Sjaak Moerland fractievoorzitter 'Dit valt koud op mijn dak' 'Jammer in PvdA dat frisse wind is tegengehouden' nlannen? 'Whitbread race fantastisch' 'Ik kan er niets aan doen dat ik er woon' P. van Belzen voor de derde keer lijsttrekker W.L. Bijl voorzitter CDA Tholen Nog 9000 gulden voor St. Annaland Bijenhouders Wijzigingen in PvdA-lijst Collecte Malawi Donderdag 11 januari 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Gepasseerde St. Annalandse kandidaat: "Ik kan er niks aan doen dat ik in St. Annaland woon", zegt de gepasseerde Ellen van der Wal, die van de verkiesbare 5de naar de - bij een gelijkblijvend ze teltal - onverkiesbare 6de plaats is opgeschoven op de Thoolse PvdA-lijst. 40 stemmen Democratie Openheid Laatste periode wethouder Van Schetsen Waarnemend-fractievoorzitter I.C. Moerland lijkt de meeste kans te maken om J. de Bres op te volgen als voorzitter van de Thoolse PvdA-fractie. Nieuwe nummer vijf Adam den Haan "Dit valt koud op mijn dak, hier had ik helemaal niet op gerekend." Adam den Haan(61) uit St. Maartens dijk reageerde woensdagavond in Havenzicht te St. Annaland heel verrast toen hij van de onverkiesbare 9de plaats opschoof naar de verkiesbare 5de plaats. Vakbondsman Onverdachte hoek Twee kandidaten Kadastraal Tholen zit in computer Geen stijl Lindhout/Nieuwenhuis RPF/GPV 8 kandidaten meer dan in 1986 Raadslid P. van Belzen(51) uit Tholen is voor de derde keer lijsttrekker op de gezamenlijke lijst van RPF/GPV voor de verkiezingen in maart. Veertien nieuwelingen Thoolse dokter Kees de Nijs in zeilwedstrijd om de wereld Fremantie "Ik voel me inwoonster van Tho- len; ik ben geen echte St. Anna landse, maar ik woon er heel gelukkig. Ik ben echter blij, dat niet de kwaliteit, de persoon of het vrouw-zijn een rol heeft gespeeld bij de andere keuze. Dat geeft me wel voldoening, maar ik had er veel zin in om raadslid te worden. Ik was goed gemotiveerd, maar het is puur de kernensprei ding waardoor ik geen vijfde werd. Jammer is het, dat de richt lijn van het PvdA-congres om 50% vrouwen in de raad te krij gen, nu niet gehaald wordt. Overi gens kan ik me toch wel uitleven. Sinds 9 december ben ik lid van het gewestelijk bestuur van de PvdA Zeeland en ik ben ook lid van de gemeentelijke emancipatie commissie Tholen. Wethouder P. van Schetsen, die voor de derde keer tot lijsttrekker van de Thoolse PvdA werd geko zen, sprak Ellen v.d. Wal nog moed in. "Ik wil ze bijna de ver zekering geven, dat met het beleid van de afgelopen vier jaar de zes de plaats voor de PvdA een ver kiesbare plaats is. Vier jaar geleden hadden we daar maar 40 stemmen te weinig voor en in maart hebben we ook lijst 1. Vol gens de nieuwe Kieswet wordt de partij met het meeste aantal stem men nummer 1; er hoeft niet meer tussen de partijen met een gelijk aantal zetels geloot te worden", aldus Van Schetsen. Hij dankte de leden namens alle kandidaten voor het vertrouwen. "Het is plezierig dat ik unaniem gekozen ben, maar bij meerder heid van stemmen had ik het ook gedaan. Een democratisch besluit kan echter soms pijnlijk zijn", al dus Van Schetsen, die over een 'open discussie' sprak. De voorzitter van de vertrouwens commissie, H. Venekamp, consta teerde, dat de vaststelling van de kandidatenlijst niet zo vlot ge gaan was als de commissie had ge- Oud-raadslid W.L. Bijl(63) uit Tholen is voorzitter van het CDA Tholen geworden. Maandagavond werd hij tijdens een ledenvergade ring in Meulvliet gekozen als op volger van mr. J.A. de Boe uit Poortvliet, die lid van gedeputeer de staten is geworden. Bijl