THOLENDERWIJS eiland bewoners Schuurtjes langs Dorpsweg Oud-Vossemeer informatierubriek van de gemeente tholen GEMEENTELIJKE BELASTINGEN 1990 SPREEKUUR B EN W HOORZITTING OVER VOLUMEBESLUIT WET OP DE STADS- EN DORPSVERNIEUWING VOORSTEL VASTSTELLING VOLUME-BESLUIT 1990 SWEAT PRODUCTIONS 'HET WARE WESTEN' WAT LIGT TER INZAGE? WOENSDAG 17 JANUARI: SUBSIDIE BESCHIKBAAR VOOR WONING VERBETERING VAN HUURWONINGEN VERGADERING COMMISSIE RUIMTELIJKE ORDENING Donderdag 11 januari 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 door j. van der slikke Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Tel. 01666-8200 Telefax: 01666-3553 WOENSDAG 17 JANUARI: Regelmatig bereiken ons vragen over de hoogte van de verschillen de gemeentelijke belastingen. Om die reden hebben wij voor u een en ander eens op een rijtje gezet. Mocht u desondanks nog vragen hebben over deze gemeentelijke tarieven, dan kunt u kontakt opne men met de afdeling Financiën, tel: 01666 - 8346. Afvalstoffenheffing Voor het wekelijks ophalen van huisvuil van particulieren door de gemeentelijke reinigingsdienst wordt aan gezinnen of samenwonen den jaarlijks een bedrag van f 75,— in rekening gebracht. Voor al leenstaanden is dit f 56,40. Voor het ledigen van containers wordt f 534,— per jaar gevraagd. Daarnaast kunnen particulieren en be drijven afval storten op de gemeentelijke stortplaats "Tuttelhoek" onder Scherpenisse. De tarieven die in rekening worden'gebracht zijn afhankelijk van het soort vervoermiddel waarmee de afvalstof fen worden aangevoerd. Rioolrecht Voor het direkt of indirekt afvoeren van afvalwater op de gemeente lijke riolering wordt een rioolrecht geheven. Het rioolrecht is onder verdeeld in twee heffingen, een heffing van de eigenaar zijnde een vast bedrag van f 26,— per jaar per perceel en de gebruikershef fing. De gebruikersheffing wordt vastgesteld op basis van het wa terverbruik in de laatste, aan het begin van het belastingjaar vooraf gaande verbruiksperiode. De tarieven zijn als volgt: minder dan 75 m3 f 13,-; 75 t/m 150 m3 f 26,-; 151 m3 t/m 225 m3 f 39,-; 226 t/m 300 m3 f 52, elke 100 m3 of een gedeelte daarvan bo ven de 300 m3 wordt met f 13,— extra belast. Hondenbelasting Voor het houden van één hond bedraagt de belasting per jaar f 39, Voor een tweede hond wordt eveneens f 39,— betaald, vermeerderd met een toeslag van f 27,— f 66, Voeg daarbij het tarief van de eerste hond van f 39, dan moet voor twee hon den een bedrag van f 105,— worden betaald. Voor de derde hond geldt dezelfde formule. Het tarief van de tweede hond van f 66,— wordt vermeerderd met f 27, De derde hond vraagt een ge meentelijke belasting van f 93, Voeg Baarbij het tarief van de beide eerste honden van f 105, totaal voor 3 honden f 198,— per jaar. Op die manier kunt u zelf het tarief voor een eventuele vier de hond of meer berekenen. Onroerend-goedbelasting De onroerend-goedbelasting bestaat in feite uit twee belastingen. Een heffing van de zakelijk gerechtigde (de eigenaar, erfpachter, vruchtgebruiker) en een heffing van de feitelijke gebruiker (bewo ner/eigenaar, bewoner/huurder). De getaxeerde waarde van een pand wordt gedeeld door een bedrag van f 3000, Elk bedrag van f 3000,— is een heffingseenheid. Het aantal heffingseenheden wordt vermenigvuldigd met een tarief, dat voor de zakelijk gerech tigde is vastgesteld op f 4,81 per heffingseenheid en voor de ge bruiker op f 3,84 per heffingseenheid. Woonforensenbelasting Deze belasting wordt geheven van personen die in de gemeente een woning ter beschikking hebben, zonder ingeschreven te staan in het bevolkingsregister. Het gaat dus vrijwel altijd om een tweede wo ning, waarvoor de tarieven op jaarbasis variëren van f 200,— tot f 400,- Toeristenbelasting Deze belasting wordt onderscheiden in een land- en watertoeristen belasting. De belasting wordt veelal geheven van degene die gele genheid biedt tot overnachten (campinghouder) dan wel verblijf (ex ploitant jachthaven) en bedraagt f 0,50. