Geld voor centrum Stavenisse is er St. Philipsland gul voor Roemenië Politie houdt daders bromfietsdiefstal aan Wespennest in de Hoogaarsstraat BOUMAN POTTER AL 45 JAAR TH00LSE COURANT Dieven actief tijdens de jaarwisseling Verbetering Ons Huis in Scherpenisse Mysterie van Loch Ness in Sint-Annaland LL-JLÜJ Philipsland groeit met 7 U51 - V55 Zes ton uit legaat voor ouderen Via Rode Kruis en Dorkas voedselpakketten op transport Partij kokkels met vuil besmet Donderdag 4 januari 1990 46e Jaargang no. 8 De Hervormde Gemeente van Stavenisse wil de ruim 600.000 gulden die de diaconie ontving uit de nalaten schap van mevr. E. Hanssens besteden voor het stich ten van een dienstencentrum voor ouderen. Via het Rode Kruis en de particuliere organisatie Dor kas zijn er op Tholen en St. Philipsland veel voedsel pakketten en andere hulpgoederen ingezameld voor Roemenië. Echt gegeven Oud-Vossemeer Bouwland R. van L. (29) uit Scherpenisse en A. v.d. B. (20) uit Sint-Maartensdijk hebben tegenover de politie be kend, vijf bromfietsen en een motor te hebben gesto len uit de gemeentewerkplaats in Scherpenisse. Een dezer dagen verwacht de politie nog een derde persoon in deze zaak te kunnen aanhouden. 10-50% korting op alle DAMES en HERENCONFECTIE Kwaliteitskleding nu voor de laagste prijs. DEZE WEEK Tholen gegroeid met 59 inwoners dankzij flink geboorteoverschot Het laatste decennium van de twintigste eeuw is be gonnen. De acht is uit het jaartal verdwenen en de ne gentiger jaren hebben een aanvang genomen. Vanaf deze week geeft een lezer haar of zijn visie op 1990, maar ook het verleden en de verdere toekomst kunnen aan de orde komen. Een negentigjarige bijt de spits af. De wekelijkse rubriek de negentiger jaren vindt u steeds op pagina 7. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 01665-2752 Telefax 01665-3318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement f 21,50 per halfjaar. Per jaar f 39,50, per post t 49,75 per jaar. Losse nummers f 1,30 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs f 0,39 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden f 7,50 contant. Inclusief btw op rekening f 9,— Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De jaarwisseling kende op Tholen en Sint-Philipsland een rustig ver loop. Nadat het middernachtelijk uur was gepasseerd werd heel wat vuurwerk afgestoken, maar verder deden zich geen problemen voor. Alleen op de Markt in Tholen was er 's morgens rond half vijf een vechtpartij. Er werd een aan klacht wegens mishandeling inge diend, die door de politie momenteel wordt onderzocht. Aan de snoepwinkel in de Molen- vlietsestraat werd een electrisch rolluik vernield, dat daar pas don derdag was bevestigd. Uit verschillende aangiften op nieuwjaarsdag bleek, dat het die vengilde 1990 actief was begon nen. In Tholen moest het PZEM-kantoor aan de Ten An- kerweg het ontgelden. Uit de daar aanwezige brandkast werden geld en waardepapieren weggenomen. Tussen 29 december en 2 januari werden in het Groene Kruisge- bouw aan de Molenvlietsestraat een groot aantal vertrekken en kasten doorzocht. Het is niet be kend of er wat vermist wordt. In beide gevallen heeft de technische recherche sporen gevonden. Het onderzoek loopt nog. Diezelfde nacht werd het schuurtje van M.B. opengebroken en daaruit een rood-blauwe bromfiets Honda MT met verzekeringsplaatje TQD 543 weggenomen. In Sint- Maartensdijk werd uit een loods op het industrieterrein een com pressor van P.G. gestolen. Zowel in Tholen als Sint- Maartensdijk werden