zat van 1969 tot 1970 in de (oude) gemeenteraad van Tholen en na de gemeentelijke herinde ling van 1978 tot 1986 in de nieu we Thoolse raad. Als medewerker van de watermaatschappij W.M.Z. heeft hij gebruik gemaakt van de VUT-regeling. Behalve actief muzikant bij Con cordia doet Bijl in de muziekwe reld ook bestuurlijk werk. Zo is hij bestuurslid van de KNF Zee land en penningmeester van Con cordia. Op onderwijsgebied was Bijl 20 jaar bestuurslid, waarvan 10 jaar penningmeester, van de CNS de Regenboog. Een tweede nieuw bestuurslid van het CDA werd naamgenoot J. Bijl uit Tholen, werkzaam bij een an der Zeeuws nutsbedrijf, de PZEM. Penningmeester K. Jan sen uit Tholen werd herkozen. Het CDA heeft nu nog 1 vacature in het bestuur, die al lang bestaat na het aftreden van J.D. de Korte uit St. Maartensdijk. Voorzitter De Boe had de vergade ring zoals gebruikelijk met Schriftlezing en gebed geopend. Secretaris J. Leune bracht het jaarverslag uit en wegens afwezig heid van de penningmeester las hij ook het financieel verslag. Mevr. M. van Driel-Vaders bracht het jaarverslag van de adviesgroep wegens ziekte van mevr. De Ruy- ter. Fractievoorzitter W.C. van Kempen onderstreepte de goede inbreng van de adviesgroep bij de fractievergaderingen De leden keurden met enkele klei ne wijzigingen het gemeentepro gramma 1990-1994 goed. Dit stuk was door de adviesgroep voorbe reid en drie keer in het bestuur besproken. Met name milieu vraagstukken kwamen nog aan de orde, zodat het een lange vergade ring werd. hoopt. "Het is echter aan de democratie om een beslissing te nemen en de afdeling feliciteer ik met dit democratisch besluit. Eens in de vier jaar heb je zo'n be langrijke avond in de afdeling om een verantwoorde lijst samen te stellen. Gelukkig is er vanavond nooit op personen gespeeld. Het is puur een andere inschatting van P. van Schetsen (PvdA) het gedrag van de kiezers, dat stel ik met plezier vast. Overigens be treur ik het met enkele anderen, dat de kernenspreiding nog zo'n beslissende rol speelt. Er is meer gemeentelijk denken nodig, maar hoogstwaarschijnlijk zijn we zo ver nog niet", aldus Venekamp. Over het behalen van de zesde ze- E. van der Wal tel was hij minder optimistisch dan wethouder Van Schetsen. "Zes PvdA-zetels zou op Tholen een aardverschuiving zijn. We wa ren er de vorige keer dichtbij, maar we gaan toch uit van conso lidatie van vijf zetels", aldus Ve nekamp. Jack Westdorp vond het allemaal rommelig overkomen. Hij had er moeite mee dat in de Eendracht- bode van 28 december de ontwerp-kandidatenlijst was vast gesteld, gezien de vele wijzigingen bij de definitieve vaststelling. Venekamp noemde dat een kwestie van vrije nieuwsgaring. "We zijn een openbare partij en dat geeft ook consequenties. De andere weg is om het zo stiekum mogelijk te doen en achteraf gaat men dan praten, zoals bij andere partijen. Wij kiezen voor open heid. Een partij die zichzelf respecteert, moet ook de kandi daatstelling in alle openheid doen. Velen belijden met de mond open baarheid, maar wij brengen het in de praktijk. Als voorzitter van de vertrouwenscommissie trek ik me kritiek op de openheid niet aan, dat is mij volkomen vreemd", al dus Venekamp. Hij staat als nummer drie op de kandidatenlijst achter M.A.J. van der Linde op nummer twee. "De vertrouwenscommissie heeft aan plaats nummer twee geen conse quentie verbonden, dat die kandi daat de fractievoorzitter wordt. Dat maakt de nieuwe fractie uit", zei voorzitter H. Venekamp tij dens de ledenvergadering in Ha venzicht te St. Annaland. "Dat is