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van bur gemeester en wethouders vinden plaats op maandag 15 januari 1990 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester H.A. van der Munnik en de wethouders P. van Schetsen, L.J. Koopman en J. Versluijs houden hun spreekuur van 11.00 - 12.00 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666 - 8200, toestel 330. Jaarlijks dient het volumebesluit ingevolge de Wet op de Stads- en Dorpsvernieuwing te worden vastgesteld. Het ministerie van Volks huisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer heeft bekend ge maakt dat voor de gemeente Tholen in 1990 een stadsvernieu wingsbudget is gereserveerd van f 1.046.888, Dit budget is door een aanpassing van rijkswege van de verdeelsleutel aanmerke lijk gedaald. In 1989 had het Thoolse gemeentebestuur nog f 1.439.064,— te verdelen. Deze forse daling heeft tot gevolg dat alle beleidssectoren ten opzichte van 1 989 moeten inleveren. Overi gens kunnen nog een 2-tal bedragen aan het budget van f 1.046.888,— worden toegevoegd namelijk ƒ48.000,— en f 50.000, waardoor een totaal budget te verdelen valt van afge rond f 1.145.000,-. In de gemeentebegroting 1990 is ten laste van de algemene midde len een bedrag van f 48.000,— geraamd voor stads- en dorpsver nieuwing. Burgemeester en wethouders wensen dit bedrag toe te voegen aan het deelbudget woningverbetering. De minister heeft daarnaast meegedeeld dat het aparte budget voor verhuis- en herin richtingskosten voor bewoners van huurwoningen m.i.v. 1 januari 1990 komt te vervallen en wordt overgeheveld naar het stadsver nieuwingsfonds. Per 31 december 1989 bedroeg het saldo van dit budget nog f 50.000,— zodat dit bedrag aan het te verdelen stads vernieuwingsfonds 1990 is toegevoegd. De navolgende verdeling wordt voorgestaan: - Bijdragen aan door eigenaren van panden bewoonde woningen welke worden verbeterd c.q. verbouwd: f 450.000,— - Reservering bijdragen verhuis- en herinrichtingskosten voor be woners van huurwoningen: f 75.000,— In opdracht van de stichting 'Beter Wonen' wordt aan 40 wonin gen groot onderhoud uitgevoerd. Aan de bewoners van deze huurwoningen kan een kleine bijdrage in de herinrichtingskosten worden toegekend. Daarnaast dient een aantal bewoners van bejaardenwoningen aan de Machteld van Gelrestraat te Tholen te verhuizen. Voorts heeft de woningstichting kenbaar gemaakt behoefte te hebben aan een budgetreservering voor groot onder houd, dan wel renovatie van nog een aantal woningen. Ook daar uit zal een serie toekenningen van verhuis- en herinrichtings kosten voortvloeien. - Rioleringswerken in stadsvernieuwingsgebieden f 75.000,— In de begroting 1990 is uitgegaan van financiering van riolerings werken tot een bedrag van f 100.000,— uit het stadsvernieu wingsbudget 1990. Gelet op de daling van het totale stadsver nieuwingsbudget willen burgemeester en wethouders dit deel budget terugbrengen tot f 75.000, waardoor derhalve een extra bedrag van f 