Doen en zeggen wat je denkt zonder een ander te krenken Studieclub verwacht groter areaal bloemzaden in 1990 'Het leven in Roemenië werd beheerst door honger en angst voor Securitate' Sportief treffen Thoolse voetbaljeugd Donderdag 4 januari 1990 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Cursus Meer durf en zelfvertrouwen bij het REC Weer een proefveld van 1 ha als enige in Nederland Nieuwe voorlichter 700 veldjes Boldizsar Csabagevlucht voor de Roemeense geheime politie: „Toen ik hier kwam en er over vertelde wilde niemand mij geloven. Maar nu kan iedereen op televisie zien wat er allemaal in Roemenië gebeurt". Aan het woord is Boldizsar Csaba. Hij vluchtte ongeveer een jaar geleden uit angst voor de geheime politie van Ceausescu, de beruchte en gehate Securitate. „Ik wilde niet vluch ten, maar ik zag geen andere keus. Het leven in Roemenië werd beheerst door honger, kou en angst voor de Securitate. Ze konden je zonder enige geldige reden oppakken en arresteren". Csaba is niet van plan spoorslags naar zijn vaderland terug te keren nu het Ceausescu-regime ten val is gebracht. „Het is nu een enorme chaos, en ik hoop dat Roemenië een democratie wordt. Misschien dat ik dan over een paar jaar terug ga". Werk Securitate Bedreiging Zon Opstand Studeren Het jaarlijkse zaalvoetbaltournooi voor de jeugdleden van de zes Thoolse voetbalclubs - dit keer georgani seerd door s.v. Smerdiek - kende een sportief verloop. Plezierig bezig zijn met voetbal is de opzet van dit eve nement, waaraan dan ook geen prijzen zijn ver bonden. Uitslagen VOORLICHTING OVER DIABETES IN LIEVENSBERG Bij het Ree gaat een assertiviteits- cursus (meer durf en zelfvertrou wen) van start. Voor sommige mensen is dat nog steeds een moeilijk woord maar als ze de omschrijving horen: "Leren doen en zeggen wat je denkt, zonder een ander te krenken", dan zeggen ze "Dat zou ik ook wel willen, maar ik heb er problemen mee". En juist om deze problemen weg te werken is de cursus assertiviteit opgezet. Bij het Regionaal Educa tief Centrum werd deze cursus al eerder gegeven en we vroegen oud-cursiste Ineke Zwikker uit Scherpenisse naar haar erva ringen. Ineke, jij hebt dit voorjaar de cur sus assertiviteit van het Ree ge volgd. Deze cursus staat aangeduid als "speciaal voor mensen die moeite hebben met het omgaan van anderen, in een groep, tijdens een vergadering of receptie. De reden dat jij de lessen volgde kun je die inderdaad onder een van deze noemers brengen? "Inderdaad, mijn werk in de win kel doe ik met veel plezier, met de communicatie naar de klanten toe heb ik dan ook weinig moeite. Maar vooral met het omgaan met mijn personeel had ik nogal pro blemen. Ik kon geen "nee" zeg gen, ik was dus eigenlijk te lief, en het ergste was, daar werd ik zelf de dupe van. Als er bv. overge werkt moest worden, dan liet ik iedereen naar huis gaan, en deed ik het zelf. De cursus bestond uit 12 bijeen komsten. In de wervingsfolder staat iets over basisoefeningen die de vaardigheden zoals het stellen van vragen, het geven van compli menten, het leren ontspannen e.d. centraal stellen. Kun je vertellen wat dat precies inhield? Bij de diverse oefeningen zaten of stonden we in een kring en dan oefenden we naar elkaar. Bijvoor