in samenspraak met de huidige fractie gebeurd en dat is de meest zuivere gang van zaken." Hij zei bij de kandidaatstelling gestreefd te hebben naar continuï teit van het huidige fractiebeleid. "Dat betekent Piet van Schetsen lijstaanvoerder en wethouder. Er moeten belangrijke redenen zijn om af te wijken van de bereidheid van een zittend raadslid om zich weer beschikbaar te stellen. Tus sen de regels door heeft Piet van Schetsen laten weten, dat hij lang zamerhand denkt aan terugtre den, dus dit kan de laatste periode zijn. We moeten dus nadenken over een opvolger in de toe komst", zei Venekamp. "Ook Chiel van der Linde(2), I.C. Moerland Sjaak Moerland(3) en Jannie Snoep(4) hebben in al hun beste kunnen bijgedragen aan het besturen van de gemeente. Er is niemand vanwie we zeggen, sorry, je bent zo tegengevallen, mee ze hebben goed gefunctioneerd", al dus de voorzitter van de vertrou wenscommissie. Bij acclamatie onderstreepten de leden die voordracht, waarmee vier van de vijf zittende raadsle den in maart weer kandidaat zijn. J. de Bres(71) stelt zich niet meer herkiesbaar. Met 15 tegen 10 stemmen kreeg hij de voorkeur boven Ellen van der Wal uit St. Annaland omdat de meerderheid een Smurdieke- naar als opvolger van Jan de Bres gewenst vond. In 1986 was St. Maartensdijk goed voor het hoog ste aantal PvdA-stemmen op Tho len: 892. "Je rekent er gewoon niet op als je negende staat op de ontwerplijst, dat je toch op een verkiesbare plaats komt", zegt Den Haan. "Ik vond Ellen van der Wal een geschikte kandidaat en ik dacht niet, dat de kernenspreiding nog zo'n grote rol zou spelen." Den Haan is al jarenlang actief in het vakbondswerk, maar met de politiek hield hij zich minder be zig. Den Haan kwam nog nooit voor op een kandidatenlijst van de Thoolse PvdA. Hij werd ook vorig jaar pas weer lid, na een pe riode geen PvdA-lid geweest te zijn. Den Haan werkte 23 jaar bij tim merfabriek de Pluumpot in St. Maartensdijk en is nu WAO'er. Als voorzitter van de Bouw- en Houtbond van de FNV, zowel van geheel Tholen als plaatselijk van St. Maartensdijk, is hij nog nauw bij zijn vroegere bedrijfstak be trokken. Hij is verder secretaris van de FNV Tholen en belasting- A. den Haan adviseur voor vakbondsleden. Als WAO'er kreeg hij nieuwe ta ken binnen de FNV: voorzitter van de districtscommissie uitke ringsgerechtigden en lid van de landelijke adviescommissie uitke ringsgerechtigden. Den Haan is verder sinds vorig jaar bestuurslid van de PvdA Tholen, lid van het algemeen bestuur van de woningstichting Beter Wonen en lid van de com missie van advies van het arbeids bureau. "Misschien moet ik straks wel dingen afstoten", zegt het kandidaat-raadslid. "Je bent wel een hele dag thuis en moet dan toch je bezigheden hebben, maar in de loop der tijd heb ik heel wat functies gekregen", aldus Den Haan. VERVOLG VAN PAG 1 nu iemand uit Tholen zou zijn ge weest in plaats van uit St. Anna land, maar nu zal de massa van de kiezers dat niet begrijpen", zei Kloet. R.P. van der Wal, echtgenoot van de kandidaat nummer vijf, vond de woonplaats van veel minder belang. "Met een vrouw krijg je een vernieuwend element in de fractie en dat is juist positief. Als PvdA moeten we laten weten waarvoor we staan. We moeten naar kwaliteiten kijken en verder een goede verkiezingscampagne voeren en ons in St. Maartensdijk goed profileren." Den Engelsman: "Mensen uit de kleine kernen moeten in de fractie zitten. Daarover hebben we het toch ook in ons verkiezingspro gramma.' Venekamp noemde het een sterk punt, dat Jan den Engelsman uit