Adam de Haan moet PvdA-stemmen voor St. Maartensdijk behouden Bescheiden groei Zeeuwse bevolking Timpa-directeur krijgt Zeeuwse prijs creatief ondernemerschap Kamer van Koophandel eert inzet van A. te Pas AL 45 JAAR DÈ THOOLSE Bezoektijden Lievensberg veranderen pas 1 maart Statenbijbels en heftruck weggenomen Derde dader bekent zaak bromfietsen T.v.-programma zoekt Zeeuwen Zekatel wordt sponsor van Toby Hage Tholen groeit met nog zeven inwoners meer Donderdag 11 januari 1990 46e Jaargang no. 9 fÖ1 --Vó.5 X^ocp.S i^hiidaut 1/UUnAN l Subsidies voor woningverbetering aan banden gelegd Ellen van der Wal uit St. Annaland slachtoffer van kernenspreiding Uit angst voor stemmenverlies in St. Maartensdijk heeft de Thoolse PvdA woensdagavond na een zware discussie Adam de Haan uit St. Maartensdijk op de vijfde, verkiesbare plaats gezet. Ellen van der Wal uit St. Annaland moest daarvoor tegen haar zin een stap terug doen naar de zesde plaats. Met een schriftelijke stemming werd de spanning gebroken: dhr. De Haan kreeg 15 stemmen, mevr. Van der Wal 10. Ruim 18 jaar na herindeling Fris bloed Teleurgesteld Kwaliteiten Voor derde achtereenvolgende jaar Uit de voorlopige bevolkingscijfers van de Zeeuwse ge meenten blijkt, dat er in 1989 voor het derde achter eenvolgende jaar sprake is geweest van een bescheiden groei van de bevolking: er kwamen 255 inwoners bij. DEZE WEEK Lijnbach Timpa-directeur A. te Pas uit Tholen heeft maandag in Middelburg de Zeeuwse prijs voor creatief onderne merschap ontvangen. Drs. C. Hartog, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland, sprak tijdens de nieuwjaarsreceptie in de Middelburgse Schouwburg over 'de succes-story van een dynamisch en creatief bedrijf'. Bijzondere positie Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement t 21,50 per halfjaar. Per jaar f 39,50, per post f 49,75 per jaar. Losse nummers f 1,30 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,39 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,— Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De wijziging van de bezoektijden van ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom is uitgesteld tot 1 maart. Praktische problemen bij het plan om de bezoekuren beter te laten aansluiten op de wensen van patiënt en bezoek, maakten dit uitstel noodzakelijk. Vooral de aansluiting van het openbaar ver voer binnen het verzorgingsgebied van het ziekenhuis, met name in het weekeinde, waren voor de aan vankelijke ingangsdatum(l janua ri) niet te realiseren. Vanaf 1 maart gelden van maan dag t/m vrijdag de volgende be zoektijden: 14.30 -16.15 uur en 18.30 - 20.00 uur. In het weekeind: 14.30 - 16.00 uur en 18.30 en 20.00 uur. Voor de kraam- en kinderaf deling, alsmede de intensive care, gelden afwijkende tijden. Op 2 februari begint KRO- televisie met een nieuw program ma getiteld 'Spoorloos'. Het pro gramma gaat mensen helpen bij het zoeken naar kennissen die zij uit het oog hebben verloren. De redactie van 'Spoorloos' wil graag in contact komen met Zeeuwen, die op zoek zijn naar één of meer mensen uit de tijd van de waters nood van 1953. "Ik kan me voor stellen dat mensen elkaar in die hectische tijd zijn kwijtgeraakt, dat ze bijvoorbeeld willen weten wie hun redder was of wie zij zelf hebben gered. 