inwoners bekeurd, die te vroeg waren met het afsteken van vuurwerk. Dat mag alleen op 30 december tussen 's morgens acht en 's avonds acht uur, op 31 december vanaf acht uur 's morgens tot 's nachts twee uur op 1 januari. Dankzij een gift van 25.000 gul den van de Hervormde Gemeente Stavenisse kan het clubhuis Ons Huis van Philadelphia aan de Langeweg in Scherpenisse verbe terd worden. De prot. chr. ouder vereniging van geestelijk gehandicapten houdt elke donder dag een ontspanningsbijeenkomst voor ruim twintig mensen. Daar naast wordt er in Ons Huis cate chisatie gegeven en vinden er bestuursvergaderingen plaats. Voor de gift, die voortkomt uit een legaat van mevr. E. Hanssens, is geen goedkeuring vereist van de provinciale diaconale kamer om dat er 10% van de ruim 600.000 gulden vrij besteed mag worden. "Een gift is bij ons heel welkom, want het is hard nodig dat er wat aan Ons Huis gebeurt", zegt se cretaris G. Quaak van Philadel phia. "Het gebouw is van vlak na de oorlog. Eerst heeft het als kleu terschool gediend, later hebben wij het gehuurd en toen is er, op kleinigheden na, niets meer aan gebeurd. Inmiddels is het gebouw vijf jaar ons eigendom en voor groot onderhoud hebben wij via rommelmarkten gespaard. Het dak, dat lekte, is een paar jaar ge leden hersteld. De afgelopen zo mer zijn er nieuwe kozijnen in gegaan, maar het hele gebouw staat er verveloos bij en het pla fond van zachtboard moet drin gend vernieuwd worden. Verder is er één kleine w.c. en dat is voor ge handicapten geen doen. Eigenlijk is hele gebouw te klein, wat voor de twintig gehandicapten is er een tafeltennistafel en een biljart, maar die kunnen niet geplaatst worden. Daarom is uitbreiding van het gebouw nodig. We hebben daarvoor al eens een aanvraag ge daan via gemeente om subsidie te krijgen van het project Jongeren bouwen voor Jongeren, maar dat is op niets uitgelopen. Architect Boelhouwers heeft toen voor ons vrijblijvend een plan gemaakt dat 160.000 gulden vergde. Dat is nog al fors, maar het is toch hard no dig dat er wat aan Ons Huis gebeurt", aldus dhr. Quaak van Philadelphia. In het Rode Kruisgebouw te St. Maartensdijk lossen v.l.n.r. Leen Niemantsverdriet, Karei Elenbaas, Willie Priem en Ina Oudesluijs de voedselpakketten uit St. Philipsland. Vooral St. Philipsland is daarbij goed voor de dag gekomen met 107 voedselpakketten. Bestuurslid A.M. van Dijke van het plaatselij ke Rode Kruis fungeerde als coör dinator en de medewerking van de inwoners was uitstekend. L.M. Niemantsverdriet van het Thoolse Rode Kruis is er jaloers op. "Bij ons is het eigenlijk te leurstellend verlopen met 40 pak ketten in St. Maartensdijk en 37 in St. Annaland. Vrijdag hebben we alle plaatsen op Tholen, behal ve Oud-Vossemeer waar donder dag al een actie van de kerken was geweest, met een geluidswagen be zocht om de inwoners attent te maken op de actie." De door het Zeeuwse Rode Kruis gecoördineerde actie werd don derdag via de Eendrachtbode be kend gemaakt aan de inwoners van Tholen en St. Philipsland. Toen was er alleen de vrijdag nog voor inlevering. De plaatselijke inleveradressen bleken van groot belang. In St. Philipsland kwa men 68 dozen binnen, in St. Maartensdijk 37(1 daarvan was door het Rode Kruis zelf opge haald in Scherpenisse) en in St. Annaland 36. Het Rode Kruis had Is er nu wel of geen havenmeester in Sint-Annaland? Die vraag hield schipper P. Baaij van de Panta Rhei uit Sint-Annaland bezig tij dens de algemene ledenvergade ring van Schuttevaer afdeling Stavenisse. "Het mysterie