St. Annaland als eerste op de overtegenwoordiging van St. An naland had gewezen. "Het komt dus uit volkomen onverdachte hoek, maar alles in overweging nemend, blijft de vertrouwen scommissie toch voor Ellen van der Wal op de vijfde plaats. Als St. Maartensdijk vindt, dat men een te ondergeschikte rol heeft ge zien het belangrijke stemmenaan- tal, dan kan er een tegenkandidaat ingediend wor den", aldus Venekamp. Dhr. Meijer uit Scherpenisse sprak de kernenstrijd niet aan. "Ik wil bij de PvdA geen bloed groepenkwestie zoals bij het CDA. Als we rekening blijven houden met de kernenspreiding, dan zit je tot het oneindige met dat euvel. Ik voel me Tholenaar", aldus Meijer. "Voor mijn verstand zeg ik: ik ben het helemaal met u eens", antwoordde Venekamp. "Maar ik weet hoe het was voor de herinde ling en hoe een aantal mensen het nu nog voelen en dan is het toch anders. Als vertrouwenscommis sie wilden we doorpakken en de kernenspreiding doorbreken. Met vijf zetels kun je meer aan sprei ding doen dan een partij met twee zetels, maar het is niet meer func tioneel. Het werkt niet meer. De vraag is: hoe denken de kiezers er over en anderen zijn kennelijk banger voor een negatief effect dan de vertrouwenscommissie", aldus Venekamp. Het vertrekkende raadslid J. de Bres vroeg of de twee kandidaten op de voorlopige lijst(Adam de De stichting Kadastrale Atlas Zee land, die in november de ka dastrale plans en tafels van eigenaren uit 1832 publiceerde van Sint-Maartensdijk, Stavenisse en Scherpenisse, heeft inmiddels de gegevens van heel Tholen in de computer ingevoerd. Bij elkaar zijn dat zo'n 20.000 percelen. Op korte termijn verschijnt er geen boek, want eerst is een ander deel van de provincie aan de beurt. De stichting werkt momenteel aan Vlissingen, Veere en Zierikzee. Ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van Sluis verschijnt ook van die gemeente (met inbegrip van Retranchement, Heille en Sint Anna ter Muiden) een kadastrale atlas. Hoe Sint-Philipsland verwerkt gaat worden is nog onzeker. Het aantal percelen is niet zo groot, zodat het mogelijk in de serie Tholen wordt meegenomen. Een andere mogelijkheid is, om het te koppelen aan het historisch hui zenkadaster, dat streekarchivaris H. Uil met enkele vrijwilligers momenteel samenstelt. De kadastrale atlas van Sint- Maartensdijk, Stavenisse en Scherpenisse is verkrijgbaar bij de Rabobanken en het gemeentear chief. De voordeelprijs van 34,50 is verlengd tot 1 april. Daarna kost het vijf gulden meer. In de periode van 29 januari tot 11 februari zal er in Scherpenisse, Sint-Maartensdijk en Stavenisse een huis-aan-huis-collecte worden georganiseerd door de ZOA. Deze christelijke organisatie, die internationale vluchtelingenhulp verleent, wil de opbrengst van ge bruiken voor hulp aan vluchtelin gen in Malawi. Als gevolg van de allesvernietigen de burgeroorlog in Mozambique, zijn honderdduizenden mensen op de vlucht geslagen. Zo zijn er sinds 1986 meer dan 800.000 vluchtelingen de grens met Mala wi overgestoken. Elke dag komen er ruim 500 nieuwe vluchtelingen bij. Onder hen duizenden kinde ren. De meest afschuwelijke her inneringen dragen zij met zich mee. Er is een enorm gebrek aan voedsel, kleding, medische zorg en brandhout. Duidelijk is dat de ze vluchtelingen het zonder hulp van buitenaf niet zullen overleven. ZOA heeft inmiddels een medisch team in Malawi werkzaam. Er zijn ook kleding- en groentepro jecten gestart, waarbij de vluchte lingen weer zoveel mogelijk voor zichzelf gaan zorgen. De organisatie van de collecte is in