Van boerenland tot toeristisch product Abdij- manifestatie Van school, wat nu? Vervuiling in het klein leidt tot catastrofes in het groot J LM. Istha (39) uit Oud-Vossemeer: Decennium Radio-opname in Meulvliet Fitnesscentrum Donderdag 11 januari 1990 miMMIHiHIMH IN BEROEP Gs stellen Provinciale Staten voor drie ton ter beschikking te stellen voor de realisatie van het project "Manifestatie Abdij Middelburg" Stichting Inhoud Geen kermis Sponsoring PAK EVEN UW ZAKBOEKJE ABDIJ Van boerenland tot toeristisch product is een brochure over de toe ristische ontwikkeling van Zeeland door de jaren heen. Aparte beschrijvingen worden gegeven van de grote wateren als Ooster- en Westerschelde en de Grevelingen en van de ontwikkelin gen in stedelijke en plattelandsgebieden. Verder is een indeling ge maakt in tijd: voor en na de oorlog en de jaren zestig, zeventig en tachtig. Cijfers en kaarten zijn in een hoofdstuk met veel tabellen en grafieken gebundeld. Het boekje wordt afgesloten met de provinciale visie op de jaren ne gentig. Kamperen bij de boer, watersport, monumenten, sportvisserij, naaktstranden, verblijfsaccommodatie, natuurschoon en herkomst van de toeristenstroom zijn onderwerpen, die aan bod komen. Van boerenland tot toeristisch product is gratis verkrijgbaar bij het provinciaal informatiecentrum. Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31400. m De statencommissie voor wa terstaat en verkeer vergadert op maandag 15 januari, 13.30 uur. Op de agenda staan onder meer de voortgang van de Wester schelde Oeververbinding, het voorbereidingsschema landin richting 1990 en statenvoorstel- len voor de verbetering van verkeerssituaties op de kruis punten Potjes (S18) en S7- Langeweg en het verbeteren van een gedeelte van de weg tussen Scherpenisse en Sint-Maartens dijk. Ook op 15 januari maar dan om 16.00 uur, vergadert de staten commissie voor economische zaken. Te behandelen zijn o.a.: subsidieverzoek stichting Mani festatie Abdij Middelburg, geld voor de aanleg van een fietspad tussen Retranchement en Wachtsluis, de kanoroute Cadzand-Bakkersdam, de stich ting Agrarische Projecten Zee land en het research-centrum op Neeltje Jans. Uit het fonds voor bijzondere voorzieningen worden bijdragen gevraagd voor infrastructurele voorzieningen industrievestiging Tholen, de reconstructie van de Stationsweg in Kruiningen en voor werkzaamheden bij de scheepswerf Duivendijk in Brui- nisse. De commissie ziekenhuiszorg van de provinciale raad voor de volksgezonheid (RAVOZ) komt bijeen op woensdag 17 januari, 13.45 uur in Hotel Terminus, F. den Hollanderlaan in Goes. De commissie bespreekt het ad- De Eerste kamer uit Gedeputeer de staten behandelt op dinsdag 16 januari, 10.00 uur, een ver zoek om vernietiging van een besluit van het waterschap Het Vrije van Sluis. De heer P. Wil- lems uit Waterlandkerkje heeft hierom gevraagd omdat het wa terschap hem heeft gesom meerd de door hem aangebrach te beplanting langs een water loop te verwijderen. De beplan ting staat te dicht aan de water kant, aldus het waterschap. De Tweede kamer uit GS houdt tweemaal zitting op 16 januari ivm. algemene bijstandszaken (betrekking hebben op een inwo ner van Vlissingen en van Ter- neuzen). Tijdstip: 10.20 u en 10.40 uur. De openbare zittingen worden gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. vies over de omvang van patiën tenstromen van zuidelijke radiotherapeutische centra. Verder staan op de agenda het onderzoeksrapport over substi tutie en het helicoptervervoer van en naar ziekenhuizen. De afdeling voortgezet onder wijs van de provinciale onder wijsraad vergadert op 17 januari, 14.00 uur, o.a. over de toekomst van de provinciale onderwijsraad, de samenstelling van de afdeling voortgezet on derwijs, de zorgverbreding, de basisvorming en scholensprei ding en de sector vorming en vernieuwing