25.000,— uit de reserve openbare werken gehaald moet worden. In totaal is in 1 990 voor een bedrag van f 1.000.000,— aan rioleringswerken gepland: a. renovatie riolering Oud-Vossemeer f 110.000,— b. bergingsriolen te Sint-Annaland f 890.000,— Feitelijk zou dit bedrag volledig uit het stadsvernieuwingsbudget betaald dienen te worden, maar daarvoor ontbreekt de financiële ruimte. Door het merendeel van de uitvoeringskosten te financie ren uit de algemene middelen behoeft de uitvoering van de werk zaamheden geen vertraging op te lopen. - Plankosten procedures beschermde stadsgezichten Tholen en Sint-Maartensdijk: f 25.000,— Voor 1990 wenst het college van burgemeester en wethouders wederom een bijdrage te reserveren voor deze op stapel staande procedures. - Verwerving van gronden en panden en verplaatsing van milieu- hinderlijke bedrijven f 520.000,— In 1989 werd voor deze sector nog een bedrag van f 795.000,— gereserveerd. Niet alleen de daling van het stads vernieuwingsbudget, maar ook het toekennen van een hogere prioriteit aan de sector woningverbetering maakt dat volstaan wordt met een reservering van f 520.000,— De jongens hadden nu ook veel langere zamervakanties dan op de lage re school. Wel zes weken. Toen ze ervoor stonden, wisten ze bijna hoe ze er door zouden komen, maar dat viel best mee. De eerste paar weken kwam Theo veel bij Jan op de boerderij en daar genoot hij eigenlijk veel meer van dan Jan. Voor Jan was het eigenlijk allemaal ouwe koek, maar Theo vond het prachtig, vooral als hij met Willem of Merien op de wagen mee mocht rijden en dan wel eens een eindje de paarden mocht mennen, daar ge noot hij intens van. Maar ook al het andere op de boerderij interesseer de hem, Kees dacht wel eens er zit meer boer in dan in Jan. De tweede helft van de vakantie maakten de jongens samen een fietstocht langs de jeugdherbergen. Ze hadden dat samen met Theo's moeder uitgekiend. Die had een kaart waar alle jeugdherbergen op stonden. Aan de hand van deze kaart stippelden ze een route uit door een groot gedeelte van Nederland. Op een paar regendagen na troffen ze het erg goed met het weer, hoewel het op de vlakke wegen soms stevig trappen was tegen de harde wind. Dat merkten ze vooral toen ze de af sluitdijk over trokken. Wat stond daar een stuk wind. De twee meisjes die een dergelijke fietstocht maakten en die ze daar aantroffen maakten dankbaar gebruik van de kracht van de jongens door vlak achter hen aan te fietsen. De jongens waren onder de indruk van het gigantische dijklichaam wat daar dwars door de vroegere Zuiderzee aangelegd was. Hoewel afkomstig uit een poldergebied met veel dijken zagen ze hier toch iets van veel grootsere allure. Met bewondering bekeken ze ook de imposante sluizencomplexen aan begin en eind van de dijk. Toen ze op een avond weer ergens in een jeugdherberg waren, was daar ook een groep jongelui, die allemaal eender gekleed waren, een soort uniform. De jongens zwarte broeken en overhemden en de meisjes zwarte rokken en blouses. Zij zongen 's avonds veel gezamenlijk op korte afgemeten toon, zoals soldaten op mars. De jongens vonden wel dat ze mooi konden zingen, maar ze hadden toch iets in hun houding wat hun niet aanstond. Zo was er één van de jongens die kennelijk de leider was. Er gebeurde niets of hij moest daar zijn toestemming voor geven. Daarbij moest degene die wat te vragen had, opstaan en met de hand aan zijn hoofd zich bij hem melden. Nadat hij antwoord gekregen had, groette hij