Inlaag 's-Gravenhoek Middelbaar beroepsonderwijs Kruiningen- Perkpolder Nieuwjaarsreceptie HENK JORDANS Bedrijvig De Jaarwisseling 'Mensen in Roemenië moeten geduld hebben' Sfesj*; I X BKHOKP Boek over ABG FNV groeit op Tholen met 4°7o Donderdag 4 januari 1990 Het middelbaar beroeps-onderwijs (mbo) moet worden ver sterkt en vernieuwd. Dat is de strekking van het wetsvoorstel Sectorvorming en vernieuwing in het middelbaar beroepson derwijs. Fusies Mevr. M. van der Weel-Boon(90) uit St.Annaland EEN SWINGEND 1990 Dansmarathon Libel bruidsmode geopend PAK EVEN UW ZAKBOEKJE P.M. van Eekelen ABDIJ SpBl"# 'v "v: «UMpKI^ i <<5A ,-+»Yji.-^XÏ '-" -,4 -\iv "^5#§> "?>A ,.v. N - - ,-, ":*^a f... -- ^J" i' fösfe-fTM «èl #i :"w" >'i, De stichting Het Zeeuwse Land schap vraagt subsidie voor de aanleg van een vogeleiland in de inlaag 's-Gravenhoek aan de Oosterschelde op Noord-Beve land. De statencommissies voor ruimtelijke ordening en voor bestuurszaken beslissen in hun vergaderingen van januari over de toekenning van een bedrag van 25 duizend gulden. Het vogeleiland moet broedgele- genheid gaan bieden aan visdie- ven, grote, noordse en dwerg sterns, bontbek- en strandplevie- ren en kluten. De soorten vormen een speciale groep kustvogels. Het zijn pioniersoorten, wat in houdt, dat zij zowel op het strand, op het schor en in de inlagen broeden. De inlaag doet nu voornamelijk dienst als rust- en fourageer- gebied. Broedvogels kunnen er nog niet zo goed terecht, doordat een groot deel van het gebied uit open water bestaat. Het eiland moet aan de westkant van de in laag, midden in het water komen, opdat de vogels zo weinig moge lijk worden verstoord, hetzij door ratten, honden of mensen. De vo gelsoorten, waarop wordt ge mikt, geven de voorkeur aan een onbegroeid broedterrein en daar om wordt het eiland voorzien van een schelpenlaag. Het dagelijks bestuur van de pro vincie adviseert de subsidie van 25 duizend gulden te verlenen. Het resterende bedrag van 20dui- zend gulden hoopt Het Zeeuwse Landschap te krijgen van het An jerfonds en het Wereld Natuur Fonds. H Vanaf maandag 8 januari moet op het veer Kruiningen-Perkpolder rekening worden gehouden met wachttijden. De dubbeldekkers Prinses Christina en Prins Willem Alexander worden na elkaar voor de jaarlijkse onderhoudsbeurt uit de vaart genomen. Ervoor in de plaats wordt met een enkeldekker gevaren. Vrachtverkeer moet bij de over tochten met de enkeldekker reke ning houden met een kleinere doorrijhoogte: wagens boven de 4.00 meter kunnen er niet mee worden overgezet. Auto's met een hoogte tussen 3.90 en 4.00 meter kunnen alleen bij een gun stige waterstand aan boord. De beurtelingse vaarten met een enkel- en een dubbeldekker op het veer zullen ongeveer tien we ken duren. Op de aanlegplaatsen in Kruinin gen en Perkpolder kan telefonisch worden geïnformeerd naar de eventuele wachttijden. De num merszijn: Kruiningen 01130-1466 en Perkpolder 01148-1234. gg IEUWS (OM M I SS l KS De statencommissie voor wel zijn opent het provinciale verga derjaar maandag 8 januari, 14.00 uur. Op de agenda staan het vooront werpplan geestelijke gezond heidszorg met de nota van antwoord, subsidie voor de oude renbonden, de opheffing van de Zeeuwse bibliotheekraad en