van het middelbaar beroepsonderwijs. Donderdag 18 januari, 9.45 uur, vergadert de commissie geeste lijke gezondheidszorg van de RAVOZ. Een advies over de aanvraag van een WZV-verklaring t.b.v. een geronto-psychiatrieafdeling in Terneuzen en het concept-werk plan geestelijk gehandicapten zorg komen aan de orde. Ook deze commissie vergadert in Hotel Terminus in Goes. Alle vergaderingen zijn open baar en beginnen met spreek recht. De statencommissies en de on derwijsraad vergaderen in het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. IEUWS :ih De bedoeling van het project is de geschiedenis van de Middel burgse Abdij tastbaarder te ma ken voor een breed publiek. Daartoe zullen zoveel mogelijk eigentijdse middelen worden in gezet: klank, licht, beweging, video. Volgens de planning zal eind maart van dit jaar worden be gonnen met de opbouw van het geheel, waarna in het voorjaar van 1991 de deuren open gaan voor het publiek. Voor het project is speciaal op gericht de "Stichting manifesta tie Abdij Middelburg". In feite gaat het om de voortzetting en vernieuwing van twee eerdere activiteiten: het Klank- en lichtspel en de rondleidingen met gidsen. Voor het scenario, de regie en de realisatie van het project is de keuze gevallen op Toonder Stu dio's, een Nederlands bedrijf dat veel ervaring heeft met het ont wikkelen van audiovisuele pro jecten voor een groot publiek. De totale investeringen zijn ge raamd op f 1,25 miljoen, waar van ruim acht ton nodig is voor de "inhoud van het project". Het andere geld is nodig voor (zeer beperkte) bouwkundige aanpas singen, personeelskosten in de opbouwfase, interest en allerlei bijkomende kosten. De gemeente Middelburg heeft inmiddels twee ton subsidie ver strekt. Behalve het bedrag van drie ton dat Gedeputeerde Sta ten nu willen fourneren, kunnen van enkele andere belangstellen den leningen worden verkregen onder speciale condities. Momenteel is de stichting druk doende met de benadering van speciale fondsen en sponsors om nog een bedrag van ca. f 350.000,- op tafel te krijgen. GS beoordelen het verkrijgen van een dergelijk bedrag als am bitieus, maar niet op voorhand onhaalbaar. De manifestatie zal worden on dergebracht in het "hart" van de Abdij, de Kloostergangen. Ook aanliggende ruimten wor den gebruikt, alsmede vier mooie, gewelfde kelders en de "Pandhof", de voormalige kloos tertuin, ook "Muntplein" ge noemd. De geschiedenis wordt in breed verband zichtbaar gemaakt: vanaf de verschijning van de Ka- rolingische burchten tot de stichting van Prémontré (de eer ste vestigingsplaats van de Nor bertijnen) en de uitbreiding van de abdijen in Vlaanderen en Ne derland. Aan de vestigings plaats van de Middelburgse ab dij (binnen de omwalling van een burcht, oorspronkelijk op geworpen tegen de invallen van de Noormannen) wordt ruim aandacht geschonken. Ook wordt uitgelegd wat de histori sche verklaring is van de cirkel vormige structuur van de stad. In de kelders wordt in beeld ge bracht hoe het leven in een Nor- bertijner abdij er heeft uitgezien. Ook verval en verwoesting krij gen aandacht, evenals herbouw en restauratie. Gedeeltelijke leerplicht, vor mingswerk, beroepsopleidin gen, dag/avondopleidingen, dat zijn de onderwerpen in de bro chure Van school, wat nu? Wie na de school wil gaan wer ken en leren tegelijk, kan in de brochure nagaan welke moge lijkheden er zijn en waar hij of zij daarvoor terecht kan. Wie tien jaar naar school is ge gaan, is nog een jaar partieel of gedeeltelijk leerplichtig. Er is rui me keus om die plicht zo aange naam mogelijk te vervullen, bijvoorbeeld via het leerlingstel sel, op een vormingsinstituut, de streekschool of in het deeltijd kort middelbaar beroepsonder wijs (kmbo). Aandacht wordt besteed aan arbeidsovereen komsten, leerovereenkomsten en leercontracten, aan beroeps keuze en aan de instanties, die voorlichting geven over leren en werken. De brochure wordt via het sa menwerkingsverband voor keu zebegeleiding en onderwijsar- beidscontracten (SKOA) ver spreid over de scholen voor voortgezet onderwijs in de pro vincie. Exemplaren van de folder kun nen worden aangevraagd bij het provinciaal informatiecentrum. Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31400. In 1574 viel de Abdij in handen van de troepen van Prins Willem van Oranje. Vanaf dat jaar zetelt het Provinciaal Bestuur in de ge bouwen. Ook die geschiedenis wordt levendig belicht. Voordat de bezoeker zijn weg vindt langs deze uitgebreide ex positie, wordt een videofilm ge toond, die een introductie geeft op het geheel: wat zijn wezenlij ke kenmerken van de Norbertij- ner Orde, hoe machtig was de abt, hoe moeten we ons de in vloed van de Middelburgse Ab dij op de maatschappij voor stellen, waarom werd Middel burg belegerd, wat verstaan we onder de "Staten van Zeeland" enz.? De manifestatie wordt géén ker mis, zo benadrukt het stichtings bestuur. Een werkgroep van historici en andere deskundigen zorgt voor een verantwoorde creatieve opzet, die stoelt op juiste informatie. Ook de Norber tijnen uit Averbode (België) heb ben hun medewerking toege zegd aan het Middelburgse project. Gedeputeerde Staten hebben twee adviezen ingewonnen: van het coördinatieteam voor re creatie en toerisme en van de Zeeuwse culturele raad, die resp. positief en negatief rea geerden. De conclusie van GS is dat het project past binnen het provin ciaal beleid en dat de voor gestelde opzet borg staat voor een goede kwaliteit. "Er wordt een voorziening aan het Zeeuws toeristisch-recrea- tief produkt toegevoegd welke uniek mag worden genoemd voor ons land", aldus het college. De staten wordt voorgesteld dit jaar f 150.000,- beschikbaar te stellen en voor de begroting voor 1991 een zelfde bedrag te reserveren. De staten behandelen het voor stel in hun vergadering van 9 fe bruari. De Stichting Manifestatie Abdij Middelburg is gestart met de sponsorwerving voor het pro ject. Veel ondernemingen zijn aangeschreven. Wie belangstelling heeft kan in formatie inwinnen bij de interim manager van het project, de heer P.W.I. Klip, telefoon 01180-31316, of de secretaris van de stichting, de heer J.J. Te- vel, tel. 01180-25838. Verkrijgbaar is een brochure waarin de "manifestatie" uit voerig uit de doeken wordt gedaan. IB Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 "Actueel. Internationaal vraagt de explosieve ontwikkeling in de Oostbloklanden de meeste aan dacht. De jaren negentig zullen daarin een verdergaande - en mogelijk voor die landen, die se dert het einde van de tweede wereldoorlog commu nistisch/dictatoriaal zijn gere geerd, beslissende - periode kunnen zijn. De omwenteling heeft reeds vele slachtoffers geëist. Gelukkig is nu ook in Roemenië de doodstraf afge schaft. Wie, en op welke manier, moeten echter hun gerechte straf nog krijgen voor de misda den die zijn begaan onder het vroegere bewind? Welke wetten zullen daarbij gelden? Duidelijk is wel dat de westerse landen daarbij grote steun zullen moe ten gaan geven. Uiteindelijk zal en moet dit kunnen leiden tot een verenigd Europa, waar de mocratie en vrede heersen kan. De kansen daarop lijken beter dan ooit. De derde wereld. Wat voor Oost-Europa geldt, gaat mijns inziens in nog grotere mate ook op voor de derde wereld lan den. Ook hier is enorme steun uit de rijke westerse landen on ontbeerlijk. Veel oorlogen zullen allereerst beëindigd moeten wor den, zoals de burgeroorlog in Ethiopië. Wat zal de juiste hou ding moeten zijn van de U.S.A. ten opzichte van de Zuidameri- kaanse landen? Een van de mij meest aansprekende landen in dat continent is Brazilië. Ik hoop daar met mijn gezin in de ko- Jk I.M. Istha, boekhouder/plan ner bij C. de Wit Inter Tran sport Ossendrecht, beheer