weer en maakte rechtsomkeert. Het groepje ging al bij tijds onder de wol en nadien zaten Jan en Theo nog een poosje met de vader en moeder van de jeugdherberg te praten. Die waren er ook niet zo mee ingenomen, dat ze een dergelijk groepje onder hun dak hadden. Ze vertelden de jongens dat het een groep was, die bij een nieuwe poli tieke partij aangesloten was, die voornamelijk bestond uit personen die ontevreden waren over de sociale toestanden in ons land. Daar konden ze nog wel begrip voor opbrengen, die mensen waren er veel meer, maar deze groep had grote waardering voor de Nationaal Socialistische Duit se Arbeiders Partij met zijn grote leider Adolf Hitler. Mijnheer Reinders de vader van de jeugdherberg waarschuwde de jon gens dan ook voor deze beweging. Hij zei, ik zou ze liever ook niet on der mij dak hebben, maar ik kan ze niet weigeren, ze zijn lid van de NJHC en ze gedragen zich volgens de regels van het huis. Maar denk er goed om jongens zei hij, dit zie ik in de toekomst als een groot gevaar voor ons land. Wanneer deze mensen het voor het zeggen krijgen in ons land, dan is het met de vrijheid gedaan. Reken er dan maar niet op dat jullie dan naderhand in vrijheid een beroep kunnen kiezen. Dat maakt de partij dan wel uit. Dit gesprek maakte diepe indruk op de jongens. De volgende morgen werden ze al vroeg wakker door het zingen van de jeugdgroep. Ze hadden zich verzameld rond één van hen die een vlag omhoog hield en gedisciplineerd zongen ze hun vaderlandse liederen. Na al wat de jongens gisteravond gehoord hadden, kregen ze er steeds meer tegenzin in. Na hun thuiskomst hadden ze nog een weekje over voor de school weer begon. Dat hadden ze ook nog wel nodig om boeken voor de nieuwe cursus na te zien, rooster ophalen, kortom om weer zo goed mogelijk startklaar te zijn voor het nieuwe schooljaar. Er kwamen nu wat rustige jaren aan. Tussen 1933 en 1938 leefde de eco nomie weer wat op. Vooral ook in de landbouw was dit duidelijk merk baar. Op een eiland als het onze had dat zijn uitstraling over de hele samenleving. De prijzen van de landbouwprodukten liepen vooral op door onze export naar Duitsland. Het grote dichtbevolkte buurland, was van oudsher een industieland. Zeer bekend zijn ook in ons land het industiegebied aan de Ruhr met bekende steden als Düsseldorf, Duis burg, Essen, Solingen, centra van kolen- en staalindustie. En hoewel in Duitsland een geweldig areaal landbouwgrond aanwezig is produceert het toch belangrijk minder voedsel dan het voor de eigen bevolking no dig heeft. Maar door zijn grote industriële export is het waarschijnlijk voordeliger om voor het geld dat ze daarmee verdienen betrekkelijk goedkoop voedsel te importeren. En dat komt de Nederlandse land bouw goed van pas. Toch waren er steeds meer mensen die de ontwikkeling in Duitsland met zorg gadesloegen. Wat was er namelijk aan de hand. Duitsland was be rooid en deerlijk gehavend uit de eerste wereldoorlog gekomen. Bij het in 1919 gesloten verdrag van Versailles werd Duitsland gedwongen 13% van zijn grondgebied prijs te geven en werd veroordeeld tot zware her stelbetalingen. De in 1919 uitgeroepen Weimarrepubliek - de naar Ne derland gevluchte keizer Wilhelm is nooit meer op Duitse bodem teruggekeerd, - had de eerste naoorlogse jaren met veel elkander tegen werkende politieke partijen te kampen. Het werd aan de éne kant be dreigd door communistische groepen, aan de andere kant door rechts-radicale stromingen. In München begon Hitier