beeld in het geven van compli menten. Je gaf je buurvrouw of buurman een serieus bedoeld compliment. Deze moest dan pro beren om niet te gaan stotteren, blozen of dichtklappen. Maar zo maar een spontane reactie terug zeggen, bv. "Dank je wel". Enkele keren ging je dan dat kringetje rond. Maar datzelfde gebeurde met kritiek leveren, en probeer dan maar eens een spontaan en zinnig antwoord terug te geven. Leren ontspannen is ook belang rijk. Want zolang je gespannen bent in een gesprek (en het maakt niet uit of dat met 2 of 10 perso nen is) kun je je niet concentreren op de inhoud van hetgeen gezegd wordt. Je bent namelijk teveel be zig met jezelf, (..ik zal toch niet gaan blozen). Zodra je je kunt ontspannen, kun je ook je aan dacht bij de inhoud van het ge sprek houden en ben je zelfverzekerder. Tijdens de oefe ningen werd gevraagd wat er op zo'n moment door je hoofd spookt en waarom. Een antwoord daarop is dus een analyse en dan zie je wel dat het allemaal zo erg niet is als je gedacht had dat het zou worden. Dit laatste speelt vooral bij een sollicitatiegesprek. En bij het tweede deel moesten er varingen uit het dagelijks leven centraal staan. Deden jullie dat met een rollenspel en hoe ervoer je dat? Kon je dat meteen al in de praktijk toepassen? Ieder had een bepaalde situatie voor zichzelf moeten schrijven waar hij of zij veel moeite mee had. Deze situatie werd dan hele maal doorgepraat. Waarom deed je dat, waarom zei je dat, waarom dacht je dat, en dan nagespeeld. Je speelde zelf de hoofdrol samen met enkele andere cursisten en dan werd gezamelijk gezocht naar de "ideale uitvoering". Dat bete kende dus "hoe je het zelf het liefst zou willen". Dan werd dat nagespeeld.Een echte oefening dus en soms namen de andere cur sisten jouw plaats en lieten dan zien hoe zij het op zouden lossen. Zo leerden we veel van elkaar en niet te vergeten van onszelf. Per soonlijk vond ik deze rollenspelen heel intensief en diepgaand en daardoor verschrikkelijk leer zaam en nuttig, maar ook zeer vermoeiend, want na zo'n avond was je bekaf. En of ik het in de praktijk kon toepassen? Mijn werk is nu eenmaal op de zomer geconcentreerd en daardoor kon ik het pas na enkele maanden ge bruiken. Maar het werkte! Ik was veel duidelijker en zelfverzeker der. Niet strenger, maar iedereen wist wel waar hij of zij aan toe was. En dat was nou net wat niet alleen ik maar ook mijn personeel nodig had. In een folder over de cursus stond dat er ook een weekend ingelast is. Hoe groot was jullie groep en zijn die allemaal mee geweest? We waren met 9 vrouwen en 3 mannen en het weekend omvatte drie bijeenkomsten in Aarden- burg. Deze bijeenkomsten waren vlak na elkaar gepland, op zater dagmiddag, dan 's avonds en de laatste op zondagochten. Je was dus constant met jezelf en de an deren bezig. Het programma zat uitstekend in elkaar, je bleef er wakker bij. Er waren ook moeilij ke oefeningen, bv. nee leren zeg gen en grenzen stellen. De groep werd in tweeën gedeeld en daar door kon nog intensiever worden gewerkt en geoefend. Maar die za terdagavond was er na de "les sen" ook nog gezelligheid bij een drankje en een hapje. Je hebt de cursus nu ruim een half jaar achter de rug, ondertussen heb je in je dagelijks leven