de fusies in het middelbaar beroeps onderwijs. Kinderopvang voor provinciaal personeel en subsidie voor de stichting Manifestatie Abdij komen ook aan de orde. De afdeling basisonderwijs en speciaal onderwijs van de provin ciale onderwijsraad vergadert woensdag 10 januari, 14.00 uur. De afdeling moet gs adviseren over in hun voortbestaan bedreig de basisscholen in Vlissingen, Middelburg, Zaamslag en Noord- gouwe. Andere agendapunten zijn de voortgang in de samen werking tussen het regulier en speciaal onderwijs, het vooront werpplan jeugdhulp-verlening en de vierjarigen-maatregel. De statencommissie ruimtelijke ordening bespreekt vrijdag 12 ja nuari, 9.30 uur, subsidies aan Het Zeeuwse Landschap voor een na- tuurbouwproject in de inlaag 's-Gravenhoek en de aankoop van de wallen van Retranchement. Verder staat het voorbereidings schema landinrichting op de agenda. Vrijdag 12 januari, 14.00 uur, ver gadert de statencommissie voor milieu. De bijeenkomst begint in de film zaal van de provincie. Abdij 9, Middelburg, met vertoning van een voorlichtingsfilm over afzon derlijke inzameling van groente-, fruit- en tuinafval. De vergadering wordt voortgezet in een commissiekamer, waar besproken worden bijdragen in de kosten van onderzoek naar een schoner stroomgebied van de Schelde en in een milieuvoorlich tingsfilm van de gezamenlijke pro vincies. Op de lijst van ingekomen stuk ken zijn vermeld het ontwerp- beleidsplan Westerschelde, de startnotities milieu-effectrappor tage Dow Benelux en richtlijnen baggerspecie. Alle vergaderingen zijn openbaar en worden gehouden in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Wie belangstelling heeft voor de voorlichtingsfilm die getoond wordt in de commis sie milieu moet zijn in het infor matiecentrum, Abdij 9, Middel burg. Opleidingen, die zijn gericht op dezelfde sector in de arbeids markt of een beroepencategorie moeten worden samengebun deld en de onderwijs-program- ma's moeten worden vernieuwd. Gevolg is, dat veel scholen ge dwongen worden samen te gaan, doordat een variëteit aan opleidingsmogelijkheden moet worden geboden en doordat een school met minder dan zeshon derd leerlingen niet kan voortbe staan. Voor agrarische onder wijscentra ligt de bestaansgrens op vierhonderd leerlingen. Per school moet het onderwijs aanbod bestaan uit oriëntatie- en schakelopleidingen en opleidin gen die in kwaliteit vergelijkbaar zijn met het huidige middelbaar beroepsonderwijs. Onderling va riëren de opleidingen in niveau en in tijdsduur. Op termijn, gedacht wordt aan 1992, komt daar mo gelijk nog bij een theoretische opleiding, vergelijkbaar met het voorbereidend hoger beroepson derwijs, die toegang moet ver schaffen naar het hoger beroeps onderwijs. De scholen stellen zelf het eind examenprogramma op, waarbij zij zich baseren op grenzen, die het rijk stelt. Het provinciaal bestuur moet het rijk adviseren over de fusies in het mbo. Daarbij wordt onder meer gekeken naar de bereikbaarheid van de opleidingen, de regionale spreiding van de arbeidsmarkt, het aantal leerlingen en de con centratie van de opleidingen op één plaats. Op Walcheren fuseren het mid delbaar technisch onderwijs, het middelbaar nijverheidsonder wijs, het middelbaar dienstverle nend en