zijn offensief om aan de macht te komen door een putsch op 8 november 1923 in de Mün- chener Bürgerbraukeller. Hij werd daarbij gesteund door onder andere generaal Ludendorff. Hij stond aan het hoofd van 15.000 man van de SA, en riep zichzelf uit tot rijkskanselier. Toen hij de volgende dag aan het hoofd van zijn SA troepen door München marcheerde greep de Wehrmacht in. Hitier ging op de vlucht maar werd reeds de volgende dag gearresteerd. De opstand was daarmee de kop ingedrukt, maar niet het verzet tegen de huidige regeringscoalitie. Hitier werd veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf, maar was binnen het jaar al weer vrij. In 1925 was Duitsland dank zij enorme leningen van de VS weer zover uit het economisch moeras herrezen, dat het buitenland al weer vertrou wen kreeg in de duitse economie. De maatschappelijke stabiliteit deed de linkse en rechtse extremistische stromingen in kracht afnemen. Er was dan ook alle hoop dat een geleidelijk in kracht toenemend demo cratisch centrum de republiek Weimar en haar president, de oude veld maarschalk von Hindenburg in het goede spoor zou houden. WORDT VERVOLGD Vanaf 11 januari tot en met 17 januari 1990 ligt voor elke be langstellende in het gemeentehuis, Markt 1-5 te Sint-Maartensdijk ter inzage, het voorstel tot vaststelling van het volumebesluit 1990 ingevolge de Wet op de stads- en dorpsvernieuwing. In dat voorstel is de prioriteit van een aantal stadsvernieuwingsactiviteiten weerge geven. Voorts wordt daarbij concreet aangegeven voor welke sec toren gelden worden gereserveerd. Het gaat daarbij om de navolgende sectoren: -Bijdragen ten behoeve van de verbetering van woningen; -Plankostenprocedures beschermd stadsgezicht Sint-Maartensdijk en Tholen; -Verwerving van gronden en panden en verplaatsing van milieuhin- derlijke bedrijven in stadsvernieuwingsgebieden; -Rioleringswerken in stadsvernieuwingsgebieden; -Bijdrage verhuis- en herinrichtingskosten; -Bijdrage van de woningbouwcorporatie ten behoeve van de voort zetting van het programma groot onderhoud woningwetwoningen c.s. Op donderdag 17 januari a.s., aanvang 19.30 uur, wordt vooraf gaande aan de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening een hoorzitting gehouden. Een ieder krijgt alsdan de gelegenheid in houdelijk op het voorstel te reageren. Direct na de hoorzitting bespreekt de commissie in een openbare vergadering het voorstel. Rekening houdend met de gemaakte opmerkingen zal de commissie een standpunt bepalen en een advies uitbrengen aan het college van burgemeester en wethouders. Op grond van dat advies formuleert het college een voorstel aan de raad. Tijdens de raadsvergadering van 19 februari 1990 kan het volume-besluit 1-990 definitief worden vastgesteld. Sint-Maartensdijk, 11 januari 1990 Burgemeester en wethouders van Tholen. Vrijdag 12 januari Aanvang: 20.15 uur dorpshuis 'de Vossenkuil' te Oud-Vossemeer De werkgroep 'Uit op Tholen' presenteert het optreden van de thea tergroep: met het programma: Vijfde bestemmingsplan verandering 'Slabbecoorn polder' De burgemeester van Tholen maakt bekend dat met ingang van 12 januari 1990, gedurende één maand voor een ieder ter secretarie van de gemeente, Markt 1-5 te Sint- Maartensdijk, ter inzage zal liggen de bij raadsbesluit van 18 december 1989 vastgestelde en gewijzigde vijfde bestem mingsplanverandering "Slabbecoornpolder" met voorschrif ten en toelichting. Zij die zich tijdig tot de gemeenteraad hebben gewend, kun nen