waar schijnlijk al een heleboel situaties meegemaakt waarmee je vroeger problemen zou hebben. Kun jij aan de cursisten in spe uitleggen wat ze kunnen verwachten? Als je goed meedoet tijdens de cursus, meedenkt, thuis oefent, de lessen achteraf nog eens door leest, dan leer je van jezelf heel veel. Waarom het fout ging en hoe je eigenlijk het liefst iets zou wil len doen. Op deze cursus van het Regionaal Educatief Centrum worden de middelen aangereikt om voor jou de ideale uitvoering van een situatie mogelijk te ma ken. Je wordt zelfbewuster en daar ga je naar handelen. Tegen over sommige mensen lijk je bru taler, maar je bent gewoon mondiger. Je leert nee zeggen en van je af te bijten wanneer dit no dig is. Alleen wanneer je dit zelf wilt kun je kiezen tussen ja en nee. Zelf heb ik veel geleerd van deze cursus maar we hebben sa men met de groep ook veel plezier gehad. En dat is mijns inziens zeer belangrijk wanneer je aan iets dergelijks begint. De cursus 'Meer durf en zelfver trouwen' bestaat uit 12 bijeen komsten en wordt in Tholen gegeven. In de cursus komt een weekend voor. In het REC- gebouw aan de J. van Eloisstraat wordt op 16 januari om half acht een informatie-avond over de cur sus gehouden. I De zaadstudieclub Eiland Tholen verwacht in 1990 een toename van het areaal bloemzaden. "Men probeert nieuwe soorten uit ande re landen hier te telen", zei voor zitter L. Hage tijdens een bijeenkomst in de Gouden Leeuw te St. Annaland. "Voor een aantal soorten hebben we in het zuid westen een gunstig klimaat: het is niet te warm en toch is er veel zon." In 1986 was er sprake van een top jaar, maar na die grote oogst daal de de oppervlakte bloemzaden in 1987 met maar liefst 40%. Het af gelopen jaar 1989 zat op het ni veau van 1988, maar in 1990 kan de stijgende lijn weer opgepakt worden. Veilingvoorzitter A.M. Wessels sprak op de voorlichtingsavond over droogbloemen dan ook niet over een aanvulling voor het volle dig, maar in vergelijking tot 1986 slechts gedeeltelijk wegvallen van bloemzaden. "We hebben 145 leden uit 35 plaatsen in het zuid-westen", zegt voorzitter Hage. "Daarnaast nog 8 begunstigers en 10 sponsors voor ons proefveld, dat we als eni ge in Nederland ook in 1990 weer gaan aanleggen. De plaats is nog 'niet bekend, maar het proefstati on van PAGV uit Lelystad en de proefboerderij de Rusthoeve steu nen ons weer. De oppervlakte zal weer circa 1 ha bedragen." Een positieve ontwikkeling vindt de studieclub ook de aanstelling van een nieuwe voorlichter: dhr. J. Wals. Hij volgt dhr. Schik op, die in april 1988 afscheid nam. Wals gaf voorheen voorlichting over de groenteteelt met als speciliteit wit lof. Vanaf 1 januari behandelt hij de bloemzaden in het zuid-westen. De studieclub heeft hem twaalf taken opgegeven met de onkruid en ziektebestrijding als eerste prioriteit. Verder zal hij ingaan op de zaai- en plantafstanden, oogst- methoden met minder zaadverlies en het beste evenwicht van kosten/opbrengsten per gewas. Over het proefveld dat in 1989 naast de veiling in St. Annaland lag, werd in de Gouden Leeuw door de 36 aanwezigen druk nage praat. Ir. P.M. Spoorenberg en ing. D.Th. Baumann gaven infor matie over de onkruidbestrijding, ing. mevr. R. Meier over de ziekte