handen van dhr. Polderman, tel. 01666-2326. Haan op 9 en Dies Kaashoek op 11) bereid waren om op een ver kiesbare plaats te staan. De Haan antwoordde bevestigend; Kaas hoek was niet aanwezig. Dhr. van der Wal vond dat de leef tijd van de kandidaten in ogen schouw genomen moest worden. "Het verjongend element is ook positief." Zijn vrouw is 37, De Haan 61, Kaashoek 62 jaar. Den Engelsman bleef erbij dat St. Annaland overbedeeld was met 3 van de 5, mede gezien het beperk te aantal leden. Hij had liever een bestuurslid uit Tholen op de lijst dan iemand uit St. Annaland. L. Kloet stelde Adam de Haan als tegenkandidaat en vroeg schrifte lijke stemming. Grote verwarring ontstond, toen dhr. van der Wal een tweede tegenkandidaat stelde 'als Ellen de vijfde plaats niet wordt gegund': Dies Kaashoek. "Ik dacht, de agenda van Adam de Haan is al zo vol en Dies Kaas hoek is in het verleden zeer actief werkzaam geweest in het bestuur. Ik weet van Dies waar hij staat." Kloet was woedend. "Dat is geen stijl", merkte hij op. "Van der Wal, die even tevoren voor jongere kandidaten heeft gepleit, schuift nu Dies Kaashoek naar voren, die ouder is dan Adam de Haan. Ik heb er nog meer moeite mee om dat ik Dies Kaashoek zelf heb ge vraagd of hij op een verkiesbare plaats wilde komen en dat wilde hij niet." Ellen v.d. Wal mengde zich in de discussie: "Dies Kaashoek heeft altijd gezegd: ik ben 62 jaar en wil het aan jongeren overlaten, maar als de situatie zodanig zou zijn dat het nodig is, dan wil ik het wel doen." Venekamp zei 'grote moeite' met deze zaak te hebben. "Deze dis cussie hindert me bijzonder, want we horen tegenstrijdige berichten van Dies Kaashoek en dat is heel vervelend. Ik meen er echter niet ver naast te zitten als hij gezegd heeft, ik doe het liever niet, maar als het moet....." Dhr. van der Wal wees nogmaals op de richtlijnen van de landelijke PvdA, dat 50% en zeker mini maal 25% van de raadsleden uit vrouwen moet bestaan. "Daar gaan we dan hier aan voorbij." Venekamp liet de stembriefjes uit delen en Adam de Haan kreeg 15 stemmen, Ellen van der Wal 10. Als verliezer applaudiseerde ze zelf hard mee voor winnaar Adam de Haan. Een vrouw uit Poortvliet was min der enthousiast. "Ik kan deze uik. slag moeilijk verwerken. Het is jammer dat een frisse wind in de partij wordt tegengehouden." De rest van de lijst kwam ook niet zonder slag of stoot tot stand. De Looze merkte op, dat hij D.A. Lindhout uit Oud-Vossemeer die jarenlang op de lijst stond(vier jaar geleden 18de) miste op de voorlopige kandidatenlijst. Vol gens Venekamp was de brief waar in hij zich beschikbaar stelde, niet aangekomen. Daarnaast bleek er een brief van Piet van Meel uit Oud-Vossemeer te zijn, dat hij van de 7de naar de 14 of 15de plaats wilde. Venekamp noemde plaats 6 en 7 zeker van belang gezien de conti- Ook de Hervormde Gemeente van St. Annaland heeft een legaat van mevr. E. Hanssens ontvangen, maar dit bedroeg - gezien tegen de zes ton voor de Hervormde Ge meente Stavenisse - slechts 9000 gulden. Aan de besteding waren geen voorwaarden verbonden. Het geld is al in 1987 ontvangen en aan de algemene middelen van de kerkvoogdij toegevoegd. Ook het Rode Kruis en dergelijke instellingen hebben destijds een legaat van mevr. Hanssens ont vangen. Dat ging steeds om een paar duizend gulden, zodat de zes ton voor Stavenisse een geweldige uitschieter was. Voor de toenmalige executeur- testamentair dhr. A. Stoutjesdijk was die bestemming ook een ver rassing. "We wisten dat het geld naar de kerk zou gaan, maar we dachten altijd naar