der van dorpshuis De Vos- senkuil in Oud-Vossemeer, secretaris van judovereniging OVJV, tweede elftalleider en pupillentrainer v.v. Vosmeer. volledig open. Vanuit mijn dage lijkse werkzaamheden in het transportbedrijf, nu nog opere rend binnen de Benelux, zal ik sterk met de daarmee gepaard gaande omwenteling te maken krijgen. Waarschijnlijk kan het bedrijf mee profiteren van een Europa zonder grenzen. De gren zen van ons bedrijf zullen in de toekomst hoogwaarschijnlijk verder gaan dan de Beneluxgren- zen van nu. Of dat ook tot tran- mende zomer een bezoek te brengen aan mijn zwager Ko Plompen en zijn gezin. Mijn zwa ger leeft en werkt daar aan de rand van de sloppenwijken. Het verschil tussen de weinigen die extreem rijk zijn en de miljoenen die straatarm zijn - een midden klasse bestaat daar niet - is zo gapend groot, dat alleen een wonder tot een goede oplossing van de situatie daar kan leiden. Vrije grenzen binnen de E.G.- landen. Waarschijnlijk gaan de grenzen binnen de E.G. in 1992 sport naar en van de Oosteuropese landen zal leiden, is nu nog een grote vraag. Alles zal daarbij afhangen van de in ternationale ontwikkelingen. Ontwikkelingen op medisch en sociaal gebied. Zal de medische wereld nog voor 2000 de oplos sing vinden voor de vreselijke ziektes die nu nog steeds niet onder controle zijn? Zal kanker te genezen zijn, komt aids ooit on der controle, hoe snel zal de ver spreiding van aids verder gaan? Zal een oudere mens überhaupt nog recht op medische verzor ging kunnen laten gelden? Eu thanasie, abortus, hart- en vaatziekten, de medische wereld staat voor een immense taak. De vergrijzing van de bevolking zal ook sociaal gezien de nodige problemen oproepen: het aantal mensen dat werkt, daalt tegen de eeuwwisseling nog sterker dan nu al het geval is. Dat bete kent dat de premies voor met name de oudedagsvoorziening door steeds minder werkenden voor steeds meer uitkeringsge rechtigden opgehoest zullen moeten worden. Wie zal daarbij de juiste grenzen vast weten te stellen? Vandalisme en criminali teit, zullen ze nog verder toene men of zal de komende generatie ook daar een oplos sing voor vinden? Ik help het hopen! Sport. Als 'oud-voetballer kijk ik nu al uit naar het WK 1990 in Italië. Heeft Nederland kansen om na de Europese ook de we reldbeker te pakken? Persoonlijk vond ik de generatie Cruijff beter dan de ploeg van Gullit. Als Tholenaar uitkijkend naar de negentiger jaren, kijk ik vaak met enige zorg naar de Slabbecoorn- polder. Niet dat ik niet blij ben met schone industrie die op ons eiland gevestigd wordt en de daarmee gepaard gaande werk gelegenheid. Maar als ik zie hoe veel vormen en kleuren er inmiddels ontsierend naast el kaar staan, dan concludeer ik dat de gemeente Tholen - naast veel subsidie gevend - toch bij zonder slecht oplet waar het ho rizonvervuiling betreft. De inrichting van bijvoorbeeld het industrieterrein in Steenbergen vind ik persoonlijk heel wat beter geslaagd. Het hele milieu, in on ze gemeente, provincie en land zal trouwens enorme opofferin gen vragen in de komende jaren. Ook internationaal gezien is het wat dat betreft vijf voor twaalf. Geen woorden, maar vooral da den zullen nodig zijn om onze mooie planeet te behouden, le dereen zal daaraan zijn of haar steentje moeten bijdragen, want vervuiling in het klein leidt tot catastrofes in het groot! Jaren negentig, we zijn al aan je begonnen. Ik kijk verder naar je uit." THOLEN 17 jan NCVB over gezinsvervan gend tehuis, Visnet 19.30 u. 17 jan Onderwijsmarkt, Regen boog en Ter Tolne 18 jan Met muziek het hele land door, Meulvliet 19.30 u. 20 jan Vergad. Bond van Muziek gezelschappen OUD-VOSSEMEER 12 jan Het Ware Westen, Vossen- kuil 20.15 u. 17 jan Bingomiddag Anbo, Vos- senkuil 14 u. 20 jan Toneeluitvoering Sint Jo seph, Vossenkuil 19.30 u. 20 jan Speldag jeugd v.v. Vosmeer 23 