bestrijding. Duidelijk werd, dat men met een zeldzaam droog- weertype te maken had en dat had zijn gevolgen voor de proeven. Een aantal bestrijdingsmiddelen werd nu onder andere omstandig heden beproefd. Het perceel naast de veiling was in deze droge om standigheden bovendien moeilijke grond. Niettemin spraken de onderzoe kers over geslaagde proeven op 700 veldjes. Er waren 17 verschil lende soorten bloemen gezaaid, waarop 87 herbiciden werden ge probeerd. Voor en na de opkomst werd in drievoud gespoten. "We proberen zo de minst agressieve middelen te vinden, waarbij de kostenbewaking belangrijk is. Dankzij het onderzoek van de studieclub, die als enige in Neder land een proefveld voor bloemza den heeft, zijn er 23 middelen in 18 soorten toegelaten. Het forum, waarin naast de inlei ders ook bestuurslid W.A. Boo gaard zitting had, leverde een levendige discussie op. De voorlichtingsavond viel tege lijk met een informatiebijeen komst over de ruilverkaveling en dat kostte beide vergaderingen een aantal belangstellenden. Boldizsan Csaba(rechts) en zijn vriendin Katalyn Agoston verblijven tijdelijk in Scharendijke op Schou wen-Duiveland. Csaba is Hongaar van afkomst, maar groeide op in de Roemeense grensprovincie Transsylvanië in het ongeveer 150 huizen tellende dorpje Sztana. „Een heel rustig dorp op het platteland", vertelt Csaba. Een dorp waarvan 80 procent van de inwoners Hongaren zijn en 20 procent Roeme nen. Een dorp ook waar armoede ge leden wordt. „Maar het is niet zo erg als in de grote steden, want op het platteland verbouwen de meeste mensen hun eigen aardappelen en tarwe". Veel bewoners van het Roemeense platteland werken overdag in een fa briek om 's avonds nog eens het eigen schamele lapje grond te gaan bewer ken. De vergelijking met Nederland in lang vervlogen tijden dringt zich op. Dankzij het eigen stukje grond kan men het hoofd boven water hou den. Geld om luxe goederen te kopen ontbreekt echter en so simpel als het hier is om in de supermarkt een pak suiker van een schap te pakken, zo moeilijk is het op het Roemeense platteland om aan dit soort voedings middelen te komen. „Levensmiddelen zijn niet te koop. Je kunt ze alleen krijgen als je bij voorbeeld eieren, noten of kippen aan de staat afdraagt. In ruil daar voor krijg je dan suiker en dergelijke terug", aldus Csaba. „In het dorp is maar één winkel". Het leven is Roemenië is niet altijd zo moeilijk geweest. Csaba herinnert zich nog de verhalen van zijn grootva der, van de tijd voordat dictator Ceausescu.de macht greep. „Toen hij de macht in handen kreeg veranderde de situatie radicaal", vertelt Csaba. „Er werd een heel andere politiek ge voerd". Ceausescu regeerde met har de hand. Oppositie werd in de kiem gesmoord. Een belangrijk instrument voor de Roemeense dictator was daarbij de gevreesde geheime politie Securitate. Een organisatie die tot in alle vezels van de Roemeense samenleving door wist te dringen. „Niemand vertrouw de elkaar nog", stelt Csaba. „Nie mand durfde in opstand te komen te gen het regime van Ceausescu, want wie zijn mond open deed werd opge pakt door de Securitate. En ver dween Ook Csaba kreeg met de geheime politie te maken. Niet wegens poli tieke activiteiten, maar volgens hemzelf