St. Annaland omdat mevr. Hanssens daar gebo ren is en gewoond heeft. Vermoe delijk is het Stavenisse geworden wegens de band van haar vader met Stavenisse. Vader en dochter kwamen er ook regelmatig en va der Hanssens heeft de legaten ge regeld", aldus Stoutjesdijk. Johan de Jager en Jan Geerts uit Oud-Vossemeer en mevrouw Van der Zee uit Anna Jacobapolder zijn geslaagd voor vakbekwaam heid bijenhouderij. Aan de mid delbare land- en tuinbouwschool te Breda volgden zij een avond cursus voor hobbyisten. nuïteit en eventueel het tussentijds wegvallen van raadsleden. "Dan moeten kandidaat 6 en 7 goed in gevoerd zijn en de fractievergade ringen bijwonen", aldus Venekamp. De Bres stelde voor om Dick Lindhout op de 8ste plaats te zet- ten(de 7de plaats was door het op schuiven van Adam de Haan niet meer voor Piet van Meel beschik baar), maar Henk Nieuwenhuis uit Tholen was daarvoor kandi daat. Bij schriftelijke stemming kreeg Lindhout 22 stemmen, Nieuwenhuis 1 stem, blanco 2 stemmen. Toen moest er voor Van Meel nog een plaatsje gevonden worden. "Ik word liever van de lijst ge schrapt als Van Meel boven me komt", merkte Corrie van Dijke- Boogaart(15de) uit Tholen op. Toen offerde Ad de Looze zijn 14de plaats maar op door Van Meel als tegenkandidaat te stellen. Omdat de betrokkene dat zelf deed, liet Venekamp de beslissing bij handopsteken nemen. Dhr. van der Wal stemde als enige te gen. Toen leek De Looze op de laatste en 20ste plaats terecht te komen, maar Jan den Engelsman meende, dat de Vossemeerse huisarts een betere plaats verdiende. Daarom offerde Den Engelsman zijn 14de plaats voor De Looze op, waar door de St. Annalander in plaats van Tino Brasz uit Poortvliet de PvdA-lijst sluit. In verband met verschillende wij zigingen in de concept kandidatenlijst van de PvdA Tho len die 28 december in de Een- drachtbode is gepubliceerd, volgt hier de definitieve lijst, die door de leden is goedgekeurd. Tussen haakjesde plaats vier jaar geleden: 1(1) Piet van Schetsen(60), St. An naland 2(3) Chiel van der Linde(46), Tholen 3(4) Sjaak Moerland(41), Scher penisse 4(5) Jannie Snoep-Overbeeke(56), St. Annaland 5(-) Adam den Haan(61), St. Maartensdijk 6(-) Ellen van der Wal- Vermeulen(37), St. Annaland 7(8) Bert Vetjnaas(51), Stavenisse 8(18) Dick Lindhout(53), Oud- Vossemeer 9(10) Henk Nieuwenhuis(47), Tholen 10(7) Margreet v.d. Reydt(42), Tholen 11(13) Dies Kaashoek(62), St. Maartensdijk 12(19) Jack Westdorp(24), Tholen 13(9) Piet van Meel(62), Oud- Vossemeer 14(12) Ad de Looze(54), Oud- Vossemeer 15(14) Corrie van Dijke-Boogaart(43), Tholen 16(21) Hans Roodenburg(44), St. Annaland 17(16) Jelle Joose(44), Tholen 18(-) Dien v.d. Linden-v.d. Wal(52), St. Annaland 19(-) Tino Brasz(24), Poortvliet 20(15) Jan den Engelsman(55), St. Annaland (Ver)Bouwplannen krijgen al snel vaste vorm bij de Schelde. U vindt er niet alleen bouwmate rialen; u wordt er ook nog'ns uiterst vakkundig geadviseerd en ze weten alles van de nieuwste systemen en produkten. Loop dus eerst 'ns vrijblij vend de bouwinfo van de Schelde binnen. Dat kost niksen levert heel wat op. Advertentie I.M. Er is dan een keuze mogelijk uit 22 kandidaten, tegenover 14 in 1986, zodat er sprake is van een flinke groei. De kiesverenigingen van de Reformatorische Politieke Federatie Tholen en het Gerefor meerd Politiek Verbond Goes wer ken samen. De RPF levert de lijsttrekker en de tweede man, ir. W. Mol(35) uit Tholen. Van Belzen maakt sinds 1982 deel uit van de Thoolse gemeenteraad. De leraar aan de chr. mavo in Tholen is daarnaast nog voorzit ter