gezondheidszorg onder wijs en het beroeps-begeleidend onderwijs. Daaronder vallen on der andere de mts. nautische opleidingen aan het maritiem in- Mdgo in Vlissingen stituut De Ruyter en de school voor mdgo/mhno in Vlissingen en de Waayenburg in Middelburg (onder andere mode en kleding). Ook het kort middelbaar beroeps onderwijs wordt in de nieuwe vorm opgenomen, inclusief de niet technische opleidingen hore ca, detailhandel en administratie. Economie blijft er buiten, maar er worden voorbereidingen getrof fen voor samenwerking. Het aantal schoolgebouwen moet worden teruggebracht naar vier tot vijf. Zij moeten tweeduizend leerlingen herber gen. Het Delta College in Middelburg met economisch en administra- Zaterdagmiddag 6 januari houdt de commissaris van de koningin met zijn echtgenote namens het provinciaal bestuur receptie ter gelegenheid van Nieuwjaar. In het statenzaalcomplex. Abdij 10, Middelburg, zijn de ontvang kamer in de voormalige ambtswo ning en de voorzaal of koffieka mer van de statenzaal voor de ge legenheid beschikbaar. Bij grote toeloop kan ook de omloop (de onlangs met glas afgesloten gaanderij) erbij worden betrok ken. Het commissaris-echtpaar houdt zich afwisselend in een der ruim ten op, waardoor geen gebruik meer hoeft te worden gemaakt van het lettersysteem uit voor gaande jaren. De receptie, die van vier tot zes uur duurt, wordt opgeluisterd door het trio Leen Zietse. De bijeenkomst wordt besloten met het gezamenlijk zingen van het Nederlandse en het Zeeuwse volkslied. Zeeuwsch volkslied Geen dierder plek voor ons op aard, Geen oord ter wereld me er ons waard, Dan, waar beschermd door dijk en duin, Ons toelacht velden bosch en tuin; Waar steeds d'aloude Eendracht woont En welvaart 's landmans werk bekroont, Waar klinkt des Leeuwen forsche stem: "Ik worstel moedig en ontzwem!" Het land, dat fier zijn zonen prijst, En ons met trots de namen wijst Van Bestevaeren Joost de Moor, Die blinken zullen d'eeuwen door; Waarvan in de historieblaên De Evertsen en Bankert staan, Dat immerhoog in eere houdt Den onverschrokken Naerebout. Gij, Zeeland, zijt ons eigen land, Wij dulden hier geen vreemde hand, Die over ons regeeren zou, Aan onze vrijheid zijn wij trouw. Wij hebben slecht één enk'le keus: "Oranje en Zeeland!" da's de leus! Zoo blijven wij met hart en mond, Met lijf en ziel: goed Zeeuwsch goedrond. tief, middenstands-, horeca- en toeristisch onderwijs blijft zelf standig. De school heeft 1500 leerlingen. In Goes blijven drie aparte institu ten over. De Vakschool (uiterlijke verzorging), de laboratorium- school Zeeland en het kmbo gaan samen en krijgen daardoor dui zend leerlingen. Zij blijven elk op de eigen lokatie gehuisvest. Ter Welle blijft apart bestaan met sport en bewegen en assistentie in de gezondheidszorg. Er zijn zes honderd leerlingen. Het agrarisch onderwijscentrum in Goes krijgt 468 leerlingen en komt dus ruim boven de norm van 400. Een zelfstandig centrum is noodzakelijk, vinden gs, omdat de spreiding daarmee het best wordt gediend. Het centrum, dat nieuw is voor Goes, wil met de collega instelling in West-Brabant samen werken. De fusie in Zeeuwsch-Vlaande- ren beslaat het hele scala aan imiddelbare opleidingen in de re gio. Daaronder vallen