van Loch Ness," noemde Baaij de si tuatie in de Suttallandse jacht- en handelshaven. "Ik heb die man nog nooit gezien, maar hij moet er wel wezen. Is er een meld- adres?" wilde de schipper weten. Veel duidelijkheid werd er tijdens de schippersvergadering over deze zaak niet verkregen. Wel werd be vestigd dat de gemeente Tholen na het vertrek van J. den Engels man een nieuwe havenmeester heeft aangetrokken. Navraag bij de gemeente leert dat de heer A.J. Blokland uit Sint- Annaland deze functie part-time vervult, ongeveer 7 uur in de week. "Blokland is telefonisch bereikbaar en ook via de sema foon," zo deelde een woordvoer der van de gemeente mee. Aan de weegbrug op de kade hangt een bord met zijn naam en adres. in de andere kernen geen inlever- adres. Van Gend en Loos bracht de zen ding zaterdagmorgen nog weg vanuit het Rode Kruisgebouw in St. Maartensdijk. Het Zeeuwse Rode Kruis verleng de de actie zaterdag en dinsdag, maar daar kwam weinig informa tie meer door bij de inwoners. Za terdagmiddag werden er nog 3 pakketten gebracht in het Rode Kruisgebouw te St. Maartensdijk en 1 bij het kantoor van de Een drachtbode in St. Annaland. Dinsdag kwam daar niets meer bij, maar wel nog 39 dozen uit St. Philipsland. In heel Zeeland waren er 7383 voedselpakketten bij het Rode Kruis ingeleverd, alsmede 7900 gulden aan giften. De christelijke stichting hulp aan gewetensvervolgden Dorkas kreeg met vijf inleveradressen in Stave nisse, St. Maartensdijk, Poort vliet, Oud-Vossemeer en Tholen veel meer respons. Zaterdagmor gen werd een 12 1/2 m lange vrachtwagen, die door Schot Transport uit Tholen gratis ter be schikking was gesteld, geladen met hulpgoederen voor Roeme nië. "Het is fantastisch geweest", ver telde mevr. Wesdarp uit Poort vliet, bij wie het centrale punt was. "Er is echt gegeven, dat zag je aan de hele mooie spullen die erbij waren. Er is niet zomaar wat opgeruimd. We kregen goede kle ding, naast dekens en voedsel. Van een apotheker ontvingen we twee grote dozen met medicijnen, pleisters en watten. Uit St. Maar tensdijk kwam er een baal bloem en pallets met babyvoeding en aardappelen. In het binnenland van Roemenië zijn er nog veel on dervoede kinderen en daarom blijven we helpen. We zijn ook laaiend enthousiast. Met tien tot twaalf mensen van 12 tot 74 jaar zijn we bezig geweest om alles te sorteren. Er was weinig warme kinderkleding bij en daarom wil len we nu het accent op baby- en kleuterkleding leggen. Ook voed sel blijft echter hard nodig", aldus mevr. Wesdorp. Met de begeleiders van de vracht wagen van Schot is naar het cen trale punt van Dorkas in Andijk ook nog 5000 gulden meegegeven. Dat is de opbrengst van een paar collectes in Thoolse kerken en in dividuele giften. Met name in de Hervormde Ge meente van Oud-Vossemeer werd er voor Roemenië ingezameld. Op Eerste Kerstdag bracht de collecte f 1951,90 op; de Kerstviering van de bejaarden voegde daar nog f 66,50 aan toe. In de winkel van Pollie en de Geref. Kerk werd 400 gulden gebracht. De grote bestel auto van de fa. Klippel- Roggeband werd volgeladen met levensmiddelen, kleding en speel goed. Samen met het busje van ds. De Kieviet en twee personen auto's werden alle hulpgoederen naar Poortvliet gebracht voor ver der transport naar Dorkas in An dijk. Het Groene Kruisgebouw aan de Prinses Margrietstraat zou daar toe uitgebouwd moeten worden met aanleunwoningen. De diaco nie van de Hervormde Gemeente voert daarover besprekingen met het gemeentebestuur en de wo ningstichting Beter Wonen. In het