van de prot.chr. basisschool CNS de Regenboog in zijn woon plaats, alsmede voorzitter van het Gezinsvervangend tehuis van Phi ladelphia in St. Annaland. Op po litiek gebied is hij nog plaatsvervangend voorzitter van de RPF Zeeland. Ir. Mol stond ook in 1986 al twee de. Hij is werkzaam bij het lande lijk bekende ingenieursbureau D.H.V., bestuurslid van de CNS de Regenboog in Tholen en voorzit ter van de RPF Zeeland. De derde man is de eerste kandi daat van het GPV en dat is een nieuweling: gemeente-ambtenaar ing. J. de Feijter(33) uit St. Maar tensdijk, werkzaam bij de afde ling gemeentelijke ontwikkeling. Hij is voorzitter van het evene mentencomité St. Maartensdijk, lid van de vrijwillige brandweer en EHBO'er. Na vier jaar diaken van de Gereformeerde Kerk Vrijge maakt in Bergen op Zoom te zijn geweest, heeft hij momenteel geen functie meer, al is hij nog wel ac tief binnen de kerk. Het GPV bekleedt de plaatsen 3, 5, 7 en 9 op de lijst, de rest is voor de RPF, die voor het eerst een vrouw als kandidaat heeft: mevr. M. Ligtendag-Quist uit Tholen. Bij het GPV was dat al eerder het geval, maar de RPF had in 1986 en eerder nog geen liefhebbers. Ten opzichte van 1986 zijn er maar liefst 14 nieuwelingen op de kandidatenlijst. Twee van hen wa ren al eens eerder kandidaat: W.A. Donken uit Scherpenisse in 1978 en P. Kuiper uit St. Maar tensdijk in 1982. Behalve uit Oud- VosSemeer heeft de RPF/GPV uit alle kernen kandidaten. De defini tieve lijst ziet er als volgt uit met P. van Belzen RPF/GPV, Tholen tussen haakjes de plaats vier jaar geleden: 1(1) P. van Belzen(51), Tholen 2(2) ir. W. Mol(35), Tholen 3(-) ing. J. de Feijter(33), St. Maartensdijk 4(7) O. ter Beek(47), Tholen 5(-) D.J. van Hoek, Tholen 6(3) J. Potappel(34), Stavenisse 7(-) T. Smit-Schuitvlot, Tholen 8(-) M. Ligtendag-Quist, Tholen 9(-) J. Koen, Tholen 10(9) J.K. Krijger(76), Poortvliet 11(10) A.A. Nieuwkerk(42), Tholen 12(11) M.J. Slager(66), Scher penisse 13(12) W. Nieuwenhuize(47), Sta venisse 14(-) C.M. van Vossen, St. Maar tensdijk 15(-). W.A. Donken, Scherpenisse 16(-) P. Kuiper(49), St. Maar tensdijk 17(-) J. van Gorsel, Tholen 18(-) M.C. van Vossen, St. An naland 19(-) B. 't Hart, Tholen 20(-) W.J. Stolk, Tholen 21(-) A.M.L. van der Wiel, Tholen 22(-) H. Polderman, St. Maar tensdijk Ten opzichte van 1986 zijn er acht kandidaten verdwenen, op één na(A. Brinkman) door vertrek uit Tholen: mr. J.P. Loof(vier jaar ge leden 4) uk Tholen, mevr. H.H. Wienen-Verseput(5) uit Tholen, mevr. G.M. Loof-Bakker(6) uit Tholen, A. Brinkman(8) uit St. Maartensdijk, P.M. de Kunder(13) uit Tholen en G.J. den Hertog(14) uit Tholen. 1 Er ligt een oproep voor dienst op hem te wachten, maar Kees de Nijs vindt dat hij na zijn studie wel een vakantie verdiend heeft. En datgene wat hij vakantie noemt is een zeer enerverende zeilrace rond de wereld. In de E.B. van 19 oktober vorig jaar stond het uit Tholen afkomstige bemanningslid van de Rucanor nog aan het begin van een span nende tijd. Maar terwijl het leven in zijn geboorteplaats rustig voor tkabbelt heeft de bemanning van dit Belgische schip al heel wat meegemaakt. Na de start uit Pun- ta del Este, moesten 14.000 km. worden gevaren naar Fremantie. De 23 deelnemende boten kregen te maken met huizenhoge golven, ijsbergen, kou en vochtigheid. Maar naast alle barre weersom standigheden genoot men ook van de zeehonden, die met stom me verbazing keken naar het mensdom dat zich op het water begaf. De Rucanor kreeg onderweg te maken met averij. Begin novem ber ging het grootzeil voor de der de keer