simpelweg vanwege zijn Hongaarse afkomst. „Mijn naam is in Roemenië een heel opvallende naam en alleen daarvoor kun je in Roemenië al opgepakt worden". Dat overkwam Csaba twee keer. „De eerste keer was een paar jaar geleden. Ik werd verhoord door de Securitate en er werden allerlei vreemde vragen gesteld. Ik voer in die tijd als stuurman op de grote vaart en ik kwam overal", aldus Csa ba. Hij stelt dat er geen enkel Roe meens schip uitvaart zonder een spion van Ceausescu aan boord. „Hij wilde het communisme in Roemenie afschermen tegen invloeden van bui tenaf en daarom zat er op elk schip een spion die moest rapporteren over de gedragingen en de contacten van de andere bemanningsleden". Toen Csaba een tweede keer werd opgepakt door de Securitate probeer de men hem te dwingen om spion voor de geheime politie te worden. Csaba voelde daar absoluut niets voor, maar een openlijke weigering zou hem, zo vreesde hij, duur komen te staan. En de arm van de Securitate is lang, zo blijkt uit het verhaal van Csaba. „Ik wilde niet vluchten, maar ik zag geen andere uitkomst meer. Ik voelde me bedreigd door de mensen van de Securitate, maar ik wilde niet toegeven en over mijn vrienden rap porteren". Csaba hakte de knoop door en besloot zijn vaderland vaar wel te zeggen. In Brussel verliet hij zijn schip om niet meer terug te ke ren. „Ik had niets. Alleen een tas met wat kleren. Mijn paspoort lag op het schip en ik had alleen een Roemeens identiteitsbewijs". Uiteindelijk slaagde Csaba erin hulp te krijgen en vroeg asiel aan in Nederland. Hij woont nu ongeveer een jaar in Scha rendijke en volgt de ontwikkelingen in Roemenië met spanning. Wat hem erg treft is dat de mensen hier in Ne derland zo met Roemenië meeleven. „Toen Ceausescu dood was belden mensen me op om me te feliciteren. Maar ze moeten mij niet feliciteren, maar de mensen in Roemenië. Csaba: „Tben Ceausescu aan de macht kwam werd alles verduisterd door de donkere wolken van het com munisme. Honger, kou, angst. Nu worden de mensen verblind door de zon nu Ceausescu dood is. Er was geen liefde en geen geloof meer in Roemenië. Het is van oorsprong een religieus land, maar je moest lid zijn van de partij en je moest atheïst zijn". Hoe belangrijk het partijlidmaat schap was blijkt uit het verhaal dat Csaba vertelt over zijn broer. „Hij was actief binnen de partij, maar het ging hem steeds meer tegenstaan. Hij stapte eruit en raakte ook met een zijn baan kwijt. Hij heeft een jaar zonder werk gezeten". Uiteindelijk moest Csaba's broer noodgedwongen genoegen nemen met een baan in de mijnen. Zwaar, smerig, en slechtbetaald werk. En dat allemaal omdat hij de commu nistische partij openlijk de rug had toegekeerd. Daarbij was er onder het regime van Ceausescu geen plaats voor vrijheid van godsdienst. Wie toch naar de kerk ging liep niet gerin ge risico's. Want ook hier had de Secu ritate haar spionnen en kerkgangers liepen gevaar opgepakt te worden vanwege hun religieuse overtuiging. Of het leven in Roemenië ooit weer zo zal worden als voor Ceausescu aan de macht kwam is voor Csaba nog de vraag. „Ik ben bang dat de commu nisten zich toch weer op de voorgrond zullen dringen. Voor mij is commu nisme overal hetzelfde: leeg en koud. Ik ben in China