'Spoorloos' kan in zo'n geval op zoek gaan," vertelt presentator Han van der Meer. Reacties kunnen worden gestuurd naar KRO 'Spoorloos', Postbus 1920, 1200 BX Hilversum. De subsidiemogelijkheid voor verbetering aan eigen woningen op Tholen wordt drastisch veran derd. B. en w. willen alleen nog panden die ouder zijn dan 40 jaar daarvoor in aanmerking laten ko men. Nu is dat nog 25 jaar. Daar naast worden nog alleen grotere verbeteringen gesubsidieerd, waardoor de hele woning constructief en technisch in goede staat komt te verkeren en voldoet aan de eisen van bewoonbaarheid. Het is voortaan niet meer moge lijk om subsidie te krijgen voor bepaalde onderdelen (zoals w.c. of douche). Ook de mogelijkheid om in fasen te verbeteren wordt afgeschaft. De minimumkosten- grens wordt opgetrokken van f. 1.500,- naar f. 15.000,-. Het plan van b. en w., dat woensdag in de commissie ruimtelijke ordening wordt besproken, is een gevolg van een verlaging - door het mi nisterie van VROM - van het bud get voor stadsvernieuwing. Vóór de commissievergadering, die om half acht in het gemeente huis begint, is er een hoorzitting over het volumebesluit ingevolge de wet op de stads- en dorpsver nieuwing. PZEM-dochter Zekatel, die het kabelnet voor radio en televisie van Casema overneemt, heeft besloten om als sponsor op te tre den van de talentvolle jeugdige dammer Toby Hage uit Tholen. In het verslag van de herkamp van de Nederlandse kampioenschappen voor adspiranten werd vorige week in de Eendrachtbode mel ding gemaakt van de noodzaak van financiële steun voor Toby Hage om zich op zo'n hoog ni veau te kunnen handhaven. Voor de stijgende kosten van studiema teriaal en reizen is steun van der den onontbeerlijk. Daarom is de verrassende gift van Zekatel zeer welkom. Toby Hage is van plan tij'dens de Paasvakantie mee te doen aan het Golden Prague toer nooi in de Tsjecho-Slowaakse hoofdstad. Dit als voorbereiding op zijn deelname aan de wereld kampioenschappen. Zekatel, dat dinsdag a.s. officieel het Thoolse kabelnet van Casema overneemt door ondertekening van de contracten in het gemeen tehuis te St. Maartensdijk, wil met de sponsoring bijdragen aan een snelle naamsbekendheid op Tholen. Het nieuwe PvdA-raadslid dat bij een gelijkblijvend zeteltal na maart zijn intrede in de Thoolse raad doet, Adam den Haan uit St. Maartensdijk. Op de achtergrond voor hem vertrouwde gebouwen: rechts het arbeidsbureau waar hij in de commissie van advies zit, links het kantoor van de woningstichting Beter Wonen, waarvan Den Haan bestuurslid is. De eerste vier plaatsen voor de zit tende raadsleden P. van Schetsen, M.A.J. v.d. Linde, I.C. Moerland en mevr. J. Snoep-Overbeeke wer den zonder stemming bekrach tigd. Het hete hangijzer was de vijfde plaats, die bij een gelijkblij vend zeteltal voor de Thoolse PvdA de opvolger voor J. de Bres oplevert. De vertrouwenscommis sie had daar de 37-jarige Ellen van der Wal op de voorlopige kandi datenlijst gezet. Een nieuweling, die de commissie was opgevallen wegens haar actieve deelname aan leden- en fractievergaderingen en haar inbreng op provinciaal ni veau, waar ze bestuurslid van het gewest Zeeland van de PvdA is ge worden. Ze woont echter in St. Annaland en naast Van Schetsen en mevr. Snoep zou dat het derde Sütellandse lid van de Thoolse PvdA-fractie betekenen. Dat vond de meerderheid van de 25 leden woensdagavond in Havenzicht te St. Annaland teveel van het goe de. J. den Engelsman(St. Anna