kapot, de mastgleuf op 20 m. was beschadigd en een repara tie is geen peuleschil. Door de kou waar men onderweg mee te ma ken krijgt is zelfs het koken een probleem, om van lichamelijke hygiëne en het drogen van kleding maar te zwijgen. Maar er zijn tij dens deze barre tocht ook mense lijke drama's. Na een zelfdoding van een der Russische deelne mers, is er een Brits beman ningslid van de Creightons Natu rally die in het ijskoude water ver drinkt. Dat veroorzaakt bij alle deelnemers ontsteltenis. In de derde week van november wordt het spannend voor de Rucanor. Men heeft dan niet langer met materiaalproblemen te kampen, doch de andere schepen lopen steeds meer op hen in, met name de Esprit de Liberte. Maar voor- pp ligt de Maiden, deze boot is bemand door enkel vrouwen. Al had men het enkele dagen stil ge houden, toch moest de Rucanor aan het thuisfront een incident melden. Het jacht werd ingehaald door een huizenhoge hekgolf die de boot als het ware verzwolg en daarna "plat sloeg" met de mast en zeilen horizontaal op het wa ter. Het was een geluk, aldus pro jectleider Jan Blomme tijdens een t.v.-interview vanuit Freemantle, dat de boot geen 360 graden is doorgedraaid. Hij zou anders vol lopen. Maar de gevolgen waren zo al erg genoeg: de Nederlandse dokter Kees de Nijs liep een zware ontwrichting op en moest in de ziektewet. David Says uit Meche- len kreeg een gebroken mes in de hand en had eveneens vrij van dienst. Gelukkig spoelde er nie mand over boord, want alle opva renden droegen hun veiligheids- harnas. In de boot was het na tuurlijk een puinhoop. Er was ui teraard een flinke plas water bin nengekomen, waardoor kaarten, kleding, etenswaren enz. overal ronddreven. En nog had de benaming van de Rucanor niet genoeg meege maakt. Want na het platgaan liep men een breuk op in de zes meter lange giek die het grootzeil on dersteunt. Dit is ongeveer een van de ergste breuken die men aan boord kan meemaken, aangezien het grootzeil dan niet meer ge bruikt kan worden. De bemanning had 24 uur nodig om een noodherstelling uit te voe ren, maar daarna kon men weer verder, in Fremantie zou er of ter plekke een nieuwe giek moeten worden gemaakt, of deze zou van uit Breskens naar Australië moe ten komen. Maar zie, in de zeilsport bestaat het woord onmogelijk niet. Want ondanks alle problemen weet de Rucanor in de race naar Fremant ie als 2e te eindigen op 4 decem ber. De eerste in de D-klasse is het 'meidenschip' Maiden van Tracy Edwards. Na 36 dagen, 17 uren, 57 minuten en 43 seconden is er een einde ge komen aan de 7650 zeemijlen van Urugay naar Australië. In het globale deelnemersveld ein digt de enige Belgische boot op een achttiende plaats. Skipper Bruno Dubois straalde bij aan komst. "We weten nu zeker dat de boot snel gaat". Prettig te weten als er nog meer etappes op het programma staan. Op 23 december ging men van start voor de 3e etappe over een afstand van 3434 mijl naar Auck land in Nieuw Zeeland. Maandagmorgen om een minuut over half zeven arriveerde de Ru canor daar. De laatste 65 mijlen werden een martelgang van 14 uren en dat resulteerde in een vier de plaats. Voor het klassement na drie etappes, op basis van de wer kelijk gezeilde tijd, betekent dat een derde plaats met een achter stand van 1.05 uur op l'Esprit en 16.09 uur op Maiden. Rucanor kreeg te maken met een windstilte en kreeg bij de Noord kaap ook nog eens de stroming tegen. Op 3 februari is de start voor de volgen de etappe, van Auckland naar Punta del Este. 1

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 9