geweest en ik heb bange mensen gezien. Ik ben in Cuba geweest en ook daar durfden de men sen nauwelijks contact met buiten landers te zoeken". Net als in andere Oostbloklanden hebben de ontwikkelingen zich in Roemenië in een razend tempo opge volgd. Csaba heeft een en ander nauwlettend gevolgd. „Mensen vroe gen mij steeds wat ik dacht van de toestand in Roemenië en ik heb steeds gezegd dat het net zo zou lo pen als in China". „Ik heb steeds gezegd dat de enige manier waarop een opstand tegen het regime van Ceausescu succes zou heb ben zou zijn als het leger zich tegen hem zou keren. En dat is nu gebeurd", aldus Csaba. Hij is ervan overtuigd dat als het leger trouw was gebleven aan de Roemeens dictator de volksop stand in de kiem gesmoord zou zijn, net als alle oppositie tegen Ceausescu in het verleden bloedig werd onder drukt door de Securitate. Of Scaba in Nederland kan blijven is niet zeker. „Ik zou het wel graag willen. Ze hebben mij hier helemaal geaccepteerd als vriend. Nederland is heel anders dan Roemenië, maar ik heb het hier naar mijn zin. Ik wil graag verder studeren in Nederland en daarna zou ik het liefst weer gaan varen", aldus Csaba. Voorlopig weet hij echter nog niet wat de toekomst hem zal brengen. Zijn vriendin, violiste Katalyn Agoston, is op het ogenblik bij hem op bezoek, maar moet in januari 1990 weer terug naar het hongaarse Boe dapest waar zij het conservatorium bezoekt. Csaba hoopt ooit samen met zijn jeugdliefde een bestaan in Nederland op te kunnen bouwen. „Natuurlijk mis ik Roemenië weieens. Maar wij leven samen met onze herinneringen en we genieten van elkaar tot Kata lyn weer terug moet naar Boeda pest". Boys 0-6, Stavenisse-SPS 1-4, WHS- Tholense Boys 1-6, WHS-SPS 7-2, Tholense Boys-Stavenisse 13-1. C-junioren: 1. Tholense Boys 1, 2. WHS, 3. Smerdiek, 4. Tholense Boys 2, 5. Vosmeer. Uitslagen: Thol.Boys 2-Thol.Boys 1 0-3, WHS-Smerdiek 4-0, Vosmeer-Thol.Boys 2 2-1, Thol.Boys f-Smerdiek 13-0, WHS- Vosmeer 9-0, Thol.Boys 2-Smerdiek 2-1, WHS-Thol.Boys 1 2-2, Vosmeer- Smerdiek 3-4, Thol.Boys 2-WHS 1-6, Vosmeer-Thol.Boys 1 1-5. D-pupillen: 1. WHS, 2. Tholense Boys 1, 3. Tholense Boys 2, 4. SPS, 5. Stave nisse, 6. Smerdiek. Uitslagen: Thol.Boys 1-Stavenisse 1-0, SPS- Smerdieic 2-0, WHS-Thol.Boys 2 1-2, Stavenisse-SPS 0-0, Thol.Boys 1-Thol.Boys 2 2-1, WHS-Smerdiek 3-0, Stavenisse-Thol.Boys 2 3-0, Thol.Boys 1-Smerdiek 0-0, WHS-SPS 1-0, Stavenisse-Smerdiek 1-3, Thol.Boys 1-WHS 1-2, SPS-Thol.Boys 2 0-0, Stavenisse-WHS 0-1, Thol.Boys 1-SPS 1-0, Smerdiek-Thol.Boys 2 0-1. E-pupillen: 1. WHS, 2. Tholense Boys 2, 3. Tholense Boys 1, 4. SPS, 5. Smer diek, 6. Vosmeer, 7. Stavenisse. Uitsla gen: Thol.Boys 1-Thol.Boys 2 1-0, Vosmeer-WHS 0-2, Smerdiek-SPS 0-0, Thol.Boys 1-Stavenisse 0-0, Vosmeer- Thol.Boys 2 0-1, WHS-Smerdiek 2-0, SPS-Thol.Boys 1 1-1, Thol.Boys 2-WHS 1-1, Vosmeer-Stavenisse 3-2, Smerdiek-Thol.Boys 1 0-1, SPS- Vosmeer 2-0, WHS-Stavenisse 2-0, Thol.Boys 2-SPS 3-1, Vosmeer- Smerdiek 0-0, Thol.Boys 1-WHS 0-1, Stavenisse-Thol.Boys 2 0-5, SPS-WHS 0-0, Smerdiek-Thol.Boys 2 0-1, Stavenisse-SPS 0-1, Vosmeer- Thol.Boys 1 1-2, Stavenisse-Smerdiek 0-0. F-pupillen: 1. Vosmeer, 2. Tholense Boys 1, 3. SPS 2, 4. Smerdiek 1, 5. WHS, 6. Smerdiek 2, 7. SPS 1, 8. Sta