land), A.W.A. de Looze(Oud-Vossemeer) en oud raadslid L. Kloet(St. Maartens dijk) wilden een raadslid uit een andere kern dan St. Annaland. De vertrouwenscommissie, be staande uit Harm Vene- kamp(voorzitter), Joke v.d. Donker, Jac. van Akkeren(alle drie uit Tholen), Bert Vermaas uit Stavenisse en Jaap Kloet uit St. Maartensdijk, werd daarmee te ruggefloten. Overigens was de commissie ook verdeeld. "Wij zijn echter over de bezwaren heen gestapt", zei com missievoorzitter Venekamp. "We hebben er nog wel even over zitten praten, 3 van de 5 uit St. Anna land, maar we zijn één gemeente en de herindeling ligt al ruim 18 jaar achter ons. Ik weet ook wel dat het kernenidee nooit helemaal weg is gegaan, maar dat is op Tholen niet sterker dan waar ook in ons land. De mensen in de ker nen denken nog wel in kernen, maar van bestuurders mag je an ders verwachten. Heb je uit het verleden kunnen merken dat raadsleden alleen naar hun eigen kernen keken? Nee! Van bestuur ders hoeven we daarom niet bang te zijn dat ze alleen hun eigen woonplaats in de gaten houden. Daar komt bij, dat je ook geen hele rij kandidaten uit alle kernen hebt. Aanstaande bestuurders moeten weten wat er speelt en die nen voldoende belangstelling te hebben. Er is geen voldoende as sortiment van mensen die bewe zen hebben daaraan te voldoen. In Ellen van der Wal hebben we een zeer regelmatige bezoekster van de ledenvergaderingen. Bo vendien laat ze zich ook regelma tig horen. Ze doet provinciaal mee op partijvergaderingen, kortom het is een goede kandidaat waarin we voldoende vertrouwen hebben. Ze moet zich kunnen bewijzen en dan kan ze zich ontwikkelen tot een raadslid van betekenis. Met een nieuw lid van de fractie is het altijd een moeilijke afweging, want er is teamgeest nodig. Fris bloed kan de andere raadsleden echter ook nieuwe ideeën geven. Gezien het partijprincipe om te streven naar 50% vrouwen, maar minimaal 25% is een vrouw op de vijfde plaats ook niet ongewenst", aldus Venekamp in zijn lange ver antwoording van de voordracht. "Een prachtig pleidooi", consta teerde J. den Engelsman uit St. Annaland, "maar de kernensprei ding zal veel te maken hebben met de gemeenteraadsverkiezingen. Daarom vind ik het jammer dat er 3 van de 5 kandidaten uit St. An naland komen. Onze grote tegen partij op Tholen zal daarvan het meeste succes hebben." A.W.A. de Looze uit Oud- Vossemeer ondersteunde het ver haal van Den Engelsman. "De kandidaten kunnen nog zo goed zijn, ze hebben kiezers nodig en als die de overmacht van St. An- nalandse kandidaten op de ver kiesbare plaatsen zien, vraag ik me af, of dat niet in ons nadeel werkt." L. Kloet uit St. Maartensdijk on derstreepte dat. "Niet dat ik Ellen die vijfde plaats niet gun, maar in St. Maartensdijk zijn we ver schrikkelijk teleurgesteld. We zien een derde kandidaat uit St. Anna land op de verkiesbare plaatsen niet zitten. Voor St. Maartensdijk houdt dat stemmenverlies in." Venekamp bleef de voordracht van de vertrouwenscommissie ver dedigen. Hij wees erop, dat raadslid Sjaak Moerland heel dui delijk bekend is in St. Maartens dijk. Hij is er opgegroeid en brengt er nogal wat tijd door, ook al woont en werkt hij nu in Scher- penisse. "Het is een kandidaat uit de hoek Scherpenisse/St. Maar tensdijk", aldus Venekamp. L. Kloet noemde het gelukkig dat Moerland zo goed bekend is in Scherpenisse, St. Maartensdijk