de mts/ meao. De Leeuwtjes en het (deel tijd) kmbo in Terneuzen en de rk school voor mdgo in Hulst. Geza menlijk komen zijop 1400 leerlin gen. Alleen door de fusie kunnen alle vormen van beroepsonder wijs in Zeeuwsch-Vlaanderen behouden blijven. Gs adviseren ook over een scho lenfusie op Goeree-Overflakkee vanwege van het belang van de scholen voor Zeeuwse leerlingen. De meao in OudeTonge wordt uit gebreid met een mts en krijgt dan 600 leerlingen. De statencommissie voor welzijn bespreekt het advies in haar ver gadering van 8 januari. Provincia le staten bepalen hun standpunt op 9 februari. De tweede kamer uit gedeputeer de staten houdt dinsdag 9 januari, 10.00 en 10.20 uur, zitting. Inwo ners van Sas van Gent en Middel burg hebben beroep aangetekend tegen de beslissing van hun gemeente-bestuur op aanvragen voor algemene bijstand. Partijen worden door de kamer gehoord. De zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Mid delburg. tm Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 "De mensen in Roemenië moe ten geduld hebben. Ze willen de veranderingen te vlug. Aan de ene kant is dat te begrijpen na zoveel misère, maar aan de an dere kant moet het allemaal zijn tijd hebben. De nieuwsberichten volg ik nog altijd, op radio en televisie. Van het nieuwjaarsconcert vanuit Wenen heb ik weer genoten op de t.v.. Ook Van Gewest tot Ge west en Hier en Nu vind ik altijd vendien is de behandeling van mijn open been en het medele ven prima. Als het niet goed is, zeg ik het ook en dan direct in het bijzijn van de betrokkenen. Het lijkt soms wel dat je de waarheid tegenwoordig niet mag zeggen, maar het gaat er bij mij ongezouten uit. Ik zeg het niet achteraf, maar direct. Tegen de dokter praat ik net zo vrij als tegen iemand anders. Gelukkig is mijn verstand goed de moeite waard, maar allerlei amusementsprogramma's inte resseren me niet. Dan lees ik lie ver een boek, want ik lees graag en de uitgaven van de Grote Let ter Bibliotheek zijn duidelijk. Ook de kerkdiensten volg ik via de kerktelefoon. Sinds 1985 woon ik in de Schut- se, na 65 jaar aan de Ring in St. Annaland te hebben gewoond. Ik ben in de Voorstraat geboren, maar na mijn trouwdag in 1920 gingen we naar de hoek van de Ring. Daar had ik een pracht zicht en ik heb er met genoegen gewoond. Nadat ons schilders bedrijf groter werd, gingen we in 1953 boven wonen en toen had ik helemaal een mooi uitzicht. Nadat mijn man overleed, heb ik daar nog achttien jaar alleen ge woond met mijn hondje. Toen die ziek werd en overleed, kon ik in augustus 1985 naar de Schutse. Daar woonde al een zuster van mij en ik ben heel blij dat ik die beslissing toen genomen heb. Een paar jaar later had het niet meer gekund, want de eisen om in een bejaardentehuis te kun nen komen, worden steeds zwaarder. Ik heb het goed naar mijn zin in de Schutse. Je kunt natuurlijk niet direct op je wenken bediend worden en koken voor 80 men sen is anders dan alleen voor je zelf, maar voor het kerstdiner heb ik de koks alle eer gegeven. Ze maken het ook gezellig. Bo en ik probeer actief te blijven. Zo doe ik elke dag stof af - ik ben nog een ouderwetse - en ook brei ik dapper voor de dames- krans Tryfosa, waarvan ik het oudste lid ben. Naar de recreatiezaal ga