venisse, 9. Tholense Boys 2. Uitslagen poule A: Thol.Boys 1-SPS 1 0-0, WHS 1-SPS 1 0-0, Thol.Boys 1-WHS 1 2-2; poule B: Thol.Boys 2-SPS 2 0-2, Thol.Boys 2-Smerdiek 2 0-5, SPS 2-Smerdiek 2 1-0; poule C: Stavenisse- Smerdiek 1 0-0, Vosmeer-Smerdiek 1 1-0, Stavenisse-Vosmeer 0-3. Finale poule: Thol.Boys 1-SPS 2 1-0, Thol.Boys 1-Vosmeer 0-4, SPS 2-Vosmeer 0-3; WHS-Smerdiek 2 4-0, WHS-Smerdiek 1 0-3, Smerdiek 2-Smerdiek 1 0-3; SPS 1-Thol.Boys 2 5-0, SPS 1-Stavenisse 4-0, Thol.Boys 2-Stavenisse 0-1. Jeugdleiders: 1. Stavenisse, 2. Vosmeer, 3. SPS, 4. Smerdiek, 5. WHS, 6. Tholense Boys. Uitslagen poules: Thol.Boys-Stavenisse 1-6, Vosmeer-SPS 1-0, Smerdiek-Thol.Boys 0-0, SPS-WHS 2-0, Stavenisse- Smerdiek 4-2, WHS-Vosmeer 2-3. Fi nalepoule: Thol.Boys-WHS 2-4, Smerdiek-SPS 1-4, Stavenisse-Vosmeer 4-1. Jeugdvoetballers en hun leiders waren de laatste dagen van het jaar sportief actief tijdens een zaalvoetbaltournooi. De wedstrijdenreeks van de jeugdvoetballeiders werd in Meulvliet geopend door Stavenisse en Tholense Boys. en 6 bij de D-pupillen. In beide wedstrijdreeksen eindigde WHS bovenaan. Vrijdag kwamen de A- en B- junioren in actie, met respectieve lijk 3 en 4 ploegen. Vosmeer bij de A en Tholense Boys bij de B wer den de winnaars. De wedstrijden werden geleid door Rinus Potap- De F-pupillen beten met 9 teams de spits af in Meulvliet. In wedstrijden van 14 minuten be vochten ze elkaar, waarbij Vosmeer als sterkste uit de bus kwam. Van de vijf C- juniorenteams had Tholense Boys het beste team. De tweede dag tra den 7 teams aan bij de E-pupillen pel, Nico van Gerven en Rien Vroegop. Vóór vrijdagmiddag de jeugdleiders tegen elkaar in het strijdperk traden (met Stavenisse als winnaar) verzorgden leden van sportschool Umo èen karatede- monstratie en ook de springgroep van Olympia liet het publiek een staaltje van haar kunnen zien. A-junioren: 1. Vosmeer, 2. Tholense Boys, 3. Smerdiek. Uitslagen: Vosmeer-Smerdiek 3-0, Tholense Boys-Smerdiek 7-2, Vosmeer-Tholense Boys 5-3. B-junioren: 1. Tholense Boys, 2. WHS, 3. SPS, 4. Stavenisse. Uitslagen: WHS-Stavenisse 3-3, SPS-Tholense Dinsdag 16 januari vindt in zie kenhuis Lievensberg een voorlich tingsbijeenkomst over diabetes plaats. Deze avond wordt georga niseerd door de afdeling Bergen op Zoom en omgeving van de Di abetes Vereniging Nederland, in samenwerking met Lievensberg. Gesproken zal worden over de ver vanging van U40-insuline door U100-insuline. 'Door hierop over te gaan, kunnen problemen wor den voorkomen die ontstaan door verkeerde combinaties van spuiten en insuline. Dit kan ernstige "hy- poglycaemie" veroorzaken, dat is een tekort aan suiker. Ook zal een inleiding worden gehouden over mensen met diabetes die volledig van tabletten afhankelijk zijn, de zogeheten type-2 diabeet. De insuline-verzorging wordt toe gelicht door mevrouw A. Jumelet- Grim, diabetes-verpleegkundige. Het tweede onderwerp wordt besproken door mevrouw F.A.A. Valster-Hille, internist. Zij zijn werkzaam in ziekenhuis Lie vensberg. De voorlichtingsavond op 16 ja nuari begint om 20.00 uur en wordt gehouden in de Blauwe Zaal van Lievensberg. De toegang is gratis en aanmelden is niet nodig.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1990 | | pagina 11