dienstencentrum kunnen bijvoor beeld een fysiotherapeut en tand arts spreekuur houden. Ook het Kruiswerk blijft er functioneren. "We hadden eerst een plan voor een dependance van bejaarden centrum dë Schutse in St. Anna land", vertelt diaken A.D. Gaakeer. "Daarvoor kregen we echter geen toestemming. Overi gens zal voor het nieuwe plan van het dienstencentrum ook de Schutse ingeschakeld worden. Het gebeurt in samenwerking met het bejaardentehuis." Volgens het legaat moet het geld in Stavenisse besteed worden aan voorzieningen voor ouderen en gehandicapten. Tien procent mag de diaconie op eigen verantwoor ding besteden. Voor het overige is de goedkeuring nodig van de pro vinciale diaconale raad van de N.H. Kerk. De bedoeling is, dat de Hervorm de Gemeente de exploitatie van het dienstencentrum voor haar re kening zal nemen. Via verhuur van ruimten aan bijvoorbeeld fy siotherapeut en tandarts komt er dan weer geld binnen. Het gemeentebestuur had Stave nisse als eerste kern uitgekozen voor het maken van een dorpsplan als nadere uitwerking van de nota 2000, waarin het toe komstig beleid voor de gemeente Tholen wordt uitgestippeld. Het dienstencentrum zou daarin goed kunnen passen ter versteviging van de leefbaarheid in de meest westelijke kern van het eiland. De vader van mevr. Hanssens, die twee jaar geleden in Haarlem overleed, is burgemeester van Sta venisse geweest. Hij heeft mede het testament van zijn dochter ge regeld, waarbij zijn vroegere ge meente zo goed is bedacht. Behalve geld en effecten omvat de nalatenschap ook ruim 12 ha bouwland in de buurt van de Pi- lootweg in Stavenisse. De pachters hebben een voorkeursrecht voor de koop, maar het is nog niet ze ker of alle pachters van dat recht gebruik zullen maken. De diaco nie voert daarover besprekingen in samenwerking met de ZLM, zodat voor het komende zaaisei- zoen de nieuwe eigenaar de perce len kan bewerken. De motor werd bij v.d. B. aange troffen en in beslag genomen, drie brommers bleken te zijn doorver kocht aan een handelaar en een - in onderdelen - aan een particu lier. Eén frame werd in een sloot gedumpt en is daar inmiddels door de politie opgedregd. De bei de verdachten bleven enkele dagen in hechtenis, maar zijn inmiddels in vrijheid gesteld. WONINGINRICHTING tli Molenstraat tel. 01662-2445 Poortvliet Tussen 9 en 13 december vorig jaar werden de bromfietsen (met een waarde van ongeveer 9.000 gulden) in Scherpenisse gestolen. De recherche begon een onder zoek en vorige week loofde de Thoolse groepscommandant in een advertentie een hoge beloning uit voor de tip die tot aanhouding van de daders zou leiden. Donder dag kwamen enkele anonieme tips binnen, die bevestigden wat het rechercheteam inmiddels ook had achterhaald. Daarop konden de beide aanhoudingen worden ver richt. tel. St. Annaland Voorstr. 15-17 01665-2490-2384 Advertentie I.M. Kees van der Maas(15) uit Tholen met het grote wespennest. Links zijn broer Marinus(12) en rechts buurjongen Gerard Bruynzeel(B). Jaap van der Maas(7) is er ook trots op. Advertentie I.M. Zestien kisten met kokkels, die op de haven in Stavenisse stonden, zijn door onbekenden onbruik baar gemaakt voor consumptie. In de kisten met schelpdieren werd as, dweilwater en glasscher ven gegooid. Voor eigenaar Moer land betekende dat een schadepost van zeshonderd gul den. De kokkels werden vernie tigd. Inwonertal Oud-Vossemeer lijkt een jojo Haven St. Annaland veront reinigd Het leven is Roemenië werd beheerst door honger en angst voor de Securitate Binnenschippers voor