de Casembroot ontvanger van het kroondomein. Hij was ge huwd met de dochter van zijn voorganger. In die tijd zochten ze het niet ver van huis, de één nam de dienstbode en de ander de dochter van zijn voorganger", zo vertelde Versluijs. Het echtpaar De Casembroot be woonde nog steeds het dubbele pand, maar na hun vertrek in 1859 werd het perceel gesplitst. Markt 40, het linker deel, werd toen eigendom van Bartel Quak- kelaar, landmeter en wethouder van St. Maartensdijk. Nadien stond het op naam van logement houdster Johanna van Splunter en haar man David Hage. We zijn dan in 1904 aangeland. In dat jaar werd Johanna Janna de Jonge eigenares. Na haar hebben er notarissen in gewoond en ge werkt: Fermie, Meulenberg en Blindenbach. Nadat notaris Blin- Taverne-restaurant de Stadsher berg wil gelegenheid bieden voor een drankje met een hapje, een snack, maar ook voor een uitge breid diner. Daarvoor heeft men de beschikking over twee ruimten. In de vroegere notariskamer kan men bij de open haard apart zit ten met ongeveer 30 vrienden of familieleden. Aan de Marktkant is de grotere ruimte met de bar. De verbouwing werd uitgevoerd door de plaatselijke bedrijven Ge luk, Potter en Verjaal. Als het hoofdbestuur geen actie onderneemt, wil Stavenisse de an dere Zeeuwse afdelingen mobilise ren, evenals andere belangenorganisaties van de scheepvaart (zoals de Internatio nale Tankscheepvaart Vereniging). Samen met de afdelingen De Be- velanden en Terneuzen kantte Sta venisse zich tegen het voorstel om een vaarverbod voor tankers uit te vaardigen. Dit werd nota bene ge opperd door Schuttevaer Bruinis- se, een afdeling waarin de vissers grote invloed hebben. In een vergadering van de Stuur groep Oosterschelde uitten on langs verschillende leden hun zorgen over het vervoer van ge vaarlijke stoffen over de Ooster schelde. Er werd gepleit voor een nachtelijk vaarverbod 's nachts en bij mist. "Het is in het belang van de scheepvaart dat er aan de bel wordt getrokken, vóór Den Haag zich laat verleiden tot voor de be drijfstak schadelijke maatrege len," aldus het Schuttevear-bestuur. Tot nu toe hield de vereniging zich tamelijk rustig, omdat minister Braks in het voorlopige besluit tot aanwijzing van een groot deel van de Oosterschelde tot beschermd natuurgebied de route tussen de Krammersluizen en het Kanaal door Zuid-Beveland als hoofd vaarweg handhaafde. Rijkswa terstaat breidde de betonning onlangs nog uit, verdiepte de vaargeul en richtte bij Wemeldin- ge een nieuwe verkeerspost in met een radarpost bij Stavenisse. Juist dit laatste maakt de kans op* onge lukken erg klein, zodat Schutte vaer het vaarverbod niet ziet zitten. Het personeel op tankers moet bovendien een viertal diplo ma's hebben, zodat een uitlating van de Zierikzeese burgemeester Asselbergs dat 'jan en alleman' een tanker mag besturen, de Thoolse schippers in het verkeer de keelgat is geschoten. Verschillende kranteartikelen over de Oosterschelde zijn door het af delingsbestuur naar het hoofd bestuur gezonden. Uit telefonisch contact met landelijk voorzitter K. van Dorsten bleek, dat die van de hele situatie maar weinig wist. Hoofdbestuurslid W. de Meijer uit Terneuzen had laten weten dat het 'zo een vaart niet zou lopen'. Secretaris I.L. van Haaften vreest, dat een vaarverbod voor de Oosterschelde een drukker ge bruik van het Schelde-Rijnkanaal tot gevolg heeft. "Dat vaarwater loopt langs vier woonkernen, dus als er al gevaar zou zijn (van ge vaarlijke stoffen - red.) neemt dat alleen nog toe." De aanwijzing tot nationaal park moet zich, in de ogen van g.s., over de hele Oosterschelde uit-, strekken, inclusief de binnendijks gelegen natuurgebieden en het Rammegors bij Sint-Philipsland. Overigens vinden de Thoolse schippers het onbegrijpelijk, dat g.s. tegelijkertijd ruim baan willen geven aan de ontwikkeling van de recreatie op het in de Oosterschel de gelegen werkeiland Neeltje Jans. "Die standpunten staan haaks od elkaar." Zij hebben dit aan de minister van landbouw, natuurbeheer en visse rij bericht. Gs willen ook op korte termijn bestuurlijk overleg met de minister voeren om te komen tot aanwijzing van de Oosterschelde als nationaal park. Volgens het dagelijks bestuur van de provincie kan ook het gebied Rammegors (bij Sint Philipsland) onder de aanwijzing worden gebracht, nu dat gebied niet meer zal worden gebruikt voor het bergen van bag gerspecie. G.S. Pleiten niet voor een versoe peling van de regels voor pie renstekers en het snijden van lamsoor en zeekraal, waarom met name in Tholen en St. Philipsland was gevraagd. Het provinciaal bestuur stemt in met het vergun ningenstelsel. Behalve een vergun ning moet men ook nog toestemming van de grondeige naar hebben. GS geven de minis ter in overweging te bekijken of - voor en zo duidelijk mogelijk be leid - enkele binnendijkse relatie- notagebieden niet onder de werking van de natuurbescher mingswet moeten worden ge bracht. Gs onderscheiden in hun brief aan de minister het advies van de provinciale planologische com missie. Het Oliegeulje zou volgens het college slechts voor de wa tersport toegankelijk dienen te zijn in die perioden waarin daar door geen schade aan de zeehon denstand wordt aangericht. De ontwikkelingen op Neeltje Jans zouden na de aanwijzing on belemmerd plaats moeten kunnen vinden op basis van het bestuurs- accoord Neeltje Jans. zo schrijven gs de minister. Zij willen ook dat, als er van rijkszijde wordt overge gaan tot het aanbrengen of afbre ken van voorzieningen bij Schelphoek en Gorishoek, strand- suppletie er overleg wordt gevoerd met de stuurgroep Oosterschelde.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 13