ik nooit, behalve om te stemmen. Ik ver maak me toch wel. Je moet be denken dat ik al achttien jaar aan de Ring alleen woonde voordat ik in de Schutse kwam. Ik was het gewend. Wanneer ik iemand had kunnen krijgen voor hetzelf de geld dat ik nu kwijt ben - en dat is niet weinig - dan was ik in Bergen op Zoom, tel. 01640 - 3 67 68/4 45 11 Wij wensen al onze leerlingen, oud-leerlingen en bekenden Voor informatie over clubs en lessen: zie bovenstaande telefoonnummers Advertentie I.M. Mevr. M. van der Weel-Boon mijn eigen huis gebleven, maar begrijp me goed: ik ben heel blij dat ik in de Schutse zit, want wie zou er anders mijn been moeten verbinden. De dagen vliegen om, behalve in december. Dat is een zware maand. Ik denk wel voor elke weduwe, want al is het al 24 jaar geleden dat mijn man is overle den, herinneringen komen er dan altijd boven. Over je schooltijd, verlovingsperiode en huwe- lijkstijd. Ik heb geen kinderen, maar ik krijg veel liefde van neefjes en nichtjes. Die komen vaak op be zoek en dat doet me goed. Ik ben nu 90 en dat is een hoge leeftijd als je ziet dat mijn vader 70 jaar is geworden en moeder 75. Dat vond ik toen al oud. Mijn schoonouders werden 57 en 61 jaar. Als ik naar mijn vroegere klasgenoten van de lagere school kijk, zeg ik: wat is er nog een klein groepje over. Jannetje van Bendegom die hier ook in de Schutse zit, was een klasgenoot van mij. Bij het ouder worden, ben je veel met de toekomst bezig, want jong kan, oud moet. Ik ben ervan overtuigd dat er een hiernamaals is en na een goede preek word je daar weer nader bij bepaald." Dansschool Gladdinès in Steen bergen organiseert zondag een dansmarathon. Deze duurt van 's morgens 7 tot 's avonds 11 uur. De opbrengst is bestemd voor een goed doel, namelijk de kinder boerderij in Steenbergen. Die krijgt geen subsidie omdat hij in particulier beheer is. Tijdens de marathon worden verschillende dansstijlen getoond: ballroom, Latin-American en rolstoel- dansen. In een achttiende eeuws herenhuis aan de Raadhuisstraat in Roosen daal wordt op 12 januari Libel Bruidsmode en Lacerna Design for Men officieel geopend door de bekende Nederlander Dries Roel- vink. Onder de genodigden zijn ook Oscar Harris en Helen Shep herd. Op dit moment is Libel be zig met het opzetten van een franchise-keten door heel Neder land, er wordt naar gestreefd dit jaar negen vestigingen te openen, die herkenbaar zullen zijn aan het in rood en zwart uitgevoerde inte rieur. Op 8 januari houdt Libel bruidsmode een modeshow in schouwburg De Kring in Roo sendaal. De geschiedenis van het Alge meen Burger Gasthuis te Berger op Zoom is in boekvorm vastge legd. Onder de titel 'Van gast- huismeesters, momboirs en regenten' beschrijven Toine van Eekelen en Cees Vanwesenbeeck wordt de geschiedenis van het ABG vanaf 1246 tot 1968 beschre ven. In laatstgenoemd jaar ver loor het ABG de ziekenhuisfunctie (door het nieuwgebouwde Lievensberg) en werd een verpleeghuis. De afdeling Tholen (inclusief Sint-Philipsland) van de FNV zag in 1988 het ledental met bijna 4% groeien: van 1.323 naar 1.375. In het district Zeeland nam het le dental met 0.9% toe tot 28.932. De verdeling per aangesloten vak bond was op Tholen: Bouw- en Houtbond 466, Voedingsbond 