en Stavenisse(waar hij als onderwij zer gewerkt heeft), maar voor hem was dat toch niet voldoende. "Als er echter niemand uit St. Maar tensdijk beschikbaar is, dan valt alles weg", zei het oud-raadslid te leurgesteld. Venekamp liet weten, dat sommi ge kandidaten op eigen verzoek op een onverkiesbare plaats zijn gekomen. Hij benadrukte naast de kwaliteiten van mevr. Van der Wal nog eens de uitspraak van het partijcongres voor meer vrouwen in de vertegenwoordigende li chamen. "Ik heb geen moeite met een vrouw", zei Kloet. "Ik gun ze die vijfde plaats van harte en vrouwen hebben evenveel rechten op de we reld als mannen, maar een derde In Tholen is ingebroken in de Hervormde kerk en in de kerk van de Gereformeerde Gemeente. Van de Hervormde kerk werd de deur vermoedelijk met een koevoet ge forceerd en het hele gebouw (van boven tot onder) werd doorzocht. Daarbij werden verschillende ver nielingen aangericht. Zendings busjes werden opengebroken, maar bij de kluis lukte dat niet. Die is wel beschadigd. De daders namen twee Statenbijbels mee van J.P. Keur van omstreeks 1700. Uit gebreid onderzoek door de politie leverde tot nu toe niets op. Men sen die van zondag op maandag iets bijzonders hebben gezien, wordt verzocht contact met de po litie op te nemen. Van 2 op 3 januari was het kerkge bouw van de Gereformeerde Ge meente aan de Hoogaarsstraat het doelwit van inbrekers. Zij namen twee collectebusjes mee en licht ten de bus van het telefoongeld. Tussen 3 januari negen uur 's avonds en 4 januari zeven uur 's morgens werd ingebroken bij fir ma Meijer aan de Veerdij kseweg in Scherpenisse. Ook hier tast de politie nog volledig in het duister, hoe de daders er in slaagden onge merkt een Fiat vorkheftruck en een Tenant veegmachine mee te nemen. De totale waarde van de machines is 65.000 gulden. Van vrijdag op zaterdag werd in de Slabbecoornpolder het bedrijf Aneco door onbekenden door zocht. Er verdwenen twee tele foons, een typemachine en twee kisten met gereedschap. Een scha depost van 5.000 gulden voor het bedrijf. kandidaat uit St. Annaland bij de eerste vijf, geeft stemmenverlies. Dat is gewoon erg jammer. Als het VERVOLG PAG. 9 Dat brengt de totale bevolking op 355.841 inwoners, waarvan 176.378 mannen en 179.463 vrouwen. Vergeleken met 1988 daalde het totale vertrekoverschot(het ver schil van vertrokken Zeeuwen en mensen die zich van elders vesti gen) ongeveer met de helft tot -368. Verder zijn de verschillen tussen de Zeeuwse regio's onderling iets groter geworden dan vorig jaar: de groei kwam weer vooral op re kening van Zuid-Beveland 489) en Schouwen-Duiveland 215) terwijl de daling zich voordeed op Walcheren (-117) en vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen (-398). Tholen en St. Philipsland zitten met Zuid-Beveland en Schouwen- Duiveland in de groeiregio's. Noord-Beveland is stabiel, maar Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen lopen terug. De derde aanhouding in de zaak van de bromfietsdiefstallen te Scherpenisse heeft een bekentenis opgeleverd van de 23-jarige E.A. de H. uit Sint-Maartensdijk. Hij hielp bij het vervoer van de gesto len bromfietsen. De politie is nu bezig met het achterhalen van de bromfietsen. Via een handelaar op Goeree, die te goeder trouw handelde, kwamen de rijwielen ondermeer in Dirksland en Zwijn- drecht terecht. Qua inwonertal is Tholen