gedurende bovengenoemde termijn tegen het plan be zwaren indienen bij gedeputeerde staten van Zeeland. Gelijke bevoegdheid komt toe aan een ieder die bezwaren heeft tegen de wijzigingen die bij de vaststelling van het plan door de gemeenteraad in het ontwerp zijn aangebracht. Sint-Maartensdijk, 11 januari 1990 De burgemeester van Tholen, H.A. van der Munnik. Voorbereiding bestemmingsplannen De burgemeester van de gemeente Tholen maakt ter voldoe ning aan het bepaalde in artikel 22, tweede lid, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 12 januari 1 990 voor een ieder ter secretarie van de gemeente, Markt 1-5 te Sint-Maartensdijk, ter inzage ligt het besluit van de raad van de gemeente Tholen van 18 december 1989, waarbij wordt verklaard, dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor de volgende gebieden: a. een gebied nabij de Plevierlaan te Sint-Maartensdijk b. een gebied aan de Kastelijnsweg te Sint-Maartensdijk c. een gebied aan de Bierensstraat te Sint-Annaland. De begrenzing van de genoemde gebieden staat aangegeven op de bij bovengenoemd besluit behorende en als zodanig gewaarmerkte tekeningen. Tegen dit besluit kan binnen 30 dagen na publikatie schrifte lijk bezwaar worden gemaakt bij de gemeenteraad. Sint-Maartensdijk, 11 januari 1990 De burgemeester voornoemd, H.A. van der Munnik. Bouwen in afwijking van bestemmingsplan Er is een aanvraag om een bouwvergunning ingediend door de heer Ph. Jasperse, A. van Burenplein 3 te Scherpenisse, voor de uitbreiding van een woning en berging op het perceel kadastraal bekend Scherpenisse, sectie E, nummer 572, plaatselijk gemerkt A. van Burenplein 3. Dit plan is niet in overeenstemming met het ter plaatse gel dende bestemmingsplan. Burgemeester en wethouders van Tholen zijn voornemens met toepassing van artikel 18a van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vergunning te verlenen voor het onderhavige bouwplan. Alvorens hiertoe over te gaan wordt een ieder in de gelegenheid gesteld om van 12 januari 1990 tot en met 25 januari 1990 schriftelijk bezwaar in te dienen bij burgemeester en wethouders van Tholen. De bouwtekeningen liggen gedurende deze termijn ter gemeen tesecretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ont wikkeling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 11 januari 1990. De burgemeester van Tholen. H.A. van der Munnik. Het verhaal gaat over twee broers. De een is scenario-schrijver in Hollywood, de ander een nietsnut die van baantje naar baantje zwerft en steelt om in leven te blijven. De nette broer past een paar maanden op het huis van hun ma die op reis is naar Alaska. De zwer ver gaat bij ma langs en treft daar zijn broer aan en blijft logeren. Met zijn flux de bouche en wilde verhalen weet hij een scenario-opdracht los te peuteren van een Hollywood-agent die eigenlijk voor zijn broer kwam. Nu vindt er een karaktertransformatie plaats. De scenario schrijver gaat uit stelen en de schrijver geworden zwerver heeft pro blemen om zich te concentreren; dat leidt uiteraard tot vermakelijke scènes. Sweat Produktions is een eigenzinnige groep theatermakers, die steeds garant staat voor opmerkelijke voorstellingen. Entreeprijzen: Leden f 9, Niet-leden f 10, CJP en '65+ f 6,50. Reserve- ringskosten f 0,50. Verkoop-/reserveringsadressen: V.V.V.-kantoor Sint-Maartensdijk, tel: 3771. V.V.V.