jan Bingo AVB, Vossenkuil 20 u. 27 jan Kaartavond v.v. Vosmeer, café De Hoop 20 u. SINT- ANNALAND 11 jan Studiedag ZLM en Ver. v. Bedr.voorl., Wellevaete 12 jan Alg. ledenvergadering Smash '76, Wellevaete 19.30 u. SINT-MAARTENSDIJK 13 jan Grote avond PJZ, Haestin- ge 19.30 u. 17 jan Begin cursus spanramen maken Plattelandsvr., Haestinge POORTVLIET 16 jan Bijeenkomst NCVB 16 jan CNV Industrie- en voe dingsbond, Tolrust 20 u. SINT PHILIPSLAND 11 jan SGP studiever. Calvijn, ds. v.d. Want over New Age, geb. oud- ger. gem. 19.30 u. 16 jan Alg. ledenvergad. ZLM, Druiventros 19.30 u. BERGEN OP ZOOM t/m 21 jan Expos. Drievlak, Mar kiezenhof 11 jan Robert Paul, Stoelemat 20.15 u. 13 jan Djazzex, Stoelemat 20.15 u. 14 jan Orgelconcert, Gertrudis- kerk 16 u. 14 jan Koffieconcert, Hofzaal Markiezenhof 12 u. 20 jan Onze kreek, Stoelemat 20.15 u. 20 jan The Mood, Botte Hommel 22 u. 21 jan Koffieconcert, Hofzaal Markiezenhof 12 u. 27 jan The magnificent 7, Stoele mat 20.15 u. film film film ROXY 1: Mystic Pizza - a.l., vr 19 u., za, zo en wo 14 u. Cyborg - 16 j., vr 21.30 u., za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 20.15 u. ROXY 2: Ghostbusters II - a.l., vr 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zo 14 en 16.30 u., wo 14 u. The Abyss (de afgrond) - a.l., vr 18.45 u., zo 18.45 en 21.30 u., ma t/m do 20 u. CINEMACTUEEL 1: Theo en Thea en de ontmaskering van het tenenkaasimperium - a.l., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u., zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma, di en do 20 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 2: Back to the future 2 - a.l., vr 19 en 21.30 u., za 14, 19 en 21.30 u„ zo 14, 16.30, 19 en 21.30 u., ma, di en do 20 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 3: De kassière - a.l., vr en za 19 en 21.30 u., zo 16.30, 19 en 21.30 u., ma t/m do 20 u. Platvoet en zijn vriendjes - a.l., za, zo en wo 14 u. De Evangelische Omroep maakt donderdag 18 januari in Meulvliet in Tholen een radio-opname voor het programma 'Met muziek het hele land door'. Belangstellenden kunnen de opnamen gratis bijwo nen, ze moeten uiterlijk half acht aanwezig zijn. De avond is gevuld met ontspan ning, muziek en zang. Medewer king wordt verleend door Gert en Hermien Timmerman, trompet tist Piet Knarren, de vocalgroep Voice en EO's radio- en t.v.-orkest Psalter onder leiding van Harry Govers. Als speciale gasten treden Elly en Rikkert op. De avond wordt gepresenteerd door Wim Pols. Vaste onderdelen van het programma zijn de talentenjacht, het spel 'Ken uw land' en een spel met het publiek, waarmee een di ner voor twee personen te winnen is. Gospelkoor Discipel. In de Be- thelkerk in Goes verzorgt het gospelkoor Discipel zaterdag avond om acht uur een concert. Het Rotterdamse koor telt 30 le den en brengt een Nederlandstalig programma met een originele choreografie. De toegang tot het concert is gratis. In de Eendrachtbode van 28 december 1989 stond het gedicht 'Mijn bij ziende ogen' van de hand van de heer P.M. van Eekelen uit Bergen op Zoom. Het inspireerde mij tot het schrijven van het gedicht 'Ter bemoe diging'. Gaarne draag ik het aan de veeI gelezen dichter op. De stormen op de levenszee die ons met angst bedreigen! Met golven vol van vrees en pijn doen ons in stilte zwijgen. De storm met ongetemde kracht die ons doet trillen en doet beven geeft ons geen antwoord op de vraag: waarom is dit in het leven? Een storm van afbraak en slijtage die botten en ogen teistert. Je dacht, dat gaat wel weer voorbij, maar opeens sta je verbijsterd. Een storm die eens raakt uitgeloeid met op het strand de brokken. Je zoekt en vindt niet wat je mist, er valt niet tegen te knokken. We zoeken en turen in de verte naar de gouden luister, maar tasten in de stilte van de storm in het volkomen duister. Alleen de geest heeft alles