de ze vende in grootte van de 30 Zeeuw se gemeenten, achter Reimerswaal, maar voor Hulst. St. Philipsland sluit de rij als kleinste gemeente met 2288 inwo ners. Middenschouwen heeft op de voorlaatste plaats nog een flin- ke voorsprong met 2464 inwoners. Gerekend naar bevolkingsgroei per 1000 inwoners staan Tholen en St. Philipsland met elk 3 men sen op de 13/14de plaats. Het definitieve inwonertal van de gemeente Tholen was op 31 de cember 19.085, dus een groei met 7 meer dan vorige week werd ge meld. Er kwamen 66 inwoners bij. Er bleken nog vijf geboorten meer te zijn (totaal 273) en drie vesti gingen (totaal 601). Het aantal overlijdens (186) en vertrokken personen (621) blijft ongewijzigd. De aantallen inwoners van alle kernen, behalve Tholen en Stave nisse, veranderen daardoor ten opzichte van wat vorige week werd gemeld. De definitieve aantallen per 1 ja nuari en 31 december 1989 zijn per kern: Tho 5951 5981 30 Pvl 1657 1640 -17 Sch 1446 1437 *9 Mtd 3251 3251 0 Sta 1449 1447 - 2 Anl 3007 3031 24 Ovm 2258 2298 +40 Plan voor aanpassing bocht Provincialeweg bij Scher penisse Kokkelbedrijf wil naar Sint- Annaland Van Belzen derde keer lijst trekker RPF/GPV, maar Thoolse PvdA zef Smurdieke- naar De Haan op verkiesbare plaats ten koste van Ellen v.d. Wal Stemmen van lezers over de cennium en fitness-centrum Provincie geeft toch subsidie voor aankoop schorren Sint- Philipsland door Het Zeeuw se Landschap Tholenaar Kees de Nijs: Whitbread race fantastisch Thuis bevallen op Tholen minder populair Meer geboorten in Sint- Phiiipsland KNVB-brons voor elftalleider v.v. Vosmeer Superkleding voor Roemenië DIE ZAAK STAAT STERK DIE NIET EEN MENIGTE MAAR EEN KRACHTIG MAN ACHTER ZICH HEEFT Dit nummer pagina's bestaat uit 18 AUTOMATISERING P. Vineloolaan 12A 4611 AN Bergen op Zoom Tel. 01640 - 41087 zSTERUJK ONDERBOUW&k Timpa-directeur A. te Pas(rechts) uit Tholen met de prijs en oorkonde die voorzitter drs. C. Hartog van de Kamer van Koophandel uitreikte voor creatief ondernemerschap. Sommige receptiegangers was het ker(recreatie) uit Scherpenisse al opgevallen, dat de Thoolse af vaardiging op de nieuwjaarsrecep tie van de KvK veel groter was dan andere jaren. Niet alleen de KvK- bestuursleden J. van den Bos(vis- serij) uit Tholen en H. Zwik- uit waren aanwezig. De nieuwe Thoolse gedeputeerde mr. J.A. de Boe uit Poortvliet was er, want hij heeft economische zaken onder zijn hoede. Ook de burgemeester van Tholen, H.A. van der Mun- nik, was er echter, vergezeld van zijn ambtenaar C. Nuyten. In het middelpunt stond de Timpa-afvaardiging, bestaande uit directeur Te Pas en zijn mede werkers Theunisse, Bout en Lind- hout. Zij hadden een stand ingericht met een aantal produk- ten van Timpa en dochtermaat schappij Holiand Trend. De prijs voor creatief onderne merschap bestaat sinds 1983, toen het nieuwe kantoor van de KvK in gebruik werd genomen. Voorzitter Hartog noemde het 'een goede traditie' om een Zeeuws bedrijf dat zich een bijzondere positie in haar bedrijfstak heeft weten te verwerven, in het zonnetje te zet ten. Er ging enig gegniffel door de rij en ondernemers toen ze van voor zitter Hartog vernamen, dat een bedrijf in damesonderkleding, lingerie, bad, nacht- en sportkle- ding de prijs voor 1990 - de achtste in successie - gewonnen had. VERVOLG PAG 13

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 1