behoud steigers en namen op bruggen Studieclub verwacht groter areaal bloemzaden Boomsluiter gehuldigd bij Schuttevaer Stavenisse Doen en zeggen wat je denkt zonder een ander te krenken, leer je via REC-cursus Thoolse dammer Toby Hage gaat naar NK en begeeft zich ook op internationaal niveau Zaalvoetbal in Meulvliet en de Wellevaete RICHT LIEVER UW AAN DACHT OP HET HUIDIGE MOMENT, DAN NUTTE LOZE TOEKOMSTPLAN NEN UIT TE DENKEN Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Op 31 december 1989 telde de ge meente Tholen 19.078 inwoners (9523 mannen en 9555 vrouwen), een groei met 59 ten opzichte van 1 januari van dat jaar. De groei is - evenals vorig jaar - grotendeels te danken aan de vele geboorten (268), 29 minder dan in 1988. Er overleden 186 inwoners, vijf meer dan een jaar tevoren. Evenals vo rig jaar vertrokken meer mensen uit Tholen dan er zich vestigden; 621 tegen 598. In 1988 werden 121 huwelijken voltrokken en 23 echt scheidingen ingeschreven (een jaar eerder respectievelijk 130 en 27). De bevolkingsaantallen per 1 ja nuari en 31 december 1989 zijn (voorlopig) per kern; Tho 5951 5981 30 Pvl 1657 1639 -18 Sch 1446 1436 -10 Mtd 3251 3248 - 3 Sta 1449 1447 - 2 Anl 3007 3030 23 Ovm 2258 2297 39 De voorlopige cijfers van de ge meente St. Philipsland wijzen uit, dat er in 1989 zeven inwoners bij gekomen zijn. Op 1 januari vorig jaar telde St. Philipsland 2281 mensen en per 1 december 2288. De maand december moest de af deling bevolking nog verwerken, maar de verwachting was, dat dit geen grote wijzigingen zou opleveren. Er zijn vorig jaar 13 huizen gereed gekomen tegenover 5 in 1988, wat een positieve invloed op het bevol kingsaantal kan hebben. Er kwa men 7 woningwetwoningen gereed aan de Eendrachtstraat tegenover 0 in 1988. Aan de Schelp- hoekstraat verrezen 4 premie koopwoningen, maar dat waren er in 1988 zelfs 5. Daartegenover stonden we 2 huizen in de vrije sector(l op het industrieterrein en 1 aan de Esdoornhof), in welke categorie in 1988 niet werd ge bouwd. In de woning van de familie Van der Maas in de Hoogaarsstraat te Tholen is een wespennest met een diameter van 1.35 m ontdekt. De afgelopen zomer had men her haaldelijk last van wespen. Ze kwamen zelfs in de douche, maar waar het nest was, daar kon men maar niet achterkomen. Toen mevr. Van der Maas op een gege ven moment terugkwam van de melkboer, zag ze een heleboel wespen op het dak zitten. Iemand uit Poortvliet werd ingeschakeld om te spuiten en daarna had men geen last meer van de wespen. Het nest was sinds september echter nog steeds niet ontdekt. Tijdens de Kerstvakantie werd ook dat raadsel opgelost. De kinderen gin gen op onderzoek uit en besloten ten einde raad om op zolder een schot bij het schuine deel van het dak weg te halen. Toen zagen Jos(13) en Marinus(12) het grote nest tussen de buitenmuur en de ventilatiepijp van de douche. Ze durfden er echter verder niet aan komen, want wie weet, zaten er nog levende wespen in. Vijf dagen later trokken Kees van der Maas(15) en zijn buurjongen Gerard Bruynzeel(13) de stoute schoenen aan. Ze kropen door het gat naar het nest en zagen een he leboel dode wespen liggen. Ze trokken het nest voorzichtig los en in het raamwerk zaten nog meer dode wespen. "Het is een prachtig bouwwerk", zegt Kees trots. Hij kan het nest gemakke lijk alleen tillen, want het is heel licht. Volgende week zullen de jongens het nest op school laten zien, maar het is broos, zodat het voorzichtig vervoerd moet

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 1