-folderpost Tholen, Kerkstraat 8. N. Nieuwenhuis te Tholen, tel: 2363 (uitsluitend tussen 9.00 en 12.00 uur). Voor de verbetering van drie woningen gebouwd vóór 1 januari 1946 heeft de gemeente Tholen een contingent beschikbaar gekre gen. Het gemeentebestuur heeft daarvoor zelf geen plannen gereed liggen. Eigenaren van huurwoningen die een ingrijpende woningver betering voorstaan kunnen contact opnemen met het bureau Volks huisvesting van de Hoofdafdeling Gemeentelijke Ontwikkeling, tel: 01666 - 8239. Er moet echter sprake zijn van een ingrijpende wo ningverbetering: m.a.w. de kosten moeten meer dan 50% bedragen van een eventueel vervangende nieuwbouw. Op woensdag 17 januari a.s. komt de commissie ruimtelijke orde ning voor een vergadering bijeen in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk. Deze vergadering begint om 19.30 uur en is open baar. Elke belangstellende is van harte welkom en kan vooraf ge bruikmaken van het spreekrecht. Vóórdat de commissie de beraadslagingen start vindt er een hoorzit ting plaats over het volumebesluit ingevolge de Wet op de Stads- en Dorpsvernieuwing. Lees daarvoor elders in deze rubriek. Op de agenda voor de commissie ruimtelijke ordening staan de navolgende onderwerpen: - Bespreking vaststelling volumebesluit 1990 ingevolge de Wet op de Stadsvernieuwing; In het artikel 'Hoorzitting over volumebesluit' wordt uitgebreid op dit onderwerp ingegaan. Kortheidshalve wordt u daar naar verwezen. - Voorstel tot herziening van de subsidieverordening op grond van de Wet op de Stadsvernieuwing; Hoofdstuk 2 van deze subsidieverordening betreft de 'Verbete ring van door de eigenaar bewoonde woningen'. Nu het door de minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieube heer beschikbaar gestelde stadsvernieuwingsbudget aanmerke lijk is gedaald, zal op alle beleidsterreinen in dit verband moeten worden bezuinigd. Zo ook op het terrein van de woningverbete ring. Komen nu alle woningen welke ouder zijn dan 25 jaar in principe voor subsidie in aanmerking, voorgesteld wordt thans alleen nog maar de panden te subsidiëren welke ouder zijn dan 40 jaar. Voorts zal de subsidiestroom met name worden gericht op de grotere verbeteringen. Na het treffen van voorzieningen moet het pand in zijn geheel beschouwd: constructief technisch in goede staat zijn en moet voldoen aan eisen van bewoonbaar heid. Dat betekent dat het niet meer mogelijk is subsidie te ver krijgen voor bepaalde onderdelen (bijvoorbeeld w.c./douche), terwijl aan de rest van het pand niets gebeurt. Ook de mogelijk heid om in fasen te verbeteren wordt afgeschaft. In de toekomst wordt alleen nog maar subsidie gegeven voor een plan dat als eindresultaat heeft dat er na uitvoering een bouwkundig en woontechnisch goede woning zal zijn. Mede vanwege een krap per budget wordt bepaald dat de subsidiegelden primair voor de wat grotere ingrepen worden aangewend, waardoor de mini- mumkostengrens is opgetrokken van f 1500,— naar f 15.000, De commissie wordt gevraagd een advies uit te brengen. In het bestemmingsplan Dorpsweg in Oud-Vossemeer bouwt Schrijver b.v. uit Goes op dit moment een aantal koopwoningen. Deze komen aah een nieuwe straat, de Philips van Dorpstraat (genoerhd naar één van de zes eerste ambachtsheren uit de vijftiende eeuw) en staan daardoor met de achterzijde naar de Dorpsweg gekeeld. De schuurtjes bij de woningen leveren geen erg mooi beeld op, maar daarachter is 3.5 tot 4 meter beschikbaar voor een groenstrook. De sloot tussen de,schuurtjes en de Dorpsweg blijft gehand haafd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 5