opgetekend als een glanzende, gouden herinnering. Mijn geestesoog mag het alles nog aanschouwen, de ziele galmt wanneer ik dit bezing.' Dat het oog der ziele mag aanschouwen de Schepper in volmaakte pracht..... gezeten op de troon der lichten, voorbij is dan des werelds nacht. J.M. de Geus-Geluk, Steenbergen Naar aanleiding van het verslag in de Eendrachtbode van 4 januari over de uitspraak van de Raad van State op het beroepschrift van vier inwoners van Tholen tegen de aanwezigheid van mijn fitnesscen trum in de Kruittorenstraat het volgende: Wij zijn natuurlijk blij over de uitspraak van de Kroon, die ten gunste van ons uitvalt. Van het be gin af aan, hebben wij goede con tacten gehad met bewoners rond ons bedrijf op de Botermarkt. We hebben daar nooit geen proble men gehad. Beweringen dat daar niemand zou wonen, is onzin. Zijn de families Boelhouwers, Van Oost, Venekamp en Snaterse dan geen bewoners? Toen wij het pand in de Kruitto renstraat kochten, kregen wij te genstand van de buurt. Uit de handtekeningenactie bleek later, dat het maar om vier gezinnen ging, die bij voorbaat al niet wil den, dat daar ook maar iets van een bedrijf zou komen. Het heeft ons vijf maanden sluiting gekost, maar dat is met de opening weer dubbel en dwars teruggekomen, waaruit blijkt, dat er een fitness centrum nodig was. Wij hebben in het verleden steeds rekening gehouden met wensen van de buurtbewoners en doen dat nog steeds. Tot nog toe - en dat is weer al twee jaar - hebben wij geen klachten van bewoners of politie gekregen. De klachten die verwacht werden, zijn dus ach terhaald. Wij hebben een bloeiend en gezel lig fitnesscentrum met gediplo meerde mensen voor begeleiding. Ieder, jong en oud, voelt zich bij ons op zijn gemak en als het aan ons ligt, blijft dat zo. Fitnesscentrum Bobby's Gym P.E.G Massar Tholen Laat ik beginnen met u allen het beste voor het jaar 1990 toe te wensen; 1990 als zijnde het laatste jaar van het voorlaatste (dus 9e) decennium van de 20e eeuw. Dit jaar is niet het begin van het laat ste decennium. Ik wil u dit als volgt uitleggen. Onze jaartelling begint bij 1 janu ari van het jaar 1 en dat jaar ein digt op 31 december van het jaar 1. Het jaar 2 eindigt op 31 decem ber van het jaar 2, het jaar 3 op 31 december van het jaar 3, het jaar 4 eindigt op 31 december van het jaar 4, het jaar 5 op 31 december van het jaar 5, het jaar 6 op 31 de cember van het jaar 6, het jaar 7 op 31 december van het jaar 7, het jaar 8 op 31 december van het jaar 8, het jaar 9 op 31 december van het jaar 9 en het jaar 10 op 31 de cember van het jaar 10. Hiermee is dan het eerste decennium ten einde. Het tweede decennium be gint dus op 1 januari van het jaar 11 en eindigt op 31 december van het jaar 20. Zo doorgaande ein digt dus het negende en voorr laatste decennium op 31 december van het jaar 90 en eindigt het laat ste decennium op 31 december van het jaar 100. Voor het jaar 90 kan men gevoeglijk ook 1890 of 1990 lezen en voor het jaar 100 derhalve 1900 en 2000 (Oosthoek encyclopedie). De 21e eeuw begint dan dus op 1 januari van het jaar 2001. Dus waarde redactie, nog bijna een jaar te gaan in het voorlaatste decennium en ach, waarom zo'n haast om de twintigste eeuw te beëindigen; ik meen dat Goethe eens zei: "Gott schuf die Zeit, von Eile hat er nichts gesagt." (God schiep de tijd, van haast heeft Hij niets gezegd). A.J. van de Velde De Manning 8, Heerjansdam P.S. Ik vin ut un bitje moeluk om dat van den tied in van de jaeren in 't Zeeuws uut te lehhe, angders zou 'k ut net as mun vroeher buurmeisje uut de Polder (mevr. L.M. Hendrikse-Everaers uut Staevenisse, of beter hezeid Leent- je van den bakker) op riem in 't Zeeuws hedaen ee. Ma ja, wie weet wat at er nog us in de penne zit. De hroete van Bram van de post uut de Polder.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 7