285, Industriebond 254, Vervoers- bond 213, ABVA/KABO 99, ABOP 36, Vrouwenbond 14, Ho- recabond 4, Kappersbond 3, Druk en Papier 1. THOLEN 4 jan Waardenberg/De Jong, Meulvliet 20.15 u. 5 jan Nieuwjaarsbijeenkomst An- bo, Visnet 14 u. 17 jan NCVB over gezinsvervan gend tehuis, Visnet 19.30 u. 17 jan Onderwijsmarkt, Regen boog en Ter Tolne 18 jan Met muziek het hele land door, Meulvliet 19.30 u. OUD-VOSSEMEER 12 jan Het Ware Westen, Vossen- kuil 20.15 u. 17 jan Bingomiddag Anbo, Vos- senkuil 14 u. 20 jan Toneeluitvoering Sint Jo seph, Vossenkuil 19.30 u. 20 jan Speldag jeugd v.v. Vosmeer 23 jan Bingo AVB, Vossenkuil 20 u. 27 jan Kaartavond v.v. Vosmeer, café De Hoop 20 u. SINT- ANNALAND 11 jan Studiedag ZLM en Ver. v. Bedr.voorl., Wellevaete 12 jan alg. ledenvergadering Smash '76, de Wellevaete 19.30 u SINT-MAARTENSDIJK 13 jan Grote avond PJZ, Haestin- ge 19.30 u. 17 jan Begin cursus spanramen maken Plattelandsvr., Haestinge POORTVLIET 16 jan Bijeenkomst NCVB SINT PHILIPSLAND 16 jan Alg. ledenvergad. ZLM, Druiventros 19.30 u. BERGEN OP ZOOM t/m 7 jan Expos. Eigentijdse ico nen, Markiezenhof t/m 7 jan Expos. Dieren in de na tuur, Markiezenhof t/m 21 jan Expos. Drievlak, Mar kiezenhof 6 jan Francis Goya, Stoelemat 20.15 u. 11 jan Robert Paul, Stoelemat 20.15 u. 13 jan Djazzex, Stoelemat 20.15 u. 14 jan Orgelconcert, Gertrudis- kerk 16 u. 14 jan Koffieconcert, Hofzaal Markiezenhof 12 u. Het is zo ver, het jaar is klaar en kijken we, heel even maar, naar 't jaar dat gaat verdwijnen. Het nieuwe staat aan zijn begin, en ieder mens ziet met veel zin dat nieuwe jaar verschijnen. Het oude zijn we meer dan moe en roepen naar het nieuwe toe "Ga vlug uw taak beginnen". Vergeet maar wat het oude bracht, we hadden - en soms onverwacht - ook wel eens pijn van binnen. We denken - nu we stille staan - aan mensen die zijn heengegaan, die we niet missen konden. Zij lieten ons een lege plek door hun - soms plotseling - vertrek, dat wij heel droevig vonden. Toch waren er ook dagen bij met wat geluk voor u en mij, dan leefden wij tevreden. Vergeet het leed, dat er wel was want nu begint het goede pas. En dat begin is heden. Dat "Heden" is het nieuwe jaar en ieder staat nu kant en klaar vol moed en zelfvertrouwen. We zien de toekomst hoopvol in en daarom hebben we veel zin aan 't nieuwe mee te bouwen. 20 jan Onze kreek, Stoelemat 20.15 u. 21 jan Koffieconcert, Hofzaal Markiezenhof 12 u. 27 jan The magnificent 7, Stoele mat 20.15 u. film film film ROXY 1: Ghostbusters II - a.l„ vr, za en zo 14, 19 en 21.30 u., zo 16.30 u. ma t/m do 20.15 u., wo 14 u. ROXY 2: Mystic Pizza - a.l., vr, za en zo 14, 19 u., za 21.30 u., zo 16.30 u., wo 14 u. The Abyss (de afgrond) - a.l., vr en zo 21.30 u., ma t/m do 20 u. CINEMACTU- EEL 1: Theo en Thea en de ont maskering van het tenenkaasimperium - a.l., vr, za en zo 14, 19 en 21.30 u., zo 16.30 u., ma t/m do 20 u., wo 14 u. CINEMACTUEEL 2: Back to the future 2 - a.l., vr, za en zo 14, 19 en 21.30 u., zo 16.30 u., ma t/m do 20 u. wo 14 u. CINEMACTUEEL 3: De kassière - a.l., vr, zo 19 en 21.30 u., za 19 u., zo 16.30 u., di i/m do 20 u. Platvoet en zijn vriendjes - a.l., vr, za, zo en wo 14 u. L'oeuvre au noir - ma 20.15 u.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 7